Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο! Συγχαρητήρια σε ολες για τα καλά αποτελέσματα! Εγώ έχω τη δικιά μου β-επιπέδου στις 11 Απριλίου! Καμπύλη ζαχάρου έκανα ήδη μια στις 16 εβδομάδες λόγω του ότι στην πρώτη εγκυμοσύνη έκανα διαβήτη κύησης και μου βγήκε καλη. Τώρα πάλι γύρω στις 27 εβδομαδες. Καλά αποτελέσματα να έχουμε κι οι υπόλοιπες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 13 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα σας!! Διάβασα τα καλά σας λόγια και σας ευχαριστώ

@irini02πολύ χάρηκα με τα νέα σου κοπέλα μου!!!! Μπράβο με το καλό ο μπεμπακος!!

Λοιπόν είναι αγόρι και εμάς τελικά μας έκανε την χάρη να τον δούμε!!!! Όλα πήγαν τέλεια είδαμε και φατσούλα αν και είχε τα χεράκια του στα αυτιά σαν να μην ήθελε να μας ακούει άλλο🤣🤣Όλα καλά δόξα το Θεό ελπίζω σε όλες σας που περιμένετε να πάνε όλα καλά!!!!

@Marika31φίλη μου άστα η καμπύλη ζαχάρου δεν μου αρέσει καθόλου θυμάμαι όταν είχα κάνει είχα λιποθυμήσει μετά από μια ωρα και είχα απίστευτη αναγουλα με το ζόρι δεν έκανα εμετό.... Αλλά δεν είναι για όλες τις κοπέλες το ίδιο κάποιες έχουν διαφορετική εμπειρία... Εύχομαι να πάνε όλα καλά σε όλες τις εξετάσεις που μας έχουν απομείνει ❤️❤️

Καλημέρα και συγχαρητήρια κοπέλα μου που πήγαν όλα καλά!!! Είναι το τρίτο σου παιδάκι, αν θυμάμαι καλά? Αγορομάνες και οι δυο μας πλέον σε λίγο καιρό δλδ! Επειδή έχω κάνει καμπύλη σακχάρου τουλάχιστον 4 φορές :( από τον 2ο μήνα της κύησης, να δώσω μια συμβουλή. Όταν διαλύουν τη γλυκόζη στο νερό, να ζητάτε αρκετά παγωμένο νερό, διότι μειώνεται η αίσθηση του πολύ γλυκού. Αγαπώ τόσο πολύ τα γλυκά ανέκαθεν (πριν μάθω βέβαια ότι έχω διαβήτη κύησης), που μου άρεσε να πίνω τα 75 γρ. γλυκόζης.... Αναγνωρίζω φυσικά ότι δεν είναι το ίδιο για κάθε κοπέλα. Η αδερφή μου όταν ήταν έγκυος, έκανε εμετό ή είχε ναυτία στη συγκεκριμένη εξέταση. Τώρα που έχω να φάω ζάχαρη σχεδόν 1 μήνα, δε ξέρω πως θα αντιδράσει ο οργανισμος μου, αλλά είμαι αισιόδοξη. Με ενοχλεί το τριπλό τρύπημα βέβαια..ανά 1 ώρα.

Κορίτσια πάντως μη φοβάστε την καμπύλη σακχάρου, γίνεται για το καλό των μωρών μας. Απλά θέλει υπομονή η εξέταση. Εμένα αν και προσέχω, στον τελευταίο υπέρηχο, μου βγήκε το μωρό με βάρος 850 γρ. (23η εβδομάδα), δηλαδή προηγείται σε βάρος 2 εβδομάδες από την εβδομάδα του. Και μου κάνει εντύπωση, διότι στην 21η εβδομάδα (στην Β αυχενική), ήταν μόνο 460-480 γρ. Ίσως υπάρχει απόκλιση στις μετρήσεις σε κάθε μηχάνημα. Δεν είπε κάτι ανησυχητικό η γιατρός, αλλά αμέσως πήγε το μυαλό μου στον διαβήτη, που έχει την τάση να ανεβάζει το βάρος του εμβρύου. Αυτό όμως που είπε είναι ότι από την 22η εβδομαδα τα έμβρυα παίρνουν περίπου 150 γρ βάρος κάθε εβδομάδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ersi85 είπε:

Καλημέρα και συγχαρητήρια κοπέλα μου που πήγαν όλα καλά!!! Είναι το τρίτο σου παιδάκι, αν θυμάμαι καλά? Αγορομάνες και οι δυο μας πλέον σε λίγο καιρό δλδ! Επειδή έχω κάνει καμπύλη σακχάρου τουλάχιστον 4 φορές :( από τον 2ο μήνα της κύησης, να δώσω μια συμβουλή. Όταν διαλύουν τη γλυκόζη στο νερό, να ζητάτε αρκετά παγωμένο νερό, διότι μειώνεται η αίσθηση του πολύ γλυκού. Αγαπώ τόσο πολύ τα γλυκά ανέκαθεν (πριν μάθω βέβαια ότι έχω διαβήτη κύησης), που μου άρεσε να πίνω τα 75 γρ. γλυκόζης.... Αναγνωρίζω φυσικά ότι δεν είναι το ίδιο για κάθε κοπέλα. Η αδερφή μου όταν ήταν έγκυος, έκανε εμετό ή είχε ναυτία στη συγκεκριμένη εξέταση. Τώρα που έχω να φάω ζάχαρη σχεδόν 1 μήνα, δε ξέρω πως θα αντιδράσει ο οργανισμος μου, αλλά είμαι αισιόδοξη. Με ενοχλεί το τριπλό τρύπημα βέβαια..ανά 1 ώρα.

Κορίτσια πάντως μη φοβάστε την καμπύλη σακχάρου, γίνεται για το καλό των μωρών μας. Απλά θέλει υπομονή η εξέταση. Εμένα αν και προσέχω, στον τελευταίο υπέρηχο, μου βγήκε το μωρό με βάρος 850 γρ. (23η εβδομάδα), δηλαδή προηγείται σε βάρος 2 εβδομάδες από την εβδομάδα του. Και μου κάνει εντύπωση, διότι στην 21η εβδομάδα (στην Β αυχενική), ήταν μόνο 460-480 γρ. Ίσως υπάρχει απόκλιση στις μετρήσεις σε κάθε μηχάνημα. Δεν είπε κάτι ανησυχητικό η γιατρός, αλλά αμέσως πήγε το μυαλό μου στον διαβήτη, που έχει την τάση να ανεβάζει το βάρος του εμβρύου. Αυτό όμως που είπε είναι ότι από την 22η εβδομαδα τα έμβρυα παίρνουν περίπου 150 γρ βάρος κάθε εβδομάδα!

Ναι το τρίτο, σε ευχαριστώ πολύ και εσύ με το καλό ο μπεμπακος σου!!!!!

Αχ βρε κορίτσι μου εγώ εκεί που πάω μου δίνουν μια αηδία σαν σιρόπι έτοιμο παγωμένο είναι βέβαια αλλά είναι σα να πίνω σιρόπι. Στην αρχή με λιγωσε και μετά από μία ώρα λιποθύμησα και μέχρι να τελειώσει η εξέταση κρατιομουν με το ζόρι να μην κάνω εμετό.... Ποιος εγώ που μπορώ να φάω τρεις μεγάλες σοκολάτες απανωτά. Δεν ξέρω γιατί το παθαίνω αυτό, άλλες κοπέλες το περνάνε πολύ πιο εύκολα φανταζομαι είναι θέμα οργανισμού.

Πώς την έχεις παλέψει 4 φορές σε μια μόνο εγκυμοσύνη ηρωίδα!!!! Μπράβο χαρά στο κουράγιο σου...

Κι εμένα τώρα ο μικρός 480 γρμ βγήκε 21η εβδομάδα, πέντε μέρες μεγαλύτερος από ότι υπολογίζαμε. Αλλά η κόρη μου γεννήθηκε 4 κιλά οπότε ξέρω τι να περιμένω....🤣🤣

Ένα μόνο με αγχωσε λίγο που ο μπέμπης είχε ισχιακη προβολή ενώ και οι δύο μικρές στην β επιπέδου ήταν με το κεφάλι κάτω και εκεί έμειναν καθόλη την διάρκεια οπότε γέννησα φυσιολογικα. Τώρα αυτός θα γυρίσει άραγε;η δεν την γλιτώνω την καισαρική;;;και δεν θέλω καθολουυυυυ. Έχετε καμία εμπειρια πανω σε αυτό;;από γνωστό η από εσάς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

@irini02 πηγες στο κεντρο έμβρυο?? Ααα πολυ χαρηκα τωρα που μια κοπελα  πηγε στον ιδιο κ εισαι ευχαριστημενη!!! Κ εγω θελω τοσο πολυ να δω αυτη τη φατσουλα!! Τοσο τοσο πολυ 🩷🩷🩷🩷🩷🩷 

Ναιι ακριβώς!! Στο κολονάκι!!! Μια χαρά όλααα! 
Επειδή εισαι πρωινή ωρα λογικά δεν θα εχει αναμονή, αρα δεν ξερω αν χρειάζεται το τηλεφωνάκι πριν. Ποσο να εχουν παει πίσω τα ραντεβου από τοσο νωρις?! Εμας για 8 το βραδυ ηταν πιο λογικό ίσως. 
Ανυπομονω να μας πεις κι εσυ τα νέα σου!!! Εύχομαι όλα τα καλα κοριτσάκι μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Καλημέρα και συγχαρητήρια κοπέλα μου που πήγαν όλα καλά!!! Είναι το τρίτο σου παιδάκι, αν θυμάμαι καλά? Αγορομάνες και οι δυο μας πλέον σε λίγο καιρό δλδ! Επειδή έχω κάνει καμπύλη σακχάρου τουλάχιστον 4 φορές :( από τον 2ο μήνα της κύησης, να δώσω μια συμβουλή. Όταν διαλύουν τη γλυκόζη στο νερό, να ζητάτε αρκετά παγωμένο νερό, διότι μειώνεται η αίσθηση του πολύ γλυκού. Αγαπώ τόσο πολύ τα γλυκά ανέκαθεν (πριν μάθω βέβαια ότι έχω διαβήτη κύησης), που μου άρεσε να πίνω τα 75 γρ. γλυκόζης.... Αναγνωρίζω φυσικά ότι δεν είναι το ίδιο για κάθε κοπέλα. Η αδερφή μου όταν ήταν έγκυος, έκανε εμετό ή είχε ναυτία στη συγκεκριμένη εξέταση. Τώρα που έχω να φάω ζάχαρη σχεδόν 1 μήνα, δε ξέρω πως θα αντιδράσει ο οργανισμος μου, αλλά είμαι αισιόδοξη. Με ενοχλεί το τριπλό τρύπημα βέβαια..ανά 1 ώρα.

Κορίτσια πάντως μη φοβάστε την καμπύλη σακχάρου, γίνεται για το καλό των μωρών μας. Απλά θέλει υπομονή η εξέταση. Εμένα αν και προσέχω, στον τελευταίο υπέρηχο, μου βγήκε το μωρό με βάρος 850 γρ. (23η εβδομάδα), δηλαδή προηγείται σε βάρος 2 εβδομάδες από την εβδομάδα του. Και μου κάνει εντύπωση, διότι στην 21η εβδομάδα (στην Β αυχενική), ήταν μόνο 460-480 γρ. Ίσως υπάρχει απόκλιση στις μετρήσεις σε κάθε μηχάνημα. Δεν είπε κάτι ανησυχητικό η γιατρός, αλλά αμέσως πήγε το μυαλό μου στον διαβήτη, που έχει την τάση να ανεβάζει το βάρος του εμβρύου. Αυτό όμως που είπε είναι ότι από την 22η εβδομαδα τα έμβρυα παίρνουν περίπου 150 γρ βάρος κάθε εβδομάδα!

Εγω για καποιο λόγο δεν πολυ φοβάμαι την διαδικασία νομίζω, εκτως αν όταν πλησιάζει με πιάσει κανενα ταρατατζουμμμ τότε!! Εμενα με αγχωσε τωρα το βάρος , το σχόλιο του στην β επιπέδου και γενικα τα αποτελέσματα της καμπύλης οταν ερθει η ωρα. Απο χθες που λες, εχω κόψει τη ζαχαρη... Τωρα για γενικους υδατανθρακες έχω κρατησει το κουλουρι που τρωω το πρωι , τη κουταλια μελι στο γιαουρτι το βραδυ και κανενα κρακερακι για σνακ μεσα στη μερα... Εφοσον δεν εχω κανει ακόμα την καμπύλη , δεν θελω να ειμαι των ακρων απο μονη μου χωρις λόγο αλλά ειπα μεχρι να την κάνω να προσέξω όσο μπορώ. 
ΑΑΑΑΑχχχ το σταρμπαξ παιδιαααααα, το σταρμπαξξξ μου θα μου στοιχίσει!!! Η στεβια είπες ειναι οκ?? δηλαδη τύπου ιον σοκολατα με στεβια?? υπαρχουν καποιοι στανταρ κανονες για διατροφη με διαβυτη κύησης?? ετσι να προετοιμάζομαι σιγα σιγα σε περιπτωση που...μην μου ερθει ξαφνικο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η irini02 είπε:

Ναιι ακριβώς!! Στο κολονάκι!!! Μια χαρά όλααα! 
Επειδή εισαι πρωινή ωρα λογικά δεν θα εχει αναμονή, αρα δεν ξερω αν χρειάζεται το τηλεφωνάκι πριν. Ποσο να εχουν παει πίσω τα ραντεβου από τοσο νωρις?! Εμας για 8 το βραδυ ηταν πιο λογικό ίσως. 
Ανυπομονω να μας πεις κι εσυ τα νέα σου!!! Εύχομαι όλα τα καλα κοριτσάκι μου!!!!

Αμην Παναγια μου! Περιμενω κ εγω!! 5 μερουλες ακομα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/3/2023 at 1:13 ΜΜ, ο/η irini02 είπε:

Καλημέρα φιλεναδακια!!!!
Γλυκούλες μου με περιμένατε απο χθές να πω τα νέα αλλά ξέχασα να σας πω πως το ραντεβου μας ηταν 8 το βραδυ, βάλε και φουλ αναμονή που έχει ο συγκεκριμένος εκεί οπότε 10 εφτασα σπιτι...μεχρι να φαω, να χαζεψω το φακελο που μας εδωσαν κλπ πηγε αργά!!! Σας ευχαριστώ τοσο πολύ για την σκέψη σας!! Ετσι ομορφα θα σας σκεφτομαι και εγω στο δικό σας ραντεβου σιγά σιγά!
Λοιπον, ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΓΕΝΙΚΑ!!! Μια χαρά δηλαδή!!! Είμαστε 505 γρ!!! Μου έκανε ενα σχολιάκι για το βάρος του μπέμπη. Μου είπε πως είναι ενα τσικ πιο μεγαλο για την εβδομάδα μας...αλλά οριακά οχι ανησυχητικά! Με ρωταει "Τρωμε γλυκάκια??" και λεω " ε ενταξει , τα φυσιολογικα γενικα!" Και μου λεει για εκει γελώντας " Το φυσιολογικο για την εγκυμοσύνη ειναι καθόλου γλυκό!!! " και συνεχίζει με πλακίτσα " Εσεις οι γυναικές έχετε κάνει ενα δικό σας κόμμα οτι ειναι ενταξει ενα γλυκακι μερα παρα με΄ρα, μια σοκολατίτσα, ενα μπισκοτο κλπ αλλα ειναι δικό σας , μονες σας το λετε αυτο μεταξύ σας!!!" και γελασαμε λίγο πριν μου κοπει το γέλιο εντελώς χαχα...γιατι μου λεει "ε ενταξει μπορουμε να προσεξουμε λίγο γλυκά, μακαρονάκια και ψωμια". Οπότε κορίτσιααα, δεν σας κρύβω οτι σήμερα πήγα και πηρα καφεδάκι σκέτο!! χαχα και τυρακια κ κρακερακια για σνακ για να μην ζητάω σοκοφρετα, σοκολατα κλπ... Κατά τ'α΄λλα ΟΛΑ ΣΟΥΠΕΡ!!! ΜΑς έδειξε και το προσωπάκι σε 3d και εχω τρελαθει!!!!!! Είναι απιστευτο πως η τεχνολογία είναι τόσο μπροστά!!! Βλέπεις το προσωπάκι και ειναι σαν κανονικό παιδάκι με τα χαρακτηριστικά του με τα όλα του!!!! 
Κολπίκο υπέρηχο δεν μου έκανε, ωστοσο ο φακελος γραφει 38μμ νομίζω για τράχηλο. Δε ξέρω αν παίζει ρόλο το οτι εχω εχω κλειστό τραχηλο, για την ακρίβεια ο γυναικολόγος μου την προηγουμενη εβδομάδα τον χαρακτηρησε "θεόκλειστο". Εγω σας εχω πει ειμαι η καισαρικόυλα της παρέας οποτε δεν ξερω αν ολα αυτα σχετίζονται, η αν σου κάνει και κολπικό μόνο αν και εφόσον δει κάτι και θελει πιο λεπτομέρεια. Παντως χθες δεν υπόθηκε τίποτα σχετικά με αυτό. 
Ο μπεμπης ήταν μια χαρά συνεργάσιμος, δεν του έκανε προβλημα οπως καθόταν κλπ ΑΛΛΑ να ξέρετε πως όσο περίμενα μασουλούσα μια halls και επισης στη τσάντα μου είχα και μια σοκολατίτσα σε περίπτωση που κοιμάται και δεν βοηθάει οπως ειναι. Εν τέλει δεν χρειαστηκε οποτε ολα καλα. Νομίζω απλά η καραμελίτσα μου ηταν οτι έπρεπε και το προτείνω σαν τιπ!
Ποιες εχουν σειρά για Β επιπέδου τελικα???  @Eir_ma σιγουρα και θα σε σκεφτόμαι με τη σειρά μου κι εγω σήμερα να πάνε ολα τέλεια!!!!
Αυτο που ήθελα να ρωτησω αν καποια ξερει ειναι αν έχουμε κι αλλη τύπου τετεια εξέταση μεχρι το τελος η τελειωσαμε απο αυτα?? Το doppler που λενε παλι εκεί γινεται?? 

Αααα να σας προετοιμάσω και για κάτι ακόμα αλλα αυτο ειναι πολύ υποκειμενικό. Εγω ξεκινησα την εξεταση πολύ ωραια και ολα καλα, αλλα οσο περναγε η ωρα, είχε και αυτος το χερι του πανω μου με το βαρος του και πίεζε και σε καποια σημεια, στο τελος δεν ημουν πολύ καλα...αισθανομουν δηλαδη πολύ πίεση , σαν να μου εχει ανεβει το στομαχι στο λαιμό...και πανω που ημουν ετοιμη να τον ρωτησω αν εχουμε πολύ ακομα γιατι δεν αισθανομαι καλα...λεει τελειώσαμε!!!!ΟΥΦΦΦΦ... αυτο ομως ίσως ηταν δική μου αδιαθεσία , σιγουρα δεν συμβαινει σε όλες!
 

Όλα καλά κορίτσι μου , μπράβο, να μας φεύγει το άγχος λοιπόν.!!!Και εγώ την Τετάρτη στις 5 θα πάω και προσεύχομαι συνέχεια!!Σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες που μας δίνεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Εγω για καποιο λόγο δεν πολυ φοβάμαι την διαδικασία νομίζω, εκτως αν όταν πλησιάζει με πιάσει κανενα ταρατατζουμμμ τότε!! Εμενα με αγχωσε τωρα το βάρος , το σχόλιο του στην β επιπέδου και γενικα τα αποτελέσματα της καμπύλης οταν ερθει η ωρα. Απο χθες που λες, εχω κόψει τη ζαχαρη... Τωρα για γενικους υδατανθρακες έχω κρατησει το κουλουρι που τρωω το πρωι , τη κουταλια μελι στο γιαουρτι το βραδυ και κανενα κρακερακι για σνακ μεσα στη μερα... Εφοσον δεν εχω κανει ακόμα την καμπύλη , δεν θελω να ειμαι των ακρων απο μονη μου χωρις λόγο αλλά ειπα μεχρι να την κάνω να προσέξω όσο μπορώ. 
ΑΑΑΑΑχχχ το σταρμπαξ παιδιαααααα, το σταρμπαξξξ μου θα μου στοιχίσει!!! Η στεβια είπες ειναι οκ?? δηλαδη τύπου ιον σοκολατα με στεβια?? υπαρχουν καποιοι στανταρ κανονες για διατροφη με διαβυτη κύησης?? ετσι να προετοιμάζομαι σιγα σιγα σε περιπτωση που...μην μου ερθει ξαφνικο!!

Ειρήνη μου επειδή έχω διαβητη, κανένα γλυκό δεν είναι οκ στην εγκυμοσύνη, ούτε αυτά με στεβια, είσαι δεν είσαι διαβητικος!!Φυσικά είναι προτιμότερη από ζάχαρη αλλά σε πολύ μικρή ποσότητα, σε κάποιο ρόφημα η ζαχαρίνη καλύτερα, όχι τόσο γτ ανεβάζει τον γλυκαιμικο δείκτη απλά επειδή δεν έχουν γίνει πολλές έρευνες αν είναι ασφαλές η στεβια στην εγκυμοσύνη, σε νορμάλ ποσότητες εννοείται φυσικά κ δεν υπάρχει πρόβλημα!! Τώρα το κουλούρι και το μέλι είναι εντελώς απαγορευτικά για το σάκχαρο. Καλό είναι να προσέξεις από μόνη σου,για να μην έχεις και το αγχος και η καμπύλη σου να βγει τέλεια, κερδισμένη θα έχεις βγει!!! Το επόμενο ραντεβού με τον γιατρό σου πότε το έχεις?? Μπορείς απλά για αρχή να κόψεις την ζάχαρη και το μελι(αν είναι σε καθημερινη βάση) και να αντικαταστήσεις όλους τους υδατανθρακες με ολικής, που ούτως ή άλλως έτσι πρέπει να τρώμε κανονικά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Καλημέρα και συγχαρητήρια κοπέλα μου που πήγαν όλα καλά!!! Είναι το τρίτο σου παιδάκι, αν θυμάμαι καλά? Αγορομάνες και οι δυο μας πλέον σε λίγο καιρό δλδ! Επειδή έχω κάνει καμπύλη σακχάρου τουλάχιστον 4 φορές :( από τον 2ο μήνα της κύησης, να δώσω μια συμβουλή. Όταν διαλύουν τη γλυκόζη στο νερό, να ζητάτε αρκετά παγωμένο νερό, διότι μειώνεται η αίσθηση του πολύ γλυκού. Αγαπώ τόσο πολύ τα γλυκά ανέκαθεν (πριν μάθω βέβαια ότι έχω διαβήτη κύησης), που μου άρεσε να πίνω τα 75 γρ. γλυκόζης.... Αναγνωρίζω φυσικά ότι δεν είναι το ίδιο για κάθε κοπέλα. Η αδερφή μου όταν ήταν έγκυος, έκανε εμετό ή είχε ναυτία στη συγκεκριμένη εξέταση. Τώρα που έχω να φάω ζάχαρη σχεδόν 1 μήνα, δε ξέρω πως θα αντιδράσει ο οργανισμος μου, αλλά είμαι αισιόδοξη. Με ενοχλεί το τριπλό τρύπημα βέβαια..ανά 1 ώρα.

Κορίτσια πάντως μη φοβάστε την καμπύλη σακχάρου, γίνεται για το καλό των μωρών μας. Απλά θέλει υπομονή η εξέταση. Εμένα αν και προσέχω, στον τελευταίο υπέρηχο, μου βγήκε το μωρό με βάρος 850 γρ. (23η εβδομάδα), δηλαδή προηγείται σε βάρος 2 εβδομάδες από την εβδομάδα του. Και μου κάνει εντύπωση, διότι στην 21η εβδομάδα (στην Β αυχενική), ήταν μόνο 460-480 γρ. Ίσως υπάρχει απόκλιση στις μετρήσεις σε κάθε μηχάνημα. Δεν είπε κάτι ανησυχητικό η γιατρός, αλλά αμέσως πήγε το μυαλό μου στον διαβήτη, που έχει την τάση να ανεβάζει το βάρος του εμβρύου. Αυτό όμως που είπε είναι ότι από την 22η εβδομαδα τα έμβρυα παίρνουν περίπου 150 γρ βάρος κάθε εβδομάδα!

Γειά σου κορίτσι!! 4 φορές ε?? Μεγάλο κουράγιο θέλει... Εγώ 2 φορές και περιμένω την 3η!!καλο αυτό με το κρύο νερό, αν και εμένα αυτό που με αναγουλιαζει είναι η αίσθηση, ούτε η γεύση ούτε η μυρωδιά. Είναι πολυ πηχτό και δεν κατεβαινει, πρέπει να βάλεις 500 ml νερό για να γίνει οκ για μένα!! Πάντως σίγουρα είναι για το καλό των μωρών μας και πρέπει να την ανεχτουμε!! Πως τα πας με την διατροφή σου?? Έχεις και συ διαβήτη σωστά?? Δεν πιστεύω να σε μπερδεύω με άλλο κοριτσι😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσι επειδή έχω διαβητη, κανένα γλυκό δεν είναι οκ στην εγκυμοσύνη, ούτε αυτά με στεβια, είσαι δεν είσαι διαβητικος!!Φυσικά είναι προτιμότερη από ζάχαρη αλλά σε πολύ μικρή ποσότητα, σε κάποιο ρόφημα η ζαχαρίνη καλύτερα, όχι τόσο γτ ανεβάζει τον γλυκαιμικο δείκτη απλά επειδή δεν έχουν γίνει πολλές έρευνες αν είναι ασφαλές η στεβια στην εγκυμοσύνη, σε νορμάλ ποσότητες εννοείται φυσικά κ δεν υπάρχει πρόβλημα!! Τώρα το κουλούρι και το μέλι είναι εντελώς απαγορευτικά για το σάκχαρο. Καλό είναι να προσέξεις από μόνη σου,για να μην έχεις και το αγχος και η καμπύλη σου να βγει τέλεια, κερδισμένη θα έχεις βγει!!! Το επόμενο ραντεβού με τον γιατρό σου πότε το έχεις?? Μπορείς απλά για αρχή να κόψεις την ζάχαρη και το μελι(αν είναι σε καθημερινη βάση) και να αντικαταστήσεις όλους τους υδατανθρακες με ολικής, που ούτως ή άλλως έτσι πρέπει να τρώμε κανονικά!! 

πφφφ καταλαβα!!! Ναι αυτό θελω κι εγω να προσεξω από τωρα ωστε τουλάχιστον μην εχω μετά κι αλλα παρε δωσε με ενδοκρινολογους και τα διάφορα...Δηλαδή και το κουλουρι θεσσαλονικής που έφαγα το πρωι γεμιστό με τυρι και γαλοπουλα ειναι κακό?? Σκεφτηκα οτι επειδη συνδιάστηκε γαλοπουλα κ τυρι οτι δεν ειναι σκέτος υδατάνθρακας.. Τι θα μπορουσα να φαω?? Αν το κανω κουλούρι ολικής γεμιστο? Δεν ξερω τι αλλο να φαω το πρωι γιατι γενικα πειναω το πρωι, ειμαι του πρωινου δηλαδή αλλά δεν μπορω γαλακτοκομικά τόσο νωρις, επομένως γαλατα, γιαουρτια κλπ τα εχω αποκλείσει...Εχεις καποια εναλλακτική?? 
Το μέλι οκ, θα το αφαιρέσω , μονο στο γιαούρτι το έβαζα το βράδυ αλλα δεν με πειράζει, θα φύγει!! 
Σημερα το μεσημερι εφαγα κοτοπουλο με πολύ λιγες πέννες ολικής, και τωρα ηπια μισο ποτήρι smoothie (λίγο μηλο, φραουλα, γαλα), το βράδυ λεω ενα αυγου΄λάκι με ντομάτα...Επίσης και το τοστ αν ειναι ολικής ειναι οκ??
Για γλυκά και στεβια κλπ ειμαι εντάξει, δεν θα φάω...το εχω πάρει αποφαση απο χθες και ειμαι πολύ σωστή! Σκέψου έχω και στο ντουλάπι και ουτε τα αγγίζω!! Επίσης το κρακερακι ολικής με τυράκι πως σου φαινεται σαν σνακ?? 
Συγγνωμη αν σε ζαλισα αλλά προσπαθω να καταλάβω πως δουυλέυει λίγο ωστε να το προλάβω με διατροφούλα. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η irini02 είπε:

πφφφ καταλαβα!!! Ναι αυτό θελω κι εγω να προσεξω από τωρα ωστε τουλάχιστον μην εχω μετά κι αλλα παρε δωσε με ενδοκρινολογους και τα διάφορα...Δηλαδή και το κουλουρι θεσσαλονικής που έφαγα το πρωι γεμιστό με τυρι και γαλοπουλα ειναι κακό?? Σκεφτηκα οτι επειδη συνδιάστηκε γαλοπουλα κ τυρι οτι δεν ειναι σκέτος υδατάνθρακας.. Τι θα μπορουσα να φαω?? Αν το κανω κουλούρι ολικής γεμιστο? Δεν ξερω τι αλλο να φαω το πρωι γιατι γενικα πειναω το πρωι, ειμαι του πρωινου δηλαδή αλλά δεν μπορω γαλακτοκομικά τόσο νωρις, επομένως γαλατα, γιαουρτια κλπ τα εχω αποκλείσει...Εχεις καποια εναλλακτική?? 
Το μέλι οκ, θα το αφαιρέσω , μονο στο γιαούρτι το έβαζα το βράδυ αλλα δεν με πειράζει, θα φύγει!! 
Σημερα το μεσημερι εφαγα κοτοπουλο με πολύ λιγες πέννες ολικής, και τωρα ηπια μισο ποτήρι smoothie (λίγο μηλο, φραουλα, γαλα), το βράδυ λεω ενα αυγου΄λάκι με ντομάτα...Επίσης και το τοστ αν ειναι ολικής ειναι οκ??
Για γλυκά και στεβια κλπ ειμαι εντάξει, δεν θα φάω...το εχω πάρει αποφαση απο χθες και ειμαι πολύ σωστή! Σκέψου έχω και στο ντουλάπι και ουτε τα αγγίζω!! Επίσης το κρακερακι ολικής με τυράκι πως σου φαινεται σαν σνακ?? 
Συγγνωμη αν σε ζαλισα αλλά προσπαθω να καταλάβω πως δουυλέυει λίγο ωστε να το προλάβω με διατροφούλα. 
 

Καλά κάνεις και μπράβο σου!! Μια χαρά φαίνονται όλα αυτά που τρως σε σνακ και το κοτόπουλο μια χαρά. Για το κουλούρι Θεσσαλονίκης επειδή έτρωγα κ γω μου είπε συγκεκριμένα ο ενδοκρινολογος να μην το προτιμώ είναι δεν ειναι ολικής γτ έχει και το σουσάμι που επιβαρύνει! . Το ιδανικό θα ήταν γαλακτομικο, δλδ ένα γάλα με φρυγανιά η λίγο τυρί με φρυγανιά η κράκερ, τώρα εφόσον δεν το μπορείς μια άλλη καλή επιλογή είναι ένα αυγο με λίγο τυρί και ψωμί ολικής ή ακόμη και λίγη ντομάτα θα σε κρατήσει!! Να θυμάσαι να βάζεις κάτι στο στόμα σου κάθε 2 με 3 ώρες,3 φρούτα, 2 φορές τυράκι η γάλα και 2 κυρίως γευματα!! Δεν με ζαλίζεις, είμαστε εδώ όχι μόνο να μοιραζόμαστε πληροφορίες αλλά και  να βοηθιομαστε!! Μην αγχώνεσε μόνο γιατί δεν θα βγει κ πουθενα,μπορείς να ακολουθήσεις αν θες αυτή την λογική, δλδ το καθημερινο πρόγραμμα σου με κάποιες απώλειες, μέχρι να πας ξανά στον γιατρό σου και να έρθει και η ώρα της καμπυλης!! Σίγουρα θα έχεις βγει κερδισμενη🙂. Εμένα με έσωσε να σου πω την αλήθεια αυτή η διατροφή, έχω βάλει μόνο ένα κιλό και νιώθω καλά γενικότερα, απλώς στερούμε τα γλυκά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irini02 και @Eir_ma πολλά συγχαρητήρια !! Πολύ όμορφα ξεκίνησαν οι β επιπέδου της ομάδας μας! Καλά αποτελέσματα και στα κορίτσια που ακολουθούν. Εγώ τη Μ.εβδομαδα πρώτα ο Θεός θα την κάνω και αγχώνομαι τρελά! Σήμερα είμαι 20+3, ήδη κάθε μέρα νιώθω τη μπέμπα να κουνιέται συχνά και αυτό με καθησυχάζει. Την προηγούμενη εβδομάδα που πήγα στο γιατρό μου βρήκε και ανεβασμένο τον πλακούντα αλλά με προβλημάτισε ο τράχηλος που από 3,5 πήγε 3,1 (διακολπικα). Ο γιατρός δεν προβληματίστηκε πάντως. Η μπεμπα ήταν 290 γρ. συμβαδίζει με την ηλικία της όπως πρέπει. Βέβαια εγώ εδώ μέσα διαβάζω άλλα νούμερα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

@irini02 και @Eir_ma πολλά συγχαρητήρια !! Πολύ όμορφα ξεκίνησαν οι β επιπέδου της ομάδας μας! Καλά αποτελέσματα και στα κορίτσια που ακολουθούν. Εγώ τη Μ.εβδομαδα πρώτα ο Θεός θα την κάνω και αγχώνομαι τρελά! Σήμερα είμαι 20+3, ήδη κάθε μέρα νιώθω τη μπέμπα να κουνιέται συχνά και αυτό με καθησυχάζει. Την προηγούμενη εβδομάδα που πήγα στο γιατρό μου βρήκε και ανεβασμένο τον πλακούντα αλλά με προβλημάτισε ο τράχηλος που από 3,5 πήγε 3,1 (διακολπικα). Ο γιατρός δεν προβληματίστηκε πάντως. Η μπεμπα ήταν 290 γρ. συμβαδίζει με την ηλικία της όπως πρέπει. Βέβαια εγώ εδώ μέσα διαβάζω αλλά νούμερα.

 

Ευχαριστούμε πολύ κορίτσι μου με το καλό και τα δικά σου καλά!!!! Έρχονται οι μέρες, όλα θα πάνε τέλεια!! Η μπέμπα σου είναι τέλεια! Δεν είναι και ακριβώς οι μετρήσεις πάντα πέφτουν έξω τα μηχανήματα ένα στο περίπου σου λένε.. Και ο τράχηλος σου καλός θα μικραίνει έτσι κι αλλιώς μέχρι να έρθει η ώρα . Εγώ είχα στην πρώτη εγκυμοσύνη από την αυχενική 3.2 και όλα καλά.

Ανέβηκε και ο πλακούντας;;;; τέλεια! Είδες που όλα πάνε καλά σιγά σιγά και όλα φτιάχνουν; Απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου και το μωράκι σου έρχεται είναι στο δρόμο!!! Φτάσαμε τα μισά κοριτσιαααα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Τονια μου, σε σκεφτόμουν χθες γιατί είχα μέρες να δω μνμ σου!!πως είσαι?? Μια χαρά ειναι ο τράχηλος σου και 3,1 πάντως!! Την 19η εβδομαδα και μένα 260 γραμμάρια ήταν η μπέμπα, μια χαρά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Eir_ma είπε:

Ευχαριστούμε πολύ κορίτσι μου με το καλό και τα δικά σου καλά!!!! Έρχονται οι μέρες, όλα θα πάνε τέλεια!! Η μπέμπα σου είναι τέλεια! Δεν είναι και ακριβώς οι μετρήσεις πάντα πέφτουν έξω τα μηχανήματα ένα στο περίπου σου λένε.. Και ο τράχηλος σου καλός θα μικραίνει έτσι κι αλλιώς μέχρι να έρθει η ώρα . Εγώ είχα στην πρώτη εγκυμοσύνη από την αυχενική 3.2 και όλα καλά.

Ανέβηκε και ο πλακούντας;;;; τέλεια! Είδες που όλα πάνε καλά σιγά σιγά και όλα φτιάχνουν; Απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου και το μωράκι σου έρχεται είναι στο δρόμο!!! Φτάσαμε τα μισά κοριτσιαααα!!!!

Ευχαριστώ πολύ! Αμήν να πάνε σε όλες μας καλά τα αποτελέσματα ❤️ ! Όντως φτάσαμε στη μέση και μη σου πω η κλεψύδρα μετράει αντίστροφα πλέον!! Δεν το έχω πιστέψει..για αυτό όλο κάτι θα βρω να αγχωθω. Αν πάρω το οκ ίσως μετά τη β ξαναγυρίσω στη δουλειά, όχι τίποτα άλλο αλλά για να μη σκέφτομαι πολύ!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Καλημέρα Τονια μου, σε σκεφτόμουν χθες γιατί είχα μέρες να δω μνμ σου!!πως είσαι?? Μια χαρά ειναι ο τράχηλος σου και 3,1 πάντως!! Την 19η εβδομαδα και μένα 260 γραμμάρια ήταν η μπέμπα, μια χαρά!!! 

Καλημέρα Μαρίκα μου! Αύριο είναι η μεγάλη μέρα σωστά? Με το καλό όλα❤️! Στην αυχενική ήταν 3,6 , 17+4 ήταν 3,5 και 19+3 3,1, η ξαφνική μείωση η τελευταία με προβλημάτισε γιατί και utrogestan παίρνω των 200*2 και σχετικά τίποτα δεν κάνω για να κουραστώ. Μου είπε βέβαια είναι κλειστός! Του λέω να κάνουμε περίδεση καλού κακού? Όχι βέβαια μου λέει και με κοιτούσε σαν να προσπαθεί να συνεννοηθεί με 👽 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Καλημέρα Μαρίκα μου! Αύριο είναι η μεγάλη μέρα σωστά? Με το καλό όλα❤️! Στην αυχενική ήταν 3,6 , 17+4 ήταν 3,5 και 19+3 3,1, η ξαφνική μείωση η τελευταία με προβλημάτισε γιατί και utrogestan παίρνω των 200*2 και σχετικά τίποτα δεν κάνω για να κουραστώ. Μου είπε βέβαια είναι κλειστός! Του λέω να κάνουμε περίδεση καλού κακού? Όχι βέβαια μου λέει και με κοιτούσε σαν να προσπαθεί να συνεννοηθεί με 👽 😂

 

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Καλημέρα Μαρίκα μου! Αύριο είναι η μεγάλη μέρα σωστά? Με το καλό όλα❤️! Στην αυχενική ήταν 3,6 , 17+4 ήταν 3,5 και 19+3 3,1, η ξαφνική μείωση η τελευταία με προβλημάτισε γιατί και utrogestan παίρνω των 200*2 και σχετικά τίποτα δεν κάνω για να κουραστώ. Μου είπε βέβαια είναι κλειστός! Του λέω να κάνουμε περίδεση καλού κακού? Όχι βέβαια μου λέει και με κοιτούσε σαν να προσπαθεί να συνεννοηθεί με 👽 😂

Ναι αύριο είναι η μεγάλη μέρα το απόγευμα και ανυπομονώ και γω!! Σε ευχαριστώ πολυ❤️!! Από τη στιγμή που ο γιατρός σου δεν ανέφερε κάτι πάνω σε αυτό είσαι μια χαρά, είναι λογικό να μειώνεται σε όλες όσο προχωράμε!! Περιδεση σε τέτοια εβδομάδα κανονικά απαγορεύεται, είναι επικίνδυνο γιαυτό σε κοιτούσε ετσι!! Σκέψου περιδεση κάνεις με τράχηλο κάτω από 2,5 και ΑΝ!!! Όλα καλα κορίτσι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια είμαι πολύ χαρούμενη σήμερα γιατί βγήκαν οι εξετάσεις μου που είχα από ενδοκρινολογο και γυναικολόγο και είναι πολύ καλές, εκτός από αιματοκρίτη βέβαια!! Έκανα γλυκοζυλιωμενη, καμπύλη σακχαρου(όχι με γλυκόζη αλλά με γεύμα), ουρα, σίδηρο, τόξο πλάσμα και θυρεοειδή!! Περιμένω αύριο μόνο τις 2 τελευταίες και ο αιματοκρίτης μου έπεσε αρκετά πάλι οπότε πάω για δεύτερη μετάγγιση λογικα την Παρασκευη που έχω την επίσκεψη με τον γυναικολόγο μου!! Το έχουμε συζητήσει εξαρχής και μαζί με την αιματολογο μου και οι 2 συμφωνούν στο να μην πέφτω κάτω από 9 αιμοσφαιρινη και ότι 2-3 μεταγγίσεις θα τις χρειαστώ μέχρι να γεννήσω!! Ενώ ξέρω ότι είναι ασφαλές και με φίλτρα όλα πάντα την φοβάμαι αλλά η αλήθεια είναι πως με βοηθάει πολύ, έχω ένα χρώμα μετά άλλο πραγμα😄φουλάρει το μηχάνημα!! Σκεφτείτε τώρα περπατάω 3 λεπτα(χωρίς υπερβολή) και λαχανιαζω, δε μπορώ να μιλήσω και ζαλίζομαι γτ δεν έχω οξυγονο!!! Τεσπα το πιο ευχάριστο από όλα είναι ο διαβήτης μου, με αυτές τις εξετάσεις που βλέπω μπροστά μου δεν φαινεται κανένας διαβήτης, δεν ξέρω έγινε θαύμα??? Σκέφτηκα αυτό που είχε πει η φίλη μας η @Eir_maότι ίσως αργότερα πέσει!!!! Βέβαια να δω τι θα πει και ο ενδοκρινολογος, λέτε να την γλίτωσα και να μου σταματήσουν τα τρυπήματα??? @Ersi85  ίσως υπάρχει ελπίδα ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα, καλη εβδομαδα!!! 

Ωραια νεάκια διάβασα που γράψατε μέσα στο σ/κ!! Κοριτσια μου ειμαι η μονη που δεν ακουσει ακομα τη μπεμπα μου??? Από ότι φαινεται ναι, αλλα η γιατρος μου ειπε να κλεισει η 18η πρώτα κι επειτα. Εγω μπαινω 19η την Τετάρτη. 

Επαθα μια μεγάλη λαχτάρα το Σαββατο κοριτσια. Πήγαμε με τον αντρα μου στο πρακτικερ και πηγα να καθισω σε μια πολυθρονα κουνια, ξερετε, εκεινες τις ψαθινες γτ θελουμε μια για το μπαλκονι. Και παω να καθισω, ξενοιαζω γτ νομιζα πως ειχα φτάσει στο καθισμα κι ανοιγει κοριτσια το ελαττηριο και κατεβαινω αλλα 10 εκατοστα. Κατουρηθηκα πανω μου. Μη τα πολυλογω πηγα χθες και ειδαμε το μωρακι μας, ολα ειναι μια χαρα. Κι η γιατρος στο τηλεφωνο μου λεει δεν νομιζω οτι εχει συμβει κατι γιατί δεν ήταν πτώση αλλά ελα να σε δω 10 λεπτα. Ευτυχως η μπεμπαρα ηταν μια χαρα και παλι μπρούμυτα! Δεν ξερω τι σταση ειναι αυτη!! χαχαχα! εκει που στην αρχη εκανε κωλοτουμπες, τωρα μας ειναι συνεχεια μπρούμυτα. Λιγο βεβαια γυρισε καποια στιγμη και ξεχωρισα το μουτρακι της ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και θελω και μια ερωτηση να κανω. 

Οι γιατροι σας σας αφηνουν για ημιμονιμο μανικιουρ??  Εγω λιγο μετα αφοτου εμαθα για την εγκυμοσυνη πηγα και τα αφαιρεσα. Αλλά για Πασχα ηθελα να τα βάψω... τωρα μου λεει "πηγαινε κανε, ζητα καλη αποστειρωση αλλά κανε κανονικο μανικιουρ, δεν θελω το φουρνακι" και λιγο ξενερωσα...

Τυχαινει να πηγαινουμε στην ιδια τεχνητρια με τη γιατρο μου. Και ξερει οτι ειναι τυπικη με τις αποστειρώσεις. Κι επισης ξερω πως άλλες τις αφηνει! και εχω ξενερωσει!!! 

Περιποιηση προσωπου δεν έκανα, μαλλιά δεν μπορώ να φρεσκάρω, αλλά να μην εχω και περιποιημένα χέρια με ξεπερνα! Βέβαια ολα χαλάλι για τη μπεμπάρα, θα τα κανω μετά, δεν λεω, αλλά μην πέσει και σε καταθλιψη η μάνα εως τότε!! 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Tonia40 είπε:

Ευχαριστώ πολύ! Αμήν να πάνε σε όλες μας καλά τα αποτελέσματα ❤️ ! Όντως φτάσαμε στη μέση και μη σου πω η κλεψύδρα μετράει αντίστροφα πλέον!! Δεν το έχω πιστέψει..για αυτό όλο κάτι θα βρω να αγχωθω. Αν πάρω το οκ ίσως μετά τη β ξαναγυρίσω στη δουλειά, όχι τίποτα άλλο αλλά για να μη σκέφτομαι πολύ!

 

Αμήν κοριτσακι μου να πάνε όλα καλά σε όλες!!Κάνεις δύσκολη δουλεια που απαιτεί να είσαι όρθια η καθιστική; 

πάντως μέχρι τότε βάλε να βλέπεις σειρές στο νετφλιξ!!! Έχουν βγει πολύ ωραίες ίσως σε βοηθήσει λιγάκι να ξεχάστεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσια είμαι πολύ χαρούμενη σήμερα γιατί βγήκαν οι εξετάσεις μου που είχα από ενδοκρινολογο και γυναικολόγο και είναι πολύ καλές, εκτός από αιματοκρίτη βέβαια!! Έκανα γλυκοζυλιωμενη, καμπύλη σακχαρου(όχι με γλυκόζη αλλά με γεύμα), ουρα, σίδηρο, τόξο πλάσμα και θυρεοειδή!! Περιμένω αύριο μόνο τις 2 τελευταίες και ο αιματοκρίτης μου έπεσε αρκετά πάλι οπότε πάω για δεύτερη μετάγγιση λογικα την Παρασκευη που έχω την επίσκεψη με τον γυναικολόγο μου!! Το έχουμε συζητήσει εξαρχής και μαζί με την αιματολογο μου και οι 2 συμφωνούν στο να μην πέφτω κάτω από 9 αιμοσφαιρινη και ότι 2-3 μεταγγίσεις θα τις χρειαστώ μέχρι να γεννήσω!! Ενώ ξέρω ότι είναι ασφαλές και με φίλτρα όλα πάντα την φοβάμαι αλλά η αλήθεια είναι πως με βοηθάει πολύ, έχω ένα χρώμα μετά άλλο πραγμα😄φουλάρει το μηχάνημα!! Σκεφτείτε τώρα περπατάω 3 λεπτα(χωρίς υπερβολή) και λαχανιαζω, δε μπορώ να μιλήσω και ζαλίζομαι γτ δεν έχω οξυγονο!!! Τεσπα το πιο ευχάριστο από όλα είναι ο διαβήτης μου, με αυτές τις εξετάσεις που βλέπω μπροστά μου δεν φαινεται κανένας διαβήτης, δεν ξέρω έγινε θαύμα??? Σκέφτηκα αυτό που είχε πει η φίλη μας η @Eir_maότι ίσως αργότερα πέσει!!!! Βέβαια να δω τι θα πει και ο ενδοκρινολογος, λέτε να την γλίτωσα και να μου σταματήσουν τα τρυπήματα??? @Ersi85  ίσως υπάρχει ελπίδα ❤️

Μπράβο κορίτσι μου!!!! Είδες τελικά που πάνε όλα καλά;;;; πολύ χάρηκα... Σου είχε πέσει και το νηστείας;;; Άντε μακάρι γιατί το έχω άγχος πολύ κι εγώ αυτό το θέμα!!

Τη μετάγγιση την κάνεις στο ιατρείο του γυναικολόγου;πονάει; Είναι εύκολη διαδικασία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Και θελω και μια ερωτηση να κανω. 

Οι γιατροι σας σας αφηνουν για ημιμονιμο μανικιουρ??  Εγω λιγο μετα αφοτου εμαθα για την εγκυμοσυνη πηγα και τα αφαιρεσα. Αλλά για Πασχα ηθελα να τα βάψω... τωρα μου λεει "πηγαινε κανε, ζητα καλη αποστειρωση αλλά κανε κανονικο μανικιουρ, δεν θελω το φουρνακι" και λιγο ξενερωσα...

Τυχαινει να πηγαινουμε στην ιδια τεχνητρια με τη γιατρο μου. Και ξερει οτι ειναι τυπικη με τις αποστειρώσεις. Κι επισης ξερω πως άλλες τις αφηνει! και εχω ξενερωσει!!! 

Περιποιηση προσωπου δεν έκανα, μαλλιά δεν μπορώ να φρεσκάρω, αλλά να μην εχω και περιποιημένα χέρια με ξεπερνα! Βέβαια ολα χαλάλι για τη μπεμπάρα, θα τα κανω μετά, δεν λεω, αλλά μην πέσει και σε καταθλιψη η μάνα εως τότε!! 😂

Καλή εβδομάδα κορίτσι μου!!! Σε νοιωθω με το μπρούμυτα κι εμάς έτσι και στην β επιπέδου μας έβγαλε την πίστη να γυρίσει να τον δει καλά και από μπροστά μόνο κατακόρυφο που δεν με έβαλε να κάνω ο γιατρός.... Ελπίζω να γυρίσει την φατσούλα της να βγάλετε φωτογραφίες ωραίες με το 3D!!

Εμενα με αφήνει βαφή φυτική χωρίς αμμωνία για μαλλί η ανταύγειες και νύχια μου έχει πει ο,τι θέλω. Μάλιστα έκανα στα πόδια ειδικά το καλοκαίρι δεν έφτανα να τα βάψω εγώ ούτε καν να κόψω τα νύχια μου οπότε έκανα ένα ημιμόνιμο κάθε 3 εβδομαδες και μια χαρά. Ίσως από το τρίτο τρίμηνο να είναι πιο χαλαρή και η δικιά σου!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Μπράβο κορίτσι μου!!!! Είδες τελικά που πάνε όλα καλά;;;; πολύ χάρηκα... Σου είχε πέσει και το νηστείας;;; Άντε μακάρι γιατί το έχω άγχος πολύ κι εγώ αυτό το θέμα!!

Τη μετάγγιση την κάνεις στο ιατρείο του γυναικολόγου;πονάει; Είναι εύκολη διαδικασία;

Σε ευχαριστώ 😀!! Ναι από την αρχή με την τιμή νηστείας είχα θέμα, είχα 98 και τώρα έδειξε 82!! Περιμένω να δω τι θα μου πει ο ενδοκρινολογος, τουλάχιστον να σταματήσω τις μετρήσεις γιατί την διατροφή θέλω να την συνεχίσω γιατί μόνο σε καλό μου βγαίνει βλέπω!!! Την μετάγγιση ναι την κάνω στο γυναικολόγικο του νοσοκομείου που είναι ο γιατρός μου με φενοτυπημενα και λευκαφαιρεμενα φίλτρα, διαρκεί περίπου 1 με 2 ώρες αν βάλουν 1 φιάλη!! Δεν νιώθεις τίποτα είναι όπως ο ορος και η αιμοδοσια,σου βάζουνε μια βελόνα και από κει μπαίνει το αίμα, είσαι ξαπλωμένος και περιμένεις! Εγώ απλά την φοβάμαι γιατί δεν είναι και ότι καλύτερο μια μετάγγιση κρύβει πάντα κινδύνους!! Ο γιατρός μου όμως και οι μαιες με καθυσηχαζουν και μου λένε ότι πρώτον με αυτά τα φίλτρα είναι απόλυτα ασφαλής και δεύτερον οι κίνδυνοι για μια έγκυο  είναι μεγαλύτεροι όταν πέσει η αιμοσφαιρινη και ο αιματοκρίτης πάρα μια μεταγγιση!! Και από τη στιγμή που έχω κάνει αρκετές μεταγγίσεις κ στο παρελθόν και πριν την εγκυμοσύνη και δεν έχω εμφανίσει ούτε αλλεργικό ούτε τίποτα δεν υπαρχει κανένα πρόβλημα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Και θελω και μια ερωτηση να κανω. 

Οι γιατροι σας σας αφηνουν για ημιμονιμο μανικιουρ??  Εγω λιγο μετα αφοτου εμαθα για την εγκυμοσυνη πηγα και τα αφαιρεσα. Αλλά για Πασχα ηθελα να τα βάψω... τωρα μου λεει "πηγαινε κανε, ζητα καλη αποστειρωση αλλά κανε κανονικο μανικιουρ, δεν θελω το φουρνακι" και λιγο ξενερωσα...

Τυχαινει να πηγαινουμε στην ιδια τεχνητρια με τη γιατρο μου. Και ξερει οτι ειναι τυπικη με τις αποστειρώσεις. Κι επισης ξερω πως άλλες τις αφηνει! και εχω ξενερωσει!!! 

Περιποιηση προσωπου δεν έκανα, μαλλιά δεν μπορώ να φρεσκάρω, αλλά να μην εχω και περιποιημένα χέρια με ξεπερνα! Βέβαια ολα χαλάλι για τη μπεμπάρα, θα τα κανω μετά, δεν λεω, αλλά μην πέσει και σε καταθλιψη η μάνα εως τότε!! 😂

Γειά σου @Mummy2be και καλή εβδομάδα 😀!! Τι να σου πω και μένα ο γιατρός μου είναι πολύ αυστηρός, τίποτα δεν με αφήνει,μόνο ανταύγειες κι αυτές με το ζόρι αλλά εγώ δεν έχω κάνει τίποτα, άσε που κοντεύω να γίνω σαν την ραπουνζελ με τόσο μαλλί. μου λέει ότι όλα στην εγκυμοσύνη τα θυμόμαστε 😄!!Να φανταστείς ούτε η κοπέλα που μου φτιάχνει τα νύχια με αφήνει, καλύτερα όχι μου λέει!! Πάντως και γω ξέρω ότι καλύτερα ένα απλό μάνο από ότι ημιμονιμο!! Επίσης υπάρχουν και τα μάνο νερου αλλά εξυπηρετούν μόνο για να πας κάπου μερικές ώρες χωρίς να βρέξεις τα χέρια σου φυσικά  😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...