Μετάβαση σε περιεχόμενο

κυστη κοκκυγος

Recommended Posts

ΚΥΣΤΗ ΚΟΚΚΥΓΟΣ Η ΤΡΙΧΟΦΩΛΕΑΚΟ

ΣΥΡΙΓΓΙΟ

Τί είναι η κύστη κόκκυγος και ποιά τα αίτιά της;

Πρόκειται για ένα μόρφωμα που εμφανίζεται στην ιεροκοκκυγική χώρα (στην ουρά). Παρουσιάζεται οξέως με τη μορφή αποστήματος ή χρονίως με τη μορφή συριγγίου. Παρατηρείται συνήθως σε νεαρούς ενήλικες ηλικίας 20-30 ετών, πιο συχνά σε δασύτριχους, παχύσαρκους άνδρες.

Διακρίνεται:

1. σε συγγενή κύστη, η οποία είναι σπανιότερη και εμφανίζεται αμέσως μετά τον τοκετό

2. και στην επίκτητη κύστη, η οποία είναι η συχνότερη και οφείλεται σε είσοδο νεκρωμένων ή ελεύθερων τριχών μέσα στο δέρμα της περιοχής του κόκκυγα.

Ποιά είναι τα συμπτώματά της;

Στην οξεία μορφή της (απόστημα) εκδηλώνεται με οίδημα (πρήξιμο) στην περιοχή του κόκκυγα, ερυθρότητα, πόνο που εμποδίζει τον ασθενή να καθήσει και μερικές φορές με πυρετό. Στη χρόνια μορφή (συρίγγιο) παρατηρούνται ήπια ενοχλήματα με συνεχή ή υποτροπιάζουσα αποβολή ορώδους ή πυώδους υγρού από τον πόρο του συριγγίου, που συχνά λερώνει το εσώρουχο.

Πώς τίθεται η διάγνωση και ποιά είναι η θεραπευτική αντιμετώπισή της;

Η διάγνωση βασίζεται στην κλινική εξέταση του ασθενούς, με την οποία αναγνωρίζεται στο δέρμα της περιοχής του κόκκυγα η ύπαρξη της κύστης ή του συριγγίου.

Τόσο στην οξεία όσο και στη χρόνια μορφή απαιτείται χειρουργική αφαίρεση της κύστης ή του συριγγίου με τους πόρους του, αφήνοντας το τραύμα να επουλωθεί χωρίς να τοποθετηθούν ράμματα κατά δεύτερο σκοπό. Μετά το χειρουργείο συνιστάται συστηματική και σχολαστική υγιεινή της περιοχής.

ΗΛΙΑΣ Δ. ΠΑΝΟΥΣΟΠΟΥΛΟΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έκανα εγχείρηση πριν δύο χρόνια. Η εγχείρηση ήταν γρήγορη. Μετά όμως έπρεπε ο άντρας μου να μου καθαρίζει την πληγή για ενάμιση μήνα περίπου μέχρι να κλείσει.Κλαύτερα όμως γιατί απαλλάχτηκα από το πόνο. Μέχρι τώρα δεν μου έχει ξαναπαρουσιαστεί.

Έκανα εγχείρηση πριν δύο χρόνια. Η εγχείρηση ήταν γρήγορη. Μετά όμως έπρεπε ο άντρας μου να μου καθαρίζει την πληγή για ενάμιση μήνα περίπου μέχρι να κλείσει.Κλαύτερα όμως γιατί απαλλάχτηκα από το πόνο. Μέχρι τώρα δεν μου έχει ξαναπαρουσιαστεί.

ΕΜΕΝΑ ΕΚΑΝΕ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΥΠΕΦΕΡΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ Η ΠΛΗΓΗ ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΑΜΕΣΩΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΚΥΣΤΗ ΠΟΥ ΧΩΡΑΕΙ ΟΛΟ Η ΜΠΟΥΝΙΑ ΑΝΤΡΑ ΜΕΣΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ.ΠΑΝΤΩΣ ΕΠΡΕΠΕ2ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΗΝ ΠΛΗΓΗ.ΤΑ ΕΙΔΑ ΟΛΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΠΛΗΓΗ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ3ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΕΚΑΝΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ3ΜΕΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΛΗΓΗ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝΕ ΡΑΜΜΑΤΑ ΝΑ ΕΠΟΥΛΩΘΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΒΑΘΟΣ.ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΗΡΑ ΨΥΧΡΑΙΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΕΡΑΣΑΝ 3-4ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ

ΕΜΕΝΑ ΕΚΑΝΕ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΥΠΕΦΕΡΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ Η ΠΛΗΓΗ ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΑΜΕΣΩΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΚΥΣΤΗ ΠΟΥ ΧΩΡΑΕΙ ΟΛΟ Η ΜΠΟΥΝΙΑ ΑΝΤΡΑ ΜΕΣΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ.ΠΑΝΤΩΣ ΕΠΡΕΠΕ2ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΗΝ ΠΛΗΓΗ.ΤΑ ΕΙΔΑ ΟΛΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΠΛΗΓΗ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ3ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΕΚΑΝΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ3ΜΕΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΛΗΓΗ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝΕ ΡΑΜΜΑΤΑ ΝΑ ΕΠΟΥΛΩΘΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΒΑΘΟΣ.ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΗΡΑ ΨΥΧΡΑΙΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΕΡΑΣΑΝ 3-4ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ

• 1 year later...

κι εγω εχω κανει πολυ προσφατα αφαιρεση κυστης κοκκυγος πριν 18 μερες

σημερα ηταν η τελευταια μου αλλαγη στον γιατρο και απο αυριο μονη μου στο σπιτι μεγαλη ταλαιπωρια ειδικα η πρωτη αλλαγη αλλα ελπιζω να κλεισει συντομα η πληγη.την ειχα τρια χρονια και εξωτερικα ειχε το μεγεθος ενος φουντουκιου αλλα οταν την εβγαλε ο χειρουργος και την ειδα επαθα σοκ!ηταν σαν ενα μεγαλο αβοκαντο!!!!!!!περιμενω και τα αποτελεσματα της βιοψιας!

αχ αυτη η κυστη εχω κανει 2 χειρουργεια το ενα το 95 και το αλλο το 2000 το πρωτο δυστυχως δεν μου το εκαναν καλα,αφησαν υπολειματα μεσα,περασα φρικτους πονους μιας και μου εκαναν χειρουργειο με τοπικη ναρκωση η οποια περασε αλλα δεν μου εκαναν αλλη!!!!

περνουσε ο καιρος η κυστη ξαναγινοταν αλλα που να παω εγω στον γιατρο φοβομουν ωσπου το 2000 με πηγε σηκωτη η φιλη μου στο νοσοκομειο να με δει ενας χειρουργος

το αποτελεσμα ηταν οτι παθαινα σιψαιμια,ειχα 17 συριγγια και κινδυνευα η να μεινω αναπηρη η να μου παει το πειον και η μολυνση στο αιμα και να εβλεπα τα ραδικια αναποδα

τελικα μου εκαναν την εγχειρηση η τομη χωραγε ολοκληρη μπουνια μεσα μου την αφησαν ανοιχτη να κλεισει απο μεσα προς τα εξω αλλα μου εχουν κανει και παροχετευση η οποια σε περιπτωση που κατι παει να μαζεψει βγαζει ολα τα υγρα απο εκει

Αχ κοριτσια τον Ιουνιο εκανε ο αντρας μου γιατι ειχε μια μικρη ενοχληση και του ειπε ο γιατρος οτι καλυτερα να το καθαρισουν τωρα για να μην κανει μεγαλο συριγγιο.Ελα μου ντε που οταν τον ανοιξαν επαθαν πλακα!Ηταν γεματος!ο γιατρος ειπε οτι δεν ειχε ξανακανει τοσο μεγαλη!!Παθαμε πλακα!Την πρωτη μερα ηταν ενταξει την δευτερη που του καναν την αλλαγη τον ακουσε ολο το νοσοκομειο!Τον πρωτο μηνα υπεφερε αφου του ειχαν δωσει κατι παυσιπονα τα οποια επρεπε να παρουμε ειδικη εγκριση για να μας τα δωσει ο φαρμακοποιος,τοσο δυνατα!Μετα τον μηνα του εκανα εγω αλλαγες αλλα την πρωτη φορα κοριτσια κοντεψα να λιποθυμησω μολις το ειδα!Τωρα 4 μηνες μετα εχει ακομα λιγο για να κλεισει αλλα πλεον δεν νιωθει τιποτα!Ευχομαι να μην του ξαναδημιουργησει προβλημα!!

γιασασ κοριτσια.ειμαι και εγω παθουσα.πριν 12 χρονια μου παρουσιαστηκε το προβλημα.για καλη μου τυχη ομωσ εμαθα για ενα γιατρο ο οποιοσ χειρουργει στο λευκο σταυρο αθηνων και κανει με λειζερ.το οτι δεν καταλαβα τιποτα ειανι λιγο.εφυγα την ιδια μερα και επειδη ειμαι απο πατρα την αλλη μερα να φανταστειτε οταν ηρθα με το λεωφορειο 3 ωρεσ καθιστη και δεν με ενοχλησε καθολου.εκανα και εγω αλλαγεσ για ενα μηνα αλλα με κανενα απολυτωσ πονο.πριν 3 χρονια ομωσ ξανα εκανα παλι με τον ιδιο τροπο γιατι ειχε αρχισει να ξαναγινεται.ευτυχωσ δεν ειχε προχωρησει πολυ.παλι δεν καταλαβα τιποτα.ο αντρασ μου μολισ ειδε την τομη που ηταν ανοιχτη κοντεψε να λυποθημησει.αλλα εγω δεν ποναγα καθολου.ο γιατροσ σε μια αλλαγη μου ερειξε μεσα ενα υγρο και με ρωτησε αν με ποναει.εγω φυσικα δεν πονουσα καθολου.μου λεει τοτε αυτοσ:ξερεισ τι ειναι αυτο?ειναι αμπουλα με αλατονερο.φανταστειτε λοιπον οτι αν ηταν με το συνηθεσ χειρουργειο θα ειχα πηδηξει στο ταβανι απο πονο.γιαυτο κοριτσια βουρ στο λειζερ σε οποια τυχει.αναιμακτο χειρουργειο.δεν ποναει καθολου.οποια θελει πληροφοριεσ ασ μου στειλει pm να τησ γραψω για ποιον γιατρο λεω και τα σχετικα.

KALIMERA KORITSIA. KAI EGW EIXA PRIN 5 XRONIA ALLA DEN THA PISTEPSETE TI EIPE I PROGIAGIA MOU KAI EKANA. ITAN NOSILEUTRIA KAPOTE. KAI DEN EKANA EXEIRISI...KSERETE TI EVALA? ENA LOUKOUMI ME PSWMI KAI ZAXARI TO MASISA KAI TO EVALA PANW KAI AUTO EKANE MIA POLI MIKRI TRIPOULA EVGALE UGRO KAI META KATI SAN SKOULIKAKI. KAI TELOOOOSSSS.

έκανα κι εγώ αυτή την εγχείρηση πριν 7 περίπου χρόνια, αυτό που μου έβγαλαν ήταν σαν μια μπάλα παγωτού.

Μετά αλλαγές στο σπίτι για 3 μήνες περίπου, μετά έπαθα δερματίτιδα αλλά τώρα όλα μια χαρά.

kai mena o filos mou exei kanei auti tin egxeirisi 4 fores, tin proti fora tin ekane sti mitilini kai o giatros tou ekane rammata!!! :ohmy::ohmy: me apotelesma na xanadimiourgithei, kai pige sto leuko staurostin athina eis diploun giati akouse oti kanoun epembasi me leizer alla oute ekei tou ekanan kali douleia :blush::blush: kai etsi sto telos pige se dimosio nosokomeio sti kabala kai doxa to theo exei perasei enas xronos kai den exei emfanistei tipota! talaipwrithike polu me auto to thema, kai stin teleutaia pigainame kathimerina sto axepa sti thessaloniki gia allages, telos kalo ola kala!

ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΥΠΟΤΡΟΠΟΙΑΖΕΙ.ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟ ΛΕΥΚΟ ΣΤΑΥΡΟ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ.ΠΕΡΑΣΑΝ 9 ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ 2Η.ΑΛΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΕΛΙΚΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΜΗΠΩΣ Η ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΓΙΝΟΤΑΝ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΛΟΓΩ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΠΕΜΕΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΛΕΙΖΕΡ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ.ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ

• 7 months later...

Εμένα έπαθε κύστη κόκκυγος ο αρραβωνιαστικός μου πριν χρόνια όταν ήταν στον στρατό.Δεν είχαμε γνωριστεί τότε αλλά από ότι μου είπε, η εγχείρηση ήταν η χειρότερη από θέμα πόνου αφού δεν έπιασε η ένεση και καταλάβαινε τα πάντα!

Επίσης του είπαν ότι μπορεί να προκλήθηκε είτε από σαπούνι που δεν πλύθηκε καλά είτε από τρίχα γυρισμένη.

Εδώ διαβάζω ότι δεν χρειάζονται ράμματα, αλλά του δικού μου του έκαναν.. :blink:

Και όχι μόνο στον ίδιον αλλά και σε άλλα παιδιά που το είχαν πάθει!!! :dry:

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ 2 ΦΟΡΕΣ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ. ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ ΛΕΥΚΟ ΣΤΑΥΡΟ ΟΠΟΥ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΕΡΑΨΕ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΞΑΝΑΜΑΖΕΨΕ :blink::blink: . ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΚΡΑΤΙΚΟ ΑΘΗΝΩΝ ΜΟΥ ΑΦΗΣΑΝ ΤΗΝ ΤΟΜΗ ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΕΚΛΕΙΣΕ ΜΟΝΗ ΤΗΣ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΕΜΦΑΝΗΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 12 ΧΡΟΝΙΑ :) .

• 2 weeks later...

Και εγώ είχα κυστη κοκκυγος κ την έβγαλα με ολική νάρκωση πρίν 20χρονια περίπου στον Ερυθρό σταυτό. Μου την αφήσατε ανοικτή κ με αλλαγές εκλεισε. Δεν θυμάμαι να ταλαιπωρήθηκα και πολύ αλλά είναι κ πολύ παλιά κ δεν θυμάμαι και καλά. Δόξα το θεό δεν μου ξαναπαρουσιάστηκε.

• 2 weeks later...

καλησπερα ειμαι νεο μελος κ με απασχολει πολυ αυτο το θεμα καθως ο αντρας μου το εμφανησε πριν λιγες μερες..θελω να ρωτησω την αρια συγκεκριμενα κατα ποσο αυτο που της ειχε πει η προγιαγια της ισχυει..αρια σ παρακαλω απαντησε μου το συντομοτερο δυνατον!

• Προσθήκη...