Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ;;;;;;;


Recommended Posts

Σου έχει πει ο γιατρός ότι πρέπει να κάνεις εξωσωματική ή απλά είναι κάτι που σου έχει μπει στο μυαλό και δε βγαίνει με τίποτα; Αφού λες ότι όλες οι εξετάσεις είναι καλές, τότε μήπως το πρόβλημα είναι ότι το σκέφτεσαι πάρα πολύ κι αγχώνεσαι; Να υποθέσω ότι και ο άντρας σου έχει κάνει εξετάσεις και βγήκαν κι αυτές καλές.

Αφού δεν έχεις πρόβλημα να συλλάβεις, γιατί πρέπει να κάνεις εξωσωματική; Κι εγώ ξέρω πολλές γυναίκες που είχαν κάνει αποβολές και μετά έκαναν μια χαρά παιδιά, με φυσιολογικό τρόπο. Η μητέρα μιας φίλης μου, μάλιστα, έχασε νομίζω 3 παιδιά λόγω ανεπάρκειας τραχήλου, κάτι το οποίο δεν είχε καταλάβει κανένας γιατρός, αν είναι δυνατόν!!!

Ίσως να βοηθούσε αν έπαιρνες μια δεύτερη γνώμη, και κυρίως, αν ξεαγχωνόσουν!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και από εμένα. Είμαι νέα στο club και δεν έχω και πολύ εμπειρία από τον τρόπο έπικοινωνίας. Πάντως χρειάζομαι άμεσα την βοήθειά σας γιατί οι γιατροί είναι μόνο για τον ευατό τους και δεν τους καίγεται καρφάκι αν η άλλη θέλει βοήθεια και υποστήριξη.!

Και εγώ μια από τα ίδια. Είμαι στην αναμονή από τον Γενάρη. Κάθε μήνα μου σπάνε τα νέυρα στην αναμονή και στο άχγος. Δεν αντέχω άλλο. Τον Ιούλιο έκανα έλεγχο κύκλου και ο γιατρός μου μου έδωσε gonal. Περίμενα ότι θα είμαι έγκυος με την πρώτη αλλά αντί του μωρού ήρθε η περίοδος και μάλιστα νωρίτερα. Φυσιολογικά έχω κύκλο 25-26 μέρες και αδιαθέτησα στις 20 μέρες. Ο γιατρός δεν μπορεί να μου δωσει εξήγηση και ξαναπήγα όπου φάνηκε ότι την 6η μερα του κύκλου είχα ωορηξία (17-18 χιλιοστά μέγεθος). Μου είπε να κάνω pregnyl την ίδια μέρα το βράδυ και επαφή την επομένη και μεθ' επόμενη. Το κάναμε και αυτό και περιμέναμε ότι θα είμαι έγκυος! Πάλι ήρθε η περίοδο και αυτή τη φορά στις 23 μέρες.

Δεν ξέρω τι συμβαίνει. Μήπως έχει κάποια παρόμοια εμπειρία ή γνωρίζει τι μπορεί να συμβαίνει και η περίοδος έρχεται τώρα πιο νωρίς?

Σας ευχαριστώ:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!

Εγώ έχω αναλογη εμπειρία με clomiphane και pregnyl. Τα πήρα 3 μήνες και τους τρεις μήνες η περίοδός μου ερχόνταν 3 μέρες νωρίτερα κάθε φορά.

Ετσι όπως μου τα παρουσίασε ο γιατρός μου, νομίζαμε κι εμείς ότι θα έμενα με την πρώτη. Τρομερή η απογοήτευση. Πού να ξέρουμε κι εμείς?

Τα σταμάτησα γιατί το άγχος μου ήταν πολύ μεγάλο και κάθε μήνα το άγχος μεγάλωνε. Εγώ τώρα θα πάω σε νέο γιατρό γιατί νιώθω ότι δεν μου δείχνει την προσοχή που θα έπρεπε.

Μην απογοητεύεσαι και θα έρθει και το μωράκι.

Και φυσικά δεν θέλει άγχος!!! Όσο μπορείς ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ που απάντησες.

Και εγώ το pregnyl το έκανα με νέο γιατρό. Τον προηγούμενο τον είχα από το 1997 και γέννησα και την κόρη μου με την βοήθειά του. Θεωρείται καλός στις εξωσωματικές αλλά εγώ δεν έιχα τέτοιο θέμα. Τώρα όμως κατάλαβα πόσο δυστροπος κακότροπος και απαίσιος είναι.Ό νέος γιατρός θεωρείται καλός αλλά είμαι επιφυλακτική και φοβάμαι ότι θα χάσω χρόνο για πράγματα που άλλος τα γνωρίζει ήδη.

Όσο από αχγος μόνο αυτό υπάρχει. Έχω τρελαθεί

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ!ΚΑΛΩΣΟΡΙΖΩ ΚΑΙ ΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ (ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ ΟΛΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ).

ΕΓΩ ΑΠΟ ΧΤΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ 8η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΟΜΑΙ ΣΤΟ ΘΕΟ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ.ΣΤΙΣ 20 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΕΘΛΙΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΠΕΤΕΙΟ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΩΡΟ!ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΤ'ΕΥΧΗΝ.ΣΗΜΕΡΑ ΦΕΥΓΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΝΑ ΤΑΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗΘΩ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ, ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσάκια μου, η εξωσωματική πρέπει να είναι η τελευταία λύση αφού έχετε εξαντλήσει όλα τα υπόλοιπα...

Δυστυχώς οι περισσότεροι γιατροί δεν μας λένε ποτέ ποια είναι η σωστή σειρά (για πολλούς ευνόητους λόγους)...

Εγώ ήθελα να εξαντλήσω όλα τα περιθώρια και δεν πήγαινα με τίποτα με την μία για εξωσωματική. Χρειάστηκε να αλλάξω πολλούς γιατρούς μέχρι που τελικά κατέληξα στον γιατρό που τον ενδιέφερε πραγματικά να βρει ποιο ήταν το πρόβλημά μου, να μου το διορθώσει και μετά να δούμε πως θα συνεχίζαμε. Τι ποιο λογικό έτσι;

Και έτσι μου πρότεινε να μου κάνει μια λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση και να δούμε τι πραγματικά είχα. Τον Δεκέμβριο 2008 την έκανα. Και τι δεν είχα...πολύποδες, ενδομητρίωση, κύστες, όργανα μπλεγμένα μεταξύ τους...μου τα διόρθωσε ΌΛΑ και μου έκανε μια θεραπεία για 6 μήνες με φάρμακα. Μόλις τέλειωσε η θεραπεία μου είπε ότι μέχρι τα Χριστούγεννα θα μείνω έγκυος φυσιολογικά.

Μαντέψτε, στην 2η μόλις προσπάθεια έμεινα έγκυος ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ! Τώρα είμαι στην 8η εβδομάδα!

Για μένα ήταν η πιο λογική σειρά πριν φτάσω στην εξωσωματική. Κορίτσια με τον υπέρηχο δεν φαίνονται όλα, πιστέψτε με. Και σε μένα δεν έβλεπαν τίποτα από όσα είχα πριν την λαπαροσκόπηση.

Πέρασαν 8 χρόνια για να ψάχνω μια λογική σειρά στο πρόβλημά μου. Σας το λέω γιατί εγώ έχασα πολύτιμο χρόνο και πολλά χρόνια μέχρι να βρω τον κατάλληλο γιατρό που μου έδωσε λύση.

Σκεφτήτε λίγο περισσότερο την λαπαροσκόπηση. Ίσως σας γλιτώσει από πολλά άλλα προβλήματα και μείνετε έγκυες φυσιολογικά όπως έγινε και με εμένα! Σας το εύχομαι ολόψυχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δείτε κι αυτό για να μάθετε περισσότερα πράγματα σχετικά με την λαπαροσκόπηση, υστεροσκόπηση και υπογονιμότητα:

http://www.gynfert.gr/information_det.asp?faq_id=21

http://www.gynfert.gr/information_det.asp?faq_id=22

http://www.gynfert.gr/infertility/index.asp

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα σε όλους.έχω ένα πρόβλημα και θέλω τη βοήθεια σας. δεν είχα σταθερό κύκλο και για 3 χρόνια έπαιρνα τα jiasmin τα αντισυλληπτικά τώρα τα σταμάτησα.και επειδή θέλουμε να κάνουμε παιδάκι ξέρετε μετά από πόσο καιρό επανέρχεται ο οργανισμός στα φυσιολογικά του . λέτε να μην μπορώ να πιάσω παιδίνα διαρκούν οι ορμόνες και να περάσουν μήνες για να επανέλθει ή αμέσως αν κάνεις ελεύθερα μπορείς να μείνεις έγκυος? ευχαριστώ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφού έμεινα εγώ έγκυος φυσιολογικά με τόσα προβλήματα ειμαι σίγουρη ότι όλες μπορείτε να μείνετε! Αρκεί να βρείτε το πρόβλημα και να το διορθώσετε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lakostaki, κι εγώ έπαιρνα τα jasmin για 2 χρόνια. Τώρα τελευταία φορά τα πήρα τον Ιούνιο, και αμέσως μετά, αρχίσαμε προσπάθειες για παιδί. Ο γιατρός μου είπε ότι μπορείς να μείνεις έγκυος και αμέσως, και έχω την εντύπωση ότι έμεινα, αλλά ήταν βιοχημική. Μια φίλη μου έμεινε έγκυος τρεις μήνες μετά που τα σταμάτησε. Φυσικά μπορεί και να μείνεις σε ένα χρόνο, όπως κι εγώ το ίδιο μπορεί να μείνω σε έξι μήνες ή ένα χρόνο, είναι φυσιολογικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Lakostaki!!!!! Από εμπειρίες φίλων-γνωστών, έχω ακούσει πως μένεις πολύ εύκολα και γρήγορα έγκυος, μόλις κόψεις τα αντισυλληπτικά! Μπορεί και με μία φορά..... αν τα ξεχάσεις..... Ας με διορθώσουνε τα υπόλοιπα κορίτσια, αν κάνω λάθος..... Ο γιατρός σου τί λέει??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου λέει να μην ανησυχώ και τίποτα δεν είναι στάνταρ, εξαρτάται από τον οργανισμό . βιοχημική τι σημαίνει δηλαδή ? έκανε ταραχές και πάλι ο κύκλος σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βιοχημική = μένεις έγκυος, αλλά κατά την εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου στη μήτρα κάτι δεν πάει καλά, και αποβάλλεται από τον οργανισμό. Είναι κάτι που συμβαίνει όχι και σπάνια, και πολλές γυναίκες δεν το καταλαβαίνουν καν. Εγώ δεν είμαι σίγουρη αν αυτό έγινε, πιο πολύ από διαίσθηση (και τα 2 θετικά τεστ του φαρμακείου). Δεν έχει να κάνει βέβαια με τα αντισυλληπτικά. Είναι κάτι σχεδόν συνηθισμένο.

Από όσα διάβασα, ρώτησα και έψαξα, αυτό ακριβώς που λέει ο γιατρός σου είναι, τίποτα δεν είναι στάνταρ και όλα είναι θέμα οργανισμού! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!!!!!!!ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΜΗΝΑΣ ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΤΥΧΕΡΟΣ ΓΙΑ ΜΑΣ ΠΟΥ (ΔΕΝ) ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΚΑΤΑΝΟΜΑΣΤΗ.ΤΕΛΕΥΤΑΙ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΙΧΑ ΣΤΙΣ 15/08, ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΣΤΙΣ 26/8 ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΧΘΕΣ!ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ (ΜΗΝ ΠΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ) ΕΧΩ ΣΥΧΝΟΟΥΡΙΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ,ΑΠΟ ΠΡΟΧΘΕΣ ΜΟΥ ΠΡΗΣΤΗΚΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ,ΕΧΩ ΠΟΝΑΚΙΑ ΧΑΜΗΛΑ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ.ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΥΠΟΦΕΡΤΟΙ ΑΥΤΟΙ ΤΩΡΑ.ΕΧΩ ΚΑΟΥΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ.ΜΑΚΑΡΙ ΘΕΕ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΘΑΥΜΑ.ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΘΟΥΣΙΑΖΟΜΑΙ ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ 7 ΦΟΡΕΣ ΓΙΑΤΙ Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ΜΕΓΑΛΗ!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpakatoula ΜΟΥ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ!!!!!ΜΗ ΒΙΑΣΤΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΕΣΤ,ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΧΟΡΙΑΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ.....ΦΙΛΑΚΙΑ:kiss:

ΜΑΡΙΛΟΥ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΗΚΕΣ.ΘΑ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕ? ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΤΕΡΙΝΟΥΛΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΧΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΒΙΑΣΤΩ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΕΞΑΛΛΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ ΣΗΜΕΡΑ.ΠΟΝΑΕΙ ΑΡΚΕΤΑ Η ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΕΤΑΞΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟΤΑΤΟ ΣΠΥΡΑΚΙ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΝΟΜΙΖΩ.ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΗΚΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ.

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ.

ΑΡΓΥΡΙΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ,

ΤΗΛ. 2310266113-ιατρείο

ΤΣΙΜΙΣΚΗ 86, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Μπορείτε απλά να πάτε να συζητήσετε το πρόβλημά σας και να σας συμβουλεύσει πώς πρέπει να προχωρήσετε.

Εγώ ακολούθησα ότι κι αν μου είπε και σε όλα είχε δίκιο.

Το κριτήριο για να τον διαλέξω ήταν ότι έχει βοηθήσει πολλές κοπέλες που τις ήξερα, να μείνουν έγκυες φυσιολογικά μετά από πολλά χρόνια που δεν μπορούσαν.

Καλη επιτυχία σε όλες σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lakostaki έγραψε:

καλημέρα σε όλους.έχω ένα πρόβλημα και θέλω τη βοήθεια σας. δεν είχα σταθερό κύκλο και για 3 χρόνια έπαιρνα τα jiasmin τα αντισυλληπτικά τώρα τα σταμάτησα.και επειδή θέλουμε να κάνουμε παιδάκι ξέρετε μετά από πόσο καιρό επανέρχεται ο οργανισμός στα φυσιολογικά του . λέτε να μην μπορώ να πιάσω παιδίνα διαρκούν οι ορμόνες και να περάσουν μήνες για να επανέλθει ή αμέσως αν κάνεις ελεύθερα μπορείς να μείνεις έγκυος? ευχαριστώ..

lakostaki mu kalispera!!!ta epairna k go..gia polla xronia logo kuston stis oothikes...prepei na perimeneis na sou erthei periodos fysiologika...diladi 1 mina na min prospatheis gia moraki...meta kaneis mia xara..i alitheia einai oti o organismos thelei xrono na prosarmostei pali...mexri 6 mines..ego ta ekopsa fevrouario perimena 1 mina kai mesa maiou emeina...ola sxetika einai...kai ola thema organismou..pantos min apogoiteuesai..ego ta epairna 9 xronia..eixa xexasei ti simainei periodos..ponoi periodou...

elpizo na voithisa!!

filakia polla!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 13 years later...

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Προσπαθώ κι εγώ εδώ και 9 μήνες να μείνω έγκυος αλλά δυστυχώς ακόμη τίποτα... Δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που δεν γίνεται σωστά... Σίγουρα υπάρχει άγχος το οποίο βέβαια προσπαθώ να εξαλείψω ...αλλά μάταιος κόπος μέχρι στιγμής..! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η ΜαίρηΜαιρηΜαιρη είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Προσπαθώ κι εγώ εδώ και 9 μήνες να μείνω έγκυος αλλά δυστυχώς ακόμη τίποτα... Δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που δεν γίνεται σωστά... Σίγουρα υπάρχει άγχος το οποίο βέβαια προσπαθώ να εξαλείψω ...αλλά μάταιος κόπος μέχρι στιγμής..! 

Καλησπέρα! Επειδή κ εγώ προσπαθώ το ίδιο διάστημα, ξέρω ότι δεν είναι πολύ, αλλά το άγχος είναι ανυπόφορο και ψυχοφθόρο. Έχετε κάνει κάποιες διερευνητικές εξετάσεις για να ελέγξετε πιθανά προβλήματα; Στο λέω γιατί παρά το γεγονός ότι είναι νωρίς, εφόσον το άγχος άρχισε να σε καταβάλει, ίσως αυτό βοηθήσει. Εμείς σκέψου κάναμε ό,τι εξέταση προβλέπεται από το εξάμηνο κιόλας και μάλιστα βρήκαμε και μικροθεματακια που χρήζουν διόρθωσης. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η ΜαίρηΜαιρηΜαιρη είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Προσπαθώ κι εγώ εδώ και 9 μήνες να μείνω έγκυος αλλά δυστυχώς ακόμη τίποτα... Δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που δεν γίνεται σωστά... Σίγουρα υπάρχει άγχος το οποίο βέβαια προσπαθώ να εξαλείψω ...αλλά μάταιος κόπος μέχρι στιγμής..! 

καλησπερα. ειμουν και εγω σε αυτο το club δεν εμενα εγκυος και σε συνδυασμο οτι ειχα αποβολη τρελαινομουν. εκανα 1,5 χρονο να ξανα μεινω εγκυος μετα την αποβολη. καθε μηνα που ερχοταν η περιοδος απογοητευομουν. μετα την αποβολη αλλαξα γιατρο και την μονη εξεταση που εκανα ηταν σαλπιγγογραφια για να αποκλεισουμε καποιο προβλημα που να ΄προκληθηκε απο την αποξεση. δεν εδειξε κατι ηταν ολα φυσιολογικα. λιγους μηνες μετα εμεινα εγκυος και πριν 7 μηνες γεννησα ενα υγιεστατο μωρακι. ευχομαι συντομα να μεινεις εγκυος και ολο αυτο να μεινει μια αναμνηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...
στις On 27/2/2023 at 5:29 ΜΜ, ο/η Rena92 είπε:

Καλησπέρα! Επειδή κ εγώ προσπαθώ το ίδιο διάστημα, ξέρω ότι δεν είναι πολύ, αλλά το άγχος είναι ανυπόφορο και ψυχοφθόρο. Έχετε κάνει κάποιες διερευνητικές εξετάσεις για να ελέγξετε πιθανά προβλήματα; Στο λέω γιατί παρά το γεγονός ότι είναι νωρίς, εφόσον το άγχος άρχισε να σε καταβάλει, ίσως αυτό βοηθήσει. Εμείς σκέψου κάναμε ό,τι εξέταση προβλέπεται από το εξάμηνο κιόλας και μάλιστα βρήκαμε και μικροθεματακια που χρήζουν διόρθωσης. 
 

Καλησπέρα! Ποιες προληπτικές εξετάσεις κάνατε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η lahesis είπε:

Καλησπέρα! Ποιες προληπτικές εξετάσεις κάνατε?

Συνήθως μετά από κάποιο διάστημα προσπαθειών και αναλόγως την ηλικία οι γιατροί συνιστούν να γίνετε σπέρμοδιάγραμμα και σαλπιγκογραφια. 

Επίσης καλό είναι να γίνεται στα πλαίσια του προγεννητικόυ ελέγχου, έλεγχος για ΣΜΝ, κυστική ινωση και σε κάποιες περιπτώσεις και θροβοφιλια. Η σύλληψη επίσης επιρεαζεται από διάφορες ορμόνες του γυναικείου οργανισμού όποτε καλό είναι να ελέγχεται και αυτό όπως επίσης η επάρκεια σε βιταμίνη d3, καθώς και η λειτουργία του θυρεοειδή και το ζάχαρο σε ενδοκρινολογο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η lahesis είπε:

Καλησπέρα! Ποιες προληπτικές εξετάσεις κάνατε?

Καλημέρα! Στο σύνολο αυτές που αναφέρει το @misofeggaro. Επειδή όμως το κόστος είναι πολύ μεγάλο σε κάποιες από αυτές, τις κάναμε ανα διαστήματα. Αρχικά ορμονικές και σπερμοδιαγραμμα, έπειτα σαλπιγγογραφια και λόγω του ότι όπως είπα βρέθηκαν μικρά θεματάκια και πήγαμε σε αρκετούς γιατρούς, τώρα κάνουμε και όλο τον προγεννητικό έλεγχο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...