Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η τίμια ζώνη


ΜαρίαΜαρακι

Recommended Posts

Δεν μπορώ να βρω ακριβές απαντήσεις στο ίντερνετ για της οδηγίες της δλδ 

Πότε να την βγάζω?Μαζί της πρέπει να έρθω σε επαφή με τον σύζυγό μου ή πρέπει να την βγάζω?

Νηστεύω όλες τις ημέρες? Τι πρέπει να τρώω?  Βοηθήστε με? 😖😖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ΜαρίαΜαρακι είπε:

Δεν μπορώ να βρω ακριβές απαντήσεις στο ίντερνετ για της οδηγίες της δλδ 

Πότε να την βγάζω?Μαζί της πρέπει να έρθω σε επαφή με τον σύζυγό μου ή πρέπει να την βγάζω?

Νηστεύω όλες τις ημέρες? Τι πρέπει να τρώω?  Βοηθήστε με? 😖😖

Καλημέρα κορίτσι μου. Εμενα μου την έστειλαν από τη μονή Βατοπεδίου. Δεν μου ανέφεραν τίποτα για νηστια, εξάλλου ήμουν ήδη έγκυος όταν επικοινώνησα. Έπειτα, όταν απέβαλα και τους έστειλα να μου πουν τι πρέπει να κάνω με τη ζώνη, μου απάντησαν ότι καλώς έκανα που την έβαλα στην άκρη με ένα δύο πραγματακια ( ένα μικρό δωράκι που μου είχαν κάνει, καθώς και τα θετικά τεστ εγκυμοσύνης). Μου έστειλαν άλλη μία για εμένα και μία για τον σύζυγο, ο οποίος την έχει στο τσαντάκι του σαν φυλαχτό. Λένε ότι την φοράς όταν προσπαθείς να συλλάβεις, όμως εγώ νιώθω πολύ αμήχανα και άβολα, οπότε την φόρεσα μετά τις γόνιμες. Την βγάζω μόνο όταν κάνω μπάνιο, και αν με το καλό μείνω έγκυος θα την φοράω μέχρι να γεννήσω. 

Αν τώρα είναι από την Αγία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου, εκεί από όσο ξέρω σου δίνουν και το μήλο και σου λένε ακριβώς τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις. 

Εσύ αν νιώθεις καλά, φορα την όσο προσπαθείς για σύλληψη, εγώ απλά δεν το θεωρούσα στο κεφάλι μου "σωστό", σαν να μην μου κολλαγε. Οπότε την έβγαζα την ώρα της επαφής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τώρα που λετε για τη ζώνη..εγώ φοράω της Αγίας Ειρήνης της Χρυσοβαλάντου,όταν παλινδρόμησε την έβγαλα κ την έβαλα στο καντηλάκι δίπλα…τώρα που ξανά συνέλαβα την φόρεσα πάλι…άραγε να μην έπρεπε να βάλω την ίδια;…εγώ νιώθω ότι με προστατεύει…αλλά διαβάζω διάφορα…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Τώρα που λετε για τη ζώνη..εγώ φοράω της Αγίας Ειρήνης της Χρυσοβαλάντου,όταν παλινδρόμησε την έβγαλα κ την έβαλα στο καντηλάκι δίπλα…τώρα που ξανά συνέλαβα την φόρεσα πάλι…άραγε να μην έπρεπε να βάλω την ίδια;…εγώ νιώθω ότι με προστατεύει…αλλά διαβάζω διάφορα…

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Αλλά αν έχουν τηλ, ή είσαι κοντά μπορείς να ρωτήσεις. Εμένα από τη μονή Βατοπεδίου μου έστειλαν άλλη πάντως μετά την παλίνδρομη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Εμενα μου την έστειλαν από τη μονή Βατοπεδίου. Δεν μου ανέφεραν τίποτα για νηστια, εξάλλου ήμουν ήδη έγκυος όταν επικοινώνησα. Έπειτα, όταν απέβαλα και τους έστειλα να μου πουν τι πρέπει να κάνω με τη ζώνη, μου απάντησαν ότι καλώς έκανα που την έβαλα στην άκρη με ένα δύο πραγματακια ( ένα μικρό δωράκι που μου είχαν κάνει, καθώς και τα θετικά τεστ εγκυμοσύνης). Μου έστειλαν άλλη μία για εμένα και μία για τον σύζυγο, ο οποίος την έχει στο τσαντάκι του σαν φυλαχτό. Λένε ότι την φοράς όταν προσπαθείς να συλλάβεις, όμως εγώ νιώθω πολύ αμήχανα και άβολα, οπότε την φόρεσα μετά τις γόνιμες. Την βγάζω μόνο όταν κάνω μπάνιο, και αν με το καλό μείνω έγκυος θα την φοράω μέχρι να γεννήσω. 

Αν τώρα είναι από την Αγία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου, εκεί από όσο ξέρω σου δίνουν και το μήλο και σου λένε ακριβώς τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις. 

Εσύ αν νιώθεις καλά, φορα την όσο προσπαθείς για σύλληψη, εγώ απλά δεν το θεωρούσα στο κεφάλι μου "σωστό", σαν να μην μου κολλαγε. Οπότε την έβγαζα την ώρα της επαφής.

Σε ευχαριστώ πολύ για της πληροφορίες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Αλλά αν έχουν τηλ, ή είσαι κοντά μπορείς να ρωτήσεις. Εμένα από τη μονή Βατοπεδίου μου έστειλαν άλλη πάντως μετά 

Έλλη μου τους ρώτησες κ είπαν να μη φοράς αυτήν να βάλεις καινούργια? Δε ξέρω λογική δε βρίσκω. Κ εγώ από το βατοπαιδι φοραω κ τη βγάζω στο μπάνιο κ στην επαφή. Τη φοραω μετά. Ρώτησα οδηγίες κτλ δεν μου είπαν κάτι.  Διαβάζω ότι κάποιες νηστεύουν 3 μέρες με βάση όσα είπε ο πνευματικός τους. Εγω δεν το έκανα δεν έχω κ πνευματικό. Κάνε το σταυρό σου,προσευχή σου νιώσε την ως φυλαχτό και παρηγοριά σ αυτό που επιθυμείς και αποκεί και πέρα δεν νομίζω ότι αν δεν πάει κάτι καλά φέρνει γρουσουζιά κ πρέπει να βάλουμε άλλη δε ξέρω δεν μπορώ να πιάσω το νόημα της αλλαγής. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Zenia z είπε:

Έλλη μου τους ρώτησες κ είπαν να μη φοράς αυτήν να βάλεις καινούργια? Δε ξέρω λογική δε βρίσκω. Κ εγώ από το βατοπαιδι φοραω κ τη βγάζω στο μπάνιο κ στην επαφή. Τη φοραω μετά. Ρώτησα οδηγίες κτλ δεν μου είπαν κάτι.  Διαβάζω ότι κάποιες νηστεύουν 3 μέρες με βάση όσα είπε ο πνευματικός τους. Εγω δεν το έκανα δεν έχω κ πνευματικό. Κάνε το σταυρό σου,προσευχή σου νιώσε την ως φυλαχτό και παρηγοριά σ αυτό που επιθυμείς και αποκεί και πέρα δεν νομίζω ότι αν δεν πάει κάτι καλά φέρνει γρουσουζιά κ πρέπει να βάλουμε άλλη δε ξέρω δεν μπορώ να πιάσω το νόημα της αλλαγής. 

Κορίτσι μου, εγώ τους είπα ότι την έβαλα στην άκρη με τα δύο πραγματακια του μωρού (για να το προσέχει η Παναγία τώρα που έγινε αγγελάκι) και απλά μου είπαν ότι καλά έκανα. Αλλά αποκλείεται να υπάρχει πρόβλημα αν ξαναφορεσω την ίδια πχ. Για νηστια δεν μου είπαν τίποτα απολύτως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κορίτσια ❤️

Κι εγώ φοράω τη ζώνη. Από όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος. Φορούσα επίσης στην πρώτη εγκυμοσύνη αλλά δεν πήγε καλά. Εκείνη δεν τη φόρεσα ξανα,αλλά όχι επειδη το ήξερα. Τυχαία, όταν έμεινα πάλι έγκυος έβαλα μια νέα, την πηρα το φθινόπωρο, στον Πειραιά, όταν είχαν φέρει την Αγία Ζώνη στον Αγιο Νικόλαο. 

Τη βγάζω όταν κάνω μπάνιο μόνο κι οταν έρχομαι σε επαφή με τον άντρα μου κι αυτό γιατί εγώ δεν νιώθω πολύ άνετα. Υποσχέθηκα πως θα την βγάλω τη μέρα που θα παω στο ΙΑΣΩ να γεννήσω. 

Εγώ θέλω να μοιραστώ ένα άλλο μικρό συμβάν. Ελαβα τον Δεκέμβρη ένα αργοπορημένο δώρο γάμου μια ασημένια εικόνα. Περίπου εκείνες τις μέρες έχει γίνει και η σύλληψη. Η εικόνα ήταν η αγια οικογένεια, εικόνα που δεν δέχεται η εκκλησία μας καθώς ο Ιωσήφ δεν ήταν άγιος. Και λέω στη μητε΄ρα μου ότι θα πάω να την αλλάξω. και κάνουμε την εξής κουβέντα. Μου λέει "πάρε τον Αγιο Στυλιανό που ειναι προστάτης των μωρών, να σε βοηθήσει." Της απαντώ "Σιγά μη βρω τον Αγιο Στυλιανό, αυτο το μαγαζί είναι άδειο, δεν έχει ποικιλία". 

Πάω στο μαγαζί, πράγματι είχε ελάχιστες εικόνες. Είχε μόνο 7-8 εικόνες στη βιτρίνα. Όλες η Παναγία, ο Χριστός μας και ωωωω τι περίεργο ο Αγιος Στυλιανός!!! Μην σας πω πως ένιωσα. Πήρα την εικόνα χωρίς δεύτερη σκέψη και μερικές μέρες μετά, έμαθα πως είμαι έγκυος. Η εικόνα αυτη τωρα βρίσκεται στο σαλόνι μας αλλα σε λίγους μήνες θα μπει στο δωμάτιο του μωρου ❤️ 

Πίστη κορίτσια μου, καλή η επιστήμη, κι αυτη ο Θεός μας την έδωσε, ο Θεος φώτισε τους ανθρωπους να προοδευσουν, αλλά έχουμε μόνο την πίστη μας και την Παναγια μας που είδε το παιδι της στο σταυρό να μας καταλάβει και να μας χαρίσει υγιή μωρά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...