Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΑ


Recommended Posts

Βρε Πάτσυ μου ηρέμησε σε παρακαλώ!

Τα ινομυώματα δεν είναι κακοήθης όγκοι!

Εχουν πάρα πολλές γυναίκες!

Τι ακριβώς σου είπαν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έχεις ινομυώματα?

μη στεναχωριέσαι

είναι πολύ συνηθισμένο

είναι μεγάλα?? σε ενοχλούν?? σου προκαλούν αιμορραγίες??

ο γιατρός τι σου είπε??

πάντως να ξέρεις είναι συνηθισμένα τα ινομυώματα

εμφανίζονται και εξαφανίζονται πολλές φορές μόνα τους

αν σε ενοχλούν με λαπαροσκόπηση μπορείς να τα αφαιρέσεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειπαν οτι ειναι 3 μεγαλοι

ο ενας ο μ,εγαλος 5,64 εκ και οι αλλοι πιο μικροι απ αυτον.οτι τον σεπτεμβριο δεν ειχα και τωρα εχω και 3 και μεγαλους.κ φοβουνται μην ειναι επιθετικος.γιατι ειναι λεει περιερργο τοσο γρηγορα να γινει αυτο.αυριο εχω γυναικολογο.αυτα μου τα πε χειρουργος.η λαπαροσκοπηση ποσο κανει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η λαπαροσκόπηση δεν γνωρίζω πόσο κοστίζει

η μαμά μου έχει ινομύωμα από πέρυσι

κάπου στα 5 εκ. στο πίσω μέρος της μήτρας αλλά δεν την ενοχλεί

και ο γυναικολόγος της δεν ανησυχεί

της είπε να μην το πειράξει, κάποια στιγμή θα φύγει

είναι θέμα ορμονών, οιστρογόνων κλπ κλπ

μίλα και με το γυναικολόγο σου πρώτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σου είπε ότι οι πόνοι μπορεί να οφείλονταν σε αυτά?

Μην αγχώνεσαι ρε συ...το πολύ πολύ να τα βγάλεις.

Έχω φίλη που έχει πολλά...επειδή όμως δεν την ενοχλούν απλώς τα παρακολουθούν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι.δεν φταιει αυτο για τον πονο.ο πονος παραμενει ενα μυστηριο.επισης μου βρηκαν και λιπωδης εκφυλιση του ηπατος.αλλο και αυτο.μαρια ιωαννα απο θεσνικη εισαι μηπως?μπας κ δω τον γιατρο σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάτσυ μου μην στεναχωριέσαι καλό μου, τα ινομυώματα δεν είναι κακοήθειες...είχε και η μαμά μου ένα πολύ μεγάλο (δεν θυμάμαι πόσο μεγάλο ήταν) που της δημιουργούσε αιμορραγίες και αναγκάστηκε να το βγάλει...έχουν περάσει 25 χρόνια από τότε και είναι μια χαρά! Σχεδόν όλες οι φίλες μου έχουν... απ'όσο ξέρω σε πολλές περιπτώσεις δεν κάνεις τίποτα αν δεν σου δημιουργεί προβλήματα (όπως στην περίπτωση της μαμάς μου π.χ.) και ατροφούν από μόνα τους. Το πολύ πολύ να σου πούν να τα αφαιρέσεις...μην φοβάσαι κουκλίτσα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όχι δεν είμαι από Θεσσαλονίκη

αλλά στο ξαναλέω

μη σκας

είναι κάτι συνηθισμένο βρε!

όλοι οι γυναικολόγοι τα ίδια λένε

μπες αύριο να μας πεις τι σου είπε ο γυναικολόγος σου ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι οχι.θηλαζωκαι δεν παιρνω τιποτα.οπως και για την λιπωδη εκφυλιση του ηπατος διαβασα οτθι ειναι σε αλκοολικους ενω εγω δεν πινω καθολου'οτι να ναι πια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άντε βρε, μην κλαις και μη σκας! (Μη στεναχωριέσαι και μην απελπίζεσαι, που έλεγε και το ΑΜΑΝ τελεσόπινγκ)!

Αφού στο λένε και τα κορίτσια: όλα θα πάνε καλά!!! Είναι κάτι το συνηθισμένο, που δεν αξίζει τέτοιο άγχος και τέτοιο κλάμα.

Εμείς ειμαστε εδώ. Πες μας αύριο τι σου είπε ο γυναικολόγος σου και μην αγχώνεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην στεναχωριεσαι κοριτσακι μου

ολα καλα θα πανε

τα ινομυωματα δεν ειναι κακοηθη ειναι πολυ συνηθησμενο

εγω πριν 4 χρονια αφαιρεσα ενα ινομυωμα με καισαρικη 9 εκατοστα παρακαλω :shock::shock::shock:

ειχα παθει σοκ οταν το ανακαλυψε ο γυναικολογος και αυτος επαθε ενα σοκ :shock::shock::shock:

αλλα ηταν ολα οκ

και 6 μηνες πριν μου το βρουνε ειχα κανει υπερηχο γιατι γενικα εχω εντονους πονους στην περιοδο και το εψαχνα και δεν ειχα τιποτα

δηλ σε 6 μηνες εγινε 9 εκ.και ειχα και ενα μικρο

πριν 2 χρονια που γεννησα ημουν καθαρη μεσα δεν ειχα τιποτα

σε καθε επισκεψη στον γυναικολογο για τεστ παπ καρδιοχτυπω τι θα μου πει αλλα δεν ειναι τιποτα

θυμαμαι οταν εκανα την εγχειρηση και πηγα μετα απο 1 μηνα για εξεταση λεω στον γιατρο: αν ειναι ετσι και η καισαρικη οταν γεννας θα κανω 20 παιδια

ειμαι ακομα στο 1 εχω πολυυυυυυυυυ δρομο :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το ενδεχομενο να μην ειναι σωστα τα αποτελεσματα γιατο συκωτι το εχεις σκεφτει? Παντως αν εχεις οινομοιωματα δεν ειναι τιποτα η κολλητη μου ειχε σε μεγεθος πορτοκαλιου και γεννησε φυσιολογικα :shock:

Περαστικα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω που εκανα εγχειρηση και φοβομουν τοοοοσοοο πολυ τελικα δεν ηταν και τοοοσοο τρομακτικο

οκ ειναι χειρουργιο αλλα δεν ειναι οπως το φανταζεσαι

εμενα με ειχαν κανει κανονικα καισαρικη τομη

ισως σε εσενα να κανουν διαφορετικα

θυμαμαι οι 2 - 3 πρωτες μερες ηταν πιο δυσκολα γιατι πονουσα οταν σηκωνομουν και οταν καθομουν αλλα αυτο μονο

να φανταστεις σαββατο εκανα εγχειρηση και το επομενο σαββατο πηγα σε γαμο χτενισμενη φτιαγμενη και χορεψα κιολας οχι κατι τρελλο αλλα τσιφτετελι :lol::lol::lol: κουνουσα μονο τα χερια :lol::lol::lol:

πολυ γελιο ριξαμε

αλλα ειναι οκ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πατσουλινι,σου στελνω πολλα-πολλα φιλακια και μη μου αγχωνεσαι!!!!!!!μια θεια μου ειχε ινομυωματα και μια ξαδερφη μου και αλλη μια γνωστη....κανενα προβλημα δεν εχουν!!!!! ;)

μπες αυριο να μας πεις τα νεα σου!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

den xerw ama mporw na voithisw alla tha pw auto pou xerw!!!! prin kana 2vdomades pige i kouniadam stin gunaikologo m kai tis vrike ena inomiwma mesa sitn mitra...is eipe to xei arketo kairo.....kai tis eipe oti uparxei mia methodos san giatrosofi............twra tin anixei pou tha vgoun oi prwtes patates kathe prwi na pernei mia patata na tin stivei kai na pinei ton xumo tis..auto gia 20 meres....tis eipe einaitropos nafeugoun inomiomata kai exei petixei se polles kopeles!!!twra ti na pw....den exei na xasei kapia kopela kati...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι μου μη στενοχωριεσαι,πραγματικα τα ινομυωματα δεν ειναι ποτε κακοηθη και πολλες φορες εμφανιζονται απο το πουθενα κ μεγαλωνουν ποοοολυ γρηγορα.Για να καταλαβεις....Αυγουστο του 2009 εκανα ο,τι εξεταση υπαρχει προκειμενου να μεινω εγκυος κ εννοειται κ 2-3 υπερηχους,δεν ειχα τιποτα απολυτως.Νοεμβριο του 2009 (2μιση μηνες μετα παρακαλω..)μπηκα στο χειρουργειο για αλλο λογο(γυναικολογικο βεβαια) κ βγαινοντας ο γιατρος ειπε στον αντρα μου οτι μου αφαιρεσε ενα ινομυωμα σχεδον 6εκ. :o:o Απορησαμε ολοι γιατι ουτε πονουσα,ουτε αιμοραγιες ειχα ουτε φαινοταν κατι στους υπερηχους.Εμφανιστηκε απολυτως ξαφνικα κ μεγαλωσε αποτομα.Καναμε κ ιστολογικη εξεταση κ δεν ηταν τποτα.Χαλαρωσε λοιπον καλη μου κ περιμενουμε νεα σου συντομα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω κοριτσια.καλα τις πατατες πως τις στυβουν?οσες εχετε κανει χειρουργειο πως το κανατε?δηλ κανονικα η λαπαροσκοπηση και ποσο εχει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πατσυ καλησπερα...κ εγω εχω ινομοιωμα....εδω κ 4 χρονια....το ειδαμε στην αυχενικη οταν εκανα που ημουν εγκυος στο γιο μου..10 εκατοστα παρακαλω...ενω πριν δεν φαινοταν....ειναι εξωτερικο το δικο μου...

οταν γεννησα μικρυνε....τωρα ειναι 5 εκατοστα...κ στις δυο προηγουμενες εγκυμοσυνες μου εμεινε 5 εκατοστα....δεν μεγαλωσε...

γενικα δεν εχω κανενα προβλημα ουτε ποναω, ουτε αιμοραγιες εχω....στο ψαξιμο εχω ακουσει πολλα...αλλοι λενε να το αφαιρεσουμε κ αλλοι να μην το πειραξω....εχω ακουσει επισης πολλες κοπελες που το αφαιρεσαν κ ολα πηγαν καλα κ εχω ακουσει κοπελες που πηγαν να το αφαιρεσουν κ δεν το εβγαλαν...εγω να πω την αληθεια μου φοβαμαι να το αφαιρεσω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω κοριτσια.καλα τις πατατες πως τις στυβουν?οσες εχετε κανει χειρουργειο πως το κανατε?δηλ κανονικα η λαπαροσκοπηση και ποσο εχει?

Εγω το αφαιρεσα λαπαροσκοπικα αν κ λογω της θεσης κ του μεγεθους δυσκολευτηκε αρκετα ο γιατρος.Δεν μου κοστισε κατι γιατι εκανα την επεμβαση σε δημοσιο νοσοκομειο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Αχχ τουλάχιστον εσένα πήρε ο μπεμπάκος! Καλύτερο μου ακούγεται για να δούμε τώρα την Τρίτη μαι εγω 35 μπαίνω είμαστε πολύ κοντά…εσύ κατάλαβες οτι πήρε θέση; Εννοώ νιώθεις κλωτσιές μόνο ψηλά στον θώρακα;;
    • Ναι Ε; Μήπως να ψαχτώ και εγώ για την μπάλα θα τον ρωτήσω τώρα που θα πάω την Τριτή τον γιατρό…άσε το βλέπω και στον ύπνο μου…οτι δεν πήρε θέση αλλά ντάξει τι να κάνουμε όπως έρθουν τα πράγματα 🙃
    • Τώρα η μικρούλα σου κοιμάται;; Αχ αναρωτιέμαι ποτε θα ξανά κοιμηθούμε, όπως παλιά!! Ρωτάω την μαμά μου, από ποτε μπορούμε να κοιμόμαστε εμείς και τα μικρά να βλέπουν παιδικά 😂😂😂 Αν και ο άντρας μου είναι πολύ πρωινός τυπος και τα σκ που δε δουλεύει παίρνει την μικρή και βγαίνουν βόλτες…οπότε από αυτήν την άποψη είμαι καλά.  Και να μην τον βάλεις πάντως δεν έγινε και κάτι… από του χρόνου πιστεύω θα το χαίρονται..φέτος πιο πολύ εμείς χαιρόμαστε!
    • Καλησπέρα κορίτσι μου,εγώ αύριο μπαίνω στην 35η εβδομάδα ο μικρούλης έχει πάρει θέση εδώ και 3 4 εβδομάδες αλλά ο γιατρός μου είπε να μη το δένω και κόμπο γιατί ανά πάσα στιγμή μπορεί να αλλάξει πάλι οπότε μην αγχώνεσαι!!
    • Οχι δεν μου ειπε! Απλα μου ειπε οτι θα το παρακολουθεί η γυναικολόγος κι αν χρειαστεί να ξαναπάω να με δει η ιδια που εκανε την Doppler. Μου ειπε για σημαδια. Και ειπε δεν είναι κ σίγουρο οτι θα γεννήσω πιο νωρις.    Επισης  πήρε θέση, αλλα  μπορει να αλλάξει γιατι  είναι νωρις ακομα. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...