Μετάβαση σε περιεχόμενο

μανουλες που τα παιδακια τους θα πανε 1η δημοτικου


KA1

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΙΤΣΙΑ .ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟ ΔΑΣΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΤΑ ΠΑΕΙ Η ΔΗΜΗΤΡΑ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΝΩ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΣΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟ ΒΛΗΜΑ .ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Η ΜΙΚΡΗ ΑΝΤΙΔΡΑΕΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΙΣΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΕΧΩ ΧΑΜΕΝΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 295
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΜΠΙΑ δώσε της χρόνο προφανώς είναι μια φάση που περνάει .Κάποια στιγμή θυμάσαι και εμένα ο Σταύρος αντιδρούσε δνε ηθελε να μαθαίνει ορθογραφία και να διαβάζει τοη γλώσσα στα μαθηματικά άψογος το ιδιο και στη γλώσσα σε φωτοτυπίες . Κάποια στιγμη λοιπόν ανάφερα στον άντρα μου για κάποιο έργοσ την τηλεόραση και του λέωτο έβλεπε και ο Μάριος αυτός είναι φίλος του γιού μου αλλα΄στο άλλο τμήμα και του λέω καλά να δεις πως προλαβαίνει και διαβάζει στη τηλεόραση ....τρελλάθηκε ο δικός μου κι μου λεει καλά πςω διαβάζει ; του λέω ξέκινησε με το βιβλίο της γλωσσας πήρε μεταπαραμυθι έγραφε συνεχεια τις λέξεις και εμαθε ε απο εκείνη την ημέρα άλλαξε τελέιως . Γιαυτο σου λεω δώσε χρόνο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια γεια σας

εμεις ολα καλα δεν χρειαζεται να κανουμε εγχειρηση τελικα,και ευτυχως τελειωνει εδω το θεμα και δεν χρειαζεται να ξαναπαμε καν,την παρασκευη που περασε πηγαμε και εκδρομουλα με το σχολειο σε χιονοδρομικο κεντρο στο πισοδερι στη Φλωρινα,περασμε πολυ ωραια,ο Νικος μου τρελαθηκε να τσουλαει και να κυλιεται στα χιονια,μιλησα και με την κυρια του λιγο και μου ειπε οτι ειναι απο τους καλυτερους μεσα στην ταξη αλλα δεν μιλαει πολυ οταν κανουν συζητησεις της ειπα οτι γενικως δεν ειναι απο τα παιδια που μιλαει πολυ και μπορει και να ντρεπεται και λιγακι αν και μερικες φορες καταλαβαινω οτι απο τι βιασυνη του δεν μπορει να εκφρασει αυτο που θελει να πει

αυτα απο μας πολλα φιλια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα και συγνώμη που άργησα να απανήσω... Ακούω κάποιες μαμάδες στο σχολείο που μιλάνε για πολλές ώρες διάβασμα, δηλ μέχρι τις 9 το βράδυ και μου φάνηκε πολύ υπερβολικό. Πρώτη δημοτικού 9 το βράδυ? Όσο για το ολοήμερο, πιστεύω οτι είναι για ποιο μεγάλα παιδάκια, ίσως και απο την δευτέρα δημοτικού, που έχουν μάθει τον τρόπο διαβάσματος και μπορούν να δουλέψουν και μόνα τους. Στην πρώτη, ποιος να καθήσει να ασχοληθεί με το κάθε παιδάκι ? Πιστεύω οτι δεν δουλεύει σε τόσο μικρή ηλικία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και όμως τυχαίνει να διαβάζουν πολλές ωρες αυτό γίνετε αφενός γιατί όλα τα παιδιά δεν έχουν όλα το ίδιο ρυθμό και αφετέρου κάποιες δάσκαλες βάζουν περισσότερα και κάποιες άλλες λίγοτερα και μην ξεχνάμε αν η μαμά εργάζεται και ξεκινάνε το διάβασμα στις 5 το απόγευμα δνε μου φαίνετε απίθανο .Εμένα πολλές φορές ο μικρός δεν θέλει να διαβάσει νωρίς και ξεκιναμε στις 7 -8 οπότε έχει τύχει να τελιώσουμε στις 11 !όσο αφορά το ολοήμερο εγω είμαι αντίθετη τα παιδιά δεν είναι εργάτες να απουσίαζουν απο το σπίτι τους τόσες ώρες όταν βέβαια δνε υπαρχει εναλλακτική αναγκαστικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

χαθηκαμε λιγο κοριτσια

πως τα πατε;εμεις πολυ καλα,μετα με τη μερα ο Νικος τα παει ολο κια πιο καλα και στο διαβασμα και στο γραψιμο,τελειωσαμε ολα τα γραμματα και σημερα μαθανε την αποστροφο,εμεις διαβαζουμε περιπου μια ωρα και ξανακανουμε επαναληψη το βραδακι την αντιγραφη και διαβασμα το κειμενο,και εγω ειμαι αντιθετη με το ολοημερο προτιμω να διαβαζουμε μαζι στο σπιτι,Βανια πως τα παει ο Σταυρος σου;;να τα εκατοστισει σου ευχομαι και απο εδω να τον χαιρεσαι να ειναι γερος και καλοτυχος,ελα να τα λεμε παλι και απο εδω και οποιες αλλες θελουν φυσικα....!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μανουλες και ο δικος μου παει πρωτη δημοτικου

και απο τα λιγα που διαβασα τα τελευταια που εχετε γραψει

να σας πω πως και εμεις διαβαζουμε περιπου 1 ωριτσα

εσας πως πανε τα βλασταρια σας? εμεις εχουμε μπει σε προγραμμα τωρα πια και κυλανε ολα αρκετα καλα :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marie Καλωσηρθες στην παρεα μας,να χαιρεσαι τα παιδακια σου,σου εγραψα και στο ποστ που ανοιξες για τον ερχομο του τριτου σου παιδιου,να εχεις μια καλη εγκυμοσηνη σου ευχομαι,και εγω αυτο λεω και ο δικος μου εχει μπει πλεον σε μια σειρα,δεν γκρινιαζει τοσο πια οπως εκανε στην αρχη και μερα με τη μερα τα παει ολο και πιο καλα,που βρισκεστε στη γλωσσα;η δασκαλα σας πως ειναι;τι τους βαζει για το σπιτι;ελπιζω να τα λεμε συχνα

Βανια μου που χαθηκες,πως τα παει ο Σταυρος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα KA1,

καλως σας βρηκα :)

σ'ευχαριστω πολυ για την ευχουλα σου!

στην γλωσσα χθες καναμε και την αποστροφο

και σημερα ειχαμε επαναληψουλα

δεν ξερω αλλα μηπως ειμαστε λιγο πισω?

εσεις που ειστε?

για το σπιτι συνηθως μας δινει ενα φιλαδιακι

με διαφορες ασκησουλες σχετικες

με το γραμμα που μαθαινουμε

μας βαζει και αντιγραφη 2 προτασεις

να τις γραψουν 4 φορες!

και καθε καθε 2 βδομαδες μας δινει

ενα επαναληπτικο που εχει λιγο απ'ολα

οσα κανανε μεσα σε αυτες τις 2 βδομαδες!

το συγκεκριμενο ειδικα ειναι πολυ καλο,

νομιζω μας βοηθαει αρκετα μιας και τα

ξαναθυμόμαστε!

η δασκαλα μας ειναι μια χαρα, δεν εχουμε

καποιο παραπανω, φαινεται να εχει ορεξη.

και μεχρι στιγμης τα παει μια χαρα με τα μικρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις ειμαστε στα διαλυτικα αν και αυτη τη βδομαδα τους εκανε αρκετες επαναληψεις,νομιζω καλα εισαστε αν κρινω με τα αλλα κοριτσια νομιζω ειναι πιο πισω εμεις ειμαστε σχεδον μαζι,και για το σπιτι σχεδον τα ιδια μας βαζει και η δικια μας,αντιγραφη να την γραψουν 3 φορες,ενα φυλλαδιο και διαβασμα μισο απο το μαθημα που εκαναν συνηθως,και ενα επαναληπτικο και μας σχεδον καθε δυο βδομαδες,και μερικες φορες και ασκησουλες ή φυλλαδιο και στα μαθηματικα,νομιζω περιπου τα ιδια εχουμε και μια χαρα μου φαινονται ουτε πολλα αλλα ουτε και λιγα τι λες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα και απο μένα έμπλεξα αυτές τις ημέρες και δεν πολυέμπαινα .Εμείς στη γλώσσα είμαστε στο γγ και σήμερα μιλήσανε για την τελεία το θαυμαστικό το ερωτηματικό το θαυμαστικό και τα εισαγωγικά .Είμαστε πίσω το σχολείο έμεινε κλειστο 2 μέρες λόγω χιονιού .Στα μαθηματικά δεκάδες και μονάδες καλά τα πάει και στη γλώσσα έστρωσε και στην ορθογραφία αλλά ρε κορίτσια δνε έχει ησυχία καμιά μέρα θα το δέσει η δασκάλα η οποία είναι καταπληκτική και μου λεει ειναι έξυπνος αλλά ανύσηχός πάντως μιαχαρά τα πάει .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα πρωτακια μας τι κανουν;εμεις την Παρασκευη καναμε εμβολιο το mantoux και σημερα κανανε την κανονικη δοση,φοβοταν ο δικος μου στην αρχη αλλα μετα λεει,εγω ειμαι αντρας σιγα να μην φοβηθω το εμβολιο και του ζωγραφισαν και ενα συννεφακι εξω απο το εμβολιο και ηταν ολο καμαρι,εσεις το κανατε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑ1 το μαντουχ είναι η φυματική δοκιμασία ποιό εμβόλιο κάνατε της φυματίωσης; σε ρωτάω επειδή τον Μμαό που είχαμ εκάνει το εμβόλιο της ιπαττιτιδας Α μου είχαν π[ει ότι της φυματιωσης μπορεί και να μην γίνει και να το κάνουν κάποια στιγμή στο σχολείο χωρίς όμως να είναι τίποτα βέβαιο .Βλέπεις ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας δεν έχει δώσει το Οκει και μοάλιστα μου είχαν πει ότι το εμβολίο της φυματιωσης γίνετε κάθε Σεπτέμβριο . Μήπως απλά κάναντε το μαντου και κάναντε κάποιο άλλο εμβόλιο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

και ο δικος μου το ιδιο μεσα στην τρελη χαρα ειναι,αυτες τις μερες του αρεσει πολυ να παιζουμε ζωα,φυτα,πραγματα εχει ξετρελαθει και μου αρεσει γιατι εξασκητε μεσα απο το παιχνιδι,για το Πασχα η δικια μας δεν θελησε να τα κουρασει μια επαναληπτικη φωτοτυπια μονο τους εδωσε τιποτα αλλο,εσας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμάς τους έδωσε ένα πακέτο όχι πολλές απο 3 γλώσσας και 3 μαθηματικών και έχουν επανάληψη και τη γραμματική όσα έχουν κάνει. Το άσχημο είναι ότι εμένα ο Σταύρος μου δεν θα χαρεί πολλή αυτές τις ημέρες εξαιτείας της ηλίθιας που τον χτύπησε με το αυτοκίνητο αλλά τουλάχιστον θα πάμε στην αδερφή μου .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

κοριτσια καλο μηνα και καλη πρωτομαγια και καλη αρχη στα παιδακια μας παλι,αντε αρχιζουμε παλι αυριο,εμεις παντως τα φορτωσαμε λιγο στον κοκορα,τον αφησα λιγο χαλαρο εκτος απο το παιχνιδι που παιζαμε ζωα,φυτα,πραγματα και λιγο διαβασμα δεν καναμε τιποτα αλλο,βεβαια με το παιχνιδι εξασκηθηκε λιγο,σκεψη-γραψιμο-διαβασμα πιστευω του εκανε πολυ καλο,

Βανια πως ειναι ο Σταυρος;το ποδι του ειναι καλυτερα;;

marie στην φωτο εισαι πολυ γλυκια εγκυουλα πως το πηρε ο γιος σου για την εγκυμοσυνη;;βλεπω πλησιαζουν και τα δικα σας γενεθλια,εμεις ειναι στις 18 και αρχιζω να οργανωνω το παρτυ μας,σκεφτομαι να κανω τουρτα μπομπ σφουγγαρακη μια που τον λατρευει και το παρτυ μας να κινηθει γυρω απο αυτο το θεμα πειτε καμια ιδεα,σκεφτηκα να κανω χαμπουργκερακια σαν καβουροπατι ταχα,

τα λεμε κοριτσια σας περιμενω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κορίτσια εμείς πήγαμε σχολείο . Την τετάρτη έβγαλε το νάρθηκα απο το πόδο και την Παρασκευή αφήσαμε τις πατερίτσες και επάνω που είπα δόξα ο Θεός την Κυρακή ξεσάλωσε μου πήρε κρυφά το ποδήλατο το έχουμε στο πάρκιν βρήκε ανοιχτή τη γκαραζόπορτα και έκανε . Εν τω μεταξύ 2 μέρες στο σχολείο λύσαξε. Πόναγε σήμερα και το φύλαγε ξαναπήγαμε στο νοσοκομείο και του έβαλαν πάλι νάρθηκα άστε να δω πότε θα ηρεμήσω μέχρι την τετάρη την άλλη εβδομάδα πρέπει να μείνει έτσι .Από ότι μου ειπε ο γοατρός κάκωση του ιστού είναι στην επιγονατίδα και επειδή σε αυτή την ηλικία τα κόκαλα δνε εχουν σχηματιστεί καλά για αυτό το λόγο πρέπει να το έχουμε σε όσο γ΄νετε ακινησία . Άντε να τελειώει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Κορίτσια, κι εμένα η κόρη μου θα πάει 1η δημοτικού.

Στο νηπιαγωγείο που πήγαινε τους έμαθαν να γράφουν και να διαβάζουν (δηλαδή να ακούν και να γράφουν αυτό που ακούν). Το σημαντικότερο όμως είναι να μην αγχώσουμε τα παιδιά μας για να μην χάσουν τη διάθεση που έχουν να μάθουν. Άλλωστε καμαρώνουν να λένε "θα πάω 1η δημοτικού" και αυτόν τον ενθουσιασμό τους πρέπει να διατηρήσουμε.

Για τα 800 σχολεία που λέτε (που τώρα έγιναν 961) δείτε ποια είναι και τι κάνουν σε αυτό το link

http://parentbook.gr/content/%CE%BF%CE% ... E%B5%CF%80

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...