Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποκολληση


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας

Ειχα πριν 2 βδομαδες αποκολληση. 

Τωρα συνεχιζω κ εχω καφε υγρα κ ο γιατρος μου ειπε να παρω 3 φορές τη μερα αμοξιλ 500  για 8 μερες και επισης ενεση προγεστερονης 1 καθε μερα για 14 μερες.

Εχει τυχει σε καμια;;

Μου ειπε οτι επρεπε να σταματησει το καφε αιμα. 

Ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια γεια σας

Ειχα πριν 2 βδομαδες αποκολληση. 

Τωρα συνεχιζω κ εχω καφε υγρα κ ο γιατρος μου ειπε να παρω 3 φορές τη μερα αμοξιλ 500  για 8 μερες και επισης ενεση προγεστερονης 1 καθε μερα για 14 μερες.

Εχει τυχει σε καμια;;

Μου ειπε οτι επρεπε να σταματησει το καφε αιμα. 

Ευχαριστω

Καλησπερα κοριτσι μου! Εγω ειχα παθει υπερβολικα μεγαλη αποκολληση με πολυ αιμα το οποιο κρατησε σχεδον βδομαδα κι αρχισε σταδιακα να γινεται σκουρο εως μαυρο..Αυτο το ειχα εναν μηνα ,μεχρι να καθαρισει εντελως..Αντιβιωση επαιρνα  τις πρωτες μερες της αποκολλησης..Επισης προγεστερονη..Σχετικα με το σκουρο αιμα επειδη το εβλεπα κι ανοιγε η καρδια μου,ο γιατρος μου μου ειχε πει οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο(το σκουρο και μονο) γιατι καθαριζει..Περα απο ξεκουραση δεν χρειαζοταν κατι αλλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Sofia86 είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου! Εγω ειχα παθει υπερβολικα μεγαλη αποκολληση με πολυ αιμα το οποιο κρατησε σχεδον βδομαδα κι αρχισε σταδιακα να γινεται σκουρο εως μαυρο..Αυτο το ειχα εναν μηνα ,μεχρι να καθαρισει εντελως..Αντιβιωση επαιρνα  τις πρωτες μερες της αποκολλησης..Επισης προγεστερονη..Σχετικα με το σκουρο αιμα επειδη το εβλεπα κι ανοιγε η καρδια μου,ο γιατρος μου μου ειχε πει οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο(το σκουρο και μονο) γιατι καθαριζει..Περα απο ξεκουραση δεν χρειαζοταν κατι αλλο!

Εμενα δεν μου εδωσε κανεις αντιβιωση. Κ τωρα ειναι 15 μερες μετα κ φοβαμαι. 

Τι να κανω δεν ξερω.. ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Εμενα δεν μου εδωσε κανεις αντιβιωση. Κ τωρα ειναι 15 μερες μετα κ φοβαμαι. 

Τι να κανω δεν ξερω.. ! 

Παίρνεις αρκετή προγεστερόνη; Μαγνήσιο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Εμενα δεν μου εδωσε κανεις αντιβιωση. Κ τωρα ειναι 15 μερες μετα κ φοβαμαι. 

Τι να κανω δεν ξερω.. ! 

Αν δεν πηρες τοτε,ισως γι'αυτο σου δινει τωρα...Κι αν ηταν μεγαλη ,γιατι παιζει ρολο και το μεγεθος της "πληγης"που κανει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Sofia86 είπε:

Αν δεν πηρες τοτε,ισως γι'αυτο σου δινει τωρα...Κι αν ηταν μεγαλη ,γιατι παιζει ρολο και το μεγεθος της "πληγης"που κανει..

Δεν μου  ειχαν πει οτι ειναι μεγαλη. Αχ εχω αγχωθει. Ο συγκεκριμενος γιατρος ειναι στην Αθηνα. Εδω στο νησι με παρακολουθει αλλος κ δεν μου ειπε για αντιβιωση τιποτα... δεν ξερω τι να κανω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Αιμα κοκκινο ειχα μονο 2 με 2.5 μερες. Μετα ειχα καφε κ τωρα εχω σκουρο καφε. Δεν ξερω κοριτσια 

Βάζεις vasclor ;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το σκούρο καφέ και το καφέ αίμα είναι παλιό αίμα μην σε αγχώνει δεν είναι φρέσκο! Μέχρι να καθαρίζεις θα βγάζεις δλδ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christine_ είπε:

Το σκούρο καφέ και το καφέ αίμα είναι παλιό αίμα μην σε αγχώνει δεν είναι φρέσκο! Μέχρι να καθαρίζεις θα βγάζεις δλδ. 

Αυτο ξερω κ εγω. Αλλά με αγχωσε ο γυναικολογος της Αθηνας.  2 βδομάδες ειναι τωρα απο εκεινη την μερα. Σημερα κ χτες έχει ελαττωθει η ποσοτητα.πιστευω να ειναι στο τελος τωρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Αυτο ξερω κ εγω. Αλλά με αγχωσε ο γυναικολογος της Αθηνας.  2 βδομάδες ειναι τωρα απο εκεινη την μερα. Σημερα κ χτες έχει ελαττωθει η ποσοτητα.πιστευω να ειναι στο τελος τωρα. 

Ίσως ήθελε παραπάνω χρόνο να καθαρίσει η περιοχή Και τώρα είναι εντάξει! 

Ελπίζω όλα να είναι καλά και να έχεις μια όμορφη και τελειομηνη εγκυμοσύνη! Με το καλό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Christine_ είπε:

Ίσως ήθελε παραπάνω χρόνο να καθαρίσει η περιοχή Και τώρα είναι εντάξει! 

Ελπίζω όλα να είναι καλά και να έχεις μια όμορφη και τελειομηνη εγκυμοσύνη! Με το καλό 

Ευχαριστω πολυ

 Θα μιλησω με τον γιατρο που με παρακολουθει και θα ακουσω εκεινον. Μπορει ο αλλος γιατρος απο Αθηνα να δινει πιο ευκολα τα φαρμακα χωρις να υπαρχει σοβαρος λογος. 

Θα κανω κ ενα υπερηχογραφημα να δουμε που βρισκομαστε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Christine_ είπε:

Υπέρηχο να κάνεις οπωσδήποτε ναι να δείτε τι γίνεται, λογικά θα φανεί !

Ναι. Μου ειπε την Δευτερα. Να το αφησω λίγες  μερες  ακομα λεει.. τον ρωτησα για αντιβιωση κ για λοιμωξη κλπ κ μου ειπε οχι. Οτι απλα καθαριζει σιγα σιγα. 

Πφφφ.. γιατι ο καθε γιατρος λεει τα δικα του δεν ξερω! Αληθεια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αλήθεια είναι ότι όντως ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του . Θα δεις και οι παιδίατροι τι λένε .. εκεί κι αν λέει ο κάθε ένας τα δικά του. .. 

Εσύ να έχεις έναν γιατρό που εμπιστεύεσαι και να ακολουθείς αυτον . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Christine_ είπε:

Η αλήθεια είναι ότι όντως ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του . Θα δεις και οι παιδίατροι τι λένε .. εκεί κι αν λέει ο κάθε ένας τα δικά του. .. 

Εσύ να έχεις έναν γιατρό που εμπιστεύεσαι και να ακολουθείς αυτον . 

Απλα ειναι πολυ χαλαρος και λεω αραγε ξερει τι μου.λεει!?? Ενταξει ειναι κοντα στα 60 ο άνθρωπος.  Εχει εμπειρα πανω απο 30 χρονια. Σίγουρα  θα ξερει...!  Αλλά ειναι πολυ κουλ ξέρεις..!  Λεω να παρω καμια αντιβιωση  κατι να μην παθω λοιμωξη? Οχι μου λεει. Θα περασει μονο του 😅😆  μακαρι λεω Θεε μ!! Βεβαια πρώτα ο θεος δεν θα με αγχωσει στην γέννα.  Ειναι πολυ ήρεμος σαν γιατρος. Ισως ειναι κ αναλογα τη σοβαροτητα καθε περιπτωσης. Δεν ξερω κ εγω! 

Φαντασου μετα με τους παιδιατρους ε? Πω πω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Απλα ειναι πολυ χαλαρος και λεω αραγε ξερει τι μου.λεει!?? Ενταξει ειναι κοντα στα 60 ο άνθρωπος.  Εχει εμπειρα πανω απο 30 χρονια. Σίγουρα  θα ξερει...!  Αλλά ειναι πολυ κουλ ξέρεις..!  Λεω να παρω καμια αντιβιωση  κατι να μην παθω λοιμωξη? Οχι μου λεει. Θα περασει μονο του 😅😆  μακαρι λεω Θεε μ!! Βεβαια πρώτα ο θεος δεν θα με αγχωσει στην γέννα.  Ειναι πολυ ήρεμος σαν γιατρος. Ισως ειναι κ αναλογα τη σοβαροτητα καθε περιπτωσης. Δεν ξερω κ εγω! 

Φαντασου μετα με τους παιδιατρους ε? Πω πω! 

Χχαχαχαχαχα έτσι είναι ο παιδίατρος μου . Τον λέω χίπη 🫣 

Τον έπαιρνα τρελαμενη στον πρώτο με απορίες κλπ κλπ και μου έλεγε ατάραχος "δεν είναι τίποτα/ είναι φυσιολογικό" και εγώ ήμουν σε αναμμένα κάρβουνα! Μετά συνήθισα κι εγώ κι αυτός εμένα. Με έκανε κι εμένα χίπισσα 😂

Στον δεύτερο είχα μια μικρή αποκόλληση λόγω απορρόφησης διδύμου και δεν μου είχε δώσει τίποτα εκτός από προγεστερόνη η γυναικολόγος μου, μόνο ξεκούραση μου είχε πει . Στον πρώτο είχα πολλά καφέ για 10-15 μέρες αλλά δεν ήξερα ότι ήμουν έγκυος. Νόμιζα ότι ήταν περίεργη περίοδος σκέψου πήγα 8 εβδομάδων στη γυναικολόγο για να δούμε τι είναι αυτό, η μαία νόμιζε ότι είναι πολύποδας! Τελικά ήταν ο Γιώργος 😱 

Αν είχα αποκόλληση τότε δε ξέρω , αλλά δεν καθόμουν καθόλου. Δούλευα πολλές ώρες και κουβαλούσα βάρη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Christine_ είπε:

Χχαχαχαχαχα έτσι είναι ο παιδίατρος μου . Τον λέω χίπη 🫣 

Τον έπαιρνα τρελαμενη στον πρώτο με απορίες κλπ κλπ και μου έλεγε ατάραχος "δεν είναι τίποτα/ είναι φυσιολογικό" και εγώ ήμουν σε αναμμένα κάρβουνα! Μετά συνήθισα κι εγώ κι αυτός εμένα. Με έκανε κι εμένα χίπισσα 😂

Στον δεύτερο είχα μια μικρή αποκόλληση λόγω απορρόφησης διδύμου και δεν μου είχε δώσει τίποτα εκτός από προγεστερόνη η γυναικολόγος μου, μόνο ξεκούραση μου είχε πει . Στον πρώτο είχα πολλά καφέ για 10-15 μέρες αλλά δεν ήξερα ότι ήμουν έγκυος. Νόμιζα ότι ήταν περίεργη περίοδος σκέψου πήγα 8 εβδομάδων στη γυναικολόγο για να δούμε τι είναι αυτό, η μαία νόμιζε ότι είναι πολύποδας! Τελικά ήταν ο Γιώργος 😱 

Αν είχα αποκόλληση τότε δε ξέρω , αλλά δεν καθόμουν καθόλου. Δούλευα πολλές ώρες και κουβαλούσα βάρη. 

κατάλαβα! Εγω τωρα μαθαινω σιγα σιγα.  Πιστευω ομως το αγχος δεν σταματαει ποτε. Στην αρχη αγχος μεχρι να καταφερουμε να μεινω εγκυος (καναμε 1.5 χρονο), αγχος μεχρι να ακουσουμε καρδουλα, αγχος για την αποκολληση, αγχος για αυχενικη, τωρα αγχος να σταματησει το καφε αιμα. Πω πω πω

Μετα αγχος για β επιπεδου με το καλο οταν ειναι η ωρα του. Κ ποσα ακομα εχουμε να δουμε!!!!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

κατάλαβα! Εγω τωρα μαθαινω σιγα σιγα.  Πιστευω ομως το αγχος δεν σταματαει ποτε. Στην αρχη αγχος μεχρι να καταφερουμε να μεινω εγκυος (καναμε 1.5 χρονο), αγχος μεχρι να ακουσουμε καρδουλα, αγχος για την αποκολληση, αγχος για αυχενικη, τωρα αγχος να σταματησει το καφε αιμα. Πω πω πω

Μετα αγχος για β επιπεδου με το καλο οταν ειναι η ωρα του. Κ ποσα ακομα εχουμε να δουμε!!!!  

Να ξέρεις κάτι... Το άγχος σου τώρα ξεκινάει... Ακόμα δεν έχεις δει τίποτα 😝 

Απλά σιγά σιγά μαθαίνεις να το διαχειρίζεσαι και να έχεις όταν πραγματικά υπάρχει λόγος ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

Να ξέρεις κάτι... Το άγχος σου τώρα ξεκινάει... Ακόμα δεν έχεις δει τίποτα 😝 

Απλά σιγά σιγά μαθαίνεις να το διαχειρίζεσαι και να έχεις όταν πραγματικά υπάρχει λόγος ! 

ωχ Χριστίνα! 😅😅😅😅 

Δεν πειραζει το περιμενα πολλα χρονια αυτο το αγχος!!!  

Γερα να είναι τα παιδακια ολου του κοσμου!!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κι απο εμένα!

Κορίτσια, θα ηθελα να ρωτήσω, πως γινεται και γιατί η αποκολ΄ληση? Επίσης, πως το καταλαβατε? Λογω αιμορραγίας? Συ΄γγνωμη που ρωτάω, απλά δεν εχω ιδεα γιατί συμβαίνει αυτό και κυρίως πως γινεται αντιληπτό απο τη μαμά. Ξέρω πως σημαινει οτι εχει αποκολληθεί ο πλακούντας απο τη μήτρα, αλλά δεν ξέρω υπο ποιες συνθήκες συμβαινει αυτό. από απροσεξία ή είναι τυχαίο συμβάν? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα κι απο εμένα!

Κορίτσια, θα ηθελα να ρωτήσω, πως γινεται και γιατί η αποκολ΄ληση? Επίσης, πως το καταλαβατε? Λογω αιμορραγίας? Συ΄γγνωμη που ρωτάω, απλά δεν εχω ιδεα γιατί συμβαίνει αυτό και κυρίως πως γινεται αντιληπτό απο τη μαμά. Ξέρω πως σημαινει οτι εχει αποκολληθεί ο πλακούντας απο τη μήτρα, αλλά δεν ξέρω υπο ποιες συνθήκες συμβαινει αυτό. από απροσεξία ή είναι τυχαίο συμβάν? 

Ναι @Mummy2be εγω ειχα αιμοραγια οχι παρα πολυ. Λιγο ρε παιδι μ. Κ πηγα κ εκανα υπερηχο. Κ μου ειπε αποκολληση. Κ πρεπει να παιρνεις προγεστερονη κ να μεινεις ξαπλωμενη μέχρι να υποχωρησει. Εγω την 3η μερα ειχα καφε αιμα κ τωρα16 μερες μετα κ ακομα εχω καφε..περιμενω ξαπλωμενη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...