Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τι κάνω λάθος;


Marylou1984

Recommended Posts

στις On 1/2/2023 at 5:04 ΜΜ, ο/η Marylou1984 είπε:

Αχ τι καλά σας ευχαριστώ πάρα πολύ ρε κορίτσια. Να δούμε τι θα δούμε. Μπορώ να επισυνάψω δηλαδή και φωτογραφία εδώ; δε το ξερά όπως καταλαβαίνετε είμαι σχετη χα χα χα χα χα χα χα 

Ναι μπορείς να βαλεις φωτο ευκολο είναι αρκεί να μην είσαι δοκιμαστικό μέλος

αργούν να βγουν οι δημοσιεύσεις σου; Αν ναι κανε μερικές ακόμα για να φύγεις από δοκιμαστικό μέλος και μετά και θα φαίνονται τα μηνύματα σου αμέσως και φωτο θα μπορείς να ανεβάσεις 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/2/2023 at 5:02 ΜΜ, ο/η Marylou1984 είπε:

Αχ σας ευχαριστώ πάρα πολύ γιατί δεν έχω ιδέα πως λειτουργούν. Θα τα ψάξω στο φαρμακείο. Είδα κάποια βιντεακια κια αν κατάλαβα σωστά όσο πιο σκούρα εινια η γραμμή τόσο πιο πιθανόν είναι να χεις και ωορηξια. Ευχαριστώ πάντως όλες τις κοπέλες 

Η λογική στα τεστακια ωορρηξίας είναι ότι ανιχνεύουν μια ορμόνη που κάνει ένα απότομο πικ ακριβώς πριν την ωορρηξία. Αυτό το πικ είναι που σηματοδοτεί στον οργανισμό ότι πρέπει να αφήσει το ωάριο ας πούμε. Οπότε ανιχνεύοντας το σήμα ξέρεις ότι σε 1-2 ημέρες θα έχεις κάνει ωορρηξια. Γίνεται να έχεις πικ και να μην κάνεις τελικά ωορρηξια (πχ στις ΣΠΩ συνηθίζεται να έχει η γυναίκα πολλά θετικά - δηλ το ίδιο ή περισσότερο έντονη γραμμή με τη γραμμή ελέγχου ή χαμόγελο ανάλογα το είδος - ή σχεδόν θετικά - γραμμούλα έντονη μεν αλλά όχι αρκετά έντονη - μέσα στον ίδιο κύκλο) και γίνεται και να μη βρεις το πικ γιατί πχ ήταν πολύ απότομο και έγινε μεταξύ των τεστ σου και να κάνεις καλή ωορρηξια. Συνεπώς δεν είναι μέθοδος ακριβείας αλλά μπορεί να βοηθήσει σε μια γενική κατανόηση του κύκλου (εμένα με βοήθησαν προσωπικά). Σε αυτά με τις γραμμούλες το συνηθισμένο είναι να δεις σε κάποια φάση του κύκλου κοντά εκεί που θεωρείς ότι είναι οι γόνιμες να γίνεται πιο έντονη η γραμμή λίγες μέρες μέχρι το θετικό ή σχεδόν θετικό (1-2 συνεχόμενα θετικά αν έχεις ήπιο πικ) και μετά να είναι εντελώς αρνητικό ξαφνικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα κι από μένα.

Εγώ σε έναν κύκλο έκανα τα τεστ, δε βρέθηκε ποτέ θετικό, όλα ήταν στο περίπου. Αλλά ο γυναικολόγος που με είχε βάλει να κάνω ορμονογικες την 21η μέρα, μου είπε ότι έκανα ωορρηξία.

Τώρα, δεν ξέρω, ίσως επειδή είχα στο παρελθόν θέμα με ΣΠΩ το οποίο ακόμα δεν έχει διερευνηθεί, μπορεί απλώς να μη γίνεται σωστά (κλπ κλπ) 

Γενικώς σταμάτησα να τα χρησιμοποιώ τα τεστ. 

Πιστεύετε ότι είναι αξιόπιστα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η elena1990 είπε:

Κορίτσια καλημέρα κι από μένα.

Εγώ σε έναν κύκλο έκανα τα τεστ, δε βρέθηκε ποτέ θετικό, όλα ήταν στο περίπου. Αλλά ο γυναικολόγος που με είχε βάλει να κάνω ορμονογικες την 21η μέρα, μου είπε ότι έκανα ωορρηξία.

Τώρα, δεν ξέρω, ίσως επειδή είχα στο παρελθόν θέμα με ΣΠΩ το οποίο ακόμα δεν έχει διερευνηθεί, μπορεί απλώς να μη γίνεται σωστά (κλπ κλπ) 

Γενικώς σταμάτησα να τα χρησιμοποιώ τα τεστ. 

Πιστεύετε ότι είναι αξιόπιστα;

Εγώ με τα clearblue έμεινα φουλ ευχαριστημένη…συνέλαβα δυο φορές άσχετα από την κατάληξη…εμένα προσωπικά δεν με άγχωναν,άλλες κοπέλες ναι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Εγώ με τα clearblue έμεινα φουλ ευχαριστημένη…συνέλαβα δυο φορές άσχετα από την κατάληξη…εμένα προσωπικά δεν με άγχωναν,άλλες κοπέλες ναι..

Άρα ίσως να φταίει και η μάρκα. Εγώ πήρα τα οικονομικά της h*metest. Θα δοκιμάσω τα clear blue. Ευχαριστώ πολύ!

Εμένα δε με άγχωσε η διαδικασία. Με άγχωσε το αποτέλεσμα που δεν είχα, σε συνάρτηση με τις εξετάσεις που έδειξαν ότι είχα ωορρηξία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η elena1990 είπε:

Άρα ίσως να φταίει και η μάρκα. Εγώ πήρα τα οικονομικά της h*metest. Θα δοκιμάσω τα clear blue. Ευχαριστώ πολύ!

Εμένα δε με άγχωσε η διαδικασία. Με άγχωσε το αποτέλεσμα που δεν είχα, σε συνάρτηση με τις εξετάσεις που έδειξαν ότι είχα ωορρηξία.

Εγώ πάντως με της hometest βρηκα ωορρηξία αυτό το μηνα. Μήπως δεν τα εκανες σωστα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Εγώ πάντως με της hometest βρηκα ωορρηξία αυτό το μηνα. Μήπως δεν τα εκανες σωστα;;

Θεωρώ ότι τα έκανα απόλυτα σωστά. Και μάλιστα υπέρ το δέον σωστά.

Και μάλιστα τα έκανα δύο φορές τη μέρα τις ίδιες ώρες που έπρεπε, σε ποτηράκι καθαρό κάθε φορά κλπ κλπ.

Υπάρχει περίπτωση να έδειξαν σωστά τα τεστ και να έχω θέμα με την ωορρηξία, αλλά να μη φάνηκε αυτό στον υπέρηχο ή στις ορμονολογικες;;; Λέω εγώ τώρα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η elena1990 είπε:

Θεωρώ ότι τα έκανα απόλυτα σωστά. Και μάλιστα υπέρ το δέον σωστά.

Και μάλιστα τα έκανα δύο φορές τη μέρα τις ίδιες ώρες που έπρεπε, σε ποτηράκι καθαρό κάθε φορά κλπ κλπ.

Υπάρχει περίπτωση να έδειξαν σωστά τα τεστ και να έχω θέμα με την ωορρηξία, αλλά να μη φάνηκε αυτό στον υπέρηχο ή στις ορμονολογικες;;; Λέω εγώ τώρα ..

Νομίζω πως όχι. Από τις ορμονικές πιστεύω ο γιατρός καταλαβαίνει πολλά. Εγώ που είμαι ψυχαναγκαστική κράτησα και θερμοδιάγραμμα μαζι με τα τεστ για να επιβεβαιώσω την ωορρηξία, αλλά και ότι η ωχρινική μου φάση είναι καλή για εμ΄φυτευση. 2 συνεχόμενες συλλήψεις είχα, δεν ξέρω γιατί φοβάμαι μήπως δεν κάνω ωορρηξία τελικά 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/2/2023 at 12:55 ΜΜ, ο/η Elk είπε:

Ναι μπορείς να βαλεις φωτο ευκολο είναι αρκεί να μην είσαι δοκιμαστικό μέλος

αργούν να βγουν οι δημοσιεύσεις σου; Αν ναι κανε μερικές ακόμα για να φύγεις από δοκιμαστικό μέλος και μετά και θα φαίνονται τα μηνύματα σου αμέσως και φωτο θα μπορείς να ανεβάσεις 😊

Δε πρόλαβα να πάρω αυτό το μήνα καθώς πιστεύω ότι ή χθες ή σήμερα είχα ωορηξια. Με κύκλο 25 ημερών. Είχαμε επαφή χθες. Τώρα θα πάρω για τον επόμενο μήνα γιατί δεν ελπίζω σε πολλά για αυτό το μήνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/2/2023 at 12:56 ΜΜ, ο/η Elli13 είπε:

Εγώ πάντως με της hometest βρηκα ωορρηξία αυτό το μηνα. Μήπως δεν τα εκανες σωστα;;

Παντως με μια πρόχειρη έρευνα στο διαδίκτυο οντως της clear blue είναι αρκετά πιο ακριβά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/2/2023 at 3:19 ΜΜ, ο/η MyNa είπε:

Η λογική στα τεστακια ωορρηξίας είναι ότι ανιχνεύουν μια ορμόνη που κάνει ένα απότομο πικ ακριβώς πριν την ωορρηξία. Αυτό το πικ είναι που σηματοδοτεί στον οργανισμό ότι πρέπει να αφήσει το ωάριο ας πούμε. Οπότε ανιχνεύοντας το σήμα ξέρεις ότι σε 1-2 ημέρες θα έχεις κάνει ωορρηξια. Γίνεται να έχεις πικ και να μην κάνεις τελικά ωορρηξια (πχ στις ΣΠΩ συνηθίζεται να έχει η γυναίκα πολλά θετικά - δηλ το ίδιο ή περισσότερο έντονη γραμμή με τη γραμμή ελέγχου ή χαμόγελο ανάλογα το είδος - ή σχεδόν θετικά - γραμμούλα έντονη μεν αλλά όχι αρκετά έντονη - μέσα στον ίδιο κύκλο) και γίνεται και να μη βρεις το πικ γιατί πχ ήταν πολύ απότομο και έγινε μεταξύ των τεστ σου και να κάνεις καλή ωορρηξια. Συνεπώς δεν είναι μέθοδος ακριβείας αλλά μπορεί να βοηθήσει σε μια γενική κατανόηση του κύκλου (εμένα με βοήθησαν προσωπικά). Σε αυτά με τις γραμμούλες το συνηθισμένο είναι να δεις σε κάποια φάση του κύκλου κοντά εκεί που θεωρείς ότι είναι οι γόνιμες να γίνεται πιο έντονη η γραμμή λίγες μέρες μέχρι το θετικό ή σχεδόν θετικό (1-2 συνεχόμενα θετικά αν έχεις ήπιο πικ) και μετά να είναι εντελώς αρνητικό ξαφνικά. 

Σε ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/1/2023 at 5:32 ΜΜ, ο/η Marylou1984 είπε:

Τι κάνω λάθος και δεν πετυχαίνω με τίποτα την ωορρηξία μου; προσπαθούμε κάνα τρίμηνο με κύκλο 25 ημερών και όλα σαλάτα. Βοηθούν λέτε τα τεστακια ωορηξια ρε κορίτσια μου; πείτε μου και εσείς την άποψή σας. Ευχαριστώ πολύ 

Θα βοηθήσουν να βρεις την ωορρηξία σ απλά όταν τα κανεις φρόντισε να έχεις να ουρήσεις τουλάχιστον 2 ώρες και να μην έχεις καταναλώσει αρκετό νερό έτσι ώστε η συγκέντρωση της ορμόνης να είναι αρκετή για να φανεί στο τεστ, επίσης να κανεις το τεστ μια συγκεκριμένη στιγμή της μέρας πχ απόγευμα (όχι μια μέρα πρωί και την επόμενη ας πούμε μεσημέρι ) για να το παρακολουθείς καλύτερα. Επίσης ίσως σε βοηθήσουν οι βιταμίνες inofert τα φακελάκια στη σύλληψη ρωτα τον γυναικολόγο σ. 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Sigmak είπε:

Θα βοηθήσουν να βρεις την ωορρηξία σ απλά όταν τα κανεις φρόντισε να έχεις να ουρήσεις τουλάχιστον 2 ώρες και να μην έχεις καταναλώσει αρκετό νερό έτσι ώστε η συγκέντρωση της ορμόνης να είναι αρκετή για να φανεί στο τεστ, επίσης να κανεις το τεστ μια συγκεκριμένη στιγμή της μέρας πχ απόγευμα (όχι μια μέρα πρωί και την επόμενη ας πούμε μεσημέρι ) για να το παρακολουθείς καλύτερα. Επίσης ίσως σε βοηθήσουν οι βιταμίνες inofert τα φακελάκια στη σύλληψη ρωτα τον γυναικολόγο σ. 🙂

Σε ευχαριστώ πολύ να σου πω την αλήθεια σκέφτηκα να πάρω φυλλικό οξύ που έχω διαβάσει ότι κανει καλό σε όσους προσπαθούν για εγκυμοσύνη. Εγώ νόμιζα ότι μόνο κατά τη διαρκεία της εγκυμοσύνης το παίρνουμε καθως το επ; ιρνα στη πρώτη μου εγκυμοσύνη αλλά έχουν περάσει χρόνια και δε θυμόμουν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Marylou1984 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ να σου πω την αλήθεια σκέφτηκα να πάρω φυλλικό οξύ που έχω διαβάσει ότι κανει καλό σε όσους προσπαθούν για εγκυμοσύνη. Εγώ νόμιζα ότι μόνο κατά τη διαρκεία της εγκυμοσύνης το παίρνουμε καθως το επ; ιρνα στη πρώτη μου εγκυμοσύνη αλλά έχουν περάσει χρόνια και δε θυμόμουν 

Ναι φυσικά κάνει καλό αλλά και η ψυχολογία παίζει πολύ μεγάλο ρόλο όποτε προσπάθησε να αποβάλεις το άγχος (το ξέρω ότι καταντάει εκνευριστικό να το ακούς συνέχεια αλλά η ψυχολογία είναι το Α και το Ω σε όλα )Σου εύχομαι ολόψυχα να σ πάνε όλα καλά ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/2/2023 at 10:38 ΠΜ, ο/η Sigmak είπε:

Ναι φυσικά κάνει καλό αλλά και η ψυχολογία παίζει πολύ μεγάλο ρόλο όποτε προσπάθησε να αποβάλεις το άγχος (το ξέρω ότι καταντάει εκνευριστικό να το ακούς συνέχεια αλλά η ψυχολογία είναι το Α και το Ω σε όλα )Σου εύχομαι ολόψυχα να σ πάνε όλα καλά ❤️❤️

Ευχαριστώ πάρα πολύ εύχομαι τα καλύτερα και σε σένα αλλά και στην καθεμία εδώ. Χαίρομαι που μπορώ να μιλάω και να εκφράζω τις απορίες μου εδω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/2/2023 at 10:13 ΜΜ, ο/η Marylou1984 είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ εύχομαι τα καλύτερα και σε σένα αλλά και στην καθεμία εδώ. Χαίρομαι που μπορώ να μιλάω και να εκφράζω τις απορίες μου εδω

Κι εγώ κορίτσι μ το ίδιο νιώθω παρόλο που είμαστε άγνωστες είμαστε πιο κοντά και από ανθρώπους που γνωρίζουμε χρόνια 🌸

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Ήρθα πάλι. Δεν ξέρω αν επρεπε να συνεχίσω εδώ στο θέμα ή να ανοίξω καινούριο. Πήρα τελικά τεστ ωορρηξίας γιατί αν θυμάστε είχα πει ότι είχα θέμαετην ωορηξια. Ενώ έχω κύκλο 25 μερών η ωορηξια συμβαίνει πιο μετά τελικά από ότι είδα. Η αλήθεια ή γραμμή δεν έγινε ποτέ πολύ έντονη αλλά όταν ήταν έστω και λίγο εγώ την επόμενη μέρα ήρθα σε επαφή και αλήθεια είχα καταλάβει ότι συνέβη ωορηξια αφού είχα πόνους. Όπως και να έχει δεν έγινε κάτι τώρα είμαι και πάλι αδιάθετη και συνεχίζω. Απλά το έχω αναφέρει και στην αρχή αυτό τ εβκημα είναι ότι λόγω συνθηκών δεν γίνονται πολλές επαφές βρε κορίτσια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Marylou1984 είπε:

Ήρθα πάλι. Δεν ξέρω αν επρεπε να συνεχίσω εδώ στο θέμα ή να ανοίξω καινούριο. Πήρα τελικά τεστ ωορρηξίας γιατί αν θυμάστε είχα πει ότι είχα θέμαετην ωορηξια. Ενώ έχω κύκλο 25 μερών η ωορηξια συμβαίνει πιο μετά τελικά από ότι είδα. Η αλήθεια ή γραμμή δεν έγινε ποτέ πολύ έντονη αλλά όταν ήταν έστω και λίγο εγώ την επόμενη μέρα ήρθα σε επαφή και αλήθεια είχα καταλάβει ότι συνέβη ωορηξια αφού είχα πόνους. Όπως και να έχει δεν έγινε κάτι τώρα είμαι και πάλι αδιάθετη και συνεχίζω. Απλά το έχω αναφέρει και στην αρχή αυτό τ εβκημα είναι ότι λόγω συνθηκών δεν γίνονται πολλές επαφές βρε κορίτσια. 

Πόσες μέρες μετά την ωορρηξία έρχεται περίοδος; Πληροφοριακά, αν είναι λιγότερο από 12 ημέρες, είναι πολύ μικρή η ωχρινική φάση, και καλό θα ήταν να το συζητησεις με τον γιατρό σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Marylou1984 είπε:

Ήρθα πάλι. Δεν ξέρω αν επρεπε να συνεχίσω εδώ στο θέμα ή να ανοίξω καινούριο. Πήρα τελικά τεστ ωορρηξίας γιατί αν θυμάστε είχα πει ότι είχα θέμαετην ωορηξια. Ενώ έχω κύκλο 25 μερών η ωορηξια συμβαίνει πιο μετά τελικά από ότι είδα. Η αλήθεια ή γραμμή δεν έγινε ποτέ πολύ έντονη αλλά όταν ήταν έστω και λίγο εγώ την επόμενη μέρα ήρθα σε επαφή και αλήθεια είχα καταλάβει ότι συνέβη ωορηξια αφού είχα πόνους. Όπως και να έχει δεν έγινε κάτι τώρα είμαι και πάλι αδιάθετη και συνεχίζω. Απλά το έχω αναφέρει και στην αρχή αυτό τ εβκημα είναι ότι λόγω συνθηκών δεν γίνονται πολλές επαφές βρε κορίτσια. 

Καλημέρα αν θέλεις έλα να μας γράφεις στην ομάδα αυτήν εδώ που ειναι πολλά κορίτσια και μιλάμε για τέτοια θέματα 😊

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Πόσες μέρες μετά την ωορρηξία έρχεται περίοδος; Πληροφοριακά, αν είναι λιγότερο από 12 ημέρες, είναι πολύ μικρή η ωχρινική φάση, και καλό θα ήταν να το συζησε τησεις με τον γιατρό σου!

Όχι δεν λιγότερο από 12 μέρες έρχεται 13 ή;14

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/1/2023 at 1:07 ΜΜ, ο/η Elk είπε:

Τότε μπορείς να δοκιμάσεις τα τεστ για να καταλάβεις και λίγο τον κύκλο σου δεν είναι κακο εγω έκανα για αρκετό καιρό τεστ ωορρηξιας γιατί είχα άστατο κύκλο και επισης έκανα αργά 18-20 μέρα του κύκλου κάπου εκεί δεν ήταν και σταθερή 

Καλησπέρα! Πόσες μέρες περίπου είναι ο κύκλος σου? Δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι μπορεί να γίνει ωορρηξία τόσο αργά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/3/2023 at 1:58 ΜΜ, ο/η lahesis είπε:

Καλησπέρα! Πόσες μέρες περίπου είναι ο κύκλος σου? Δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι μπορεί να γίνει ωορρηξία τόσο αργά.

Καλησπέρα sorry που άργησα να απαντήσω αλλά τώρα το ειδα 

εχω άστατο κύκλο 30-35 αλλά φτάνω και 40 μερικές φορές 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα κορίτσια. Θα 'θελα να μοιραστώ κι εγώ την ιστορία μου και αν είναι εύκολο να με βοηθήσετε οι πιο έμπειρες! 
Είμαι 32 ετών, όλες οι εξετάσεις τέλειες. Με τον πρώτο μήνα προσπαθειών (Δεκέμβρη) είχα μια βιοχημική εγκυμοσύνη. Έκτοτε... Κάθε μήνα νομίζω οτι είμαι έγκυος (ναι, και σε αυτον που μιλαμε).

Έχω απογοητευτεί πλήρως, όλο αυτο το διάστημα κάνω διατροφή με διαιτολόγο κανονικά για να έχω ο,τι χρειάζεται από την τροφή. Παίρνω βιταμίνες (pr*gnacare) για πίο εύκολη σύλληψη εδώ και 2 μήνες, και πριν από αυτό μου είχε γράψει η γιατρός φολικό οξύ. Έχω κόψει σχεδον τον καφε(!!). Έχω κοψει σχεδον το τσιγάρο (αν θεωρεείται και κάπνισμα το 5 τσιγαρα το μηνα-αλλα ακόμα και αυτα τα έχω κόψει!). Κάνουμε επαφες καθε μερα ή μερα παρα μέρα ανεξαρτήτως γόνιμων ημερών (παρ ολο που τις κοιταω και αυτες μεσω μιας εφαρμογης του κινητου).

Έχω απογοητευτεί άπειρα. Η γυναικολόγος μου είπε πώς ήταν θετικό οτι συλλάβαμε με την πρώτη (βέβαια οκ, να το βρασω μετα απο τοσο καιρο😅). Στην αρχή δε με είχε πειράξει η βιοχημική αλλα ρε παιδια οσο περνάει ο καιρος σκεφτομαι.. και αν αυτή ηταν η μοναδική ευκαιρία μου να γίνω μαμα;

Και για να επανέλθω στον τίτλοο: ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑΑΑ;;;

Χρόνια πολλά κιόλας, λόγω των ημερών❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

στις On 18/4/2023 at 7:31 ΠΜ, ο/η tartaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Θα 'θελα να μοιραστώ κι εγώ την ιστορία μου και αν είναι εύκολο να με βοηθήσετε οι πιο έμπειρες! 
Είμαι 32 ετών, όλες οι εξετάσεις τέλειες. Με τον πρώτο μήνα προσπαθειών (Δεκέμβρη) είχα μια βιοχημική εγκυμοσύνη. Έκτοτε... Κάθε μήνα νομίζω οτι είμαι έγκυος (ναι, και σε αυτον που μιλαμε).

Έχω απογοητευτεί πλήρως, όλο αυτο το διάστημα κάνω διατροφή με διαιτολόγο κανονικά για να έχω ο,τι χρειάζεται από την τροφή. Παίρνω βιταμίνες (pr*gnacare) για πίο εύκολη σύλληψη εδώ και 2 μήνες, και πριν από αυτό μου είχε γράψει η γιατρός φολικό οξύ. Έχω κόψει σχεδον τον καφε(!!). Έχω κοψει σχεδον το τσιγάρο (αν θεωρεείται και κάπνισμα το 5 τσιγαρα το μηνα-αλλα ακόμα και αυτα τα έχω κόψει!). Κάνουμε επαφες καθε μερα ή μερα παρα μέρα ανεξαρτήτως γόνιμων ημερών (παρ ολο που τις κοιταω και αυτες μεσω μιας εφαρμογης του κινητου).

Έχω απογοητευτεί άπειρα. Η γυναικολόγος μου είπε πώς ήταν θετικό οτι συλλάβαμε με την πρώτη (βέβαια οκ, να το βρασω μετα απο τοσο καιρο😅). Στην αρχή δε με είχε πειράξει η βιοχημική αλλα ρε παιδια οσο περνάει ο καιρος σκεφτομαι.. και αν αυτή ηταν η μοναδική ευκαιρία μου να γίνω μαμα;

Και για να επανέλθω στον τίτλοο: ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑΑΑ;;;

Χρόνια πολλά κιόλας, λόγω των ημερών❣️

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Να σκέφτεσαι ότι από την στιγμή που έμεινες μια φορά έγκυος, σημαίνει ότι μπορείς να συλλάβεις, ασχέτως από το αποτέλεσμα. 

Είσαι πολύ νέα ακόμα οπότε δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι. Θα έρθει το σποράκι σου και θα μείνει ❤️

Από την στιγμή που παίρνεις τις βιταμίνες σου, κάνεις υγιεινή ζωή κλπ τότε κάποια στιγμή θα έρθει ο μήνας που θα νιώθεις έγκυος και θα είσαι κι ολας.

Δεν κάνεις τίποτα λάθος. Αφού έχετε επαφές όλο τον μήνα τότε αυτό είναι το ιδανικό.

Προσπάθησε να γεμίζεις τις μέρες σου με όμορφες δραστηριότητες για να ξεφεύγει λίγο το μυαλό σου 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/4/2023 at 7:31 ΠΜ, ο/η tartaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Θα 'θελα να μοιραστώ κι εγώ την ιστορία μου και αν είναι εύκολο να με βοηθήσετε οι πιο έμπειρες! 
Είμαι 32 ετών, όλες οι εξετάσεις τέλειες. Με τον πρώτο μήνα προσπαθειών (Δεκέμβρη) είχα μια βιοχημική εγκυμοσύνη. Έκτοτε... Κάθε μήνα νομίζω οτι είμαι έγκυος (ναι, και σε αυτον που μιλαμε).

Έχω απογοητευτεί πλήρως, όλο αυτο το διάστημα κάνω διατροφή με διαιτολόγο κανονικά για να έχω ο,τι χρειάζεται από την τροφή. Παίρνω βιταμίνες (pr*gnacare) για πίο εύκολη σύλληψη εδώ και 2 μήνες, και πριν από αυτό μου είχε γράψει η γιατρός φολικό οξύ. Έχω κόψει σχεδον τον καφε(!!). Έχω κοψει σχεδον το τσιγάρο (αν θεωρεείται και κάπνισμα το 5 τσιγαρα το μηνα-αλλα ακόμα και αυτα τα έχω κόψει!). Κάνουμε επαφες καθε μερα ή μερα παρα μέρα ανεξαρτήτως γόνιμων ημερών (παρ ολο που τις κοιταω και αυτες μεσω μιας εφαρμογης του κινητου).

Έχω απογοητευτεί άπειρα. Η γυναικολόγος μου είπε πώς ήταν θετικό οτι συλλάβαμε με την πρώτη (βέβαια οκ, να το βρασω μετα απο τοσο καιρο😅). Στην αρχή δε με είχε πειράξει η βιοχημική αλλα ρε παιδια οσο περνάει ο καιρος σκεφτομαι.. και αν αυτή ηταν η μοναδική ευκαιρία μου να γίνω μαμα;

Και για να επανέλθω στον τίτλοο: ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑΑΑ;;;

Χρόνια πολλά κιόλας, λόγω των ημερών❣️

Τίποτα δε κάνεις λάθος. Απλά είσαι ανυπομονη. Γλυκαθηκες με την άμεση επιτυχία όμως όλα θέλουν το χρόνο τους μπορεί να γίνει αμέσως μπορεί κ μετά από λίγους μήνες. Έχεις λοιπόν μια σύλληψη, εξετάσεις πολύ καλές,  είσαι σε καλή ηλικία το μόνο που χρειάζεται είναι υπομονή. Καλή επιτυχία!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...