Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΣΟ ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΒΑΡΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ???


Recommended Posts

alexandra36 έγραψε:

Ανθή δεν μπαίνω σε καμμία διαδικασία συγκρισής

η "ανταγωνισμού".

Σιγουρα το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό.

Είμαι όμως νέα μαμά και δεν τα ξέρω όλα.

Όπου λοιπόν νομίζω ότι μπορεί να κάνω κάτι λάθος

εις βάρος του bebe mou απλά ζητάω μια δεύτερη

γνώμη, τη γνώμη σας!

Έτσι απλά........

ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΩΤΑΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΟΛΟ ΡΩΤΑΩ..ΑΝ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΟΙΤΑΓΑ ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΥΨΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΠΟΛΥ.ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΜΠΑΙΝΑ ΦΥΣΙΚΑ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ.ΑΠΛΑ ΑΓΧΩΝΟΜΟΥΝ ΑΝ ΤΑ ΚΑΝΩ ΟΛΑ ΣΩΣΤΑ..ΤΕΛΙΚΑ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΩ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΞΕΑΓΧΩΣΩ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΑ ΕΓΡΑΨΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΩ ΟΤΙ ΑΝΤΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ..ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΟΥ ΕΔΕΙΞΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ..ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΣΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗ ΜΟΥ Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝΑΛΟΓΑ..ΕΜΕΝΑ ΠΧ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 3100 ΚΑΙ ΕΧΑΣΕ ΚΑΙ 300ΓΡ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ 25 ΜΕΡΕΣ ΕΒΑΛΕ Ο ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ 1100ΓΡ ΚΑΙ 4 ΠΟΝΤΟΥΣ ΥΨΟΣ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλεξανδριανή μου

γλυκό μου κορίτσι, μόλις είδα το θέμα σου....

Αν δεν σταματήσεις να μου αγχώνεσαι για την φανταστική σου μπεμπούλα

θα σε ...μαλώσω!!!

Όλα είναι οκ εφόσον το λέει ο γιατρός

μα και όλα τα κορίτσια εδώ......

Καθε μωράκι θα αναπτυχθεί όπως το έχει ορίσει η φύση

και το δικό σου το λουλουδάκι ανθίζει φυσιολογικότατα!!!

Σας αγαπώ . . . Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Franita έγραψε:

...θα συνεχισω να τον θηλαζω αποκλειστικα μεχρι να παει 6 μηνων (εκτος κι αν χρειαστει να φαει κρεμουλες νωριτερα η το γαλα μου δεν του φτανει) αλλα μετα θα αρχισω να του δινω ξενο...Δεν εχω σκοπο να θηλαζω ενος ετους παιδι, μου φαινεται υπερβολη!

Τις στερεές τροφές τις αρχίζουμε μέτα τους 6 μήνες. Εγώ συνεχίζω να θηλάζω την κόρη μου η οποία τέλη Αυγ γίνεται 12 μηνών και πραγματικά μου αρέσει και το απολαμβάνουμε κα οι 2. Βέβαια σκέφτομαι σιγά σιγά μετά τον χρόνο τον σταδιακό αποθηλασμό.

Ο ΠΟΥ συστήνει αποκλειστικό θηλασμό για 6 μήνες και συνέχιση μέχρι και το 1 έτος.

Εμένα με βολεύει αφάνταστα που δεν έχω να βράζω νερά, κρυώνω το γάλα, πλένω μπουκάλια κλπ.

Όσο για τα κιλά κάθε παιδάκι έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης αρκεί να είναι μέσα στην καμπύλη ανάπτυξης. Αν και εγώ καμμιά φορά συγκρίνω τα παιδιά μου!! :P και βέβαια δεν συγκρίνουμε αγόρι με κορίτσι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

Franita έγραψε:

Τις στερεές τροφές τις αρχίζουμε μέτα τους 6 μήνες. Εγώ συνεχίζω να θηλάζω την κόρη μου η οποία τέλη Αυγ γίνεται 12 μηνών και πραγματικά μου αρέσει και το απολαμβάνουμε κα οι 2. Βέβαια σκέφτομαι σιγά σιγά μετά τον χρόνο τον σταδιακό αποθηλασμό.

Ο ΠΟΥ συστήνει αποκλειστικό θηλασμό για 6 μήνες και συνέχιση μέχρι και το 1 έτος.

Εμένα με βολεύει αφάνταστα που δεν έχω να βράζω νερά, κρυώνω το γάλα, πλένω μπουκάλια κλπ.

Όσο για τα κιλά κάθε παιδάκι έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης αρκεί να είναι μέσα στην καμπύλη ανάπτυξης. Αν και εγώ καμμιά φορά συγκρίνω τα παιδιά μου!! :P και βέβαια δεν συγκρίνουμε αγόρι με κορίτσι!![/quote:3rj8pk7n]

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ ΠΡΩΙ ΒΡΑΔΥ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΤΡΩΜΕ Κ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ.ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΓΑΛΑ.ΕΙΝΑΙ 6,5 ΜΗΝΩ Κ ΕΙΝΑΙ 8,5 ΚΙΛΑ:lol: .ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΩ ΑΛΛΑ ΜΩΡΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ,ΔΕΣ ΤΟ ΠΙΟ ΟΜΑΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΟ....:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 13 years later...

Καλησπέρα έχω ενα μωρακι 6 μηνών και 12 ημερών εχουμε ένα πρόβλημα με το βαρος της δεν παίρνει καθόλου!έχει μείνει στάσιμη ψάχνουμε τον λογο που το παιδι δεν παίρνει βάρος απο την αρχή της γέννησης της έχουμε αγανακτισει έχουμε τρέξει σε παρα πολλους γιατρούς και ακόμα αντιμετωπίζουμε πρόβλημα και το μωρο έχει στρεσαριστει παρα πολύ με τους γιατρούς και όταν τους βλέπει κλαίει δεν ξέρω τι να κάνω?έχουμε κλείσει και ραντεβού σε ενδοκρινολόγο μήπως βρούμε κάτι από κει αλλά οι εξετάσεις που έχουμε κάνει μέχρι στιγμής είναι καλές 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/12/2022 at 3:04 ΜΜ, ο/η mpempa12 είπε:

Καλησπέρα έχω ενα μωρακι 6 μηνών και 12 ημερών εχουμε ένα πρόβλημα με το βαρος της δεν παίρνει καθόλου!έχει μείνει στάσιμη ψάχνουμε τον λογο που το παιδι δεν παίρνει βάρος απο την αρχή της γέννησης της έχουμε αγανακτισει έχουμε τρέξει σε παρα πολλους γιατρούς και ακόμα αντιμετωπίζουμε πρόβλημα και το μωρο έχει στρεσαριστει παρα πολύ με τους γιατρούς και όταν τους βλέπει κλαίει δεν ξέρω τι να κάνω?έχουμε κλείσει και ραντεβού σε ενδοκρινολόγο μήπως βρούμε κάτι από κει αλλά οι εξετάσεις που έχουμε κάνει μέχρι στιγμής είναι καλές 

Δηλαδή ποσα κιλά είναι τώρα το μωρό; 

Στερεές τροφές ξεκινήσατε; μέχρι τώρα έδινες ξένο ή θηλάζεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/12/2022 at 3:04 ΜΜ, ο/η mpempa12 είπε:

Καλησπέρα έχω ενα μωρακι 6 μηνών και 12 ημερών εχουμε ένα πρόβλημα με το βαρος της δεν παίρνει καθόλου!έχει μείνει στάσιμη ψάχνουμε τον λογο που το παιδι δεν παίρνει βάρος απο την αρχή της γέννησης της έχουμε αγανακτισει έχουμε τρέξει σε παρα πολλους γιατρούς και ακόμα αντιμετωπίζουμε πρόβλημα και το μωρο έχει στρεσαριστει παρα πολύ με τους γιατρούς και όταν τους βλέπει κλαίει δεν ξέρω τι να κάνω?έχουμε κλείσει και ραντεβού σε ενδοκρινολόγο μήπως βρούμε κάτι από κει αλλά οι εξετάσεις που έχουμε κάνει μέχρι στιγμής είναι καλές 

Όταν λες δεν παίρνει καθόλου εννοείς καθόλου /όχι ικανοποιητικό βάσει των καμπυλών /όχι όσο περιμένατε; ύψος παίρνει; θεωρείτε ότι δεν τρώει αρκετά ή απλά δεν παίρνει βάρος; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, εύχομαι όλα να είναι καλά ❤️ 

Πόσο γεννήθηκε ; Πόσο είναι τώρα ; Η διατροφή της τι περιλαμβάνει; Πες μας κι άλλες πληροφορίες μήπως κάποια γνωρίζει κάτι από πρώτο χέρι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...