Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ!!!


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις κοπέλες.Ανοιξα το θέμα αυτό γιατί πραγματικά νιώθω οτι χρειάζομαι βοήθεια κα υποστήριξη.

Ο μπεμπάκος μου είναι σχεδόν 2 μηνών ,τον θηλάζω και πινει και συμπλήρωμα 3 φορές την ημέρα παράλληλα με τον θηλασμό.

Υπάρχουν φορές που νιώθω οτι τρώει καλά και άλλες φορές ,που δεν είναι λίγες ,οτι δεν έχω πολύ γάλα.

Σαν να μην μου φτάνει η αγωνία αν τρώει καλά το μωρό έχω και τον άντρα μου ο οποίος κάθε μέρα θέλει διαφορετικό φαγητό γιατί δεν τρώει της προηγούμενης και το θέλει ζεστό μόλις βγεί απο το μπάνιο.

Οσο μπορεί με βοηθάει η πεθερά μου αλλά πόσο???

Τα νεύρα του από την δουλειά τα βγάζει σε μένα,ότι και να πώ ,ότι και να κάνω βρίσκω τον μπελά μου.

Δυστυχώς δεν μπορεί κανείς να του μιλήσει γιατί δεν δίνει αυτό το δικαίωμα σε κανέναν.

Δεν ξέρω πόσο θα αντέξω ,δεν θέλω να χωρίσω ειδικά τώρα λόγο του μπέμπη αλλά πρέπει να βρώ μια λύση να το ξεπεράσω όλο αυτό.

Σηκώνομαι το πρωί με απίστευτες ζαλάδες και νιώθω άρρωστη όλη μέρα.

Προσπαθώ να είμαι καλά γιατον μπέμπη αλλά ΄πόσα να καταφέρω?

Αν κάποια κοπέλα περνά κάτι παρόμοιο και έχει βρεί καποια λύση θα παρακαλούσα την βοηθειά της.

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Αννα!

Δεν εχω περασει κατι παρομοιο ομως το σιγουρο ειναι πως δε θα πρεπει να αφησεις αυτη την κατασταση να συνεχστει.

Εγω μαλλον θα προσπαθουσα να του μιλησω. Με το ζορι στην τελικη. Νομιζω οτι ειναι το καλυτερο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκι μου..

Στενοχωρήθηκα πολύ με αυτά που γράφεις..Επειδή ξέρω πολύ καλά

τι ψυχολογία έχει μια κοπέλα που μόλις έχει γεννήσει κ θηλάζει κ

δε κοιμάται καλά κ έχει κ ένα μωράκι που ακόμη δεν έχει βρει

τους ρυθμούς του..

Κ αυτό αν μη τι άλλο θέλει στήριξη..Ιδιαίτερα απο τον άνθρωπο

που έχεις επιλέξει να κάνεις το παιδί..

Κάθισες να μιλήσεις μαζί του,να του πεις πώς αισθάνεσαι,να σου πει

κ αυτός γιατι έχει τόσες απαιτήσεις αυτό τον καιρό κ γιατι

δε μπορεί να κάνει λίγο υπομονή...?

Τα πράγματα με το μωρό δε θα ναι πάντα έτσι,αλλα θέλει υπομονή

κ απο τις δύο πλευρές..Η μανούλα σου δε μπορεί να σε βοηθήσει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα.

Καταλαβαίνω πως είναι δύσκολη περίοδος κυρίως για εσένα,αλλά ο χωρισμός Οχι μόνο δεν είναι λύση ,αλλα μάλλον ειπώθηκε πάνω στην εξάντλησή σου & τα νεύρα σου.

Το να είναι απαιτητικός δε βοηθάει σε τίποτα.Πρέπει να του μιλήσεις έστω & με το ζόρι,στην τελικά το μωρό Δεν είναι προίκα σου, μαζί το κάνατε!

Φρόντισε όσο μπορείς να ξεσκάς λίγο, να πας έστω μια σύντομη βόλτα & να ξέρεις πως για να είναι καλά το μωράκι σου,πρέπει να είσαι πάνω απ'όλα καλά εσύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα μου, από το πόστ που άνοιξες κατάλαβα πως το πρόβλημά σου δεν είναι ο θηλασμός αλλά η συμπεριφορά του άντρα σου.

Ξέρεις για τον θηλασμό παίζει σημαντικό ρόλο και η ψυχολογία. Αν δεν νιώθεις καλά τότε θεωρείς ότι το μωρό σου δεν θηλάζει σωστά. Αλλά μην σε στεναχωρεί αυτό, κι εγώ στα παιδιά μου θήλασα λίγο και από την πρώτη στιγμή έδινα και συμπλήρωμα...υπήρχαν λόγοι.

Είσαι ακόμα υπερευαισθητη και οι ορμόνες σου δεν έχουν βρει ισσοροπία. Όλες τα έχουμε περάσει αυτά, η ζωή με ένα παιδί αλλάζει ριζικά τις συνήθειές μας, και ίσως αυτό να έχει επηρεάσει τον άντρα σου. Ίσως βλέπει το πόσο ασχολείσαι μαζί του και προσπαθεί να τραβήξει την προσοχή σου με τις απαιτήσεις του.

Η καλύτερη λύση είναι ο διάλογος και μην ξανασκεφτείς το ενδεχόμενο του χωρισμού. Δεν χωρίζουν έτσι εύκολα τα ζευγάρια...άλλωστε να θυμάσαι πως η ψυχολογία σου τώρα μετά την γέννα δεν είναι και στα φόρτε της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...