Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Mπραβο Βανια μου, εισαι πραγματικα σπουδαια μητερα! Χαιρομαι πολυ για την εξελιξη και προοδο του Σταυρου, παντα ετσι να συνεχισετε! Πολυ ευχαριστα τα νεα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητήρια στο Σταυράκο σου για τη πρόοδο που δείχνει αλλά και σε σένα που είσαι πάντα δίπλα του και τον στηρίζεις. Τελικά όλα ξεκινάνε απο' κει...

Όσο καλοί κι αν είναι οι θεραπευτές αν ο γονιός δεν στηρίξει, δεν αγκαλιάσει το παιδί του και δεν δείξει ενδιαφέρον για το πρόβλημά του συμμετέχοντας ενεργά στη θεραπεία του, τότε δε γίνεται τίποτα!! Μπράβο και στους δυο σας!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:) ΒΑΝΙΑ ΜΟΥ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΓΑΜΠΡΟΥΛΗ ΜΟΥ ΕΓΩ ΣΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙς ΣΕΙΡΑ ΕΜΕΙΣ ΦΙΛΕΝΑΔΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΦΟΥΛ ΜΕ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΡΑΧΡΟΝΟΥ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ Η ΣΟΥΣΟΥΡΑΔΑ ΜΑΣ !!!!!! ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΕΧΕΙΣ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΡΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙΕΜΕΙς ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΑς ΕΙΠΑΝ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΑΠΟ ΟΣΟ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΝΤΕ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΧΡΩΣΤΑΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΩΡΟ ΣΤΟΝ ΓΑΜΠΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!!!!!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Συγχαρητηρια!

μαμα και γιος πρεπει να ειστε πολυ δυνατοι!

Αν και δεν σας ξερω σας θαυμαζω κι ευχομαι οσα παιδακια αντομετωπιζουν προβληματα να εχουν τετοιες μαμαδες

Να ρωτησω κατι και σενα και την katerina kafira που περνατε αυτες τις διαδικασιες και συμβουλευεστε ειδικους.

Εμεις τωρα αρχισαμε το ψαξιμο βεβαια για να δουμε αν θα χρειαστει, αλλα εχω μια απορια... Στην καθημερινοτητα μας, καποιες φορες τον πιεζω να πει μια λεξη...παραδειγμα οταν ζηταει με τον τροπο του νερο, του λεω "πες νερο" για να σου βαλω... Οι ειδικοι τι σας ειχαν πει? Ειναι σωστο να "απαιτω" να πει τη λεξη?

Καλα...μη φανταστειτε οτι εχει πει τη λεξη νερο κι εννοειται οτι του δινω του παιδιου, αλλα με αλλες λεξεις πιανει το κολπο---παραδειγμα επειδη την κουμπαρα μου τη λεει "Ντι" και του λεω πες "Ντινα" να την παρω τηλ για να ερθει...το λεει καθαροτατα.

Απλα δεν ξερω, αν κανω το σωστο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως ήρθες stempi σε αυτήν την όμορφη παρέα. B) Δεν ξέρω αν είδες σε αυτήν την ενότητα το θέμα που είχα ανοίξει και λέγεται "η δική μας περιπέτεια".Εγώ έχω δύο παιδιά 8 και 4 χρονών.Στο πρώτο μου διαπίστωσα ότι είχε πρόβλημα λόγου γιατί από 15 μηνών είχε σταματήσει να μαθαίνει νέες λέξεις και μίλαγε ακαταλαβίστικα.Βέβαια είχε συνέχεια την πιπίλα στο στόμα του και του είχε προκαλέσει δυσκαμψία στο στόμα του.Τέσπα,όταν ήταν 3,5 χρονών ξεκινήσαμε λογοθεραπείες και έμεινα έγκυος αμέσως.Η λογοπαιδικός όμως μας εξήγησε ότι το να έρχεται ένα καινούριο μωρό δεν επηρεάζει την ομιλία ούτε σταματάει την εξέλιξη του λόγου.Τώρα για αυτό πουη ρωτάς,όταν λέει την λέξη λάθος εμείς πρέπει να του τη λέμε σωστά χωρίς όμως να φανεί στο παιδί ότι το διορθώνουμε γιατί μπορεί άθελά μας να το αγχώσουμε.Ξέρω ότι είναι δύσκολο γιατί και εγώ το έκανα αλλά όταν μας συμβούλεψε η λογοπαιδικός μας τι να κάνουμε στο σπίτι προσπάθησα να τα ακολουθησω.Για παραδειγμα όταν θα σου πει την κουμπάρα "Ντι" εσύ μπορείς να πεις κάτι αντίστοιχο με "την Ντίνα θέλεις να πάρουμε τηλ."και να τονίσεις τη λέξη Ντινα.Απλά και μόνο για να ακούσει την σωστή λέξη.

Μπορείς για αρχή να συζητήσεις με τον παιδίατρο σου,να κανονίσεις για ακουόγραμμα.Συνήθως είναι και το πρώτο που κάνουν.Επίσης την λογοπαιδικό την είχα βρει μέσω Internet,είναι στην Αγ.Παρασκευή και εμεινα πολύ μα πάρα πολύ ευχαριστημένη.

Εγραψα πολλά,σε καληνυχτώ γιατί αύριο δουλεύω και ευτυχώς τα παιδιά μου κοιμήθηκαν επιτέλους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω πολυ

Ευχομαι καλο κουραγιο και σε εσας και τελεια αποτελεσματα!

Μου απαντησε και σε ενα παρομοιο θεμα μια αλλα κοπελα και πως πρεπει να κινηθω κι ολας σχετικα με το ΙΚΑ...εψαξα και βρηκα τα τηλ αλλα θα παρω αυριο γαιτι πρεπει 8-10 το πρωι.

Εφοσον λες οτι εμεινες πολυ ευχαριστηνμενη με τη γιατρο στην Αγια Παρασεκυη, οταν με το καλο προχωρησουμε κι εμεις θα ηθελα αν μπορεις να μου πεις πμ τα στοιχεια της. Ειμαι Νεα Ιωνια και δεν μου πεφτει μακρια (αφου εχει και καλες συστασεις)

Εμεις βεβαια πιπιλα βαζαμε μονο στον υπνο μεχρι τα 2 και τωρα πια καθολου...αλλα καθε παιδι εχει αλλους λογους.

Το δευτερο παιδακι σου μιλησε μονο του?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εκεί που εργάζομαι έχω άλλο ταμείο υγείας και όχι το ΙΚΑ, οπότε χρειάζομουν γνωμάτευση από ειδικό κρατικό κέντρο για να μου εγκρίνουν τις λογοθεραπείες για ένα χρόνο. Είχαμε κλείσει ραντεβού στο παίδων «Αγία Σοφία» στο αρμόδιο τμήμα και όταν πήγαμε εκεί, δε μπήκε και πολύ στον κόπο να εξετάσει το παιδί μου. Περίμεναν έξω άλλα 10 άτομα με παιδάκια. Μας έδωσε την γνωμάτευση όπου και την κατέθεσα στο ταμείο μου για να περάσει από το Δ.Σ και να μου εγκριθούν.Για το ΙΚΑ δεν γνωρίζω καθόλου την διαδικασία. Τώρα το παιδάκι μου μιλάει κανονικότατα, χρειάστηκαν μόνο 10 μήνες, από Οκτώβρη 2005 έως και Ιούλιο 2006, εγώ κιόλας μέσα Ιουλίου 2006 γέννησα και τον πήγαινε ο άνδρας μου. Και να φανταστείς όταν πήγαμε εκεί δεν έλεγε παρά μόνο ελάχιστες λέξεις και αυτές όχι σωστά, καθόλου ρήματα που είναι πολύ βασικό, καθόλου άρθρα, καθόλου προτάσεις. Όλα τα άλλα ήταν ακαταλαβίστικα. Αφού ήμουν σίγουρη ότι το παιδί μου δε θα μίλαγε ποτέ και ήμουν στενοχωρημένη αφάνταστα. :( Βέβαια καταλάβαινε τα πάντα και αυτό μου έδινε ελπίδα. Όταν βρισκόμασταν με παιδιά στην ίδια ηλικία που μιλούσαν ένιωθα σαν ένα μαχαίρι να τρυπάει την καρδιά μου. Αναρωτιόμουν που είχαμε κάνει λάθος, γιατί δε μπορούσαμε να βοηθήσουμε το παιδί μας. Τον Σεπτέμβρη 2006 πήγαμε πάλι για επαναξιολόγηση, αλλά δεν χρειάστηκε παραπάνω θεραπεία γιατί είχε βρει τον ρυθμό του και πλέον μάθαινε λέξεις μόνος του, τις άκουγε και τις επαναλάμβανε. Τον Ιανουάριο 2008 ξαναπήγαμε για 3 μήνες, επειδή δεν έλεγε το ρ, το ξ και το ψ. Τότε πήγαινε νήπιο.

Εγώ δεν έψαξα ποτέ για κάποιο ιδιωτικό κέντρο γιατί όσους γονείς ήξερα που πήγαιναν το παιδί τους σε τέτοιο, συνέχιζαν τις θεραπείες παραπάνω από χρόνο. Συγκεκριμένα, μία μαμά πήγαινε και τα δύο της παιδιά σε ένα κέντρο για 3 χρόνια ,ενώ το παιδί μου ολοκλήρωσε σε 10 μήνες. Εμένα η λογοπεδικός μου είπε όταν την ρώτησα αν θα έπρεπε να συνεχίσει ότι «όχι γιατί θα σου παίρνω τσάμπα τα λεφτά σου». Από δω και πέρα θα τον αφήσουμε να μαθαίνει μόνο του. Αυτό πραγματικά το εκτίμησα. Δε μετάνιωσα ούτε στιγμή που ακολούθησα το ένστικτό μου και βοήθησα το παιδί μου. :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο για το μικρό μου δεν παρουσίασε ποτέ πρόβλημα λόγου. Το αντίθετο, με το που χρόνισε ξεκίνησε να λέει λέξεις και επαναλάμβανε οτιδήποτε άκουγε, 18 μηνών έκανε προτασούλες με ρήματα και 2 χρονών μίλαγε καθαρά σαν παιδί μεγαλύτερης ηλικίας. Φαντάσου ότι το ρ που είναι δύσκολο σύμφωνο όταν ήταν 2,5 χρονών το έλεγε σε όλες τις λέξεις πεντακάθαρα. Δεν το είχα ζήσει και πίστευα ότι δε θα το ζούσα λόγω του πρώτου μου παιδιού. Και το πιο περίεργο είναι ότι με το μικρό δεν ασχοληθήκαμε όσο με το πρώτο μου ούτε από άποψη παιχνιδιού ούτε του μιλάγαμε συνέχεια. Αυτό πάλι τι σου λέει;

Καλό κουράγιο σε σας.Να σου πω και τι άλλο έχω καταλάβει,ότι είναι πολλά παιδάκια που παρουσιάζουν πρόβλημα στην εξέλιξη του λόγου αλλά με την κατάλληλη βοήθεια το ξεπερνάνε.Και δεν υπάρχει λόγος να ντρεπόμαστε ούτε έχει να κάνει με την εξυπνάδα του παιδιού μας.Απλά κάτι μπορεί να μπλοκάρει την εξέλιξη και να χρειάζεται λίγο "σπρώξιμο" από έναν ειδικό. :)

Πάλι με έπιασε η πολυλογία μου!!! :S:blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω πολυ για την "πολυλογια" σου!

Εμενα να φανταστεις δε λεει λεξεις που ελεγε απο 13 μηνων! Γι αυτο με αησυχει επιπλεον. Παραδειγμα τη νονα του τη φωναζε απο οταν χρονισε και τωρα λεει νιανια

Γενικα εχω καταλαβει οτι δυσκολευεται να πει δυο διαφορετικα φωνηεντα μαζι...γι αυτο και λεει τις λεξεις μαμα-μπαμπα-γιαγια-γιογιο-μπουμπου (την αδερφη του, γιατι δε μπορει να πει μπεμπα)... και το νονα που ειχε ο + α το εφτιαξε μονος του νιανια...

Τεσπα, σε ζαλισα κι εγω...απλα πιστευω πως μανουλες που τα περασαν ή τα περνανε μπορουν να με καταλαβουν περισσοτερο!

Ονειρα γλυκα και να χαιρεσαι τα παιδακια σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σε ρωτήσω αν έχετε κάνει ακουόγραμμα,γιατί όπως σου έγραψα και στο άλλο post είναι το πρώτο που ψάχνουν.Οχι απαραίτητα ότι θα έχει κάποιο πρόβλημα αλλά αν π.χ πέρασει πολλές ωτίτιδες μπορεί να επηρεάσει και την εξέλιξη λόγου.Εμείς όταν μας είπε η λογοπεδικός να το κάνουμε,στην αρχή φοβήθηκα.Πήγαμε σε έναν ΩΡΥΛΑ που μας σύστησε ο παιδίατρος και τελικά αυτό που έδειξε το ακουόγραμμα ήταν μόνο ότι είχε πολύ κερί.Βάζαμε κάτι σταγόνες για κάποιες μέρες και του τα καθάρισε. Εν μέρει είχε επηρεάσει και αυτό χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι ήταν η αιτία.Γιατί πέρα από αυτό δεν έδειξε να υπάρχει άλλο πρόβλημα στα αφτιά του παιδιού.Το άλλο που είχε ο γιος μου ήταν ότι δε μπορούσε να πάει την γλώσσα του δεξιά και αριστερά,μόνο κάτω-πάνω και έτσι δε μπορούσε να προφέρει σωστά τις λέξεις.Αυτή ήταν η δυσκαμψία και του έκανε κάποιες ασκησούλες για να μάθει να την κινεί.Βέβαια η ανηψιά μου,παιδί της αδερφής μου που είμαστε δίδυμες,μεχρι τα 3 χρόνια δεν έλεγε παρά μόνο λίγες λέξεις.Μετά σαν να λύθηκε η γλώσσα της και τα είπε όλα μαζεμένα.Όμως από τη στιγμή που έχεις μέσα σου την ανησυχία και το άγχος,είναι καλό να το ψάξεις και για σένα αλλά και για τον γιο σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι ακουογραμμα δεν εχουμε κανει και βασικα δεν εχουμε περασει και καμπια ωτιτιδα...αλλα ποτε δεν ξερεις

Κοιταξε...εχω παραδειγματα γνωστων και φιλων που εφτασαν τα παιδια 3μιση χρονων ή και παραπανω και μιλησαν απο μονα τους---παραδειγματα παιδιων που τα πηγαν οι γονεις τους γυρω στα 2μιση για ελεγχο και δε χρειαστηκαν βοηθεια, απλα μιλησαν μετα τα 3 --- και δυο παιδακια εκαναν λογοθεραπεια και ειναι μια χαρα (βεβαια το δευτερο αργησε λιγο γιατι εφτασε προνηπιο να το καταλαβουν

Δεν ειμαι υπερβολικη (νομιζω) και μακαρι και ο Στελιος να ανηκει στη δευτερη ας πουμε περιπτωση, αλλα θεωρω οτι σαν μανα θα πρεπει αν μη τι αλλο να το κοιταξω το θεμα. Και πιστευω οσο νωριτερα τοσο καλυτερα

Ειμαι γενικα αγχωτικη! Το παραδεχομαι, αλλα ιδιως οταν προκειται για τα μαναρακια μου...αγχωνομαι ακομα περισσοτερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και μιας και μιλαμε για αγχος..........

σημερα να δεις ποσο ακομα αγχωθηκα που πηρα τηλ για ραντεβου και...

Παιδων Πεντελης 13/1/2011

ΙΚΑ 18/1/2011

Παιδων Αγλαια Κυριακου...Μαιο 2011 (εδω δεν εκλεισα)

Και οσο ηθελα να "προλαβω" καταστασεις αν γινεται...τοσο ανημπορη νιωθω, γιατι τα οικονομικα μας ειναι-------πιο σκ@τα κι απο τα σκ@τα

Ουυυυφ!!!!!!!! Αν δε σκασω αυτο το διαστημα...νομιζω δε θα σκασω ποτε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ακουόγραμμα δεν γίνεται μόνο αν το παιδί έχει περάσει ωτίτιδες ούτε για να δουν αν ακούει αλλά το πως ακούει.Εμας που είχε μαζέψει πολύ κερί,ειδικά στο αριστερό αφτί,τον εμπόδιζε να ακούει κάποια σύμφωνα καλά,γιατί να μη ξεχνάμε ότι αυτές είναι οι ηλικίες οι κρίσιμες.Δηλ.μέχρι 3 χρονών που μαθαίνουν τη μητρική τους γλώσσα και πρεπει η ακοή να είναι χωρίς πρόβλημα.Για αυτό το λόγο,γίνεται το ακουόγραμμα.Σε συντομία σου γράφω ότι μας είχε πει η λογοπεδικός μας.

Συμφωνώ ότι πρέπει να το κοιτάξεις και να μην το αφήσεις έτσι,ξέρεις ότι τα παιδιά είναι πανέξυπνα και το λίγο άγχος που έχουμε εμείς,αυτά το αντιλαμβάνονται σε δευτερόλεπτα.Οπότε το να μιλήσεις και με έναν ειδικό,μπορεί να σε ηρεμήσει.Για το οικονομικό,εγώ έπαιρνα ένα ποσό πίσω απο το ταμείο μου.Ψάξτο και φρόντισε να πάρεις ότι δικαιούσαι.Πλέον όλα τα ταμεία καλύπτουν τις λογοθεραπείες γιατί πολλά παιδάκια έχουν κάποιο μικρό ή μεγάλο πρόβλημα με το λόγο τους.Επίσης,κοριτσάκι μου μην αγχώνεσαι για το αν θα προλάβεις,το δικό μου ξεκίνησε 3,5 χρονών και μας είχε πει τότε στην αξιολόγηση ότι θα μπορούσαμε να τον αφήσουμε έως 4 χρονών,μήπως και αρχίσει από μόνος του.Εγώ όμως δεν είχα το κουράγιο να το κάνω αυτό.Αν θέλεις σου στέλνω και με πμ τα στοιχεία της δικιάς μας,που είναι στην Αγία Παρασκευή.Επίσης,σου έχω κάνει αίτηση επαφής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω πολυ

Πρεπει να το εκανα σωστα και να σε δεχτηκα σαν επαφη...

Αν θες, στειλε και πμ τα στοιχεια της λογοπεδικου...αν θυμασαι και κοστος επισκεψης (για να εχω μια ιδεα)

καλο βραδυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...