Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΙΑΤΗΡΙΣΗ ΘΗΛΑΣΜΟΥ & ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ;


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια!!

Θα ήθελα παρακαλώ τις συμβουλές σας σχετικά με την διατήριση του θηλασμού και την εισαγωγή στερεων τροφών.

Το Σεπτέμβριο επιστρέφω στη δουλειά και θέλω να δω το πρόγραμμα που θα του έχω.

Ο μπέμπης μου είναι 4 μηνών, ζυγίζει 7.070γρ και έχει ύψος 65εκ! Θηλάζουμε αποκλειστικά από την πρώτη ώρα της ζωής του! Έχει αλλεργία στην πρωτεϊνη του αγελαδινού γάλακτος και έχει και παλλινρδόμηση.

Στις 29/06 γίνεται 5 μηνών και θα ξεκινήσει με άνθος ορύζης που θα το φτιάχνω με δικό μου γάλα. Μετά από 15 μέρες θα μπουν τα φρούτα και όταν γίνει 6 μηνών θα μπουν τα λαχανικά.

Οι απορίες μου:

1) το κάθε γεύμα αντικαθιστά ένα θηλασμό;

2) οταν αρχίσει να τρώει και φαγητό, θα δίνω γάλα μόνο 2-3 φορές τη μέρα;

3) Μήπως μειωθεί η παραγωγή μου και τελικά αποθηλάσω;

4) Τι πρέπει να κάνω για να συνεχίσει η παραγωγή μου αλλά συγχρόνως να τρώει και στερεες τροφές;

(Υπενθυμίζω πως τον Σεπτέμβρη ξαναπάω στη δουλεία, 8ωρο και σπαστό ωράριο).

Κάθε γνώμη και συμβουλή επιθυμητή!!!! :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kαλησπερα!Δε σου απαντησε καμια ή εχεις ανοιξει αλλο θεμα? :dry:

Αρχικα θα μπορουσα να σε ρωτησω γτ θα αρχισεις ρυζαλευρο απο τελος του 5ου??

Ειναι νωρις για παιδακι που θηλαζει...

1.Το γευμα δεν αντικαθιστα αμεσως θηλασμο.

Βασικα δες πρωτα πως θα δεχτει την τροφη κ μετα αναρωτιεσαι!

Εμενα ειναι 9 μηνων.Δεν τρωει σχεδον καθολου φαγητο κ τρωει αρκετη φρουτοκρεμα.Σπανια θελει να θηλασει μετα το φαγητο ακομα κ αν φαει 3-4 κουταλιτσες...!

2.Θα συνεχισεις να θηλαζεις ανεμποδιστα κ χωρις ωραριο.

Θα βαλεις ενα προγραμμα(περιπου) στις τροφες κ το γαλατακι μπαλαντερ! ;)

3.Η παραγωγη αυξομειωνεται με βαση τις αναγκες.Αν το μωρακι αντικαταστησει γρηγορα γευματα(1 ή 2 τους 1ους μηνες) τοτε θα μειωθει ελαφρως η παραγωγη γτ δεν θα χρειαζεσαι τοσο γαλα!Αν καποια περιοδο θελησει παραπανω θα το επαναφερει θηλαζοντας περισσοτερο!

Αρκει βεβαια να μην βαλεις χρονομετρο κ να μη δωσεις αλλο γαλα!

4.Οπως σου ειπα...Θα εχεις οσο γαλα χρειαζεσαι!Ουτε λιγοτερο ουτε περισσοτερο!Μη σε ανησυχει αυτο!

Θα γυρισεις στη δουλεια οταν το μωρο σου θα ειναι 7 μηνων!Θα δεις πως θα παει μεχρι τοτε κ τα ξαναλεμε τον Αυγουστο! :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

1) το κάθε γεύμα αντικαθιστά ένα θηλασμό;

ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑ

θηλαζα πριν και μετα το γευμα και ετρωγε κανονικα το φαγητο της

2) οταν αρχίσει να τρώει και φαγητό, θα δίνω γάλα μόνο 2-3 φορές τη μέρα;

οταν αρχισεις τις στερεες θηλαζεις οσες φορες θελει το μωρακι σου δεν υπαρχει οριο εκτος αν θελεις να αποθηλασεις

3) Μήπως μειωθεί η παραγωγή μου και τελικά αποθηλάσω;

αν προσφερεις στηθος πριν και μετα το γευμα η εστω μονο μετα και μεσα στην μερα οσες φορες θελει οχι δεν θα αποθηλασεις

4) Τι πρέπει να κάνω για να συνεχίσει η παραγωγή μου αλλά συγχρόνως να τρώει και στερεες τροφές;

να προσφερεις το γαλατακι σου οσο συχνα θελει το μωρο σου

ΕΦΟΣΩΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙς ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΑΠΟΘΗΛΑΣΕΙς ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙς ΜΕ ΤΟΥς ΘΗΛΑΣΜΟΥς ΟΠΩς ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΟΥς ΒΑΛΕΙς και απλα θα φτιαχνεις την φρουτοκρεμα θα την δινεις και μετα παλι θα προσφερεις γαλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia μου, επειδή έχει ο μπέμπης παλλινδρόμηση και κάνει αρκετούς εμετούς, είπε η παιδίατρος πως οταν ξεκινήσουν οι στερεες τροφές θα υποχωρήσει το πρόβλημα. Αγχώνομαι πολύ γιατί κανει και στον ύπνο του εμετό σχεδόν κάθε βράδυ και φοβάμαι πολύ μην πάθει κάτι αν ξεχαστώ και κοιμηθώ "κανονικά". Το κρεβάτι του είναι σε κλίση, όπως και το ριλάξ και οποιαδήποτε άλλη θέση που τον βάζω. Τον ρεύω πάντα μετά από κάθε θηλασμό αλλά εμετό θα μου κάνει και σε άσχετες στιγμές. Γάλα ξένο δεν θέλω να δώσω, έχει και την αλλεργία στην πρωτεϊνη του γάλακτος και προτιμώ τον θηλασμό!

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!!!!!!!!!!!!!

ΕλένηΧ μου, σ'ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση αλλά δεν σου κρύβω πως με άγχωσες λίγο! Αν θέλει στήθος μετά από κάθε γεύμα τι θα κάνω οταν θα είμαι στη δουλειά; Βέβαια δεν θέλω με τίποτα να αποθηλάσω αν δεν πάει τουλάχιστον ενός έτους. Ζόρικα είναι τελικά τα μικρούλια, ε;

Σας ευχαριστώ και πάλι! Φιλιά στις κουκλίτσες σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην ανγχωνεσαι πολλες γυναικες θηλαζουν το πρωι πριν φυγουν και οσο συχνα θελει το μωρακι τους οταν γυρνονυ και συνεχιζουν να θηλαζουν

οταν θα επιστρεψεις την δουλια θ ειναι ηδη 8 μηνων το μωρακι σου

και θα ειναι πιο ευκολα για σενα τα πραγματα!!!οταν θα λειπεις θα τρωειτις στερεε τροφες και οταν γυριζεις σπιτι μονο το γαλατακι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maryloo μου αυτο με την παλλινδρομηση κ τις στερεες δεν το ειχα ακουσει..Ομολογω οτι μου φαινεται "καπως" αλλα δεν ειμαι εγω η γιατρος! :P Υποθετω πως αν τρωεει στερεες δε θα ειναι τοσο ευκολο να βγαλει την τροφη αφου δε θα ειναι σε υγρη μορφη... :huh:

Παλι...Επιφυλασσομαι λογω αγνοιας!

Τωρα...Συνηθως οι θηλαζουσες κανουν αυτο που σου λεει η Ελενη...θηλαζουν πριν κ ισως μετα το φαγητο...

Εμενα αυτο δε με βολεψε...ισως γτ εχω ενα μωρακι που δεν θηλαζει συνεχεια...Θηλαζει οταν πειναει κ σπανια οταν θελει πιπιλισμα!Οσο κ αν της το δινω αν δεν γουσταρει ισα που θα μου κατεβασει το γαλα κ μετα θα με σπρωχνει..!

Ακομη,δεν τρωει ουτε κουταλιτσα αν εχει θηλασει τις προηγουμενες 2 ωρες!

Οποτε παντα προσφερω φαγητο(οσο φαει) κ μετα τη θηλαζω μονο αν μου το ζητησει λογω πεινας ή νυστας!

Προσωπικα δε φοβαμαι αν μου μειωθει η παραγωγη!

Ειμαι πεπεισμενη εδω κ πολλους μηνες(ισως κ απο την αρχη) πως εχω οσο γαλα χρειαζεται το μωρο μου!

δεν μου χρειαζεται παραπανω απο αυτο που θα πιει...Μονο προβληματα φερνει το παραπανω! ;)

Μην αγχωνεσαι!Θα δεις πως θα παει!εχεις χρονο μπροστα σου! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελένη μου αυτό έχω σκοπό να κάνω. Να τον θηλάζω όταν είμαι σπίτι και όταν λείπω θα τον ταϊζει η γιαγιά του φαγάκι. Σκέφτομαι να βγάζω κάθε πρωί και λίγο γαλατάκι να το έχουν σε περίπτωση που χρειαστεί.

Αναστασία μου, αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που θα βάλουμε τις στερεες τροφές. Όσο πιο ρευστό είναι το φαγητό τόσο μεγαλύτερο είναι το πρόβλημα της παλλινδρόμησης. Πριν περίπου 2 χρόνια είχα περάσει και εγώ αυτήν την πάθηση και πραγματικά είναι δραματική εμπειρία. Καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθει το μωρό μου.

Και εγώ είμαι πολύ αισιόδοξη με το γάλα μου και δεν μου πέρασε ποτέ από το μυαλό οτι δεν έχω αρκετό. Αυτό όμως που με φοβίζει είναι πως αν κάνω μόνο 3-4 θηλασμους το 24ωρο ίσως γίνει απογαλακτισμός. Τουλάχιστον αυτό έχω ακούσει.

Σαν να μου φαίνεται πως εδώ στο μαμμυ διάβασα κάπου πως χρειάζονται τουλάχιστον 6 θηλασμοί το 24ωρο έτσι ώστε να μην γίνει απογαλακτισμός. Και έχω την εντύπωση πως δεν θα κάνουμε τόσους... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maryloo28 έγραψε:

Και εγώ είμαι πολύ αισιόδοξη με το γάλα μου και δεν μου πέρασε ποτέ από το μυαλό οτι δεν έχω αρκετό. Αυτό όμως που με φοβίζει είναι πως αν κάνω μόνο 3-4 θηλασμους το 24ωρο ίσως γίνει απογαλακτισμός. Τουλάχιστον αυτό έχω ακούσει.

Σαν να μου φαίνεται πως εδώ στο μαμμυ διάβασα κάπου πως χρειάζονται τουλάχιστον 6 θηλασμοί το 24ωρο έτσι ώστε να μην γίνει απογαλακτισμός. Και έχω την εντύπωση πως δεν θα κάνουμε τόσους... :(

Η γνωμη μου ειναι πως δεν θα αποθηλασεις επειδη..Θα εργαστεις!

Απλως ισως(ΙΣΩΣ) χρειαστει να βγαλεις 1 φορα με θηλαστρο!

Η φιλη μου η Foulinaki επεστρεψε στη δουλεια..Η μπεμπα της εχει δεχτει πολυ καλα τις στερεες κ δεν πινει καθολου γαλατακι οταν λειπει η μανουλα!

Οταν επιστρεφει θηλαζει κανονικα!κ δεν φτανουν τους 6 θηλασμους! ;)

Δεν ξερεις ομως πως θα ειναι τα πραγματα!

Καποια μωρακια κανουν "υπομονη" οταν δεν εχουν κοντα τη μανουλα κ...Την ξεζουμιζουν :P οταν επιστρεφει!

Μην εχεις δεδομενο τιποτα!Ολα θα πανε καλα ομως!Μην το σκεφτεσαι απο τωρα! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia μου με ανακούφησες αρκετά!!!!!!!!

Μακάρι και εγώ να τα καταφέρω όπως η Foulinaki!!!!!!!!

Ας συνεχείσουμε τον θηλασμό και ας με ξεζουμίζει όποτε και όσο θέλει!!!!!!!

Είναι νωρίς για να το σκέφτομαι αλλά είχα αγχωθεί!!!!

Σ'ευχαριστώ πολύ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...