Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 16 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Κοριτσια κάτι άλλο που ήθελα να μοιραστώ μαζί σας και ίσως κάποιες να το γνωρίζετε ηδη έιναι να μην χαιδευεται  πολύ τις κοιλίτσες σας γιατί προκαλούμε συσπασεις!! Το ξέρω από πολλούς γυναικολόγους μου το λέγανε και τότε και τωρα

Πως και δεν ειχε πεσει στην αντιληψη μου εμενα αυτη η πληροφορια? 

Ο αντρας μου με κοροιδευει, με φωναζει κινητη εγκυκλοπαιδεια με ολο αυτα που εχω διαβασει... Ευτυχως εγω εώς τώρα δεν την χαϊδευα πολύ, αλλα την επομενη Τρίτη που παω για υπερηχο θα ρωτησω.

Ευχαριστουμε για την πληροφορια κοριτσι μας ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα κοριτσια!!!

Εγώ σήμερα είμαι σε μια μικρη ταραχή! Καταρχάς σχετικό με τους πονους, χθες το βραδυ είχα ξαπλώσει και εβλεπα τηλεόραση. Κάπως σαν να στραβοκατάπια, κάνω ενα ξερό βηχαλάκι κι εκει που βήχω με πιανει ενας πονος στην κοιλιά επανω δεξιά, σαν κράμπα, σαν τράβηγμα, κατουρηθηκα πανω μου απο το φοβο. Πέρασε μετά απο 2-3 λεπτά, αλλά τι να το κάνεις, τρόμαξα απειρα πολύ. 

Και δεν μου εφτανε όλο αυτό χθες, σήμερα, έχω ξυπνήσει, εχω πιει το Τ4 μου στις 8:30, ξεκινώ το φαγητό, ξεκινώ παράλληλα και την κουζίνα, νεροχύτη κτλ κι εχει περασει σχεδον 1 ώρα και δεν ε΄χω φαει γιατι ηθελα να βρασω αυγό, να ψησω ενα ψωμάκι στην τοστιερα και νιωθω κορίτσια να μου σκοτεινιάζουν τα μάτια, ευτυχω΄ς μου έκοψε και πρόλαβα και τραβηξα την κατσαρόλα κι εβγαλα την τοστίερα και παω αρον αρον στον καναπε με το ψωμάκι να βαλω κατι στο στομα μου. Μεχρι να ειδοποιησω την μητέρα να έρθει γτ ο άντρας μου ειναι 1 ώρα μακρια, είχα συνελθει. Εφαγα βέβαια το ψωμάκι με το τυρι και το αυγό, οποτε αν μου επεσε η πίεση λόγω άδειου στομαχιου, με το φαγητό θα επανήλθε... Αλλά πραγματικά, τρόμαξα, είχα ιδρώσει. Καθισα στον καναπε, σηκωσα τα πόδια μου ψηλα... Δεν λεω, ψύχραιμα αντέδρασα, αλλά τρόμαξα. Δυο τρομάρες κοντά κοντά....

Εσείς, που είστε και πιο "μεγάλες" σε εβδομάδες απο εμενα, εχετε ζάλη και τάση λιποθυμίας? Ειδα στο site του Ιασώ, οτι απο 17η εβδομάδα πάλι στα συμπτώματα λέει για ζάλη και λιποθυμια και ρε γαμωτο ειναι ο μεγαλύτερος φοβος μου. Κυρίως αν προκειται να οδηγήσω...  

Καλημέρα κορίτσι μου! Ελπίζω να είσαι καλύτερα τώρα και να ηρέμισες λίγο απο τις ταραχές σου! Φαντάζομαι συμβαίνουν αυτά σκοτοδίνες, ζαλάδες, λιποθυμίες κλπ...ανάλογα τωρα και τον οργανισμό. Πήρες την πίεσή σου καθόλου να δεις τι γίνεται και απο εκεί? Εγω γενικα και χωρις λόγο που και που οταν βλέπω το πιεσόμετρο, κάνω και μια μέτρηση ετσι να ξέρω και που βρίσκομαι. Ασε που οταν παω στον γιατρό μου και εκεί μου παίρνουν πάντα πίεση η πρωτη ειναι παντα στο θεό (ενώ στη καθημερινοτητα μου τείνω προς υπόταση) οπότε γενικά μαρεσει να ξέρω και τι γινεται στα καθημερινά μου. 
Αλλά δεν μου έχει τύχει γενικα κα΄τι παρόμοιο και να φανταστεις εγω εχω και μεσογειακό στιγμα και ο αιματοκριτης και ολα αυτα ειναι χαμηλά πάντα. Μόνο αυτο τον σπαστικό πονοκέφαλο που και που, κυριως στην 18-19ή εβδομάδα...
Για τον ξαφνικο πόνο δεν μου ακούγεται ανησυχητικό πάντως γιατι κι εγω ανάλογα αν φτερνιστώ η εχω ώρα να συκωθώ απο το κρεββάτι, ολο και κάτι θα νιώσω σαν κράμπα, πιο έντονο τράβηγμα κλπ..Νομιζω ειναι οκ αλλα θα τα πεις και στον γιατρό σου σίγουρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η irini02 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Ελπίζω να είσαι καλύτερα τώρα και να ηρέμισες λίγο απο τις ταραχές σου! Φαντάζομαι συμβαίνουν αυτά σκοτοδίνες, ζαλάδες, λιποθυμίες κλπ...ανάλογα τωρα και τον οργανισμό. Πήρες την πίεσή σου καθόλου να δεις τι γίνεται και απο εκεί? Εγω γενικα και χωρις λόγο που και που οταν βλέπω το πιεσόμετρο, κάνω και μια μέτρηση ετσι να ξέρω και που βρίσκομαι. Ασε που οταν παω στον γιατρό μου και εκεί μου παίρνουν πάντα πίεση η πρωτη ειναι παντα στο θεό (ενώ στη καθημερινοτητα μου τείνω προς υπόταση) οπότε γενικά μαρεσει να ξέρω και τι γινεται στα καθημερινά μου. 
Αλλά δεν μου έχει τύχει γενικα κα΄τι παρόμοιο και να φανταστεις εγω εχω και μεσογειακό στιγμα και ο αιματοκριτης και ολα αυτα ειναι χαμηλά πάντα. Μόνο αυτο τον σπαστικό πονοκέφαλο που και που, κυριως στην 18-19ή εβδομάδα...
Για τον ξαφνικο πόνο δεν μου ακούγεται ανησυχητικό πάντως γιατι κι εγω ανάλογα αν φτερνιστώ η εχω ώρα να συκωθώ απο το κρεββάτι, ολο και κάτι θα νιώσω σαν κράμπα, πιο έντονο τράβηγμα κλπ..Νομιζω ειναι οκ αλλα θα τα πεις και στον γιατρό σου σίγουρα.

Δοξα το θεο, ειμαι πολύ καλά. Εχω έτσι έναν ελαφρύ πονοκε΄φαλο αλλά οχι σοβαρό.

Δεν εχω παρει πίεση όχι, δεν έχω πιεσόμετρο σπίτι. Γενικά, ειμαι στο 11 κι εγω, εχω χαμηλή πίεση. Η γιατρός μου στο τελευταιο ραντεβου μας μου ειπε πως ημουν στο 12. 

Ζαλάδες να συμβαίνουν, με τις λιποθυμίες φοβάμαι πολύ. Είχα λιποθυμήσει μια φορα πριν 2 χρόνια μόνη στο σπιτι, είχα γαστρεντερίτιδα, νόμιζα οτι θα εκανα εμετό, έτρεξα στο μπάνιο, μου μαύρισε ο κοσμος και συνηλθα μόνη μου μετα απο 1 λεπτό. Την τρομάρα που πήρα.... Πρέπει να είχα άγιο πάνω στο κεφάλι μου εκεινη τη μέρα, γιατί το μπάνιο στο πατρικο μου ηταν μικρό,πως δεν χτύπησα το κεφαλι μου στο νιπτηρα ή στην λεκάνη, ο Θεός με φύλαξε κυριολεκτικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! @Mummy2beωχ ρε γλυκούλα ταραχτηκες! αυτό με τα πονακια-τραβήγματακια το παθαίνω όταν φτερνιζομαι και είναι πολύ έντονο, μου έχει πει ο γιατρός όλα αυτά έινια οκ όταν βηχουμε και φτερνιζομαστε τραβάνε οι ιστοί μας. Τα μωρακια μας έιναι πολύ καλά προστάτευεμένα και δεν επηρεάζονται από αυτα!! Τώρα για την ζαλάδα εγώ έχω την τελευταία  εβδομάδα πολύ εντονα έχω όμως και στίγμα οπότε μου συμβαίνει συχνά, μαυρίζουν όλα ξαφνικά και τρέχω να κάτσω, επίσης το παθαινω αν σηκωθώ απότομα!! Ίσως να σου έπεσε η πίεση που κι αυτό οκ είναι, αφού συνηλθες αμέσως εντάξει!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! @Mummy2beωχ ρε γλυκούλα ταραχτηκες! αυτό με τα πονακια-τραβήγματακια το παθαίνω όταν φτερνιζομαι και είναι πολύ έντονο, μου έχει πει ο γιατρός όλα αυτά έινια οκ όταν βηχουμε και φτερνιζομαστε τραβάνε οι ιστοί μας. Τα μωρακια μας έιναι πολύ καλά προστάτευεμένα και δεν επηρεάζονται από αυτα!! Τώρα για την ζαλάδα εγώ έχω την τελευταία  εβδομάδα πολύ εντονα έχω όμως και στίγμα οπότε μου συμβαίνει συχνά, μαυρίζουν όλα ξαφνικά και τρέχω να κάτσω, επίσης το παθαινω αν σηκωθώ απότομα!! Ίσως να σου έπεσε η πίεση που κι αυτό οκ είναι, αφού συνηλθες αμέσως εντάξει!! 

Γεια σου φιλη!

Αστα, πηρα την ταραχη μου για τα καλα!! Αυτα μας συμβαινουν αν ειμαστε όρθιες ε? Αν εισαι καθιστή δεν νιώθεις αυτη τη σκοτοδίνη, ετσι δεν ειναι? Και η @irini02 μου είπε πως έχει στίγμα. Εγώ έκανα μια εξέταση στην αρχη της εγκυμοσύνης, την πλήρωσα και 120 ευρω αλλά δεν μου βρήκαν στίγμα. Ο αιμοτοκρίτης μου ηταν λίγο χαμηλός, αλλά πίνω σίδηρο εδώ και 20 μέρες. Σε εξετασεις βλέπω ένα 36.7 και στις επομενες 39. Αλλά έχω πάνω απο μήνα να ελέγξω αιματοκρίτη. Θα της τηλεφωνήσω, να μου στειλει παραπεμπτικο να τις κανω ώστε την Τρίτη που θα με δει να εχω νεα αποτελέσματα.

Για τον πόνο, εφόσον σήμερα δεν εχω αισθανθεί τίποτα, θα το θεωρήσω πως ειναι αυτό που λες, θεμα ιστών και μυών. Μου μοιάζει πολύ λογικό, γιατι δεν ηταν σε ηρεμία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Γεια σου φιλη!

Αστα, πηρα την ταραχη μου για τα καλα!! Αυτα μας συμβαινουν αν ειμαστε όρθιες ε? Αν εισαι καθιστή δεν νιώθεις αυτη τη σκοτοδίνη, ετσι δεν ειναι? Και η @irini02 μου είπε πως έχει στίγμα. Εγώ έκανα μια εξέταση στην αρχη της εγκυμοσύνης, την πλήρωσα και 120 ευρω αλλά δεν μου βρήκαν στίγμα. Ο αιμοτοκρίτης μου ηταν λίγο χαμηλός, αλλά πίνω σίδηρο εδώ και 20 μέρες. Σε εξετασεις βλέπω ένα 36.7 και στις επομενες 39. Αλλά έχω πάνω απο μήνα να ελέγξω αιματοκρίτη. Θα της τηλεφωνήσω, να μου στειλει παραπεμπτικο να τις κανω ώστε την Τρίτη που θα με δει να εχω νεα αποτελέσματα.

Για τον πόνο, εφόσον σήμερα δεν εχω αισθανθεί τίποτα, θα το θεωρήσω πως ειναι αυτό που λες, θεμα ιστών και μυών. Μου μοιάζει πολύ λογικό, γιατι δεν ηταν σε ηρεμία. 

Ναι αν δεν εχεις στιγμα είσαι σιγουρα σε καλυτερη κατασταση αοο θεμα αιματοκρίτη κλπ. Αφου εκανες και την εξέταση. Εγω το οτι εχω στιγμα το ξέρω απο τη κουνια μου, από παντα δηλαδη! Αλλα εκανα και εξτρα και την εξεταση γιατι το να το λεω ετσι απλά στο γιατρο ειναι λιγο περίεργο οποτε επιβεβαιώθηκε μετα και με την εξέταση. Εγω η αληθεια ειναι παρολο που ειναι ολα bold παντα, δεν το νώθω και τρομερα...ισως μονο στη περίοδο να αισθανόμουν μια ατονια παραπάνω απο αλλές κοπέλες ισως. 
Αλλά καλό ειναι οντως που και που να τα ελέγχουμε κι ας μην είναι απο μεσογειακό στίγμα. Φαντάζομαι και με το που της πεις το περιστατικό με την σκοτοδίνη , θα σου γραψει αμεσως καποιες εξετασεις να δειτε παλι μηπως εχει πεσει καποια τιμή.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η irini02 είπε:

Ναι αν δεν εχεις στιγμα είσαι σιγουρα σε καλυτερη κατασταση αοο θεμα αιματοκρίτη κλπ. Αφου εκανες και την εξέταση. Εγω το οτι εχω στιγμα το ξέρω απο τη κουνια μου, από παντα δηλαδη! Αλλα εκανα και εξτρα και την εξεταση γιατι το να το λεω ετσι απλά στο γιατρο ειναι λιγο περίεργο οποτε επιβεβαιώθηκε μετα και με την εξέταση. Εγω η αληθεια ειναι παρολο που ειναι ολα bold παντα, δεν το νώθω και τρομερα...ισως μονο στη περίοδο να αισθανόμουν μια ατονια παραπάνω απο αλλές κοπέλες ισως. 
Αλλά καλό ειναι οντως που και που να τα ελέγχουμε κι ας μην είναι απο μεσογειακό στίγμα. Φαντάζομαι και με το που της πεις το περιστατικό με την σκοτοδίνη , θα σου γραψει αμεσως καποιες εξετασεις να δειτε παλι μηπως εχει πεσει καποια τιμή.

 

Αυτό γνωριζω κι εγω, πως όποιος έχει στίγμα το γνωρίζει απο παιδί. Δεν ξερω, έκαναν/κάνουν κάτι στα μαιευτήρια? Πιθανόν... θα μάθουμε τώρα με τα δικά μας μωρά, αν και αν δε κανω λαθος ειναι κληρονομικό, δεν ειναι? 

Ναι θα επικοινωνήσω με τη γιατρο το απογευμα, ξέρω πως Τρίτες και Πέμπτες είναι στο ΙΑΣΩ και δεν ηθελα να ενοχλήσω. 

Πάντως φίλος μας που εχει στίγμα, δεν καταλαβαινει κάτι, απλά ξέρει πως τα λευκα του στις εξετασεις ειναι παντα χαμηλά. Αυτός περιοδο δεν εχει! χαχααχα! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Αυτό γνωριζω κι εγω, πως όποιος έχει στίγμα το γνωρίζει απο παιδί. Δεν ξερω, έκαναν/κάνουν κάτι στα μαιευτήρια? Πιθανόν... θα μάθουμε τώρα με τα δικά μας μωρά, αν και αν δε κανω λαθος ειναι κληρονομικό, δεν ειναι? 

Ναι θα επικοινωνήσω με τη γιατρο το απογευμα, ξέρω πως Τρίτες και Πέμπτες είναι στο ΙΑΣΩ και δεν ηθελα να ενοχλήσω. 

Πάντως φίλος μας που εχει στίγμα, δεν καταλαβαινει κάτι, απλά ξέρει πως τα λευκα του στις εξετασεις ειναι παντα χαμηλά. Αυτός περιοδο δεν εχει! χαχααχα! :P

Ναι και γω από μικρό παιδί το γνωρίζω, είναι ξεκάθαρα κληρονομικό, το έχω από τον μπαμπά μου. Τρεια αγόρια πριν κανένα δεν το πήρε και το πήρα εγώ για να ταλαιπωρουμαι. Οι άντρες βέβαια, δεν έχουν περίοδο 😀!! Εχουμε 50 % πιθανότητα να το δώσουμε στο παιδί, έτσι πάνε αυτά!! Nαι μόνο όταν είμαι όρθια τα νιώθω αυτά @Mummy2be πάντως εσύ μια χαρά τα πας από αιματοκρίτη, μπράβο!! Τώρα με την εγκυμοσύνη πέφτει αρκετά η τιμή του και όλοι έχουμε αναιμια κύησης αργά ή γρήγορα. Όπως και να χει θα είσαι μια χαρά, μην ανυσηχεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Marika31 είπε:

Ναι και γω από μικρό παιδί το γνωρίζω, είναι ξεκάθαρα κληρονομικό, το έχω από τον μπαμπά μου. Τρεια αγόρια πριν κανένα δεν το πήρε και το πήρα εγώ για να ταλαιπωρουμαι. Οι άντρες βέβαια, δεν έχουν περίοδο 😀!! Εχουμε 50 % πιθανότητα να το δώσουμε στο παιδί, έτσι πάνε αυτά!! Nαι μόνο όταν είμαι όρθια τα νιώθω αυτά @Mummy2be πάντως εσύ μια χαρά τα πας από αιματοκρίτη, μπράβο!! Τώρα με την εγκυμοσύνη πέφτει αρκετά η τιμή του και όλοι έχουμε αναιμια κύησης αργά ή γρήγορα. Όπως και να χει θα είσαι μια χαρά, μην ανυσηχεις 

Με τοσα συμπληρώματα, γιατι να εχουμε αναιμία κύησης?? Πφφφ δεν καταλαβαινω! Τα πράγματα επρεπε να ειναι πιο απλά! ένα συμπλήρωμα κι ολα μια χαρά!

Ας ελπισουμε οτι θα το ξεχασω, εκανα τοσο καιρο να μπω σε αυτοκινητο, τωρα ειχα λιγες μερες που πηγαινα καπου μονη μου... Τωρα τρομαξα με ολο αυτό. Ευχομαι να μην με ξαναπιασει γτ θα κανω κανα χρονο να μπω σε αυτοκινητο μονη μου παλι. :( 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Με τοσα συμπληρώματα, γιατι να εχουμε αναιμία κύησης?? Πφφφ δεν καταλαβαινω! Τα πράγματα επρεπε να ειναι πιο απλά! ένα συμπλήρωμα κι ολα μια χαρά!

Ας ελπισουμε οτι θα το ξεχασω, εκανα τοσο καιρο να μπω σε αυτοκινητο, τωρα ειχα λιγες μερες που πηγαινα καπου μονη μου... Τωρα τρομαξα με ολο αυτό. Ευχομαι να μην με ξαναπιασει γτ θα κανω κανα χρονο να μπω σε αυτοκινητο μονη μου παλι. :( 

Γιατί η εγκυμοσύνη προκαλεί σημαντικές αλλαγές στο σώμα μας, ένα από αυτά είναι και το αίμα, συνήθως εμφανίζεται στο δεύτερο τρίμηνο και καλά κρατάει μέχρι τον τοκετό!! Δεν είναι δεδομένο φυσικά για όλες αλλά η πλειοψηφία σίγουρα, εσένα ο αιματοκρίτης σου είναι μια χαρά, αν είναι έτσι και η αιμοσφαιρινη σου και τα ερυθρά δεν τρέχει τίποτα!! Με την οδήγηση αν τηρείς όλα τα μέτρα ασφαλείας για την κατάσταση σου δεν υπάρχει κάποιος λόγος να μην οδηγείς, ξέρω ότι στον τελευταίο μήνα μόνο απαγορεύεται, τώρα όμως αν υπάρχουν ζαλάδες είναι επικινδυνο και καλό είναι να το αποφυγεις για την ώρα, καλά κάνεις και γω θα τρόμαζα είναι λογικό!! Κάνε λίγη υπομονή μέχρι να τα ξεκαθαρίσεις με την γιατρό σου όλα αυτα για να νιώθεις κι εσύ ασφαλής!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Γιατί η εγκυμοσύνη προκαλεί σημαντικές αλλαγές στο σώμα μας, ένα από αυτά είναι και το αίμα, συνήθως εμφανίζεται στο δεύτερο τρίμηνο και καλά κρατάει μέχρι τον τοκετό!! Δεν είναι δεδομένο φυσικά για όλες αλλά η πλειοψηφία σίγουρα, εσένα ο αιματοκρίτης σου είναι μια χαρά, αν είναι έτσι και η αιμοσφαιρινη σου και τα ερυθρά δεν τρέχει τίποτα!! Με την οδήγηση αν τηρείς όλα τα μέτρα ασφαλείας για την κατάσταση σου δεν υπάρχει κάποιος λόγος να μην οδηγείς, ξέρω ότι στον τελευταίο μήνα μόνο απαγορεύεται, τώρα όμως αν υπάρχουν ζαλάδες είναι επικινδυνο και καλό είναι να το αποφυγεις για την ώρα, καλά κάνεις και γω θα τρόμαζα είναι λογικό!! Κάνε λίγη υπομονή μέχρι να τα ξεκαθαρίσεις με την γιατρό σου όλα αυτα για να νιώθεις κι εσύ ασφαλής!! 

Μονο το αιμα? Γιατι, οι ορμονες μας δεν κανουν πάρτυ κι αυτες?

Εχεις δικιο κοριτσάκι μου. Θα κανω υπομονη μια εβδομαδα που ειναι το ραντεβου μας, θα δω τι θα δειξουν οι εξετασεις μου και αναλογως θα τους φορτώσω πάλι ολους να με πηγαινοφερνουν.. :(  Δεν εχω αλλη επιλογή, εκτός απο το να μένω ψύχραιμη και ήρεμη για το μωράκι. Αρχιζει κι ακουει αυτη την εβδομαδα, ας μην με ακουει και με νιωθει αγχωμενη.

Σε ευχαριστω πολυ γλυκο μου κοριτσι ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Κοριτσια κάτι άλλο που ήθελα να μοιραστώ μαζί σας και ίσως κάποιες να το γνωρίζετε ηδη έιναι να μην χαιδευεται  πολύ τις κοιλίτσες σας γιατί προκαλούμε συσπασεις!! Το ξέρω από πολλούς γυναικολόγους μου το λέγανε και τότε και τωρα

 

στις πριν 19 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Ισχύει! Μου το είπε και εμένα η γυναικολόγος από τον 3ο μήνα, να μη χαιδεύω την κοιλιά. Απλώνω στα πολύ γρήγορα την κρέμα για τις ραγάδες και τέλος.

Αληθεια ?? Ωχ!εγω δεν το ηξερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

 

Αληθεια ?? Ωχ!εγω δεν το ηξερα...

Εγω το είχα μάθει στην πρώτη εγκυμοσύνη προπερσι όταν είχα ξανακάνει περιδεση, την χαιδευα όλη την ωρα και με είδε μια μαια και μου λέει μην το κάνεις αυτό!! Και το ρώτησα και μου το επιβεβαίωσαν όλοι οι γιατροι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Μονο το αιμα? Γιατι, οι ορμονες μας δεν κανουν πάρτυ κι αυτες?

Εχεις δικιο κοριτσάκι μου. Θα κανω υπομονη μια εβδομαδα που ειναι το ραντεβου μας, θα δω τι θα δειξουν οι εξετασεις μου και αναλογως θα τους φορτώσω πάλι ολους να με πηγαινοφερνουν.. :(  Δεν εχω αλλη επιλογή, εκτός απο το να μένω ψύχραιμη και ήρεμη για το μωράκι. Αρχιζει κι ακουει αυτη την εβδομαδα, ας μην με ακουει και με νιωθει αγχωμενη.

Σε ευχαριστω πολυ γλυκο μου κοριτσι ❤️ 

Έτσι, πολύ ωραία τα λες!!!! 🙂❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε αλλά νέα επικοινώνησα με την γιατρό μου κ μου είπε πως ήταν υπογλυκαιμικό επεισόδιο. Κακώς έμεινα νηστική μια ώρα μετά το τ4. Μου είπε αυστηρά ανά τρεις ώρες φαγητό ή σνακ και λίγη προσοχή.

Τουλάχιστον δεν ήταν υπόταση ή να την τρομάξει θέμα σιδήρου κτλ. Ο Σίδηρος ή ο αιματοκρίτης δεν δίνουν τέτοια συμπτώματα λεει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σημερα το πρωι αισθανθηκα καποια πονακια χαμηλα, κ μια αισθηση σαν βαρος. Ειναι φυσιολογικο? 

Φυσικα εχω ξαπλωσει. Μολις μπηκα στην 20η εβδομαδα. Εχετε κατι αντιστοιχο εσεις?? Φυσικα φοβηθηκα να πω την αληθεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Σε αλλά νέα επικοινώνησα με την γιατρό μου κ μου είπε πως ήταν υπογλυκαιμικό επεισόδιο. Κακώς έμεινα νηστική μια ώρα μετά το τ4. Μου είπε αυστηρά ανά τρεις ώρες φαγητό ή σνακ και λίγη προσοχή.

Τουλάχιστον δεν ήταν υπόταση ή να την τρομάξει θέμα σιδήρου κτλ. Ο Σίδηρος ή ο αιματοκρίτης δεν δίνουν τέτοια συμπτώματα λεει. 

Παλι καλα.  Να ξεαγχωθεις φιλεναδα.  Απο οτι καταλαβαινω παντα θα εχουμε αγχος απο εδω κ περα !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια σημερα το πρωι αισθανθηκα καποια πονακια χαμηλα, κ μια αισθηση σαν βαρος. Ειναι φυσιολογικο? 

Φυσικα εχω ξαπλωσει. Μολις μπηκα στην 20η εβδομαδα. Εχετε κατι αντιστοιχο εσεις?? Φυσικα φοβηθηκα να πω την αληθεια. 

Αχ βρε φιλεναδα, οπως τα λες. Απο εδώ και πέρα θα εχουμε άγχη. Εγω είμαι 3 εβδομάδες πίσω,σημερα μπήκα 17η, οποτε δεν ξερω να σου πω. Αλλά θεωρώ πως πλέον το μωράκι παιρνει βάρος σημαντικά. Αν τα πονακια δεν ειναι συνεχόμενα και δεν ειναι οξύς πόνος θα ελεγα να ηρεμήσεις κι αν δεν υποχωρήσει να καλέσεις στο τηλέφωνο το γιατρό σου.

Καλύετερα ενα τηλεφώνημα τσάμπα, παρά να εχεις την έννοια ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια σημερα το πρωι αισθανθηκα καποια πονακια χαμηλα, κ μια αισθηση σαν βαρος. Ειναι φυσιολογικο? 

Φυσικα εχω ξαπλωσει. Μολις μπηκα στην 20η εβδομαδα. Εχετε κατι αντιστοιχο εσεις?? Φυσικα φοβηθηκα να πω την αληθεια. 

Καλημέρα!!! Και γω αυτή την αίσθηση βάρους την έχω από καιρό, λογικά επειδή μεγαλώνει και ανεβαίνει η μήτρα! Από πονακια άλλο τίποτα, εγώ νιώθω τοσο συχνά που δεν δίνω σημασία γτ συνήθως με το που αλλάξω θέση η σηκωθώ περνάνε και μετά από ώρα παλι. Πότε είναι τσιμπηματα έντονα, σφαχτες, τραβήγματα, πόνος σαν να πιάστηκα!! Επειδή χθες ξεκίνησα μαθήματα ανώδυνου τοκετού τα ανεφερα όλα αυτα και είναι όλα φυσιολογικά, η μήτρα είναι ένας μυς όπως η γάμπα μας! Αυτό που πρέπει να κάνουμε εμείς είναι να μην κάνουμε απότομες κινήσεις και παθαίνουμε κραμπες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευτυχως κοριτσια ξαπλωσα κ ειμαι πολυ καλυτερα. Απλα σημερα δεν θσ κανω καθολου δουλειά  για καλο κ κακο. Εχω διαβασει κ εγω οτι πονακια θα υπάρχουν.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι καινούργια στην ομάδα αλλά σας παρακολουθώ μέρες. Έχω ΠΗΤ 2 Σεπτεμβρίου απλά μπήκα στην ομάδα σας γιατί λόγω δεύτερης εγκυμοσύνης και κάποιων θεμάτων, θα γεννήσω αν όλα πάνε καλά και εγώ Αύγουστο. Αυτό με την αίσθηση βάρους που διάβασα και τα πονάκια το έχω και εγώ εδώ και καμιά εβδομάδα! Αύριο θα με δει ο γιατρός μου. Όσο μπορώ προσπαθώ να ξαπλώνω και να ξεκουράζομαι γιατί βοηθάει, απλά επειδή έχω ήδη μια μικρούλα σχεδόν τριών στο σπίτι είναι δύσκολη η ξεκούραση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marika31 είπε:

Καλημέρα!!! Και γω αυτή την αίσθηση βάρους την έχω από καιρό, λογικά επειδή μεγαλώνει και ανεβαίνει η μήτρα! Από πονακια άλλο τίποτα, εγώ νιώθω τοσο συχνά που δεν δίνω σημασία γτ συνήθως με το που αλλάξω θέση η σηκωθώ περνάνε και μετά από ώρα παλι. Πότε είναι τσιμπηματα έντονα, σφαχτες, τραβήγματα, πόνος σαν να πιάστηκα!! Επειδή χθες ξεκίνησα μαθήματα ανώδυνου τοκετού τα ανεφερα όλα αυτα και είναι όλα φυσιολογικά, η μήτρα είναι ένας μυς όπως η γάμπα μας! Αυτό που πρέπει να κάνουμε εμείς είναι να μην κάνουμε απότομες κινήσεις και παθαίνουμε κραμπες

Που κάνεις μαθήματα ανώδυνου τοκετου? Γινονται Online ή δια ζώσης? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εχετε παρει μαξιλαρι εγκυμοσύνης? Εγω κοιμόμουν μπρουμυτα, τωρα εχω 2 μηνες σχεδον που δεν κοιμαμαι πλεον ετσι. Προσπαθώ να κοιμάμαι αριστερά γιατί απο εκεί περναέι καλύτερα αίμα στο μωρό, αλλά ξυπνάω και ανασκελα συχνά και γυριζω και δεξιά. Κάποια βράδυα όμως, δεν βολευομαι πουθενα. Ηθελα να σας ρωτησω αν εχετε παρει μαξιλάρι. 

Βρήκα αυτο σε καλη τιμή https://www.spitishop.gr/μαξιλάρι-πολλαπλών-χρήσεων-θηλασμού-kikka-boo-bear-with-me-blue-236946.html και σκεφτομαι να το αγοράσω. Πως το χρησιμοποιούμε ομως? Το βαζουμε στα γονατα? γιατι η γυμνάστρια έτσι έλεγε προχθες... ο, τι ανακουφιζει ετσι. Επισης, ειναι επικινδυνο να κοιμόμαστε ανασκελα? Γνωριζει καμια σας? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Balak455 είπε:

Ευτυχως κοριτσια ξαπλωσα κ ειμαι πολυ καλυτερα. Απλα σημερα δεν θσ κανω καθολου δουλειά  για καλο κ κακο. Εχω διαβασει κ εγω οτι πονακια θα υπάρχουν.  

Να μην κάνεις. Δικαίωμα!  

Ξεκουρασου, μείνε χαλαρή και δώσε χρονο στο σώμα να προσαρμοστεί. Προφανώς κάποια αναπροσαρμογή γίνεται πάλι εκει μέσα για να χωρέσει το μπεμπινι ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Που κάνεις μαθήματα ανώδυνου τοκετου? Γινονται Online ή δια ζώσης? 

Για αρχή κάνουμε online, αργότερα ίσως να γίνουν και κάποια από κοντά!! Τα παρέχει το νοσοκομειο που θα γεννήσω και είναι δωρεάν!! Εγώ φίλη μου κοιμάμαι πιο πολύ δεξιά κάποιες φορές αριστερά κ ανάσκελα, έχω ρωτήσει τον γιατρό για την αιμάτωση στα αριστερά κι αν ισχύει η πίεση που ασκούμε σε μια αρτηρία ανάσκελα δε ισχύει τίποτα μου είπε, να κοιμάμαι όπως βολεύομαι μια χαρά αιματωνεται ο πλακουντας, αργότερα μονο στο 3ο τριμηνο να αποφεύγω το ανάσκελα γιατί θα έχω ζαλάδες μετά οταν θα σηκώνομαι, γιαυτο τον λόγο μόνο!! Μαξιλάρι εγκυμοσύνης- θηλασμου δεν έχω πάρει ακόμη, μου φαίνεται ωραία ιδέα, θα δοκιμάσω πρώτα της νύφης μου να δω αν θα με βολέψει, προστοπαρων βάζω ένα μαξιλαράκι ανάμεσα στα πόδια και έχω δει διαφορά στην μέση κυριως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...