Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ενέσεις innohep


Recommended Posts

Καλησπέρα,
Είμαι στον 5ο μήνα εγκυμοσύνης και κάνω κάθε μέρα μια ενεσούλα innohep για θρομβοφιλία. Τωρα αισθάνομαι πως έχει δυσκολέψει το πράγμα...ενω στην αρχη οκ το βρήκα και είχα και ψαχνό και δεν με πόναγε τοσο, τώρα δυσκολέυομαι...Με το που πάω να τσιμπήσω με ενοχλεί περισσότερο κάτι που πλέον με εκνευρίζει κάθε πρωί. Σκαφτόμουν μηπως κάποια έχει βρει καποιο κολπάκι που να διευκολύνει τη διαδικασία...έχω προσέξει πως όσο πιο χαμήλά την κάνω τόσο καλύτερα αλλα και πάλι δεν ειναι οπως την αρχή.
Επίσης κάτι άλλο που θα ρωτησω και τον ιατρό μου φυσικά αλλά αν ξέρετε, αν τύχει μια μέρα να την ξεχάσω , για μια μέρα πειράζει?
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 9/3/2023 at 10:35 ΜΜ, ο/η irini02 είπε:

Καλησπέρα,
Είμαι στον 5ο μήνα εγκυμοσύνης και κάνω κάθε μέρα μια ενεσούλα innohep για θρομβοφιλία. Τωρα αισθάνομαι πως έχει δυσκολέψει το πράγμα...ενω στην αρχη οκ το βρήκα και είχα και ψαχνό και δεν με πόναγε τοσο, τώρα δυσκολέυομαι...Με το που πάω να τσιμπήσω με ενοχλεί περισσότερο κάτι που πλέον με εκνευρίζει κάθε πρωί. Σκαφτόμουν μηπως κάποια έχει βρει καποιο κολπάκι που να διευκολύνει τη διαδικασία...έχω προσέξει πως όσο πιο χαμήλά την κάνω τόσο καλύτερα αλλα και πάλι δεν ειναι οπως την αρχή.
Επίσης κάτι άλλο που θα ρωτησω και τον ιατρό μου φυσικά αλλά αν ξέρετε, αν τύχει μια μέρα να την ξεχάσω , για μια μέρα πειράζει?
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!!! 

Καλησπέρα! Υποθέτω ένα μήνα μετά, θα έχεις βρει την λύση. 

Εγώ από την κοιλιά, προς το παρόν τις κάνω στο μπούτι ψηλά. Ήθελα να ηρεμήσει λίγο η κοιλιά.μου γιατί με ειχε πιάσει φαγούρα  , είχα κάνει κάτι αιματωματακια και πραγματικά δεν έβρισκα άλλον χώρο "καθαρό" για να κάνω ενέσεις. 

Εσύ κάνεις μήπως στο μπούτι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!! 
Από τότε που έγραψα το ποστ συνεχίζω κανονικά οπως έκανα στη κοιλίτσα αλλα παραπονιέμαι ακόμα! Δεν εχω φτασει σε σημειο να πρεπει να βρω αλλού να την κάνω αλλά τωρα ειμαι στο τέλος του 6ου μήνα και αναρωτιέμαι τι θα γινει στον 8ο και 9ο που θα τεντωσει εντελώς το δερμα...Ακόμα δεν το εχω συζητησει σοβαρα με τον γιατρό μου γιατι τσουκου τσουκου καθε μερα όλο και βρίσκω χώρο και περναει και αυτη η φορά... Στο μπουτι ειναι το ιδιο πραγμα δηλαδη? γιατι δεν μου ειπαν καμια εναλλακτικη ποτε.. Μου εδειξαν την κοιλίτσα στην αρχη και τελος. Δεν εχω πολλά αιματώματακια η αληθεια ειναι και οταν κανω ενα μεχρι να ξαναπαω σε αυτο το σημείο, εχει ψηλοφύγει. Αυτό που σίγουρα εχω καταλάβει ειναι οτι η αριστρερή πλευρά του δερματος ειναι πολύ πιο ευαισθητη...μονο κ μονο που παω να ακουμπησω την ενεση το καταλαβαινω αμεσως , ενω απο δεξια και μέση ειμαι καλύτερα. Επίσης εγω την κανω 45 μοιρες...ετσι μου εδειξαν δηλαδη, αλλά μετα εχω δει πολλές που κανουν και 90 μοιρες΄...εσυ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η irini02 είπε:

Καλησπέρα!!! 
Από τότε που έγραψα το ποστ συνεχίζω κανονικά οπως έκανα στη κοιλίτσα αλλα παραπονιέμαι ακόμα! Δεν εχω φτασει σε σημειο να πρεπει να βρω αλλού να την κάνω αλλά τωρα ειμαι στο τέλος του 6ου μήνα και αναρωτιέμαι τι θα γινει στον 8ο και 9ο που θα τεντωσει εντελώς το δερμα...Ακόμα δεν το εχω συζητησει σοβαρα με τον γιατρό μου γιατι τσουκου τσουκου καθε μερα όλο και βρίσκω χώρο και περναει και αυτη η φορά... Στο μπουτι ειναι το ιδιο πραγμα δηλαδη? γιατι δεν μου ειπαν καμια εναλλακτικη ποτε.. Μου εδειξαν την κοιλίτσα στην αρχη και τελος. Δεν εχω πολλά αιματώματακια η αληθεια ειναι και οταν κανω ενα μεχρι να ξαναπαω σε αυτο το σημείο, εχει ψηλοφύγει. Αυτό που σίγουρα εχω καταλάβει ειναι οτι η αριστρερή πλευρά του δερματος ειναι πολύ πιο ευαισθητη...μονο κ μονο που παω να ακουμπησω την ενεση το καταλαβαινω αμεσως , ενω απο δεξια και μέση ειμαι καλύτερα. Επίσης εγω την κανω 45 μοιρες...ετσι μου εδειξαν δηλαδη, αλλά μετα εχω δει πολλές που κανουν και 90 μοιρες΄...εσυ?

Και εγώ με κλίση 45 μοιρών την κάνω. 

Εμένα η αιμστολογος μου είχε πει και το μπούτι απλά μου είπε ότι εκεί πονάει ενώ στην κοιλιά όχι. Τελικά στο μπουτι  δεν πονάω καθόλου. Ίσως επειδή εγώ έχω λιπακι ενώ εκείνη είναι πολύ λεπτή :P το γράφει και στις οδηγίες της ένεσης ότι και εκεί επιτρέπεται. 

Εγώ έχω καμιά βδομάδα που το κάνω στο πόδι. Η κοιλιά έχει ηρεμήσει αρκετά οπότε σε λίγο καιρό θα το ξανά κάνω εκεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Καλησπέρα!!! 
Από τότε που έγραψα το ποστ συνεχίζω κανονικά οπως έκανα στη κοιλίτσα αλλα παραπονιέμαι ακόμα! Δεν εχω φτασει σε σημειο να πρεπει να βρω αλλού να την κάνω αλλά τωρα ειμαι στο τέλος του 6ου μήνα και αναρωτιέμαι τι θα γινει στον 8ο και 9ο που θα τεντωσει εντελώς το δερμα...Ακόμα δεν το εχω συζητησει σοβαρα με τον γιατρό μου γιατι τσουκου τσουκου καθε μερα όλο και βρίσκω χώρο και περναει και αυτη η φορά... Στο μπουτι ειναι το ιδιο πραγμα δηλαδη? γιατι δεν μου ειπαν καμια εναλλακτικη ποτε.. Μου εδειξαν την κοιλίτσα στην αρχη και τελος. Δεν εχω πολλά αιματώματακια η αληθεια ειναι και οταν κανω ενα μεχρι να ξαναπαω σε αυτο το σημείο, εχει ψηλοφύγει. Αυτό που σίγουρα εχω καταλάβει ειναι οτι η αριστρερή πλευρά του δερματος ειναι πολύ πιο ευαισθητη...μονο κ μονο που παω να ακουμπησω την ενεση το καταλαβαινω αμεσως , ενω απο δεξια και μέση ειμαι καλύτερα. Επίσης εγω την κανω 45 μοιρες...ετσι μου εδειξαν δηλαδη, αλλά μετα εχω δει πολλές που κανουν και 90 μοιρες΄...εσυ?

Καλησπέρα,αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με εσένα ξεκίνησά να τις κάνω στην κοιλιά αλλά πλέον με ενοχλεί πολλές φορές με πονάει και κάνω μελανιές,σκεφτομαι να ξεκινησω να κανω στο μπούτι αλλά ακόμη δεν το έχω πάρει απόφαση αν και στην πρώτη εγκυμοσύνη τις πιο πολλές τις έκανα στα μπούτια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...