Μετάβαση σε περιεχόμενο

πως να μαθουμε τα μη αλεσμενα????


Recommended Posts

Η μικρη μου ειναι 11.5 μηνων

μεχρι τωρα τα αλεθα τα φαγητα της αλλα μπορει και τρωει κοματια πχ ψωμι η καμια φορα απο τα δικα μας τα φαγητα που της δινω ετσι ναδοκιμασει

προσπαθησα να της δινω και τα φρουτα της ετσι και τα φαγητα της

τα φρουτα δεν τα τρωει καθολου αλλα και το φαγητο της πολυ λιγο και δεν χορταινει

πως να της μαθω να τα τρωει οχι αλεσμενα?

και κατι ακομα

το απογευμα της δινω γιαουρτακι που δεν το τρωει θα φαει 2 κουταλιες με το ζορι και τωρα θα ξεκινησω και κροκο αυγου

αλλα δεν ξερω τι αλλο να δωσω

τραχανα ποτε να ξεκινησω/

μπορω τωρα?και πως να το φτιαχνω/

επισης εχω πιτα σπιτικη με σπανακι τυρι και λιγο αυγο

μπορω να της δινω η ειναι βαρια για το στομαχακι της?

ξερω εχω πολλες αποριες αλλα τι να κανω

σορι

θα εκτιμουσα τις απαντησεις σας και τη βοηθεια σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίτα να δεις...

Κι εγώ τώρα ξεκίνησα να της δίνω το φαγητό όχι αλεσμένο. Της το κάνω μικρά κομματάκια με το πηρούνι κ τώρα ξεκίνησα κ της δίνω την μπανάνα σιγά σιγά, το πορτοκάλι στιμένο κ το αχλάδι ψιλοκομμένο. Έχει 8 δοντάκια και είπα να την μάθω να μασάει...

Δεν το τρώει όλο, ανάλογα τις μέρες της. Άλλωτε το τρώει όλο, άλλωτε αφήνει λίγο, άλλωτε τρώει πολύ λίγο. Να μην την πιέζεις, αυτή κανονίζει και να μην αγχώνεσαι, σιγά σιγά θα μάθει!

Υπομονή θέλει...

Πιστεύω ότι σε αυτή την ηλικία μπορεί να φάει τα πάντα, δεν μου έχει πει το αντίθετο ο παιδίατρος μου. Ελπίζω να σε βοήθησα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η γνώμη μου είναι να μην την πιέσεις....δώσε της μη αλεσμένο φαγητό με πολύ μικρά κομματάκια για αρχή και αν το φάει καλώς, αλλιώς συνέχισε το αλεσμένο ή απλώς πατημένο με το πιρουνάκι....πάντως μην περιμένεις να τρώει την ίδια ποσότητα σε μη αλεσμένο και η δικιά μου έτρωγε πολύ σε αλεσμένο αλλά κανονική μερίδα σε μη αλεσμένο!!!!

όσο για την σπιτική πίτα τι να πω .....μμμμμ πολύ θα την ήθελα!!!!

δεν νομίζω να της έρθει βαριά, άλλωστε πόσο θα φάει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thalassa μου καλά κάνεις και τις δίνεις απο τα φαγητά σας, για να μαθαίνει σιγά σιγά τις γεύσεις.

Φρούτα είναι λίγο νωρίς για μη αλεσμένα γιατί είναι σκληρά. Και σίγουρα χρειάζεται αρκετά δοντάκια για να τα μασήσει. Φαγητό μπορείς να της δίνεις ότι είναι μαλακό (μακαρόνια ψιλοκομμένα, πεπονάκι, φασολάκια, καλά λιωμένη πατατούλα γιατί τους κάθεται).

Προσπάθησε να της δώσεις γιαούρτι που τρώτε και εσείς, μήπως και της αρέσει καλύτερα. (εμένα ο Κων/νος έκοψε τα παιδικά 10 μηνών και τρώει Natural).

Τραχανά μπορείς να της δώσεις σιγά σιγά, αλλά αν είναι ο σκούρος, ίσως θέλει λίγο άλεσμα. Αν είναι ο άσπρος, που είναι σαν ζυμαρικό, τότε δώστης τον έτσι. Βράσε τον με λίγο λαδάκι και λίγο αλατάκι.

Πίτα νομίζω πως είναι λίγο βαριά για μωρό.

Όπως και να έχει, μην βιάζεσαι. Είναι μικρή ακόμα για μη αλεσμένο. Θα έρθει η ώρα της. Εμένα η Μαριλή που άργησε να βγάλει τα δόντια της, την ξεκίνησα με μακαρόνια-κιμά, 15 μηνών σχεδόν. Ο Κων/νος χθές έφαγε μακαρονάκια με σάλτσα, ψιλοκομμένα πάντα, και είναι 14 μηνών.

Μην αγχώνεσαι κούκλα μου. Α, και αν τρώει τα μη αλεσμένα αλλά όχι ποσότητα, 10 κουταλιές αν φάει είναι καλά. Βάλτην για ύπνο, και το απόγευμα, ζέστανε αυτό που άφησε και δώστης το πάλι. Έτσι θα μάθει πως αν δεν το φάει το μεσημέρι, θα το λουστεί το απόγευμα. Με αυτό τον τρόπο η Μαριλή έμαθε να τρώει τα πάντα, χωρίς να χρειαστεί να της φτιάξω κάτι άλλο, πέραν ειδικών περιπτώσεων.

Αντε, καλές δοκιμές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα φρούτα μπορείς να τα κάνεις στον τρίφτη του τυριού για να μπορεί να τα τρώει, γίνονται ωραία - ξέχασα να στο πω...

Αλήθεια πόσα δοντάκια έχει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίτα να δείς, εγώ πιστεύω πως πρέπει να συνεχήσεις να αλέθεις τις τροφές.

Άλλωστε δεν είναι πολύ μεγάλο το παιδάκι σου και δεν έχει πολλά δοντάκια πίσω. Άσε που με αυτόν τον τρόπο θα αργεί πολύ να φάει και δεν θα το τρώει και όλο. Έχει καιρό μπροστά του να μάθει...μην σε αγχώνει ότι θα συνηθίσει πάντα το αλεσμένο, δεν ισχύει αυτό.

Να φανταστείς την φρουτόκρεμα μόνο εγώ την αλέθω ακόμα στον γιό μου, έτσι τρώει από όλα τα φρούτα.

Όσο για τον τραχανά που ανέφερες, δεν υπάρχει καλύτερη και θρεπτικότατη τροφή!!!! Με λίγο βράσιμο είναι έτοιμη και ότι καλύτερο για τα παιδιά και με λίγη φετούλα τριμμένη...super!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ποσες φορες προσπαθησα να απαντησω αλλα ολο με πεταει εξω

μου εσπασε τα νευρα

ευχαριστω ολες

τα φρουτα δεν τις αρεσουν ετσι

ισως εχουν αλλη γευση τι να πω

το φαγητο ισως σιγα σιγα το μαθει

απλα μενει νυστικη

τρωει πολυ λιγο

να της το δινω και οσο δεν τρωει να το αλεθω?

θα μαθει ομως ετσι?

η οσο τρωει και μετα οταν πεινασει παλι να της δωσω φαγητο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν πιστεύω ότι δεν πρέπει να ζορίζεται τα παιδιά να φάνε μη αλεσμένο φαγητό. Όταν είναι έτοιμα θα αρχίσουν να τρώνε. Εγώ το φαγητό το μεσημέρι της το δίνω αλεσμένο γιατί αλλιώς δεν το τρώει. Τρώει όμως την μπανάνα έτσι, ψωμί με κασεράκι.

Επίσης μη αλεσμένο φαγητό θα φάνε πολύ λιγότερη ποσότητα, εγώ γιαυτό δεν την πιέζω ακόμα γιατί είναι και αδυνατούλα ;)

Θάλασσα το απόγευμα κι εγώ δίνω τραχανά ή αυγό ή ψωμάκι με κασεράκι. Και η πιτούλα πάντως μια χαρά μου ακούγεται αρκεί να μπορεί να την φάει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μασητική ικανοτητα του μωρου δεν εξαρταται απο τα δοντια τα μωρα μασανε με τα ουλα . Υπαρχουν μωρα (οπως και το δικο μου) που δεν εφαγαν ποτε αλεσμένα αλλα κατευθειαν τροφες σε κομματάκια .

Οταν ενα μωρο τρωει μη αλεσμενη τροφη , δεν τρωει λιγο αλλα οσο θελει εκεινη την ωρα . Αυτο που κανουμε για να εμαστε σιγουρες οτι το μωρο τρωει καλα ειναι να προσφέρουμε πιο συχνα τροφή. Δεν χρειαζεται να περασουν 3-4 ωρες για το επομενο γευμα .

Στην Ελλάδα υπάρχει η ταση να αργουν τα μωρα να φανε μη αλεσμενη τροφη ενω στη Γερμανια που βλεπω , ολα τα μωρα μετα το χρονο τρωνε κανονικα στο τραπεζι με ολη την οικογενεια το φαγητο της ημερας. Βεβαια κατα τους προηγουμενους μηνες οι μητερες δινουν κομματακια φρουτων , λαχανικων , ψωμι , ρυζογκοφρέτες , μπισκοτα κλπ .

Καλη αρχη Θάλασσα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμένα θέλει να τρώει μόνος του .προσπαθεί να μάθει και με κουτάλι και με πιρούνι !!! :blink:

το προβλημα ειναι ότι εχει σταματήσει να τρώει φρούτα .

δεν θέλει λυόμενα φυσικά ,αλλά δεν τα ακουμπάει και κομμένα σε κομματάκια :angry: τι να τον κάνω ? αν βάλει κάποιο κατά τύχη προς το στόμα το πετάει άμεσος ....υπάρχει κάποιος τρόπος?

την μπανάνα που έτρωγε τώρα την παίζει σαν πλαστελίνη ...αλλά προς το στόμα δεν την βάζει ,αχλάδι και διάφορα τέτοια πάλι δεν ....πορτοκάλι και μανταρινιά ποτέ δεν του άρεσαν ούτε και σε χυμό ...

και γενικά ούτε χυμούς δεν πίνει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδιτη ολα τα μωρα περνανε απο τετοιες φασεις . Μια δεν θελουν τα φρουτα , μια το φαγητο κλπ . Εμενα ενα διαστημα δεν ετρωγε κανενα φρουτο γιαυτο και εδινα μεγαλη σημασια να φαει μπολικα λαχανικά . Επισης με το κρεας μου εκανε το ιδιο πλεον τα μπιφτέκια που τα λατρευε ουτε να τα δει και προτιμα το μοσχαρισιο κρεας κανονικά !

Δεν πιεζουμε , αφηνουμε να περασει ενα διαστημα και παλι μονα τους θα αρχισουν να τα τρωνε .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αφροσίτη μην αγχώνεσαι! όταν πεινάσει να είσαι σίγουρη ότι θα φάει. και όντως αν θέλεις μπορεις να της δώσεις το φαγητό της και το απογευμα γιατι όχι. το γιαουρτακι που της δινεις τι γιαουρτι ειναι? και για να καταλάβω το αλεσμένο φαγητο το τρώει και δε θέλει το φαγητό σε κομματακια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariagl έγραψε:

αφροσίτη μην αγχώνεσαι! όταν πεινάσει να είσαι σίγουρη ότι θα φάει. και όντως αν θέλεις μπορεις να της δώσεις το φαγητό της και το απογευμα γιατι όχι. το γιαουρτακι που της δινεις τι γιαουρτι ειναι? και για να καταλάβω το αλεσμένο φαγητο το τρώει και δε θέλει το φαγητό σε κομματακια?

Οχι τρωει το φαγητο σε κομματακια, και απο το δικο μας οταν τρωμε τσιμπαει. Απλα υπαρχουν μερες που δεν το τρωει ολο...

Της δινω το advance, και σκεφτομαι να αρχισω κανονικο οπως απο αυτο που τρωμε εμεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Η μασητική ικανοτητα του μωρου δεν εξαρταται απο τα δοντια τα μωρα μασανε με τα ουλα . Υπαρχουν μωρα (οπως και το δικο μου) που δεν εφαγαν ποτε αλεσμένα αλλα κατευθειαν τροφες σε κομματάκια .

Οταν ενα μωρο τρωει μη αλεσμενη τροφη , δεν τρωει λιγο αλλα οσο θελει εκεινη την ωρα . Αυτο που κανουμε για να εμαστε σιγουρες οτι το μωρο τρωει καλα ειναι να προσφέρουμε πιο συχνα τροφή. Δεν χρειαζεται να περασουν 3-4 ωρες για το επομενο γευμα .

Στην Ελλάδα υπάρχει η ταση να αργουν τα μωρα να φανε μη αλεσμενη τροφη ενω στη Γερμανια που βλεπω , ολα τα μωρα μετα το χρονο τρωνε κανονικα στο τραπεζι με ολη την οικογενεια το φαγητο της ημερας. Βεβαια κατα τους προηγουμενους μηνες οι μητερες δινουν κομματακια φρουτων , λαχανικων , ψωμι , ρυζογκοφρέτες , μπισκοτα κλπ .

Καλη αρχη Θάλασσα :)

θελω να μαθει να τρωει μη αλεσμενα

με κουρασε λιγο η διαδικασια

ψωμι κατεβαζει φετες ετσι της δινω στο χερι και το τρωει

απο τα σουζουτσακια μας τα τρωει με ευχαριστηση

και καποια αλλα

απλως τα περισσοτερα τα τρωει πολυ λιγο

λιγες μπουκιες

τα φρουτα ομως με στεναχωρει

θελω να τα φαει και αυτη τιποτα

οποτε της τα αλεθω

την πιτα την τρωει πολυ καλα

της αρεσει πολυ

γενικα δεν εχει προβλημα να μασησει

και μεγαλες μπουκες μαλιστα

αρκει να της αρεσει το φαγητο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

εμένα θέλει να τρώει μόνος του .προσπαθεί να μάθει και με κουτάλι και με πιρούνι !!! :blink:

το προβλημα ειναι ότι εχει σταματήσει να τρώει φρούτα .

δεν θέλει λυόμενα φυσικά ,αλλά δεν τα ακουμπάει και κομμένα σε κομματάκια :angry: τι να τον κάνω ? αν βάλει κάποιο κατά τύχη προς το στόμα το πετάει άμεσος ....υπάρχει κάποιος τρόπος?

την μπανάνα που έτρωγε τώρα την παίζει σαν πλαστελίνη ...αλλά προς το στόμα δεν την βάζει ,αχλάδι και διάφορα τέτοια πάλι δεν ....πορτοκάλι και μανταρινιά ποτέ δεν του άρεσαν ούτε και σε χυμό ...

και γενικά ούτε χυμούς δεν πίνει

προσπαθησα να της δωσω μονη τησ σε κομματακια την ωρα που τρωγαμε και ειχε πολυ γελιο

στην αρχη εφαγε κανα δυο και μετα τα πετουσε κατω

τα εβαζε στα μαλλια στα μουτρα τα ετριβε

κανα δυο φορες το ξανα εκανα και παλι τα ιδια

θα το κανω καπου καπου αλλα οταν εχω υπομονη και χρονο να καθαριζω

και εμενα τα φρουτα ετσι κομματακια δεν τα τρωει

και με στεναχωρει

θα μαθει αλλα...

αα της εχω δωσει και κρουασαν μερικες φορες

οχι τη σοκολατα το γυρω

δεν πειραζει ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...