Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καθυστέρηση περιόδου και επείγουσα αντισύλληψη


katerinaki-dm

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! 

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση , αν έχει τύχει σε κάποια γυναίκα το ίδιο. Τελευταία περίοδο 15/01/2023, με κύκλο λίγο ασταθή λόγω ότι πολύ κακώς , χρησιμοποιήθηκε επείγουσα αντισύλληψη τον Νοέμβριο του 2022, τον Δεκέμβριο και τώρα τον Γενάρη . Έγινε ατύχημα σε πολύ γόνιμες μέρες και επειδή έχουμε ήδη δυο παιδάκια 4 και 2 ετών δεν θελουμε τώρα να μπορούμε στην διαδικασία του τρίτου παιδιού. Η λήψη της επείγουσας αντισύλληψης έγινε όχι αμέσως , έγινε την παρά επόμενη μέρα ( ellaOne) που καλύπτει έως και 5 μέρες μετά την επαφή. Βρίσκομαι στην 4 μέρα καθυστέρησης , την 3η μερα έκανα τεστ και βγήκε αρνητικό . Δεν ήταν τα πρώτα ουρά ( δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό ). Εγώ ωστόσο έχω πόνο χαμηλά αριστερά αλλά όχι εν αναμονή περιόδου, έχω ναυτίες πολλές , έκανα και μια φορά εμετό και έντονο φούσκωμα . Η ερώτηση μου είναι η εξής : έχει καμία μανούλα θετική εγκυμοσύνη ύστερα από το χάπι της επόμενης μέρας ;; 
 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η katerinaki-dm είπε:

Καλησπέρα σας! 

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση , αν έχει τύχει σε κάποια γυναίκα το ίδιο. Τελευταία περίοδο 15/01/2023, με κύκλο λίγο ασταθή λόγω ότι πολύ κακώς , χρησιμοποιήθηκε επείγουσα αντισύλληψη τον Νοέμβριο του 2022, τον Δεκέμβριο και τώρα τον Γενάρη . Έγινε ατύχημα σε πολύ γόνιμες μέρες και επειδή έχουμε ήδη δυο παιδάκια 4 και 2 ετών δεν θελουμε τώρα να μπορούμε στην διαδικασία του τρίτου παιδιού. Η λήψη της επείγουσας αντισύλληψης έγινε όχι αμέσως , έγινε την παρά επόμενη μέρα ( ellaOne) που καλύπτει έως και 5 μέρες μετά την επαφή. Βρίσκομαι στην 4 μέρα καθυστέρησης , την 3η μερα έκανα τεστ και βγήκε αρνητικό . Δεν ήταν τα πρώτα ουρά ( δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό ). Εγώ ωστόσο έχω πόνο χαμηλά αριστερά αλλά όχι εν αναμονή περιόδου, έχω ναυτίες πολλές , έκανα και μια φορά εμετό και έντονο φούσκωμα . Η ερώτηση μου είναι η εξής : έχει καμία μανούλα θετική εγκυμοσύνη ύστερα από το χάπι της επόμενης μέρας ;; 
 

 

 

Καλημέρα. 

Ναι ξέρω περιπτώσεις που δεν έπιασε το χάπι (συγκεκριμένα 2) αν και όλα αυτά που περιγράφεις μοιάζουν με παρενέργειες από το χάπι και όχι συμπτώματα εγκυμοσύνης. 

Καλύτερα κάνε μια χοριακή να είσαι σίγουρη τι παίζει. 

Και να αρχίσετε να χρησιμοποιείτε κάποιο μέσο αντισύλληψης αφού δεν θέλετε άλλο παιδί. Υπάρχουν πολλά , θα βρείτε αυτό που σας ταιριάζει. Το χάπι της επόμενης μέρας δεν είναι λύση .. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η katerinaki-dm είπε:

Καλησπέρα σας! 

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση , αν έχει τύχει σε κάποια γυναίκα το ίδιο. Τελευταία περίοδο 15/01/2023, με κύκλο λίγο ασταθή λόγω ότι πολύ κακώς , χρησιμοποιήθηκε επείγουσα αντισύλληψη τον Νοέμβριο του 2022, τον Δεκέμβριο και τώρα τον Γενάρη . Έγινε ατύχημα σε πολύ γόνιμες μέρες και επειδή έχουμε ήδη δυο παιδάκια 4 και 2 ετών δεν θελουμε τώρα να μπορούμε στην διαδικασία του τρίτου παιδιού. Η λήψη της επείγουσας αντισύλληψης έγινε όχι αμέσως , έγινε την παρά επόμενη μέρα ( ellaOne) που καλύπτει έως και 5 μέρες μετά την επαφή. Βρίσκομαι στην 4 μέρα καθυστέρησης , την 3η μερα έκανα τεστ και βγήκε αρνητικό . Δεν ήταν τα πρώτα ουρά ( δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό ). Εγώ ωστόσο έχω πόνο χαμηλά αριστερά αλλά όχι εν αναμονή περιόδου, έχω ναυτίες πολλές , έκανα και μια φορά εμετό και έντονο φούσκωμα . Η ερώτηση μου είναι η εξής : έχει καμία μανούλα θετική εγκυμοσύνη ύστερα από το χάπι της επόμενης μέρας ;; 
 

 

 

καλησπέρα, ξέρω κ εγώ 2 περιπτώσεις που έμειναν κανονικά έγκυος παρ όλο που είχαν πάρει το χάπι! εγώ θα ήθελα να σας πω οτι δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης το συγκεκριμένο χάπι και λένε 2 η 3 φορές σε όλη μας τη ζωή ότι είναι το περισσότερο που μπορούμε να το χρησιμοποιησοημε! σίγουρα καλό δεν κάνει τόσο συχνά οπότε ίσως θα ήταν καλό θα μιλήσετε κ με τον γιατρό σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

καλησπέρα, ξέρω κ εγώ 2 περιπτώσεις που έμειναν κανονικά έγκυος παρ όλο που είχαν πάρει το χάπι! εγώ θα ήθελα να σας πω οτι δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης το συγκεκριμένο χάπι και λένε 2 η 3 φορές σε όλη μας τη ζωή ότι είναι το περισσότερο που μπορούμε να το χρησιμοποιησοημε! σίγουρα καλό δεν κάνει τόσο συχνά οπότε ίσως θα ήταν καλό θα μιλήσετε κ με τον γιατρό σας!

Βασικά είναι 2 φορές σε έναν χρόνο για να μην δημιουργούνται προβλήματα όχι σε όλη τη ζωή ! 

Αλλά ναι δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης. Είναι όταν κάτι από τις μεθόδους αντισύλληψης δεν πάει καλά. 

Δε πειράζει που το πήρες αλλά καλό είναι να μην κάνετε ελεύθερα αφού δεν επιθυμείτε μωράκι

Στείλε μας νέα σου με τη χοριακή @katerinaki-dm

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

Βασικά είναι 2 φορές σε έναν χρόνο για να μην δημιουργούνται προβλήματα όχι σε όλη τη ζωή ! 

Αλλά ναι δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης. Είναι όταν κάτι από τις μεθόδους αντισύλληψης δεν πάει καλά. 

Δε πειράζει που το πήρες αλλά καλό είναι να μην κάνετε ελεύθερα αφού δεν επιθυμείτε μωράκι

Στείλε μας νέα σου με τη χοριακή @katerinaki-dm

Εγω νομίζω ότι είναι όπως το είπα,σε όλη μας τη ζωή! είναι πολύ δυνατό χάπι και είναι ορμόνες στην ουσία που τις παίρνει πολύ απότομα ο οργανισμός μας, δεν νομίζω οτι 2 φορές το μήνα αυτό είναι οκ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η katerinaki-dm είπε:

Καλησπέρα σας! 

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση , αν έχει τύχει σε κάποια γυναίκα το ίδιο. Τελευταία περίοδο 15/01/2023, με κύκλο λίγο ασταθή λόγω ότι πολύ κακώς , χρησιμοποιήθηκε επείγουσα αντισύλληψη τον Νοέμβριο του 2022, τον Δεκέμβριο και τώρα τον Γενάρη . Έγινε ατύχημα σε πολύ γόνιμες μέρες και επειδή έχουμε ήδη δυο παιδάκια 4 και 2 ετών δεν θελουμε τώρα να μπορούμε στην διαδικασία του τρίτου παιδιού. Η λήψη της επείγουσας αντισύλληψης έγινε όχι αμέσως , έγινε την παρά επόμενη μέρα ( ellaOne) που καλύπτει έως και 5 μέρες μετά την επαφή. Βρίσκομαι στην 4 μέρα καθυστέρησης , την 3η μερα έκανα τεστ και βγήκε αρνητικό . Δεν ήταν τα πρώτα ουρά ( δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό ). Εγώ ωστόσο έχω πόνο χαμηλά αριστερά αλλά όχι εν αναμονή περιόδου, έχω ναυτίες πολλές , έκανα και μια φορά εμετό και έντονο φούσκωμα . Η ερώτηση μου είναι η εξής : έχει καμία μανούλα θετική εγκυμοσύνη ύστερα από το χάπι της επόμενης μέρας ;; 
 

 

 

Κι εγώ ξέρω 2 περιπτώσεις που έμειναν έγκυες κανονικά ενώ είχαν πάρει το χάπι. Με αρνητικό τεστ την 3η μέρα της καθυστέρησης δεν πιστεύω να είσαι έγκυος, αλλά καλά θα κάνεις να το επιβεβαιώσεις! Λογικά κάτι ορμονικο είναι από το χάπι. Να ξέρεις ότι όσο πιο νωρίς το πάρεις τόσο πιο αποτελεσματικο είναι, ανεξαρτήτως αν λέει ότι είναι αποτελεσματικό για 5 μέρες. Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω ότι για τον οργανισμό σου καλό είναι να μην παίρνεις ξανά και ξανά τόσο βαριά χάπια. Σίγουρα θα ήταν καλύτερο απλά να παίρνεις αντισυλληπτικα για όσο δε θες παιδάκι αλλά υπάρχουν και πολλές άλλες μέθοδοι αντισύλληψης. Καλύτερα να μιλήσεις με το γιατρό σου και για τις παρενέργειες που μάλλον έχεις, την πιθανότητα εγκυμοσύνης και την μετέπειτα αντισύλληψη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Εγω νομίζω ότι είναι όπως το είπα,σε όλη μας τη ζωή! είναι πολύ δυνατό χάπι και είναι ορμόνες στην ουσία που τις παίρνει πολύ απότομα ο οργανισμός μας, δεν νομίζω οτι 2 φορές το μήνα αυτό είναι οκ

Συμφωνώ δεν είναι ! Αλλά δεν είναι και τόσο κακό όσο νομίζουμε. Δε δημιουργεί ιδιαίτερα προβλήματα. 2 φορές το χρόνο είναι σχετικά νορμάλ. Σε κάθε κύκλο είναι κακό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας! Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Θα περιμένω μερικές μέρες ακόμα και μετά θα κάνω β χοριακη. Το τεστ εγκυμοσύνης που έκανα ήταν το predictor και μου είπαν ότι έχει συμβεί αρκετές φορές να βγάλει ανακρίβειες .. όπως και να έχει είμαι σε επικοινωνία με την γυναικολόγο μου γιατί σαφώς θα πάμε σε μέθοδο αντισύλληψης γιατί η συχνή χρήση επείγουσας αντισύλληψης μου έχει διαταράξει τον κύκλο μου. Σήμερα νιώθω πόνους χαμηλά , κράμπες μέση και συνεχίζει η ναυτία. Βέβαια εμένα αυτά μπερδεύουν γιατί όταν είχα μείνει κ τις δυο φορές έγκυος , αντίστοιχα συμπτώματα είχα ( εξάλλου είναι κοινά ) αν και θεωρώ ότι δεν θα αργήσει να μου έρθει η ροη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η katerinaki-dm είπε:

Καλησπέρα σας! Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Θα περιμένω μερικές μέρες ακόμα και μετά θα κάνω β χοριακη. Το τεστ εγκυμοσύνης που έκανα ήταν το predictor και μου είπαν ότι έχει συμβεί αρκετές φορές να βγάλει ανακρίβειες .. όπως και να έχει είμαι σε επικοινωνία με την γυναικολόγο μου γιατί σαφώς θα πάμε σε μέθοδο αντισύλληψης γιατί η συχνή χρήση επείγουσας αντισύλληψης μου έχει διαταράξει τον κύκλο μου. Σήμερα νιώθω πόνους χαμηλά , κράμπες μέση και συνεχίζει η ναυτία. Βέβαια εμένα αυτά μπερδεύουν γιατί όταν είχα μείνει κ τις δυο φορές έγκυος , αντίστοιχα συμπτώματα είχα ( εξάλλου είναι κοινά ) αν και θεωρώ ότι δεν θα αργήσει να μου έρθει η ροη. 

Τα συμπτώματα είναι όντως κοινά απλά η ναυτία ξεκινάει στην 8η εβδομάδα απ' ότι ξέρω που κουνιέται το μωρό . Ενώ πολλά χάπια κάνουν ναυτία στις παρενέργειες. Οι πόνοι και οι κράμπες είναι συμπτώματα και εγκυμοσύνης και από το χάπι θα μπορούσε. 

Εύχομαι το αποτέλεσμα που επιθυμείτε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...