Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΥΣΤΗ


MITSI2

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσακια...

τον τελευταιο μηνα ειχα μια ανωμαλια στον κυκλο μου βασικα ημουν αδιαθετη κοντα 20 μερες...

μιλησα λοιπον με γιατρο μου και πηγα και με ειδε..

βρηκε μια κυστη 4 cm

και μου ειπε να παρω καποια φαρμακα τα utregestan

δυστηχως ομως λογω καποιου αλλου προβληματος υγεια που εχω δεν μπορω να τα παρω και ετσι αφησαμε να δουμε τι θα γινει στην επομενη περιοδο...

υπαρχει καποια κοπελα που ειχε το ιδιο προβλημα?

και το αντιμετωπισε πως?

με φαρμακα ή χωρις?

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αααχ κοπελα μου εγω ειχα κυστες απο παιδακι.Πριν απο ουτε 2 μηνες εκανα την 2η μου επεμβαση...Ακου τωρα για να μη σε τρομοκρατω.

Υπαρχουν κυστες που φευγουνε με την περιοδο,διαλυονται και αποβαλλονται και ειναι οι πιο αφοβες...

Υπαρχουν κυστες που δεν αποβαλλονται και ειναι απαραιτητο να αφαιρεθουν (εγω π.χ. ειχα δερμοειδη κυστη και ωχρου σωματιδιου).Αυτες ειναι σημαντικο να αφαιρεθουν γιατι δημιουργουν προβληματα.

Τωρα...αν δεν σου τα ειπε ο γιατρος τρομακτικα και σου προτεινε φαρμακευτικη αγωγη σημαινει οτι ειναι κατι που μπορει να φυγει και να μην χρειαζεται να ανησυχεις.

Αν εχεις κυκλο κανονικο θα φυγει με την περιοδο.

Μην ανησυχεις...

Η μονη μου απορια ειναι γιατι δεν σου εδωσε αντισυλληπτικα που συνηθως δινουνε.Τι ειναι το utrogestan?

Ρωτα απο απλη περιεργεια γιατι εγω που ειμαι kystes collector :laugh: δεν εχω παρει κατι τετοιο! Και παλι σου λεω προκαταβολικα μην ανησυχεις!!!

Φιλια γλυκια μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου μου δεν μου ειπε για αλλο φαρμακο..

οταν του θυμησα το αλλο προβλημα υγειας που εχω μου ειπε ας το αφησουμε και να δουμε τον αλλο μηνα...

Αννιώ μου τι τραβαμε και εμεις οι γυναικες αμαν πια..

απο οτι καταλαβα δεν τον ανυσηχησε και ιδιαιτερα αλλα και σιγουρη δεν ειμαι..

δεν ξερω τι ειναι αυτο το χαπι θα παω στον φαρμακοποιο μου απο δευτερα να τον ρωτησω και θα σου γραψω ..

δεν ρωτησα τον γιατρο αφου μου ειπε καλυτερα να μην το παρω ακομα και εππηρεασει το αλλο προβλημα υγειας που εχω..

ελπιζω να απορροφηθει απο μονη της αληθεια δεν αντεχω..

20 μερες αννιω μου εκει που σταματαγε μετα απο 2-3 μερες παλι και ενοιωθα ολα τα συμπτωματα της περιοδου..

νευρα πονο αδυναμια ολα..

και ολα αυτα μαζι με δουλεια,παιδι και ολες τις αλλες υποχρεωσεις...

μου την εδωσε ασχημα...

ευη μου ελπιζω να γινει και σε εμενα ετσι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μια φιλη μου ειχε κυστη 5 εκατοστων και της εδωσε αντισυλληπτικα ο γιατρος και εφυγε...αυτα τα χαπια που σου εδωσε μηπως ειναι για να σταματησουν την αιμοραγια .....νομιζω τα παιρνουν τα κοριτσια που εχουν αιμα στην εγκυμοσυνη.....τωρα συζητηστε το παλι τον αλλο μηνα και ευχομαι να ειναι απορροφησιμη....φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω αρετη1 μου να σαι καλα..

δεν νομιζω οτι ειναι για την αιμοραγια γιατι εκτος οτι οταν πηγα ειχε σταματησει το αιμα

μου ειπε για 15 μερες να τα παιρνω..

φανταζομαι ή ορμονες ειναι ή αντισυλληπτικα...ελπιζω να το απορροφησει ο οργανισμος και να τελειωσει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειχα και εγω μια κυστη 4 εκατοστων και την αφαιρεσα με λαπαροσκοπηση. Τελικα ηταν ενδομητριωση.

Μην σε αγχωνω τωρα, οι περισσοτερες κυστες απορροφουντε απο τον αργανισμο. Ακολουθα τις οδηγειες του γιατρου σου και ολα θα πανε καλα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MITSAKI ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ.......

ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΜΕ 2 ΕΚΑΤΟΣΤΑ, ΕΠΕΡΝΑ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ(ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΟΥ ΒΓΑΛΑΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΑΣΧΗΜΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ :angry::angry: ) ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΑΠΟΡΡΟΦΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΦΤΑΣΕ 5 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΚΑ.

ΓΕΝΙΚΑ ΠΑΝΤΩΣ ΑΚΟΥΩ ΟΤΙ ΔΙΝΟΥΝ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ.

ΙΣΩΣ ΚΑ ΤΑ UTROGESTAN ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ.

ΕΞ ΑΚΟΗΣ ΤΑ ΕΝ ΛΟΓΩ ΧΑΠΙΑ ΤΑ ΠΕΡΝΟΥ ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΕ ΣΕ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ.

ΠΡΟΤΙΝΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ, ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ ΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΩΣ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 12 years later...

Κορίτσια μου καλησπέρα για πρώτη φορά είχα καθυστερηση περιοδου 7 μέρες κ πήγα γυναικολόγο κ μ βρήκε μια κυστη 4,5 εκατοστά..  στην αριστερη ωοθήκη.  Μου έδωσε utrogestan 200 να το παίρνω για 5 μέρες κάθε βράδυ για να μ έρθει η περίοδος. Παρόλα αυτά ενώ έχω πόνους περιοδου πρήξιμο στήθους έχουν περάσει οι 3 μέρες από τότε π πήρα τα χάπια κ δεν μ έχει έρθει. (Μου έδωσε το χάπι αυτό για να δούμε όταν μ έρθει η περίοδος άμα θα το αποβάλλει ο οργανισμός η έστω άμα μικρυνει) αλλά εγω ανησυχώ μόνο κ μόνο επειδή έψαξα πως το utrogestan δεν θεωρείται αντισυλληπτικο χάπι κ τα αντισυλληπτικα χαπια βοηθάνε να μικρυνουν τισ κυστεσ, τι να κάνω να πάω να κοιταχτώ κ αλλού? Εχω αγχωθει κ μην δεν μ έρθει η περίοδος κ τζάμπα όλη αυτή η ταλαιπωρία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα... για πρώτη φορά είχα καθυστερηση περιοδου 7 μέρες κ πήγα γυναικολόγο κ μ βρήκε μια κυστη στην αριστερή ωοθηκη 4,5 εκατοστά..  μ έδωσε χάπια τα utrogestan 200 να τα παίρνω κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ για 5 μέρες για να μ έρθει η περίοδος. Να σημειώσω πωσ ενώ έχω τελειώσει τα χάπια κ έχουν περάσει 3 μέρες πάμε στην 4.. κ δεν μ έχει έρθει παρόλο π έχω πρήξιμο στηθουσ κ πόνους περιοδου. Επίσης απο ότι διάβασα επειδή είμαι άσχετη με τισ κυστεσ κ όλα αυτά 21 χρονων ειμαι 🙂 είδα ότι δινουν αντισυλληπτικα χαπια γτ βοηθάει εκτός από το να ρυθμίσει την περίοδο αλλά κ να μικρύνει η κυστη.. δεν ξέρω γτ σε εμένα μ έδωσε αυτά τα χάπια κ έχω ξεκινήσει να ανησυχώ λίγο έκανα καλά π πήρα αυτά τα χάπια? Η έπρεπε να πάρω κάποια άλλα. Επίσης μ ειπε πωσ διέκρινε στην κυστη λίγο αιματακι μέσα αυτό τώρα είναι κακό υπάρχει περίπτωση να με ταλαιπωρήσει η να είναι κάτι πιο σοβαρό? Άμα ξέρει κάποια ασ μ απαντήσει.  Ευχαριστώ για τον χρόνο σασ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...