Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Χριστουγέννων 24 & Πρωτοχρονιάς 25


Recommended Posts

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Καλησπέρα!! Καλή βδομάδα με υγεία!

Ωω κατάλαβα.. οπότε είστε στο πατρικό σε κάποιο χωριό και σας ήρθαν "βόλτα" το διήμερο..! Εντάξει τι να κάνεις; Μέσ' το πρόγραμμα είναι και αυτά..! Τουλάχιστον τα παιδιά το απολαμβάνουν!! 😍😍😍

Έλα ρε!!! Έφτασες τόσο;! Περνάει ο καιρός!!!! 😍😍😍😍 Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!! Έλα μωρέ το μωράκι!!! Αχχχχχ τι ωραία!!! Πόσο χάρηκα!!!!! Από πότε περίπου άρχισες να το νοιώθεις;;; Να ξέρω και εγώ η τρελή που το ψάχνω και από τώρα και μόνο κάτι τραβήγματα και ποναλακια νοιωθω..!! 😂😂😂 

Πως έχεις αντέξει ρε φίλε τόσο καιρό;;; Εγώ δεν την παλεύω με τίποτα...! Αύριο εντέλει θα έρθει το doppleraki και είμαι να σκάσω!!! 😫😫😫

Άσχετο.. η  vbac γιατί προϋποθέτει να γεννήσεις αργότερα; Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος; Sorry δεν γνωρίζω καθόλου..

Ναι ναι ! Άστα γιατί ήρθαν για μια βδομάδα και έτρεχα μόνο εγώ!! Τουλάχιστον το χάρηκε η μικρή μου !! 

Λοιπόν κ εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη άργησα να το καταλάβω! Στην 21η βδομάδα ήμουν. Τώρα σε αυτό την 16η το ένιωσα και αυτή τη βδομάδα πιο έντονα!! 

Όσο για το ραντεβού,  αλήθεια δεν αντέχω καθόλου,  αλλά οι διακοπές βοηθάνε πολύ χαχαχαχχαχα 

Όχι τίποτα άλλο θέλω να μάθω κ φύλο!!! 

Για το vbac που ρώτησες.. επειδή κ η πρώτη εγκυμοσύνη με είχε πάει 40+2 , το πιο πιθανό είναι να ξεπεράσω αυτή την ημερομηνία και να με πάει πιο αργά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 17 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Έλα ρε!!! Θέλω και εγώ... Να έρθω μαζί σου;;; 🤣🤣🤣🤣 Έχω 10 μέρες ακόμα για υπέρηχο..😰 

Ρε συ μαζί είμαστε;! Νόμιζα είσαι πιο μπροστά από μένα.. πότε έχεις Πητ;! Στην αυχενική εμένα μου έδωσαν για 2/1.. 

Όντως περνάνε πιο εύκολα οι μέρες.. είναι που έχει μειωθεί το άγχος και δεν το σκεφτόμαστε συνέχεια πιστεύω.. έχεις ακόμα ναυτίες/αναγουλες βρε παιδί μου.....;! Σου έχει δώσει τίποτα ο γιατρός ή θεωρεί ότι δεν χρειάζεται..; Είναι έντονες; Με το θέμα της ούρησης; Ξεπεράστηκε..; Δεν σε είχα ρωτήσει πως είσαι με αυτό..

Αααα!!! Που θα πάτε;! Με το καλό να περάσετε όμορφα!!!! ❤️❤️❤️❤️❤️

Κορίτσι μου γλυκό ευτυχώς το θέμα της τουαλέτας δεν έχει ξανακάνει την εμφάνισή του!!!! Όσο για τους εμετούς, παίρνω το nuperal αλλά και πάλι, δεν κάνει πολλά! Βέβαια δοκίμασα μια μέρα να το κόψω και έγινε ο κακός χαμός, οπότε ακόμα το χρειάζομαι, αλλά ίσα ίσα για να μην είμαι εντελώς χάλια!!!!

Κορίτσι μου κι εγώ 2/1 έχω ΠΗΤ! Λες να τα καταφέρουμε να φτάσουμε ως εκεί? Δεν ξέρω, μακάρι!!!!!

Διακοπούλες θα πάμε κοντά στο εξοχικό, για να μπορώ και να αλλάζω αμέσως, να μη χρειάζεται αν τρώω συχνά έξω κλπ... Θα είναι πιο χαλαρά φέτος, αλλά και πάλι είμαι ευγνώμων που μπορώ να ξεφύγω λιγάκι και να κάνω μπανάκια που μου έχουν λείψει πολύ!

Οι υπόλοιπες κορίτσια τι πλάνα έχετε για το φετινό μας καλοκαίρι??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Kallia.Geo είπε:

Ναι ναι ! Άστα γιατί ήρθαν για μια βδομάδα και έτρεχα μόνο εγώ!! Τουλάχιστον το χάρηκε η μικρή μου !! 

Λοιπόν κ εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη άργησα να το καταλάβω! Στην 21η βδομάδα ήμουν. Τώρα σε αυτό την 16η το ένιωσα και αυτή τη βδομάδα πιο έντονα!! 

Όσο για το ραντεβού,  αλήθεια δεν αντέχω καθόλου,  αλλά οι διακοπές βοηθάνε πολύ χαχαχαχχαχα 

Όχι τίποτα άλλο θέλω να μάθω κ φύλο!!! 

Για το vbac που ρώτησες.. επειδή κ η πρώτη εγκυμοσύνη με είχε πάει 40+2 , το πιο πιθανό είναι να ξεπεράσω αυτή την ημερομηνία και να με πάει πιο αργά.. 

Να φανταστώ είσαι η μεγαλύτερη;;; 🤣🤣🤣🤣 Έτσι και εγώ με την δικιά μου για αυτό σε ρωτάω..😂😂😂

Ααα και εσύ αργά στη πρώτη εγκυμοσύνη... Ήταν οπίσθιος ή εμπρόσθιος ο πλακούντας όπως της φίλης μας και επιρρεασε; Βρε μήπως έχει να κάνει με το αν είναι πρώτη ή δεύτερη και επειδή δεν το έχουμε ξανανοιωσει δεν μπορούμε να το καταλάβουμε;! Φοβάμαι μήπως "νοιώσω" τίποτα που περάσω για κίνηση του εντέρου και αργήσω να το καταλάβω..🤪😅😅😅

Μα είπα και εγώ βρε παιδί μου!! Είμαι η μόνη που γκρινιάζει και λέω δεν μπορεί να είστε όλες οι υπόλοιπες τόσο χαλαρές!! 😂😂😂 Τουλάχιστον ξέρω ότι δεν βασανίζομαι μόνη μου.. 😅😅😅 Όντως οι διακοπές βοηθούν να ξεχνιεσαι και να μην το σκέφτεσαι πολύ.. εγώ εδώ στο σπίτι καναπέ/κρεβάτι μέχρι να δούμε ότι έχει φύγει το αιμάτωμα.. και πόσες σειρές να δείς; Πόσες ταινίες..;! Για αυτό με βλέπετε στο μπίρι μπίρι εδώ μέσα..🙈😳😬😬

Πωπω εσύ έχεις και την αγωνία του φύλου... Δεν σου έδωσαν κάποια πρόβλεψη στην αυχενική;; Έχω μεγάλη περιέργεια γιατί δεν έχω και κάποια υποψία για εσένα.. θέλω να πω αγοράκι μόνο και μόνο για να "σπάσω" τα πολλά κοριτσάκια που έχουμε μαζευτεί..🤣🤣🤣🤣

Οκ.. Για το vbac είναι δική σου υποψία δηλαδή.. μωρέ μακάρι σου εύχομαι ολόψυχα να το κρατήσετε υγιές στην αγκαλιά σας  πρώτα από όλα και να καταφέρετε το vbac τοκετό που θέλετε, γιατί διαβάζω και πόσο δύσκολος είναι, και ας φτάσει όσο χρειάζεται και πιστεύει ο γιατρός καλύτερα! 🙏🙏🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η lilly1984 είπε:

Κορίτσι μου γλυκό ευτυχώς το θέμα της τουαλέτας δεν έχει ξανακάνει την εμφάνισή του!!!! Όσο για τους εμετούς, παίρνω το nuperal αλλά και πάλι, δεν κάνει πολλά! Βέβαια δοκίμασα μια μέρα να το κόψω και έγινε ο κακός χαμός, οπότε ακόμα το χρειάζομαι, αλλά ίσα ίσα για να μην είμαι εντελώς χάλια!!!!

Κορίτσι μου κι εγώ 2/1 έχω ΠΗΤ! Λες να τα καταφέρουμε να φτάσουμε ως εκεί? Δεν ξέρω, μακάρι!!!!!

Διακοπούλες θα πάμε κοντά στο εξοχικό, για να μπορώ και να αλλάζω αμέσως, να μη χρειάζεται αν τρώω συχνά έξω κλπ... Θα είναι πιο χαλαρά φέτος, αλλά και πάλι είμαι ευγνώμων που μπορώ να ξεφύγω λιγάκι και να κάνω μπανάκια που μου έχουν λείψει πολύ!

Οι υπόλοιπες κορίτσια τι πλάνα έχετε για το φετινό μας καλοκαίρι??? 

Πωπω μεγάλη ταλαιπωρία οι εμετοί. Εμένα μου σταμάτησαν την 16η εβδομάδα περίπου, αλλά ευτυχώς είχαν αρχίσει να μειώνονται. Μακάρι να μην πάει παραπάνω στη δική σου περίπτωση και σιγά σιγά να σταματήσουν! 

Εμείς μένουμε Κρήτη, οπότε λέμε να πάμε μερικές μερουλες στα Χανιά. Ευτυχώς έχουμε θάλασσα κοντά μας και πάμε αρκετά συχνά τα απογεύματα με τον μικρό που δεν την παλεύει σπίτι όλη την ώρα 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Να φανταστώ είσαι η μεγαλύτερη;;; 🤣🤣🤣🤣 Έτσι και εγώ με την δικιά μου για αυτό σε ρωτάω..😂😂😂

Ααα και εσύ αργά στη πρώτη εγκυμοσύνη... Ήταν οπίσθιος ή εμπρόσθιος ο πλακούντας όπως της φίλης μας και επιρρεασε; Βρε μήπως έχει να κάνει με το αν είναι πρώτη ή δεύτερη και επειδή δεν το έχουμε ξανανοιωσει δεν μπορούμε να το καταλάβουμε;! Φοβάμαι μήπως "νοιώσω" τίποτα που περάσω για κίνηση του εντέρου και αργήσω να το καταλάβω..🤪😅😅😅

Μα είπα και εγώ βρε παιδί μου!! Είμαι η μόνη που γκρινιάζει και λέω δεν μπορεί να είστε όλες οι υπόλοιπες τόσο χαλαρές!! 😂😂😂 Τουλάχιστον ξέρω ότι δεν βασανίζομαι μόνη μου.. 😅😅😅 Όντως οι διακοπές βοηθούν να ξεχνιεσαι και να μην το σκέφτεσαι πολύ.. εγώ εδώ στο σπίτι καναπέ/κρεβάτι μέχρι να δούμε ότι έχει φύγει το αιμάτωμα.. και πόσες σειρές να δείς; Πόσες ταινίες..;! Για αυτό με βλέπετε στο μπίρι μπίρι εδώ μέσα..🙈😳😬😬

Πωπω εσύ έχεις και την αγωνία του φύλου... Δεν σου έδωσαν κάποια πρόβλεψη στην αυχενική;; Έχω μεγάλη περιέργεια γιατί δεν έχω και κάποια υποψία για εσένα.. θέλω να πω αγοράκι μόνο και μόνο για να "σπάσω" τα πολλά κοριτσάκια που έχουμε μαζευτεί..🤣🤣🤣🤣

Οκ.. Για το vbac είναι δική σου υποψία δηλαδή.. μωρέ μακάρι σου εύχομαι ολόψυχα να το κρατήσετε υγιές στην αγκαλιά σας  πρώτα από όλα και να καταφέρετε το vbac τοκετό που θέλετε, γιατί διαβάζω και πόσο δύσκολος είναι, και ας φτάσει όσο χρειάζεται και πιστεύει ο γιατρός καλύτερα! 🙏🙏🙏🙏🙏

Η αλήθεια είναι ότι τις πρώτες φορές μοιάζει σαν κίνηση εντέρου, αλλά όσο μεγαλώνει το μωρό θα γίνει πιο ξεκάθαρο. Λένε ότι στις δευτέρες εγκυμοσύνες το καταλαβαίνεις πιο εύκολα επειδή είσαι πιο "έμπειρη" και καλά, αλλά έχω ακούσει πολλές κοπέλες που στην πρώτη τους εγκυμοσύνη το ένιωσαν νωρίς. 

Εγώ το νιώθω πιο πολύ όταν είμαι ξαπλωμένη και χαλαρή. Αλλά απ' ότι κατάλαβα σε έναν καναπέ τη βγάζεις, οπότε πιστεύω ότι πολύ σύντομα θα το νιώσεις!! 😊😊

Αλήθεια, πόσα κοριτσάκια και πόσα αγοράκια έχουμε μέχρι τώρα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!! Δεν έχω προλάβει καθόλου να μπω έχει τώρα μια βδομάδα, λόγω φόρτου εργασίας... Και σκ είχαμε γενέθλια και άλλα καλέσματα όπου το ανακοινώσαμε και σε φίλους οπότε τώρα προσπαθώ να διαβάσω τα μνμτά σας σιγά σιγά 😊

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον @Kiddo μου, είμαι καλά, πολύ ήρεμη αυτές τις τελευταίες μέρες, και επιπλέον  απ τη μέρα στην άλλη, έχουν εξαφανιστεί όλα τα συμπτώματα πλην πολύ ελαχίστων στιγμών που έχω κ΄ραμπες και τραβήγματα, πόνο χαμηλά στη μέση, άντε και λίγο ευαίσθητο στήθος που κι αυτό είναι αρκετά καλύτερα από το 1ο τρίμηνο! Απ τη μια χαίρομαι γιατί αυτό ίσως δείχνει ότι μπήκα επιτέλους στην ζώνη του pregnancy glow;;; Απ την άλλη, έχω και στο πίσω μέρος του μυαλό τις γνωστές ανησυχίες μου 🤪🤪

Επόμενο ραντεβού 25/07 στις 16 εβδομάδες, αιώνας μου φαίνεται, αλλά και τι να κάνουμε... Η γυναικολόγος μου είπε ότι πλέον μια φορά το μήνα, άντε το πολύ δύο 🥲 μου έκλεισε και β' επιπέδου για 22/08! Απίστευτο μου φαίνεται πως φτάσαμε ως εδώ 🤩

Ολοκληρώνω σιγά σιγά την 14η εβδομάδα και μπάινω στην 15η αυτές τις μέρες... Επειδή πήρε το μάτι μου για πλακούντες με μια γρήγορη ματιά που έριξα, εμένα είναι εμπρόσθιος οπότε εκείνο το πεταλούδισμα που ένιωσα την περασμένη εβδ μάλλον ήταν αέρια όπως είπε κι ο σύντροφός μου 🤣🤣🤣 άρα με βλέπω να περιμένω μέχρι τη β' επιπέδου να νιώσω κάτι... 

Η κοιλιά έχει φουσκώσει σε σημείο που φαίνεται πλέον, κι ειδικά μόλις φάω από 4μν πάμε 6μν έγκυος  🤣🤣  🤣🤣 

Θέλω να κάνω πινακάκι με ΠΗΤ, φύλα κτλ όπως είχα υποσχεθεί, πείτε μου αν τα έχω σωστά:

@_piripiri_ αγόρι, ΠΗΤ 4/12
@Kallia.Geo ?, ΠΗΤ 11/12
@Kiddo κορίτσι, ΠΗΤ 2/1
@lilly1984 κορίτσι, ΠΗΤ 2/1
@Kate1992 ?, ΠΗΤ 8/1
@Θέτις Κ. ?, ΠΗΤ 8/1
@Ελενη βιδ ?, ΠΗΤ ?
@MarMar90 ?, ΠΗΤ ?

Συγγνώμη αν ξέχασα καμία, κάντε με ταγκ αν ξέχασα κάτι ή έχω λανθεσμένη πληροφορία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η lilly1984 είπε:

Κορίτσι μου γλυκό ευτυχώς το θέμα της τουαλέτας δεν έχει ξανακάνει την εμφάνισή του!!!! Όσο για τους εμετούς, παίρνω το nuperal αλλά και πάλι, δεν κάνει πολλά! Βέβαια δοκίμασα μια μέρα να το κόψω και έγινε ο κακός χαμός, οπότε ακόμα το χρειάζομαι, αλλά ίσα ίσα για να μην είμαι εντελώς χάλια!!!!

Κορίτσι μου κι εγώ 2/1 έχω ΠΗΤ! Λες να τα καταφέρουμε να φτάσουμε ως εκεί? Δεν ξέρω, μακάρι!!!!!

Διακοπούλες θα πάμε κοντά στο εξοχικό, για να μπορώ και να αλλάζω αμέσως, να μη χρειάζεται αν τρώω συχνά έξω κλπ... Θα είναι πιο χαλαρά φέτος, αλλά και πάλι είμαι ευγνώμων που μπορώ να ξεφύγω λιγάκι και να κάνω μπανάκια που μου έχουν λείψει πολύ!

Οι υπόλοιπες κορίτσια τι πλάνα έχετε για το φετινό μας καλοκαίρι??? 

Είχα μια συζήτηση με μια φίλη μου προχθές και λέγαμε για τα κουλά που μου έχουν συμβεί στην εγκυμοσύνη ως τώρα και είχα την κουβέντα σου..😳 ευτυχώς ξεπεράστηκε γιατί δεν ξέρω πόσο πιο βασανιστικά θα πέρναγαν οι μέρες για εσένα... Δεν θυμάμαι να έχω ακούσει πιο "κουλό" από αυτό με το κατούρημα...😕 Εντωμεταξυ εγώ πρέπει να έχω κάνει μαστίτιδα (Dr.Google Search 🙈😳) έχω μιλήσει με το γιατρό μου του έστειλα και φωτογραφίες και με παρέπεμψε σε μαστολογο.. έχω την Πέμπτη ραντεβού.. είναι σπάνιο στην εγκυμοσύνη αλλά συμβαίνει..! 🤷 Έχω βγάλει ένα πυώδες σκληρό γρομπαλακι στη θηλή.. σαν απόστημα να το πω.. που πονάει.. anyway, θα ξέρω την Πέμπτη..! Για τις ναυτίες μόνο υπομονή μπορείς να κάνεις δυστυχώς.. έχω φίλη που τις είχε (έντονα με εμετούς χαμός) μέχρι και να γεννήσει.. έχασε 20 κιλά στην εγκυμοσύνη με δίδυμα μάλιστα..! Δεν σου κρύβω ότι παρακαλαγα για εμετούς έτσι μπας και χάσω κανά γραμμάριο.. 🙄😬😬 αλλά δεν παύει να είναι ταλαιπωρία τώρα όλο αυτό.. υπομονή γλυκουλα μου.. δεν χρειάζεται να κόψεις το nuperal εφόσον στο έχει δώσει ο γιατρός σου και να βασανιζεσαι περισσότερο..

Έλα ρε!!! Άρα μαζί πάμε!! 😍😍😍😍😍 Αμήν Παναγίτσα μου!!!🙏🙏🙏🙏 Δεν ξέρω αν θα φτάσουμε μέχρι την Πητ μόνο από την άποψη του ότι η εγκυμοσύνη από εξωσωματική θεωρείται υπερπολύτιμη και συνήθως παίρνουν τα μωράκια κάπου στην 38η αν όλα είναι καλά και δεν προκύψει τίποτα άλλο.. τώρα τοξότης μας βγει.. αιγόκερως μας βγει.. υγιές πάνω από όλα και θα είμαι τρισευτυχισμένη eather way!!! ❤️❤️❤️❤️ Άντε τώρα να ακολουθήσουμε τα κορίτσια μας και να αρχίσουμε να νοιωθουμε τα μωρούλια μας!!!! 😍😍😍😍😍 Αδημονω!!!!! ❤️❤️❤️❤️❤️

Να περάσετε υπέροχα κοριτσάκι μου!!! Πόσο θα κάτσετε; Όχι μία χαρά είναι και τυχερές είστε όσες έχετε πατρικά, εξοχικά οτιδήποτε που μπορείτε να ξεφύγετε λίγο χωρίς πολλά πολλά έξοδα..! Γιατί και τα κόστη είναι αυξημένα πλέον για διακοπές και τα έξοδα που έρχονται με το μωράκι πάρα πολλά..! 

Εμείς που ρωτάς, κατά 99,8% θα κάτσουμε σπιτάκι.. άντε καμία μονοήμερη ή διήμερο μάξιμουμ αν είμαστε τυχεροί.. κάναμε και μια εκδρομούλα χθες εκτός Αττικής λόγο της μέρας.. φάγαμε πολύ, περάσαμε όμορφα!! Αλλά δεν μας παίρνει να πάμε κάπου.. ούτε κάποιο σπίτι έχουμε να πούμε ότι θα πάμε ούτε την οικονομική δυνατότητα έτσι όπως είναι τα πράγματα.. και πρέπει τώρα στην άδεια του συζύγου τον Αύγουστο να κάνουμε μια καλή ανακαίνιση το σπίτι (στο ενοίκιο είμαστε βέβαια..) γιατί έχουμε πολύ υγρασία και δεν μπορούμε να φέρουμε εδώ μέσα το μωρό όπως είναι.. να αρχίσουμε να ετοιμάζουμε το παιδικό και ένα φρεσκαρισμα τους τοίχους τώρα που είναι καλοκαίρι να στεγνώσει γρήγορα.. για να έχει ξεμυρίσει και εντελώς το σπίτι μέχρι να γεννηθεί... οπότε κούραση προβλέπω παρά χαλάρωση και ξεκούραση..😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άσχετο κορίτσια μου... Και ξέρω ότι είναι νωρίς βέβαια ακόμα... Αλλά να πω την ντροπή μου.. έχω αρχίσει να χαζεύω πράγματα για το μωράκι που πιστεύω θα μας χρειαστούν και έχω πάθει έρωτα!! Τα θέλω όλα!!!!🤣🤣🤣 Θα αρκεστω στα πλέον απαραίτητα και όσα δεν μπορέσουμε να βρούμε από γνωστούς και φίλους.. αλλά να ρωτήσω κυρίως τις πιο έμπειρες.. τι πιστεύετε σας χρειάστηκε απαραιτήτως στις αρχές του μωρού;; Σκέφτομαι το λίκνο απαραίτητα γιατί το θέλω δίπλα μου για συγκοίμηση στις αρχές και βασικά με το σκεπτικό ότι θα καταφέρω να θηλάσω... Από εκεί και πέρα είμαι στα χαμένα.. 🙄 όχι ότι θα ξεκινήσω να αγοράζω από τώρα.. ίσα για έρευνα αγοράς.. απλά σκέφτομαι λόγο εκπτώσεων τώρα μήπως εκμεταλλευτώ τίποτα μέσα στον Αύγουστο.. από εκεί και πέρα μετά την β' επιπέδου λέω να ξεκινήσω μόνο και μόνο για να τα έχω σπίτι μέχρι τον 7ο-8ο.. δεν ξέρεις και τι μπορεί να προκύψει, μη τα έχω έννοια και αυτά τελευταία στιγμή.. έτσι το σκέφτομαι τουλάχιστον... 😳 λέτε να βιάζομαι;! Καλά ξέρω ότι είμαι τρελή αλλά πείτε μου τη γνώμη σας και τις δικές σας σκέψεις...🙄😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Άσχετο κορίτσια μου... Και ξέρω ότι είναι νωρίς βέβαια ακόμα... Αλλά να πω την ντροπή μου.. έχω αρχίσει να χαζεύω πράγματα για το μωράκι που πιστεύω θα μας χρειαστούν και έχω πάθει έρωτα!! Τα θέλω όλα!!!!🤣🤣🤣 Θα αρκεστω στα πλέον απαραίτητα και όσα δεν μπορέσουμε να βρούμε από γνωστούς και φίλους.. αλλά να ρωτήσω κυρίως τις πιο έμπειρες.. τι πιστεύετε σας χρειάστηκε απαραιτήτως στις αρχές του μωρού;; Σκέφτομαι το λίκνο απαραίτητα γιατί το θέλω δίπλα μου για συγκοίμηση στις αρχές και βασικά με το σκεπτικό ότι θα καταφέρω να θηλάσω... Από εκεί και πέρα είμαι στα χαμένα.. 🙄 όχι ότι θα ξεκινήσω να αγοράζω από τώρα.. ίσα για έρευνα αγοράς.. απλά σκέφτομαι λόγο εκπτώσεων τώρα μήπως εκμεταλλευτώ τίποτα μέσα στον Αύγουστο.. από εκεί και πέρα μετά την β' επιπέδου λέω να ξεκινήσω μόνο και μόνο για να τα έχω σπίτι μέχρι τον 7ο-8ο.. δεν ξέρεις και τι μπορεί να προκύψει, μη τα έχω έννοια και αυτά τελευταία στιγμή.. έτσι το σκέφτομαι τουλάχιστον... 😳 λέτε να βιάζομαι;! Καλά ξέρω ότι είμαι τρελή αλλά πείτε μου τη γνώμη σας και τις δικές σας σκέψεις...🙄😊

Τι εννοείς ότι είσαι τρελή;; Εγώ ήδη πήρα απ' τις εκπτώσεις του Ζάρα ένα σετακι εξόδου απ' το μαιευτήριο 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Έχω αρχίσει ένα εξελακι με βάση  αυτά που μου είπαν οι φίλες μου που είχαν μωράκια Δεκεμβρίου και μετά το τσεκ στις 25/07 λέμε ν αρχίσουμε το δωμάτιο γιατί κι εμείς διακοπές γιοκ φέτος... Είμαι ακόμα σχετικά καινούργια στη δουλειά και δε δικαιούμαι πολλές άδειες οπότε θα το ρίξουμε στις εργασίες!

IMG_20240704_150945.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια σορρυ που πετάγομαι..χαζεύω την ομαδική σας εδώ..να ευχηθώ σε όλες καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη..για πραγματάκια του μωρού δείτε και την σελίδα secondsmallhand στο Instagram..έχει προιόντα σε καλή κατάσταση και σε καλές τιμές! Φιλιααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η _piripiri_ είπε:

Η αλήθεια είναι ότι τις πρώτες φορές μοιάζει σαν κίνηση εντέρου, αλλά όσο μεγαλώνει το μωρό θα γίνει πιο ξεκάθαρο. Λένε ότι στις δευτέρες εγκυμοσύνες το καταλαβαίνεις πιο εύκολα επειδή είσαι πιο "έμπειρη" και καλά, αλλά έχω ακούσει πολλές κοπέλες που στην πρώτη τους εγκυμοσύνη το ένιωσαν νωρίς. 

Εγώ το νιώθω πιο πολύ όταν είμαι ξαπλωμένη και χαλαρή. Αλλά απ' ότι κατάλαβα σε έναν καναπέ τη βγάζεις, οπότε πιστεύω ότι πολύ σύντομα θα το νιώσεις!! 😊😊

Αλήθεια, πόσα κοριτσάκια και πόσα αγοράκια έχουμε μέχρι τώρα;

Ισχύει!! Έχουμε την αγαπημένη μου @peacock που μας έδωσε το θάρρος να ψαχνομαι από τώρα, έχω και μια φίλη που στην 18η άρχισε να το νοιώθει... Απλά είμαι ολίγον αναίσθητη με τα συμπτώματα και δεν δίνω πάντα ιδιαίτερη σημασία.. οπότε φοβάμαι θα το καταλάβω πολύ αργότερα.. 😅😅

Ναι δυστυχώς καναπέ/κρεβάτι κατά κύριο λόγο εξαιτίας ενός αιματωματος που έχω πίσω από το σάκο του μωρού.. βέβαια δεν είμαι από τους ανθρώπους που μπορώ να κάθομαι οπότε όλο και κάθε τρεις και λίγο ασχολούμαι με κάτι χωρίς βέβαια να αφηνομαι να κουράζομαι ιδιαίτερα.. μόνο από τη δουλειά που έχω σταματήσει και τα έχω "παίξει"..!!! Αλήθεια κάνει ανάσκελα να ξαπλώνουμε;;; Διάβαζα από το δεύτερο τρίμηνο καλό είναι να είμαστε στο πλάι.. δυσκολεύομαι αλλά προσπαθώ να το τηρώ... Θα ρωτήσω τον γιατρό από κοντά να είμαι σίγουρη.. αχ μακάρι να το νοιώσω σιγά σιγά μέσα στην εβδομάδα που έρχεται!!!! 😍😍😍😍 Μου δώσατε πολύ θάρρος!!! ❤️❤️❤️❤️❤️

Για την ώρα έχουμε επιβεβαιωμένα 2 κοριτσάκια και το δικό σου αγοράκι! Εκτός αν πετάξει κανά τσουτσουνακι μέχρι την 20η το δικό μου..!! 🤣🤣🤣 Βέβαια βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι @Kate1992 & @Θέτις Κ. έχουν κοριτσάκια, αλλά μένει να επιβεβαιωθώ!!! 🤣🤣🤣🤣 Για την @Kallia.Geo είμαι 50/50 😝 Για να δούμε!!!! Υγιή βέβαια όλα τους πάνω από όλα, αλλά έτσι να γελάμε και λίγο!! ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!! Δεν έχω προλάβει καθόλου να μπω έχει τώρα μια βδομάδα, λόγω φόρτου εργασίας... Και σκ είχαμε γενέθλια και άλλα καλέσματα όπου το ανακοινώσαμε και σε φίλους οπότε τώρα προσπαθώ να διαβάσω τα μνμτά σας σιγά σιγά 😊

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον @Kiddo μου, είμαι καλά, πολύ ήρεμη αυτές τις τελευταίες μέρες, και επιπλέον  απ τη μέρα στην άλλη, έχουν εξαφανιστεί όλα τα συμπτώματα πλην πολύ ελαχίστων στιγμών που έχω κ΄ραμπες και τραβήγματα, πόνο χαμηλά στη μέση, άντε και λίγο ευαίσθητο στήθος που κι αυτό είναι αρκετά καλύτερα από το 1ο τρίμηνο! Απ τη μια χαίρομαι γιατί αυτό ίσως δείχνει ότι μπήκα επιτέλους στην ζώνη του pregnancy glow;;; Απ την άλλη, έχω και στο πίσω μέρος του μυαλό τις γνωστές ανησυχίες μου 🤪🤪

Επόμενο ραντεβού 25/07 στις 16 εβδομάδες, αιώνας μου φαίνεται, αλλά και τι να κάνουμε... Η γυναικολόγος μου είπε ότι πλέον μια φορά το μήνα, άντε το πολύ δύο 🥲 μου έκλεισε και β' επιπέδου για 22/08! Απίστευτο μου φαίνεται πως φτάσαμε ως εδώ 🤩

Ολοκληρώνω σιγά σιγά την 14η εβδομάδα και μπάινω στην 15η αυτές τις μέρες... Επειδή πήρε το μάτι μου για πλακούντες με μια γρήγορη ματιά που έριξα, εμένα είναι εμπρόσθιος οπότε εκείνο το πεταλούδισμα που ένιωσα την περασμένη εβδ μάλλον ήταν αέρια όπως είπε κι ο σύντροφός μου 🤣🤣🤣 άρα με βλέπω να περιμένω μέχρι τη β' επιπέδου να νιώσω κάτι... 

Η κοιλιά έχει φουσκώσει σε σημείο που φαίνεται πλέον, κι ειδικά μόλις φάω από 4μν πάμε 6μν έγκυος  🤣🤣  🤣🤣 

Θέλω να κάνω πινακάκι με ΠΗΤ, φύλα κτλ όπως είχα υποσχεθεί, πείτε μου αν τα έχω σωστά:

@_piripiri_ αγόρι, ΠΗΤ 4/12
@Kallia.Geo ?, ΠΗΤ 11/12
@Kiddo κορίτσι, ΠΗΤ 2/1
@lilly1984 κορίτσι, ΠΗΤ 2/1
@Kate1992 ?, ΠΗΤ 8/1
@Θέτις Κ. ?, ΠΗΤ 8/1
@Ελενη βιδ ?, ΠΗΤ ?
@MarMar90 ?, ΠΗΤ ?

Συγγνώμη αν ξέχασα καμία, κάντε με ταγκ αν ξέχασα κάτι ή έχω λανθεσμένη πληροφορία

Καλησπέρα :) με το καλό εύχομαι σε όλα τα κορίτσια!
Εγώ έχω ΠΗΤ 22/12, φύλο δεν ξέρουμε σίγουρα αλλά μάλλον αγόρι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!! Δεν έχω προλάβει καθόλου να μπω έχει τώρα μια βδομάδα, λόγω φόρτου εργασίας... Και σκ είχαμε γενέθλια και άλλα καλέσματα όπου το ανακοινώσαμε και σε φίλους οπότε τώρα προσπαθώ να διαβάσω τα μνμτά σας σιγά σιγά 😊

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον @Kiddo μου, είμαι καλά, πολύ ήρεμη αυτές τις τελευταίες μέρες, και επιπλέον  απ τη μέρα στην άλλη, έχουν εξαφανιστεί όλα τα συμπτώματα πλην πολύ ελαχίστων στιγμών που έχω κ΄ραμπες και τραβήγματα, πόνο χαμηλά στη μέση, άντε και λίγο ευαίσθητο στήθος που κι αυτό είναι αρκετά καλύτερα από το 1ο τρίμηνο! Απ τη μια χαίρομαι γιατί αυτό ίσως δείχνει ότι μπήκα επιτέλους στην ζώνη του pregnancy glow;;; Απ την άλλη, έχω και στο πίσω μέρος του μυαλό τις γνωστές ανησυχίες μου 🤪🤪

Επόμενο ραντεβού 25/07 στις 16 εβδομάδες, αιώνας μου φαίνεται, αλλά και τι να κάνουμε... Η γυναικολόγος μου είπε ότι πλέον μια φορά το μήνα, άντε το πολύ δύο 🥲 μου έκλεισε και β' επιπέδου για 22/08! Απίστευτο μου φαίνεται πως φτάσαμε ως εδώ 🤩

Ολοκληρώνω σιγά σιγά την 14η εβδομάδα και μπάινω στην 15η αυτές τις μέρες... Επειδή πήρε το μάτι μου για πλακούντες με μια γρήγορη ματιά που έριξα, εμένα είναι εμπρόσθιος οπότε εκείνο το πεταλούδισμα που ένιωσα την περασμένη εβδ μάλλον ήταν αέρια όπως είπε κι ο σύντροφός μου 🤣🤣🤣 άρα με βλέπω να περιμένω μέχρι τη β' επιπέδου να νιώσω κάτι... 

Η κοιλιά έχει φουσκώσει σε σημείο που φαίνεται πλέον, κι ειδικά μόλις φάω από 4μν πάμε 6μν έγκυος  🤣🤣  🤣🤣 

Θέλω να κάνω πινακάκι με ΠΗΤ, φύλα κτλ όπως είχα υποσχεθεί, πείτε μου αν τα έχω σωστά:

@_piripiri_ αγόρι, ΠΗΤ 4/12
@Kallia.Geo ?, ΠΗΤ 11/12
@Kiddo κορίτσι, ΠΗΤ 2/1
@lilly1984 κορίτσι, ΠΗΤ 2/1
@Kate1992 ?, ΠΗΤ 8/1
@Θέτις Κ. ?, ΠΗΤ 8/1
@Ελενη βιδ ?, ΠΗΤ ?
@MarMar90 ?, ΠΗΤ ?

Συγγνώμη αν ξέχασα καμία, κάντε με ταγκ αν ξέχασα κάτι ή έχω λανθεσμένη πληροφορία

Που είσαι βρε μαναρακι μου και ανησύχησα!!! Πολύ ησυχία έπεσε και δεν μας είχες συνηθίσει έτσι!! 😂

Από συμπτώματα μαζί είμαστε.. έτσι και εγώ πέρα από το στήθος.. το στήθος αγάπη έχει γίνει από 3 κιλά που πρέπει να ήταν πριν, τουλάχιστον 5-6 το καθ' ένα!!!! 🤣🤣🤣 Και πονάει τρομερά.. ούτε να το αγγίξω όταν κάνω μπάνιο... Διάβαζα ότι υπάρχει πιθανότητα στην εγκυμοσύνη και της γιγαντομαστιας... 🤔 Ευτυχώς θα πάω τώρα στο μαστολογο να μου λύσει όλες τις ανησυχίες.. Πίο pregnancy glow χρυσή μου!!!! Παίζεις με το πόνο μας!!! 😝🤣🤣🤣🤣 Έχω πετάξει σπυράκια σα να περνάω ξανά εφηβεία!!! Έχω γίνει γιουβαρλάκι.. δεν μου κάνει τίποτα..! Κουράζομαι παν'εύκολα.. δεν έχω πλέον καθόλου υπομονή και κλαίω με το παραμικρό είτε είναι χαράς είτε στεναχώριας..!!! Συχνοουρια ούτε η γιαγιά μου δεν ήταν έτσι + ότι με πιάνει πόνος στη μήτρα κάθε φορά που κατουριεμαι!!! Ταχυκαρδίες θέλεις; Πίεση θέλεις; Εσύ λες 6μηνων μετά από φαγητό... Εγώ νοιωθω ότι είμαι έτοιμη να γεννήσω!!! 🤣🤣🤣🤣 Γενικότερα κοιλίτσα και εγώ έτσι, ξεκάθαρα πλέον εγκυμοσύνης.. 😍😍😍 έχει στρογγυλεψει χαμηλά εκεί που ήταν χλαπατσα και έχει τεντώσει το δέρμα (από τα 20-25 μου έχω να δω τσίτα τη κοιλιά!!  🤣🤣🤣)!! Πέρα της πλάκας όμως , απόλαυσε το κοριτσάκι μου!! ❤️❤️❤️ Και εγώ γκρινιάζω αλλά έχω ερωτευτεί την κοιλίτσα μου!! Προσμένω με αγωνία τα επόμενα όμορφα βήματα!!😍😍😍😍 Οι ανησυχίες πάντα εκεί θα είναι... Δεν πέρασες και λίγα για να φτάσεις μέχρι εδώ... και εγώ συγκρατημένη είμαι ακόμα πολύ.. αλλά προσπαθώ να μην σκέφτομαι όσα μπορεί να πάνε στραβά γιατί στατιστικά το πιθανότερο είναι να πάνε όλα κατ'ευχήν αυτή τη φορά..!!! 🤞🤞🤞🤞

Τι ωραία ρε συ!!! Νωρίς νωρίς σου έβαλε την β' επιπέδου!! Και αν μπορεί να σε βλέπει 2 φορές το μήνα είναι τέλεια να ξέρεις!! Δεν κλείνουν σε εσάς εκεί τον Αύγουστο;; Εμένα ήταν κάθετος ότι σ' αυτό το στάδιο δεν χρειάζεται περισσότερο από 1 φορά το μήνα.. σκέψου έχω να δω το μωράκι από 25/6 στην αυχενική και μου έκλεισε μετά 25/7!! Φυσικά στις 2 εβδομάδες ήμουν να σκάσω και πήρα παρακάλεσα για νωρίτερα.. με έβαλε 18/7 και μετά θα ξαναδώ το μωράκι στην Β' επιπέδου στις 3/9!!!!!!! 😱😱😱😱 Κλείνει κιόλας για το διάστημα 1/8 με 25/8 οπότε ούτε να πεις θα "νιαουρισω" λίγο, θα κλαφτω κάπως να με δει..😅😅 ευτυχώς υπάρχουν και τα μαιευτήρια για έναν υπέρηχο..🙊😳😳 σκέφτομαι να κλείσω ένα ραντεβού να πάω..😬😬 Δεν θα κάτσω και να τρελαθώ τελείως πουλάκι μου!!! 😂😂😂

Κατά τα άλλα σε φίλες μου το είχα πει ήδη από την 3η μέρα ετ που κράταγα θετικό τεστ 🤣🤣🤣 (ή 8η μέρα μετά την ωορρηξία αν ήταν φυσική σύλληψη).. είναι αυτό που λένε "θέλει η Βασίλω να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει!!!" 😂😂😂 βέβαια έχω κοντά μου μόνο στενούς φίλους.. σε συγγενείς δεν έχω πει τίποτα και ούτε με ενδιαφέρει να μάθουν και ποτέ ότι γέννησα (ΑΝ φτάσουμε μέχρι εκεί..🤞🤞🤞🤞) μόνο στην αδερφή μου το είπα προχθές αλλά ως εκεί..!

P.S. Στην αυχενική δεν σου είπαν αν είναι οπίσθιος ή εμπρόσθιος ο πλακούντας...; Επιβεβαίωσε το και με τη γιατρό σου όταν πας να είσαι σίγουρη..!

στις πριν 2 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Τι εννοείς ότι είσαι τρελή;; Εγώ ήδη πήρα απ' τις εκπτώσεις του Ζάρα ένα σετακι εξόδου απ' το μαιευτήριο 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Έχω αρχίσει ένα εξελακι με βάση απ' αυτά που μου είπαν οι φίλες μου που είχαν μωράκια Δεκεμβρίου και μετά το τσεκ τις 25/07 λέμε ν αρχίσουμε το δωμάτιο γιατί κι εμείς διακοπές γιοκ φέτος... Είμαι ακόμα σχετικά καινούργια στη δουλειά και δε δικαιούμαι πολλές άδειες οπότε θα το ρίξουμε στις εργασίες!

IMG_20240704_150945.jpg

Πόσο μου έλειψες να 'ξερες!!!!!! ❤️❤️❤️❤️🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Ρεεεε!!! Μη με "μπριζωνεις" δεν θέλω και πολύ!!! 🤣🤣🤣🤣🤣

Έλα ρε συ... Συγκινήθηκα πάλι.... Τι ωραίο που είναι!!!!!!!! 😍😍😍😍😍😍 Αχχχχχ ανυπομονώ να φτάσουμε εκεί!!!!!! ❤️❤️❤️❤️❤️ Φτου φτου φτου με το καλό να το φορέσει το μωράκι σας!!! ❤️❤️❤️❤️❤️

Αλλά μπράβο οργάνωση!!!! Εγώ απλά χαζεύω ακόμα και ντρέπομαι μήπως είναι νωρίς πολύ βρε παιδί μου... Αλλά έτσι αυτή την αισιοδοξία θέλει!! Μπράβο βρε κοριτσάκι μου!! Αλήθεια τι έχεις σημειώσει ως τώρα;;; Για πες!!!! 😍😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η anna_30 είπε:

κορίτσια σορρυ που πετάγομαι..χαζεύω την ομαδική σας εδώ..να ευχηθώ σε όλες καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη..για πραγματάκια του μωρού δείτε και την σελίδα secondsmallhand στο Instagram..έχει προιόντα σε καλή κατάσταση και σε καλές τιμές! Φιλιααααα

Σ' ευχαριστούμε πολύ!! Αμήν Παναγίτσα μου!! 🙏🙏🙏🙏

Έριξα μια γρήγορη ματιά σε αυτό που μας έγραψες.. βέβαια δεν έχω social media για να μπω στο Instagram αλλά είδα υπάρχει και ιστοσελίδα.. το ίδιο δεν είναι; Ή μπήκα αλλού; Πάντως μου φάνηκαν αρκετά τσιμπιμενα για μεταχειρισμένα.. πχ λίκνο μεταχειρισμένο της Chicco 280€..  και έχω βρει της Cangaroo με ίδια χαρακτηριστικά + ροδακια καινούργιο 140€.. φυσικά σε ευχαριστούμε και θα κάτσω να δω αναλυτικότερα τι έχει μήπως βρω κάτι που αξίζει!! Εννοείτε οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη για ποιο φθηνά όταν είναι όλα πανάκριβα!! Για την ώρα μόνο x.e. / vendora / car ήξερα για μεταχειρισμένα που μπαίνω και χαζεύω αν υπάρχει κάτι αξιόλογο.. 

Εδώ μου είπε μια φίλη και κοιτάω https://topratiriosas.gr/ ... Orchestra χαζεύω που έχω και την κάρτα.. βέβαια ακόμα σε πρόχειρη έρευνα είμαστε και έχουμε χρόνο! 

Δεν ξέρω αν έχεις παιδάκια, να τα χαίρεσαι!! ☺️❤️ Σ' ευχαριστούμε και πάλι!! 🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Που είσαι βρε μαναρακι μου και ανησύχησα!!! Πολύ ησυχία έπεσε και δεν μας είχες συνηθίσει έτσι!! 😂

Από συμπτώματα μαζί είμαστε.. έτσι και εγώ πέρα από το στήθος.. το στήθος αγάπη έχει γίνει από 3 κιλά που πρέπει να ήταν πριν, τουλάχιστον 5-6 το καθ' ένα!!!! 🤣🤣🤣 Και πονάει τρομερά.. ούτε να το αγγίξω όταν κάνω μπάνιο... Διάβαζα ότι υπάρχει πιθανότητα στην εγκυμοσύνη και της γιγαντομαστιας... 🤔 Ευτυχώς θα πάω τώρα στο μαστολογο να μου λύσει όλες τις ανησυχίες.. Πίο pregnancy glow χρυσή μου!!!! Παίζεις με το πόνο μας!!! 😝🤣🤣🤣🤣 Έχω πετάξει σπυράκια σα να περνάω ξανά εφηβεία!!! Έχω γίνει γιουβαρλάκι.. δεν μου κάνει τίποτα..! Κουράζομαι παν'εύκολα.. δεν έχω πλέον καθόλου υπομονή και κλαίω με το παραμικρό είτε είναι χαράς είτε στεναχώριας..!!! Συχνοουρια ούτε η γιαγιά μου δεν ήταν έτσι + ότι με πιάνει πόνος στη μήτρα κάθε φορά που κατουριεμαι!!! Ταχυκαρδίες θέλεις; Πίεση θέλεις; Εσύ λες 6μηνων μετά από φαγητό... Εγώ νοιωθω ότι είμαι έτοιμη να γεννήσω!!! 🤣🤣🤣🤣 Γενικότερα κοιλίτσα και εγώ έτσι, ξεκάθαρα πλέον εγκυμοσύνης.. 😍😍😍 έχει στρογγυλεψει χαμηλά εκεί που ήταν χλαπατσα και έχει τεντώσει το δέρμα (από τα 20-25 μου έχω να δω τσίτα τη κοιλιά!!  🤣🤣🤣)!! Πέρα της πλάκας όμως , απόλαυσε το κοριτσάκι μου!! ❤️❤️❤️ Και εγώ γκρινιάζω αλλά έχω ερωτευτεί την κοιλίτσα μου!! Προσμένω με αγωνία τα επόμενα όμορφα βήματα!!😍😍😍😍 Οι ανησυχίες πάντα εκεί θα είναι... Δεν πέρασες και λίγα για να φτάσεις μέχρι εδώ... και εγώ συγκρατημένη είμαι ακόμα πολύ.. αλλά προσπαθώ να μην σκέφτομαι όσα μπορεί να πάνε στραβά γιατί στατιστικά το πιθανότερο είναι να πάνε όλα κατ'ευχήν αυτή τη φορά..!!! 🤞🤞🤞🤞

Τι ωραία ρε συ!!! Νωρίς νωρίς σου έβαλε την β' επιπέδου!! Και αν μπορεί να σε βλέπει 2 φορές το μήνα είναι τέλεια να ξέρεις!! Δεν κλείνουν σε εσάς εκεί τον Αύγουστο;; Εμένα ήταν κάθετος ότι σ' αυτό το στάδιο δεν χρειάζεται περισσότερο από 1 φορά το μήνα.. σκέψου έχω να δω το μωράκι από 25/6 στην αυχενική και μου έκλεισε μετά 25/7!! Φυσικά στις 2 εβδομάδες ήμουν να σκάσω και πήρα παρακάλεσα για νωρίτερα.. με έβαλε 18/7 και μετά θα ξαναδώ το μωράκι στην Β' επιπέδου στις 3/9!!!!!!! 😱😱😱😱 Κλείνει κιόλας για το διάστημα 1/8 με 25/8 οπότε ούτε να πεις θα "νιαουρισω" λίγο, θα κλαφτω κάπως να με δει..😅😅 ευτυχώς υπάρχουν και τα μαιευτήρια για έναν υπέρηχο..🙊😳😳 σκέφτομαι να κλείσω ένα ραντεβού να πάω..😬😬 Δεν θα κάτσω και να τρελαθώ τελείως πουλάκι μου!!! 😂😂😂

Κατά τα άλλα σε φίλες μου το είχα πει ήδη από την 3η μέρα ετ που κράταγα θετικό τεστ 🤣🤣🤣 (ή 8η μέρα μετά την ωορρηξία αν ήταν φυσική σύλληψη).. είναι αυτό που λένε "θέλει η Βασίλω να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει!!!" 😂😂😂 βέβαια έχω κοντά μου μόνο στενούς φίλους.. σε συγγενείς δεν έχω πει τίποτα και ούτε με ενδιαφέρει να μάθουν και ποτέ ότι γέννησα (ΑΝ φτάσουμε μέχρι εκεί..🤞🤞🤞🤞) μόνο στην αδερφή μου το είπα προχθές αλλά ως εκεί..!

P.S. Στην αυχενική δεν σου είπαν αν είναι οπίσθιος ή εμπρόσθιος ο πλακούντας...; Επιβεβαίωσε το και με τη γιατρό σου όταν πας να είσαι σίγουρη..!

Πόσο μου έλειψες να 'ξερες!!!!!! ❤️❤️❤️❤️🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Ρεεεε!!! Μη με "μπριζωνεις" δεν θέλω και πολύ!!! 🤣🤣🤣🤣🤣

Έλα ρε συ... Συγκινήθηκα πάλι.... Τι ωραίο που είναι!!!!!!!! 😍😍😍😍😍😍 Αχχχχχ ανυπομονώ να φτάσουμε εκεί!!!!!! ❤️❤️❤️❤️❤️ Φτου φτου φτου με το καλό να το φορέσει το μωράκι σας!!! ❤️❤️❤️❤️❤️

Αλλά μπράβο οργάνωση!!!! Εγώ απλά χαζεύω ακόμα και ντρέπομαι μήπως είναι νωρίς πολύ βρε παιδί μου... Αλλά έτσι αυτή την αισιοδοξία θέλει!! Μπράβο βρε κοριτσάκι μου!! Αλήθεια τι έχεις σημειώσει ως τώρα;;; Για πες!!!! 😍😍😍

Ξέρω ξέρω, κι εμένα μου λείψατε εδώ! απλά έχω ένα απαιτητικό προτζεκτ μέχρι και τέλος Ιουλίου οπότε σας προετοιμάζω ότι μπορεί να χάνομαι, για λίγο όμως!! 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Έχω εμπρόσθιο πλακούντα, μου το είπανε στην αυχενική, άρα θα αργήσω να νιώσω το μωράκι λογικά! 🥲🥲🥲🥲🥲🥲

Καλά σε κοντινούς φίλους, κολλητές, κολλητούς και συγγενείς εννοείται πως το έχουμε πει, εννοούσα τους φίλους εδώ που είναι από την ευρύτερη παρέα μας. Αν δε το ήξεραν οι κολλητές μου δε θα την πάλευα κάστανο 🤣🤣🤣🤣🤣🤣 

Εμένα το στήθος που λες, ντάξει έχει φουσκώσει από τα κανονικά του, αλλά ρε κορίτσια δε μπορώ να πω κι ότι θέλω άλλο νούμερο σουτιέν όπως λένε οι περισσότερες! χαχαχαχ Μου κάνουν τα σουτιέν μου ακόμα, απλά είναι πιο γεμάτο το μπούστο 😅 καλά αυτό δε με πειράζει κιόλας, γιατί η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν ήθελα μεγάλο στήθος, κι ούτως ή άλλως μάλλον η αύξηση θα έρθει αργότερα...

Αυτό με τη στεναχώρια κι εγώ νιώθω πιο ντάουν τις τελευταίες μέρες με κλάμματα κι έτσι, και κάπου είχα δει ότι περίπου στις 15 εβδομάδες μπορεί να νιώσουμε κατάθλιψη και τέτοια.... Ωραία πράγματα δηλαδή 😅 μες τα κέφια! χαχαχα

3/9 β' επιπέδου;;; στις πόσες εβδομάδες κάνουν β' επιπέδου στην Ελλάδα;;; εδώ μου είπαν μεταξύ 20ης-22ης εβδ πρέπει να γίνει και εμένα η δικιά μου την έβαλε 22/08 που θα μαι 21η, κάπου στη μέση δλδ. Εγώ πηγαίνω σε ιδιωτικό νοσοκομείο κορίτσι μου, οπότε και να λείπει σε άδεια η δική μου γυναικολόγος θα υπάρχουν 1-2 συν΄άδεφοί της που αναλαμβάνουν τα ραντεβού της. Τώρα 25/07 που θα πάω με το καλό για τσεκ η δικιά μου θα διακοπάρει, αλλά θα με δει ο γιατρός που με είχε δει και πριν την αυχενική. Επιπλέον την αυχενική και τη β' επιπέδου δεν τις κάνει η ίδια, αλλά ένας άλλος εξειδικευμένος γιατρός. Αυτή μου έκλεισε 30/08 follow-up για να δούμε μαζί τα αποτελέσματα της β' επιπέδου και να οργναωθούμε για μετά. Κάπως έτσι είναι το σύστημα εδώ τλχ.

Καλά έκανες και ζήτησες πιο νωρίς ραντεβού γιατί είναι και το ψυχολογικό κομμάτι - που να επιβιώσεις ένα μήνα ολάκερο απ τις 25/6 που λες 🥲 το ντόπλερ το δοκίμασες;; να μας πεις ςεντυπώσεις! εγώ αποφάσισα να μην πάρω γιατί αφού μου είπαν ότι είναι εμπρόσθιος ο πλακούντας μου είπε κι η γιατρός μου ότι μπορεί να μη βρίσκω τον παλμό εύκολα και φοβάμαι ότι θα μου δημιουργήσει άγχος...

Όσο για τις αγορές, ελάτε να σας ξεσηκώσω κυρίες μου!! 🤪🤪🤪🤪🤪 ντάξει, κι εγώ μαζί σας, κρατάω μια πισινή, αλλά πρέπει να το ζήσουμε κιόλας βρε κορίτσια μου! παρά το ότι έχουμε περάσει, αυτή τη στιγμή είμαστε έγκυες και μας αξίζει να είμαστε ευτυχισμένες! εγώ έτσι θέλω να το βλέπω ❤️  ❤️   ❤️   ❤️   ❤️   ❤️   ❤️ 

άσε που τώρα μπαίνω να κάνω catch-up και με τις πορτογαλίδες εδώ και βλέπω ότι ήδη κοιτάνε προσφορές καρο΄τσια και διάφορα και μου μπαίνουν ιδέες!! 🤣🤣🤣🤣 εγώ το σετ εξόδου το παρήγγειλα μετά την αυχενική, το ίδιο βράδυ έτσι για να γιορτάσουμε αυτό το milestone 💫💫💫💫💫💫 Τώρα μετά τις 25/07 που θα κάνουμε το τσεκ λέω ν αρχίσω να παραγγέλνω και κάποια πραγματάκια για το δωμάτιο που θέλουμε να φτιάξουμε. Ο συζυξ με παρακαλάει για το δωμάτιο έχει πόσο καιρό! Εμάς είναι κενό το δωμάτιο, λευκός καμβάς που λέμε απλά στην εντυχοισμένη ντουλάπα που έχουμε εκεί, έχουμε καταχωνιάσει της Παναγιάς τα μάτια από κουτάκια και χαζάκια. Οπότε λογικα θα ξεκινήσουμε από την εκκαθάριση εκεί. Όσο για το θέμα του δωματίου λέμε για δάσος μιας και θα είναι χειμερινό μωράκι και επειδή απ τη μεριά του συζύγου οι κουνιάδες μου έχουν δώσει ένα συγκεκριμένο ζωάκι στο κάθε παιδάκι τους, μου άρεσε σαν ιδέα και για το δικό μας αποφασίσαμε να είναι η αλεπού που ταιριάζει και με το θέμα του δάσους 🤩🤩🦊 🦊 🌲🌲

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Σ' ευχαριστούμε πολύ!! Αμήν Παναγίτσα μου!! 🙏🙏🙏🙏

Έριξα μια γρήγορη ματιά σε αυτό που μας έγραψες.. βέβαια δεν έχω social media για να μπω στο Instagram αλλά είδα υπάρχει και ιστοσελίδα.. το ίδιο δεν είναι; Ή μπήκα αλλού; Πάντως μου φάνηκαν αρκετά τσιμπιμενα για μεταχειρισμένα.. πχ λίκνο μεταχειρισμένο της Chicco 280€..  και έχω βρει της Cangaroo με ίδια χαρακτηριστικά + ροδακια καινούργιο 140€.. φυσικά σε ευχαριστούμε και θα κάτσω να δω αναλυτικότερα τι έχει μήπως βρω κάτι που αξίζει!! Εννοείτε οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη για ποιο φθηνά όταν είναι όλα πανάκριβα!! Για την ώρα μόνο x.e. / vendora / car ήξερα για μεταχειρισμένα που μπαίνω και χαζεύω αν υπάρχει κάτι αξιόλογο.. 

Εδώ μου είπε μια φίλη και κοιτάω https://topratiriosas.gr/ ... Orchestra χαζεύω που έχω και την κάρτα.. βέβαια ακόμα σε πρόχειρη έρευνα είμαστε και έχουμε χρόνο! 

Δεν ξέρω αν έχεις παιδάκια, να τα χαίρεσαι!! ☺️❤️ Σ' ευχαριστούμε και πάλι!! 🤗

@anna_30  σ ευχαστούμε πολύ! κι εγώ κοιτάω εδώ για μεταχειρισμένα, κυριώς έπιπλα όπως η αλλαξιέρα και ρουχαλάκια. Οι κολλητές μου είπαν ότι ρουχαλάκια δεν έχει νόημα τους πρώτους μήνες να πάρω καινούργια γιατί 1ον θα γίνονται χάλια σε μερικές ώρες από κακά, εμετούς, κτλ, και 2ον λογικά θα μας πάρουν δωράκια ρούχα. Θα μας στείλουν ήδη πακετο οι αδερφές του δικού μου που έχουν κρατήσει ρουχαλάκια και παιχνιδάκια και μετά θα δω εδώ σε τοπικά μαγαζιά, έχουμε μια καταπληκτική αλυσίδα που πουλάνε π.χ. μια σακούλα χ30 φορμάκια μακρυμάνικα στα 15-20ευρώ. Οπότε πιστεύω συμφέρει, απλά προφανώς τα αesthetics θα είναι ό,τι να' ναι 🤣🤣🤣 στρώματα και πετσέτες με συμβούλευσαν οπωσδήποτε καινούργια για λόγους υγιεινής καθώς και το καρότσι γιατί, εκτός κι αν είναι από δικό σου γνωστό άτομο, δε μπορείς να ξέρεις τη χρήση έχει υποστεί και σε τί είδους επιφάνεια το έχουν κυλήσει, πχ χώμα, πλακώστρο κτλ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Σ' ευχαριστούμε πολύ!! Αμήν Παναγίτσα μου!! 🙏🙏🙏🙏

Έριξα μια γρήγορη ματιά σε αυτό που μας έγραψες.. βέβαια δεν έχω social media για να μπω στο Instagram αλλά είδα υπάρχει και ιστοσελίδα.. το ίδιο δεν είναι; Ή μπήκα αλλού; Πάντως μου φάνηκαν αρκετά τσιμπιμενα για μεταχειρισμένα.. πχ λίκνο μεταχειρισμένο της Chicco 280€..  και έχω βρει της Cangaroo με ίδια χαρακτηριστικά + ροδακια καινούργιο 140€.. φυσικά σε ευχαριστούμε και θα κάτσω να δω αναλυτικότερα τι έχει μήπως βρω κάτι που αξίζει!! Εννοείτε οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη για ποιο φθηνά όταν είναι όλα πανάκριβα!! Για την ώρα μόνο x.e. / vendora / car ήξερα για μεταχειρισμένα που μπαίνω και χαζεύω αν υπάρχει κάτι αξιόλογο.. 

Εδώ μου είπε μια φίλη και κοιτάω https://topratiriosas.gr/ ... Orchestra χαζεύω που έχω και την κάρτα.. βέβαια ακόμα σε πρόχειρη έρευνα είμαστε και έχουμε χρόνο! 

Δεν ξέρω αν έχεις παιδάκια, να τα χαίρεσαι!! ☺️❤️ Σ' ευχαριστούμε και πάλι!! 🤗

να σου πω την αλήθεια δεν είχα ψάξει αν εχει site γιατί βλέπω τα προιόντα από τα stories στο instagram..τώρα που το είπες μπήκα και είδα..το λίκνο που είπες είναι μαζί με κουνουπιέρα και 5 σετ λευκά είδη για το λίκνο..δεν ξέρω και πάλι αν αξίζει..δεν εχω ιδεα τι παιζει με τιμες σε κουνουπιερες και τέτοια..κάτι γυμναστήρια, καλαθούνες, φωλιές, ρηλαξ που βλέπω κατα καιρούς αξίζουν..ίσως είναι και το timing να πετύχεις καλή προσφορά!

Να είσαι καλά, χαρά μου να βοηθάω όπου μπορώ..Παιδάκι δεν έχω ακόμη αλλά ευελπιστώ σύντομα να δω ενα θετικό τεστ :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η anna_30 είπε:

να σου πω την αλήθεια δεν είχα ψάξει αν εχει site γιατί βλέπω τα προιόντα από τα stories στο instagram..τώρα που το είπες μπήκα και είδα..το λίκνο που είπες είναι μαζί με κουνουπιέρα και 5 σετ λευκά είδη για το λίκνο..δεν ξέρω και πάλι αν αξίζει..δεν εχω ιδεα τι παιζει με τιμες σε κουνουπιερες και τέτοια..κάτι γυμναστήρια, καλαθούνες, φωλιές, ρηλαξ που βλέπω κατα καιρούς αξίζουν..ίσως είναι και το timing να πετύχεις καλή προσφορά!

Να είσαι καλά, χαρά μου να βοηθάω όπου μπορώ..Παιδάκι δεν έχω ακόμη αλλά ευελπιστώ σύντομα να δω ενα θετικό τεστ :) 

Σύντομα θα σε δούμε σε θεματάκι με μωράκια του 25 ❤️❤️❤️❤️ Θα είναι η χρονιά που θα γίνουμε μανούλες, θα το δεις 💫 στο εύχομαι μέσα απ την καρδιά μου κορίτσι μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Σύντομα θα σε δούμε σε θεματάκι με μωράκια του 25 ❤️❤️❤️❤️ Θα είναι η χρονιά που θα γίνουμε μανούλες, θα το δεις 💫 στο εύχομαι μέσα απ την καρδιά μου κορίτσι μου!!

μακάρι κορίτσι μου ❤️ σε ευχαριστώ για το μπουσταρισμα ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!

@Kiddoμου , ειμαστε 3 και ειμαι η μικρότερη... 

Οσο για τα πραγματα , μια χαρά καλά κάνετε κ κοιτάτε από τώρα! Κ εγώ μόλις γυρίσω Αθήνα θα ξεκινήσω τις λίστες μου 😁

Το καρότσι που έχω είναι από το pratiriosas και έχω μείνει πααααρα πολύ ευχαριστημένη! Αυτό θα χρησιμοποιήσουμε πάλι.  

Αυτή τη φορά είπα ότι θα πάρω φωλιά για το μωράκι κ ένα πολύ καλό θήλαστρο. 

Κ εννοείται ότι έχω πάρει ήδη ένα φορμακι και περιμένω να έρθει! 

Screenshot_20240710_083642_SHEIN.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Είχα μια συζήτηση με μια φίλη μου προχθές και λέγαμε για τα κουλά που μου έχουν συμβεί στην εγκυμοσύνη ως τώρα και είχα την κουβέντα σου..😳 ευτυχώς ξεπεράστηκε γιατί δεν ξέρω πόσο πιο βασανιστικά θα πέρναγαν οι μέρες για εσένα... Δεν θυμάμαι να έχω ακούσει πιο "κουλό" από αυτό με το κατούρημα...😕 Εντωμεταξυ εγώ πρέπει να έχω κάνει μαστίτιδα (Dr.Google Search 🙈😳) έχω μιλήσει με το γιατρό μου του έστειλα και φωτογραφίες και με παρέπεμψε σε μαστολογο.. έχω την Πέμπτη ραντεβού.. είναι σπάνιο στην εγκυμοσύνη αλλά συμβαίνει..! 🤷 Έχω βγάλει ένα πυώδες σκληρό γρομπαλακι στη θηλή.. σαν απόστημα να το πω.. που πονάει.. anyway, θα ξέρω την Πέμπτη..! Για τις ναυτίες μόνο υπομονή μπορείς να κάνεις δυστυχώς.. έχω φίλη που τις είχε (έντονα με εμετούς χαμός) μέχρι και να γεννήσει.. έχασε 20 κιλά στην εγκυμοσύνη με δίδυμα μάλιστα..! Δεν σου κρύβω ότι παρακαλαγα για εμετούς έτσι μπας και χάσω κανά γραμμάριο.. 🙄😬😬 αλλά δεν παύει να είναι ταλαιπωρία τώρα όλο αυτό.. υπομονή γλυκουλα μου.. δεν χρειάζεται να κόψεις το nuperal εφόσον στο έχει δώσει ο γιατρός σου και να βασανιζεσαι περισσότερο..

Έλα ρε!!! Άρα μαζί πάμε!! 😍😍😍😍😍 Αμήν Παναγίτσα μου!!!🙏🙏🙏🙏 Δεν ξέρω αν θα φτάσουμε μέχρι την Πητ μόνο από την άποψη του ότι η εγκυμοσύνη από εξωσωματική θεωρείται υπερπολύτιμη και συνήθως παίρνουν τα μωράκια κάπου στην 38η αν όλα είναι καλά και δεν προκύψει τίποτα άλλο.. τώρα τοξότης μας βγει.. αιγόκερως μας βγει.. υγιές πάνω από όλα και θα είμαι τρισευτυχισμένη eather way!!! ❤️❤️❤️❤️ Άντε τώρα να ακολουθήσουμε τα κορίτσια μας και να αρχίσουμε να νοιωθουμε τα μωρούλια μας!!!! 😍😍😍😍😍 Αδημονω!!!!! ❤️❤️❤️❤️❤️

Να περάσετε υπέροχα κοριτσάκι μου!!! Πόσο θα κάτσετε; Όχι μία χαρά είναι και τυχερές είστε όσες έχετε πατρικά, εξοχικά οτιδήποτε που μπορείτε να ξεφύγετε λίγο χωρίς πολλά πολλά έξοδα..! Γιατί και τα κόστη είναι αυξημένα πλέον για διακοπές και τα έξοδα που έρχονται με το μωράκι πάρα πολλά..! 

Εμείς που ρωτάς, κατά 99,8% θα κάτσουμε σπιτάκι.. άντε καμία μονοήμερη ή διήμερο μάξιμουμ αν είμαστε τυχεροί.. κάναμε και μια εκδρομούλα χθες εκτός Αττικής λόγο της μέρας.. φάγαμε πολύ, περάσαμε όμορφα!! Αλλά δεν μας παίρνει να πάμε κάπου.. ούτε κάποιο σπίτι έχουμε να πούμε ότι θα πάμε ούτε την οικονομική δυνατότητα έτσι όπως είναι τα πράγματα.. και πρέπει τώρα στην άδεια του συζύγου τον Αύγουστο να κάνουμε μια καλή ανακαίνιση το σπίτι (στο ενοίκιο είμαστε βέβαια..) γιατί έχουμε πολύ υγρασία και δεν μπορούμε να φέρουμε εδώ μέσα το μωρό όπως είναι.. να αρχίσουμε να ετοιμάζουμε το παιδικό και ένα φρεσκαρισμα τους τοίχους τώρα που είναι καλοκαίρι να στεγνώσει γρήγορα.. για να έχει ξεμυρίσει και εντελώς το σπίτι μέχρι να γεννηθεί... οπότε κούραση προβλέπω παρά χαλάρωση και ξεκούραση..😅

Γλυκούλα μου αν δεν έχεις εξοχικό ή σπίτι κλπ είναι πιο δύσκολο να κάνεις διακοπές χωρίς άγχη, π.χ. εγώ δεν έχω φάει τίποτα απ' έξω (αν και λιγουρεύομαι τρελά τα χειρότερα, μου έχει κολλήσει να φάω όλον τον κατάλογο από goody's🤪🍟🍔) και είναι και το θέμα της άμεσης αλλαγής μαγιώ και ντουζ, που δεν είναι και τόσο εύκολο αν είσαι μακριά από το σπίτι... Και στο σπιτάκια σου μια χαρά θα περάσεις, άλλωστε η Αθήνα ειδικά τον Αύγουστο είναι υπέροχη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!! Δεν έχω προλάβει καθόλου να μπω έχει τώρα μια βδομάδα, λόγω φόρτου εργασίας... Και σκ είχαμε γενέθλια και άλλα καλέσματα όπου το ανακοινώσαμε και σε φίλους οπότε τώρα προσπαθώ να διαβάσω τα μνμτά σας σιγά σιγά 😊

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον @Kiddo μου, είμαι καλά, πολύ ήρεμη αυτές τις τελευταίες μέρες, και επιπλέον  απ τη μέρα στην άλλη, έχουν εξαφανιστεί όλα τα συμπτώματα πλην πολύ ελαχίστων στιγμών που έχω κ΄ραμπες και τραβήγματα, πόνο χαμηλά στη μέση, άντε και λίγο ευαίσθητο στήθος που κι αυτό είναι αρκετά καλύτερα από το 1ο τρίμηνο! Απ τη μια χαίρομαι γιατί αυτό ίσως δείχνει ότι μπήκα επιτέλους στην ζώνη του pregnancy glow;;; Απ την άλλη, έχω και στο πίσω μέρος του μυαλό τις γνωστές ανησυχίες μου 🤪🤪

Επόμενο ραντεβού 25/07 στις 16 εβδομάδες, αιώνας μου φαίνεται, αλλά και τι να κάνουμε... Η γυναικολόγος μου είπε ότι πλέον μια φορά το μήνα, άντε το πολύ δύο 🥲 μου έκλεισε και β' επιπέδου για 22/08! Απίστευτο μου φαίνεται πως φτάσαμε ως εδώ 🤩

Ολοκληρώνω σιγά σιγά την 14η εβδομάδα και μπάινω στην 15η αυτές τις μέρες... Επειδή πήρε το μάτι μου για πλακούντες με μια γρήγορη ματιά που έριξα, εμένα είναι εμπρόσθιος οπότε εκείνο το πεταλούδισμα που ένιωσα την περασμένη εβδ μάλλον ήταν αέρια όπως είπε κι ο σύντροφός μου 🤣🤣🤣 άρα με βλέπω να περιμένω μέχρι τη β' επιπέδου να νιώσω κάτι... 

Η κοιλιά έχει φουσκώσει σε σημείο που φαίνεται πλέον, κι ειδικά μόλις φάω από 4μν πάμε 6μν έγκυος  🤣🤣  🤣🤣 

Θέλω να κάνω πινακάκι με ΠΗΤ, φύλα κτλ όπως είχα υποσχεθεί, πείτε μου αν τα έχω σωστά:

@_piripiri_ αγόρι, ΠΗΤ 4/12
@Kallia.Geo ?, ΠΗΤ 11/12
@Kiddo κορίτσι, ΠΗΤ 2/1
@lilly1984 κορίτσι, ΠΗΤ 2/1
@Kate1992 ?, ΠΗΤ 8/1
@Θέτις Κ. ?, ΠΗΤ 8/1
@Ελενη βιδ ?, ΠΗΤ ?
@MarMar90 ?, ΠΗΤ ?

Συγγνώμη αν ξέχασα καμία, κάντε με ταγκ αν ξέχασα κάτι ή έχω λανθεσμένη πληροφορία

Είσαι θεά!!!! Σε ευχαριστούμε!!🙏❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Ξέρω ξέρω, κι εμένα μου λείψατε εδώ! απλά έχω ένα απαιτητικό προτζεκτ μέχρι και τέλος Ιουλίου οπότε σας προετοιμάζω ότι μπορεί να χάνομαι, για λίγο όμως!! 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Έχω εμπρόσθιο πλακούντα, μου το είπανε στην αυχενική, άρα θα αργήσω να νιώσω το μωράκι λογικά! 🥲🥲🥲🥲🥲🥲

Καλά σε κοντινούς φίλους, κολλητές, κολλητούς και συγγενείς εννοείται πως το έχουμε πει, εννοούσα τους φίλους εδώ που είναι από την ευρύτερη παρέα μας. Αν δε το ήξεραν οι κολλητές μου δε θα την πάλευα κάστανο 🤣🤣🤣🤣🤣🤣 

Εμένα το στήθος που λες, ντάξει έχει φουσκώσει από τα κανονικά του, αλλά ρε κορίτσια δε μπορώ να πω κι ότι θέλω άλλο νούμερο σουτιέν όπως λένε οι περισσότερες! χαχαχαχ Μου κάνουν τα σουτιέν μου ακόμα, απλά είναι πιο γεμάτο το μπούστο 😅 καλά αυτό δε με πειράζει κιόλας, γιατί η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν ήθελα μεγάλο στήθος, κι ούτως ή άλλως μάλλον η αύξηση θα έρθει αργότερα...

Αυτό με τη στεναχώρια κι εγώ νιώθω πιο ντάουν τις τελευταίες μέρες με κλάμματα κι έτσι, και κάπου είχα δει ότι περίπου στις 15 εβδομάδες μπορεί να νιώσουμε κατάθλιψη και τέτοια.... Ωραία πράγματα δηλαδή 😅 μες τα κέφια! χαχαχα

3/9 β' επιπέδου;;; στις πόσες εβδομάδες κάνουν β' επιπέδου στην Ελλάδα;;; εδώ μου είπαν μεταξύ 20ης-22ης εβδ πρέπει να γίνει και εγώ η δικιά μου την έβαλε 22/08 που θα μαι 21η, κάπου στη μέση δλδ. Εγώ πηγαίνω σε ιδιωτικό νοσοκομείο κορίτσι μου, οπότε και να λείπε σε άδεια η δική μου γυναικολόγος θα υπάρχει 1-2 συν΄άδεφοί της που αναλαμβάνουν τα ραντεβού της. Τώρα 25/07 που θα πάω με το καλό για τσεκ η δικιά μου θα διακοπάρει, αλλά θα με δει ο γιατρός που με είχε δει και πριν την αυχενική. Επιπλέον την αυχενική και τη β' επιπέδου δεν τις κάνει η ίδια, αλλά ένας άλλος εξειδικευμένος γιατρός. Αυτή μου έκλεισε 30/08 follow-up για να δούμε μαζί τα αποτελέσματα της β' επιπέδου και να οργναωθούμε για μετά. Κάπως έτσι είναι το σύστημα εδώ τλχ.

Καλά έκανες και ζήτησες πιο νωρίς ραντεβού γιατί είναι και το ψυχολογικό κομμάτι - που να επιβιώσεις ένα μήνα ολάκερο απ τις 25/6 που λες 🥲 το ντόπλερ το δοκίμασες;; να μας πεις ςεντυπώσεις! εγώ αποφάσισα να μην πάρω γιατί αφού μου είπαν ότι είναι εμπρόσθιος ο πλακούντας μου είπε κι η γιατρός μου ότι μπορεί να μη βρίσκω τον παλμό εύκολα και φοβάμαι ότι θα μου δημιουργήσει άγχος...

Όσο για τις αγορές, ελάτε να σας ξεσηκώσω κυρίες μου!! 🤪🤪🤪🤪🤪 ντάξει, κι εγώ μαζί σας, κρατάω μια πισινή, αλλά πρέπει να το ζήσουμε κιόλας βρε κορίτσια μου! παρά το ότι έχουμε περάσει, αυτή τη στιγμή είμαστε έγκυες και μας αξίζει να είμαστε ευτυχισμένες! εγώ έτσι θέλω να το βλέπω ❤️  ❤️   ❤️   ❤️   ❤️   ❤️   ❤️ 

άσε που τώρα μπαίνω να κάνω catch-up και με τις πορτογαλίδες εδώ και βλέπω ότι ήδη κοιτάνε προσφορές καρο΄τσια και διάφορα και μου μπαίνουν ιδέες!! 🤣🤣🤣🤣 εγώ το σετ εξόδου το παρήγγειλα μετά την αυχενική, το ίδιο βράδυ έτσι για να γιορτάσουμε αυτό το milestone 💫💫💫💫💫💫 Τώρα μετά τις 25/07 που θα κάνουμε το τσεκ λέω ν αρχίσω να παραγγέλνω και κάποια πραγματάκια για το δωμάτιο που θέλουμε να φτιάξουμε. Ο συζυξ με παρακαλάει για το δωμάτιο έχει πόσο καιρό! Εμάς είναι κενό το δωμάτιο, λευκός καμβάς που λέμε απλά στην εντυχοισμένη ντουλάπα που έχουμε εκεί, έχουμε καταχωνιάσει της Παναγιάς τα μάτια από κουτάκια και χαζάκια. Οπότε λογικα θα ξεκινήσουμε από την εκκαθάριση εκεί. Όσο για το θέμα του δωματίου λέμε για δάσος μιας και θα είναι χειμερινό μωράκι και επειδή απ τη μεριά του συζύγου οι κουνιάδες μου έχουν δώσει ένα συγκεκριμένο ζωάκι στο κάθε παιδάκι τους, μου άρεσε σαν ιδέα και για το δικό μας αποφασίσαμε να είναι η αλεπού που ταιριάζει και με το θέμα του δάσους 🤩🤩🤩🤩🤩

Καλησπέρα κοριτσάκι μου! 

Μην ανησυχείς, κάνε δουλειά σου, καταλαβαίνουμε! Απλά ανησύχησα που ξαφνικά έπεσε ησυχία και λέω μη και έγινε τίποτα.. όχι αυτό εννοούσα, δεν έχω στο περιβάλλον μου γνωστούς και παρέες τέτοιες οπότε και δεν χρειάστηκε να το μοιραστώ παραπέρα.. μου αρέσει η ησυχία μου και κρατάω μικρό κύκλο ανθρώπων γύρω μου που θεωρώ στενούς φίλους.. με λοιπούς γνωστούς δεν ασχολούμαι.. στη δουλειά το είπα αναγκαστικά πχ και στη σχολή.. αλλά ως εκεί..

Δεν είμαι down γενικότερα.. μια χαρά νοιωθω πέρα από την αγωνία μου που είναι μόνιμη.. 😅😅 όχι, απλά με πιάνει πολύ εύκολα το κλάμα και βουρκωνω.. ταινία θέλεις πχ; Είτε από συγκίνηση είτε από στεναχώρια ανάλογα την θεματολογία, θα με πιάσει.. ενώ δεν είμαι έτσι ως άνθρωπος.. τώρα με το παραμικρό..! Τι είναι αυτό βρε παιδί μου;;!! 

Όχι αγάπη, το στήθος έχει παραξεφυγει!! Καλά σουτιέν με μπανελες κτλ ούτε για αστείο!! Αθλητικό μπουστακι και τέλος από την αρχή ακόμα!! Ούτε εγώ είμαι φαν του μεγάλου στήθους, άβολο πολύ.. αλλά τι να κάνω που προέκυψε;;; Τώρα ειλικρινά έχουν γίνει μπαλόνια.. μετά το θηλασμό το βλέπω να σέρνονται στο πάτωμα.. 😝🤣🤣🤣 είπα να τελειώσω με εγκυμοσύνες/θηλασμους και θα μαζέψω τα λεφτά για μια πλαστική στήθους να το μειώσω.. δεν γίνεται αλλιώς..!!

Εδώ η οδηγία είναι να γίνεται η Β' επιπέδου μεταξύ 20ης και 24ης.. 3/9 που το κοίταξα βάση Πητ θα είμαι 22+5 με το καλό.. σε μια εφαρμογή που υπάρχει online μου βγάζει με τα δικά μου δεδομένα ότι πρέπει να γίνει μεταξύ 23/8 και 19/9 ενώ ιδανικό βγάζει μεταξύ 5/9 και 12/9.. Μωρέ και ο δικός μου γιατρός σε ιδιωτικό είναι αλλά εδώ σε αναλαμβάνει συγκεκριμένος γιατρός που σημαίνει ότι μόνο αυτός σε παρακολουθεί ή ο συνεργάτης του αν έχει.. βέβαια αν κλείνει ο γιατρός το ιατρείο του και πας στο νοσοκομείο θα σε δεί άλλος άσχετος που μπορεί να υπάρχει (έναντι έξτρα αμοιβής φυσικά) αλλά θα ειδοποιήσουν το γιατρό σου ότι πήγες και αν το δέχεται.. δεν σε αναλαμβάνει άλλος γιατρός δηλαδή αυτόματα επειδή λείπει ο δικός σου.. εφόσον λείπει ο γιατρός σου κάνεις υπομονή..!!!😌 Εκτός απροόπτου φυσικά και έκτακτων περιστατικών, οπότε γενικότερα είναι πάντα stand by.. καλά και εμένα αυτές τις εξετάσεις εξειδικευμένος εμβρυομητρικος τις κάνει, απλά είναι παρόν και ο δικός μου γιατρός.. οπότε θα μου πει ποιος ο λόγος να σε δω μετά τις 25/8 που ανοίγω.. 3/9 θα τα πούμε μια και καλή στην Β.. 

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα το doppleraki.. περιμένω να γυρίσει ο συζυξ από την δουλειά που τον έστειλα να πάει φαρμακείο να μου φέρει ειδικό gel υπερήχων που δεν έχει η συσκευασία.. αργά το απόγευμα όμως.....!!!!!!😍😍😍😍😍 Θα σας πω ναι!!!!! Από αυτά που έψαχνα ως τώρα, προσοχή θέλει στα Hz του γιατί ανάλογα τα Hz θα ακούσεις ή όχι.. δηλαδή τα πιο αξιόπιστα είναι αυτά με 3Hz (όπως και πήρα) και μπορεί να ακούσεις από μικρότερη εβδομάδα (8η-9η) αλλά αν πχ έχεις παραπάνω λίπος στη κοιλιά δεν θα ακούσεις τίποτα.. τα 3Hz φτάνουν σε βάθος περίπου 0.8cm-1.6cm ενώ ένα στα 1Hz φτάνει στα 5cm βάθος.. αλλά όσα έχουν μικρότερα Hz θα δυσκολευτεις να ακούσεις σε μικρή εβδομάδα... Πήρα τώρα στα 3Hz και αν αντιμετωπίσω πρόβλημα, θα το γυρίσω πίσω να δοκιμάσω τα 2Hz.. 

Αααααα!!! Εσείς το έχετε σκεφτεί καλά το θέμα του δωματίου!! Εφόσον έχει βαλθεί ο άνθρωπος, άστον εκεί παιδί μου να ασχοληθεί με το δωμάτιο του παιδιού να το χαρείτε!!! 😍😍😍😍 Εμείς ούτε στα χρώματα δεν έχουμε κατασταλάξει..!! 🤣🤣🤣 Όχι εγώ αυτό που θέλω σε πρώτη φάση είναι να φτιάξουμε τη μόνωση και να απαλλαγούμε από τη μούχλα που δεν υπάρχει περίπτωση να φέρω μωρό εδώ έτσι.. να περάσουμε ένα φρεσκαρισμα τους τοίχους κτλ.. αλλά δεν ξέρω και τι θα γίνει αν θα μας ανανεώσει το συμβόλαιο που λήγει αυτό το μήνα ή αν ανάμεσα σε όλα ψάχνουμε και για σπίτι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/7/2024 at 3:41 ΜΜ, ο/η anna_30 είπε:

να σου πω την αλήθεια δεν είχα ψάξει αν εχει site γιατί βλέπω τα προιόντα από τα stories στο instagram..τώρα που το είπες μπήκα και είδα..το λίκνο που είπες είναι μαζί με κουνουπιέρα και 5 σετ λευκά είδη για το λίκνο..δεν ξέρω και πάλι αν αξίζει..δεν εχω ιδεα τι παιζει με τιμες σε κουνουπιερες και τέτοια..κάτι γυμναστήρια, καλαθούνες, φωλιές, ρηλαξ που βλέπω κατα καιρούς αξίζουν..ίσως είναι και το timing να πετύχεις καλή προσφορά!

Να είσαι καλά, χαρά μου να βοηθάω όπου μπορώ..Παιδάκι δεν έχω ακόμη αλλά ευελπιστώ σύντομα να δω ενα θετικό τεστ :) 

Σου εύχομαι ολόψυχα να κρατάς σύντομα στα χέρια σου θετικό τεστακι!!! ❤️❤️❤️❤️🙏🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...