Μετάβαση σε περιεχόμενο

HPV

asteri80

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

πριν λίγο καιρό έκανα τεστ Παπ και μου διαγνώστηκε ΗPV CINI. Ο γιατρός μου μου έκανε κολποσκόπηση και βιοψία όπου μου έγραψαν ότι ήταν επιφανειακά τα κομμάτια της βιοψίας και δεν είδαν το μέγεθος της αλλοίωσης, όμως ότι δεν υπάρχουν κακά στοιχεία. Θέλω να γνωρίζω αν πρέπει να ανησυχώ γιατί έχω πάει σε 3 γυναικολόγους και μου λένε ότι θα το παρακολουθούμε γιατί δεν είνια σε σημείο ανησυχίας.

Σας ευχαριστώ

Σοφία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκιά μου, κατ' αρχήν καλώς όρισες!

Αφού πήγες σε τρεις γιατρούς και σου είπαν και οι τρεις ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, τότε λογικά δεν πρέπει να υπάρχει.

Δυστυχώς εγώ δεν έχω καμία απολύτως γνώση πάνω στο αντικείμενο. Ελπίζω κάποιο από τα κορίτσια να σε διαφωτίσει καλύτερα από μένα!

Ελπίζω όλα να σου πάνε καλά!

Ο ΙΟΣ HPV MOY EXEI ΔΙΑΓΝΩΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ 19 ΧΡΟΝΩΝ...

ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΚΙ ΕΚΑΝΑ ΠΑΠ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ, ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ 3-4 ΧΡΟΝΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΟ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙΩΣΗ CIN-1...

TOTE ΑΡΧΙΣΑΝ ΟΙ ΚΟΛΠΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ - ΒΙΟΨΙΕΣ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ...

ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ 2000 ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΥ ΠΑΠ ΗΤΑΝ CIN-2. TOTE ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΝΥΣΗΧΩ ΠΟΛΥ, ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΟΛΠΟΣΚΟΠΗΣΗ - ΒΙΟΨΙΑ...

ΚΑΙ ΠΑΛΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΖΕ ΕΝΩ ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΩΝΟΕΙΔΗ ΕΚΤΟΜΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΜΕ ΛΕΙΖΕΡ...

ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΗΤΑΝ ΚΑΘΑΡΗ ΤΡΕΛΑ!

ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΚΑΝΑ ΠΑΠ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΕΒΓΑΖΑΝ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΙΟΥ HPV, ΧΩΡΙΣ ΕΙΚΟΝΑ ΑΛΛΟΙΩΣΕΩΝ CIN!

ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΑ ΣΤΗ ΡΟΥΤΙΝΑ ΤΟΥ ΠΑΠ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ...

ΠΛΕΟΝ ΕΧΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ 5 ΤΕΣΤ ΕΝΤΕΛΩΣ ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΗΜΑΤΑ! ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ.

Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΙΑΣΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΠΑΝΙΟ ΑΝ ΔΕΝ ΜΟΛΥΝΘΕΙΣ ΞΑΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ Ή ΑΛΛΟ ΤΥΠΟ ΤΟΥ ΙΟΥ!

ΒΑΣΙΚΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΠΟΛΥ...

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΙΣ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟΝ ΤΥΠΟ ΤΟΥ ΙΟΥ HPV ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΙΟ ΑΚΥΝΔΥΝΟΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΟΥΝ ΣΕ ΝΕΟΠΛΑΣΙΑ ΤΟΥ ΤΡΑΧΗΛΟΥ!!!

ΑΝ ΕΞΕΤΑΖΕΣΑΙ ΤΑΚΤΙΚΑ ΟΠΟΙΟ ΤΥΠΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΟΥΤΕ Η ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ΣΟΥ, ΟΥΤΕ Η ΖΩΗ ΣΟΥ ΦΥΣΙΚΑ...

ΠΡΟΦΥΛΑΞΟΥ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΠΟ ΝΕΑ ΜΟΛΥΝΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΟ. ΑΥΤΟ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΛΥ!!!

asteri80 έγραψε:

Καλησπέρα σας,

πριν λίγο καιρό έκανα τεστ Παπ και μου διαγνώστηκε ΗPV CINI. Ο γιατρός μου μου έκανε κολποσκόπηση και βιοψία όπου μου έγραψαν ότι ήταν επιφανειακά τα κομμάτια της βιοψίας και δεν είδαν το μέγεθος της αλλοίωσης, όμως ότι δεν υπάρχουν κακά στοιχεία. Θέλω να γνωρίζω αν πρέπει να ανησυχώ γιατί έχω πάει σε 3 γυναικολόγους και μου λένε ότι θα το παρακολουθούμε γιατί δεν είνια σε σημείο ανησυχίας.

Σας ευχαριστώ

Σοφία[/quote

η aggeliki 30 τα αναφερει πολυ σωστα και αναλυτικα, καλυτερα κι απο γιατρο. Το σημαντικοτερο απο ολα ειναι να γνωριζεται ποια στελεχη HPV εχετε και να παρακολουθειστε τακτικα με κολποσκοπηση και τεστ Παπανικολαου συμφωνα με τις οδηγιες του γυναικολογου σας.

Σοφια μου καλωσορισες στην παρεα μας.Οσο το ελεγχεις δεν εχεις θεμα.Θελει τεστ Παπ καθε 6 μηνες.Μην το αφηνεις και ολα καλα θα πανε.Κι επισης μπορεις να κανεις πολλα παιδακια!

• Προσθήκη...