Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τι να κάνω από δω και πέρα ;


Recommended Posts

Κορίτσια μου καλησπερα σας και πάλι .

Καθώς ανακάλυψα την εγκυμοσύνη μου με νούμερο 270 24/4 ήξερα ότι δεν πάει καλα η κύηση . Όμως η χοριακη ανέβαινε με ρυθμούς χελώνας καθώς μέχρι και 2/5 έφτασε 523 . 4/5 βλέπουμε κάθοδο της χοριακης σε 365 και 5/5 288 … 

Πηγα σε πολλούς γιατρούς για να βγάλω άκρη καθώς φοβόμουν για εξωμητριο αλλά κανένας δεν είδε Τπτ που να τον ανησυχεί . Εννοείται ότι έχω αίμα από 14/4 και μ λένε ότι είναι μια παλλινδρομη κύηση . 
 

Εγω θελω να σας ρωτήσω , να το τρέξω το θέμα ; Ή να το αφήσω ως τυχαίο γεγονός;  
Στους υπερήχους δεν βρίσκουν τίποτα διογκωμένο σάλπιγγες και ωοθήκες . 
ρώτησα τον γιατρο για απόξεση μου λέει ούτε καν φεύγει μόνη του 
 

Καμια κοπέλα με παρόμοια εμπειρία ; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Lina_Lily είπε:

Κορίτσια μου καλησπερα σας και πάλι .

Καθώς ανακάλυψα την εγκυμοσύνη μου με νούμερο 270 24/4 ήξερα ότι δεν πάει καλα η κύηση . Όμως η χοριακη ανέβαινε με ρυθμούς χελώνας καθώς μέχρι και 2/5 έφτασε 523 . 4/5 βλέπουμε κάθοδο της χοριακης σε 365 και 5/5 288 … 

Πηγα σε πολλούς γιατρούς για να βγάλω άκρη καθώς φοβόμουν για εξωμητριο αλλά κανένας δεν είδε Τπτ που να τον ανησυχεί . Εννοείται ότι έχω αίμα από 14/4 και μ λένε ότι είναι μια παλλινδρομη κύηση . 
 

Εγω θελω να σας ρωτήσω , να το τρέξω το θέμα ; Ή να το αφήσω ως τυχαίο γεγονός;  
Στους υπερήχους δεν βρίσκουν τίποτα διογκωμένο σάλπιγγες και ωοθήκες . 
ρώτησα τον γιατρο για απόξεση μου λέει ούτε καν φεύγει μόνη του 
 

Καμια κοπέλα με παρόμοια εμπειρία ; 

 

Φεύγει μόνο του ήθελα να γραψω 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Lina_Lily είπε:

Κορίτσια μου καλησπερα σας και πάλι .

Καθώς ανακάλυψα την εγκυμοσύνη μου με νούμερο 270 24/4 ήξερα ότι δεν πάει καλα η κύηση . Όμως η χοριακη ανέβαινε με ρυθμούς χελώνας καθώς μέχρι και 2/5 έφτασε 523 . 4/5 βλέπουμε κάθοδο της χοριακης σε 365 και 5/5 288 … 

Πηγα σε πολλούς γιατρούς για να βγάλω άκρη καθώς φοβόμουν για εξωμητριο αλλά κανένας δεν είδε Τπτ που να τον ανησυχεί . Εννοείται ότι έχω αίμα από 14/4 και μ λένε ότι είναι μια παλλινδρομη κύηση . 
 

Εγω θελω να σας ρωτήσω , να το τρέξω το θέμα ; Ή να το αφήσω ως τυχαίο γεγονός;  
Στους υπερήχους δεν βρίσκουν τίποτα διογκωμένο σάλπιγγες και ωοθήκες . 
ρώτησα τον γιατρο για απόξεση μου λέει ούτε καν φεύγει μόνη του 
 

Καμια κοπέλα με παρόμοια εμπειρία ; 

 

Καλησπερα! Εγώ έχω μία βιοχημική στο ενεργητικό μου, που εξαρχής είχα πολύ πιο χαμηλή χοριακη από τη δική σου και δεν ανέβηκε καν. Απλά από τη δεύτερη κιόλας μέτρηση είχε αρχίσει να πέφτει και μετά μου ήρθε αίμα το οποίο κράτησε γύρω στις 12-13 μέρες... εφόσον και κατά την εξέταση οι γιατροί δεν είδαν κάτι που να τους ανησυχεί, τότε όντως με το αίμα καθαρίζεις μόνη σου. Μέσα στην ατυχία σου στέκεσαι τυχερή που δε χρειάζεσαι απόξεση...αυτό να σκέφτεσαι και φυσικά να εστιάζεις στο γεγονός ότι έγινε σύλληψη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω περσυ τον Απριλιο ανακαλυψα οτι ειμαι εγκυος, ομως ηταν ανεμβρυική. Δεν υπήρχε τιποτα παρα μόνο ένας σάκος, η γιατρος μου μου εκανε αποξεση 12 Μαϊου για την ακρίβεια, καθώς μου ειπε πως καποια στιγμη θα κατέληγα με πολύ αίμα ξαφνικά και θα επρεπε να παω στο νοσοκομειο για καθαρισμο. 

Τη μερα της αποξεσης καναμε υπερηχο πριν και ειδαμε πως ο σακος ειχε αρχισει να πεφτει οποτε μου ειπε πως αυτο μας εκανε πιο ευκολη τη δουλεια μας. 

Δεν μου αφησε το περιθωριο να "πεσει" μονο του και προσωπικα προτιμώ που εγινε ετσι και ξερω πως τιποτα δεν εμεινε μεσα που να μπορει να προκαλεσει το οτιδήποτε. 

Φανταζομαι μολις σταματησει η αιμοραγια θα ζητησε να σε δει ωστε να γινει υπερηχος και να δει τυχον αίμα.

Γενικότερα ομως, να ξερεις πως πολλες κοπελες, εχουν μια "αποτυχημενη" πρωτη εγκυμοσυνη. Μη το βάλεις βαθια στο μυαλό σου, μωρο θα κάνεις. Σύλληψη εγινε μια φορα, θα γινει και δευτερη. Απλώς η φυση όπως λεει και η γιατρός μου "εριξε" ένα μη υγιές έμβρυο μόνη της.

Εγω αυτη τη στιγμη που γραφω νιωθω τις κλωτσιες της κορης μου στην κοιλια μου, διανυω τον 6ο μήνα. 

Εύχομαι να πανε όλα κατ'ευχήν και να έρθει σύντομα το σποράκι που λαχταράς ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Εγω περσυ τον Απριλιο ανακαλυψα οτι ειμαι εγκυος, ομως ηταν ανεμβρυική. Δεν υπήρχε τιποτα παρα μόνο ένας σάκος, η γιατρος μου μου εκανε αποξεση 12 Μαϊου για την ακρίβεια, καθώς μου ειπε πως καποια στιγμη θα κατέληγα με πολύ αίμα ξαφνικά και θα επρεπε να παω στο νοσοκομειο για καθαρισμο. 

Τη μερα της αποξεσης καναμε υπερηχο πριν και ειδαμε πως ο σακος ειχε αρχισει να πεφτει οποτε μου ειπε πως αυτο μας εκανε πιο ευκολη τη δουλεια μας. 

Δεν μου αφησε το περιθωριο να "πεσει" μονο του και προσωπικα προτιμώ που εγινε ετσι και ξερω πως τιποτα δεν εμεινε μεσα που να μπορει να προκαλεσει το οτιδήποτε. 

Φανταζομαι μολις σταματησει η αιμοραγια θα ζητησε να σε δει ωστε να γινει υπερηχος και να δει τυχον αίμα.

Γενικότερα ομως, να ξερεις πως πολλες κοπελες, εχουν μια "αποτυχημενη" πρωτη εγκυμοσυνη. Μη το βάλεις βαθια στο μυαλό σου, μωρο θα κάνεις. Σύλληψη εγινε μια φορα, θα γινει και δευτερη. Απλώς η φυση όπως λεει και η γιατρός μου "εριξε" ένα μη υγιές έμβρυο μόνη της.

Εγω αυτη τη στιγμη που γραφω νιωθω τις κλωτσιες της κορης μου στην κοιλια μου, διανυω τον 6ο μήνα. 

Εύχομαι να πανε όλα κατ'ευχήν και να έρθει σύντομα το σποράκι που λαχταράς ❤️ 

Σ ευχαριστώ πολύ που μοιράστηκες την εμπειρία σου !!! 
Συγχαρητηρια και για το μωράκι σου ! Να είσαι καλα να το χαρείτε το μικρουλακι σας !! ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lina_Lily είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ που μοιράστηκες την εμπειρία σου !!! 
Συγχαρητηρια και για το μωράκι σου ! Να είσαι καλα να το χαρείτε το μικρουλακι σας !! ❤️❤️❤️❤️

Σε ευχαριστω γλυκο κοριτσι ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/5/2023 at 3:17 ΜΜ, ο/η Lina_Lily είπε:

Κορίτσια μου καλησπερα σας και πάλι .

Καθώς ανακάλυψα την εγκυμοσύνη μου με νούμερο 270 24/4 ήξερα ότι δεν πάει καλα η κύηση . Όμως η χοριακη ανέβαινε με ρυθμούς χελώνας καθώς μέχρι και 2/5 έφτασε 523 . 4/5 βλέπουμε κάθοδο της χοριακης σε 365 και 5/5 288 … 

Πηγα σε πολλούς γιατρούς για να βγάλω άκρη καθώς φοβόμουν για εξωμητριο αλλά κανένας δεν είδε Τπτ που να τον ανησυχεί . Εννοείται ότι έχω αίμα από 14/4 και μ λένε ότι είναι μια παλλινδρομη κύηση . 
 

Εγω θελω να σας ρωτήσω , να το τρέξω το θέμα ; Ή να το αφήσω ως τυχαίο γεγονός;  
Στους υπερήχους δεν βρίσκουν τίποτα διογκωμένο σάλπιγγες και ωοθήκες . 
ρώτησα τον γιατρο για απόξεση μου λέει ούτε καν φεύγει μόνη του 
 

Καμια κοπέλα με παρόμοια εμπειρία ; 

 

Και εμένα η πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν βιοχημική. Βέβαια εμένα η χοριακη έπεσε από πολύ νωρίς. Αδιαθετησα με αρκετό πόνο και τέλος. Επειδή δυστυχώς έζησα και την παλινδρομη όπου εκεί χρειάστηκε αποξεση, να σου πω ότι ήμουν ήδη 8,5 εβδομάδων. Ήταν δηλαδή πιο προχωρημένη εγκυμοσύνη που δεν θα με άφηνε ο γιατρός να αποβληθεί μόνο του γιατί ίσως ήταν επικίνδυνο. 

Σε πολύ αρχικά στάδια, με τόσο μικρές χοριακες δεν χρειάζεται παρέμβαση συνηθως, τουλάχιστον από όσα έχω διαβάσει. 

Ξέρω ότι είναι πολύ άσχημη εμπειρία και ας μην το είδες ποτέ στον υπέρηχο, όμως θα στο πω μέσα από την καρδιά μου.. Γλίτωσες το εξωμήτριο που φοβοσουν, το σώμα σου λειτούργησε αψογα, και το μωράκι σου θα έρθει!! Αφού έμεινες έγκυος μια φορά θα γίνεις μανούλα ❤️ 

Εγώ στα λέω αυτά (που πέρασα και τη βιοχημική και τον πόνο της παλινδρομης) με ένα μωράκι στην κοιλίτσα μου, και αύριο μπαίνω στον 5ο μήνα🌈🌈

Όλα θα πάνε καλά, μην το βάλεις κάτω ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...
στις On 7/5/2023 at 3:17 ΜΜ, ο/η Lina_Lily είπε:

Κορίτσια μου καλησπερα σας και πάλι .

Καθώς ανακάλυψα την εγκυμοσύνη μου με νούμερο 270 24/4 ήξερα ότι δεν πάει καλα η κύηση . Όμως η χοριακη ανέβαινε με ρυθμούς χελώνας καθώς μέχρι και 2/5 έφτασε 523 . 4/5 βλέπουμε κάθοδο της χοριακης σε 365 και 5/5 288 … 

Πηγα σε πολλούς γιατρούς για να βγάλω άκρη καθώς φοβόμουν για εξωμητριο αλλά κανένας δεν είδε Τπτ που να τον ανησυχεί . Εννοείται ότι έχω αίμα από 14/4 και μ λένε ότι είναι μια παλλινδρομη κύηση . 
 

Εγω θελω να σας ρωτήσω , να το τρέξω το θέμα ; Ή να το αφήσω ως τυχαίο γεγονός;  
Στους υπερήχους δεν βρίσκουν τίποτα διογκωμένο σάλπιγγες και ωοθήκες . 
ρώτησα τον γιατρο για απόξεση μου λέει ούτε καν φεύγει μόνη του 
 

Καμια κοπέλα με παρόμοια εμπειρία ; 

 

Καλησπέρα κορίτσι μου. Ήμουν και εγώ στην ίδια κατάσταση. Έπαθα παλίνδρομη και ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη. 9 εβδομάδων το μωρό μου. Η γιατρός μου μου είπε να κάνουμε απόξεση. Έτσι και έγινε. 12 Απριλίου κάνω την επέμβαση. Όλα καλά. Είπαμε να κάνουμε εξέταση καρυότυπο στο μωρό για να προσδιορισουμε την αιτία. Ευτυχώς η εξέταση έδειξε τι έφταιξε. Το μωρό μου είχε σύνδρομο turner. Άρα ήταν ένα καθαρά τυχαίο περιστατικό. Πολύ μου λένε ότι σε πολλές γυναίκες δεν πάει καλά η πρώτη εγκυμοσύνη.  Επίσης το συγκεκριμένο συνδρομο έχει συχνότητα 1/2500 χιλιάδες άρα μια στις 2500 εγκυμοσύνες θα είναι με το συγκεκριμένο σύνδρομο.  Τώρα είμαι σε φάση που ψάχνομαι... Μου βρήκε και μια κύστη την οποία θα την αντιμετωπίσω με μια 3μηνη θεραπεία και μετά πάμε πάλι. Θα σου πω αυτό που μου είπε η γιατρός μου. Είναι ένα τυχαίο γεγονός και κράτα το πιο σημαντικό που είναι ότι μπορείς να μείνεις έγκυος! Όσο για την απόξεση εμένα μου τη πρότεινε γιατί είχα 2 εβδομάδες το παιδί χωρίς να βλέπει στον υπέρηχο ότι πηγαίνει να αποκολληθεί. Αλλά θα ήταν και η επιλογή μου για να κλείσω έναν κύκλο και να προσπαθήσω να βρω τον εαυτό μου ξανά προκειμένου να προσπαθήσω πάλι με καλύτερα αποτελέσματα αυτή τη φορά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Και εμένα άρρωστος είναι ο μικρός !!! Μάλλον για γαστρεντερίτιδα το βλέπω… Δεν ξέρω τι έχει αλλάξει η τι κάνω λάθος αλλά δεν μπορώ να σας στείλω μήνυμα ! Πηγαινετε σχολείο; Πως είσαι κορίτσι μου; Την παλεύεις με τα μικρά; 
    • Καλησπέρα!  Δυστυχώς εγώ δεν είμαι καλά, έχω μαστιτιδα... Ανέβασα πυρετό, έχω ρίγη, πονάει όλο μου το κορμί, ξεκίνησα σήμερα και αντιβίωση. Έχει κολλήσει ο δεξιός μαστός και δε βγάζει γάλα... Κυριολεκτικά υποφέρω..  Ο μικρός δόξα τω θεώ είναι καλά! Προσπαθεί να μπουσουλησει... Σέρνεται πιο πολύ το σκουληκακι μου αλλά πλέον γρήγορα 😂 Έχει βγάλει 4 δόντια ήδη... Το πέρασε δύσκολα όλο αυτό...  Τις τελευταίες μέρες είναι κολλημένος πάνω μου... Όλο αγκαλίτσα θέλει και όπου πάω από πίσω μου ❤️  Γυρίζω μέσα Σεπτέμβρη στη δουλειά... Πφφφφφ ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω... Τον γράψαμε σε ιδιωτικό βρεφονηπιακό σταθμό και τις πρώτες δύο εβδομάδες του Σεπτέμβρη θα τον βοηθήσω να προσαρμοστεί κι έπειτα θα γυρίσω κανονικά στη δουλειά.  Εσύ πότε επιστρέφεις; 
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Κι εμένα τα ίδια μου έχουν πει κι η γυναικολόγος, κι η ενδοκρινολόγος αλλά κι η αιματολογος που πήγα πρόσφατα! 2 απ' τα 3 για να αποφανθούν ότι έχει κάποια γυναίκα ΣΠΩ. Εγώ έχω μόνο την μορφολογία που φαίνεται στους υπερήχους αλλά τίποτα απ' τα άλλα δύο. Στη δική μου περίπτωση μου είπαν μόνο μυο-ινοσιτολη για να βελτιώσουμε την ποιότητα της ωορρηξίας αλλά και τη συχνότητα μιας και υπερηχογραγικά ανακαλύψαμε τλχ 2 κύκλους ανωορρηκτικους. Γι'αυτό και μου πρότειναν την πρόκληση ωορρηξίας. Βέβαια 2/2 συλλήψεις που είχαμε τις πετύχαμε εντελώς φυσιολογικά μόνο με τη λήψη βιταμινών. Τώρα θα δούμε τι θα γίνει και μ αυτό τον κύκλο που είχαμε τη διέγερση και πρόκληση με γονοδοτροπινες.
    • Θα βρούμε..!! Και όλα θα πάνε δεξιά αυτή τη φορά!! Θα έχω και εγώ το νου μου αν δω κάτι θα σου στείλω! 
    • μου είπε ότι για να πούμε τον όρο συνδρομο πολυκυστικών θα πρέπει να έχω 2 από τα 3 κριτήρια..1)υπερηχογραφικη εικόνα πολυκυστικών ωοθηκών 2)αυξημένα ανδρογονα 3)διαταραχές περιόδου..έχω μονο το 1 από αυτά οπότε μου λεει οτι δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ετσι η περιπτωση μου.. είμαι λίγο καιρό σε αυτό το χωρο των εξετάσεων και του ψαξίματος, αν εσεις που έχετε περισσότερη εμπειρία βλέπετε ότι κάτι δεν στέκει από αυτά που μου λέει πείτε μου να δω πως θα κινηθώ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...