Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμος και πρασινα κακακια!!!


Recommended Posts

Καλημερα σας μανουλες! Χρειαζομαι τα φωτα σας. Η Σαντυ ειναι μια πολυ γλυκα μπουμπου που εφερα στο κοσμο πριν 2 μηνες και την θηλαζω αποκλειστικα. Δεν εχει γαλακτοζαιμια. Βρεχουμε κανονικα τις πανες μας και τα κακα μας ηταν κιτρινωπα (απο μουσταρδι ανοικτο μεχρι σκουρο κιτρινο) αλλα χθες ενω εκανε το απογευμα κανονικα κακακια, το βραδυ εκανε πρασινα σκουρα (σαν ζαφειρι το χρωμα) και ολο το βραδυ μεχρι τις 8 το πρωι, πριν απο λιγο ομως ξανακανε κιτρινωπα αλλα πολυ σκουρα. Ειναι λογος να ανυσηχω? Μηπως κρυωσε?(χθες που εκανε αυτα τα κακακια φυσαγε αρκετα). Φοβαμαι μην επαθε κατι γιατι τη Δευτερα κανουμε τα πρωτα μας εμβολια. Οποια μπορει ας με βοηθησει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω ότι όταν το παιδάκι είναι κρυωμένο το εμβόλιο αναβάλλεται.. μήπως έφαγες εσύ κάτι και πέρασε στο γάλα?? Από ότι θυμάμαι και της δικιά μου της μπέμπας τα κακάκια της ήταν μουσταρδοπρασινοποκαφε ανοιχτο :laugh: αναλόγως με την ημέρα .. την θήλαζα αποκλειστικά και δεν μου είχε κρυώσει.

Εύχομαι να μην έχει τίποτα η μικρή σου Σάντυ !!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα την παρακολουθησω σημερα και αυριο να δω τι θα κανει. Δεν τρωω καθολου πρασινα λαχανικα μονο γαλακτοκομικα για να την πειραξει. Να δουμε και την δευτερα πως θα ειναι παντως σας ευχαριστω πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αλεκα να σου ζησει το μωρακι..

να σε ρωτησω?στηθος κ γευμα δινεις?

η ενα γευμα κ απο τα δυο στηθη?

γιατι να κανεις το δευτερο υπαρχει περιπτωσει το μωρο να πινει το γαλα που στη αρχη ειναι ελαφρυ κ το παχυ το γαλα να μη το πινει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι thouli μου ενα στηθος ενα γευμα δεν την κοβω για να την αλλαξω στηθος. Τωρα την περιμενω να ξανακανει κακα της να δω τι γινεται αν συνεχιζεται το φαινομενο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχουνε και βλέννη μαζί;; Αν ναι, τότε ενδεχομένως έκανε αλλεργία σε κάτι που έφαγες. Ακόμα κι αν έφαγες κάτι που το έχεις ξαναφάει, μπορεί να αλλεργία να μην σου παρουσιάσει από την αρχή αλλά στην πορεία. Επίσης, ένδειξη τροφικής αλλεργίας είναι και οι κόκκινες κλωστίτσες που μπορεί να δεις στα κακά που είναι αιματάκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μολις την αλλαξα δεν ειχαν το πρασινο το ζαφειρι οπως χθες αλλα κιτρινωπρασινα σκουρα με λιγη βλεννη λες να ειναι αλλεργια? Σε τι ομως. Κανω που κανω διατροφη για να μην της δημιουργω κολικους θα κοψω και αλλα. Επιρεαζει η αλλεργια αυτη τα εμβολια? Θα ξαναπροσαρμοσω παλι την διατροφη μου να δω τι την πειραζει, σε ευχαριστω πολυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kai se mas tixaineis merike fores kai rotisa tin paidiatro kai mou eipe pos den exei simasia to xroma alla i ifi. An den exei blenni kai de xanei baros to moro den einai tipota para oi trofes.Enimerose kalou kakou tin paidiatro prin kaneis to embolio sti mikri sou

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aleka

τι διατροφή κανείς για τους κολικούς;

Για ποιον λόγο;

Κ εγώ αποκλειστικά θήλαζα (κ θηλάζω!)

κ τρώω τα πάντα!

Ούτε κολικούς, ούτε ιωσεις, ούτε τίποτα είχαμε ποτέ!

Πρώτη φορά το ακούω...

Αλλεργία ενδεχομένως να εχει το μπεμπάκι σου

αλλά το πιο σύνηθες είναι τα γαλακτοκομικά...

Συννενοησου με τον γιατρό σου

για να προσέξεις τηνδιατροφη σου (αν το κρίνει απαραίτητο,

στις αλλεργιογόνες τροφές)

Υπάρχει κ θέμα (αχρησιαστο να είναι, εύχομαι!)

«μωρό με αλλεργία, τι τρώει η μαμά;»

όπου ίσως σε βοηθήσουν με την εμπειρία τους

τα κορίτσια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βαρος περνουμε κανονικοτατα γιαυτο ψιλοαγχωθηκα. Μακαρι να μην ειναι τιποτα για να γινουν τα εμβολια τους στην ωρα τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου απαγορευσαν τηγανιτα, σοκολατα, οτιδηποτε πρασινο, εσπεριοειδη και χυμους. Το ακολουθω πιστα και ποτε δεν ειχαμε τρελους πονους και ειμαστε πολυ ησυχες. Στα γαλακτοκομικα αλλεργια? Αφου η εξεταση βγηκε αρνητικη λες να την επιασε ετσι ξαφνικα? Θα το κοιταξω το θεμα με τις αλλεργιες να δω μηπως κατι απο αυτα που εφαγα την επιρεασαν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αleka

συγνώμη για το «άσχετο»

αλλά ήθελα να μάθω: προοληπτικα τα σταματησες

τα τηγανιτα, τις σοκολάτες κτλ που λες

ή είχε κάποιο πρόβλημα το μωράκι σου;

Εύχομαι η βλεννη κ τα πραΣινά κακάκια

να μην είναι τίποτα σπουδαίο...

Οσο αφορά στις αλλεργίες, όπως σου είπε κ μια άλλη κοπέλα,

ξαφνικά εμφανίζονται...

Είχε επόμενη κένωση το μωρό; Πως ήταν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου το συστησαν και ο παιδιατρος στο νοσοκομειο που γεννησα και ο παιδιατρος που βλεπει τη Σαντυ αρα προληπτικα τα σταματησα. Ισως να μην εχει τιποτα το σπουδαιο, παντως πριν ενα δυωρο περιπου που τα εκανε ηταν κιτρινοπρασινα σκουρα αλλα οχι οπως χθες το βραδυ αρα ειμαστε σε καλο δρομο. Τωρα που θα σηκωθει εχουμε εξονυχιστικο ελεγχο της πανας, οχι τιποτε αλλο να ηρεμισω λιγουλακι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρωτη φορά ακούω

προοληπτικα (χωρίς λόγο δηλ!)

θηλαζουσα μητέρα να ακολουθεί διατροφή...

Αnyway...

Την επόμενη πάνα καθαρή σας εύχομαι

κ το μπεμπάκι να μην έχει ΤΙΠΟΤΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ απόλυτα με τη marimari...προληπτικά όταν θηλάζουμε δεν έχει νόημα να κάνουμε τίποτα...όλα αυτά είναι οδηγίες των γιατρών για να απηυδήσει κάποια στιγμή η μαμά και να κόψει το θηλασμό για ευνόητους λόγους...

Όσο για την αλλεργία...τι εξέταση κάνατε;; Αυτές οι εξετάσεις δε γίνονται σε τόσο μικρά παιδάκια...ή μάλλον γίνονται από παιδοαλλεργιολόγο και συνήθως δεν είναι αξιόπιστες στην ηλικία αυτή. Αν δεις ότι συνεχίζουν τα πράσινα κακά, προσπάθησε σε πρώτη φάση να αποκλείσεις την υπερπαραγωγή (αν έχεις) ή πιθανή ίωση και μετά δώστα σε μικροβιολόγο για μια εξέταση mayer κοπράνων (για να δεις δηλαδή αν έχουν αίμα τα κακάκια της μικρής). Αν έχουν...μπαίνεις σε άλλη διαδικασία να ψάξεις αν όντως είναι αλλεργία και το αίμα δεν οφείλεται σε κάποια ραγάδα στον ποπό της κι αν είναι αλλεργία κόβεις κάποιες τροφές μέχρι να καταλάβεις τι την πειράζει...Οι αλλεργίες είναι πολύ ύπουλες...

Για περισσότερα θα μπορούσε να σε βοηθήσει κι ο γιατρός του φόρουμ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πριν απο λιγο τα εκανε ειναι πρασινα σα γρασιδι, βγαζει πρασινο υγρο με κιτρινα κομματακια, χωρις βλεννα χωρις αιματακι. Δεν ξερω τι να κανω ταχω παιξει εντελως!!!

Σε ευχαριστω παντως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίτα...για να αποφύγεις την υπερπαραγωγή, ή να τη μετριάσεις αν όντως υπάρχει, θήλαζε από το ίδιο στήθος για 2 συνεχόμενα γεύματα. Αν δε δεις αποτέλεσμα σε λίγες μέρες τότε μάλλον δεν οφείλεται σε υπερπαραγωγή.

Η ίωση μπορεί να συνδυαστεί και με άλλα συμπτώματα (πυρετό κτλ)...για το θέμα της ίωσης όμως ρώτα καλύτερα κάποιον γιατρό.

Για καλό και για κακό πήγαινε μία πάνα με κένωση της μικρής στον/στην παιδίατρο που την παρακολουθεί να σου πει τη γνώμη του/της.

Επίσης, σε ό,τι αφορά στο αιματάκι μπορεί να μη φαίνεται με γυμνό μάτι...

Σε καμία περίπτωση πάντως, η γνώμη καθεμιάς από εμάς δεν μπορεί να αποτελέσει ιατρική γνωμάτευση...είμαστε εδώ για να λέμε τις εμπειρίες μας...για όποια απορία να ρωτάς πάντα το γιατρό σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε mpempoulinos

πόσο δίκιο έχεις!

Σκαρφίζονται τα πάντα, κάποιοι γιατροί,

προκειμένου να γεμίζουν εμπόδια

το πιο φυσικό πράγμα στον κόσμο!

Το τι έχω ακούσει!

Προοληπτικά να ΜΗΝ βγαίνουν κ από το σπίτι

μαμά+βρέφος μη τυχόν και δυσκολευτεί(!)

το μωρό να θηλάσει σε εξωτερικό χώρο!!!

Αleka, ο γιατρός δεν σου ζήτησε να δει πάνα σας;

Τι σε συμβούλευσε;

Στο θέμα που έχουν ανοίξει τα κορίτσια

για τις αλλεργίες, γράφουν διάφορα

που ίσως σου φανούν χρήσιμα .... Για την αξιοπιστία

των τεστ, έρευνες που έχουν κάνει, σωστες διατροφικές

συνήθειες ΟΤΑΝ υπάρχει αλλεργία ή υποψία της και άλλα...

Δεν ξέρω να σου δώσω πιο συγκεκριμένες συμβουλές

γιατί δόξα τον Θεο απ´ολα ετρωγα κ απ´ολα τρώει

και ο μπεμπίνος μου μετά τον 7ό μήνα...

Υγ: Αν ο γιατρός ζητήσει να του πας την πάνα

πρέπει να γίνει γρήγορα γιατί τα κακάκια

μετά από λίγο αλλοιώνονται στο pampers.

Σε μια γνωστή μου, ο γιατρός πήγε από το σπίτι τους

κ περίμενει εκεί να δει αμέσως την κένωση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σας μανουλες. Πριν απο λιγο αλλακτηκαμε τα ιδια οπως εχθες καμια βελτιωση.

Πηρα το βραδυ το γιατρο και μου ειπε να περιμενω ως αυριο, να την ταιζω 2 γευματα απο το ιδιο στηθος, να την προσεχω για πυρετο και να σταματησω μεχρι αυριο τα γαλακτοκομικα. Θα την εξετασει και μετα θα περιμενω στο ιατρειο του να κανει κακα της για να τα δει. Χθες παντως σταματησα το καλαμποκι και την κομποστα (ηταν το διαφορετικο που εφαγα προχθες). Στεναχωριεμαι ρε γαμωτο γιατι αυριο εχουμε τα εμβολια, τριτη αιματακι και τωρα αυτο την λυπαμαι την καιμενουλα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Αν ειναι κοντά σου ο γιατρός δε χρειάζεται να πας να περιμένεις στο ιατρείο. Τα κακά χρειάζονται περίπου μια ώρα για να στεγνώσουν στο πάμπερς οπότε αν προλαβαίνεις να του τα πας δεν υπάρχει πρόβλημα. Όσο για τα γαλακτοκομικά πάντως...δε νομίζω ότι η οδηγία που σου έδωσε στέκει γιατί για να καθαρίσει ο δικός σου οργανισμός από τα γαλακτοκομικά θέλει αποχή 15 μέρες (και από το κρέας-μοσχάρι, γενικά οτιδήποτε σχετίζεται με αγελάδα) και άλλες 15 μέρες το μωρό. Δηλαδή βελτίωση θα δεις μετά από 1 μήνα αυστηρής δίαιτας. Αν σ' αυτό το μήνα παρεκλίνεις της δίαιτας έστω και μία φορά...μετά πάλι από την αρχή.

Και πρόσεξε...το πρώτο πράγμα που θα σου πει ο παιδίατρος είναι κόψε το θηλασμό και πάρε το υποαλλεργικό γάλα neocate, το οποίο είναι τελείως άγευστο και όπως μου είπε πολύ δικός μου παιδίατρος απλώς παρατείνει το πρόβλημα και δεν το λύνει. Στα γράφω αυτά όχι για να σε μπριζώσω αλλά για να σε ψιλιάσω...η τελική απόφαση πάντα δική σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alekagala έγραψε:

Καλημερα σας μανουλες. Πριν απο λιγο αλλακτηκαμε τα ιδια οπως εχθες καμια βελτιωση.

Πηρα το βραδυ το γιατρο και μου ειπε να περιμενω ως αυριο, να την ταιζω 2 γευματα απο το ιδιο στηθος, να την προσεχω για πυρετο και να σταματησω μεχρι αυριο τα γαλακτοκομικα. Θα την εξετασει και μετα θα περιμενω στο ιατρειο του να κανει κακα της για να τα δει. Χθες παντως σταματησα το καλαμποκι και την κομποστα (ηταν το διαφορετικο που εφαγα προχθες). Στεναχωριεμαι ρε γαμωτο γιατι αυριο εχουμε τα εμβολια, τριτη αιματακι και τωρα αυτο την λυπαμαι την καιμενουλα μου!

Και το καλαμπόκι συγκαταλέγεται στα αλλεργιογόνα αλλά συνήθως πρώτα υποψιαζόμαστε τα γαλακτοκομικά αγελάδος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να προσθέσω επίσης πως ίχνη γάλακτος

υπάρχουν ακόμα και ...στο ψωμί του τοστ!!!

Αυτό σημαίνει πως διαβάζεις πάντα προσεχτικα

τα συστατικά αν τύχει να φας κάτι έτοιμο...

Και πράγματι ο οργανισμός χρειάζεται αρκετές μέρες

για να καθαρίσει... Κ ο δικός σου

κ του βρέφους!

Ψαξ´το λιγάκι πριν πας στον γιατρό (αν θέλεις)

για να είσαι ενημερωμένη κ να κανείς το καλύτερο

δυνατό για το μωρό σου...

Οι περισσότεροι γιατροί προτείνουν με περίσσια ευκολία

τις «εύκολες λύσεις» με επιχειρήματα

που τρελένουν τους αγχωμένους γονείς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...