Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΩΣ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΒΡΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ;;;


Recommended Posts

κΑΛΗΜΕΡΑ κοριτσια, θελω τη συμβουλη σας.

Εχω ενα αγορακι 10 μηνων.Τον θηλαζα μεχρι 6 μηνων.

το προβλημα μου ειναι οτι ξυπναει το βραδυ γυρω στις3 με 4 το πρωι για γαλα και μενει ξυπνιος γυρω στο διωρο(που προσπαθω απεγνωσμενα να τον κοιμησω).Σπανια θα κοιμηθει αμεσως ή στην ωρα πανω.Η παιδιατρος μου ειπε οτι τιν κοιμιζω νωρις(9)και οτι κανονικα πρεπει να κοιμαται γυρω στις 10.30 για να αντεχει μεχρι το πρωι.Επισης μου ειπε να προσθεσουμε ενα γευμα μεσα στην ημερα σε γαλα ουτωσ ωστε αν οντως το χρειαζεται να το συμληρωνει απο εκει.

το εφαρμοζω αυτο 2 μερες τωρα.την 1η μερα ξυπνησε για γαλα 4 παρα 15 ηπιε και κοιμηθηκε αμεσως.εχθες ξυπνησε 4 ηπιε και κοιμηθηκε στην ωρα πανω.(αρχιζει τα ιδια δηλαδη μαλλον).εντωμεταξυ πρεπει να πειναει γιατι οταν πινει το γαλα ακουω γουργουρητο απο το στπμαχακι του....

τι να κανω ρε κοριτσια;;;;;κλαιει αν δεν του δωσω.μου λενε δε πειραζει ας κλαψει να πιει νερο ή χαμομηλι....εσεις τι λετε;

σκεφτομαι να δοκιμασω για το βραδυ εν απιο παχυ γαλα εχετε ακουσει κατι γι'αυτα;;;;επισης μου ειπαν μπορω να προσθεχω στο βραδυνο γαλα ρυζαλευρο...αλλα σε ποση αναλογια με το νερο;;;θα εχει αποτελεσμα;;;;

περιμενω με ανηπομονησια τα φωτα σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι γάλα πίνει πριν κοιμηθεί?? Αν πίνει σκόνη υπάρχει της Almiron που είναι πιο τουρμπο για το βράδυ. Για δοκίμασε το αλλά ρώτα πρώτα την παιδίατρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πασχαλια μου εγω δεν νομιζω να το κανει απο πεινα παντως,ή το εχει κανει συνηθεια ή εχει καποια αλλη ενοχληση οπως τα δοντακια του και γιαυτο ξυπναει,η γνωμη μου ειναι να προσθεσεις ενα γευμα ακομη γαλα το μεσημερι πχ. οπως λεγαμε και το βραδυ να προσπαθησεις να του δινεις χαμομηλακι ή νερο μηπως και το κοψει,ο δικος μου τυχαινει να πιει το βραδυ λιγο γαλα 100ml ή και λιγοτερο και να κοιμηθει σερι απο τις 9μιση ως τις 8μιση το πρωι,τωρα για το γαλα που λες να δοκιμασες ρωτα την παιδιατρο σου καλυτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα βρε κορίτσια με το γάλα έχει σχέση λατρείας πίνει ότι γάλα και αν της δώσεις χωρίς ζάχαρι τώρα πίνει φρέσκο Advance και ενώ θα έπρεπε να το έχει ελατώσει λόγω των γευμάτων που έχει όλη μέρα δηλαδή από τότε που μπήκαμε σταδιακά στις κρέμες στα φαγητά και τα λοιπά και τώρα στα στερεά δηλαδή όχι λιωμένα εκείνη το αυξάνει. Τώρα πίνει 300-330 ml πρωί και βράδυ και μην πείτε ότι δεν υπάρχει τέτοιο μπιμπερό γιατί όπου το λέω αυτό μου λένε υπάρχει της avent

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξυπναει καθε βραδυ την ιδια ωρα??

αν ναι θα βαζεις εσυ ξυπνητηρι κανενα 20 λεπτο πριν και θα του δινεις το γαλα του

θα δεις οτι μετα απο λιγες μερες θα μειωσει κατα πολυ τα μλ που θα πινει

και σιγα σιγα θα το κοψει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα αυτο που σου ειπε με τις ωρες υπνου ειναι αναλογα το παιδακι ... εμενα κοιμαται 9.30- 9.00 κ κοιμαται κ 1 -1,30 ωρα το μεσημερι.

Το βραδινο της Αλμιρον το ενισχυμενο ειναι μεχρι 6 μηνων (το επαιρνα κ εγω)

Εισαι σιγουρη οτι ξυπναει για γάλα ???

Παντως μπραβο στα μωρα σας που πινουν πολυ γάλα , εμενα δεν το πολυ8ελει κ μαλιστα τις προαλλες επειδη συζηταγα με την Ενδοκρινολογο του παιδων (της ελεγα οτι δεν πολυτρωει φαι)μου ειπέ - Καλυτερα να επινε 500 - 800 μλ γαλα κ ας ετρωγε κ 1/2 μπιφτεκι που λεει ο λογος ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πασχαλακι μου,εγω να σου πω υπομονη......ελπιζω να ειναι φαση και να περασει γρηγορα...σε καταλαβαινω απολυτως....εμενα ξυπναει ακομα 2 με 3 φορες καθε βραδυ.... :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τζουλια καλο ειναι το γαλα αλλα αν πινουν πολυ κανει αναιμια... ο δικος μου εχει αναιμια και πινει γυρω στο λιτρο τη μερα, ειναι παρα πολυ και αν του εδινα κ αλλο θα το επινε..

παντως κατα τη γνωμη μου ειναι συνηθεια, και ο δικος μου ακομα ξυπναει κατα τις 6.30 για γαλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα βρε κορίτσια με το γάλα έχει σχέση λατρείας πίνει ότι γάλα και αν της δώσεις χωρίς ζάχαρι τώρα πίνει φρέσκο Advance και ενώ θα έπρεπε να το έχει ελατώσει λόγω των γευμάτων που έχει όλη μέρα δηλαδή από τότε που μπήκαμε σταδιακά στις κρέμες στα φαγητά και τα λοιπά και τώρα στα στερεά δηλαδή όχι λιωμένα εκείνη το αυξάνει. Τώρα πίνει 300-330 ml πρωί και βράδυ και μην πείτε ότι δεν υπάρχει τέτοιο μπιμπερό γιατί όπου το λέω αυτό μου λένε υπάρχει της avent

exei k i mam

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμένα ο μπεμπης μου είναι 3,5μηνών και τον θυλάζω αποκλειστικά τρώει στις 9 το τελευταιο γευμα κάποια βραδια ξυπναει γύρω στις 3 αλλά δεν τον ταϊζω του δίνω πιπιλα(ευτυχώς πέρνει) και τον γυρίζω στο πλαι και έτσι τον ξαναπερνει αμέσως ο ύπνος και μετά ξυπναει στις 6 τον ταιζω ξανακοιμάται και μετα μια και καλή στις 10.εγώ πιστεύω ότι είναι συνήθεια και όχι πεινα γιατί εμενα τουλάχιστον στις 3 ξύπναγε πιο μικρός τότε που ετρωγε κάθε 2 ώρες γι αυτό το λέω όσο για να δοκιμάσεις πιο παχύ γάλα που λές δεν νομιζω ότι παιζει ρόλο γιατί εγώ τον θυλάζω και δεν το κάνει φαντασου να έπινε και ξένο γαλα που λένε ότι τα κρατάει περισσότερο. συμβουλέψου και την παιδίατρο αν και νομιζω ότι είναι θέμα παιδιου εμεις απλά πειραματιζόμαστε και ανταλλάσουμε αποψεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η γνωμη μου ειναι για να αποκλεισεις και τα 2 δηλαδη την πεινα κατα τις 3-4 το ξημερωμα αλλα και τη συνηθεια αφου δεν μπορουμε να ξερουμε τι απο τα 2 ειναι... Κατα τις 10.30 το βραδυ οπως λεει και η παδιατρος δινε το γαλα οπως το φτιαχνεις ως τωρα (νερο -σκονη γαλακτος) με μια μεζουρα ρυζαλευρο και οχι επιπλεον νερο χωρις ζαχαρη η αλλα προσθετα (θα βρεις σε μεγαλα σουπερ μαρκετ ή καταστηματα βιολογικων τροφιμων 2 μαρκες ξερω εγω hipp και holle)μεσα στο μπιμπερο (γι αυτα τα πιο πηκτα γαλατα δεν εχω ακουσει καλα λογια-δυσκοιλιοτητες, εμμετους). Αν και παλι ξυπναει στις 3, δε θα ειναι απο πεινα και μπορεις να του δινεις χαμομηλι κανονικο (οχι το ροφημα σε σκονη που εχει γλυκαντικα) ή λιγο χλιαρο νερακι... Συντομα θα βαρεθει να χαλαει τον υπνο του για τετοια ανοστα πραγματα. Αν παλι περασει μια βδομαδα με ξυπνηματα ακομα και για αγλυκο χαμομηλι ή νερο σκετο, ειναι αλλου το προβλημα (και η ηλικια του μωρου καταλληλη για νυχτερινα κολπα με τον υπνο) και σε παραπεμπω στο θεμα... http://www.mammyland.com/forum/9/15112

Μπορεις εκει να διαβασεις 55 σελιδες με ιστοριες μωρουδιακης - παιδικης αυπνιας, καταρρευσης μαμαδων και πως καποιες μαμαδες μεταξυ αυτων κι εγω ελυσα το προβλημα.

Αν αποφασισεις να ακολουθησεις τη μεθοδο ρυζαλευρο στο βραδυνο γαλα και αγλυκο χαμομηλι ή νερο το ξημερωμα, σου ευχομαι να πιασει γιατι αν βρεθεις στην αλλη επιλογη του να επιμεινει να ξυπναει τα ξημερωματα για να βλεπει τη μανουλα να τον νανουριζει για καμια ωρα, τα πραγματα ειναι σαφως δυσκολοτερα.

Καλο κουραγιο με τα ξενυχτια και καλη επιτυχια σε οτι κι αν δοκιμασεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια μου τι κανετε??? βλεπω ολες πανω κατω τα ιδια προβληματακια εχουμε!!!

και εμενα ξυπναει τη νυχτα κατα τις 3 και θελει γαλα, μερικοι μου λενε να της το κοψω δινοντας της χαμομηλακι εκεινη την ωρα. αλλα εγω δεν ξερω αν πρεπει...το βαρος που περνει ειναι ακρως ικανοποιητικο,οποτε απο αυτη την αποψη δεν εχω προβλημα να πιει και μια φορα χαμομηλι. αλλα απο την αλλη την λυπαμαι μωρε....αισθανομαι οτι πειναει και ξυπναει στις 3-4 το βραδυ.. κατα τη διαρκεια της ημερας και εμχρι τις 12 το βραδυ που τρωει τελευαται φορα,τρωει ανα 3-4 ωρες γυρω στα 130 μλ. εσεις τι λετε??? το βραδυ να της το κανω χαμομηλι??? παντως βρε κοριτσια ,νοιωθω πολυ κουρασμενη,αν και σε γενικες γραμμες ειναι ησυχη η μικρη, μερικες φορες νοιωθω κουρελι απο τη κουραση..μια το σπιτι να ειναι καθαρο,απο την αλλη το φαγητο,και μετα η φροντιδα στο μωρο...εχω και εναν αντρα που θελω να περναμε πολλες; ωρες μαζι, ειμαι πτωματακι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καταρχην σας ευχαριστω πολυ ολες για τις απαντησεις σας.

λοιπον απο τοτε που εφαρμοζουμε το νεο προγραμμα εχουν λιγο διορθωθει τα πραγματα με την εννοια οτι παλι ξυπναει γυρω στις 4 για γαλα αλλα ξανακοιμαται αμεσως(με εξαιρεση μια μερα που εκλεισε ωρα για να κοιμηθει)οποτε υποθετω πως πειναει...του εκοψα το επιπλεον γαλα μεσα στην ημερα γιατι τελικα δεν το ηθελε(την 1η μερα ηπιε 210,τη 2η 140 και την 3η 60 μλ).

Αγγελικη θελω να δοκιμασω με το ρυζαλευρο που λες.καλα η παιδιατρος μου πρεπει να ναι ουφο εαν δεν ξερει οτι αυτα τα γαλατα ειναι μεχρι 6 μηνων...τεσπα.θα ρωτησω και στο φαρμακειο.ουτως η αλλως αλμιρον δεν ηθελα να δωσω(δεν εχω ακουσει καλα λογια)αλλα μου χε πει οτι βγαζει ενα αντιστοιχο η νουνου(εγω δινω frisomel).

Ας πουμε δηλ οτι εγω φτιαχνω 240μλ δηλ 8 μεζουρες γαλα θα βαζλω συνολο 9 με το ρυζαλευρο;;στα 240 μλ;;;επισης παλαι επαιρμνα για το φαγητο ρυζαλευρο(σκετο) ΓΙΩΤΗΣ ...δεν ειναι καλο;να δοκιμασω τις αλλες μαρκες που γραφεις;;;α οταν ειχα ρωτησει την παιδιατρο για να προσθεσω ρυζαλευρο στο βραδινο γαλα μου χε πει πως φοβαται μηπως του φερει δυσκοιλιοτητα...ισχυει κατι τετοιο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το βραδυ να της το κανω χαμομηλι??? παντως βρε κοριτσια ,νοιωθω πολυ κουρασμενη,αν και σε γενικες γραμμες ειναι ησυχη η μικρη, μερικες φορες νοιωθω κουρελι απο τη κουραση..μια το σπιτι να ειναι καθαρο,απο την αλλη το φαγητο,και μετα η φροντιδα στο μωρο...εχω και εναν αντρα που θελω να περναμε πολλες; ωρες μαζι, ειμαι πτωματακι!!!!

mikroulaxristos το μωρακι σου ειναι πολυ μικρο ακομα για να του κοβεις γευματα,στην ηλικια του πρεπει να τρωει καθε τρεις με τεσσερις ωρες γαλα και οχι χαμομηλι και ο παιδιατρος σου θα κρινει αν παιρνει ικανοποιητικο βαρος,προσπαθησε να ξεκουραζεσαι τις ωρες που κοιμαται το μωρο για να εχεις αντοχες,ο δικος μου τον πρωτο καιρο το βραδυ ξυπνουσε ανα μια ωρα για να θηλασει και ειχα και τα αλλα δυο γεματα απαιτησεις υπομονη χρειαζεται

πασχαλια μου το βραδυ δοκιμασες να του δωσεις χαμομηλακι;αφου λες ειναι καλυτερα με το νεο προγραμμα που του εφαρμοζεις μηπως να περιμενεις λιγο μην τον μπερδεψεις με το ρυζαλευρο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ας πουμε δηλ οτι εγω φτιαχνω 240μλ δηλ 8 μεζουρες γαλα θα βαζλω συνολο 9 με το ρυζαλευρο;;στα 240 μλ;;; Ετσι ακριβως οπως το γραφεις ειναι. Σε 240 ml νερο 8 μεζουρες γαλα σκονη οποιο του δινεις και 1 μεζουρα ρυζαλευρο.

επισης παλαι επαιρμνα για το φαγητο ρυζαλευρο(σκετο) ΓΙΩΤΗΣ ...δεν ειναι καλο;να δοκιμασω τις αλλες μαρκες που γραφεις;;;

Φανταζομαι οτι εννοεις το ανθος ορυζης Γιωτης που ειναι απο τα πιο καθαρα και αγνα που υπαρχουν στην αγορα. Το μονο προβλημα που ενδεχεται να εχεις με αυτο ειναι οτι εχει καποια λιγα σακχαρα που αλλαζουν αρκετα τη γευση του γαλακτος και μπορει μετα να μη θελει να το πινει σκετο. Γι αυτο και μονο σου προτεινα να βαζεις 1 μεζουρα απο ενα εντελως σκετο ρυζαλευρο. Δεν ειναι δυσκολο να τα βρεις το Ηοlle υπαρχει σχεδον παντα στα Carefour και το Ηιpp που παιρνω εγω το βρισκω σε καταστηματα με βιολογικα. Ειναι σχεδον τα ιδια αυτα τα δυο. Ισως και να υπαρχουν και αλλες μαρκες που δεν τις ξερω. Χρειζεται ενα κολπακι ομως για να διαλυθει καλα το ρυζαλευρο μεσα στο μπιμπερο. Φανταζομαι οτι δεν βραζεις ακομα το νερο για το γαλα και το ζεσταινεις μονο. Βαλε λιγο κρυο απο τη βρυση 30 ml ας πουμε πρωτα μαζι με το ρυζαλευρο και κουνα το καλα. Μετα προσθεσε τα υπολοιπα ml ζεστο νερο και το γαλα σκονη. Αλλιως σβολιαζει...

α οταν ειχα ρωτησει την παιδιατρο για να προσθεσω ρυζαλευρο στο βραδινο γαλα μου χε πει πως φοβαται μηπως του φερει δυσκοιλιοτητα...ισχυει κατι τετοιο;

Ναι ισχυει σε καθε περιπτωση που δινουμε ρυζαλευρο ειτε σε κρεμα, ειτε μεσα στο γαλα, ειτε σε φαγητο... συνηθως δε μιλαμε για καμια πραγματικη δυσκοιλιοτητα που το παιδι δυσκολευται και ποναει, αλλα για μια αλλαγη στην υφη των κενωσεων. Θα φαινονται πιο σκληρα και ισως λιγο διαφορετικα σε χρωμα (θα ασημιζουν λιγο), Μη δωσεις σημασια γιατι το ιδιο ισχυει για καθε νεα στερεα τροφη που μπαινει στο διαιτολογιο του. Αν κανει περισσοτερο απο 24 ωρες να ενεργηθει, δωστου λιγο κανονικο χαμομηλι (ζωρις ζαχαρη) σε θερμοκρασια δωματιου (οχι ζεστο) και θα τα κανει μια χαρα! Μετα απο λιγες μερες θα συνηθισει το εντερακι του να το επεξεργαζεται κι αυτο και ολα θα γινουν κανονικα. Πιστευω ομως οτι αφου του εχεις ηδη δωσει ρυζαλευρο σαν φαγητο και δεν ειχε προβλημα δεν θα εχει ουτε και τωρα που θα ειναι τοσο λιγο και τοσο αραιωμενο με γαλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια μου τι κανετε??? βλεπω ολες πανω κατω τα ιδια προβληματακια εχουμε!!!

και εμενα ξυπναει τη νυχτα κατα τις 3 και θελει γαλα, μερικοι μου λενε να της το κοψω δινοντας της χαμομηλακι εκεινη την ωρα. αλλα εγω δεν ξερω αν πρεπει...το βαρος που περνει ειναι ακρως ικανοποιητικο,οποτε απο αυτη την αποψη δεν εχω προβλημα να πιει και μια φορα χαμομηλι. αλλα απο την αλλη την λυπαμαι μωρε....αισθανομαι οτι πειναει και ξυπναει στις 3-4 το βραδυ.. κατα τη διαρκεια της ημερας και εμχρι τις 12 το βραδυ που τρωει τελευαται φορα,τρωει ανα 3-4 ωρες γυρω στα 130 μλ. εσεις τι λετε??? το βραδυ να της το κανω χαμομηλι??? παντως βρε κοριτσια ,νοιωθω πολυ κουρασμενη,αν και σε γενικες γραμμες ειναι ησυχη η μικρη, μερικες φορες νοιωθω κουρελι απο τη κουραση..μια το σπιτι να ειναι καθαρο,απο την αλλη το φαγητο,και μετα η φροντιδα στο μωρο...εχω και εναν αντρα που θελω να περναμε πολλες; ωρες μαζι, ειμαι πτωματακι!!!!

Εχεις δικιο που αισθανεσαι πτωμα... δεν ειναι ευκολο πραγμα οι πρωτοι μηνες με τις τρελες καθαριοτητες, αποστειρωσεις και το μωρο να θελει το γαλατακι του καθε 3-4 ωρες. Κανε υπομονη και προσπαθησε να ζητησεις βοηθεια για τις δουλειες και να ξεκουραζεσαι οταν το μωρο κοιμαται.

Κι εγω πιστευω οτι ειναι πολυ νωρις να αντικαταστησεις γευμα γαλακτος του μωρου με χαμομηλι ακομα και αν το βαρος του ειναι καλο. Αυτη η πρακτικη ενδεικνυται για μετα τον 6ο - 7ο μηνα του παιδιου και αυτο παντα σχετιζεται ακομα και τοτε με το αν το βαρος του ειναι ικανοποιητικο.

Κουραγιο... ο καιρος περναει πολυ γρηγορα... ουτε που θα το καταλαβεις ποτα θα γινει 6 μηνων και ποτε θα γιορτασετε τα πρωτα του γεννεθλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

από Maimoudaki » Σάβ Οκτ 30, 2010 9:17 pm

τζουλια καλο ειναι το γαλα αλλα αν πινουν πολυ κανει αναιμια... ο δικος μου εχει αναιμια και πινει γυρω στο λιτρο τη μερα, ειναι παρα πολυ και αν του εδινα κ αλλο θα το επινε..

παντως κατα τη γνωμη μου ειναι συνηθεια, και ο δικος μου ακομα ξυπναει κατα τις 6.30 για γαλα................................................ :shock::shock:

Εννοεις οτι αν δεν τρωνε φαγητα που εχουν σιδηρο κ το ριξουνε στο γαλα μονο ...

γιατι δεν το εχω ακουσει (απο γιατρους) ουτε διαβασει (διαιτιτικος) που8ενα αυτο που λες ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

- Ενα αρθρο που μου φανηκε εμενα τουλαχιστον πολυ χρησιμο για τη διατροφη του Ιασωνα οταν εγινε 1ος ετους ηταν αυτο που θα αντιγραψω παρακατω...

juliax, οπως θα δεις κι εσυ οι ανεξελεγκτες ποσοτητες γαλακτος σε νηπια ανω του 1ος ετους δεν κανουν καλο. Η εξηγηση που δινουν οι διατροφολογοι ειναι οτι εκτος του οτι δεν εχει συνηθως την ορεξη να φαει ικανοποιητικες ποσοτητες απο τις αλλες τροφες, το ασβεστιο μπλοκαρει την απορροφηση του σιδηρου που περιεχεται σε αλλες τροφες καθως και καποια αλλα θρεπτικα συστατικα που ειναι απαραιτητα για την απορροφηση του (σιδηρου) απο τον οργανισμο του παιδιου. Στο τελος θα παραθεσω και την πηγη του αρθρου για να αποφανθειτε για την αξιοπιστια του καθως και γιατι εχει πολυ χρησιμες αλλες πληροφοριες για μικροτερης και μεγαλυτερης ηλικιας παιδια και σε αλλους τομεις εκτος της διατροφης.

Παιδί 1-2 Ετών "Το διατροφικό πλάνο"

Ένα παιδί που διανύει το δεύτερο χρόνο της ζωής του θα πρέπει να τρώει τρία κύρια γεύματα την ημέρα. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι κάθε κύριο γεύμα το μενού μπορεί να περιλαμβάνει δημητριακά, αυγά, πατάτες ή ζυμαρικά και επιπλέον ένα φρούτο ή λαχανικό. Το κρέας ή άλλες τροφές που περιέχουν πολλές πρωτεΐνες, πρέπει να δίνονται μία φορά την ημέρα. Το γάλα, αν και πρωταρχικής σημασίας, μειώνεται στα 500 γρ. με 400 γρ. περίπου την ημέρα.

Δεν θα πρέπει να αντικαθιστά τα κύρια γεύματα, αλλά μπορεί να συμπληρώνει τα γεύματα του παιδιού. Τώρα το παιδί έχει πλέον ανάγκη για την ανάπτυξή του από διαφορετικά θρεπτικά συστατικά που αντλεί από τις τροφές. Δεν θα πρέπει να ξεχνάτε ότι σε αυτή τη φάση, είναι σημαντικό η διατροφή του παιδιού να περιλαμβάνει τροφές από όλες τις διατροφικές ομάδες στις σωστές ποσότητες. Σε γενικές γραμμές ένα σωστό και ισορροπημένο διαιτολόγιο θα πρέπει να αποτελείται από:

·50% με 60% υδατάνθρακες (ζυμαρικά, ρύζι, πατάτες, ψωμί)

·25% με 30% λίπη (κατά προτίμηση ελαιόλαδο, βούτυρο και μαργαρίνη)

·10% με 15% πρωτεΐνες (κρέας, πουλερικά, ψάρια, αυγά).

Που θα βρείτε τι

Πρωτεΐνες

Είναι απαραίτητες για την αύξηση και την ανανέωση των ιστών. Επειδή τα παιδιά μεγαλώνουν με γοργούς ρυθμούς, χρειάζονται περισσότερες πρωτεΐνες απ’ ό,τι οι ενήλικοι.

Πηγές: κρέας, πουλερικά, ψάρια, αυγά, δημητριακά, γαλακτοκομικά προϊόντα, ξηροί καρποί.

Υδατάνθρακες

Δίνουν ενέργεια στο παιδί και πρέπει να περιλαμβάνονται σε καθημερινή βάση στο διαιτολόγιο. Η υπερβολή όμως πρέπει να αποφεύγεται, γιατί το πλεόνασμα των υδατανθράκων μετατρέπεται σε λίπος στο σώμα. Οι βασικοί υδατάνθρακες που πρέπει να προτιμάμε είναι οι αμυλώδεις τροφές, όπως ψωμί, ζυμαρικά, ρύζι, πατάτες. Τα φρούτα και τα λαχανικά επίσης ανήκουν στην κατηγορία των σύνθετων υδατανθράκων. Πρέπει να αποφεύγουμε τη ζάχαρη, δηλαδή γλυκά, μπισκότα, κέικ.

Πηγές: ψωμί, ζυμαρικά, ρύζι, πατάτες, φρούτα, λαχανικά, γλυκά.

Λιπαρά

Δεν πρέπει να εξαιρούνται από το διαιτολόγιο του παιδιού, γιατί του δίνουν ενέργεια και είναι απαραίτητα για τη σωματική και τη νοητική ανάπτυξη. Η υπερβολική κατανάλωση λιπαρών τροφών όμως πρέπει να αποφεύγεται, γιατί μπορεί να οδηγήσει σε συσσώρευση λίπους, άρα σε παχυσαρκία.

Πηγές: παχύ κρέας, αλλαντικά, γαλακτοκομικά προϊόντα, λάδι. Η καλύτερη πηγή λιπαρών είναι το ελαιόλαδο, γιατί προσφέρει μόνο ακόρεστα λιπαρά.

Φυτικές ίνες

Διευκολύνουν τη λειτουργία του εντέρου και είναι απαραίτητες σε αυτή την ηλικία, κατά την οποία πολλά παιδιά υποφέρουν από δυσκοιλιότητα. Η υπερβολική κατανάλωση, ωστόσο, θα πρέπει να αποφεύγεται, γιατί οι φυτικές ίνες εμποδίζουν τον παιδικό οργανισμό να αφομοιώσει βιταμίνες και σίδηρο.

Πηγές: δημητριακά, λαχανικά, φρούτα, ψωμί ολικής αλέσεως, μαύρο ρύζι, μαύρα ζυμαρικά.

Πηγη: http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pID=7&ct=14&la=1

- Μερικα ακομα αποσπασματα αρθρων που στηριζουν αυτο που πιστευω κι εγω για τις ποσοτητες γαλακτος, την ισσοροπημενη διατροφη και την επαρκη προσληψη σιδηρου.

Οι αιτίες που μπορούν να οδηγήσουν σε αναιμία λόγω έλλειψης σιδήρου είναι οι ακόλουθες:

1. Έλλειψη σιδήρου στη διατροφή: Η έλλειψη σιδήρου στη διατροφή παρατηρείται κυρίως σε παιδιά και σε νεαρές γυναίκες. Παιδιά που πίνουν πολύ γάλα και δεν τρωνε φαγητά πλούσια σε σίδηρο κινδυνεύουν να έχουν έλλειψη σιδήρου που μπορεί να οδηγήσει σε σιδηροπενική αναιμία.

Πηγη: http://www.medlook.net/article.asp?item_id=210

Η εμφάνιση της σιδηροπενίας είναι συχνότερη στις εποχές της γρήγορης σωματικής ανάπτυξης του παιδιού και κυρίως στην ηλικία 0-2 ετών και στην εφηβεία. Το Κέντρο Ελέγχου Νοσημάτων (CDC) των ΗΠΑ συνιστά το μαζικό έλεγχο όλων των παιδιών που παρουσιάζουν αυξημένο κίνδυνο εμφάνισης σιδηροπενίας. Αυτά είναι:

- βρέφη που γεννήθηκαν πρόωρα, με χαμηλό βάρος γέννησης ή μετά από πολύδυμη κύηση,

- βρέφη που θηλάζουν αποκλειστικά, χωρίς να παίρνουν άλλες τροφές πλούσιες σε σίδηρο και μετά τον 6ο μήνα,

- βρέφη που ξεκινούν φρέσκο, μη εμπλουτισμένο γάλα πριν το 1ο έτος,

- νήπια που πίνουν καθημερινά >700cc γάλα και

- παιδιά με ειδικά νοσήματα ή σε ειδική χρόνια φαρμακευτική αγωγή.

Πηγη: http://www.iatrikionline.gr/deltio_50c/05_D.htm

ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΑΙΔΙΟΥ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ (1-5 ΧΡΟΝΩΝ)

Γάλα και γαλακτοκομικά προϊόντα.

Το γάλα είναι η βασική τροφή για το παιδί. Συστήνεται η καθημερινή κατανάλωση τουλάχιστον 350 ml γάλακτος τη μέρα, ούτως ώστε να του παρέχονται τα 350 mg ασβεστίου που του είναι απαραίτητα (καθημερινά). Αυτή η ποσότητα γάλακτος μπορεί εύκολα να αντικατασταθεί με 2 μερίδες γαλακτοκομικών προϊόντων. 1 μερίδα γαλακτοκομικού προϊόντος είναι:

1 ποτήρι γάλα (200 ml) = 1 μικρό κεσεδάκι γιαούρτι (200 γρ) = 1 φέτα τυρί ή 1 φέτα χαλούμι (30 γρ - το μέγεθος κουτιού του σπίρτου). Μην προσπαθήσετε να δώσετε στο παιδί σας μεγαλύτερες ποσότητες γάλακτος γιατί αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα το παιδί να μην έχει όρεξη για άλλες τροφές . Μετά την ηλικία του ενός χρόνου μπορεί να μεταπηδήσετε από το γάλα του θηλασμού ή της φόρμουλας στο ολόπαχο αγελαδινό γάλα, αν η υπόλοιπη διατροφή το παιδιού είναι συμπληρωμένη.

Πηγή: http://www.paidiatros.com/MAIN/article-211-0-0-0.aspx

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι καλο μου , το ιδιο λεμε

οτι αν δεν τρωει τις υπολοιπες τροφες η δεν τηρει τα γευματα εχει φοβο ...

Ωραιο το αρ8ρακι ! ;)

Ισως να λεμε και το ιδιο. Τις ποσοτητες ομως τις προσεξες?

Απο 400 ml το λιγοτερο μεχρι 700 ml το μαξιμουμ ειναι αυτο που προτεινεται...

Ειναι και κατι αλλα που δεν εχω χρονο τωρα να ψαξω να τα βρω. Οπως για πραδειγμα ενα παιδι που τρωει την ωραιοτατη μεριδα του μοσχαρακι και πινει για να ξεδιψασει και μισο ποτηρι γαλα, δεν απορροφαει σχεδον καθολου σιδηρο.

Νομιζω παντως οτι συμφωνουμε στο οτι το γαλα ειναι πολυ καλο για τα παιδια αλλα η ισορροπημενη διατροφη ειναι καλυτερη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τζουλια εμενα μου το εχουν πει 3 παιδιατροι και 2 γιατροι απο νοσοκομειο

δεν τα βγαζω απο το κεφαλι μου και το εχω ψαξει παρα πολυ το θεμα γιατι νοσηλευτηκε μια ολοκληρη βδομαδα στο νοσοκομειο το παιδι μου

και οχι δεν εχει φοβο μονο αν δεν τρωει κ τις αλλες τροφες η αν παραλειπει γευματα

ο δικος μου τρωει κανονικοτατα τα γευματα του αλλα πινει υπερβολικα πολυ γαλα

οταν ηταν 14 μηνων δε θελεις να ξερεις που ηταν ο σιδηρος και η φεριτινη του!!!

τωρα ειναι καλυτερα αλλα παλι η φεριτινη ειναι παρα πολυ χαμηλη

και αυτο γιατι πινει υπερβολικα πολυ γαλα και παντα προσεχω να μην πιει γαλα αμεσως μετα το φαγητο, για να απορροφαται ο σιδηρος (πινει μετα απο 1-1.5 ωρα μετα το φαγητο)

καλο ειναι το γαλα δε λεω το αντιθετο, αλλα με μετρο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το με μετρο το εγραψα καλο μου στην σελιδα 2 . 500 - 800 μλ /μερα.

Ευχομαι να πανε ολα καλα με το νινι σου κ να μην σε ξαναπροβληματισει τιποτα! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παλι εχω καταλαβει απο γιατρους και ψαξιμο, λογω του οτι και ο δικος μου εχει χαμηλο σιδηρο και αιμοσφαιρινη, οτι η καταληλοτερη ποσοτητα ειναι 400-500 ml. Οχι μονο σαν θεραπεια αλλα και σαν προληψη στη σηδηροπενια ή τη σηδιροπενικη αναιμια.

Αναλαγα με το βαρος του παιδιου και τις αιμοτολογικες του εξετασεις επιτρεπεται μεχρι 700 ml το ανωτερο και παντα σε αποσταση απο τα γευματα.

Ακομα καλυτερα ειναι ειναι το γαλα και τα γαλακτοκομικα ενα συνδυαζονται με δημητριακα ή και φρουτα σε ενα ή δυο γευματα τη μερα και τα πρωτεινουχα (ψαρι, κοτοπουλο, κρεας, οσπρια, αυγο να συνδυαζονται με λαχανικα ή ζυμαρικα - δημητριακα, χυμους φρυτων... Χωρις γαλα ή γαλακτοκομικο στο ιδιο γευμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αγγελικουλα το αρ8ρο που ανεβασες σαν διαιτολογος σου λεω οτι ειναι πολυ καλο κ τα καλυπτει ολα!

Εννοειται πως οταν το μωρο ξεκιναει τις στερεες τροφες το γαλα περιοριζεται στο πρωινο κ στο βραδινο πριν τον υπνο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...