Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Οκτωβρίου 2023👶❤️🍼


Recommended Posts

Καλησπέρα @miou90και με το καλό!

Σχετικά με την κοιλιά εγώ δεν έχω τρελή διαφορά μιας και έχω ξεκινήσει και διατροφή για διαβήτη κύησης… Ωστόσο έχω να πω ότι τα παντελόνια μου με ενοχλούν και πλέον φοράω κολάν που με έχουν βολέψει πολύ!

Ακόμα κοιμάμαι μια χαρά το βράδυ μόνο που κι εγώ θα ξυπνήσω στη μέση της νύχτας για τουαλέτα!… 

Με το φαγητό το είχα κι εγώ αυτό, αλλά τώρα με το διαβήτη αναγκαστικά πρέπει να τρώω… Πεινάω δε πεινάω, στανταρ ώρες, στανταρ μερίδες.

Υπομονή….

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η miou90 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Πως είστε; Λογικά όλες εμείς που με το καλό γεννάμε μέσα στον Οκτώβριο διανύουμε τον 4ο ή κάποιες και τον 5ο μήνα. 

Θα κάνω μερικές ερωτήσεις που απασχολούν εμένα και πειτε μου κι εσείς τα δικά σας θέματα. 

Αρχικά η κοιλίτσα έχει ξεπεταχτεί και μάλιστα με δυσκολεύει σε αρκετές κινήσεις όπως το σκύψιμο. 

Επίσης πειτε μου γιατί θα τρελαθω!! Πως κοιμάστε; Εδώ και αρκετό καιρό στριφογυριζω σαν αρνί αλλάζοντας πλευρά με μεγάλες διακοπές ύπνου. Σίγουρα θα σηκωθώ μια φορά για τουαλέτα και έπειτα θα μείνω έως και δίωρο ξυπνια χαζεύοντας στο κινητό! Ασε τα όνειρα.... Όλο μωρά και εφιάλτες! 

Επιπλέον έχω πονακια στη μήτρα σαν σουβλιες που κάποιες μέρες έρχονται κάποιες φευγουν. Επίσης κάποια πονακια φτάνουν στους μηρούς, μάλλον αντανακλαστικά. 

Τέλος θα πω ότι με μιση μεριδα φαγητό σκάω και μετά αντε να χωνέψω!! Ώρες ώρες σκέφτομαι αν ειμαι έτσι τώρα στον 8ο τι θα κάνω?!?! 

Αχ τι τραβάμε αλλά υπομονή ευχομαι και τελειόμηνες εγκυμοσύνες σε όλα τα κορίτσια!! 

 

 

Αχχχχ μιλησες στην ψυχουλα μου με όλα αυτα!

Αρχικά είμαι 16+3 σήμερα και ήδη εχω κοιλια. Στη δουλεια με εχουν παρει χαμπαρι. Δεν εχω αλλο παιδακι και απο κιλά δεν εχω πάρει ούτε 2 στο σύνολο. Δεν ξερω πως προεκυψε αυτη η κοιλιτσα απο τωρα, αλλα μου αρεσει πολυ ❤️

Με τον υπνο εχω και εγω τεραστιο θεμα. Ο γιατρος μου ειχε πει να κοιμαμαι στα πλαγια στα αριστερα για να συνηθιζω απο τωρα. Αλλα δεν βολευομαι, με τραβαει η μεση, η μητρα, ξυπναω συνεχεια, βλεπω εφιαλτες. Σκεφτηκα να παρω μαξιλαρι εγκυμοσυνης και μεχρι τοτε για δοκιμη εβαλα ενα κανονικο μαξιλαρι καθετα διπλα μου, Σαν να το παιρνω αγκαλια. Και προς μεγαλη μου εκπληξη 2 νυψτες τωρα με βολεψε πολυ!

Για το φαγητο τωρα, εγώ σκεψου οτι μεχρι και χτες εμετο εκανα το πρωι. Δεν εχει ηρεμησει το στομαχι μου, και επισης σκαω με μικρη ποσοτητα φαγητου! Αμ το άλλο;; Παντα λατρευα τη σοκολατα, και τωρα αν φαω εστω και λιγη με πιανει απιστευτη αναγουλα!!! Νερο επισης δυσκολευομαι ακομα να πιω, αν και ο γιατρος μου εκανε παρατηρηση να πινω 2-3 λιτρα καθημερινα!

Και το χειροτερο ολων ειναι τις τελευταιες 3-4 μερες που εχω τρομερες ημικρανιες. Εχω πιεστει κιολας με τη δουλεια και το μεταπτυχιακο, αλλα νιωθω λες και καποιος με εχει χτυπησει στο κεφαλι με ροπαλο!

Αυτα τα ευχαριστα 😂Και γενικά η διαθεση μου δεν ειναι στα καλυτερα της.. Υποτιθεται επρεπε να ειμαι χαρουμενη και ηρεμη αλλα δεν.. Καταραμενες ορμονες 😂

 

Οι υπόλοιπες κοπελες πως είστε; Ελπιζω σε καλυτερη μοιρα παντως!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/5/2023 at 10:00 ΜΜ, ο/η miou90 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Πως είστε; Λογικά όλες εμείς που με το καλό γεννάμε μέσα στον Οκτώβριο διανύουμε τον 4ο ή κάποιες και τον 5ο μήνα. 

Θα κάνω μερικές ερωτήσεις που απασχολούν εμένα και πειτε μου κι εσείς τα δικά σας θέματα. 

Αρχικά η κοιλίτσα έχει ξεπεταχτεί και μάλιστα με δυσκολεύει σε αρκετές κινήσεις όπως το σκύψιμο. 

Επίσης πειτε μου γιατί θα τρελαθω!! Πως κοιμάστε; Εδώ και αρκετό καιρό στριφογυριζω σαν αρνί αλλάζοντας πλευρά με μεγάλες διακοπές ύπνου. Σίγουρα θα σηκωθώ μια φορά για τουαλέτα και έπειτα θα μείνω έως και δίωρο ξυπνια χαζεύοντας στο κινητό! Ασε τα όνειρα.... Όλο μωρά και εφιάλτες! 

Επιπλέον έχω πονακια στη μήτρα σαν σουβλιες που κάποιες μέρες έρχονται κάποιες φευγουν. Επίσης κάποια πονακια φτάνουν στους μηρούς, μάλλον αντανακλαστικά. 

Τέλος θα πω ότι με μιση μεριδα φαγητό σκάω και μετά αντε να χωνέψω!! Ώρες ώρες σκέφτομαι αν ειμαι έτσι τώρα στον 8ο τι θα κάνω?!?! 

Αχ τι τραβάμε αλλά υπομονή ευχομαι και τελειόμηνες εγκυμοσύνες σε όλα τα κορίτσια!! 

 

 

Καλησπέρα,εγώ διανυω τον τέταρτο μήνα,η κοιλιά μου έχει πεταχτεί αρκετά καμία σχέση με την πρώτη μου εγκυμοσύνη,την κοιλιά που έχω τώρα στον τέταρτο μήνα στην πρώτη εγκυμοσύνη την είχα στο  έβδομο.Με τον ύπνο προς το παρόν τα πηγαίνω μια χαρά αν εξαιρέσεις πως συνήθως ξυπνάω μια φορά για τουαλέτα μετά κοιμάμαι αμέσως,αυτό βέβαια δεν θα κρατήσει για πολύ γιατί όσο περνάνε οι μήνες δεν θα βολεύομαι με την κοιλιά και θα ξυπνάω συνεχώς.Με το φαγητό γενικα είχα θέματα από την αρχή είτε έτρωγα ένα φρούτο είτε ένα κοτόπουλο μετά από μισή ώρα υπέφερω από φούσκωμα και καουρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/5/2023 at 10:00 ΜΜ, ο/η miou90 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Πως είστε; Λογικά όλες εμείς που με το καλό γεννάμε μέσα στον Οκτώβριο διανύουμε τον 4ο ή κάποιες και τον 5ο μήνα. 

Θα κάνω μερικές ερωτήσεις που απασχολούν εμένα και πειτε μου κι εσείς τα δικά σας θέματα. 

Αρχικά η κοιλίτσα έχει ξεπεταχτεί και μάλιστα με δυσκολεύει σε αρκετές κινήσεις όπως το σκύψιμο. 

Επίσης πειτε μου γιατί θα τρελαθω!! Πως κοιμάστε; Εδώ και αρκετό καιρό στριφογυριζω σαν αρνί αλλάζοντας πλευρά με μεγάλες διακοπές ύπνου. Σίγουρα θα σηκωθώ μια φορά για τουαλέτα και έπειτα θα μείνω έως και δίωρο ξυπνια χαζεύοντας στο κινητό! Ασε τα όνειρα.... Όλο μωρά και εφιάλτες! 

Επιπλέον έχω πονακια στη μήτρα σαν σουβλιες που κάποιες μέρες έρχονται κάποιες φευγουν. Επίσης κάποια πονακια φτάνουν στους μηρούς, μάλλον αντανακλαστικά. 

Τέλος θα πω ότι με μιση μεριδα φαγητό σκάω και μετά αντε να χωνέψω!! Ώρες ώρες σκέφτομαι αν ειμαι έτσι τώρα στον 8ο τι θα κάνω?!?! 

Αχ τι τραβάμε αλλά υπομονή ευχομαι και τελειόμηνες εγκυμοσύνες σε όλα τα κορίτσια!! 

 

 

Καλησπέρα και από εμένα!

Τη δευτέρα μπήκα στο 5ο μήνα.

Όπως λες για τη κοιλίτσα έτσι είναι και εμένα ξεπετάχτηκε και εμένα με ενοχλεί σα πίεση όχι πόνο όταν πχ φοράω τις κάλτσες μου.

Αυτό με τον ύπνο άσε.. Δεξιά με τίποτα δε με βολεύει αν μείνω λίγο νομίζω μου κόβεται το οξυγόνο.. ξεκινάω με ανάσκελα (κάποιες φορές) κ καταλήγω αριστερά.. Εγώ αυτό που νιώθω είναι φοβερή κούραση μέρα με τη μέρα (κουράζομαι πολύ στη δουλειά) Τουαλέτα οπωσδήποτε το βράδυ και ενδιάμεσα στην ημέρα πολλές φορές άσε..

Πονάκια είχα και εγώ ένα διάστημα αρκετά ενοχλητικά, νομίζω είμαι αρκετά καλύτερα από τότε που ξεκίνησα το μαγνήσιο, βέβαια πέρασε ένα διάστημα που έπαιρνα το μαγνήσιο και μετά ελαττώθηκαν τα πονάκια.

Αυτό με το φαγητό δυστυχώς δε το έχω , έχω το αντίθετο μου έχει ανοίξει η όρεξη αρκετά και δε ξέρω πως να την ελέγξω. Ξέρει καμιά κοπέλα το τρόπο?

Ότι καλύτερο σου εύχομαι , να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η vickypak16 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα!

Τη δευτέρα μπήκα στο 5ο μήνα.

Όπως λες για τη κοιλίτσα έτσι είναι και εμένα ξεπετάχτηκε και εμένα με ενοχλεί σα πίεση όχι πόνο όταν πχ φοράω τις κάλτσες μου.

Αυτό με τον ύπνο άσε.. Δεξιά με τίποτα δε με βολεύει αν μείνω λίγο νομίζω μου κόβεται το οξυγόνο.. ξεκινάω με ανάσκελα (κάποιες φορές) κ καταλήγω αριστερά.. Εγώ αυτό που νιώθω είναι φοβερή κούραση μέρα με τη μέρα (κουράζομαι πολύ στη δουλειά) Τουαλέτα οπωσδήποτε το βράδυ και ενδιάμεσα στην ημέρα πολλές φορές άσε..

Πονάκια είχα και εγώ ένα διάστημα αρκετά ενοχλητικά, νομίζω είμαι αρκετά καλύτερα από τότε που ξεκίνησα το μαγνήσιο, βέβαια πέρασε ένα διάστημα που έπαιρνα το μαγνήσιο και μετά ελαττώθηκαν τα πονάκια.

Αυτό με το φαγητό δυστυχώς δε το έχω , έχω το αντίθετο μου έχει ανοίξει η όρεξη αρκετά και δε ξέρω πως να την ελέγξω. Ξέρει καμιά κοπέλα το τρόπο? Εννοείται πως έχω καούρες πολλές όχι μόνο με το φαγητό αλλά ακόμα και με τις βιταμίνες που παίρνω.. :(

Ότι καλύτερο σου εύχομαι , να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος! ❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κ παλι κορίτσια!! 

Πως ειστε; Διάβασα όλες τις απαντήσεις και ταυτίζομαι κι εγώ με τόσα πολλα 😅

Αυτα που με ταλαιπωρούν εμένα τις τελευταίες μέρες είναι ταχυκαρδια κ λαχανιασμα (είμαι αρκετά αγχωδης) αν κ ο γιατρός είπε να τρώω κόκκινο κρέας κ να πινω πολυ νερό γιατί το μωρό παιρνει όλο το οξυγόνο κ το αίμα κ πεφτει ο αιματοκριτης. Θα κάνω εξετάσεις ξανά να δουμε. 

Το φουσκωμα με το φαγητό και το νερο οπως ειπε και καποια! ,έχει γίνει συνήθεια κι έτσι κι εγώ μετράω τις μπουκιές κ τρώω με προγραμμα και φυσικά το βράδυ ελάχιστα για να κοιμάμαι πιο ήρεμα. 

Ωστόσο μέσα στο άγχος και την κακή διάθεση ( δυστυχώς δεν περναω την τέλεια κατάσταση που περιγραφουν στο 2ο τρίμηνο, λείπει κι ο άντρας μου ναυτικός γαρ, κ μενω με γονείς για αυτό το διαστημα) , χθες που είχα υπέρηχο και το είδα πηρα μεγάλη δυναμη κ χαρά. 

Κουράγιο σε όλες, δεν ήξερα τι περνάνε στ'αλήθεια οι γυναίκες αλλά τώρα ξέρω...😉

Περιμένω νέα σας 🥰

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/5/2023 at 4:47 ΜΜ, ο/η miou90 είπε:

Γεια σας κ παλι κορίτσια!! 

Πως ειστε; Διάβασα όλες τις απαντήσεις και ταυτίζομαι κι εγώ με τόσα πολλα 😅

Αυτα που με ταλαιπωρούν εμένα τις τελευταίες μέρες είναι ταχυκαρδια κ λαχανιασμα (είμαι αρκετά αγχωδης) αν κ ο γιατρός είπε να τρώω κόκκινο κρέας κ να πινω πολυ νερό γιατί το μωρό παιρνει όλο το οξυγόνο κ το αίμα κ πεφτει ο αιματοκριτης. Θα κάνω εξετάσεις ξανά να δουμε. 

Το φουσκωμα με το φαγητό και το νερο οπως ειπε και καποια! ,έχει γίνει συνήθεια κι έτσι κι εγώ μετράω τις μπουκιές κ τρώω με προγραμμα και φυσικά το βράδυ ελάχιστα για να κοιμάμαι πιο ήρεμα. 

Ωστόσο μέσα στο άγχος και την κακή διάθεση ( δυστυχώς δεν περναω την τέλεια κατάσταση που περιγραφουν στο 2ο τρίμηνο, λείπει κι ο άντρας μου ναυτικός γαρ, κ μενω με γονείς για αυτό το διαστημα) , χθες που είχα υπέρηχο και το είδα πηρα μεγάλη δυναμη κ χαρά. 

Κουράγιο σε όλες, δεν ήξερα τι περνάνε στ'αλήθεια οι γυναίκες αλλά τώρα ξέρω...😉

Περιμένω νέα σας 🥰

 

 

Κουράγιο κορίτσι μου ❤️ Κ γω ακουγα παντου οτι η εγκυμοσυνη ειναι τοσο ωραια περιοδος κλπ, και εγω εχω μονιμα κακη διαθεση. Ισως φταιει το αγχος μου και η πιεστικη καθημερινοτητα που εχω, αλλά δεν μπορω να σου πω οτι πλεω σε πελαγη ευτυχιας. Το αποδεχομαι ομως και αυτο το συναισθημα, ξερω οτι δεν ειμαι η μονη μου νιωθω ετσι, και σιγουρα δεν θα νιωσω τυψεις. Εννοειται περιμενω το μωρακι μου πως και πως και πλεον ειναι ολος μου ο κοσμος (μεταξυ μας δεν το εχω συνειδητοποιησει, σαν ψεμμα μου φαινεται ακομα), αλλά δεν ειναι ευκολη η ζωη της γυναικας σημερα και ποσο μαλλον μιας εγκυου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια βλέπω όλες αγχωμένες είμαστε και σε περίεργη διάθεση. Λογικό είναι, ορμόνες, σωματικές αλλαγές, αγωνία... 

Αλλά μας κρατάνε δυνατές αυτά τα μικρά πλασματακια που κολυμπάνε μέσα μας 🥰🥰

Ούτε εγώ το πιστεύω ακόμη, περιμένω να το νιώσω για να το καταλάβω καλά!! 

Εύχομαι σε όλες με το καλό! 

Elli13 το έκανα κι εγώ αυτό με το μαξιλάρι και βόλεψε πολύ γι'αυτό παρηγγειλα μαξιλάρι εγκυμοσύνης. Θα έρθει σε κανα δυο μερούλες! 

Περιμένω νέα σας, μου αρέσει που μιλάμε 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η miou90 είπε:

Κορίτσια βλέπω όλες αγχωμένες είμαστε και σε περίεργη διάθεση. Λογικό είναι, ορμόνες, σωματικές αλλαγές, αγωνία... 

Αλλά μας κρατάνε δυνατές αυτά τα μικρά πλασματακια που κολυμπάνε μέσα μας 🥰🥰

Ούτε εγώ το πιστεύω ακόμη, περιμένω να το νιώσω για να το καταλάβω καλά!! 

Εύχομαι σε όλες με το καλό! 

Elli13 το έκανα κι εγώ αυτό με το μαξιλάρι και βόλεψε πολύ γι'αυτό παρηγγειλα μαξιλάρι εγκυμοσύνης. Θα έρθει σε κανα δυο μερούλες! 

Περιμένω νέα σας, μου αρέσει που μιλάμε 🥰

Καλημέρα!! Θέλω να πάρω και εγω αυτο το μαξιλάρι, να μου πεις εντυπώσεις όταν έρθει!!

Έχει κλείσει καμία β επιπέδου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από εμένα, αν και δεν γράφω συχνα σας διαβάζω σχεδόν καθημερινά.! μετά την αυχενική διαφάνεια η πητ μου άλλαξε για 31/10 και αν κρίνω από τις προηγούμενες γέννες μου μέχρι 28/10 με το καλό θα έχω γεννήσει. Τα δικά μου νέα είναι ότι πήγα στον γιατρό την Τρίτη,περιμένουμε κοριτσάκι 💕 το οποίο είναι υπερδραστήριο όλη την ώρα έκανε κωλοτούμπες και πιπιλούσε το δαχτυλάκι της και ειναι 151γραμμαρια το σπουργιτάκι μου. Τώρα επόμενο ραντεβού στις 20/6 για Β'επιπέδου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elli13 είπε:

Καλημέρα!! Θέλω να πάρω και εγω αυτο το μαξιλάρι, να μου πεις εντυπώσεις όταν έρθει!!

Έχει κλείσει καμία β επιπέδου;

Εγώ έκλεισα β επιπέδου για 6/6,επισεις αρχές του μήνα επιβεβαιώσαμε το φύλο κορίτσι,αν και μας το είχε πει και ο εμβρυολογος στην Αυχενική πως κατά 80%είναι κορίτσι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως και εγώ ταλαιπωρουμε με ταχυκαρδία και λαχάνιασμα αλλά έχω περάσει μια πνευμονία και βρογχοπνευμονία συν ότι σαν παιδάκι μέχρι τα 12 είχα αλλεργικό άσθμα. Ούτε εγώ έχω πολύ καλή διάθεση. Δεν ξέρω ίσως είναι οι ορμόνες που μας τρελαίνουν και σε συνδιασμό με όλο αυτό το τρέξιμο της καθημερινότητας ερχετε και δένει το γλυκό. 

Με τα συμπτώματα πως είστε; Με τα κιλά; Εμένα μου έκανε καλό όλη αυτή η ανακατωσουρα που είχα και έχω και δνε έχω βάλει γραμμάριο ακόμη. Γιατί έχω 4-5 περιττά κιλακια από πριν. Και ευτυχώς τώρα που θα αρχίσει να ζεσταίνει ο καιρός θα μειωθεί και η όρεξη μου ( κάθε καλοκαίρι το παθαίνω) και θα το ρίξω. Στα φρούτα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Pepe le pew είπε:

Πάντως και εγώ ταλαιπωρουμε με ταχυκαρδία και λαχάνιασμα αλλά έχω περάσει μια πνευμονία και βρογχοπνευμονία συν ότι σαν παιδάκι μέχρι τα 12 είχα αλλεργικό άσθμα. Ούτε εγώ έχω πολύ καλή διάθεση. Δεν ξέρω ίσως είναι οι ορμόνες που μας τρελαίνουν και σε συνδιασμό με όλο αυτό το τρέξιμο της καθημερινότητας ερχετε και δένει το γλυκό. 

Με τα συμπτώματα πως είστε; Με τα κιλά; Εμένα μου έκανε καλό όλη αυτή η ανακατωσουρα που είχα και έχω και δνε έχω βάλει γραμμάριο ακόμη. Γιατί έχω 4-5 περιττά κιλακια από πριν. Και ευτυχώς τώρα που θα αρχίσει να ζεσταίνει ο καιρός θα μειωθεί και η όρεξη μου ( κάθε καλοκαίρι το παθαίνω) και θα το ρίξω. Στα φρούτα 

Εμένα τα συμπτώματα μόλις μπήκα στον 5ο με άφησαν. Μέχρι και τέλος του 4ου υπέφερα. Από όταν ηρέμησα λοιπον, έχει ανοιξει πολύ η ορεξή μου. Έχω βάλει 3 κιλά, ημουν φυσιολογική πριν μείνω έγκυος, αλλά έκανα πάρα πολύ γυμναστική, που δυστυχώς πλέον απο φοβο και θεμα χρονου δεν κανω καθολου. Ο γιατρός μου είπε μπορώ να βάλω 8-12 κιλά συνολο. Σίγουρα το 1 κιλο το έχω βάλει στο στήθος 😂 Ημουν πλάκα πάντα, και τώρα δεν μπορω να με συνηθίσω με τόσο σ΄τηθος. Ο αντρας μου όποτε με βλέπει γυμνη δεν μπορει να το πιστεψει χαχα.

Έχω ραντεβού τη Δευτέρα πάλι, θα ζητήσω να δούμε το φύλο, ελπίζω να φανεί, θα είμαι 18+2.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ και εγώ έκανα γυμναστική (pole) συγκεκριμένα αλλά σταμάτησα περίπου πριν 8 μήνες και τον Νοέμβριο-δεκεμβριο  πήρα και κορτιζόνη και πρηστικα και μέχρι να ξεπρηστω έμεινα έγκυος. Αλλά είμαι σταθερά στα 65 κιλά. Βέβαια είμαι και ντερεκι 1.67 χαχαχα και κάπως μου φαίνονται τα άτιμα. Αν καταφέρω και πάω να γεννήσω το πολύ στα 72 κιλά θα είμαι υπερ ευχαριστημένη. Γιατί κακά τα ψέματα κορίτσια μόλις γεννησουμε την πρώτη εβδομάδα φεύγουν στάνταρ 6-7 κιλα.  

Το μωρό έχετε αρχίσει να το νιώθετε; Εγώ εδώ και μια εβδομάδα το βράδυ που χαλαρώνω νιώθω. Πολύ πολύ αμυδρά κάποια φτερουγίσματα. 

@Elli13σου κρυβετε το νινι χαχαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Pepe le pew είπε:

Πάντως και εγώ ταλαιπωρουμε με ταχυκαρδία και λαχάνιασμα αλλά έχω περάσει μια πνευμονία και βρογχοπνευμονία συν ότι σαν παιδάκι μέχρι τα 12 είχα αλλεργικό άσθμα. Ούτε εγώ έχω πολύ καλή διάθεση. Δεν ξέρω ίσως είναι οι ορμόνες που μας τρελαίνουν και σε συνδιασμό με όλο αυτό το τρέξιμο της καθημερινότητας ερχετε και δένει το γλυκό. 

Με τα συμπτώματα πως είστε; Με τα κιλά; Εμένα μου έκανε καλό όλη αυτή η ανακατωσουρα που είχα και έχω και δνε έχω βάλει γραμμάριο ακόμη. Γιατί έχω 4-5 περιττά κιλακια από πριν. Και ευτυχώς τώρα που θα αρχίσει να ζεσταίνει ο καιρός θα μειωθεί και η όρεξη μου ( κάθε καλοκαίρι το παθαίνω) και θα το ρίξω. Στα φρούτα 

Τα συμπτώματα σταματήσανε μόλις μπήκα στον τέταρτο,αλλά από αρχές Μαρτίου και μετά που κόλλησα covid αρρωσταινω συνεχώς συνάχι βήχα έχω  κούραστει. Με τα κιλά δυστυχώς δεν τα πηγαίνω πολύ καλά,έχω πάρει ήδη 5 το μόνο που με παρηγορεί είναι πως όταν έμεινα έγκυος ήμουν πολύ αδύνατη και έτσι προς το παρόν δεν φαίνονται.Οταν σκέφτομαι ότι στην πρώτη εγκυμοσύνη πήρα 5 κιλά συνολικά και σε αυτήν εχω πάρει ήδη 5 και είμαι στα μισά αγχώνομαι αρκετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μαξιλάρι ήρθε σήμερα, φαίνεται τέλειο, είναι τεράστιο κ κάνει κ για τον θηλασμό μετά. Αύριο θα σας πω εντυπώσεις! 

Εμένα η Β επιπέδου θα είναι γύρω στις 20 Ιουνίου. Το φύλο το είδαμε πριν λίγες  μέρες κ είναι αγοράκι!! Βάλαμε κ 4d και το είδαμε το πουλάκι του 🥰😂🥰😂🥰

Κιλά κορίτσια εγώ έχω πάρει μόνο 2 και ευτυχώς γιατί είμαι τάπα 😂 53 κιλά με 1.50 υψος! Λογικά στον 9ο θα είμαι πιο ψηλή οριζοντίως παρά καθέτως!! Δεν τρώω πολυ λόγω δυσπεψίας τώρα και σπαστικής κολίτιδας που είχα από πριν. 

Άσχετο αλλά από τουαλέτα πως πάτε; Ευτυχώς ο γιατρός μου επέτρεψε duphalac γιατί κόντευα να σκάσω. Πήγαινα με το ζόρι 2 φορές την εβδομάδα. Ενώ πριν την εγκυμοσύνη δεν είχα τέτοια θέματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η miou90 είπε:

Το μαξιλάρι ήρθε σήμερα, φαίνεται τέλειο, είναι τεράστιο κ κάνει κ για τον θηλασμό μετά. Αύριο θα σας πω εντυπώσεις! 

Εμένα η Β επιπέδου θα είναι γύρω στις 20 Ιουνίου. Το φύλο το είδαμε πριν λίγες  μέρες κ είναι αγοράκι!! Βάλαμε κ 4d και το είδαμε το πουλάκι του 🥰😂🥰😂🥰

Κιλά κορίτσια εγώ έχω πάρει μόνο 2 και ευτυχώς γιατί είμαι τάπα 😂 53 κιλά με 1.50 υψος! Λογικά στον 9ο θα είμαι πιο ψηλή οριζοντίως παρά καθέτως!! Δεν τρώω πολυ λόγω δυσπεψίας τώρα και σπαστικής κολίτιδας που είχα από πριν. 

Άσχετο αλλά από τουαλέτα πως πάτε; Ευτυχώς ο γιατρός μου επέτρεψε duphalac γιατί κόντευα να σκάσω. Πήγαινα με το ζόρι 2 φορές την εβδομάδα. Ενώ πριν την εγκυμοσύνη δεν είχα τέτοια θέματα. 

Με γεια σου το μαξιλάρι!! Από πού το παρήγγειλες;

Εγώ από τουαλέτα είχα μια ζωή θέμα δυσκοιλιότητας. Τώρα στην εγκυμοσύνη ένα περίεργο πράγμα, λύθηκε το θέμα 😂😂 Σε όλα ανάποδη είμαι τελικά 😂😂

Με το καλό το αγοράκι σου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η miou90 είπε:

Το μαξιλάρι ήρθε σήμερα, φαίνεται τέλειο, είναι τεράστιο κ κάνει κ για τον θηλασμό μετά. Αύριο θα σας πω εντυπώσεις! 

Εμένα η Β επιπέδου θα είναι γύρω στις 20 Ιουνίου. Το φύλο το είδαμε πριν λίγες  μέρες κ είναι αγοράκι!! Βάλαμε κ 4d και το είδαμε το πουλάκι του 🥰😂🥰😂🥰

Κιλά κορίτσια εγώ έχω πάρει μόνο 2 και ευτυχώς γιατί είμαι τάπα 😂 53 κιλά με 1.50 υψος! Λογικά στον 9ο θα είμαι πιο ψηλή οριζοντίως παρά καθέτως!! Δεν τρώω πολυ λόγω δυσπεψίας τώρα και σπαστικής κολίτιδας που είχα από πριν. 

Άσχετο αλλά από τουαλέτα πως πάτε; Ευτυχώς ο γιατρός μου επέτρεψε duphalac γιατί κόντευα να σκάσω. Πήγαινα με το ζόρι 2 φορές την εβδομάδα. Ενώ πριν την εγκυμοσύνη δεν είχα τέτοια θέματα. 

Και εγώ έχω φοβερό πρόβλημα με την τουαλέτα,παιρνω duphalac και αν δω πολύ ζόρι μπορεί να χρησιμοποιήσω υποθετο.Γενικα είχα θέμα με την δυσκοιλιότητα αλλά τωρα το κακο έχει παραγίνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν το μαξιλάρι βολεύει πολύ, μπορείς να το βάλεις όπως θες, είναι πραγματικός βοηθός ειδικά για το πλάι αλλά το έχω βάλει και στην πλάτη σε ημιξαπλωμένη θέση. 

Είναι αυτό:

 https://www.skroutz.gr/s/21094369/Kikka-Boo-Μαξιλάρι-Θηλασμού-Εγκυμοσύνης-Puppy-On-Balloon-Mama-Τιρκουάζ-41304060023-150cm.html

Μπήκα στον 5ο επιτέλους, και η κοιλιά έχει διαφορά μέρα με τη μέρα. Νομίζω ότι προδιδομαι πια και στους ξένους αν φορέσω πιο εφαρμοστά ρούχα. Αισθάνομαι ήδη πιο δυσκίνητη και. Κουράζομαι πολυ εύκολα γι'αυτό και ξαπλώνω μέχρι να ηρεμήσω. Πως είστε εσεις;

Όσον αφορά τα ρούχα επειδή τα παντελόνια δεν μου κάνουν η με στενεύουν ακόμα και οι φόρμες, παρηγγειλα από shein που έχει ποικιλία και καλές τιμές, άλλωστε ερχεται ζέστη και θα βάλω ότι φαρδύ φόρεμα έχω! 

Έχετε ξεκινήσει να χαζεύετε κ να ψάχνετε πράγματα για το μωράκι;

Εγώ ναι, αν κ είναι νωρίς, γιατί είναι κάτι που με ευχαριστεί και με χαλαρώνει. 

😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες! Πείτε μου σε τι σας διευκολύνει το μαξιλάρι ? εγώ κοιμάμαι κυρίως ανάσκελα ή αριστερά, μπορώ να πω πως ακόμα κοιμάμαι εύκολα εκτός από κάνα 2 βράδια . 

Εγώ έχω Β' Επιπέδου 06/06, κοριτσάκι μας είπαν από την αυχενική και επιβεβαιώθηκε μετά σε μια εξέταση.

Από θέμα τουαλέτας ευτυχώς κανένα θέμα, τρώω κάθε  πρωί γάλα με δημητριακά ολικής και ρίχνω και δαμάσκηνα μέσα, τρώω φρούτα και πίνω και αρκετό νερό. Αν και ο σίδηρος που μου είχε δώσει στις αρχές (Tardyferon) με δυσκόλευε πολύ στη τουαλέτα μέχρι που πονούσα πολύ, ευτυχώς μου τον άλλαξε και παίρνω άλλο . Από κιλά είμαι στην 20η εβδομάδα και έχω πάρει 6. Με το που μπήκα στο 4ο μήνα σταμάτησαν οι ναυτίες και άνοιξε η όρεξη μου. Ευτυχώς δεν έχω πάρει άλλα ακόμα και προσπαθώ όσο μπορώ να μείνω σε αυτά.

Είχα σκοπό να ξεκινήσω περπάτημα αλλά μου είπε όχι, φοβάται για τυχόν συσπάσεις και μου είπε πως ακόμα πρέπει να προσέχω και να ξεκουράζομαι.

Το άλλο που με προβληματίζει και δεν μπορεί κανένας γιατρός να μου πει τι είναι , είναι το εξής: Έχω ΄1 ΄μήνα και κάτι που πονάω εκεί που είναι το στομάχι αλλά με πονάει το κόκκαλο εκεί αριστερά και στο ίδιο ύψος πίσω στη πλάτη, (αν μπορώ να το περιγράψω καλά) ο γιατρός ου είπε πως δεν είναι από το έμβρυο, πήγα σε παθολόγο δε μου βρήκε τίποτα, έκανα υπέρηχο άνω κοιλίας όλα καθαρά. και μια συνάδελφος κατά τύχη  μου είπε μήπως είναι από τη μπανέλα του σουτιέν. Ξεκίνησα να φοράω μπουστάκια έχει ελαττωθεί  πολύ ο ΄ πόνος αλλά όταν κουράζομαι και κυρίως στο τέλος της ημέρας με πιάνει και πονάω, μόνο ξαπλωμένη δε πονάω.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/5/2023 at 4:46 ΜΜ, ο/η miou90 είπε:

Λοιπόν το μαξιλάρι βολεύει πολύ, μπορείς να το βάλεις όπως θες, είναι πραγματικός βοηθός ειδικά για το πλάι αλλά το έχω βάλει και στην πλάτη σε ημιξαπλωμένη θέση. 

Είναι αυτό:

 https://www.skroutz.gr/s/21094369/Kikka-Boo-Μαξιλάρι-Θηλασμού-Εγκυμοσύνης-Puppy-On-Balloon-Mama-Τιρκουάζ-41304060023-150cm.html

Μπήκα στον 5ο επιτέλους, και η κοιλιά έχει διαφορά μέρα με τη μέρα. Νομίζω ότι προδιδομαι πια και στους ξένους αν φορέσω πιο εφαρμοστά ρούχα. Αισθάνομαι ήδη πιο δυσκίνητη και. Κουράζομαι πολυ εύκολα γι'αυτό και ξαπλώνω μέχρι να ηρεμήσω. Πως είστε εσεις;

Όσον αφορά τα ρούχα επειδή τα παντελόνια δεν μου κάνουν η με στενεύουν ακόμα και οι φόρμες, παρηγγειλα από shein που έχει ποικιλία και καλές τιμές, άλλωστε ερχεται ζέστη και θα βάλω ότι φαρδύ φόρεμα έχω! 

Έχετε ξεκινήσει να χαζεύετε κ να ψάχνετε πράγματα για το μωράκι;

Εγώ ναι, αν κ είναι νωρίς, γιατί είναι κάτι που με ευχαριστεί και με χαλαρώνει. 

😘

Εγώ είμαι 18+4 και ακόμα και φαρδιά να φορέσω φαίνομαι... Πέταξα ξαφνικά κοιλιά η οποία ειναι σαν μυτερή και προεξέχει. Πλέον με εχουν πάρει ολοι χαμπαρι και ας το κρυβω στη δουλεια..

Δεν εχω κοιταξει πραγματα για το μωρο, πιστευω θα αργησω αρκετα αν και εχουμε σχεδον τα παντα από την ανηψια μου και τον ανηψιό του άντρα μου. Θα πα΄ρω μονο αυτό το λικνο που ειναι σαν να κουμπώνει στο κρεβατι γιατι δεν εχω χωρο στην κρεβατοκαμαρα για τους πρω΄τους μηνες που θα το εχω διπλα μου.Ρουχαλακια αν και εχουμε απειρα και τα περισσοτερα αφορετα, θα παρω μερικα για το καλό αλλα και αυτα πολυ αργοτερα...

Από Shein έχω βάλει και εγω αρκετα στο καλαθι μου γιατι παντελονι δεν μου κανει κανενα εννοειται πλεον!!

Μπαίνω να δω το μαξιλάρι και να το παρω και εγω ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 23/4/2023 at 9:26 ΠΜ, ο/η Elli13 είπε:

Καλή επιτυχία στην αυχενική σου, εύχομαι να πάνε όλα καλά!! 

Δόξα τω Θεώ και η δική μου βγήκε πολύ καλή και συγκινηθηκαμε πολύ με τον άντρα μου που βλέπαμε τόσο αναλυτικά το μωράκι. Κουνιόταν εντωμεταξυ συνέχεια, μας γύρισε πλάτη, τεντωνε το κορμάκι του, ήταν όνειρο 💕💕 Μας το έβγαλε και σε 3D όπου ο άντρας μου το εκτύπωσε και το έβαλε σε κορνιζα στο σαλόνι 😂 Χαζομπαμπας από τώρα 😂😂😂

Ναι ευτυχώς όλα πήγαν πολύ καλά! Μάθαμε και το φύλο του μωρού, ο άντρας μου έκλαιγε την ώρα του υπερηχου, έρχεται ο γιος 😁 τώρα διανύω τη 18η εβδομάδα! Με το βάρος πώς τα πάτε; Εγώ έχω άγχος με αυτό, γιατί έχω κάποια παραπάνω κιλά. Για καλή μου τύχη δεν έχω πάρει ακόμη,αλλά είμαι λιχουδο και θέλω να τρώω γλυκά, ειδικά παγωτό 😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η demy1995 είπε:

Ναι ευτυχώς όλα πήγαν πολύ καλά! Μάθαμε και το φύλο του μωρού, ο άντρας μου έκλαιγε την ώρα του υπερηχου, έρχεται ο γιος 😁 τώρα διανύω τη 18η εβδομάδα! Με το βάρος πώς τα πάτε; Εγώ έχω άγχος με αυτό, γιατί έχω κάποια παραπάνω κιλά. Για καλή μου τύχη δεν έχω πάρει ακόμη,αλλά είμαι λιχουδο και θέλω να τρώω γλυκά, ειδικά παγωτό 😁😁

Εγώ είμαι 20+2 σήμερα και έχω πάρει 4 κιλά. Ήμουν κανονική πριν την εγκυμοσύνη αλλά γυμναζομουν πάρα πολύ. Τώρα δυστυχώς δεν γυμνάζομαι και από θέμα χρόνου και κούρασης και γιατί ο γιατρός δεν μου επιτρέπει τα βάρη. Με αγχωνει και εμένα πολύ το θέμα των κιλών, φοβάμαι ότι έτσι όπως έχει ανοίξει η όρεξη μου θα γίνω ελέφαντας 😂 αλλά από την άλλη λέω ας πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος και χαλάλι..

Σε 2 εβδομάδες έχω την β επιπέδου να μάθω επιτέλους και το φύλο. 

Εδώ και καμία 10αρια μέρες νιώθω και το μωρό μέσα στη μέρα, σαν ελαφριά χτυπηματακια χαμηλα στην κοιλιά και με κάνει πολύ χαρούμενη αυτό ❤️ Νιώθει κάποια άλλη το μωράκι της;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια.. και εγω έχω πάρει 6 -6,5 κιλάκια και μολις εκλεισα την 21η εβδομάδα.! ..αλλά τρωω ! καλά, πολύ υγιεινά  μεν αλλά αρκετά..  που κι αυτά θέλουν με΄τρο. τώρα άρχισα να προσέχω λίγο πιο πολύ.. πάντως εμένα ο γιατρός μου σύστησε 3φ/εβδ περπάτημα εδώ και καιρό. δεν το κάνω αλλά είμαι συνέχεια με τα πόδια σπίτι γραφείο και βόλτες. 

Εμείς σε 1 εβδομάδα β επιπέδου ! έχουμε βρεθεί ήδη άλλες 3 φορές μετα την αυχενική και προς το παρόν φαίνεται πως είναι κοριτσάκι σε όλους τους υπερήχους , ελπίζω να μην γίνει καμία τρελή ανατροπή στην Β , προφανώς και δεν έχουμε θέμα με φύλλο κλπ αλλά όσο περνάει ο καιρός συνηθίζεις σε μια ιδέα και συνδέεσαι με αυτή 🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΙΝΑΚΆΚΙ 🤰🏻 🤰🏻 🤰🏻👶🏻    ΠΗΤ

1. @jamaica                8/10

2. @vickypak16          9/10

3. @SuperSofi          14/10

4. @Νατασα1992     16/10

5. @Paloma 91         19/10

6. @Elli13                20/10

7.. @anna00              21/10

8. @vivika10              21/10

9. @demy1995         23/10

10. @The lion           24/10

11. @xarma             27/10

12. @evi90               27/10

13. @sofisofi            28/10

14. @korina95        28/10

15. @Pepe le pew     2/11

16. @miou90            5/11

 

 

             ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΑ!!!!!!

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΌ ΤΑ ΜΩΡΆΚΙΑ ΜΑΣ.....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...