Μετάβαση σε περιεχόμενο

κοριτσια βοηθεια φοβαμαι οτι θα γινω γουρουναααααα


Μαρια Σ.

Recommended Posts

egw koritsakia stin prwti egkimosini pira 14 kila twra stin deyteri eimai ston 4 kai exw parei 3...proswpika oute na prosexw poli thelw...fisiologika prgmata!!!!oute na afethw eleutheri na trww oti thelw alla oute na kanw dieta..prosexw LIGO...xixixixiixix

na einai kala kai auytos o mpempoulis kI DEN ME NOIAZEI

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hope_89 έγραψε:

evhdal έγραψε:

Αστειεύομουνα...Δεν πιστευω να σε πείραξε; :unsure:[/quote:3vkmqcew]

καλα πλακα κανεις;;; ετσι να παρεξηγηθω μαζι σου βρε ζουζουνιαρααααα :silly:

φιλακιααααααα :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

αχ!με αγγιξατε εκει που ποναω ....εχω μια κορη 2,5 χρονων την οποια γεννησα 4460 ενω εγω απο 60 εφτασα 100 ακριβως.μετα απο 1 χρονο σταθεροποιηθηκα στα 65(την θυλαζα μεχρι 8 μηνων)Τωρα ειμαι 2 μηνων εγκυος,εκοψα το τσιγαρο την ιδια ωρα που το εμαθα,κ εχω παρει ηδη 5 κιλα....η κοιλια μου φενεται για 5-6 μηνων εγκυος...δηλαδη μεχρι να γεννησω που θα φτασει?Στο δευτερο ειναι πιο ευκολο να "ανοιξεις"?οπως λενε η χαζομαρες ειναι αυτα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μην παθαινετε υστερια με τα κιλα!!!μωρα μεγαλωνουν μεσα στο σωμα σας!!!οι διαιτες μετα την γεννα!!!!!ειναι απολυτα φυσιολογικο να παχαινετε!!!για να ανεβαινουν τα κιλα παει να πει πως ο οργανισμος τα εχει αναγκη!!!εγω εβαλα πανω απο 25 κιλα κ τωρα σιγα σιγα τα χανω η μπεμπα μου ειναι 2 μηνων κ εχω ακομη 10 να χασω για να φτασω εκει που ξεκινησα με το τρεξιμο του μωρου κ λιγο προσεγμενη διατροφη φευγουν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εγω τρωω σα γουρουνα,αλλα χανω και κιλα!!!Παρολο που εχω ταση να παχαινω γενικα. Ειμαι 72 κιλα (για το υψος μου επρεπε να ειμαι 68).Πριν μεινω εγκυος να φανταστειτε, ολοι στο σόι ελεγαν οτι θα γινω σαν βοδακι στην εγκυμοσυνη (με την καλη λεξη στο στομα!!!!). Δε καταλαβαινω τι γινεται. Αφου πηγα στο γιατρο και τον ρωτησα αγχωμενη :o , ευτυχως μου ειπε οτι ειναι καλο γιατι δεν ειναι ο καιρος μου ακομα να αρχισω να παιρνω και ηρεμησα...

Το μονο που ισως βοηθαει ειναι οτι δε τρωω πολλα γλυκα (2-3 μικρα παγωτακια την εβδομαδα :( ) και τρωω πολλα φρουτα. Αναψυκτικα και παχυντικα καθολου.Αλλα τρωω φαγητο αρκετουτσικο βρε κοριτσια. Να φανταστειτε, την προηγουμενη εβδομαδα ψησαμε κρεατα και πιτουλες στα καρβουνα τιγκα στο λαδι ,ετρωγα 3 μερες και δε πηρα γραμμαριο. Το σωμα μου ειναι ιδιο αλλα μονο η κοιλιτσα μεγαλωνει.... Λετε να γινεται κατι με τον μεταβολισμο;;; Παντως ειναι τελειο, απλα ελπιζω να μη συνηθιζω να χλαπακιαζω ετσι και μετα και γινω τεραστια μετα τη γεννα!!!!! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι εγινε και αν παρουμε κιλα εγω ειμαι 27

εβδομαδων και εχω παρει 10!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!σκασιλα μου ειμαι happy de στερουμαι υπαρχουν μερες που γουρουνιαζω και αλλες νορμαλ!!!!!!!!!!!ειμαι οπως νιωθω!!!!!!!!!!!!!!!δε καταπιεζομαι και νομιζω οτι χαιρομαι την εγκυμοσυνη περισσοτερο!!!!!!!!!!!!!!!!!!ακομη και τα 20 να παρω θα τα χασω!!!!!!!!!!!!!!!εξαλλου με βοηθαει οτι μπαινουν ομοιμορφα.............αρα ετσι και θα χαθουν...............ειναι ωραια να υπαρχει αλλοθι................

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι εγινε και αν παρουμε κιλα εγω ειμαι 27

εβδομαδων και εχω παρει 10!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!σκασιλα μου ειμαι happy de στερουμαι υπαρχουν μερες που γουρουνιαζω και αλλες νορμαλ!!!!!!!!!!!ειμαι οπως νιωθω!!!!!!!!!!!!!!!δε καταπιεζομαι και νομιζω οτι χαιρομαι την εγκυμοσυνη περισσοτερο!!!!!!!!!!!!!!!!!!ακομη και τα 20 να παρω θα τα χασω!!!!!!!!!!!!!!!εξαλλου με βοηθαει οτι μπαινουν ομοιμορφα.............αρα ετσι και θα χαθουν...............ειναι ωραια να υπαρχει αλλοθι................

Το θεμα ειναι η ταλαιπωρια μετα!! Δε μπορω να φανταστω τον εαυτο μου να πρεπει να χασει 20-25 κιλα!!! Εδω 7 εχασα και ηταν παλουκι.... Και εκτος αυτου, ειναι επικινδυνο για το μωρο τα πολλα κιλα!!! Και για την εγκυο φυσικα!!!

Γι αυτο θελει προσοχη. Να τρωμε οσο θελουμε, αλλα μεχρι καποιο οριο. Εγω πχ εχω στερηθει τα γλυκα. Ενω ετρωγα καθε μερα, τωρα τρωω 2-3 φορες την εβδομαδα το πολυ , συνηθως κατι μικρουλι . Ηθελα κοκα κολα, ηπια μια μετα απο 3 μηνες!!! Τρωω πολυ φαγητο και φρουτα, αλλα κιλα δε παιρνω, εχασα και ενα. Αλλα το κανω για το μωρο. Και για μενα και τον αντρα μου φυσικα. Δε θελω να με κοιταει και να μη του αρεσω. Μου αρεσει για παραδειγμα που το σωμα μου ειναι ιδιο, η κοιλιτσα μεγαλωνει και εκεινος ακομα με κοιταζει λες και βλεπει την ωραιοτερη γυναικα στον κοσμο. Δε θελω να το χασω αυτο!!!! :x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συνηθως τις πρωτες εβδομαδες δεν μπαινουν πολλα κιλα.Ετσι και αλλιως οι γιατροι λενε μετα την 13η εβδομαδα πρεπει να αρχισουμε να βαζουμε κιλα.Παντως το φυσιολογικο ειναι να παρουμε 10-12 κιλα στην εγκυμοσυνη.Δεν χρειαζονται παραπανω.Το μωρο με τα υγρα,πλακουντα κλπ.ζυγιζει μολις 8 κιλα.

Αυτο που λενε οτι τρωμε για 2 ειναι μυθος...Μονο 300 θερμιδες παραπανω χρειαζομαστε για το μωρο.Δεν ειναι και οτι καλυτερο να βαλουμε 20 κιλα στην εγκυμοσυνη!Ουτε για εμας,ουτε για το μωρο...

Εγω ειμαι 30 εβδομαδων,εχω βαλει 6 κιλα,τρωγοντας κανονικοτατα χωρις στερησεις και παλι νοιωθω βαρια.Φανταστειτε να ειχα βαλει και 20! :o Ουτε να κουνηθω δεν θα μπορουσα!Δεν θελει υπερβολες γενικα.Ουτε να μην τρωμε καθολου,ουτε να τρωμε του σκασμου!Μια φυσιολογικη διατροφη χρειαζεται!

Λενε πως τα πολλα κιλα μπαινουν το τελευταιο μηνα.Ευχομαι να φτασω μονο μεχρι τα 10-12 και οχι παραπανω. :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι επικινδυνο για το μωρο τα πολλα κιλα!!! Και για την εγκυο φυσικα!!!

Συμφωνω απολυτα! Δεν μιλαμε για το αισθητικο αποτελεσμα αλλα για την υγεια την δικη μας και κατεπεκταση την υγεια του εμβρυου.

Εγω στις διδυμουλες μου πηρα 12 κιλα. Ο γιατρος μου με ειχε με το μαστιγιο σε ολη την εγκυμοσυνη!!!!!

Οταν τον ρωτησα <γιατι τετοια υστερια με τα κιλα> η απαντηση με αφησε με ανοιχτο το στομα...

: <<Αν ο οργανισμος φορτωθει με πολλα κιλα και ζοριστει θα <διωξει> το βαρος του εμβρυου (που ειναι <ξενο> σε σχεση με το σωμα μας)για να ξελαφρωσει......!!!!!!!!

Προσοχη στα κιλα λοιπον γκαστρουλες κ για αυτον τον λογο...

Πολλα φιλια σε ολες και καλη λευτερια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, εγώ είμαι στη 18η εβδομάδα και έχω πάρει μόνο 2 κιλά. Τους πρώτους τρεις μήνες δυσκολεύτηκα πάρα πολύ με το φαγητό, αφού είχα τρελές αναγούλες και ξινίλες. Τώρα μπορώ και τρώω κανονικά, έχω πάρει δύο κιλά, αλλά αγχώθηκα λίγο, γιατί στο σχολείο που δουλεύω κάθε μέρα υπάρχει κάτι γλυκό και ξεφεύγουμε λίγο!

Από την Παρασκευή που θα κλείσουν τα σχολεία, θα μαζευτώ κάπως.

Ο γιατρός μου δε μου έχει πει τίποτα για τα κιλά, γιατί δεν έχω πάρει ακόμα πολλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω απολυτα! Δεν μιλαμε για το αισθητικο αποτελεσμα αλλα για την υγεια την δικη μας και κατεπεκταση την υγεια του εμβρυου.

Εγω στις διδυμουλες μου πηρα 12 κιλα. Ο γιατρος μου με ειχε με το μαστιγιο σε ολη την εγκυμοσυνη!!!!!

Οταν τον ρωτησα <γιατι τετοια υστερια με τα κιλα> η απαντηση με αφησε με ανοιχτο το στομα...

: <<Αν ο οργανισμος φορτωθει με πολλα κιλα και ζοριστει θα <διωξει> το βαρος του εμβρυου (που ειναι <ξενο> σε σχεση με το σωμα μας)για να ξελαφρωσει......!!!!!!!!

Προσοχη στα κιλα λοιπον γκαστρουλες κ για αυτον τον λογο...

Πολλα φιλια σε ολες και καλη λευτερια

Μια ξαδερφη μου, λογω κιλων, ανεβασε παλμους στη γεννα και την εβαλαν αμεσως για καισαρικη, για να μη σκασει το μωρο... Ειναι πολυ επικινδυνο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια δεν χρειάζεται να τρελλαινόμαστε με τα κιλά!

Εγώ πήρα 20 κιλά στην εγκυμοσύνη κ τώρα που πέρασε ένας χρόνος από τότε που γέννησα είμαι μείον 4 από τα κιλά που είχα πριν μείνω εγκυος!Βέβαια ακολούθησα πρόγραμμα διάτροφής από διαιτολόγο κ μέσα σε 5 μήνες έχασα 15 κιλά(σειμοτέον ότι από το μαιευτήριο βγήκα με μείον 9)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τα πρώτα 10 τα έχασα το πρώτο δίμηνο κ τα υπόλοιπα 5 σε 3 μήνες!

Σκεφτήτε τη λύση της διαίτας με διατροφή από διαιτόλογο γιατί όταν είμαστε μανούλες κ είμαστε όλη μέρα στο τρέξιμο χρειαζόμαστε ιδιαίτερη ενεργεία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παν μέτρον άριστον!!

Το λέω εγώ που το θυμήθηκα τον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης. :lol:

Τα πολλά κιλά σίγουρα δεν είναι ό,τι καλύτερο, αλλά δεν χρειάζεται και να στερηθείτε πράγματα.

Και εγώ είχα βάλει 20 κιλά και ένα μήνα μετά τη γένννα είχα ήδη χάσει τα 17.

Στη συνέχεια φυσικά ξαναέβαλα κάποια και τώρα, 9 μήνες μετά την γέννα και με λίγη προσοχή στη διατροφή είμαι κάτω από το βάρος που είχα ξεκινήσει την εγκυμοσύνη.

Δεν ξέρω για τις άλλες κοπέλες, αλλά και τα κιλά που έχασα η κοιλίτσα δεν επανήλθε ακόμα πλήρως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...