Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μπιμπερό για μωρό 15 μηνών


Recommended Posts

Κορίτσια Καλημέρα,

Αναρωτιέμαι τί μπιμπερό να χρησιμοποιώ πλέον για να πίνει ο γιος μου το γάλα του που είναι 15 μηνών. Και η πιπίλα με πόσες τρύπες?

Μέχρι τώρα είχαμε της Chico αυτά που είναι για τους κολικούς - αλλά επειδή είναι λίγο ακριβά 10Ε περίπου το ένα - σκέφτομαι να χρησιμοποιούμε και κάτι πιο "απλό", αλλά πλαστικό. Του πήρα κάτι μπιμπερό της Disney αλλά όταν τα χρησιμοποίησα καθώε ρούφαγε πίεζε πολύ την πιπίλα του μπιμπερό με αποτέλεσμα να παιρνάει πολύ λίγο γάλα - στο τέλος νομίζω βαρέθηκε και δεν τελείωσε το γάλα του :(

Καμιά συμβουλή? Εσείς τί μπιμπερό χρησιμοποιείται? Μήπως θέλει πιο πολλές τρύπες η πιπίλα του μπιμπερό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ...

ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΣ CHICCO ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΙΔΙΕΣ ΠΙΠΙΛΕΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ.

Η ΠΙΠΙΛΑ ΕΧΕΙ 3 ΤΡΥΠΕΣ.ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΓΡΗΓΟΡΗ ΡΟΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εκπαιδευτικό ποτηράκι έχουμε για το νερό και το χυμό, να το χρησιμοποιώ και για γάλα?

Όταν πίνει το γάλα του κάθεται χαλαρά στην αγκαλίτσα και του κρατάμε ακόμα το μπιμπερό. Αυτό δεν συμβαίνει με το νερό του ή το χυμό.

Δεν ξέρω, ίσως εγώ δεν θέλω ακόμα να χάσουμε αυτή την αγκαλίτσα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα πίνει και το γάλα της και το νερό της στο εκαπιδευτικό ποτηράκι της ΝUK. Μπορείς να τον παίρνεις αγκαλιά όταν το πίνει στο ποτηράκι, εγώ έτσι κάνω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας!

Μάλλον πρέπει να κόπσω σιγά σιγά το μπιμπερό για το γάλα Ε? 'Ετσι κάνατε ΄και εσείς? 'οσες έχετε παιδάκια σε παρόμοια ηλικία (15 μηνών)?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TO EKΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΟΤΗΡΑΚΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕ Κ ΠΟΛΥ Κ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΓΑΛΑ.

ΤΟ ΝΕΡΟ Κ ΤΟΝ ΧΥΜΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΝΕΙ ΑΠΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΠΟΤΗΡΑΚΙ..

ΣΤΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΞΕΒΙΔΩΝΕΙ Ο ΠΑΤΟΣ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΒΓΑΙΝΕΙ...

ΕΓΩ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΜΑΓΑΖΙΑ ΜΕ ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΙΔΗ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

egw pali exw ayta tis nuk pou eixa apo thn arxh...aplws anoigw egw me ena maxairaki tis tripes.....basika kai mou aresei pou to pinoume agkalitsa to gala alla kai epeidi an tou dwsw na to piei monos mporei na kanei kai 2 bradies:P!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω παντως ρωτησα την παιδιατρο την προηγουμενη βδομαδα κ μου ειπε να αφησω το μωρο να πινει γαλα με το μπιμπερο κ να μην το πιεζω με το ποτηρι,μεχρι 3 χρονων μου ειπε πινουν σε μοιμπερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αργησα λιγο να δω το θεματακι αλλα με βαλατε σε σκεψεις.Η δικια μου ειναι 20 μηνων και της δινω το γαλα σε μπιμπερο και την κραταω αγκαλιτσα.Ειναι μερος της βραδυνης της ρουτινας.Μπανακι και μετα γαλα στην αγκαλιτσα οπου αν ειναι πολυ κουρασμενη μπορει και να κοιμηθει.Ειναι λαθος αυτο;Φοβαμαι πως αν της το δωσω σε ποτηρακι ή να το πιει μονη της θα αρχισει να παιζει και θα χασει τον υπνο της.Χρησιμοποιω παντως της NUK τα γυαλινα για το γαλα και δεν εχω προβλημα αλλα αυτα χρησιμοποιω απο την αρχη μονο που αλλαζω τις θηλες.Ακομα εχω το νουμερο 2 που ειναι μεχρι 18 μηνων αλλα δεν τη βλεπω να εχει προβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katiana mou etsi kanw kai egw....mpanaki kai gala stin agkalitsa..giati kai to xairomai mias kai oli mera trexei kai paizei kai den erxetai agkalia kai mias kai an tou to dwsw na to piei monos tou mporei na paizei me to mpoukali...na xunei to gala kai ta sxetika..episis kai egw tis nuk dinw ta gyalina..kai apla allazw tis thiles

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΓΚΑΛΙΑ Κ ΝΑ ΤΟ ΠΙΝΕΙ,ΑΛΛΑ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ,ΔΕΝ ΠΙΝΕΙ...ΠΑΙΖΕΙ...

ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΞΑΠΛΩΝΕΙ Κ ΝΑ ΤΟ ΠΙΝΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

H mikrh mou einai 16 mhnwn kai pinei akoma apo to mpimpero

to gala ths kai agalitsa! Dokimasa na ths to dwsw kai apo to

pothraki alla den to epine me tipota.Oute monh ths thelei na

to krataei kai na pinei.Mono agalitsa me thn mama.Mou aresei

para poly omws kai tha to krathsw oso paei.Gia na to kanei

paei na pei oti to exei anagh.Opote mhn skas.'Akouse' ti sou

leei to paidi sou! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ANNA-ALEXANDROS έγραψε:

koritsia otan trexei to gala apto mpimpero prepei na to petame?allaxa thiles,koitaxa gia tuxon blabh alla den entopizw tpt to idiaietero.ta exw 8 mhnes.ths chicco k gualina k plastika.mou exei tuxei k sta 2.

Kalhspera!!

Xrhsimopoieis 8 mhnes ta idia mpimpero? Egw kathe 3 mhnes ta allazw

mazi kai ths pipiles.Apo oti kserw den kanei na ta xrhsimopoioume

gia toso poly kairo.Mhpws ftaiei ayto?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xazomara mou.etuxe na rwthsw kapoia stigmh 1 gnwsth mou k mou eipe na allazw mono thiles.tha ta petaxw ola k tha parw kainouria.sefxaristw lenaki26.

parepiptontws thewreitai kaluteres autes me steno hfardu laimo?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ANNA-ALEXANDROS έγραψε:

xazomara mou.etuxe na rwthsw kapoia stigmh 1 gnwsth mou k mou eipe na allazw mono thiles.tha ta petaxw ola k tha parw kainouria.sefxaristw lenaki26.

parepiptontws thewreitai kaluteres autes me steno hfardu laimo?

Egw xrhsimopoiw ths Nuk to noumero 1 akoma.Apla anoigw ligo akoma

me to psalidaki ths oph ths thilhs.Analoga me pio voleyetai

to mwraki sou.H mikrh mou den voleyetai me to noumero 2 pou einai

pio fardies!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην το κόψεις ακόμα το μπουκάλι είναι μικρούλη το παιδάκι σου. Υπάρχει ο φόβος να μη θέλει να πίνει γάλα από το ποτηράκι. Εγώ το έκοψα το μπουκάλι όταν ο γιος μου ήταν 3,5 χρονών. Δοκίμασε τα μπουκάλια της NUK εμένα με είχαν βολέψει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...