Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΧΘΕΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΚΑΚΙΑ...


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ...ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑΚΙΑ....

ΠΗΡΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΔΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ Κ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΧΑΜΟΜΙΛΙ...ΗΠΙΕ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΠΙΜΠΕΡΟ,ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ , ΕΧΕΙ ΑΕΡΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΚΑΚΙΑ ΤΙΠΟΤΑ...ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΟ ΚΑΗΜΕΝΟ?ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ...

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Κ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα μωρακια που θηλαζουν ειναι φυσιολογικο να μην κανουν κακακια και για μια εβδομαδα ακομη.

Αν θηλαζεις μη δινεις τιποτα αλλο.

Προσπαθησε με λιγο λαδακι και με το θερμομετρο να ερεθισεις λιγο τον πωπουλι του για να ενεργηθει!

Καντου και ενα μασαζακι με λαδακι στην κοιλιτσα!

Καλη επιτυχια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ σε μένα έχει τύχει και μια και δυο μέρες. Πάντα τη 2η μέρα τα έκανε..πιστεύω μέχρι το βράδυ θα τα κάνει. το χαμομηλάκι όμως δε βοηθάει νομίζω..ξέρω ότι το τσάι προκαλεί δυσκοιλιότητα..άστο καλύτερα..μόνο γαλατάκι δικό σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΚΑΡΙ ΤΙΡΟΓΑΡΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΖΟΥΖΟΥΝΕΛΙ ΜΟΥ...

ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ...ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΚΑΛΟ Η ΟΤΙ ΔΕ ΤΡΩΕΙ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΗΡΕ ΑΠΟ ΚΑΤΩ...

ΑΝ ΚΑΙ ΤΡΩΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ....ΚΛΑΨ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kai se mena eixe tixi moy eipe o giatros oti "ta paidakia poy thilazoyn den einai pote diskilia" emena eixe na kanei 5 meres!!!!!!

moy ta kane mazemena:( ekane zipoynaki forma sentonia xalia den vlepontan ase oyte na to thimame den thelo:P

meta moy to xe katsei sistima ta ekane ana 4 meres!!!

min anxonese koyklitsa moy!!!

tipota min valeis sto poylaki toy i sto kolaraki toy.

apla na eisai proetimasmenio giati tha soy kanei mpoliko prama

:laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

κ σε μένα έχει τύχει και μια και δυο μέρες. Πάντα τη 2η μέρα τα έκανε..πιστεύω μέχρι το βράδυ θα τα κάνει. το χαμομηλάκι όμως δε βοηθάει νομίζω..ξέρω ότι το τσάι προκαλεί δυσκοιλιότητα..άστο καλύτερα..μόνο γαλατάκι δικό σου!

to xamomili oyte ego pistevo oti voithaei

oso gia to tsai ektos oti stoymponei :P exei kai kafeini mesa

oxi tsai se mikra paidakia

filakia koyklitses moy

gia soy tirogaridaki moy gliko

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΤΟΥ ΑΔΕΡΦΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΑΘΕΙ ΑΥΤΟ,ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ.ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ,ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ 4-5 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ.ΟΤΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΕΙ ΕΚΑΝΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!! ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ:cheer: ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΚΑΚΙΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 4 ΜΕΡΕς ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑΚΙΑ. ΕΜΕΝΑ ΤΩΡΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΚΑΚΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ 2.5 ΜΗΝΩΝ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μην ανησυχεις. Και μενα μολις περασε τον μηνα ετυχε να κανει κακα μετα απο 48 ωρες. Ημουν σε αναμμενα καρβουνα. Και τελικα τα εκανε μαζεμένα! Δεν ηξερα απο που να αρχισω! Απο την κορυφη μεχρι τα νυχια ημασταν ...μουσταρδι!

Απο τοτε το εχει κανει 5-6 φορες ακομα και φοβαμαι να βγω εξω γιατι ξερω τι με περιμενει οταν αποφασισει να τα σερβιρει. Ουτε ομπρελα δεν μας σωζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ!!!!ΗΡΕΜΗΣΑ ΤΩΡΑ ΚΑΠΩΣ...ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΜΠΟΥΝΙΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ...ΧΙΧΙ!!!

ΔΕ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΤΣΑΙ,ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΜΟΜΙΛΙ 2-3 ΓΟΥΛΙΕΣ ΗΠΙΕ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ...ΓΕΝΙΚΑ ΔΕ ΠΙΑΝΕΙ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΟΥΤΕ ΣΕ ΤΥΛΙΟ,ΟΥΤΕ ΝΕΡΟ ΤΙΠΟΤΑ!!!!

ΕΧΕΙ ΓΟΥΣΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΔΕ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΗ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

ΤΟ NATURAL THING!!!!ΧΑ ΧΑ ΧΙ ΧΙ (ΕΧΩ ΧΑΡΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΛΕΩ ΚΑΙ ΑΣΤΕΙΑΚΙΑ!!!)

ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΚΑΣΜΕΝΗ,ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΙΧΕ 3 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΙΚΡΟΚΛΥΣΜΑ ΓΙΑ ΒΡΕΦΗ...

Ο ΚΑΗΜΕΝΟΣ ΝΥΣΤΑΖΕ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΞΥΠΝΑΓΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΖΟΡΙΖΟΤΑΝ ΚΑΙ ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΜΟΝΟ ΠΟΡΔΙΤΣΕΣ...ΚΑΚΑΚΙΑ ΤΙΠΟΤΑ...'

ΚΑΙ ΤΟΥ ΞΑΝΑΕΒΑΛΑ ΚΛΥΣΜΑ ΧΘΕΣ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΜΟΥ..ΟΜΩΣ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΞΑΝΑΒΑΛΩ ΝΑ ΜΗ ΣΥΝΙΘΙΖΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥ...

ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΚΑΝΕΙ????????

ΔΕ ΤΡΩΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΕΠΙΡΡΕΑΖΕΙ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ...

ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΧΑΜΟΜΙΛΑΚΙ.......

ΑΛΛΑ ΔΕ ΤΟ ΘΕΛΕΙ..ΛΙΓΕΣ ΓΟΥΛΙΕΣ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΠΟΛΥ.......

ΒΟΗΘΕΙΑ.........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα η μικρή μου (είναι 11 μηνών τώρα), μέχρι αφαλοκήλη έπαθε από το σφύξιμο όσο ήταν πολύ μωρό.

Εγώ της έβραζα χαμομήλι αλλά το βότανο.

Όχι Lipton και τέτοια.

Αγόραζα από το super market βότανο χαμομήλι και της έδινα λίγο.

Επίσης με θερμόμετρο και λαδάκι την είχα συνέχεια.

Όταν αρχίσει να τρώει και άλλες τροφές θα φτιάξει.

Μέχρι τότε υπομονή !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω πρόσεξα ότι δεν κάνει κακά της αν φάω άγουρα φρούτα ή βερυκοκα. Τις προάλλες που δεν μου έκανε κακά έτρεμα την ώρα που θα τα σερβίρει. Και καλά έκανα! 5:30 το πρωι τραγουδούσα:

"Σαν ηφαίστειο που ξυπνά απ' όνειρο βαθύ

κι ό,τι φτιάχνει τα βουνά, κλαίει να γεννηθεί

Σαν ηφαίστειο που ξυπνά εφτά γενιές σβηστό

Λάβα μου, λάβα μου, χέσιμο ζεστό"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΝΑ Ο ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΕΚΝΑΕ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΤΟΥ ΕΒΑΛΑ ΥΠΟΘΕΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΧΡΟΝΟ ΝΤΕ ΤΕ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΕΚΑΝΕ ΚΑΚΑΚΙΑ 3-4 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΠΡΑΜΑ ΟΧΙ ΑΣΤΕΙΑ....ΥΠΟΘΕΤΑ ΓΛΎΚΕΡΙΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΤΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ ΕΓΩ ΤΟΥ ΕΒΑΛΑ ΜΙΚΡΟΚΛΥΣΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΒΡΕΦΗ!

Κ ΑΥΤΟ ΓΛΥΚΕΡΙΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΓΡΟ!

ΠΑΝΤΩΣ ΔΕ ΤΟΥ ΞΑΝΑΒΑΖΩ ΜΗ ΣΥΝΙΘΗΖΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥ!ΘΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΩ!!!ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ,ΘΑ ΚΑΝΕΙ

!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εβαλες κλυσμα στο παιδακι που θηλαζει επειδη δεν τα εκανε δυο μερες????

Ειναι απολυτα φυσιολογικο. Μπορει να τα κανει ανα 3 μερες για ολοκληρους μηνες? Γιατι ανησυχεις τοσο πολυ? Μη μου πεις οτι το κλυσμα σου το συνεστησε γιατρος??? (Δεν τα βαζω μαζι σου, με οποιον σου ειπε για το κλυσμα τα βαζω!:angry: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ εμενα το πουλακι μου ειχε να κανει κακακια 48 ωρες κ κατι κ μολις του εδωσα 25 γραμ ροφημα μαραθου της milupa σε λιγοτερο απο 1 ωρα ενεργηθηκε, εγω δε θηλαζω του δινω μπουκαλι κ σιγουρα δεν αντικαθιστω κανενα γευμα με το τσαγακι του αλλα βλεπω πως το βοηθαει οποτε πινει κ οπαιδιατρος μας ειναι συμφωνος στο να πινουμε τοσο λιγακι...;):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tha to ksanagrapso " ta paidia poy thilazoyn den kanoyn diskiliotita mexri 10 meres den sintrexei logos anisixias!!!!

min taleporis to paidaki me klisma!!!

akoy mono ton paidiatro soy!!!

simfono apolita me tin natural

emena soy leo ta ekena gia 1 me 1/5 mina kathe 5 meres

ana 5 meres tis petaga ena zipoynaki giati to ekane xalia!!!

min panikobalese

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 13 years later...

Γεια σας κορίτσια το μωράκι μου είναι 15 ημερών και σήμερα δεν έχει κάνει κακακια σήμερα είναι κάτι το ανησυχητικό ..και θηλάζω και δεινό έτοιμο γάλα ..🙏❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Athina A είπε:

Γεια σας κορίτσια το μωράκι μου είναι 15 ημερών και σήμερα δεν έχει κάνει κακακια σήμερα είναι κάτι το ανησυχητικό ..και θηλάζω και δεινό έτοιμο γάλα ..🙏❤️

Καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου ! 

Τα μωρά που θηλάζουν μπορεί να κάνουν και 15 μέρες να τα κάνουν και αυτό να είναι φυσιολογικό. Ο δεύτερος μου έχει τύχει να κάνει 12 μέρες χωρίς να τα κάνει . 

Δε βλέπω κάτι ανησυχητικό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 8 months later...
στις On 1/12/2022 at 11:27 ΠΜ, ο/η Christine_ είπε:

Καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου ! 

Τα μωρά που θηλάζουν μπορεί να κάνουν και 15 μέρες να τα κάνουν και αυτό να είναι φυσιολογικό. Ο δεύτερος μου έχει τύχει να κάνει 12 μέρες χωρίς να τα κάνει . 

Δε βλέπω κάτι ανησυχητικό! 

Καλησπέρα! Να σας ζήσει το μωράκι! Κι εγώ έχω ένα μπεμπακο 5,5 μηνών, πρώτη φορά μαμά, και εδώ και ένα μήνα κάνει τα κακά ανά 7 με 10 μέρες. Σήμερα φανταστείτε περίμενα να κάνει, έκλεισε 8 μέρες χωρίς, και ίσα που έβγαλε λιγα. Θηλάζω αποκλειστικά και μέχρι τώρα έκανε κανονικα και πολλές φορές μέσα στη μερα μέχρι που αποφάσισε ότι δεν ήθελε έτσι. Έχω αγχωθεί γιατί νομίζω ότι θα σκάσει αλλά η κοιλίτσα του δεν είναι πρησμένη. Αυτό επίσης που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όταν ενεργήθηκε μετά από μέρες τις δύο πρώτες φορές ήταν μουσταρδι χρώμα αλλά πολύ πηχτά, κάπως σαν γιαουρτι. Ο παιδίατρος μου είπε είναι φυσιολογικό, θηλάζεις κανονικά και μπορεί να κάνει και μήνα σε θηλάζοντα βρέφη. Έχει καμία κάποια παρόμοια εμπειρία ή κάποια συμβουλή; Ευχαριστώ πολυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...