Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποβολή


Recommended Posts

Καλησπέρα, ήμουν στην 5w+3 και είχα αιμορραγία και αποβολή, την προηγούμενη μέρα είχαμε δει σάκο και λεκιθικο. Δύο μέρες πριν την αποβολή  λόγω του άγχους μου βίωσα μια κρίση πανικού. Πιστεύετε ότι αυτή η κρίση μπορεί να οδηγήσε στην αποβολή;; Έχει βιώσει κάποια κοπέλα κάτι αντίστοιχο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η genim είπε:

Καλησπέρα, ήμουν στην 5w+3 και είχα αιμορραγία και αποβολή, την προηγούμενη μέρα είχαμε δει σάκο και λεκιθικο. Δύο μέρες πριν την αποβολή  λόγω του άγχους μου βίωσα μια κρίση πανικού. Πιστεύετε ότι αυτή η κρίση μπορεί να οδηγήσε στην αποβολή;; Έχει βιώσει κάποια κοπέλα κάτι αντίστοιχο;;

Καλησπερα, λυπαμαι για την απωλεια σου. Οταν λες κριση πανικου, τι εννοεις; Ταχυκαρδια, ζαλαδα, μουδιασματα, ταση για λιποθυμια; Αποβολες ισως συμβουν απο μεγαλο και αποτομο σοκ ή απο εντονη και ξαφνικη στενοχωρια.
Συνηθως οι απωλειες σε τοσο μικρες εβδομαδες συνδεονται με χρωμοσωμικες ανωμαλιες του εμβρυου. Σιγουρα ομως μια κριση πανικου ανεβαζει την κορτιζολη στο θεο, θετει το σωμα σε κατασταση αμυνας και σε βαθος χρονου, μετα απο πολλα περιστατικα κρισεων, ενδεχομενως να προκυψουν παθολογιες που να συνδεονται με αυτο. Θεραπευσε τις κρισεις πανικου, δεν μπορεις να το καταφερεις μονη, κυριως οταν εισαι σε διαδικασια αποκτησης παιδιου. Πρεπει να δεις εναν ειδικο ωστε να μπορεσεις να εισαι οσο το δυνατον πιο ηρεμη οταν με το καλο ξαναμεινεις εγκυος. Περα ομως απο την εγκυμοσυνη, ειναι μαρτυρικες οι κρισεις. Εχω υποφερει απο κρισεις πανικου για ενα μεγαλο διαστημα, οταν εντοπισα και ξεριζωσα την αιτια που τις προκαλουσε σταματησαν μαχαιρι. Σου αξιζει αρχικα για σενα να εισαι ηρεμη μεσα σου και δευτερευοντως για το νεο μωρουδελι που θα αποκτησεις συντομα. Ευχομαι ολα να σου πανε δεξια απο δω κ στο εξης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 2/4/2023 at 5:12 ΜΜ, ο/η genim είπε:

Καλησπέρα, ήμουν στην 5w+3 και είχα αιμορραγία και αποβολή, την προηγούμενη μέρα είχαμε δει σάκο και λεκιθικο. Δύο μέρες πριν την αποβολή  λόγω του άγχους μου βίωσα μια κρίση πανικού. Πιστεύετε ότι αυτή η κρίση μπορεί να οδηγήσε στην αποβολή;; Έχει βιώσει κάποια κοπέλα κάτι αντίστοιχο;;

Οι αποβόλες πρώτου τριμήνου οφείλονται κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό λόγω χρωμοσωμικης ανωμαλίας. Σε καμία περίπτωση δεν φταίει η κρίση πανικού. Πουθενά στο διαδίκτυο δεν υπάρχει κάτι που να τεκμηριώνεται επιστημονικά. 

Φαντάσου πόσες γυναίκες βιώνουν κρίσεις πανικού και άγχους γιατί πριν μπορεί να είχαν μία αποβολή μια απώλεια γενικά και μετά ξανά μπαίνουν σε διαδικασία κύησης που συνεπάγεται με άγχος και μια χαρά προχωρά η εγκυμοσύνη. ΔΕΝ ΦΤΑΙΣ ΕΣΥ ΚΆΠΟΥ!!! Η φύση προνόησε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...