Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΤΟ ΑΛΕΣΜΑ ΦΑΓΗΤΟΥ;;;


Recommended Posts

κοριτσια καλημερα και χρονια σας πολλά!!

ο γιός μου είναι 9 μηνών και θα ήθελα να ρωτήσω ποτε σταματάω το άλεσμα φαγητού;;

μημπως πρέπει σιγα σιγα να αφηνω και μικρά κομματάκια να μαθαίνει;;;

να του δώσω ψωμί να κρατάει;;του έχω δωσει 2-3 φορες μπισκοτάκι και το μάσησε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhmera Juliana kai xronia polla!!

H mikrh mou einai 14 mhnwn alla egw arxisa hdh apo

ton 8 na afhnw mikra kommatakia sto alesma kai oso

megalwne afhne kai pio megala.Pswmaki kai egw ths dinw

na krataei alla eimai panta dipla ths giati trwei megales

mpoukies kai fovamai mhn pnigei!

Dontakia exete? Emeis exoume ta kata plhros megalwmena

kai ta 4 panw pou megalwsan ta misa mexri stigmhs.

Mporeis pisteyw na afhneis kai esy mikra kommatakia

sto alesma.Kai pswmaki-mpiskotaki sto xeri me prosoxh! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο εξαρταται απο το καθε παιδι ποτε ειναι ετοιμο, 9 μηνων θεωρω οτι ειναι μικρο αλλα εγω κρινω απο τον γιο μου που αργησε, μπορεις στην αρχη να αλεθεις το κρεατακι και τις πατατουλες και το βρασμενο καροτακι να τα κοβεις με το πιρουνακι πολυ μικρα να του τα δινεις για να συνηθησει να μασαει στο φαι του, τωρα εχει συνηθησει οτι το φαι του ειναι αλεσμενο οποτε αν ξαφνικα του το δωσεις χωρις να ειναι μπορει να παει να καταπιει απο συνηθεια χωρις να μασησει γιαυτο προτινω να αρχισεις με τις πατατουλες που ειναι μαλακες και μπορει να μασησει και σιγα σιγα οσο συνηθιζει να ελατωνεις το αλεσμα, παιζει ρολο και ποσα δοντια εχει ενα μωρο, παντως αν εφαγε το μπισκοτο εισαστε σε πολυ καλο δρομο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα φιλεναδα...

καλη η ερωτηση...

εγω αρχισα κ του δινω κοματακια εφω κ ενα μηνα...

δηλ τα παταω με πιρουνι τα φρουτα....

το μεσιμεριανο ως συνηθωςς το αλεθο ...γιατι αλλιως δε το τρωει...

του δινω μπισκοτα κ ψωμι στο χερι κ τα μασουλαει :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα συμφωνώ με την Μαριάντα....

ο γιος μου για παράδειγμα έτρωγε κανονικά από 12 μηνών!!! είχε και όλα τα δοντάκια του.....η κόρη μου όμως είναι 16 μηνών και έχει μόνο 4 δοντάκια!!! :( αλλά η γλυκιά μου τρώει και ψωμάκι - από πολύ νωρίς - και κασεράκι και όταν τρώγαμε μπιφτέκια μου άρπαξε απο το πιάτο μου μισό μπιφτέκι και έγινε άφαντη!!! το έφαγε!!!

Το φαγητό της το αλέθω αλλά καμμιά φορά της δίνω και κομματάκια κοτόπουλο τα τρώει!!!!!

πάντα σε καθοδηγεί το παιδί αλλά μερικές φορές το βοηθάς και εσύ!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε γιωτα μου αν δεν εχει δοντακια τοτε δεν μπορεις να σταματησεις το αλεσμα, τι βιαζεσαι και εσυ, κατσε να βγαλει δοντακια πρωτα γιατι ειναι επικυνδινο αλλιως να πνιγει το παιδακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ..ΕΜΕΝΑ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 12 ΜΗΝΩΝ Κ ΕΧΟΥΜΕ 2 ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΦΑΓΗΤΑ ΑΛΕΣΜΕΝΑ!ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΜΠΙΣΚΟΤΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΚΟΒΕΙ ΜΕΓΑΛΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ Κ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΤΗΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΩ.ΟΤΑΝ 8Α ΒΓΑΛΕΙ Κ ΑΛΛΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ 8Α ΤΟ ΠΡΟΣΠΑ8ΟΥΜΕ ΣΤΑΔΙΑΚΑ!ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΕΝ ΒΙΑΖΟΜΑΙ ΑΚΟΜΗ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο παιδίατρός μας σε σχετική ερώτηση αφού με στραβοκοίταξε μου συνέστησε ρητά έπειτα του χρόνου να περάσουμε σε χοντροαλεσμένες και σιγά-σιγά...

Βασικά εκτός ότι βασικό είναι η οδοντοστοιχία, ακόμη το μωρό δε δύναται να μασουλήσει ικανοποιητικά και το αποτέλεσμα είναι να συσσωρεύονται στο στομαχάκι του κομματάκια και ίσως να παρατηρήσεις και στα κακάκια του...

Επίσης υπάρχει οιανδήποτε στιγμή ο κίνδυνος του πνιγμού, ακόμη η αλλαγή αυτή θα φέρει σίγουρα μείωση ποσότητας φαγητού και μέχρι τον 1ο χρόνο μας ενδιαφέρει η καλή-ικανοποιητική ανάπτυξη και όχι αμάν να φάει κομμάτια φαγητού, να περπατήσει, να τρέξει και όλα τα παράλογα...

Δυστυχώς οι περισσότερες μαμάδες είμαστε ''βιαστικές'', χωρίς να σκεφτόμαστε ουσιαστικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω πιστευω πως δεν εχει να κανει με τα δοντια , αλλα κατα ποσο ειναι ετοιμο το μωρο .

Η μικρη μου , το χω αναφέρει πολλες φορες , δεν εφαγε ΠΟΤΕ αλεσμενα φαγητά. Απο 6 μηνων με 2 δοντια εκοβε κοματάκια απο ωριμο αχλάδι και τα μασουσε . Της εδωσα αλεσμένο φαγητο και μου το εφτυνε στα μουτρα .

Προχτες τρωγαμε με συγγενεις και πηρε μια ελια απο το τραπέζι. Ο ξαδερφος μου πεταχτηκε πανω , φωναζε να της την βγάλω απο το στομα , δεν προσέχω και θα πνιγει . Εκεινη απορησε με τον σαματά , μασησε καλα την ελια και μου εδωσε το κουκουτσι . Ηταν 10 μηνων οταν αρπαξε ενα κεράσι απο το πιατο το εβαλε ολο στο στομα και μου εδωσε μετα το κουκουτσι να το πετάξω .

Ακολουθησε το μωρο σου και αφουγκράσου τις ανάγκες του . Οτι και να λεμε εμεις ειναι υποθέσεις ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Ηταν 10 μηνων οταν αρπαξε ενα κεράσι απο το πιατο το εβαλε ολο στο στομα και μου εδωσε μετα το κουκουτσι να το πετάξω .

:ohmy: Έχω μείνει άφωνη Λάλα...

Εμείς πάντως κεράσι έπειτα από 3 ετών... ;):(

Μάλλον η Αλεξανδρή έμοιασε της μαμάς, με το οποίο ρητό ταυτίζεται εδώ και πολλά χρόνια:''πάω αργά, γιατί βιάζομαι!'' :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω με την LaLa!

το μωρο θα σου διξει ποτε ειναι ετοιμο!

Και εμενα δεν ηθελε καθολου τα αλεσμενα!

Απο 6 μηνων αλεστα!

Τωρα, που κλινει τον χρονο μου ειπε ο γιατρος σιγα σιγα να μην της αλεθω το φαγητο μη ξεροντας οτι δεν τρωει αλεσμενο.

Τρωει τα παντα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αμας εδω εχω ενα θεματακι!!!!

εμενα ο δικος μου την αλλη βδομαδα γινεται 18 μηνων εχει 8 δοντακια και τρωει ανετα ψωμι,κοτοπουλο,μπισκοτα,πατατες και αλλα διαφορα

ειπα κι εγω ειναι ετοιμος να του δωσω μη αλεσμενο εκανα ομως το λαθος και του εδωσα δικος μας φαγητο μιας και εχει φαει πολλες φορες και μου πεταξε στην μουρη.....

δεν ξερω με τι διαδικασια πρεπει να τον βαλω σιγα σιγα στο μη αλεσμενο και μετεπειτα σε κανονικο φαγητο(δηλαδη οτι τρωμε κι εμεις)

πχ την μια μερα εφαγε φακες και την επομενη που ειχα γιουβερλακια δεν τα ηθελε με τιποτα

επεισης να ρωτησω κατι αλλο αν γνωριζετε στο θεμα της ποσοτητας(επειδη πρεπει να ξερω ακριβως ποσο τρωει λογω του οτι παρακολουθουμε ακομη την αναπτυξη του)

στο αλεσμενο βαζω πχ σε ενα γευμα 2 πατατες,1 καροτο,1 κολοκυθακι,2 κοματια κοτοπουλο(οτα το αλεθω με τον ζωμο και προσθετοντας και ρυζακι αυτο 'φουσκωνει' και γεμιζει το πιατακι του)

αν τα πατισω με το πιρουνι βγαινει η μιση ποσοτητα ποσο πρεπει να φτιαχνω τωρα?????????????

διπλη ποσοτητα???????????????

αααχχχχχ βοηθηστε μεεεεεεε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατί να αυξήσεις την ποσότητα? Το ίδιο που έκανες θα κάνεις.

Ο Νίκος μου πάντως κορίτσια αν και έχει 8 δόντια από 7 μηνών δεν τρώει τίποτα κανονικά. Όλα αλεσμένα. Του χω δώσει ανα καιρούς αλλά από τη λαιμαργία του ενώ μπορεί να τα φάει πνίγεται. Δεν έχει υπομονή να μασήσει και πάει να τα καταπιεί. Μετά κάνει εμετό. Του δίνω μπανανίτσα μόνο και την τρώει ικανοποιητικά. Το ψωμί δεν τολμάω αν μπορεί να χωρέσει όλη η φρατζόλα στο στόμα θα τη βάλει. :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

ΕΜΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΑΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΝΤΙΝΟΥ! ΤΟ ΑΛΕΣΜΕΝΟ ΦΑΓΗΤΟ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΕΙ!

ΔΟΝΤΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΓΑΛΕΙ ΑΛΛΑ Η ΦΑΦΟΥΤΙΤΣΑ ΜΟΥ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΜΠΙΣΚΟΤΟ ΟΔΟΝΤΟΦΥΙΑΣ ΤΗΣ NUTRICIA ΑΠΟ 5,5 ΜΗΝΩΝ, ΚΟΡΑ ΑΠΟ ΨΩΜΑΚΙ ΑΠΟ 6(!) ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΜΟΝΟ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ (ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΜΑΣΑΕΙ ΜΙΑ ΩΡΑ!)

ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ ΤΗΣ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΟΤΑΝ ΤΡΩΜΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΒΟΥΤΗΞΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΑΤΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΕΥΤΕΙ ΗΔΗ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΦΑΓΗΤΟ ΟΠΟΤΕ ΚΙ ΕΓΩ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΛΙΓΟ ΙΣΑ ΓΙΑ ΝΟΣΤΙΜΙΑ ΑΦΟΥ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δοκιμασα σημερα ημιαλεσμενο φαγακι και το εφαγε!!!!!!!

αντε να δουμε αυριο

εβαλα την ιδια ποσοτητα μονο που τωρα προσθεσα ζυμαρικα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina έγραψε:

Μάλλον η Αλεξανδρή έμοιασε της μαμάς, με το οποίο ρητό ταυτίζεται εδώ και πολλά χρόνια:''πάω αργά, γιατί βιάζομαι!'' :)

Θα σου ακουστει παραξενο αλλα και η μικρη μου το ιδιο ρητο εχει (εγω παλι οχι ). Να σου πω πως μπουσουλησε 5.5 μηνων αλλα περπάτησε κοντα 11 μηνων !!!

Ηθελε να ειναι σιγουρη τελειως παρολο που περπατουσε στηριζομενη σε επιπλα απο 7 μηνων .

Μπεμπουλης με το μη αλεσμενο φαγητο συνηθως τα μωρα μειωνουν την ποσότητα . Το εφαγε ολο ο Σπυράκος ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι ολο το εφαγε λαλα!!!

δεν το περιμενα... μαλλον περιμενα να το φαω καπελο και ημουν καταληλα ντυμενη κιολας χαχα

αλλα ρωτησα και πιο πανω για την ποσοτητα γιατι λογω της προωροτητας τον παρακολουθουμε στην ποσοτητα φαγητου και τωρα πχ τρωει ενα γεματο πιατο που ειναι 150-180 γρ φαγητο στο περιπου τοσο πρεπει να υπολογισω και το μη αλεσμενο.

αυριο μερα δευτερη ελπιζω να συνεχισει ετσι καλα οπως σημερα.

εχω αλλη μια ερωτηση....να του κανω ημιαλεσμενο οπως σημερα μεχρι να συνηθησει και για ποσο διαστημα περιπου??? μεχρι να τον βαλω κανονικα στο μη αλεσμενο(λεω να του το κανω λιγο μεταβατικα και οχι αποτομα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eμάς δεν έχει σημασία αν έχει αλεστεί ή όχι το φαγητό. Σημασί έχει να της αρέσει η όψη και να είναι νόστιμο. Τρώει αυτό που θέλει, όσο θέλει. Συνηθως δεν τα αλέθω. Μόνο το κρέας και τα υπόλοιπα σε κομματάκια. Το μπιφτεκι κανονικά.

ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ!!! Επιτέλους τρώμε! Όχι κάθε μέρα, αλλά όλο και κάτι θα φάει. Ένα γεύμα το κάνουμε, που και που δύο. Το κακό όμως είναι ότι θέλει να τρώει το βράδυ. Όλη μερα απορρίπτει το φαγητό και το ζητάει το απόγευμα. Σε δύο εβδομάδες θα παει παιδικό και θα μπει σε πρόγραμμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...