Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χαμηλή προγεστερονη μετά από εμβρυομεταφορα


Recommended Posts

Καλημέρα σας! Είναι η πρώτη φορά που γράφω αλλά σας παρακολουθώ πολύ καιρό και σας θαυμάζω όλες

κοριτσια θέλω τα φώτα σας! Χθες ήμουν στην 9 μέρα εμβρυομεταφορας με δυο βλαστοκυστες 5 ημερών. Εκανα χοριακη μια εβδομάδα νωρίτερα απ ότι μου είπαν από το κέντρο διότι είδα λίγο ροζ και φοβήθηκα 

η χοριακη μου 453,10 η ε2 623,90 και η προγεστερονη μου 8,25

Να σημειώσω ότι παίρνω ήδη δυο υποθετα και ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσω και ένα ουτροτζεσταν πρωί βράδυ συν μια ενεση.

ειδα και σήμερα δέκατη μέρα πολύ λίγο καφέ. Και νιώθω ότι κάτι δεν πάει καλά γιατί η προγεστερονη μου είναι αρκετά χαμηλή; Μήπως είχε καμία σας παρόμοια εμπειρία να με βοηθήσει; Ανέβηκε με τα φάρμακα η προγεστερονη η τζάμπα χαρηκα με την χοριακη μου!

ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/3/2023 at 7:41 ΠΜ, ο/η Anthiii είπε:

Καλημέρα σας! Είναι η πρώτη φορά που γράφω αλλά σας παρακολουθώ πολύ καιρό και σας θαυμάζω όλες

κοριτσια θέλω τα φώτα σας! Χθες ήμουν στην 9 μέρα εμβρυομεταφορας με δυο βλαστοκυστες 5 ημερών. Εκανα χοριακη μια εβδομάδα νωρίτερα απ ότι μου είπαν από το κέντρο διότι είδα λίγο ροζ και φοβήθηκα 

η χοριακη μου 453,10 η ε2 623,90 και η προγεστερονη μου 8,25

Να σημειώσω ότι παίρνω ήδη δυο υποθετα και ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσω και ένα ουτροτζεσταν πρωί βράδυ συν μια ενεση.

ειδα και σήμερα δέκατη μέρα πολύ λίγο καφέ. Και νιώθω ότι κάτι δεν πάει καλά γιατί η προγεστερονη μου είναι αρκετά χαμηλή; Μήπως είχε καμία σας παρόμοια εμπειρία να με βοηθήσει; Ανέβηκε με τα φάρμακα η προγεστερονη η τζάμπα χαρηκα με την χοριακη μου!

ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων 

 

Συγχαρητήρια καταρχας ! Θα την ανεβάσετε με φαρμακα ή συν προλουτεξ .η χοριακη ειναι σουπερ ! Γραψε μας τα νεα σου !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/3/2023 at 7:41 ΠΜ, ο/η Anthiii είπε:

Καλημέρα σας! Είναι η πρώτη φορά που γράφω αλλά σας παρακολουθώ πολύ καιρό και σας θαυμάζω όλες

κοριτσια θέλω τα φώτα σας! Χθες ήμουν στην 9 μέρα εμβρυομεταφορας με δυο βλαστοκυστες 5 ημερών. Εκανα χοριακη μια εβδομάδα νωρίτερα απ ότι μου είπαν από το κέντρο διότι είδα λίγο ροζ και φοβήθηκα 

η χοριακη μου 453,10 η ε2 623,90 και η προγεστερονη μου 8,25

Να σημειώσω ότι παίρνω ήδη δυο υποθετα και ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσω και ένα ουτροτζεσταν πρωί βράδυ συν μια ενεση.

ειδα και σήμερα δέκατη μέρα πολύ λίγο καφέ. Και νιώθω ότι κάτι δεν πάει καλά γιατί η προγεστερονη μου είναι αρκετά χαμηλή; Μήπως είχε καμία σας παρόμοια εμπειρία να με βοηθήσει; Ανέβηκε με τα φάρμακα η προγεστερονη η τζάμπα χαρηκα με την χοριακη μου!

ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων 

 

Καταρχήν συγχαρητήρια! με το καλό!

Θα έλεγα ότι εφόσον το παρακολουθείς μην ανησυχείς, θα σου αυξήσουν τη δόση εφόσον χρειάζεται. Από εκεί και πέρα όμως να ξέρεις ότι η πιο κοινή πρακτική είναι να μην παρακολουθούν καν την προγεστερόνη. Είναι πολύ συγκεκριμένα τα κέντρα που το κάνουν αυτό (νομιζω πχ το Γενεσις). Εγω εκανα ετ (επιτυχημένη και έχω ήδη ένα παιδάκι) χωρίς ποτέ να μετρήσω προγεστερόνη. Έπαιρνα απλά τη δόση που λέει το πρωτόκολλο που ακουθεί ο γιατρός μου. Το ίδιο και όσες ήμασταν στον ιδιο γιατ΄ρο (αρκετές από το φόρουμ) το ΄ίδιο και οι περισσότερες που ειναι στην εξωσωματικη. Δεν μπορεί να ήμασταν ΄όλες τοσο τυχερες και να ειχαμε την τελεια προγεστερονη... σκεψου κ όλες τις κοπελες που μενουν φυσιολογικα, καμιά δεν μετράει ορμόνες (εκτος κ αν υπαρχει προβλημα πχ δουν αιμα). Από τη στιγμη που εισαι εγκυος παύει να έχει σημασία το πως έμεινες! Οπότε θα έλεγα μην αγχώνεσαι με αυτή τη μέτρηση. Από τη στιγμή που ανεβαίνει σωστά η χοριακή (αυτό είνα το βασικο κριτηριο) θα εισαι οκ κ απο τους υπερηχους και μετά θα μπορείς να εισαι ακόμα πιο ήρεμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Όλα πάνε καλά προς το παρόν χοριακη χθες τρεις μέρες μετα 1300 και προγεστερονη 90. Μάλλον η πολύκλινική που πήγα και εκανα την πρώτη εξέταση κάτι δεν μέτρησε καλά. Αλλά δεν βαριέσαι αφού όλα πάνε καλά ηρέμησα λίγο! Τώρα αναμένω για τον υπέρηχο άντε να αρέσουν οι μέρες.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...