Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πολλαπλή ωορρηξία??? Σερπαφαρ - Πρεγκνυλ


Recommended Posts

Κορίτσια μου γειά σας, θέλω τα φώτα σας..

Είναι ο δεύτερος κύκλος μου με σερπαφαρ – πρεγκνυλ.. Την 9η ημέρα της περιόδου είδαμε στον υπέρηχο τέσσερα ωοθηλάκια από τη μία πλευρά, μεγέθη 12 – 14 χιλιοστά. Από την άλλη πλευρά είχα μόνο ένα, μεγέθους 17 χιλιοστά.

Μου είπε ο γιατρός να ξαναπάω για υπέρηχο την Δευτέρα (13η μέρα της περιόδου) για να δούμε τι γίνεται και να μου κάνει την ένεση πρεγκνυλ. Ομως μου είπε ότι φοβάται μήπως το μεγάλο ωοθηλάκιο σπάσει από μόνο του νωρίτερα, χωρίς να κάνω την πρεγκνυλ..

Η ερώτηση είναι η εξής: Αν σπάσει από μόνο του το μεγάλο ωοθηλάκιο, τι γίνονται τα υπόλοιπα???? Προφανώς άδικα θα έχω πάρει τα σερπαφαρ, αφού το αποτέλεσμα θα είναι μονή ωορρηξία, σαν κανονικός κύκλος.. Τι λέτε εσείς???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα mywish

Μήπως ο γιατρός σου εννοούσε ότι το μεγάλο σου ωοθηλάκιο θα ωριμάσει πολύ και δεν χρησιμοποιηθει? καιμετα χρησιμοποιήσετε τα υπόλοιπα/

γιατι όταν προκληθεί με pregnyl η ωορηξία είναι όλα τοποθετημένα σε χρονοδιάγραμμα.

Αυτα στα λέω με βάση την εξωσωματική διαδικασία βέβαια.

Εγω είχα κάνει πολλά ωοθηλάκια, κάποια απο τα οποία μεγάλωσαν πολύ γρήγορα σε σχέση με τα άλλα, και σαν αποτέλεσμα, ο γιατρός μου είπε να γίνει η pregnyl νωρίτερα απο πρίν.Χρησιμοποιήσαμε τα καλά μόνο. κάποια εκφυλίστηκαν δλδ -παραωρίμασαν- κάτι σαν τις ντομάτες δλδ (χαχα)

Πάντως καλή επιτυχία όοοοοτι καινα γίνει! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ ΕΚΟ μου για την απάντηση.......Τελικά όταν πήγα στο γιατρό είχα δύο ωάρια, ένα 20 μμ και ένα 25. Αλλά μου είπε ότι το 25 μμ ωάριο ήταν καλό, δεν ξέρω τώρα...

Αυτό έγινε την Δευτέρα, την Τρίτη και την Τετάρτη έπρεπε να έχουμε επαφές...Λόγω δουλειάς η επαφή την Τετάρτη δεν έγινε, αλλά έγινε μία επαφή την Πέμπτη το πρωϊ....Τι κρίμα να πάνε χαμένα τα αυγουλάκια!!!!

Εσύ σε τι κατάσταση είσαι? Από ότι κατάλαβα έχεις κάνει εξωσωματική...Γράψε μου αν θέλεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μywish

απ'οτι κατάλαβα την έκανες την Pregnyl,ετσι δεν είναι?

ελπίζω να είσαι ήδη έγκυος!!! :)

εγω ακόμα δεν έχω μπει στη διαδικασία της 2ης εξωσωματικής αν και θέλω πολύ. Ελπίζω σύντομα όμως, γιατί μόνο έτσι θα γίνω και γω μανούλα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια καλησπέρα! δεν είμαι πολύ σίγουρη ότι μπορώ να βοηθήσω αλλά θα σας μεταφέρω τα λεγόμενα του δικού μου γιατρού. Τον προηγούμενο μήνα έκανα και εγώ τη θεραπεία με τα serpafar για πρώτη φορά. Την 8η μέρα του κύκλου (ημέρα Πέμπτη) έκανα υπέρηχο και βρήκε 11 ωοθηλάκια, τα 2 εκ των οποίων ήταν σε ικανοποιητικό μέγεθος περίπου 12mm. O γιατρός μου είπε οτι ο οργανισμός μου ανταποκρίηκε αρκετά καλά στα χάπια και ότι τουλάχιστον 1 από τα 2 ωοθηλάκια θα μεγαλώσει αρκετά (πάνω από 20 mm)θα κάνω την ένεση pregnyl για να σπάσει. Μεσολάβησε το Σαββατοκύριακο και Δευτέρα μεσημέρι κάναμε πάλι υπέρηχο. Τα ωοθηλάκια ήταν 10 και εκείνα τα 2 που ήταν μεγαλύτερα είχαν "εξαφανιστεί". Ο γιατρός υπέθεσε ότι είχε ήδη γίνει η ωορηξία και σύστησε επαφές. Το αποτέλεσμα ήταν ακαρπο.

Τα δικά σου ωοθηλάκια ήταν στο κατάλληλο μέγεθος οπότε προετοιμάσου ψυχολογικά ότι πιθανό να είσαι μελλοντική μανούλα! Καλά αποτελέσματα και ενημέρωσέ μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kron,κάτι δεν πάει καλά με αυτά που σου είπε ο γιατρός, ότι δηλαδή ήδη είχες την ωορρηξία...Το λέω γιατί από τη στιγμή που την 8η μέρα τα δύο μεγάλα ήταν 12 mm,αυτό σημαίνει ότι μεγαλώνουν κατά μέσο όρο 1,5 mm την ημέρα (12:8=1.5). Αρα την Δευτέρα τα μεγάλα θα έπρεπε να είναι 18 mm, που είναι δύσκολο να θεωρηθούν ώριμα. Συνήθως πάνω από 20 μμ θεωρούνται ώριμα, όπως σου είπε ο γιατρός. Και κάτι άλλο, αν έγινε η ωορρηξία, πως και δεν είδε τα σκασμένα ωάρια??? Μυστήριο. Πιστεύω ότι την επόμενη φορά πρέπει να παρακολουθείς πιο συχνά με υπέρηχο τα ωάρια, για να δεις τι γίνεται...Πιο είναι το πρόβλημά σας? πολυκυστικές?

Εγώ πήγα στο γιατρό μετά τις επαφές και την ωορρηξία, είδε το ένα ωάριο (το μεγάλο) σκασμένο, το άλλο μάλλον δεν έσκασε...Τι κρίμα, πάλι με ένα ωάριο γίνεται η προσπάθεια....

EKO μου, μακάρι να γίνει κάτι αυτή τη φορά, προσπαθώ πολύ καιρό και με έχει επηρεάσει η όλη κατάσταση πάρα πολύ...

φιλιά σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κον21 πρεπει να συμφωνησω με την mywish αν ειχαν σπασει θα φαινονταν εγω μεχρι και πριν λιγο καιρο εβλεπα το ιχνος που ειχαν αφησει...οποτε μαλλον απορροφηθηκαν απο τον οργανισμο σου...παντως mywish μην ανυσηχεις και εγω με ενα ωαριο εμεινα εγκυος... :):):) οποτε ολα ειναι θεμα τυχης και συγκηριων...κον καλη επιτυχια στην συνεχεια τα μωρακια θελουν επιμονη και υπομονη ρωτα και μενα τρια χρονια χτυπιωμουνα και στο τελος ολα πηγαν σουπερ... :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariakrhth,εσείς τι πρόβλημα είχατε? εμεις υποτίθεται ότι δεν έχουμε κάτι...Σερπαφαρ & πρεγκνυλ είχες κάνει? σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις ειχαμε θεμα κινητικοτητας η μικροβιολογος ειχε γραψει πανω στο σπερμοδιαγραμμα γρηγορα και ατακτα και οταν ρωτησα τον γιατρο μου ειπε πως τα περισσοτερα πανε πανω κατω δεξια και αριστερα ακαταστατα και ετσι μπαινουν στον δρομο των καλων και δεν τα αφηνουν να φτασουν στο στοχο τους :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: ειχα παρει σερπαφαρ για πεντε μερες ξεκηνοντας απο την τριτη μερα του κυκλου δυο η τρια την μερα δεν θυμαμαι...ειχα κανει δυο μονο μεγαλα ωαρια το ενα σταματησε στα 14μμ και το αλλο οταν πηγε 20μμ το σπασαμε με πρεγκνιλ και να πω οτι πηγαμε για σπερματεγχυση εεε?γιατι με τετοιο σπερμα το φυσιολογικο θα ηταν λιγο εως πολυ ακατορθωτο...ολα πηγαν καλα δοξα το θεο και τωρα αρχιζω σιγα σιγα και νοιωθω το αντρακι που μεγαλωνει μεσα μου :P:P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλεσ για τη βοήθεια. Μάλλον έτσι όπως είπατε έγιναν τα πράγματα γιατί εκανα εξέταση προγεστερόνης την 21η μέρα του κύκλου και ήταν μόνο 1,9. Έχω προβληματιστεί αρκετά όμως γιατί κατά την τελευταία επίσκεψη στο γυναικολόγο (για να δει την υστεροσαλπιγγογραφία) μου είπε να χαλαρώσουμε τώρα το καλοκαίρι και εάν δεν έχουμε αποτέλεσμα να ξεκινήσουμε πάλι serpafar Σεπτέμβρη. Μου τόνισε ότι μπορώ να κάνω αυτή τη θεραπεία μόνο για 6 μήνες. Γνωρίζει κάποια από εσάς αν αυτό ισχύει; Και εάν δεν έχουμε αποτέλεσμα με αυτή την αγωγή τι μπορούμε να κάνουμε μετά;

Ο χρόνος όμως περνάει και εμείς έχουμε ήδη αρχίσει να κουραζόμαστε.... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κον μου απο τωρα απογοητευση???ποσο καιρο προσπαθειτε?και τι εχετε κανει?σορρυ που ρωταω αλλα δεν ξερω την ιστορια σου...οντως σερπαφαρ παιρνεις για διαστημα εξι μηνων μετα σταματας ενα τριμηνο και ξαναπαιρνεις...ειναι καλο να σταματησεις το καλοκαιρι να υσηχασεις και ποτε δεν ξερεις...και μετα με την πρωτη δροσουλα τα μπεμπακια ειναι ετοιμα να ξανανθισουν...μην ανυσηχεις...εδω εμεινα εγω εγκυος εσυ δεν θα τα καταφερεις???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μariakrhth, με το καλό να υποδεχτείς το αντράκι σου!!!!

Εμείς δεν κάνουμε σπερματεγχύσεις, θα δω τι θα γίνει αυτό το μήνα και τον επόμενο, μετά το πρόγραμμα λέει 3 μήνες σπερματεγχύσεις...

Kron εγώ ξέρω ότι μπορείς να παίρνεις σερπαφαρ για 6 μήνες, δεν θυμάμαι να μου είπε ο γιατρός για ανάπαυλα στους 3 μήνες...

Αν χρειαστεί να κάνω σπερματεγχύσεις, δεν ξέρω αν θα παίρνω σερπαφάρ ή κάποιο άλλο φάρμακο, δεν έχω συζητήσει ακόμα...

Για την απογοήτευση που συζητάγατε, εγώ είμαι χάλια, πιέστηκα και πολύ με τις προγραμματισμένες επαφές... Από νεύρα να δείτε...ετοιμη για ζουρλομανδύα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariakrhth καλησπέρα! Με τον αντρούλη μου προσπαθούμε περίπου 1,5 χρόνο. Μέσα σε αυτό το διάστημα έχουμε εντοπίσει μικροπροβληματάκια όπως ασθενοσπερμία για το σύζυγο, υποθυροειδισμό και ανωμαλίες στην ωορρηξία από τη δική μου πλευρά. Και οι δύο κάνουμε θεραπείες και φαίνεται ότι όλα πάνε καλά. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κάνω σπερματέγχυση. Ο γιατρός μου έδωσε 30% πιθανότητα επιτυχίας. Το βασικό μας πρόβλημα είναι ότι αγχωνόμαστε πολύ και οι δύο.... Ξέρω ότι πρέπει να το βγάλω από το μυαλό μου αλλά δεν μπορώ να το ελέγξω...

mywish πιστεύω ότι με νιώθεις, όπως και εγώ μπορώ να σε καταλάβω... Σίγουρα δεν είμαι η πιο κατάλληλη να σου πω να ηρεμήσεις αλλά μάλλον πρέπει να το κάνουμε και οι δύο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...