Μετάβαση σε περιεχόμενο

Περίοδος μετά από Arvekap?


Recommended Posts

Κατ΄αρχήν θέλω να ευχηθώ Χρόνια Πολλά σε όλα τα κορίτσια!

Στις 28 Δεκεμβρίου, μετά από λαπαροσκόπηση, έκανα ένεση Arvekap, των 11,25 mg, η οποία διαρκεί 3 μήνες. Ο γιατρός μου είπε ότι θα είχα αιμοραγία ως αντίδραση στην ένεση για μία φορά και θα ξαναείχα κανονική περίοδο το Μάϊο.

Όντως : Μετά την Arvekap, είχα ψευτοπερίοδο-αιμοραγία στις 14 Ιανουαρίου, που διήρκησε 10 ημέρες. Σήμερα είναι 22 Απριλίου. Υπάρχει κάποια κοπέλα που έκανε την τρίμηνη Arvekap και να μου πει πότε να περιμένω περίοδο? Ο γιατρός μου είπε Μάιο, μα την πρωτομαγιά φεύγω ταξίδι και αναρωτιέμαι αν θα με προλάβει η περίοδος....

Ευχαριστώ! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία μου κανε υπομονη με τις παλιοενεσεις!!

Εγω ειχα κανει 6 ενεσεις μια για καθε μηνα. Τελευταια ενεση την εκανα μεσα Ιουλίου και περιοδος μου ηρθε 8 Οκτωβρίου. κανονικα ο γιατρος μου ειπε οτι θα ερχοταν η περιοδος μεσα Σεμπτεβρη δηλαδη 2 μηνες μετα την τελευταια ενεση αλλα ηρθε σχεδον 3 μηνες μετα. Νομιζω ειναι στον οργανισμο του καθε ενος. Παντως οταν θα σου ερθει θα νοιωσεις πολυ ομορφα διοτι θα ξερεις επιτελους οτι μπορεις να αρχισεις προσπαθειες για παιδακι!! :) Γι αυτο αν σου ερθει οταν θα εισαι στο ταξιδι μην απογοητευτευτεις θα ξαλαφρωσεις θα ξεφουσκωσεις και θα εισαι ετοιμη για το μπεμπε!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τόμα μου σ΄ευχαριστώ κοριτσάκι μου, είπες τη μαγική λέξη, όντως θα "ξεφουσκώσω".... Από την ένεση και μετά έβαλα έξι κιλά. Απίστευτο? Μέσα σε τρεις μήνες... Και τώρα πασχίζω με δίαιτες και έχω χάσει μόνο ένα κιλό... Με τίποτα δεν μπορώ να επανέλθω στα κιλά μου. Ο γιατρός μου δεν πίστευε στα αυτιά του, με μάλωσε και μου είπε πως έπρεπε να είχα προσέξει... Άσε η κοιλιά μου. Με βλέπουν οι γνωστοί και με κοιτάζουν στην κοιλιά, τόσο φουσκωμένη είναι. Αναγκάζομαι να λέω ότι πάχυνα διότι με κοιτάν περίεργα και νομίζουν ότι είμαι έγκυος και το κρύβω. Μέχρι και στο νοσοκομείο, πριν ένα μήνα που είχα πρόβλημα με τη μέση μου, μία γνωστή μου υπάλληλος εκεί, ήταν σίγουρη πως είμαι έγγυος μέχρι που της είπα πως δεν έχω καν περίοδο καθώς είμαι σε θεραπεία...

Αυτό που ανησυχώ είναι μήπως μου έρθει στο ταξίδι και μου το χαλάσει από πόνους. Βλέπεις, πάντα πονούσα πολύ τις 2 πρώτες ημέρες. Αλήθεια, έρχεται κανονικά ή έχει ιδιαιτερότητες η πρώτη φορά μετά την Arvekap? Μετά? Συνεχίζει κανονικά ο κύκλος ή έχει διακυμάνσεις??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μου ασε και εμενα το ιδιο. Ολοι με ρωτουσαν αν ειμαι εγκυος και εγω τους ελεγα οτι απλα εβαλα καποια κιλα! Τελοσπαντων ειχα βαλει γυρω στα 6-7 κιλα και δεν μπορεσα να τα χασω ποτε. :ohmy: Ηρθε ομως το νινι γρηγορα και το ξεχασα το θεμα!! ;)

Η πρωτη περιοδος μετα τις ενεσεις σε εμενα τουλαχιστον ηταν κανονικη. Χωρις πονους διοτι η κυστη ειχε φυγει και με πιο λιγη ροη. Και ετσι συνεχισε. Παντως τα πραγματα ηταν πολυ καλυτερα ουτε πονοι ουτε πολυ αιμα και η περιοδος γενικα ηταν μια χαρα! :) Ο κυκλος μου ηταν σχετικα σταθερος μετα τις ενεσεις 28-30 ημερες. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουπςςςςςςς, τώρα αγχώθηκα! Γιατί δεν μπόρεσες να τα χάσεις? Επειδή έμεινες έγγυος? Αν είναι από αυτό, οκ, ή προσπάθησες και δεν μπόρεσες? Λες να μου μείνουν? Θα σκάσω αν δεν αδυνατήσω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην αγχωνεσε καλε απλα εμεινα πολυ γρηγορα εγκυος γι αυτο. ουτε προσπαθεια εκανα να τα χασω!!

Θα τα χασεις αν κανεις διαιτα αλλα δε θα προλαβεις θα εισαι εγκυος!! :P;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastasia33 έγραψε:

Σ΄ευχαριστώ! Με έχεις στηρίξει πολλές φορές! :)

Φιλάκια πολλά και ευχές για καλή λευτεριά!

Αναστασακι μου γι αυτο ειμαστε εδω για να βοηθαμε και να στηριζουμε η μια την αλλη.

Σε ευχαριστω για τις ευχες σου!!

Σε φιλω :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 11 years later...

Καλησπέρα...θέλω την βοήθεια σας...11 Φεβρουαρίου έκανα λαπαροσκοπικα την ενδομητριωση 8η μέρα του κύκλου.12η μέρα έκανε την ένεση averkap και θα κάνω άλλες 2 τους επόμενους 2 μήνες...4 Μαρτίου περίμενα την περιόδου του μήνα και μου ήρθε σήμερα.Ειναι φυσιολογικό?την ένεση δεν την κάνουμε για ν σταματήσει?Σ εμένα τι πήγε λάθος?Έχω αγχωθει πολύ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα! 

Θέλω να κάνω μια ερώτηση.  Έκανα λαπαροσκοπηση για ενδομητριωση και αύριο πρέπει να ξεκινήσω τις ενέσεις averkap 3,75 (1 κάθε μήνα για 3 μήνες).

Ξέρετε πού τις κάνουμε? Δηλαδή τις κάνουμε στην κοιλιά? Γιατί μίλησα με τον γυναικολόγο μου (όχι τον εξωσωματικο) και μου είπε ότι νομίζει ότι τις κάνουμε στον ποπό και λίγο αγχώθηκα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...