Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΥΣΤΕΡΟΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα! Είμαι καινούργια στην παρέα σας και θα ήθελα να με βοηθήσετε αν μπορείτε. Με τον αντρούλη μου προσπαθούμε περίπου 1,5 χρόνο για να αποκτήσουμε μωράκι. Ακόμα όμως τίποτα. Την Τετάρτη έκανα υστεροσαλπιγγογραφία και ευτυχώς τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά. Το μόνο που μου σχολίασε ο ακτινολόγος ήταν ότι βρήκε τον τραχηλικό υμένα κλειστό και ότι τον "άνοιξε". Επίσης μου σύστησε όταν έρχομαι σε επαφή με τον αντρούλη μου να βάζω ένα μαξιλάρι στη λεκάνη μου γιατί η μήτρα μου έχει πρόσθια κλίση. Γνωρίζει κάποια από εσάς αν ο κλειστός υμένας μπορεί να δημιουργεί πρόβλημα στη σύλληψη, καθώς και αν τα μαξιλάρια μπορεί να βοηθήσουν;;; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kon γειά σου,

νομίζω ότι τώρα που έκανες σαλπιγγογραφία και σου άνοιξε ο γιατρός τον τραχηλικο υμένα , όλα καλά θα πάνε. Μαξιλάρι έτσι κι αλλιώς βάζουμε- όλες που προσπαθούμε, βοηθάει το σπέρμα να 'κυλήσει' πιο εύκολα- εκμεταλευόμαστε τη στάση του σώματος και τη βαρύτητα δλδ.

Αντε, όλα καλά θα πάνε! με το καλό να μείνεις έγκυος σύντομα! :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eko σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση!! Το ίδιο μου είπε και ο γυναικολόγος μου ο οποίος μας πρότεινε να χαλαρώσουμε τώρα που έρχεται καλοκαιράκι, να τα αφήσουμε τα πράγματα στη τύχη τους και να εντατικοποιήσουμε τις προσπάθειες από Σεπτέμβρη. Η ανησυχία μου όμως βρίσκεται στο γεγονός ότι δεν είμαστε σίγουροι για την καλή μου ωορηξία. Έκανα τον προηγούμενο μήνα θεραπεία με serpafar αλλά οι προσπάθειες ήταν ακαρπες. Δε θέλω να χάνω χρόνο γιατί έχω αγχωθεί πολύ. εσύ είσαι μανούλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς ηρθες στη παρέα μας!! Και να μην ανησυχείς..

Το γεγονός οτι οι σαλπιγγες σου ειναι καλές ειναι ενα πολυ καλο βήμα ;)

Τωρα εφοσον ο γιατρός ανοιξε το τράχηλο δεν χρειαζεται να ανησυχεις.

Θελω να σου πω πως τα σερπαφαρ τα επαιρνα περσυ το καλοκαιρι για 3 μηνες (αστατος κυκλος, ψιλοανυπαρκτη ωορρηξια) και μόλις τα σταματησα εστρωσε ο κυκλος και η ωορρηξια μου.

Μην απογοητευεσαι , ετσι κι αλλιως τα σερπαφαρ με ενα μηνα μονο πολυ πολυ σπανια κάνουν δουλεια. Εγω τις περισσοτερες κοπελες που ξερω και πιασαν μπεμπε με κλομιφαινη, τα καταφεραν στο 3ο μηνα.

Εαν εχεις κουραστει , ξεκουρασου τωρα το καλοκαιρακι κ απο Σεπτεμβρη βουρρρ στο ψητο!!1

Οτι χρειαστεις εδω ειμαστε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gioulaki σε ευχαριστώ πολύ!!! Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί.... μακάρι να πάνε καλά για όλες μας!!! Άντε και σύντομα να ακούμε από όλες μόνο ευχάριστα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kon Καλημερα :) Να σε ρωτησω κατι γιατι θελω κι εγω να κανω σαλπιγγογραφια, πηγες σε ακτινολογο και την εκανες? Τα αποτελεσματα αργουν να βγουν? Ποσο σου στοιχισε? Θελω να κανω κι εγω, γιατι προσπαθω απο το 2008 μετα απο μια αποβολη που ειχα και θελω να δω μηπως εχει προβλημα η μητρα μετα την αποξυση...... Ευχαριστω εκ των προτερων :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bibibo έγραψε:

Kon Καλημερα :) Να σε ρωτησω κατι γιατι θελω κι εγω να κανω σαλπιγγογραφια, πηγες σε ακτινολογο και την εκανες? Τα αποτελεσματα αργουν να βγουν? Ποσο σου στοιχισε? Θελω να κανω κι εγω, γιατι προσπαθω απο το 2008 μετα απο μια αποβολη που ειχα και θελω να δω μηπως εχει προβλημα η μητρα μετα την αποξυση...... Ευχαριστω εκ των προτερων :)

Πηρα τη πρωτοβουλία να σου απαντήσω εεπειδή το εχω πρόσφατο.

Πηγα σε διαγνωστικό κεντρο, τα αποτελέσματα βγαίνουν μετα απο λίγο (περιμένεις λιγο στο σαλονάκι) και πλήρωσα 180 ευρώ. Οι τιμές παίζουν, εγω ειμαι απο Θεσσαλονική ίσως σε αλλα μέρη παιζουν πανω κάτω στα 20 ευρώ. Αλλα και εγω που ρωτουσα εδω πριν λίγους μήνες γυρω στα 200 μου έλεγαν ολες οι κοπέλες.

Καλη επιτυχια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα συγνωμη κιόλας βρε Ανεμος αλλα μπήκατε στη διαδικασία της σπερματέχυνσης χωρις σαλπιγγογραφία??

ΟΙ σαλπιγγες είναι ο βασικότερος παραγοντας υπογονιμότητας της γυναίκας.

Αν κάτι δεν πάει καλά πως θα περάσει το ωάριο απο μέσα??

Αχ ολα να πάνε καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τσιμπριακε μου ανεμε δεν θα καθοριστει η ζωη σου καμαρι μου απο την σαλπιγγογραφια προς θεου..στα εχω ξαναπει μην γινει σκοπος της ζωης σου να αποκτησεις παιδι γιατι μεταφερεις τρελο αγχος στην γυναικα σου και δεν κανει θυμαμαι τον αλεξη να μου λεει "θα υσηχασεις??δεν θελω να αρρωστησεις για να κανουμε παιδι...εσενα θελω πρωτα και αν ο θεος μας ευλογισει με ενα παιδι εχει καλως αλλιως δεν προκειται να σε αφησω να πεθανεις αν δεν τα καταφερουμε χαλαρωσε"οποτε και εσυ η ρ ε μ η σ ε αυριο ολα θα πανε καλα η εξεταση θα ειναι καθαρη και εσυ θα χαλαρωσεις.. :):) αλλα αν δεν ειναι υπαρχουν λυσεις...θετικη σκεψη θελουν ολα και τιποτα αλλο...καθενας περνει αυτο για το οποιο ειναι ετοιμος...ετοιμασου και εσυ και θα σου ερθει μην αμφιβαλεις ποτε για αυτο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anemos dn xerw alla emena o giatros mou prin mou dwsei xapia k otidipote mou eipe salpigografia... fantasou gia spermatexunsi poso perisotero tha eprepe na eixate kanei.. telos panton pote dn einai arga sou euxomai ta kalytera k apo dw k pera mono xares filia!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anemos78 έγραψε:

se efxaristo tetoulina avrio tha kanoume tin salpiggofrafia tora na doume ti tha dixi , na mathoume ke meta apo semptevri xekiname pale iremia ligous mines ke pali !

filiaa xxxx

κ εμάς ο γιατρός το πρώτο που ζήτησε ήταν σαλπιγγογραφία!!!Σύν του ότι μας είπαν κ ο γυναικολόγος μου κ ο εξωσωματικός οτι σπερματεγχύσεις γίνονται 2 το πολύ 3 γενικά.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!!!

Από προσωπική εμπειρία σας συστήνω να μην καθυστερήσετε να κάνετε τη σαλπιγγογραφία. Εμείς προσπαθούμε 1,5 χρόνο χωρίς αποτέλεσμα και η διάγνωση ήταν κλειστός τραχηλικός υμένας. Αν αυτή ήταν η αιτία που το σπέρμα δεν "έπαιρνε" το δρόμο του...μπορεί και να είχα ξεμπερδέψει

τώρα.... Απλά με επηρέασε ο γιατρός ο οποίος μου είχε πει πως είναι επώδυνη διαδικασία

bibibo συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά μόλις γύρισα από τη δουλειά. Την υστεροσαλπιγγογραφία την έκανα σε ακτινολόγο. Μου στοίχισε 150 ευρώ και όλη η διαδικασία κράτησε περίπου 45 λεπτά. Τα αποτελέσματα βγήκαν αμέσως. Πρέπει να μιλήσεις με τον ακτινολόγο σου για να σου γράψει κάποια φάρμακα που θα χρειαστεί να έχεις μαζί σου. Εμένα μου έγραψε το σκιαγραφικό υγρό που μου έριξε και μια αντιβίωση. Καλό είναι να τον ρωτήσεις τι παυσίπονο να πιεις πριν την εξέταση. Εγώ την πάτησα γιατί μου είπε να μην πιω και πόνεσα λιγάκι.

Ότι χρειαστείς εδώ είμαι...

Καλά αποτελέσματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mprabo poly wraia neakia!! xairomai .. opote xalaroste twra k ola tha ginoun na eisaste kala1! psila to kefali k sintoma me mwraki..

na se rotiso kati i gynaika sou ponese?? giati k egw pr0gramatizomai gia tetia exe tasi!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τετουλινα να σου πω εξαρταται απο τον καθε οργανισμο και τον γιατρο φυσικα...εγω παντως δεινοπαθησα...οταν ρωτησα αν θα πονουσα μου ειχαν πει ειναι σαν ελαφρυς πονος περιοδου..εεε ενταξει λεω το εχω συνηθησει γιατι παντα πονουσα στην αρχη της περιοδου αλλα αυτος ο πονος ηταν ανυποφορος...δεν την παλευα και ειχα και τον γιατρο να μου λεει χαλαρωσε...μα καλα πλακα μου κανεις???πως να χαλαρωσω???ελα εσυ και αν εισαι χαλαρος εγω ξανακαθομαι...εεε μα πια. :angry::angry::angry: στο τελος παντως τα καταφεραμε τα αποτελεσματα ηταν τελεια εγω πονουσα για κανα δυο ωρες αλλα πιο υποφερτα και ετσι πηγαμε ολοι σπιτια μας...αλλα λεω και παλι εξαρταται απο πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω πονεσα ειναι η αλήθεια, αλλα γιατι το υγρο δεν μπορούσε να περασει (εχω αλληθωρες σαλπιγγες). Οπο΄τε ο πόνος ηταν απο εκει. Κατα τα άλλα πριν και μετα δεν θα το ελεγα , οτι πονουσα και δεν ειχα παρει και παυσίπονο. Η αληθεια ειναι πως ειναι σαν εντονος πονος περιόδου, απλα να θυμάσε οτι ειναι πολυ συντομος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!!!!

Θα μου επιτρέψετε να σας απαντήσω για το αν πονάει η σαλπιγγογραφία μιας και έκανα πρόσφατα. Πονάει.... Άπλά πονάει.... Έχω ήδη γράψει ότι δεν είχα πάρει παυσίπονο γιατί ο ακτινολόγος μου είπε πως δε χρειάζεται. Θα πονούσα ... μου είπε... μόνο σε περίπτωση που οι σάλπιγγες ήταν κλειστές, αλλά θα σταματούσε να ρίχνει υγρό, οπότε... όλα θα ήταν καλά.... Και εγώ τον εμπιστεύτηκα... Μεγάλο λάθος....

Ο πόνος κατά την ώρα της εξέτασης ήταν έντονος (σαν πόνος περιόδου αλλά σε μεγαλύτερο βαθμό)αλλά κράτησε μόνο μερικά δευτερόλεπτα. Σκεφτείται ότι αμέσως μετά την εξέταση πήγα για καφέ και ήμουν μια χαρά. Το μεσημέρι όμως από τις 3 εώς τις 7 υπέφερα. Είπα ότι θα πεθάνω.... Και δεν είχα ρωτήσει αν μπορώ να πιω παυσίπονο... Και ήταν και Τετάρτη και δε δούλευε κανένας γιατρός... Και ο γυναικολόγος μου είχε τοκετό.... Τελικά στις 7 πήρα ένα depon maximum και όλα τέλεια!!!

Μην αγχώνεστε. Είναι μια εξέταση που πρέπει να γίνει.........

Όλα θα πάνε καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου,

Είναι ανάλογα με τον οργανισμό τελικά. Εγώ παρόλο που είχα πάρει παυσίπονο πόναγα αρκετά. Μου είχαν πει για πόνους περιόδου αλλά ήταν και κάτι παραπάνω. Βέβαια μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα στο 20λεπτο είχαν περάσει όλα, πήγα βολτίτσα (καφέ και ψώνια να ξεχαστώ και καλά χιχι...)και γενικά μετά τίποτα!! Την αντιβίωση μην ξεχάσετε μετά είναι σημαντικό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσούδια ευχομαι σε όλες μας τα καλύτερα!

Διαβάζοντας αυτό το θέμα (πράγματι πολύ ενδιαφέρον) μου δημιουργήθηκε η εξής απορία :

τελικά από ΤΙ μπλοκάρουν οι σάλπιγγες ; είναι εκ γεννετής μας ετσι;

από χρήση ταμπόν ;;;; εχει μιλήσει καμία με τον γιατρό της γι αυτό το θέμα ;

ευχαριστώ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maria+fotis έγραψε:

Κοριτσούδια ευχομαι σε όλες μας τα καλύτερα!

Διαβάζοντας αυτό το θέμα (πράγματι πολύ ενδιαφέρον) μου δημιουργήθηκε η εξής απορία :

τελικά από ΤΙ μπλοκάρουν οι σάλπιγγες ; είναι εκ γεννετής μας ετσι;

από χρήση ταμπόν ;;;; εχει μιλήσει καμία με τον γιατρό της γι αυτό το θέμα ;

ευχαριστώ !

Εμένα και οι δυο γιατροι μου είπαν οτι είναι φλεγμωνες.

Μπορει να φταίνε τυχων κρυωματα (απο βρεγμενα μαγιο κ.α.), μπορει απο αντιβιώσεις . Μπορει να ειναι και απο παλαιοτερη έκτρωση ή αποβολη.

Εμένα που είναι στραβές ειναι εκ γεννετής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...