Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σύνδρομο ανατάραξης μωρού..ΠΡΟΣΟΧΗ!!!


Recommended Posts

Η εικόνα του γονιού που παίζει με το μωρό του, πετώντας το στον αέρα και στη συνέχεια πιάνοντάς το, είναι γνωστή ανά την υφήλιο. Η εικόνα του θυμωμένου ενήλικου που κουνά βίαια το μωρό που κλαίει είναι επίσης συνηθισμένη. Αυτό που είναι λιγότερο γνωστό είναι το γεγονός ότι αυτή η πρακτική έχει συχνά ως αποτέλεσμα τον τραυματισμό του εγκεφάλου του μωρού. Υπολογίζεται ότι στις ΗΠΑ 3.000 παιδιά κάθε χρόνο υποφέρουν από το σύνδρομο της ανατάραξης του μωρού λόγω κακοποίησης. Το 25% αυτών των μωρών θα πεθάνει, ενώ το 60% θα έχει μόνιμες αναπηρίες για την υπόλοιπη ζωή του.

Το σύνδρομο της ανατάραξης του μωρού είναι ένας σοβαρός εγκεφαλικός τραυματισμός που συμβαίνει, όταν ένας εξουθενωμένος ή γονιός ή αυτός που φροντίζει το μωρό χάνει τον έλεγχο και αρχίζει να ταρακουνά το μωρό για να το κάνει να σταματήσει. Οποιοσδήποτε είναι παρών σε ένα τέτοιο ταρακούνημα μωρού μπορεί να αντιληφθεί ότι είναι επικίνδυνο. Τα συμπτώματα του συνδρόμου της ανατάραξης στο μωρό είναι λήθαργος, εκνευρισμός, μειωμένη όρεξη και εμετοί. Αν η ανατάραξη είναι πολύ σοβαρή, τότε μπορεί να παρατηρηθούν δυσκολία στην αναπνοή, σπασμοί, ακόμα και κωματώδης κατάσταση. Τα πιο ελαφρά συμπτώματα του συνδρόμου μπορεί να εκληφθούν από τον παιδίατρο λανθασμένα ως γρίππη ή κολικός. Οι τεχνικές εγκεφαλικής απεικόνισης (MRI, CT scan), η ακτινογραφία κεφαλιού και η οφθαλμολογική εξέταση για να διαπιστωθεί η ύπαρξη αιμορραγίας στα μάτια χρησιμοποιούνται για τη διάγνωση του συνδρόμου.

Μια έρευνα στο Colorado των ΗΠΑ κατέδειξε ότι οι πιθανότεροι "δράστες" που προκαλούν το σύνδρομο της ανατάραξης του μωρού με αποτέλεσμα τον εγκεφαλικό τραυματισμό του είναι ο βιολογικός πατέρας (37%), ο φίλος της μητέρας (20,5%), οι γυναίκες μπέιμπι σίτερ (17,3%) και, τέλος, η μητέρα (12,6%). Η πρόληψη είναι πολύ σημαντικός παράγοντας για την αποφυγή του συνδρόμου της ανατάραξης. Ένα πολύ μεγάλο ποσοστό του γενικού κοινού δεν γνωρίζει ότι το να ταρακουνά κανείς ένα μωρό μπορεί να έχει ολέθριες επιπτώσεις στην υγεία του. Και μόνο αυτό είναι ιδιαίτερα ανησυχητικό. Ακόμα και αν το μωρό επιζήσει ενός ή περισσότερων βίαιων ταρακουνημάτων, οι επιπτώσεις για το ίδιο και την οικογένειά του είναι τεράστιες. Τόσο το συναισθηματικό όσο και το οικονομικό βάρος είναι δυσβάσταχτα.

Τι να κάνετε, όταν το μωρό κλαίει:

-Σιγουρευτείτε ότι όλες οι βασικές ανάγκες του έχουν καλυφθεί (φαγητό, πάνα, κατάλληλο ντύσιμο κ.λπ.).

-Δώστε του μια πιπίλα.

-Πηγαίνετε το μωρό μια βόλτα.

-Πάρτε αγκαλιά το μωρό και περπατήστε στο σπίτι.

-Τηλεφωνήστε σε ένα δικό σας άνθρωπο για βοήθεια και υποστήριξη και κάντε ένα διάλειμμα.

-Βάλτε το μωρό στην κούνια του, σιγουρευτείτε ότι είναι ασφαλές, κλείστε την πόρτα και πηγαίνετε σε άλλο δωμάτιο. Κάθε πέντε, δέκα λεπτά ρίχνετε μια ματιά στο μωρό.

Για να αποφύγετε πιθανό τραυματισμό:

-Σιγουρευτείτε ότι όλοι όσοι ασχολούνται με το μωρό σας γνωρίζουν τους κινδύνους της ανατάραξης, συμπεριλαμβανομένων φίλων, συγγενών, μπέιμπι σιτερ, αδελφών και οποιουδήποτε δεν έχει εμπειρία με μωρά και μικρά παιδιά.

-Υποβαστάζετε το κεφάλι και το λαιμό του μωρού σας, όταν το έχετε αγκαλιά ή το μεταφέρετε.

-Όταν παίζετε, να είστε προσεχτικοί και να κάνετε απαλές κινήσεις. Ποτέ μην πετάτε το μωρό στον αέρα για να το ξαναπιάσετε, ποτέ μην του κάνετε κούνια κρατώντας το από τους αστραγάλους και μην κάνετε τζόκινγκ έχοντας το μωρό στην πλάτη σας.

-Θα πρέπει να γνωρίζετε τι να κάνετε όταν το μωρό σας κλαίει. Το κλάμα, και ιδιαίτερα αυτό ενός μωρού με κολικό, είναι η συμπεριφορά που κάνει ένα γονιό να ταρακουνήσει το μωρό του. Το κλάμα μπορεί να είναι ένα σημάδι ότι το μωρό θέλει φαγητό ή καθαρή πάνα, έχει πυρετό, είναι κουρασμένο, θέλει να κοιμηθεί, δέχτηκε πολλά ερεθίσματα κ.λπ.

-Να φροντίζετε τον εαυτό σας, να αναγνωρίζετε πότε έχετε κουραστεί και να ζητάτε βοήθεια.

Και όχι τίποτε άλλο αλλά δυο μέρες τώρα χορεύω και κουνιέμαι με τον μικρό στην αγκαλιά κάνοντας χορευτικές φιγούρες!!!!Μου έχει πάει..να!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγώ έτσι σκέφτηκα , όμως λέει ότι δεν πρέπει να τα κουνάμε έτσι με απότομη κίνηση καθόλου..εν τω μετξύ ο πατέρεας μου τον πιάνει από τα χέρια και ενώ τον σηκώνει ψηλά τον , τον ψιλοπετάει και τον πιάνει από τον ποπο..δεν ξέρω αν το περιέγραψα ωραία κ καταλάβατε..πάντως έγω έχω αγχωθεί..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΑΝΗ, ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΑΚΟΥΣΕΙ ΑΥΤΟ! ΜΗΠΩΣ ΟΜΩΣ ΥΣΧΙΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΟΛΥ ΜΩΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑΚΗ? ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ, ΝΑ ΜΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΑΘΕΛΑ ΜΑΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από όσα κοιταξα εχθές έλεγε μέχρι την ηλικία των 3. Όσο πιο μικρό τόσο πιο ευκολο βέβαια. Γενικά μεχρι τα 3 θέλει προσοχη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω ακούσει κι εγώ γι' αυτό το σύνδρομο. Γι' αυτό και δεν άφηνα κανένα να ταρακουνά τα μωράκια μου και να τα πετάει στον αέρα! Είχα όμως την εντύπωση ότι αυτό ίσχυε για τα πολύ μωράκια και όχι ακόμη και για τα νήπια μέχρι την ηλικία των τριών που αναφέρει η Φανή.:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fanh mou tora prin ena mhna kai egw eixa asxoleithei mayto kai eblepa videakia sto you tube kai sokaristika !!!!

hthela na balw kapio videaki edw alla einai poli sokaristika !!!!

emena pantos mou piastike h psixh kai eimai para poli prosektikh .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι κ εγώ τα είδα κ έπαθα ένα σοκ!! Και είπα τουλάχιστον να ενημερωθούμε όσες δεν το ξέρουμε...ασε τα βίντεο...δεν αντέχονται..κόντεψα να τρελαθώ τη νύχτα που τα είδα..είπα Χριστέ μου τι κάνω στο παιδί!!!!Και να οι σβούρες και να τα κουνήματα πάνω κάτω ...πωπω...προτιμώ να πεθάνω παρά να ζήσω κάτι τέτοιο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατσε ρεσυ τωρα αγχωθηκα!!!!

εγω τον κοιμηζω συνεχεια χορευοντας τον και τωρα τελευται που και που τον πεταω ψηλα γιατι γελαει πολυ και του αρεσει!!!!! επισης τον βαζω στο κρεβατι και τον τραβαω απ οτα ποδια και κανουμε το πλοιο απισης ξεκαρδιζεται...τι κανω?????? κκανω κατι κακο???????????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

veni mou kalitera mhn ton petas ston aera ....(xtipa ksylo mporei na sou pesei)

mhn anxoneste apla thelei prosoxh ,oxi apotoma trantagmata kai dynata giati xtipaei mesa o egefalos sto kranio .

elenh nai apo lathos twn goniwn eginan .

giauto sto aytokinhto mpenoun na blepoun pros ta pisw gia ta ta frenarismata ,an htan mpros ta mprosta tha xtipouse kathe fora to kefali tous me dynami pisw ....nomizw egina katanoith etsi opos to eksigw .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι τόσο από λάθος...όσο από εγκληματική συμπεριφορά η οποία συμπεριλάμβανε και ταρακούνημα. Αλλά για σκέψου να το πάθει από ένα απλό παιχνίδι..Βενι καλύτερα να μην το κάνεις..κ εγώ μέχρι χθες τον ταρακουνούσα από το χορό..καί έπαθα πλάκα..λίγη προσοχή θέλει..προσοχή στο απότομο κουνημα του κεφαλιού..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!! ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΤΑΓΜΑ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΜΕΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΩ ΑΓΚΑΛΙΑ Κ ΝΑ ΚΟΥΝΑΩ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ Η ΝΑ ΧΩΡΟΠΗΔΑΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ( ΚΑΘΙΣΤΗ ) ΛΕΤΕ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ???????????????????:dry: ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΗΛΕΤΕ Κ ΕΜΕΝΑ ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΝΤΕΑΚΙ??? ΕΧΩ ΑΝΧΩΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΗΡΕΜΙΣΤΕ! ΝΑΙ ΜΕΝ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΩΧΗ, ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Η ΦΑΝΗ, ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΚΟΥΝΗΜΑ! ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΦΡΑΠΕ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω παντως ειχα διαβασει καπου οτι οταν πετας το μωρο ψηλα και αυτο αντιδρα δεν ειναι αντιδραση χαρας αλλα τρομου και εμεις το παρερμηνευουμε γιατι ειμαστε μεγαλοι και δεν αντιλαμβανομαστε τι νιωθει το μωρο

εγω παντως , και αφου διαβασα και το ποστ σου , σιγουρα δε προκειται ν αφησω κανενα να ταρακουνησει τη τζουτζουκα μου!!!! οριστε μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

-Βάλτε το μωρό στην κούνια του, σιγουρευτείτε ότι είναι ασφαλές, κλείστε την πόρτα και πηγαίνετε σε άλλο δωμάτιο. Κάθε πέντε, δέκα λεπτά ρίχνετε μια ματιά στο μωρό.

τραγικό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

euapap έγραψε:

tirogaridaki έγραψε:

τραγικό...[/quote:2abwc62g]

Πιο τραγικό είναι από τα πολλά νεύρα να ξεσπάσεις πάνω του και να του κάνεις κακό..καλύτερα να αφήνεις το θυμό να καλμάρει και μετά να ασχοληθείς με το μωρό σου..γιατί άνθρωποι είμαστε κ όχι ρομπότ..και όλοι οι άνθρωποι ΄δεν έχουν τις ίδιες αντοχές..και καμιά φορά ένα μωρό σε κάνει να ξεπεράσεις τα όριά σου και να έισαι έτοιμος να αντιράσεις σπασμωδικά..οπότε η διατήρηση της ψυχραιμίας και να αφήσεις το θυμό σου να ξεσπάσει είναι ένας τρόπος αυτοσυγκράτησης και σωστής συμπεριφοράς..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

υπάρχουν κοπέλες που δε θα ήθελαν να το δουν..αν θες σου στέλνω σε προσωπικό μηνυμα..

Mήπως σου είναι εύκολο να μου τα στείλεις κ σε μένα?Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...