Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υποθυρεοειδισμός Hashimoto


Recommended Posts

Απο εχθές που πήγα στον ενδοκρινολόγο μου τις εξετάσεις μου για να τις δει με έχει πίασει μια στεναχώρια , μια απαισιοδοξία απίστευτη.

Ο γιατρός μου, μου διέγνωσε θυροειδίτιδα HASHIMOTO είχα που έιχα τον απλό υποθυροειδισμό τώρα έχω και τον Ιαπωνικο τυπο ακου ΗASHIMOTO !!

Εδω και 2 χρόνια πέρνω τα thyrormone 0,01 κάθε πρωι, ο γιατρός μου δεν μου άλλαξε όυτε χάπια όυτε άυξησε την δόση.

Θέλω να ρωτήσω τι διαφόρα έχει με τον απλό υποθυρεοδισμο, ο Hashimoto?

Μπορώ να μέινω έγκυος ή θα έχω πρόβλημα?

Η TSH μου ήταν στα φυσιλογικά πλάισια 1,85

Το ANTI- TG είναι τσιμπημένο 291,0 με φυσιολογ. τιμή έως 4

όπως επίσης και το ΑΝΤΙ -ΤPO 53.9 με φυσιολ. τιμη έως 5,6

Σας παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας.

Συγνώμη για το μεγάλο topic μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Linaki πασχω κι εγω απο υποθυρεοειδισμο hashimoto εδω και 2 χρονια.Παιρνω το Τ4 των 75 καθε πρωι.Ρωτησα και την ενδοκρινολογο μου και τον γυναικολογο και μου ειπαν οτι απ τη στιγμη που εχει ρυθμιστει το TSH δεν υπαρχει προβλημα οσον αφορα τη γονιμοτητα.Αρκει ομως να μην ξεχναμε το χαπακι μας.Ελπιζω να σε ηρεμησα λιγακι.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απ'οτι γνωρίζω δεν επηρεάζει καθόλου την γονιμότητα. Στην εγκυμοσύνη θα πέρνεις τα χάπια σου κανονικά απλά θα αυξήσει σε προχωρημένη εγκυμοσύνη την δόση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΤΙΜΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΤΑ Τ4 ΤΩΝ 75.ΤΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΠΟΛΥ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΑ.ΑΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΧΑΠΑΚΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΗ Η TSH ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ.ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ!!ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ!!:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις σας ειλικρίνα :) . Θα θέλα να σας ξαναρωτησω όμως κάτι, γιατι εσείς πέρνετε το Τ4 και εγώ τα thyrormone μήπως ξέχασε να μου τα αλλάξει τα χάπια? Εσεις πάντα τα Τ4 πέρνατε?

Φιλακιααααααα :kiss:

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Linaki γεια σου και παλι!!!!!!Το Τ4 το παιρνω απ την αρχη και μεσα σε ενα μηνα ρυθμιστηκε το TSH.Παντως ρωτα και το γιατρο σου για να σου φυγει το αγχος.

Εμενα παντως το μονο που μου τη σπαει ειναι οτι πρεπει να το παιρνω για ολη μου τη ζωη.Μην αγχωνεσαι οκ?:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Linaki είμαι συνονόματη, Λίνα και εγώ ή Νικολίνα , μην ανησυχείς είμαι και εγώ με υποθυρεοειδισμό hashimoto από το 2000, έπαιρνα Τ4 στην αρχή και από τότε που η παρτίδα των Τ4 πριν κάτι χρόνια βγήκε ελαττωματική τα αλλάξαμε σε Thiroormone, τα ίδια πράγματα κάνουν τα χάπια. Όσον αφορά την γονιμότητα, όσο το ρυθμίζεις δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, και τέλος τα αντισώματα θα είναι πάντα ανεβασμένα, μου είχε πει η ενδοκρινολόγος μου όταν την ρώτησα πριν κάνα μήνα, αφού έχω υποθυρεοειδισμό.

Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Linaki μια χαρα σου τα λέει η Λίνα πιο πανω! Εχω και εχω Hashimoto ... Το εμαθα τον προηγουμενο Σεπτεμβρη και μου εδωσε Τ4 των 50. Οταν του ειπα τον Φεβρουαριο που πηγα ότι προσπαθούμε για μωρακι μου το ανεβασε σε Τ4 65... και τωρα είμαι εγκυος.... Τον επόμενο μηνα εμεινα εγκυος!!! οπότε για υπογονιμοτητα μην φοβασαι!!!!

Φιλακια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Linaki καλησπερα και απο μενα .Ειμαι η ολια .Πριν απο ενα μηνα ανακαλυψα οτι εχω υποθυροειδισμο.Η Τ4 ηταν πολυ χαμηλη και ηTSH υψηλη.Πριν απο λιγες μερες εκανα επανελεγχο .Η Τ4 ανεβηκε σε 12,40

η TSH kατεβηκε σε φυσιολογικα επιπεδα 2,74 αλλα τα αντισωματα ηταν πολυ υψηλα. Τα Anti-tpo ηταν 1078 και τα αντθυρεοσφαιρινικα αντισωματα 253.Μολις τα ειδα τρομοκρατηθηκα .Ο γιατρος τον περασμενο μηνα που πηγα μου ξεκινησε Τ4 των 50μλ .Σημερα ειχα ραντεβου με το γιατρο και με καθησυχασε λεγοντας μου οτι τα αντισωματα θα ειναι παντα ανεβασμενα.Το αγχος μου ειπε παιζει σημαντικο ρολο σαυτα τα αντισωματα.Με διαβεβαιωσε παντως οτι δεν παιζουν ρολο αυτα τα αποτελεσματα στην γονιμοτητα.Ουτε τη δοση μου ανεβασε.Μου ειπε μονο οτι αν μεινω εγκυος να τον ενημερωσω για να μου ανεβασει την δοση.Ετσι ηρεμησα καπως..Οποτε συνεχιζουμε τις προσπαθειες και ελπιζουμε οτι συντομα και μεις θα αποκτησουμε μωρακι....:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λινάκι μην στενοχωριέσαι! Αν το ρυθμίζεις σωστά με την φαρμακευτική αγωγή δεν έχεις κανένα πρόβλημα! Εμένα μου το είχαν βρει αυτό πριν 8 χρόνια περίπου, έπαιρνα τα Τ4 των 75 mg για πολλά χρόνια! Πρόσφατα έκανα κάποιες εξετάσεις, μου είπε ένας βλάκας παθολόγος του ΙΚΑ ότι ίσως χρειαστεί να πάρω κάποια στιγμή χάπια αλλά δεν είναι απαραίτητα! Είμαι στον 7ο μήνα εγκυμοσύνης κι όλα είναι μια χαρά! Χωρίς χάπια! Κι η νύφη μου, που είχε ακριβώς το ίδιο σε χειρότερο βαθμό βέβαια, με χάπια Τ4 έκανε 2 κοριτσάκια μούρλιαααα!! Με την παρακολούθηση του γυναικολόγου σου και του ενδοκρινολόγου σου δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα!! Καλή επιτυχία εύχομαι... και σύντομα με καλά νέα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητά μου και αξιολάτρευτα κοριτσάκια μου, με τις απαντήσεις σας ειλικρινά μου λύσατε όλες τις απορίες μου, Σας ΕυΧαΡιΣτώ οΛεΣ σας ειλικρινά!!!!!

Πολλά πολλά πολλά πολλά πολλά πολλά πολλά φιλάκια :kiss:

Υ.Γ Oliax73 εμένα δίπλα στην λέξη αγχος :silly: στο λεξικό έχουν την φωτογραφία μου αγχώνομαι με το παραμικρό μακάρι να μπορούσα να απαλλαγώ απ'αυτο εντελώς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λινακι καλησπερα ειμαι 38 και απο τα 23 ειχα προβλημα με το θητωειδη περασα απο πολλα σταδια απο απλη βροχοκηλη απο οζους του θηρωιδη και υπερθυροειδισμο .Όλα αυτα τα χρονια εχω παρι σχεδον όλα τα φαρμακα του εμποριου απο Τ3-Τ4 ΤΗΥΡΟΡΜΟΝΕ 0,1 τα οποια ειναι και τα τελευταια που περνω πινω δηλαδη τα τελευταια 15 χρονια χαπια με καποιες διακοπες που ειναι για καποιες εξετασεις και τοτε ειμαι αρρωστη οταν δεν τα παιρνω ο οργανισμος αποδιοργανωνεται .Το 1999 εκανα ολικη αφαιρεση και η βιοψια εδειξε καποια κακοηθια το μόνο που μπορουσαμε να κανουμε ειναι ληψη ραδιενεργου ιωδιου το μονο αρνητικο ηταν οτι επρεπε να περιμενω 3 χρονια για να φυγει απο το οργανισμο .Ετσι μετα απο το διααστημα που επρεπε να περιμενουμε εμεινα εγκυος και σε όλη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης επινα κανονικα τα φαρμακα απλα μου αυξησε τη δοση και η πλακα ειναι οτι οι εξετασεις το διαστημα της κυησης ηταν πολυ καλα.

Ναθυμασαι οτι τα φαρμακα πρεπει να τα παιρνεις απαραιτητα να μην τα ξεχνας και να μη πιστεψεις κανενα οτι δεν θα μπορεσεις να κανεις παιδι επειδη εχεις θηρωιδη .Ολα θα πανε καλα να φνταστεις εγω επινα το τ4 175 και το παραπανω και τωρα πινω το thyrohormone 0.1 εναμισι χαπακι καθε μερα .

Και οχι αγχος κακο παργοντας για το θηρωειωειδη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ! Βρε Βάνια μου τι πέρασες και εσυ απο τον θυρεοειδή τούλαχιστον ήταν περαστικά και αυτο είναι που έχει σημασία.

Τι να κανουμε πρέπει να συνηθήσουμε στην ιδεα πως τα χαπάκια μας θα μας συντροφεύουν σε οοοολη την διάρκεια της ζωής μας. Εγώ πάντως να σου πω την αλήθεια μια μέρα τα έπερνα τα χάπια μια οχι μέχρι που το είπα στον γιατρό μου και εκεινος μου απάντησε οτι δεν έκανα σωστά και οτι πρέπει να πέρνω τα χάπια με θρησκευτική ευλάβεια.

Φιλακια Βάνια μου να είσαι παντα καλά και να χαίρεσαι την οικογενεία σου :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλησπερα κοριτσια,

σας ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου, εφυγε ενα μεγαλο βαρος απο την καρδια μου με αυτα που διαβασα. Ξερετε ομως τι με προβληματιζει? Μας παρακολουθουν στο Νοσοκομειο Παπαγεωργιου εκει βρηκαν οτι εχω θυροειδιτιδα και ο γιατρος που με παρακολουθει μου ειπε οτι εχει κατηγορηθει αυτη η ασθενεια για αποβολες και ειμαι λιγο αγχωμενη. Πρεπει μολις καταλαβω οτι ειμαι εγκυος να κανω εξεταση TSH.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΥΛΙΝΑ έγραψε:

Καλησπερα κοριτσια,

σας ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου, εφυγε ενα μεγαλο βαρος απο την καρδια μου με αυτα που διαβασα. Ξερετε ομως τι με προβληματιζει? Μας παρακολουθουν στο Νοσοκομειο Παπαγεωργιου εκει βρηκαν οτι εχω θυροειδιτιδα και ο γιατρος που με παρακολουθει μου ειπε οτι εχει κατηγορηθει αυτη η ασθενεια για αποβολες και ειμαι λιγο αγχωμενη. Πρεπει μολις καταλαβω οτι ειμαι εγκυος να κανω εξεταση TSH.

Παυλίνα μην στενοχωριέσαι! Προλαβαίνεις άνετα! Με την κατάλληλη θεραπεία τίποτα δεν θα προκύψει δυσάρεστο! Κι αν το ρυθμίζεις από πριν ..όλα καλά! Κι η νύφη μου που το είχε.. μια χαρά τα πήγε εφόσον το ήξερε! Είχε 2 παλίνδρομες κυήσεις, αλλά δεν το ήξερε! Βέβαια έιχε πάρα πολλά άλλα προβλήματα, έπηζε το αίμα της, έπρεπε να κάνει ενέσεις αντιπηκτικές, έπαιρνε κορτιζόνη, σαλοσπιρ, για θυροειδή.. γενικά ένα φαρμακείο ολόκληρο καθημερινά! Αλλά τέλος καλό όλα καλά! Έκανε 2 κοριτσάκια σκέτη τρέλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

κοριτσια καλησπερα!πασχω και εγω απο hashimoto και παιρνω το Τ4 των 50!ομως εχω δεν εχω ωαρια και πιθανον να φταιει αυτο!γι'αυτο ψαχνω εναν πολυ καλο ενδοκρινολογο που να θελει να ασχοληθει και να το ψαξει περισσοτερο περα απο τα ANTI TPO ξερετε κανεναν καλο στην αθηνα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Γειά σας και από μένα...

Ψάχνοντας με το γυναικολόγό μου τις πιθανές αιτίες της υπογονιμότητας μου διαπίστωσα ότι έχω ψηλά αντισώματα ΤΡΟ. Έψαξα στο internet να μάθω περισσότερα και έπεσα σε αυτό το άρθρο και είπα να το μοιραστώ μαζί σας.

Θυρεοειδικά αντισώματα και εγκυμοσύνη

Λινάκι σε αυτό το site ίσως βρεις απαντήσεις στα ερωτήματά σου (αν και τα περισσότερα όπως είδα έχουν απαντηθεί).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σε ολες!

Ειμαι 7 εβδομαδων εγκυος και ο γυναικολογος μου βρηκε οτι πασχω απο υποθυρεοειδισμο.Δεν το ειχα ανακαλυψει πριν.

Αρα δε νομιζω οτι παιζει μεγαλο ρολο.... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 9 years later...

2018 Νοέμβριος sos, μπορώ να συνοιλησω με θαμώνες του χάσιμο το; είναι και διπολική.... Χρόνια τώρα κάνω αγωγή και στα δύο και ψυχοθεραπεία 4χρονια πάντα έχω πισωγύρισμα τα.. Δεν θα σταματήσει ποτέ; τι ζητάω λίγη φυσιολογική ζωή.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Χασιμοτο είπε:

2018 Νοέμβριος sos, μπορώ να συνοιλησω με θαμώνες του χάσιμο το; είναι και διπολική.... Χρόνια τώρα κάνω αγωγή και στα δύο και ψυχοθεραπεία 4χρονια πάντα έχω πισωγύρισμα τα.. Δεν θα σταματήσει ποτέ; τι ζητάω λίγη φυσιολογική ζωή.... 

Εχω και γω hashimoto και μαλιστα εχω κανει ολικη αφαιρεση του θυρεοειδη.Δε ξερω αν εχεις facebook αλλα υπαρχει μια ομαδα για οσους πασχουν απο θυρεοειδιτιδα hashimoto πολυ ενημερωμενη.Αν το ψαξεις θα το βρεις αλλιως πες μου να σου στειλω το link.Η ψυχολογια επηρεαζεται παρα πολυ οταν δεν ειναι σωστα ρυθμισμενες οι ορμονες.Εμενα μου λεγαν οτι εχω καταθλιψη κια ηθελαν να μου δωσουν αντικαταθλ.Ευτυχως το ψαξα πολυ καλα μονη μου και μολις ρυθμισα θυρεοειδη και βιταμινες ολα τα συμπτ εξαφανιστηκαν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Η διαφορα ειναι οτι το χασιμοτο ειναι αυτοανοσο με οτι αυτο μπορει να εχει ως αποτελεσμα...Εμενα μου προκαλεσε προβλημα στη γονιμοτητα μεχρι να ρυθμιστει ομως.Μολις ρυθμιστηκα επιασα στον πρωτο κυκλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...