Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φάρμακα στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!!! 

Θα ήθελα να ρωτήσω... 

Είμαι μετά από εξωσωματική 9 εβδομάδων και 4ημερων. 

Παίρνω Innohep, salospir, prezolon (2 χάπια των 5mg) , utrogestan 3 χάπια, prolutex ενέσεις και βιταμίνες D3, B12 και φυλλικό. 

Σιγά σιγά μειώνω και κόβω κάποια. 

Αγχωνομαι λίγο για την κορτιζόνη, παίρνατε και άλλες ; Και αν ναι δημιούργησε κάποιο θέμα στο μωρό ;;

Επίσης το  Salospir? Και τα τόσα utrogestan?? 

Η γιατρός μου λέει ότι είναι όλα οκ να μη φοβάμαι... Αλλά εγώ τα σκέφτομαι 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! 

Θα ήθελα να ρωτήσω... 

Είμαι μετά από εξωσωματική 9 εβδομάδων και 4ημερων. 

Παίρνω Innohep, salospir, prezolon (2 χάπια των 5mg) , utrogestan 3 χάπια, prolutex ενέσεις και βιταμίνες D3, B12 και φυλλικό. 

Σιγά σιγά μειώνω και κόβω κάποια. 

Αγχωνομαι λίγο για την κορτιζόνη, παίρνατε και άλλες ; Και αν ναι δημιούργησε κάποιο θέμα στο μωρό ;;

Επίσης το  Salospir? Και τα τόσα utrogestan?? 

Η γιατρός μου λέει ότι είναι όλα οκ να μη φοβάμαι... Αλλά εγώ τα σκέφτομαι 

 

Καλησπέρα!!

Κ εγω είμαι από εξωσωματικη 7 εβδομάδων και 3 ημερών λίγο μικρότερη από εσένα!! Λογικά για να στα έχει δώσει κάτι θα ξέρει παραπάνω.

Εγώ να σου πω την αλήθεια παίρνω 1 folidex, 2 cyclacur, 4 utrogestan ενδοσκοπικό την ημέρα. Κανονικά έπρεπε να πάρω και salospir αλλά λόγω έλλειψης ενζύμου που εχω δε μπορω... αυτά παίρνω... τώρα τι να σου πω για τη κορτιζόνη λογικά θα είναι ασφαλής μην αγχωνεσαι όσο μπορείς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! 

Θα ήθελα να ρωτήσω... 

Είμαι μετά από εξωσωματική 9 εβδομάδων και 4ημερων. 

Παίρνω Innohep, salospir, prezolon (2 χάπια των 5mg) , utrogestan 3 χάπια, prolutex ενέσεις και βιταμίνες D3, B12 και φυλλικό. 

Σιγά σιγά μειώνω και κόβω κάποια. 

Αγχωνομαι λίγο για την κορτιζόνη, παίρνατε και άλλες ; Και αν ναι δημιούργησε κάποιο θέμα στο μωρό ;;

Επίσης το  Salospir? Και τα τόσα utrogestan?? 

Η γιατρός μου λέει ότι είναι όλα οκ να μη φοβάμαι... Αλλά εγώ τα σκέφτομαι 

 

Τα ίδια περνάω και εγώ. 

Παίρνω salospir των 160 mg καθε βραδυ, Utrogestan x 3 κολπικά, φυλλικό οξύ, σίδηρο, μαγνήσιο και πλέον παίρνω και amoxil αντιβίωση 2 χ 1000mg για την αμυγδαλίτιδα που ε΄χω! Έχω τις ίδιες ανησυχίες με εσένα, και εμένα η γιατρός μου λέει όλα καλά να μην ανησυχώ, αλλά μιας και ήμουν κατά των φαρμάκων πάντα, νιώθω εντελώς αφύσικο αυτό που μου συμβαίνει.

Σκέφτομαι την επόμενη εβδομάδα να πάρω γνώμη και 2ου γιατρού γυναικολόγου, μήπως υπερβάλλει στη χορήγηση φαρμάκων η γιατρός που έχω τώρα και με βασανίσει στη ζωή μου. Το οξύμωρο είναι ότι η ίδια είναι κατά των εμβολίων, αλλά υπέρ τόσων φαρμάκων! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η vickypak16 είπε:

Καλησπέρα!!

Κ εγω είμαι από εξωσωματικη 7 εβδομάδων και 3 ημερών λίγο μικρότερη από εσένα!! Λογικά για να στα έχει δώσει κάτι θα ξέρει παραπάνω.

Εγώ να σου πω την αλήθεια παίρνω 1 folidex, 2 cyclacur, 4 utrogestan ενδοσκοπικό την ημέρα. Κανονικά έπρεπε να πάρω και salospir αλλά λόγω έλλειψης ενζύμου που εχω δε μπορω... αυτά παίρνω... τώρα τι να σου πω για τη κορτιζόνη λογικά θα είναι ασφαλής μην αγχωνεσαι όσο μπορείς...

To folidex τι είναι ;;

Δε ξέρω έχω τρομάξει λίγο... Όλοι μου λένε ότι είναι οκ. Αλλά τόσα φάρμακα ;δηλαδή εγώ ήξερα οτι στην εγκυμοσύνη  δεν πρέπει να παίρνουμε φάρμακα... 

Ελπίζω να μην επηρεάζουν το μωράκι μου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ersi85 είπε:

Τα ίδια περνάω και εγώ. 

Παίρνω salospir των 160 mg καθε βραδυ, Utrogestan x 3 κολπικά, φυλλικό οξύ, σίδηρο, μαγνήσιο και πλέον παίρνω και amoxil αντιβίωση 2 χ 1000mg για την αμυγδαλίτιδα που ε΄χω! Έχω τις ίδιες ανησυχίες με εσένα, και εμένα η γιατρός μου λέει όλα καλά να μην ανησυχώ, αλλά μιας και ήμουν κατά των φαρμάκων πάντα, νιώθω εντελώς αφύσικο αυτό που μου συμβαίνει.

Σκέφτομαι την επόμενη εβδομάδα να πάρω γνώμη και 2ου γιατρού γυναικολόγου, μήπως υπερβάλλει στη χορήγηση φαρμάκων η γιατρός που έχω τώρα και με βασανίσει στη ζωή μου. Το οξύμωρο είναι ότι η ίδια είναι κατά των εμβολίων, αλλά υπέρ τόσων φαρμάκων! 

Αμα δε σου κάνει κοπο όταν πάρεις και τη 2η γνώμη πες μας και εμάς. 

Η αλήθεια είναι πως και εγώ το σκέφτηκα αλλά καμιά φορά οι πολλές γνώμες τα κάνουν χειρότερα... Και επειδή ήδη είμαι από εξωσωματική με όλη τη διαδικασία της, με παρακολουθεί και ενδοκρινολόγος και αιματολογος σε όλη την εγκυμοσύνη, κουράστηκα λίγο με γιατρούς. Σε όποιον πάω και κάτι δίνει 🤷🏻‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα. 

Το σαλισπιρ είναι σαν την ασπιρίνη, βοηθήσει στην καλή κυκλοφορία του αίματος συνεπώς στη σωστή τροφοδοσία του εμβρύου με οξυγόνο κλπ κλπ . Το δίνουν σε πολλές γυναίκες για πολλούς λόγους. Επίσης το innohep είναι ηπαρίνη, αντιπηκτική ουσία για τον ίδιο λόγο. Πολλές γυναίκες κάνουν ενέσεις τέτοιου τύπου, ειδικότερα όταν υπάρχει κάποια μετάλλαξη της θρομβοφιλιας. Είναι πολύ σημαντικό ειδικά το πρώτο τρίμηνο για αποβολή και αργότερα για πολλά άσχημα. Όταν υπάρχει λόγος βέβαια. 

To utrogestan, όπως και το prulotex είναι καθαρα προγεστερόνη. Σαν αυτή που παράγει ο οργανισμός μας. Βοηθάει σε αποκόλληση σε κύηση αυξημένου κινδύνου κ.α. έχω ακούσει περιπτώσεις που παίρνανε μέχρι και 13 χάπια την ημέρα. Δεν είναι φάρμακο.

Το φυλλικό οξύ είναι από τα πιο σημαντικά στην εγκυμοσύνη. Προφυλάσσει από ανωμαλίες κατά την δημιουργία του εμβρύου. Δεν είναι φάρμακο, είναι απαραίτητη βιταμίνη. 

Ο σίδηρος είναι αρκετά σημαντικός ειδικότερα αν υπάρχει ιστορικό αναιμίας γιατί στην εγκυμοσύνη οι ανάγκες είναι αυξημένες. Επίσης τον δίνουν νωρίς αν ο αιματοκρίτης είναι πολύ χαμηλός για ευνόητους λόγους. Δεν είναι φάρμακο είναι βιταμίνη.

Το μαγνήσιο είναι μυοχαλαρωτικό και βοηθάει σε πόνους καθώς και σε συσπάσεις. Δεν είναι φάρμακο.

Υπάρχουν πολλές αντιβίωσεις που επιτρέπονται κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα η λήψη τους όταν κρίνεται απαραίτητο. 

Για την κορτιζόνη δεν γνωρίζω κάτι πέραν ότι ωριμάζει τους πνεύμονες στο τέλος. Υποψιάζομαι το γιατί την δίνει αλλά δεν είμαι σίγουρη 

Όλα αυτά λοιπόν κορίτσια σας τα δίνουν οι γιατροί για να σας προφυλάξουν, εσάς και τα μωράκια σας.

Με το καλό να έρθουν τελειομηνα όλα ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Christine_ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. 

Το σαλισπιρ είναι σαν την ασπιρίνη, βοηθήσει στην καλή κυκλοφορία του αίματος συνεπώς στη σωστή τροφοδοσία του εμβρύου με οξυγόνο κλπ κλπ . Το δίνουν σε πολλές γυναίκες για πολλούς λόγους. Επίσης το innohep είναι ηπαρίνη, αντιπηκτική ουσία για τον ίδιο λόγο. Πολλές γυναίκες κάνουν ενέσεις τέτοιου τύπου, ειδικότερα όταν υπάρχει κάποια μετάλλαξη της θρομβοφιλιας. Είναι πολύ σημαντικό ειδικά το πρώτο τρίμηνο για αποβολή και αργότερα για πολλά άσχημα. Όταν υπάρχει λόγος βέβαια. 

To utrogestan, όπως και το prulotex είναι καθαρα προγεστερόνη. Σαν αυτή που παράγει ο οργανισμός μας. Βοηθάει σε αποκόλληση σε κύηση αυξημένου κινδύνου κ.α. έχω ακούσει περιπτώσεις που παίρνανε μέχρι και 13 χάπια την ημέρα. Δεν είναι φάρμακο.

Το φυλλικό οξύ είναι από τα πιο σημαντικά στην εγκυμοσύνη. Προφυλάσσει από ανωμαλίες κατά την δημιουργία του εμβρύου. Δεν είναι φάρμακο, είναι απαραίτητη βιταμίνη. 

Ο σίδηρος είναι αρκετά σημαντικός ειδικότερα αν υπάρχει ιστορικό αναιμίας γιατί στην εγκυμοσύνη οι ανάγκες είναι αυξημένες. Επίσης τον δίνουν νωρίς αν ο αιματοκρίτης είναι πολύ χαμηλός για ευνόητους λόγους. Δεν είναι φάρμακο είναι βιταμίνη.

Το μαγνήσιο είναι μυοχαλαρωτικό και βοηθάει σε πόνους καθώς και σε συσπάσεις. Δεν είναι φάρμακο.

Υπάρχουν πολλές αντιβίωσεις που επιτρέπονται κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα η λήψη τους όταν κρίνεται απαραίτητο. 

Για την κορτιζόνη δεν γνωρίζω κάτι πέραν ότι ωριμάζει τους πνεύμονες στο τέλος. Υποψιάζομαι το γιατί την δίνει αλλά δεν είμαι σίγουρη 

Όλα αυτά λοιπόν κορίτσια σας τα δίνουν οι γιατροί για να σας προφυλάξουν, εσάς και τα μωράκια σας.

Με το καλό να έρθουν τελειομηνα όλα ! 

Το εκτιμώ πάρα πολύ που μας εξήγησες ένα ένα τα φάρμακα/συμπληρώματα που λαμβάνουμε ❤️ Απλά όλα αυτά (ή τα περισσότερα) μεταβολίζονται στο συκώτι και το καημένο σε λίγους μήνες θα αρχίσει να παραπονιέται με όσα τραβάει :) Ωστόσο όπως είπες και εσύ, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, και η προάσπιση του μωρού μας είναι πάρα πολύ σημαντική...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαγνήσιο, utrogestan, salospir, pregnacare for pregnancy που είχε μέσα ένα σωρό βιταμίνες τα έπαιρνα και εγώ από φυσική σύλληψη. Έκανα και εμβόλιο για covid στον 4ο μήνα, πέρασα covid στον 8ο αγκαλιά με vicks. Μια χαρά βγήκε η μπουμπού. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Το εκτιμώ πάρα πολύ που μας εξήγησες ένα ένα τα φάρμακα/συμπληρώματα που λαμβάνουμε ❤️ Απλά όλα αυτά (ή τα περισσότερα) μεταβολίζονται στο συκώτι και το καημένο σε λίγους μήνες θα αρχίσει να παραπονιέται με όσα τραβάει :) Ωστόσο όπως είπες και εσύ, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, και η προάσπιση του μωρού μας είναι πάρα πολύ σημαντική...

 

Τα φάρμακα σίγουρα περνάνε μια βόλτα από το συκώτι! Οι βιταμίνες όμως έχουν άλλη διαδρομή, όπως όταν τις καταναλώνεις από φυσικές τροφές! 

Μην αγχώνεσαι! Κάποια πράγματα είναι απαραίτητα και ευτυχώς που υπάρχουν ! Αλλιώς θα είχαμε πολλά περισσότερα άσχημα.... 

Στον πρώτο μου γιό επειδή δε γνώριζα ότι είχα μεταλλάξεις της θρομβοφιλιας, και πως να το γνωρίζω άλλωστε; 23 χρονών ήμουν δεν με είχε απασχολήσει ποτέ, κατέληξα στην β επιπέδου να είμαι με ολιγαμνιο, πλακούντα grade 3 και με πρόωρες συσπάσεις γιατί το σύστημα δεν είχε και πολλά να προσφέρει. Ευτυχώς έκατσε μέσα μέχρι τις 38 εβδομάδες αλλά αναγκάστηκα να κάνω ενέσεις κορτιζόνης σε περίπτωση που έβγαινε νωρίτερα για να αντέξει... Επίσης τα ποδαράκια του λόγω όλου αυτού ήταν με ραιβοϊπποποδία. Αυτό αν θέλεις γκουγλαρε το να δεις πως ήταν . Χρειάστηκαν 7 διαφορετικοί γυψοι, ένας κάθε εβδομάδα, και ένα χειρουργείο στις 50 μέρες ζωής για να έρθει στα φυσιολογικά του. + Τον κηδεμόνα που φορούσε μέχρι 3 χρονών περίπου 12 ώρες την μέρα (τα πόδια του ήταν κολλημένα πάνω σε μια μπάρα, σαν σνοουμπορντ) και ακόμα και σήμερα που είναι 5,5 χρονών υπάρχει πιθανότητα υποτροπής που σημαίνει άλλο χειρουργείο στους τένοντες... 

Κι όλα αυτά γιατί δεν ήξερα , και δεν έκανα ηπαρίνη... 

Στον δεύτερο ολιγαμνιο από τις 33 εβδομάδες... Ευτυχώς χωρίς συγγενής ανωμαλίες.. ενώ έκανα από την πρώτη μέρα καθυστερήσεις ενέσεις, μια κάθε μέρα .. γεννήθηκε εσπευσμένα με καισαρική στις 37 εβδομάδες και κάτι , μετά απο λιγότερες ενέσεις κορτιζόνης..  Λέω δόξα το θεό που έκανα μικρή παιδιά αλλιώς δε θα τα έκανα τελειομηνα... 

Κι όλα αυτά είναι λάιτ σε σχέση με το τι θα μπορούσε να συμβεί... 

Αυτό από προσωπική εμπειρία της ηπαρίνης... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Christine_ είπε:

Τα φάρμακα σίγουρα περνάνε μια βόλτα από το συκώτι! Οι βιταμίνες όμως έχουν άλλη διαδρομή, όπως όταν τις καταναλώνεις από φυσικές τροφές! 

Μην αγχώνεσαι! Κάποια πράγματα είναι απαραίτητα και ευτυχώς που υπάρχουν ! Αλλιώς θα είχαμε πολλά περισσότερα άσχημα.... 

Στον πρώτο μου γιό επειδή δε γνώριζα ότι είχα μεταλλάξεις της θρομβοφιλιας, και πως να το γνωρίζω άλλωστε; 23 χρονών ήμουν δεν με είχε απασχολήσει ποτέ, κατέληξα στην β επιπέδου να είμαι με ολιγαμνιο, πλακούντα grade 3 και με πρόωρες συσπάσεις γιατί το σύστημα δεν είχε και πολλά να προσφέρει. Ευτυχώς έκατσε μέσα μέχρι τις 38 εβδομάδες αλλά αναγκάστηκα να κάνω ενέσεις κορτιζόνης σε περίπτωση που έβγαινε νωρίτερα για να αντέξει... Επίσης τα ποδαράκια του λόγω όλου αυτού ήταν με ραιβοϊπποποδία. Αυτό αν θέλεις γκουγλαρε το να δεις πως ήταν . Χρειάστηκαν 7 διαφορετικοί γυψοι, ένας κάθε εβδομάδα, και ένα χειρουργείο στις 50 μέρες ζωής για να έρθει στα φυσιολογικά του. + Τον κηδεμόνα που φορούσε μέχρι 3 χρονών περίπου 12 ώρες την μέρα (τα πόδια του ήταν κολλημένα πάνω σε μια μπάρα, σαν σνοουμπορντ) και ακόμα και σήμερα που είναι 5,5 χρονών υπάρχει πιθανότητα υποτροπής που σημαίνει άλλο χειρουργείο στους τένοντες... 

Κι όλα αυτά γιατί δεν ήξερα , και δεν έκανα ηπαρίνη... 

Στον δεύτερο ολιγαμνιο από τις 33 εβδομάδες... Ευτυχώς χωρίς συγγενής ανωμαλίες.. ενώ έκανα από την πρώτη μέρα καθυστερήσεις ενέσεις, μια κάθε μέρα .. γεννήθηκε εσπευσμένα με καισαρική στις 37 εβδομάδες και κάτι , μετά απο λιγότερες ενέσεις κορτιζόνης..  Λέω δόξα το θεό που έκανα μικρή παιδιά αλλιώς δε θα τα έκανα τελειομηνα... 

Κι όλα αυτά είναι λάιτ σε σχέση με το τι θα μπορούσε να συμβεί... 

Αυτό από προσωπική εμπειρία της ηπαρίνης... 

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ που ξοδέψατε από τον χρόνο σας για να μ απαντήσετε και για τα λόγια ενθάρρυνσης!

@Christine_ υποκλίνομαι στις γνώσεις σου και στην παρούσα φάση δε ξέρεις πόσο με βοηθάει να συνομιλώ με ανθρώπους γνώστες! Χαίρομαι που τα παιδάκια σου είναι υγιή, ακόμη και μετά από τις περιπέτειες που περάσατε και εύχομαι ολόψυχα να τις ξεπεράσατε οριστικά... Γκούγκλαρα την πάθηση αυτή και πραγματικά μπορώ να αισθανθώ τις σκέψεις σας... Την ηπαρίνη που ανέφερες, δε τη χορηγούσαν οι γιατροί ή από επιλογή δε την έλαβες? Αναφορικά με την ηλικία, ήταν όντως υπέρ σου που ήσουν μικρή σε ηλικία κορίτσι μου. Διανύω την πρώτη μου εγκυμοσύνη, ετών 37, και με αυτοάνοση θυρεοειδίτιδα Hashimoto. Στην Α αυχενική βγήκα και υψηλού κινδύνου για προεκλαμψία (1/97) και για αυτό λαμβάνω salospir καθημερινά από τον 3ο μήνα. Επίσης βγήκα υψηλού κινδύνου για καθυστέρηση ανάπτυξης (1/250), αλλά σκέφτομαι αισιοόδοξα. Ξέρω πως αυτά τα νούμερα δεν είναι διάγνωση, αλλά στατιστικές. Μακάρι να είχα γνωρίσει τον άντρα μου πιο μικρή και να είχα ξεμπερδέψει με εγκυμοσύνες νωρίτερα ❤️ Και συν τοις άλλοις, είμαι και από την 14η εβδομάδα με πρόωρες συσπάσεις και για αυτό συνεχίζω προγεστερόνες μέχρι και σήμερα (19η εβδομάδα) και μάλλον ΄έπεται και συνέχεια. Χαλάλι η υπομονή, τα φάρμακα, η πειθαρχία στο φαγητό, η πλήρης αποχή από σεξ, γυμναστική, χορούς κλπ κατόπιν συστάσεως της γιατρού, αν το παιδάκι μου βγει υγιές και παραμείνω κ εγώ υγιής. Η εγκυομοσύνη είναι μια διαδρομή με πολλές απότομες στροφές, αλλά παλεύουμε για τον προορισμό!

 

@evaioan Έπαιρνες utrogestan για τις συσπάσεις? Και αν ναι, για πόσους μήνες σου το χορήγησαν? Χαίρομαι που βγήκε υγιές το παιδάκι σου ❤️ Πάντως ο covid δε φαίνεται να επηρέασε ιδιαίτερα αρνητικά τις κυήσεις, περισσότερο φοβάμαι τη γρίπη.. Τελικά πολλές εγκυούλες πέρασαν covid και όλα καλά (για όσες ξέρω).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/2/2023 at 5:28 ΜΜ, ο/η Christine_ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. 

Το σαλισπιρ είναι σαν την ασπιρίνη, βοηθήσει στην καλή κυκλοφορία του αίματος συνεπώς στη σωστή τροφοδοσία του εμβρύου με οξυγόνο κλπ κλπ . Το δίνουν σε πολλές γυναίκες για πολλούς λόγους. Επίσης το innohep είναι ηπαρίνη, αντιπηκτική ουσία για τον ίδιο λόγο. Πολλές γυναίκες κάνουν ενέσεις τέτοιου τύπου, ειδικότερα όταν υπάρχει κάποια μετάλλαξη της θρομβοφιλιας. Είναι πολύ σημαντικό ειδικά το πρώτο τρίμηνο για αποβολή και αργότερα για πολλά άσχημα. Όταν υπάρχει λόγος βέβαια. 

To utrogestan, όπως και το prulotex είναι καθαρα προγεστερόνη. Σαν αυτή που παράγει ο οργανισμός μας. Βοηθάει σε αποκόλληση σε κύηση αυξημένου κινδύνου κ.α. έχω ακούσει περιπτώσεις που παίρνανε μέχρι και 13 χάπια την ημέρα. Δεν είναι φάρμακο.

Το φυλλικό οξύ είναι από τα πιο σημαντικά στην εγκυμοσύνη. Προφυλάσσει από ανωμαλίες κατά την δημιουργία του εμβρύου. Δεν είναι φάρμακο, είναι απαραίτητη βιταμίνη. 

Ο σίδηρος είναι αρκετά σημαντικός ειδικότερα αν υπάρχει ιστορικό αναιμίας γιατί στην εγκυμοσύνη οι ανάγκες είναι αυξημένες. Επίσης τον δίνουν νωρίς αν ο αιματοκρίτης είναι πολύ χαμηλός για ευνόητους λόγους. Δεν είναι φάρμακο είναι βιταμίνη.

Το μαγνήσιο είναι μυοχαλαρωτικό και βοηθάει σε πόνους καθώς και σε συσπάσεις. Δεν είναι φάρμακο.

Υπάρχουν πολλές αντιβίωσεις που επιτρέπονται κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα η λήψη τους όταν κρίνεται απαραίτητο. 

Για την κορτιζόνη δεν γνωρίζω κάτι πέραν ότι ωριμάζει τους πνεύμονες στο τέλος. Υποψιάζομαι το γιατί την δίνει αλλά δεν είμαι σίγουρη 

Όλα αυτά λοιπόν κορίτσια σας τα δίνουν οι γιατροί για να σας προφυλάξουν, εσάς και τα μωράκια σας.

Με το καλό να έρθουν τελειομηνα όλα ! 

Σε ευχαριστω πολύ για το μήνυμα σου !!! Που έγραψες όλο αυτό για εμάς εδώ... έχεις απόλυτο δίκιο. Οι γιατροί κάτι ξέρουν για να μας τα δίνουν. Σχετικά με την κορτιζόνη εγώ είμαι από εξωσωματική, ίσως γι αυτό;;; Ίσως γιατί έχω αυτοάνοσο hashimoto ;;; Δε ξέρω !!! Αλλά το καλό είναι ότι την σταματάω σιγά σιγά... 

Σου εύχομαι ότι καλύτερο ... !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ που ξοδέψατε από τον χρόνο σας για να μ απαντήσετε και για τα λόγια ενθάρρυνσης!

@Christine_ υποκλίνομαι στις γνώσεις σου και στην παρούσα φάση δε ξέρεις πόσο με βοηθάει να συνομιλώ με ανθρώπους γνώστες! Χαίρομαι που τα παιδάκια σου είναι υγιή, ακόμη και μετά από τις περιπέτειες που περάσατε και εύχομαι ολόψυχα να τις ξεπεράσατε οριστικά... Γκούγκλαρα την πάθηση αυτή και πραγματικά μπορώ να αισθανθώ τις σκέψεις σας... Την ηπαρίνη που ανέφερες, δε τη χορηγούσαν οι γιατροί ή από επιλογή δε την έλαβες? Αναφορικά με την ηλικία, ήταν όντως υπέρ σου που ήσουν μικρή σε ηλικία κορίτσι μου. Διανύω την πρώτη μου εγκυμοσύνη, ετών 37, και με αυτοάνοση θυρεοειδίτιδα Hashimoto. Στην Α αυχενική βγήκα και υψηλού κινδύνου για προεκλαμψία (1/97) και για αυτό λαμβάνω salospir καθημερινά από τον 3ο μήνα. Επίσης βγήκα υψηλού κινδύνου για καθυστέρηση ανάπτυξης (1/250), αλλά σκέφτομαι αισιοόδοξα. Ξέρω πως αυτά τα νούμερα δεν είναι διάγνωση, αλλά στατιστικές. Μακάρι να είχα γνωρίσει τον άντρα μου πιο μικρή και να είχα ξεμπερδέψει με εγκυμοσύνες νωρίτερα ❤️ Και συν τοις άλλοις, είμαι και από την 14η εβδομάδα με πρόωρες συσπάσεις και για αυτό συνεχίζω προγεστερόνες μέχρι και σήμερα (19η εβδομάδα) και μάλλον ΄έπεται και συνέχεια. Χαλάλι η υπομονή, τα φάρμακα, η πειθαρχία στο φαγητό, η πλήρης αποχή από σεξ, γυμναστική, χορούς κλπ κατόπιν συστάσεως της γιατρού, αν το παιδάκι μου βγει υγιές και παραμείνω κ εγώ υγιής. Η εγκυομοσύνη είναι μια διαδρομή με πολλές απότομες στροφές, αλλά παλεύουμε για τον προορισμό!

 

@evaioan Έπαιρνες utrogestan για τις συσπάσεις? Και αν ναι, για πόσους μήνες σου το χορήγησαν? Χαίρομαι που βγήκε υγιές το παιδάκι σου ❤️ Πάντως ο covid δε φαίνεται να επηρέασε ιδιαίτερα αρνητικά τις κυήσεις, περισσότερο φοβάμαι τη γρίπη.. Τελικά πολλές εγκυούλες πέρασαν covid και όλα καλά (για όσες ξέρω).

Έχω κι εγώ χασιμότο από τα 21 το γνωρίζω. Στη πρώτη εγκυμοσύνη χρειάστηκε να πάρω τ4 έτη δεύτερη κοιμήθηκε για τα καλά (είχα 0 αντισώματα) 

Ηπαρίνη δεν υπήρχε κανένας προφανής λόγος για να πάρω . Μικρή κοπέλα, χωρίς ιστορικό δικό μου ή οικογενειακό, δεν προσπάθησα να μείνω έγκυος καν (ήταν από τα προσπερματικα), που να πάει το μυαλό; 

Το πιο επικίνδυνο στην αρχή είναι η αποβολή μετά οτιδήποτε άλλο αντιμετωπίζεται... Η γιατρός μου το ψιλιαστηκε αμέσως στη β ότι κάτι με θρομβοφιλια παίζει και αργότερα με έστειλε για εξετάσεις. Και είχε δίκιο. 

Κατανοώ ότι είναι δύσκολο αλλά να μην αγχώνεσαι και να μην πάει ο νους σου στο κακό, όλα αυτά είναι απλά πιθανότητες! Κάνεις δεν εγγυάται τίποτα είτε καλό είτε κακό. 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά ❤️ με το καλό τελειομηνο μωράκι να έρθει ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Σε ευχαριστω πολύ για το μήνυμα σου !!! Που έγραψες όλο αυτό για εμάς εδώ... έχεις απόλυτο δίκιο. Οι γιατροί κάτι ξέρουν για να μας τα δίνουν. Σχετικά με την κορτιζόνη εγώ είμαι από εξωσωματική, ίσως γι αυτό;;; Ίσως γιατί έχω αυτοάνοσο hashimoto ;;; Δε ξέρω !!! Αλλά το καλό είναι ότι την σταματάω σιγά σιγά... 

Σου εύχομαι ότι καλύτερο ... !!!

Συνήθως η κορτιζόνη θέτει το ανοσοποιητικό σε καταστολή και ίσως στη δίνει για να μειώσει τις πιθανότητες αποβολής

Ίσως φταίει και το χασιμότο δε ξέρω βέβαια πόσο είναι οι τιμές σου και τα αντισώματα 

Το θέμα είναι να έχεις δίπλα σου έναν γιατρό που θα εμπιστεύεσαι και θα μπορείς να στηριχθείς πάνω του !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/2/2023 at 4:43 ΜΜ, ο/η Emily2 είπε:

To folidex τι είναι ;;

Δε ξέρω έχω τρομάξει λίγο... Όλοι μου λένε ότι είναι οκ. Αλλά τόσα φάρμακα ;δηλαδή εγώ ήξερα οτι στην εγκυμοσύνη  δεν πρέπει να παίρνουμε φάρμακα... 

Ελπίζω να μην επηρεάζουν το μωράκι μου... 

Είναι φυλλικό οξύ σα το filicine. Δε μπορεί να ρισκάρει ο γιατρός να σου δίνει φάρμακα χωρίς λόγο και πόσο μάλλον να διακινδυνεύσει το μωράκι σου! Μη το σκέφτεσαι καν, προσπάθησε να ηρεμήσεις ξέρει καλύτερα . Όλα καλα θα είναι θα το δεις, αισιοδοξία στο φουλ και όλα τέλεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christine_ είπε:

Έχω κι εγώ χασιμότο από τα 21 το γνωρίζω. Στη πρώτη εγκυμοσύνη χρειάστηκε να πάρω τ4 έτη δεύτερη κοιμήθηκε για τα καλά (είχα 0 αντισώματα) 

Ηπαρίνη δεν υπήρχε κανένας προφανής λόγος για να πάρω . Μικρή κοπέλα, χωρίς ιστορικό δικό μου ή οικογενειακό, δεν προσπάθησα να μείνω έγκυος καν (ήταν από τα προσπερματικα), που να πάει το μυαλό; 

Το πιο επικίνδυνο στην αρχή είναι η αποβολή μετά οτιδήποτε άλλο αντιμετωπίζεται... Η γιατρός μου το ψιλιαστηκε αμέσως στη β ότι κάτι με θρομβοφιλια παίζει και αργότερα με έστειλε για εξετάσεις. Και είχε δίκιο. 

Κατανοώ ότι είναι δύσκολο αλλά να μην αγχώνεσαι και να μην πάει ο νους σου στο κακό, όλα αυτά είναι απλά πιθανότητες! Κάνεις δεν εγγυάται τίποτα είτε καλό είτε κακό. 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά ❤️ με το καλό τελειομηνο μωράκι να έρθει ❤️❤️

Ήταν ευτύχημα που κατάφερες να μηδενίσεις τα αντισώματά σου! Λίγο πριν μείνω έγκυος μου τα δικά μου αντισώματα ήταν 300 και στην αρχή της εγκυμοσύνης μου που ξαναμετρήθηκα, έφτασα στα 1500 (και ακόμη τόσο είμαι).... Όμως δε μου χορηγούν για την ώρα T4 διότι η TSH μου είναι κανονική, στο 1.2, με μια FT4 στο 11 τώρα στο 2ο τρίμηνό μου. Επιπλέον έχω να αντιμετωπίσω οριακές τιμές σακχάρου (μου είναι στα ανώτερα επίπεδα) και κάνω την εξέταση της 2ωρης καμπύλης ανά 20 ημέρες, σε συνδυασμό με διατροφή και μια αλλεργική ρινίτιδα που εξελίχθηκε σε αμυγδαλίτιδα λόγω απαρχής Άνοιξης.... Είναι ανοιχτά αρκετά μέτωπα και κάνω αγώνα για να ανταπεξέλθω σε όλα αυτά (βάλε και την υψηλού κινδύνου μου για προεκλαμψία και τις καθημερινές μετρήσεις αρτηριακής πιέσεως).... Ένας χαμός. Αυτό που μου έδωσες καλά να καταλάβω όμως, είναι το να πιστεύουμε στις αγωγές που μας δίνουν οι γιατροί μας. Το αν βέβαια εμπιστεύομαι με κλειστά τα μάτια την δική μου, όχι είναι η απάντηση. Και μάλιστα την διάλεξα μετά από μια κακή πρώτη συνεργασία με τον πρώτο μου γιατρό, ο οποίος α. για έναν μικρό πολύποδα μου έλεγε οπωσδήποτε καισαρική στον τοκετό και β. σε κάθε επίσκεψη υπενθύμιζε πως δεν εκτελεί χρέη ψυχολόγου και αν έχω άγχος να κλείσω ραντεβού σε ψυχολόγο... και όλα αυτά ενώ κυοφορώ το πρώτο μου παιδί και με τον άντρα μου είμαστε εντελώς πρωτάρηδες. Έμπλεξα με ιδιώτες γιατρούς και δεν σκέφτηκα έγκαιρα να πάω στο δημόσιο νοσοκομείο να με αναλάβει κάποιος έμπειρος μαιευτήρας εκεί.. Πρωτάρηδες σε όλα.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Christine_ είπε:

Έχω κι εγώ χασιμότο από τα 21 το γνωρίζω. Στη πρώτη εγκυμοσύνη χρειάστηκε να πάρω τ4 έτη δεύτερη κοιμήθηκε για τα καλά (είχα 0 αντισώματα) 

Ηπαρίνη δεν υπήρχε κανένας προφανής λόγος για να πάρω . Μικρή κοπέλα, χωρίς ιστορικό δικό μου ή οικογενειακό, δεν προσπάθησα να μείνω έγκυος καν (ήταν από τα προσπερματικα), που να πάει το μυαλό; 

Το πιο επικίνδυνο στην αρχή είναι η αποβολή μετά οτιδήποτε άλλο αντιμετωπίζεται... Η γιατρός μου το ψιλιαστηκε αμέσως στη β ότι κάτι με θρομβοφιλια παίζει και αργότερα με έστειλε για εξετάσεις. Και είχε δίκιο. 

Κατανοώ ότι είναι δύσκολο αλλά να μην αγχώνεσαι και να μην πάει ο νους σου στο κακό, όλα αυτά είναι απλά πιθανότητες! Κάνεις δεν εγγυάται τίποτα είτε καλό είτε κακό. 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά ❤️ με το καλό τελειομηνο μωράκι να έρθει ❤️❤️

Ξέχασα να σε ρωτήσω το πιο βασικό.. εξετάσεις για θρομβοφιλία πριν τη Β αυχενική σου δεν είχες κάνει, στα πλαίσια κάποιου τυπικού αιματολογικού ελέγχου? Ή μπορεί κάποια έγκυος να αναπτύξει θρομβοφιλία στην πορεία της κύησής της, ακόμη και αν νωρίτερα είχε βγει αρνητική? Σε λίγο καιρό πάω για Β και έχω μια σχετική αγωνία. Ως τώρα για θρομβοφιλία έχω βγει αρνητική σε αντίστοιχες αιματολογικές εξετάσεις. 

Και άλλη μια ερώτηση, είχες χασιμότο και στις δύο εγκυμοσύνες σου ή ανέπτυξες το αυτοάνοσο μετά την πρώτη σου εγκυμοσύνη, όπως ακούω από πολλές κοπέλες?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Σε ευχαριστω πολύ για το μήνυμα σου !!! Που έγραψες όλο αυτό για εμάς εδώ... έχεις απόλυτο δίκιο. Οι γιατροί κάτι ξέρουν για να μας τα δίνουν. Σχετικά με την κορτιζόνη εγώ είμαι από εξωσωματική, ίσως γι αυτό;;; Ίσως γιατί έχω αυτοάνοσο hashimoto ;;; Δε ξέρω !!! Αλλά το καλό είναι ότι την σταματάω σιγά σιγά... 

Σου εύχομαι ότι καλύτερο ... !!!

Και εγώ έχω hashimoto εδώ και 6 χρόνια και φέτος έμεινα έγκυος. Τα αντισώματά μου είναι πολύ υψηλά δυστυχώς. Φοβόμουν για αποβολή, αλλά μόλις πέρασα και τη 12η εβδομάδα, ηρέμησα κάπως. Τώρα διανύω την 19η. Θα πάω ξανά σε ενδοκρινόλογο, αν και πριν από 1,5 μήνα που πήγα μου είπε ότι δε χρειάζομαι ακόμη Τ4. Εσύ κορίτσι μου σε ποια εβδομάδα βρίσκεσαι? Εξετάσεις για tsh και αντισώματα έχεις κάνει πρόσφατα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ersi85 στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα ξεκινήσει με tsh κοντά στο 2 όπου είχε ανοδική πορεία και πήγε στο 2,5 οπότε αναγκαστικά πήρα τ4 αλλά δε θυμάμαι πόσο . Το αυτοάνοσο το είχα ανακαλύψει πριν μείνω έγκυος. Επειδή τρωγομουν πήρα τη πρωτοβουλία και έκανα τις εξετάσεις. 

Δεν ξέρω ποια εξέταση λες για την θρομβοφιλια, δε θυμάμαι αν είχα κάνει κάτι ούτε θυμάμαι κάτι που είχα κάνει να ήταν εκτός ορίων ή ύποπτο. 

Έκανα αφού γέννησα και πέρασε ένα διάστημα τις 13 μεταλλάξεις της θρομβοφιλιας που κάνουν, είναι εξετάσεις που δε συνταγογραφουνται. Δεν είναι απλές, κοιτάμε σε γονιδιακό επίπεδο. Αυτές μπορεί να είναι κληρονομικές ή επίκτητες οπότε μπορεί να προκληθεί και από εγκυμοσύνη. 

Σε γενικές γραμμές κατά την εγκυμοσύνη αυξάνεται ο όγκος και πήζει περισσότερο το αίμα οπότε εγώ που έχω ετεροζυγωτια σε κάποιες χρειάζομαι οπωσδήποτε αντιπηκτική αγωγή. 

Το ζάχαρο τώρα είναι ένα μεγάλο κομμάτι. Και είναι δύσκολο να κάνεις καμπύλη κάθε τρείς και λίγο 🥺 στην 2η εγκυμοσύνη έκανα 2 φορές γιατί είχαμε υπόνοια για αντίσταση στην ινσουλίνη. Ευτυχώς όλα καλά .. κουράγιο σε αυτό ❤️ εύχομαι να μην κάνεις διαβήτη ❤️ 

Τώρα όσων αφορά το γυναικολόγο.. από την στιγμή που έχεις δεύτερες σκέψεις καλό είναι να ψάξεις να βρεις κάποιον άλλο που να σου ταιριάζει καλύτερα. Είναι πολύ σημαντικό να έχεις δίπλα σου έναν μαιυτηρα που εμπιστεύεσαι με κλειστά μάτια γιατί πολλές φορές πρέπει να παίρνει εκείνος τις αποφάσεις κι εσύ να ακολουθείς. Ο πρώτος μου είχε διπλή περιτύλιξη στο λαιμό από πριν τη β επιπέδου, ο εμβρυομητρικος που την έκανα επέμενε να μου το πάρουν πρόωρα για τον πλακούντα και για αυτό επειδή υπάρχει αυξημένος κίνδυνος. Η γυναικολόγος μου όμως αρνήθηκε να το κάνει , πήρε ένα ρίσκο στην ουσία και με έφερνε μια φορά τη βδομάδα να βλέπουμε το μωρό χωρίς φυσικά να μου παίρνει λεφτά σε κάθε επίσκεψη.. και το ρίσκο της απέδωσε! Δεν με αγχωσε ούτε μου είπε ότι είμαι κύηση υψηλού κινδύνου απλά με παρακολουθούσε στενά. Δεν με φόρτωσε με ένα ακόμη βάρος. Είναι ιδιώτης παρεπιπτόντως και ήταν εκεί σε κάθε απορία και σε κάθε ψυχολογικό σκαμπανευασμα. Πάντα μου απαντούσε και μου είχε δώσει φυσικά το ελεύθερο να την πάρω τηλ αν νιώσω κάτι διαφορετικό ότι ώρα και να είναι. Οπότε δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το αν είναι σε δημόσιο ή ιδιωτικό ο γιατρός αλλά αν είναι πάνω απ' όλα άνθρωπος. Αν με ρωτάς εγώ την εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια. Και είμαι άνθρωπος με προβλήματα εμπιστοσύνης ε 😂

Λυπάμαι πολύ που είχες αρνητική εμπειρία με τον πρώτο σου γιατρό.. 

Για την προεκλαμψία να μην αγχώνεσαι. Από την στιγμή που κάνεις τις μετρήσεις και τις εξετάσεις σου όλα καλά . Το παρακολουθείτε και αν προκύψει το οτιδήποτε θα το αντιμετωπίσετε άμεσα. Οπότε άσε αυτό το βάρος να το κουβαλάει ο γιατρός σου , δεν είναι δικό σου . 

Με το καλό και πάλι το μωράκι σου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Και εγώ έχω hashimoto εδώ και 6 χρόνια και φέτος έμεινα έγκυος. Τα αντισώματά μου είναι πολύ υψηλά δυστυχώς. Φοβόμουν για αποβολή, αλλά μόλις πέρασα και τη 12η εβδομάδα, ηρέμησα κάπως. Τώρα διανύω την 19η. Θα πάω ξανά σε ενδοκρινόλογο, αν και πριν από 1,5 μήνα που πήγα μου είπε ότι δε χρειάζομαι ακόμη Τ4. Εσύ κορίτσι μου σε ποια εβδομάδα βρίσκεσαι? Εξετάσεις για tsh και αντισώματα έχεις κάνει πρόσφατα?

Είμαι στη 10η εβδομάδα. Πήγα από την 7η στην ενδοκρινολόγο μου. Με τις πρώτες εξετάσεις ήταν 2.45 η tsh , αυξήσαμε λίγο τη δόση του τ4 και έχει πέσει στο 1.24. Με βαζει να κάνω ανά 2 βδομάδες αιματολογικές. 

Μου είχε πει πως μετά το πρώτο τρίμηνο το μωρό έχει το δικό του θυροειδή οπότε δεν ανησυχούμε τόσο. Τώρα στο πρώτο 3μηνο είναι το πιο δύσκολο. Οπότε αφού είσαι 19η είσαι μια χαρά , αλλά εννοείται να πας στον ενδοκρινολόγο 

Τα αντισώματα ποια εξέταση είναι ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Emily2Τα αντισώματα είναι το anti-tpo και το anti-tg ! 

Υ.Γ. αυτά δεν είναι εξετάσεις που κάνεις στην αρχή της εγκυμοσύνης, είναι για να δεις σε συνδυασμό με υπέρηχο θυρεοειδούς αν έχεις κάποιο αυτοάνοσο. Νομίζω τα κάνουν και στο β τρίμηνο για να δούνε αν έχεις αποκτήσει από την εγκυμοσύνη αλλά δεν είμαι σίγουρη γιατί εγώ τα έκανα ούτως ή άλλως λόγω της διάγνωσης 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/2/2023 at 10:01 ΠΜ, ο/η Christine_ είπε:

@Emily2Τα αντισώματα είναι το anti-tpo και το anti-tg ! 

Υ.Γ. αυτά δεν είναι εξετάσεις που κάνεις στην αρχή της εγκυμοσύνης, είναι για να δεις σε συνδυασμό με υπέρηχο θυρεοειδούς αν έχεις κάποιο αυτοάνοσο. Νομίζω τα κάνουν και στο β τρίμηνο για να δούνε αν έχεις αποκτήσει από την εγκυμοσύνη αλλά δεν είμαι σίγουρη γιατί εγώ τα έκανα ούτως ή άλλως λόγω της διάγνωσης 

Αυτά τα έχω κάνει πριν την εγκυμοσύνη.. γνωρίζω για το αυτοάνοσο οπότε ίσως δεν χρειάζεται τώρα! Ίσως στο β τρίμηνο όπως λες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 6 months later...

Είμαι στη 13η εβδομάδα+5 ημέρες. Από συμπληρώματα παίρνω:

Fillicin

Βιταμίνη D3

Μαγνήσιο

Σίδηρο (2 αμπούλες)

Πρεβιοτικά prodilac

 

Επιπλέον, λόγω μικροαποκολλησεων που προκαλούν επίμονες αιμορραγιες παίρνω:

Vasclor (1 δόση)

Utrogestan (2 χάπια)

Glopir (1 χάπι)

Prolutex 

 

Δυστυχώς κάποιες εγκυμοσύνες είναι πιο απαιτητικές από άλλες. Στέλνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς σε όλες σας. Θα τα καταφέρουμε 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κορίτσια. εμένα ο γιατρός μου είναι κάθετος στο να μου δώσει μαγνήσιο..  λέει ότι δεν υπάρχει λόγος.. βέβαια ούτε και εγώ έχω κάτι όλα κυλούν ομαλά. είμαι 16+2

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...