Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ, ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΟΤΕ? ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΑ!


Recommended Posts

κάπου διάβασα ότι μια "ευρευνα" υποστηρίζει ότι ένας οργανισμός που δεν κοιμάται καλά δεν παράγει μια ορμόνη που "αδυνατίζει" .

να φανταστείς αμάντα ότι ούτε την κρέμα του μπέμπη που αφήνει δεν τσακίζω μια φορα έφαγα λίγο και είχα τύψεις !!!!

για αυτό σκέφτομαι ότι τον οργανισμό μου τον μπλοκάρει η ελίκη περιόδου .λες και έχει κολλήσει και λέει "όχι δεν χάνω κιλά τρέφεις άνθρωπο σου χρειάζονται για ώρα ανάγκης" !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΦΡΟΔΙΤΗ έγραψε:

κάπου διάβασα ότι μια "ευρευνα" υποστηρίζει ότι ένας οργανισμός που δεν κοιμάται καλά δεν παράγει μια ορμόνη που "αδυνατίζει" .

να φανταστείς αμάντα ότι ούτε την κρέμα του μπέμπη που αφήνει δεν τσακίζω μια φορα έφαγα λίγο και είχα τύψεις !!!!

για αυτό σκέφτομαι ότι τον οργανισμό μου τον μπλοκάρει η ελίκη περιόδου .λες και έχει κολλήσει και λέει "όχι δεν χάνω κιλά τρέφεις άνθρωπο σου χρειάζονται για ώρα ανάγκης" !!!

Σίγουρα παίζει ρόλο...

Αυτό με τον ύπνο το έχω παρατηρήσει και εγώ!

Τι να κάνουμε θέλει παραπάνω προσπάθεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Franita έγραψε:

amanda έγραψε:

ετσι ετσι! καθεται κ παιζει κ μου ριχνει κ κατι ματιες, σου λεει τι κοπανιεται αυτη τωρα...αλλα λες κ τον εχω κουρδισει με το που συμπληρωσω 30 λεπτα αρχιζει τα παραπονα...πιο πριν δεν μιλαει...τον βαζω στο ρηλαξ τοτε κ κερδιζω αλλο ενα τεταρτο για κοιλιακους κ μπανιο...[/quote:oxfw41ha]

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

Εγω εχω ενα ολοκληρο δωματιο με οργανα γυμναστικης!

Εναν διαδρομο και ενα πολυοργανο!

Εναν καθρευτη περα ως περα σε ολλο τον τοιχο!

Χρονος 0!

Ακριβώς μία από τα ίδια(δωμάτιο γυμναστικής).Οχι μόνο χρόνος 0 αλλά και ενέργεια υπό το 0.

Α, εγώ αδιαθετώ κανονικότατα από τον 3 μήνα.

Ρε κορίτσια άκουσα πως όταν θηλάζεις πρέπει να κάνεις ήπια γυμναστική γιατί αλλιώς εκρίνεται γαλακτικό οξύ που αλλοιώνει τη γεύση του γάλακτος.

Βρήκα και εγώ δικαιολγία να λέω στον άντρα μου!!!! :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτό που έχετε και δωμάτιο γεμάτο όργανα ....εδώ μου κάθεται!!!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

εγώ σκέφτομαι που στα κομμάτια να χωρέσω το ποδήλατο :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Panayiota έγραψε:

Ρε κορίτσια άκουσα πως όταν θηλάζεις πρέπει να κάνεις ήπια γυμναστική γιατί αλλιώς εκρίνεται γαλακτικό οξύ που αλλοιώνει τη γεύση του γάλακτος.

Βρήκα και εγώ δικαιολγία να λέω στον άντρα μου!!!! :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μια ερωτηση μπορει βεβαι να το εχετε αναφερει πριν

αλλα υπαρχει τροπος να κοπει το γαλα μονο του και να μην παρω χαπια;

εχω κοψει 3 απο 6 γευματα εδω και 2 εβδομαδες και αυτη την εβδομαδα θα κοψω αλλο ενα

αλλα γαλα εχω

δεν θα το εκοβα αλλα τα μωρα θηλαζουν 5 λεπτα και αρχισουν τα κλαματα

δεν ξερω τι φταιει

αλλα ψυχολογικα να το βλεπω αυτο και να την νιωθω αυτη την απορριψη δεν μπορω αλλο.

αν θηλαζανε και δεν κλαιγανε δεν θα ειχα προβλημα να τα θηλαζω οσο θελουν αυτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marker έγραψε:

κοριτσια μια ερωτηση μπορει βεβαι να το εχετε αναφερει πριν

αλλα υπαρχει τροπος να κοπει το γαλα μονο του και να μην παρω χαπια;

εχω κοψει 3 απο 6 γευματα εδω και 2 εβδομαδες και αυτη την εβδομαδα θα κοψω αλλο ενα

αλλα γαλα εχω

δεν θα το εκοβα αλλα τα μωρα θηλαζουν 5 λεπτα και αρχισουν τα κλαματα

δεν ξερω τι φταιει

αλλα ψυχολογικα να το βλεπω αυτο και να την νιωθω αυτη την απορριψη δεν μπορω αλλο.

αν θηλαζανε και δεν κλαιγανε δεν θα ειχα προβλημα να τα θηλαζω οσο θελουν αυτα.

marker κοριτσάκι μου βάλε καλύτερα ένα νέο post στο θηλασμός και διατροφή για να σου απαντήσουν τα κορίτσια εκεί.

Επίσης να τους χαίρεσαι.Τον Στελλάκι σου που γιόρταζε και τον Νικολάκι σου που γιορτάζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

αυτό που έχετε και δωμάτιο γεμάτο όργανα ....εδώ μου κάθεται!!!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

εγώ σκέφτομαι που στα κομμάτια να χωρέσω το ποδήλατο :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Αφροδιτούλα ένα δωμάτιο στο υπόγειο έχουμε διαμορφώσει.

Αν θες φέρε το ποδηλατό σου εδώ.Τουλάχιστον να το χρησιμοποιήσει κάποιος αυτό το ρημαδογυμναστήριο. :blink::huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Panayiota έγραψε:

AFRODITH έγραψε:

Αφροδιτούλα ένα δωμάτιο στο υπόγειο έχουμε διαμορφώσει.

Αν θες φέρε το ποδηλατό σου εδώ.Τουλάχιστον να το χρησιμοποιήσει κάποιος αυτό το ρημαδογυμναστήριο. :blink::huh:[/quote:g7uf3y31]Το γυμναστηριο μας μαρανανε! :laugh:

Ολλα τα ειχε η Μαριωρη, ο φερετσες της ελειπε!

Βαζω τα ασιδερωτα μου εκει! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ μέχρι να δω περίοδο ήμουν εντελώς φούσκα! Και τι δεν έκανα για να επανέλθω. ΤΙΠΟΤΑ! Γυμναστική, ραμμένο στόμα, πολύ νερό.... ΤΙΠΟΤΑ!

Όταν ήρθε η περίοδος αμέσως έφυγαν 2 κιλά σε μια εβδομάδα και ξεφούσκωσα. Χωρίς να κάνω το παραμικρό. Από τότε χάνω σταδιακά βάρος. Τώρα τελευταία το ρημάδι δεν το ράβω και πρεπει να βαλω φρένο. Όσο για γυμναστική, έχω αγοράσει μια μπάλα γυμναστικής που δεν παίρνει πολύ χώρο. Δεν έχω όμως διάθεση. Όλο λέω σήμερα θα κάνω και όλο τίτποτα δεν κάνω. Το πάρκο δίπλα μου είναι για να πάω να τρέξω αλλά ούτε μισή ώρα δεν περισσεύει. Μόνη με 2 παιδιά τι να πρωτοκάνω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μέσα στον πόνο της μαστίτιδας θυμήθηκε να έρθει η περίοδος μετά από 43 μέρες. Πονούσε κάθε μου κύτταρο, πονούσε και η κοιλιά μου με τη μέση μου... ΑΑΑΑΑΑαααααα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο Σαββινακι μου ειχε ερθει περιοδος στους 3 μηνες. Αλλα ερχοταν οποτεε το θυμοταν! Ενω θηλαζα προσπαθουσα για παιδακι αλλα δεν εμεινα, εμεινα με το που σταματησα. Ο γιτρος μου ειχε πει οτι 95% ο θηλασμος αποτελει μεθοδο αντισυλληψης.

παρεπιπτοντως κι εγω με το που σταματησα τον θηλασμο αρχισα να ξεπρηζομαι και να μαζευω, χωρις προσπαθεια κι ολας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια θελω να σας ρωτησω αν ξερετε να μου πειτε οτι κατα τη διαρκεια του θηλασμου ερχεται και η περιοδος? Δηλαδη εγω θηλαχω κοντα 3 μηνες αποκλειστικα και χτες το βραδυ μου ηρθε η περιοδος ετσι συμβαινει? :huh::huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χτες πήγα νοσοκομείο πάλι με δυνατό πυρετό και τρελό πονοκέφαλο. Άσχημα τα πράγματα. Σαν ζόμπι ήμουν. Δεν το γλύτωσα το τρύπημα. Σήμερα είμαι σπίτι και δεν παίρνω πολύ αγκαλιά τη μικρή γιατί ακόμα πονάω. Εξαντλήθηκα από τον πόνο. Ήταν πέρα από κάθε μου φαντασία ότι θα το πάθαινα αυτό 11 μήνες μετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι έρχεται μην αγχώνεσαι ...εγώ είμαι από τις λίγες εξαιρέσεις που ακόμα περιμένω .

στις περισσότερες γυναίκες έρχεται ως τον έκτο μηνα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

madia έγραψε:

κοριτσια θελω να σας ρωτησω αν ξερετε να μου πειτε οτι κατα τη διαρκεια του θηλασμου ερχεται και η περιοδος? Δηλαδη εγω θηλαχω κοντα 3 μηνες αποκλειστικα και χτες το βραδυ μου ηρθε η περιοδος ετσι συμβαινει? :huh::huh:

Σε πολλά κορίτσια η περίοδος ήρθε νωρίς. Άλλες ακόμα την περιμένουν. Μην ανησυχεις καθόλου. Είναι φυσιολογικό. Μπορεί να είναι τακτική, μπορεί να έρχεται όποτε το θυμηθεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 11 years later...

Καλησπέρα κορίτσια!!!! Είμαι πολύ μπερδεμένη και στεναχωρημένη παράλληλα... Θηλαζα αποκλειστικά μέχρι τον έκτο και τώρα πια παράλληλα με το θηλασμό έχουμε ξεκινήσει και τροφές συν νεράκι.. το μωρό θηλάζει 3-4 φορές μέσα στη μέρα και άλλες 2-3 μέσα στη νυχτα... την προηγούμενη εβδομάδα άρχισε να μου πονάει η κοιλιά σαν πόνοι περιόδου μέχρι που σήμερα μου ήρθε περίοδος.. ακούω από μανουλες που θήλασαν ότι όταν έρχεται περίοδος σταματάει ο θηλασμός και θα κοπεί το γάλα σε μια βδομάδα η ένα μήνα .. πραγματικά δεν είμαι έτοιμη ακόμα για κάτι τέτοιο και έχω αγχωθει... Μπορείτε να με διαφωτίσετε;;; Θα σταματήσει ο θηλασμός τώρα με τη περίοδο;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Β α σ ι λ ι κ η είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!! Είμαι πολύ μπερδεμένη και στεναχωρημένη παράλληλα... Θηλαζα αποκλειστικά μέχρι τον έκτο και τώρα πια παράλληλα με το θηλασμό έχουμε ξεκινήσει και τροφές συν νεράκι.. το μωρό θηλάζει 3-4 φορές μέσα στη μέρα και άλλες 2-3 μέσα στη νυχτα... την προηγούμενη εβδομάδα άρχισε να μου πονάει η κοιλιά σαν πόνοι περιόδου μέχρι που σήμερα μου ήρθε περίοδος.. ακούω από μανουλες που θήλασαν ότι όταν έρχεται περίοδος σταματάει ο θηλασμός και θα κοπεί το γάλα σε μια βδομάδα η ένα μήνα .. πραγματικά δεν είμαι έτοιμη ακόμα για κάτι τέτοιο και έχω αγχωθει... Μπορείτε να με διαφωτίσετε;;; Θα σταματήσει ο θηλασμός τώρα με τη περίοδο;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Η επάνοδος της έμμηνου ρύσης δεν σημαίνει το τέλος του θηλασμού. Το γάλα δεν ξινίζει ή «χαλάει» όταν έχετε την περίοδό σας, ούτε είναι λιγότερο θρεπτικό. Μερικές γυναίκες παρατηρούν μια προσωρινή πτώση στην παραγωγή γάλακτος λίγες μέρες πριν και κατά την διάρκεια της περιόδου. Αυτό οφείλεται σε φυσιολογικές ορμονικές διακυμάνσεις. Μόλις ξεκινήσει η περίοδος και τα ορμονικά επίπεδα επανέλθουν στο φυσιολογικό, θα αυξηθεί και η παραγωγή γάλακτος. Τα περισσότερα μωρά αντισταθμίζουν αυτή την παροδική μείωση στην παροχή γάλακτός με πιο συχνές απαιτήσεις για θηλασμό και φροντίδα.

Χειρουργός μαιευτήρας/γυναικολόγος 

Παπαχατζόπουλος Στέργιος!

Μην αγχώνεσαι η φύση ξέρει τι πρέπει να γίνει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Β α σ ι λ ι κ η είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!! Είμαι πολύ μπερδεμένη και στεναχωρημένη παράλληλα... Θηλαζα αποκλειστικά μέχρι τον έκτο και τώρα πια παράλληλα με το θηλασμό έχουμε ξεκινήσει και τροφές συν νεράκι.. το μωρό θηλάζει 3-4 φορές μέσα στη μέρα και άλλες 2-3 μέσα στη νυχτα... την προηγούμενη εβδομάδα άρχισε να μου πονάει η κοιλιά σαν πόνοι περιόδου μέχρι που σήμερα μου ήρθε περίοδος.. ακούω από μανουλες που θήλασαν ότι όταν έρχεται περίοδος σταματάει ο θηλασμός και θα κοπεί το γάλα σε μια βδομάδα η ένα μήνα .. πραγματικά δεν είμαι έτοιμη ακόμα για κάτι τέτοιο και έχω αγχωθει... Μπορείτε να με διαφωτίσετε;;; Θα σταματήσει ο θηλασμός τώρα με τη περίοδο;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλησπέρα κορίτσι μου! Θήλασα κ τα δύο μου παιδάκια αποκλειστικά από την πρώτη στιγμή κ το ίδιο σκοπεύω να κάνω τώρα κ στο τρίτο.... Κ τις δύο φορές είχα περίοδο αμέσως μόλις έκλεισα τις σαράντα μέρες κ ερχόταν κάθε μήνα κανονικότατα, παρ' όλα αυτά το γάλα μου ήταν αρκετό για να συνεχίζουν να θηλάζουν αποκλειστικά... Ο ένας μάλιστα ήταν αρκετά χοντρούλης κ με ρωτούσαν τι του δίνω!!! 😊😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Froufro είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου! Θήλασα κ τα δύο μου παιδάκια αποκλειστικά από την πρώτη στιγμή κ το ίδιο σκοπεύω να κάνω τώρα κ στο τρίτο.... Κ τις δύο φορές είχα περίοδο αμέσως μόλις έκλεισα τις σαράντα μέρες κ ερχόταν κάθε μήνα κανονικότατα, παρ' όλα αυτά το γάλα μου ήταν αρκετό για να συνεχίζουν να θηλάζουν αποκλειστικά... Ο ένας μάλιστα ήταν αρκετά χοντρούλης κ με ρωτούσαν τι του δίνω!!! 😊😊😊

Πάλι τα ίδια πράγματα έχουμε πάθει?  Χαχαχαχχα 

@Β α σ ι λ ι κ η μην αγχώνεσαι καθόλου.  2 χρόνια + θηλασα και είχα κι εγώ περίοδο  μετά από 3-4 μέρες αφού πέρασαν οι 40 που είχα ούτως ή άλλως μετά τον τοκετό! Όλα καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

καλημερα κοριτσια ,ειμαι καινουρια στο φορουμ.ελπιζω να το εντασσω στη σωστη ενοτητα.γεννησα  05/08 τα λοχεια μου κρατησαν εως και 14/09,επειτα θεωρησα οτι αδιαθετησα στις 24/09 για δυο μερες κρατησε.εκτοτε τιποτα ξανα και εχει περασει ποσος καιρος χωρις ξανα περιοδο.μιλησα με το γιατρο μου ειπε να κανω εν τεστ και το ξαναβλεπουμε μεχρι μεσα νοεμβριου,που μπορει να οφειλεται .βρηκε καμια σας απαντηση σε αυτο το θεμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...