Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ερώτηση για αυχενική 3.2mm


Recommended Posts

Καλημέρα. Ήθελα να ρωτήσω, σε αυχενική βγήκαν τα αποτελέσματα για τις 3 χρωμοσομικες ανωμαλίες πολύ καλά (1 στα 6000 κλπ). Το μόνο που δεν βγήκε τόσο καλό ήταν η αυχενική διαφάνεια με πλάτος 3.2mm. Επειδή τώρα είμαι σε διλλημα για nipt ή τροφοβλάστη, έχει κάποια παρόμοια εμπειρία να μου πει σκέψεις. Στην ουσία πιο πολύ υπάρχει φόβος για κάποια καρδιοπάθεια όχι για τα κλασικά σύνδρομα. Έχει νόημα η τροφοβλάστη με τα ρίσκα που έχει ή καλύτερα nipt και στην β επιπέδου ανάλογα τα αποτελέσματα να κάνουμε εκεί αμνιοπαρακέντηση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/6/2023 at 10:30 ΠΜ, ο/η Sib123 είπε:

Καλημέρα. Ήθελα να ρωτήσω, σε αυχενική βγήκαν τα αποτελέσματα για τις 3 χρωμοσομικες ανωμαλίες πολύ καλά (1 στα 6000 κλπ). Το μόνο που δεν βγήκε τόσο καλό ήταν η αυχενική διαφάνεια με πλάτος 3.2mm. Επειδή τώρα είμαι σε διλλημα για nipt ή τροφοβλάστη, έχει κάποια παρόμοια εμπειρία να μου πει σκέψεις. Στην ουσία πιο πολύ υπάρχει φόβος για κάποια καρδιοπάθεια όχι για τα κλασικά σύνδρομα. Έχει νόημα η τροφοβλάστη με τα ρίσκα που έχει ή καλύτερα nipt και στην β επιπέδου ανάλογα τα αποτελέσματα να κάνουμε εκεί αμνιοπαρακέντηση?

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου ! 

Τι ηλικία κύησης λέει πάνω στον υπέρηχο; Είναι πολύ σημαντικό κριτήριο αυτό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/6/2023 at 10:30 ΠΜ, ο/η Sib123 είπε:

Καλημέρα. Ήθελα να ρωτήσω, σε αυχενική βγήκαν τα αποτελέσματα για τις 3 χρωμοσομικες ανωμαλίες πολύ καλά (1 στα 6000 κλπ). Το μόνο που δεν βγήκε τόσο καλό ήταν η αυχενική διαφάνεια με πλάτος 3.2mm. Επειδή τώρα είμαι σε διλλημα για nipt ή τροφοβλάστη, έχει κάποια παρόμοια εμπειρία να μου πει σκέψεις. Στην ουσία πιο πολύ υπάρχει φόβος για κάποια καρδιοπάθεια όχι για τα κλασικά σύνδρομα. Έχει νόημα η τροφοβλάστη με τα ρίσκα που έχει ή καλύτερα nipt και στην β επιπέδου ανάλογα τα αποτελέσματα να κάνουμε εκεί αμνιοπαρακέντηση?

Το νιπτ δείχνει με μεγάλη ακρίβεια τα 3 συνδρομα που δείχνει κ η αυχενική συν τα σύνδρομα που σχετίζονται με το φύλλο (Χ κ Υ). Οπότε στην περίπτωση σου δε φαίνεται να έχει νόημα...εφόσον όπως λες δε σου μιλάνε για τα κλασσικά σύνδρομα. Εγώ είχα κάνει για μεγαλύτερη ακρίβεια αποτελέσματος στα κλασσικά σύνδρομα που γίνει κ η αυχενική. Καλύτερα να συζητήσεις με το γιατρό τι σου προτείνει. Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...