Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια έχω ένα κοριτσάκι 8 μηνών 🙏🏻🎀 ήθελα να σας ρωτήσω ποτέ ξεκινήσατε τι ψάρι με τα μωράκια σας ; 
Ευχαριστώ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 13/3/2023 at 12:00 ΠΜ, ο/η Αλεξάνδρα Δ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια έχω ένα κοριτσάκι 8 μηνών 🙏🏻🎀 ήθελα να σας ρωτήσω ποτέ ξεκινήσατε τι ψάρι με τα μωράκια σας ; 
Ευχαριστώ !

Καλησπέρα,

έχω μια μπέμπα 9μηνών περίπου, την ξεκίνησα ψάρι (βακαλάο) πριν λίγες ημέρες και της άρεσε! Ο γιατρός μου είχε πει μετά τον 7ο μπορώ να ξεκινήσω. Είναι βέβαια λίγο αγχωτικά τα κοκκαλάκια... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/3/2023 at 12:00 ΠΜ, ο/η Αλεξάνδρα Δ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια έχω ένα κοριτσάκι 8 μηνών 🙏🏻🎀 ήθελα να σας ρωτήσω ποτέ ξεκινήσατε τι ψάρι με τα μωράκια σας ; 
Ευχαριστώ !

εμεις ξεκινησαμε στους 7,5 μηνες, τωρα που εγινε 8 μηνων θα βαλουμε φακορυζο και στους 9 μηνες θα βαλουμε αυγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/3/2023 at 12:06 ΠΜ, ο/η eva96 είπε:

εμεις ξεκινησαμε στους 7,5 μηνες, τωρα που εγινε 8 μηνων θα βαλουμε φακορυζο και στους 9 μηνες θα βαλουμε αυγο.

Εμείς το αυγό (κρόκο μόνο) τον έχουμε βάλει ήδη από καιρό. Όσπρια δεν έχω βάλει ακόμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η mavi είπε:

Εμείς το αυγό (κρόκο μόνο) τον έχουμε βάλει ήδη από καιρό. Όσπρια δεν έχω βάλει ακόμα...

βαλαμε φακορυζο αυτην την εβδομαδα και του αρεσε δεν εβγαλε καποια αλλεργεια οποτε προχωραμε καλα. ψαρακι σας εβαλε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πριν λίγες μέρες πήγαμε με τον γαμπρό μου τον μικρο στην παιδιατρο επειδή η αδερφή μου δούλευε ο μικρός είναι 9 μηνών και του έβαλε χέρι η παιδίατρος που δεν του έχουν δώσει ακόμα ψάρι τους το ειχε πει από τον έβδομο και μάλιστα του είπε ότι αν δεν το φάει τώρα μπορεί αργότερα να εμφανίσει καμία αλλεργία και να μην φάει ποτέ και ακούστε τώρα λογική δεν του έχουν δώσει λέει ακόμα ψάρι γιατί αυτός μεγάλωσε στην Πρέβεζα και ο μπαμπάς του είναι ψαράς και δεν έχει εμπιστοσύνη στα ψαράδικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/3/2023 at 2:08 ΜΜ, ο/η eva96 είπε:

βαλαμε φακορυζο αυτην την εβδομαδα και του αρεσε δεν εβγαλε καποια αλλεργεια οποτε προχωραμε καλα. ψαρακι σας εβαλε?

Ναι μας έχει βάλει ψάρι, έχω ξεκινήσει εδώ και 1 μήνα περίπου με βακαλάο. Είναι λίγο αγχωτικά ρα κοκαλάκια αλλά οκ... φαίνεται να της αρέσει κιόλας!

Δεν ξέρω τι να κάνω με όσπρια και αν χρειάζεται να δώσω και τίποτα άλλο...θα ρωτήσω μετά το Πάσχα που θα πάω στον παιδίατρο!

Επίσης δεν έχω δοκιμάσει ρυζάλευρο, γιατί δεν θέλω τα έτοιμα... έχω βάλει όμως βρώμη! 

Εσείς τι κάνετε με ρυζάλευρο κτλ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η mavi είπε:

Ναι μας έχει βάλει ψάρι, έχω ξεκινήσει εδώ και 1 μήνα περίπου με βακαλάο. Είναι λίγο αγχωτικά ρα κοκαλάκια αλλά οκ... φαίνεται να της αρέσει κιόλας!

Δεν ξέρω τι να κάνω με όσπρια και αν χρειάζεται να δώσω και τίποτα άλλο...θα ρωτήσω μετά το Πάσχα που θα πάω στον παιδίατρο!

Επίσης δεν έχω δοκιμάσει ρυζάλευρο, γιατί δεν θέλω τα έτοιμα... έχω βάλει όμως βρώμη! 

Εσείς τι κάνετε με ρυζάλευρο κτλ;

καλησπερα. εμας δεν μας εβαλε ποτε ρυζαλευρο μας ειπε οτι δεν το χρειαζεται ο μικρος και οτι στην ουσια ειναι κενες θερμιδες. ουτε φαρι λακτε μας εβαλε. γενικα δεν δινει ετοιμες κρεμες. και βρωμη που μας εβαλε ο μικρος ουτε να την δει δεν ηθελε και μας εβαλε γιαουρτι σκετο χωρις φρουτα η δημητριακα που αυτο το τρωει. σε εναμ μηνα θα μας βαλει αυγο να ξεκινησουμε. απο την αρχη που ξεκινησαμε τρωει φρουτα, λαχανικα, κρεας, ψαρι, το γιαουρτι, φακες ολα τα θελει δεν μας εχει δυσκολεψει. αυτο που μας ειπε η παιδιατρος ειναι οτι αλλαξαν η οδηγιες το 2020 σχετικα με την εισαγωγη στερεων τροφων και αυτες η κρεμες δεν προσφερουν κατι στο παιδι χωρια που συνηθιζουν στην γλυκια γευση και μετα αντε να φαει τα φυσικα φρουτα, τα λαχανικα και τα συναφει. εννοειται αλατι, ζαχαρη και μελι απαγορευονται αυστηρα. εσας τι σας ειπε η παιδιατρος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/4/2023 at 1:48 ΜΜ, ο/η eva96 είπε:

καλησπερα. εμας δεν μας εβαλε ποτε ρυζαλευρο μας ειπε οτι δεν το χρειαζεται ο μικρος και οτι στην ουσια ειναι κενες θερμιδες. ουτε φαρι λακτε μας εβαλε. γενικα δεν δινει ετοιμες κρεμες. και βρωμη που μας εβαλε ο μικρος ουτε να την δει δεν ηθελε και μας εβαλε γιαουρτι σκετο χωρις φρουτα η δημητριακα που αυτο το τρωει. σε εναμ μηνα θα μας βαλει αυγο να ξεκινησουμε. απο την αρχη που ξεκινησαμε τρωει φρουτα, λαχανικα, κρεας, ψαρι, το γιαουρτι, φακες ολα τα θελει δεν μας εχει δυσκολεψει. αυτο που μας ειπε η παιδιατρος ειναι οτι αλλαξαν η οδηγιες το 2020 σχετικα με την εισαγωγη στερεων τροφων και αυτες η κρεμες δεν προσφερουν κατι στο παιδι χωρια που συνηθιζουν στην γλυκια γευση και μετα αντε να φαει τα φυσικα φρουτα, τα λαχανικα και τα συναφει. εννοειται αλατι, ζαχαρη και μελι απαγορευονται αυστηρα. εσας τι σας ειπε η παιδιατρος?

Καλησπέρα! Εμάς έβαλε στην αρχή φρούτα, λαχανικά, μετά κρέας κ κοτόπουλο και γιαουρτι, αργότερα αυγό-κρόκο και ψάρι. Αλλά έχει βάλει "προαιρετικά" και φαρινλακτε  ή μπισκοτοκρεμα, τα οποία δεν το έχω δώσει επειδή όπως είπες τα θεωρώ άχρηστα! (Δεν είναι μεγάλος σε ηλικία ο παιδίατρος αλλά σε αυτά τον βρίσκω λίγο παλαιάς λογικής...)

Της έβαλα όμως κάποιες φορές βρώμη, με το γιαουρτι που το τρωει πολύ αλλά δεν της άρεσε έτσι. Την δοκίμασα όμως και σε λιωμένο πορτοκάλι και το έφαγε! Κυρίως για την δοκιμή! Έχω πάρει και τραχανά βιολογικό με κατσικίσιο γάλα, αλλά ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει...

Εσένα θηλάζει ή πίνει έτοιμο γάλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η mavi είπε:

Καλησπέρα! Εμάς έβαλε στην αρχή φρούτα, λαχανικά, μετά κρέας κ κοτόπουλο και γιαουρτι, αργότερα αυγό-κρόκο και ψάρι. Αλλά έχει βάλει "προαιρετικά" και φαρινλακτε  ή μπισκοτοκρεμα, τα οποία δεν το έχω δώσει επειδή όπως είπες τα θεωρώ άχρηστα! (Δεν είναι μεγάλος σε ηλικία ο παιδίατρος αλλά σε αυτά τον βρίσκω λίγο παλαιάς λογικής...)

Της έβαλα όμως κάποιες φορές βρώμη, με το γιαουρτι που το τρωει πολύ αλλά δεν της άρεσε έτσι. Την δοκίμασα όμως και σε λιωμένο πορτοκάλι και το έφαγε! Κυρίως για την δοκιμή! Έχω πάρει και τραχανά βιολογικό με κατσικίσιο γάλα, αλλά ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει...

Εσένα θηλάζει ή πίνει έτοιμο γάλα;

Στην αρχη καναμε μεικτη διατροφη και μετα αποκλειστικα ξενο αφου το δικο μου κοπηκε τελειος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...