Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

@Balak455 και @Eir_ma περαστικά σας! Έχει πολλές ιωσουλες ακόμη, πιστεύω θα υποχωρήσουν, δυστυχως βέβαια ο πονοκέφαλος δεν παλεύεται, ίσως ένα ντεπονακι δε βλάπτει, ξέρω ότι μέχρι 3 των 1000/ ημερα μπορούμε να πάρουμε. Τώρα πάλι επανέρχομαι στις συσπάσεις, πονακια περιόδου νιώθω και εγώ κατά αραιά διαστήματα. Θυμάμαι την αίσθηση του πετρώματος σαν σκληρή κοιλιά χωρίς πόνο αλλά και τα πονακια περιόδου που αναφέρει η @Ersi85 ίσως να είναι συσπάσεις μερικές φορές, αυτό δεν μπορώ να το ξεχωρίσω σίγουρα. Πάντως σίγουρα αν ο τράχηλος είναι πάνω από 3 είμαστε οκ. Φοβάμαι για περιπτώσεις που διαβάζω (είμαι και μελετηρή τρομάρα μου όπως βλέπετε 🤓 ) για ξαφνική μείωση τραχήλου. Τέλος πάντων ας είμαστε αισιόδοξες και βήμα βήμα θα φτάσουμε ως την άκρη! Τις καλημέρες μου ❤️

 

Ευχαριστούμε πολύ κορίτσι μου,να είσαι καλά!!

Κοίτα εγώ είχα και στις άλλες μου εγκυμοσύνες ο τραχηλος από 3εκ στην πρώτη μέχρι το πολύ που έφτασε 3,4 στη δεύτερη. Στην πρώτη βέβαια είχα όντως πρόωρη ρήξη υμένων αλλά ευτυχώς στην 36 εβδομάδα,οπότε το μωράκι όλα καλά, μόνο δύο μέρες έκατσε παραπάνω στη μενν. Αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να έφταιξε γιατί ο τράχηλος ήταν ακόμα κλειστός όταν μου έσπασαν τα νερά και τελικά γέννησα με τεχνητούς πόνους . Στη δεύτερη έφτασε μέχρι 41 εβδομάδες με μηδέν πόνους, ο τράχηλος εκεί στη θέση του οπότε πάλι με πρόκληση και τεχνητούς πόνους γέννησα. Να σκεφτείς επειδή η μητέρα μου εργάζεται στο εξωτερικό την είχα φωνάξει ένα μήνα πριν να έρθει γιατί ήμουν σίγουρη ότι θα γεννούσα πάλι νωρίς. Κι όμως ήταν όλα διαφορετικά. Κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική ακόμα και στην ίδια γυναίκα αυτό έχω καταλάβει. Γι'αυτό δεν πρέπει να διαβάζουμε τελικά και να αγχωνόμαστε, κι εγώ πάλι με τον τράχηλο διάβαζα σε ένα άλλο φόρουμ και με έπιασαν τα άγχη μου ενώ ξέρω και από τον εαυτό μου ... Δεν είναι εύκολο να μην αγχώνεσαι όταν είναι έγκυος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Μαρίκα μου @Marika31 αυτό που αναφέρεις για τα υπολείμματα του utrogestan και το αχνό ροζ είναι κάτι που παρατηρείς συχνά?  Γιατί εγώ βλέπω σκέτα λευκά υπολείμματα αλλά στο σερβιετακι ίσως δω σε άλλη φάση λίγο καφέ. Αν θυμάμαι και εσένα σε έχει "στο σπίτι" ο γιατρός με προσοχή. Ο λόγος ειναι τα ροζ που μου αναφέρεις ή η περίδεση? Εμένα μου είπε ότι πρέπει να προσέχω  γιατι υπάρχει κίνδυνος  αποκόλλησης λόγω του επιχείλιος πλακούντα και ότι από εκεί είναι τα καφέ. Δεν ξέρω μήπως είναι υπερβολή όμως τελικά να είμαι μονίμως στο σπίτι ξάπλα η στον καναπέ. Ο κλινοστατισμος λένε από την άλλη επιβαρύνει την κύηση, τα κιλά ανεβαίνουν (τσίμπησα άλλο 1) χωρίς να το καταλάβεις και η ψυχολογία είναι στο πάτωμα. 

Έχεις απόλυτο δίκιο για την ακινησία, κυρίως για το κομμάτι της ψυχολογίας!!! Όμως κατάλαβα όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και το βλέπουν, η ακινησία είναι μονόδρομος, είδες εμένα πήγαν λίγο καλύτερα τα πράγματα κι αμέσως μου είπε εντελώς διαφορετικά  και να σηκωθω. Θέλω να πω κρατησου λίγο ακόμα και όταν θα εκτιμήσει ξανά την κατάσταση ίσως το κάνει και σε σένα αυτό 🙂!!! Το έχετε συζητήσει καθόλου? Του έχεις πει ότι σε επηρεάζει πολύ όλο αυτό ψυχολογικά κι αν υπάρχει κάποια άλλη λυση?? Εμενα με έβλεπε ότι δεν έιμαι καλά και του το έλεγα συνέχεια γιατρέ έιναι δύσκολο, πόσο ακόμα!! δεν βοηθάει κ το σώμα μου, υποφέρω από την μέση μου!! Και με το που σηκώθηκα άλλος άνθρωπος έγινα, όλα έχουν να κάνουμε με την ψυχολογία σιγουρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Έχεις απόλυτο δίκιο για την ακινησία, κυρίως για το κομμάτι της ψυχολογίας!!! Όμως κατάλαβα όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και το βλέπουν η ακινησία είναι μονόδρομος, είδες εμένα πήγαν λίγο καλύτερα τα πράγματα κι αμέσως μου είπε εντελώς διαφορετικά πράγματα και να σηκωθω. Θέλω να πω κρατησου λίγο ακόμα και όταν θα εκτιμήσει ξανά την κατάσταση ίσως το κάνει και σε σένα αυτό 🙂!!! Το έχετε συζητήσει καθόλου? Του έχει πει ότι σε επηρεάζει πολύ όλο αυτό ψυχολογικά κι αν υπάρχει κάποια άλλη λυση?? Εμενα με έβλεπε ότι δεν έιμαι καλά και του το έλεγα συνέχεια γιατρέ έινια δύσκολο, πόσο ακόμα, δεν βοηθάει κ το σώμα μου, υποφέρω από την μέση μου!! Και με το που σηκώθηκα άλλος άνθρωπος έγινα, όλα έχουν να κάνουμε με την ψυχολογία σιγουρα

Όχι δεν το έχω συζητήσει μαζί του αλλά σίγουρα θα το συζητήσω. Και εκείνος πιστεύω ότι είναι υπέρ του χαλαρού, μόλις πήγα μετά την αυχενική μου είπε τώρα συνεχίζεις τη δραστηριότητα σου με προσοχή εκτός από επαφές. Μας πρόλαβαν ομως τα καφέ. Και εκεί μου είπε ότι πρεπει να προσέξω πάρα πολύ και όσο έχω καφέ δεν θέλει ούτε περπάτημα. Ταλαιπωρία ο επιχείλιος πλακούντας....Πρεπει να ανέβει γιατί τώρα απέχει μόλις 4χιλιοστα από τον τράχηλο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Όχι δεν το έχω συζητήσει μαζί του αλλά σίγουρα θα το συζητήσω. Και εκείνος πιστεύω ότι είναι υπέρ του χαλαρού, μόλις πήγα μετά την αυχενική μου είπε τώρα συνεχίζεις τη δραστηριότητα σου με προσοχή εκτός από επαφές. Μας πρόλαβαν ομως τα καφέ. Και εκεί μου είπε ότι πρεπει να προσέξω πάρα πολύ και όσο έχω καφέ δεν θέλει ούτε περπάτημα. Ταλαιπωρία ο επιχείλιος πλακούντας....Πρεπει να ανέβει γιατί τώρα απέχει μόλις 4χιλιοστα από τον τράχηλο. 

Από τη στιγμή που υπακους σε ότι λέει ο γιατρός ολα θα πάνε  καλυτερα, το είδα κι από τον ευατο μου αυτό!! Συζήτησε το μαζί του, ακόμη και στην κατάκλιση να επιμείνει εσένα θα σου κάνει καλό να του πεις πως νιώθεις!! Δεν είχα ξανά ακούσει την περίπτωση του επιχειλιου πλακούντα. Πόσα πολλά υπάρχουν ακομα και πόσα δεν ξέρουμε... Πιστεύω όμως πολύ στην πειθαρχία και στην υπομονή παρόλο που τελευταία την σιχαίνομαι αυτή τη λεξη όταν μου τη λένε γτ κουράστηκα, όπως και συ.... σίγουρα όμως  μόνο χαμένες δεν θα βγούμε στο τέλος 🙂!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Balak455 @Eir_ma καλημέρα κοριτσαρες και περαστικά σας!! Ίσως να είναι κάποια ίωση, ίσως και τίποτα!! Η ιδέα του ντεπον για τους πονοκεφαλους είναι μια καλή επιλογή σίγουρα, πότε δεν έβλαψε κανέναν όπως και όλα τα ζεστα!!! Καλή δύναμη και θα περάσει κι αυτό!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Από τη στιγμή που υπακους σε ότι λέει ο γιατρός ολα θα πάνε  καλυτερα, το είδα κι από τον ευατο μου αυτό!! Συζήτησε το μαζί του, ακόμη και στην κατάκλιση να επιμείνει εσένα θα σου κάνει καλό να του πεις πως νιώθεις!! Δεν είχα ξανά ακούσει την περίπτωση του επιχειλιου πλακούντα. Πόσα πολλά υπάρχουν ακομα και πόσα δεν ξέρουμε... Πιστεύω όμως πολύ στην πειθαρχία και στην υπομονή παρόλο που τελευταία την σιχαίνομαι αυτή τη λεξη όταν μου τη λένε γτ κουράστηκα, όπως και συ.... σίγουρα όμως  μόνο χαμένες δεν θα βγούμε στο τέλος 🙂!! 

Ούτε εγώ την γνώριζα αυτή την περίπτωση! Αλλά εκεί που μου είπε χαμηλή πρόσφυση πλακούντα κλπ άρχισα να το ψάχνω. Στο τελευταίο ραντεβού είπε συγκεκριμένα για επιχείλιο και ότι λογικά θα ανέβει όσο μεγαλώνει η μήτρα. Υπάρχει όμως κ ενδεχόμενο να μην ανέβει...ελπίζω να είναι τυχερή και να ανέβει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Ούτε εγώ την γνώριζα αυτή την περίπτωση! Αλλά εκεί που μου είπε χαμηλή πρόσφυση πλακούντα κλπ άρχισα να το ψάχνω. Στο τελευταίο ραντεβού είπε συγκεκριμένα για επιχείλιο και ότι λογικά θα ανέβει όσο μεγαλώνει η μήτρα. Υπάρχει όμως κ ενδεχόμενο να μην ανέβει...ελπίζω να είναι τυχερή και να ανέβει! 

Αυτό είναι πολύ θετικό, υπάρχει η πιθανότητα βελτίωσης δηλαδή!! Σου το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου και το πιστεύω ότι θα ανέβει!!ένα κουράγιο ακόμα, φτάσαμε στα μισά!! Να ξέρεις ότι ο Άγιος Χαράλαμπος είναι πολύ θαυματουργός κι ότι του ζητήσουμε γίνεται!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Αυτό είναι πολύ θετικό, υπάρχει η πιθανότητα βελτίωσης δηλαδή!! Σου το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου και το πιστεύω ότι θα ανέβει!!ένα κουράγιο ακόμα, φτάσαμε στα μισά!! Να ξέρεις ότι ο Άγιος Χαράλαμπος είναι πολύ θαυματουργός κι ότι του ζητήσουμε γίνεται!! 

Αμήν Μαρίκα μου ❤️!! Ναι μακάρι να μας βοηθήσει ο Άγιος Χαράλαμπος! Σκεφτομουν στο μεταξύ  ότι αν γεννήσω τέλος Ιουλίου η μέρα που έχω φανταστεί και θα ηθελα είναι 28/7 της Αγιας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Αμήν Μαρίκα μου ❤️!! Ναι μακάρι να μας βοηθήσει ο Άγιος Χαράλαμπος! Σκεφτομουν στο μεταξύ  ότι αν γεννήσω τέλος Ιουλίου η μέρα που έχω φανταστεί και θα ηθελα είναι 28/7 της Αγιας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου ❤️

Αλήθεια?? Και γω το ίδιο, μου έχει κολλήσει αυτή η ημερομηνία από τη στιγμή που μου είπε ο γιατρός ότι υπάρχει και η πιθανότητα να πάμε και τέλος Ιουλίου, λέω γιατρέ στις 28 αν είναι αλλά δεν ήξερα ότι είναι της Αγίας Ειρήνης τοτε😯!! Όλοι η Άγιοι μας είναι θαυματουργοι, ας αφεθούμε με πιστη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσαρες!!!

Ευχαριστω παρα πολυ @irini02 @Ersi85 @Balak455  @Eir_ma @Tonia40 @Marika31 για τις ευχες σας!!! Εύχομαι σε ολες και σε καθεμια ξεχωριστά υγεια και αγάπη και χαρές και χαμόγελα κι ολα τα καλα του κοσμου!! Οι επιθυμιες σας ευχές μου!!! Γενικα΄ τα σ/κ προσπαθώ να απεχω απο οθόνες γιατι ολη την εβοδμάδα λόγω δουλειάς είμαι πολύ στον υπολογιστη οπότε δεν θέλω τα σ/κ να ειμαι πολύ με το κινητό. Υπολογιστή δεν ανοίγω καθολου! :D

Διάβασα ωραια κι ευχαριστα νεα! Για μετακομισεις, για κοριτσια, για ψω΄νια!!!

Κοριτσια εγω πιστευω πως τα μωρα μας θα τα εχουμε με κοντομανικα στην αρχη. Πιστευω πως θα χρειαστουμε κανα παντελονακι ελαφρυ για τα βραδακια αν κρατησουμε το μωρο σε μια βεραντα, αλλα με ενα λεπτο σεντονακι θα ειναι καλα. Θεωρω πως μακρυ μανικι θα φορεσουμε τελη Σεπτεμβρη στα βρεφάκια... Φυσικά καλτσούλες θα φοραμε συνεχεια.

Σχετικα με πονακια ειχα κι εγω 2 μερες, οχι συνεχομενες, με μια μερα διαφορα, αλλα λίγο το βραδακι. Πιστευω πως πλεον θα μου δωσει κι εμενα μαγνησιο σιγα σιγα. Η κολλητη μου μου ειπε και για ασβεστιο, ειναι στην λίστα των παρακάτω 🤣 

Σας χρωστω το διαιτολογιο! Η κοπελα μου ειπε πως πρεπει να κρατησω ενα μετρο γτ δεν τα γλιτωνω τα 20 κιλά, αλλά ειμαι αποφασισμένη. Χθες εφαγα και πιτσα και γλυκό, αλλά απο σήμερα μπαινω στο προγραμμα μου κανονικα. Μου εδωσε ενα ενδεικτικο προγραμμα για να εχω λιγο κατα νου, αλλα θα με δει σε 3 εβδομάδες.

Απο ρουχα, χθες μου εκαναν δωρο ενα φαρδυ φορεμα, κανονικα ρουχα δλδ οχι εγκυμοσυνης αλλα χρειαζομαι σιγουρα ενα καλο παντελονι γτ σκεφτομαι να παω γραφειο τις επομενες μερες. θα μπω κι εγω στο prenatal να δω τι παιζει! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

7997B008-BC8F-4DAE-8C09-45B320B49923.thumb.JPG.46e69a95e128148101980241344b8693.JPG

 

Κορίτσια αυτο ειναι το διαιτολόγιο μου. Δεν θελω να παρω καμια στο λαιμό μου φυσικά, αυτό ειναι το πρόγραμμα που εφτιαξε για εμενα και για τις αναγκες μου και για το βαρος μου! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

@Balak455 @Eir_ma καλημέρα κοριτσαρες και περαστικά σας!! Ίσως να είναι κάποια ίωση, ίσως και τίποτα!! Η ιδέα του ντεπον για τους πονοκεφαλους είναι μια καλή επιλογή σίγουρα, πότε δεν έβλαψε κανέναν όπως και όλα τα ζεστα!!! Καλή δύναμη και θα περάσει κι αυτό!! 

Εγω δεν θελω οσο αντεχω να παρω ντεπον. Δοξα τον Θεο  δεν νιωθω κατι αλλο περα απο αυτο..! Αλλα ο πονοκεφαλος καλα κρατάει ακόμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Εγω δεν θελω οσο αντεχω να παρω ντεπον. Δοξα τον Θεο  δεν νιωθω κατι αλλο περα απο αυτο..! Αλλα ο πονοκεφαλος καλα κρατάει ακόμα! 

Ακου τώρα τι θα πω εγώ! Εγώ!! που ντεπόν δεν πίνω με την καμία. Πρεπει να πεθαινω, να σερνομαι, να κοπανιεμαι! Να εχω πιει 10 ντεπον σε ολη μου τη ζωή! (Ψεματα, οταν περασα κοβιντ επινα 4-5 την ημερα κι επισης εχω κι ενα βαρυ χειρουργειο στην πλατη μου που επισης ειχα παρει ισχυρα παυσιπονα, αλλά γενικά πρώτα θα νιώσω οτι θα ξεριζώσω το κεφάλι μου και μετα θα πιω ντεπον) Που αν με ακουγε ο αντρας μου τωρα θα ελεγε "Μη μιλας, εσυ δεν εχεις δικαιωμα να μιλας!!!"  😂🤣

Πιες ενα ντεπον, δεν κάνει να ποναει το κεφάλι μας. Οι γιατροι λενε πως δεν πρεπει να αφηνουμε τον πονοκεφαλο να μας ταλαιπωρει για ώρες. Επισης οι γιατροι λενε πως η παρακεταμόλη δεν επηρρεαζει το εμβρυο. Αντιθέτως, απαγορευεται το algofren. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Εγω δεν θελω οσο αντεχω να παρω ντεπον. Δοξα τον Θεο  δεν νιωθω κατι αλλο περα απο αυτο..! Αλλα ο πονοκεφαλος καλα κρατάει ακόμα! 

Αααα! Επισης η γυμναστρια μας που τυχαίνει να ειναι και μαία,μας ειπε πως ο πονοκεφαλος ειναι συνηθισμενος στις εγκυμοσυνες ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Εγω δεν θελω οσο αντεχω να παρω ντεπον. Δοξα τον Θεο  δεν νιωθω κατι αλλο περα απο αυτο..! Αλλα ο πονοκεφαλος καλα κρατάει ακόμα! 

Μην ανησυχείς καθόλου για το ντεπόν. Σκέψου ότι παίρνω κάθε βράδυ ασπιρίνη για την πρόληψη προεκλαμψίας από την 12η εβδομάδα και είμαστε ακόμα υγιείς (22η εβδομάδα). Επίσης, έτυχε να πάρω 6 μέρες αντιβίωση 1000αρα Amoxil για την αμυγδαλίτιδα που είχα πάθει πριν 1-1.5 μήνα και όλα πήγαν καλά στη Β αυχενική. Ντεπόν και Amoxil είναι δοκιμασμένα απείρως σε έγκυες και τα χορηγούν οι γυναικολόγοι. Πάντα να παίρνεις τη συμβουλή του γιατρού σου, αλλά γενικά με αυτά τα δύο δεν υπάρχει πρόβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Αααα! Επισης η γυμναστρια μας που τυχαίνει να ειναι και μαία,μας ειπε πως ο πονοκεφαλος ειναι συνηθισμενος στις εγκυμοσυνες ;) 

Εχεις δικιο. Κ εγω σκεφτηκα να παρω αλλά αν ειναι απο την εγκυμοσυνη, μπορει να περασει κ μονο του μεχρι το βραδυ πιστευω. Οχι? Λεω να κανω κομπρεσα να δουμε αν ηρεμησει λιγο. Θελω οσο μπορω να το αποφυγω γιατι χτυπα ξυλο πες οτι αρρωστησω παραπισω κ πρεπει να παρω για 5 6 μερες ντεπον? Δεν θέλω να εχω παρει πριν.  Μπορει να σκεφτομαι χαζα αλλά θα κανω λιγη ωρα ακομα υπομονη. Κ ο Θεος μαζι μου😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Μην ανησυχείς καθόλου για το ντεπόν. Σκέψου ότι παίρνω κάθε βράδυ ασπιρίνη για την πρόληψη προεκλαμψίας από την 12η εβδομάδα και είμαστε ακόμα υγιείς (22η εβδομάδα). Επίσης, έτυχε να πάρω 6 μέρες αντιβίωση 1000αρα Amoxil για την αμυγδαλίτιδα που είχα πάθει πριν 1-1.5 μήνα και όλα πήγαν καλά στη Β αυχενική. Ντεπόν και Amoxil είναι δοκιμασμένα απείρως σε έγκυες και τα χορηγούν οι γυναικολόγοι. Πάντα να παίρνεις τη συμβουλή του γιατρού σου, αλλά γενικά με αυτά τα δύο δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ναι εχεις δικιο. Κ εμενα μου ειχε δωσει αμοξιλ 1000αρα ενας αλλος γιατρος αλλά δεν την πηρα γιατι ευτυχως δεν χρειαστηκε τελικά.   Θα προσπαθησω λιγο ακομα οσο μπορω κ αν τα βρω σκουρα θα παρω πιο μετα ενα. Νομιζω χαπι πρεπει κ οχι αναβραζον αν δεν κανω λαθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Ναι εχεις δικιο. Κ εμενα μου ειχε δωσει αμοξιλ 1000αρα ενας αλλος γιατρος αλλά δεν την πηρα γιατι ευτυχως δεν χρειαστηκε τελικά.   Θα προσπαθησω λιγο ακομα οσο μπορω κ αν τα βρω σκουρα θα παρω πιο μετα ενα. Νομιζω χαπι πρεπει κ οχι αναβραζον αν δεν κανω λαθος.

Ενας φαρμακοποιός που εμπιστευομαι πολύ μου ε΄χει πει πως οποιος γιατρός, ο,τι και να δωσει, πρώτα το εγκρινει ο γυναικολογος και μετα το παιρνουμε. Ο γυναικολογος ξερει τις ιδιαιτερότητες καθε γυναίκας και της εγκυμουσύνης για αυτο κι επιτρεπει/ απαγορευει κατά περίπτωση. 

Σχετικα με το αναβραζον ή το χάπι, δεν ξερω να σου απαντήσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Εγω δεν θελω οσο αντεχω να παρω ντεπον. Δοξα τον Θεο  δεν νιωθω κατι αλλο περα απο αυτο..! Αλλα ο πονοκεφαλος καλα κρατάει ακόμα! 

Εντάξει σε καταλαβαίνω γιατί και γω δεν είμαι υπέρ των φαρμάκων, απλά το λέω για να μην υποφέρεις γιατί μαζί με μας υποφέρουν και τα μικρά κια μας!!νομίζω αναβραζον η χάπι έινια ακριβώς το ίδιο για την εγκυμοσυνη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Marika31 είπε:

Εντάξει σε καταλαβαίνω γιατί και γω δεν είμαι υπέρ των φαρμάκων, απλά το λέω για να μην υποφέρεις γιατί μαζί με μας υποφέρουν και τα μικρά κια μας!!νομίζω αναβραζον η χάπι έινια ακριβώς το ίδιο για την εγκυμοσυνη 

Κοριτσια κάτι άλλο που ήθελα να μοιραστώ μαζί σας και ίσως κάποιες να το γνωρίζετε ηδη έιναι να μην χαιδευεται  πολύ τις κοιλίτσες σας γιατί προκαλούμε συσπασεις!! Το ξέρω από πολλούς γυναικολόγους μου το λέγανε και τότε και τωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Κοριτσια κάτι άλλο που ήθελα να μοιραστώ μαζί σας και ίσως κάποιες να το γνωρίζετε ηδη έιναι να μην χαιδευεται  πολύ τις κοιλίτσες σας γιατί προκαλούμε συσπασεις!! Το ξέρω από πολλούς γυναικολόγους μου το λέγανε και τότε και τωρα

Ισχύει! Μου το είπε και εμένα η γυναικολόγος από τον 3ο μήνα, να μη χαιδεύω την κοιλιά. Απλώνω στα πολύ γρήγορα την κρέμα για τις ραγάδες και τέλος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Ισχύει! Μου το είπε και εμένα η γυναικολόγος από τον 3ο μήνα, να μη χαιδεύω την κοιλιά. Απλώνω στα πολύ γρήγορα την κρέμα για τις ραγάδες και τέλος.

Και γω ακριβώς αυτό κάνω αγαπημένη!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Κοριτσια κάτι άλλο που ήθελα να μοιραστώ μαζί σας και ίσως κάποιες να το γνωρίζετε ηδη έιναι να μην χαιδευεται  πολύ τις κοιλίτσες σας γιατί προκαλούμε συσπασεις!! Το ξέρω από πολλούς γυναικολόγους μου το λέγανε και τότε και τωρα

πωωωωω!!! εγω  δεν το ήξερα και οταν μιλάω στο μπεμπίνι μου  χαιδευω και την κοιλίτσα μου ταυτόχρονα. Παιζει ρόλο αν ειναι πάνω από τα ρούχα η οχι? γιατι συνήθως το κάνω πανω απο τα ρουχα.
Και το βράδυ πριν κοιμηθούμε που εχουμε χαλαρώσει ακουμπάει και ο φίλος μου την κοιλίτσα για να νιώσει τίποτα, αν κουνηθεί καθόλου.. χμμμ θα το περιορίσω σίγουρα. 
Επίσης τις συσπάσεις πως τις καταλαβαίνουμε?? ειναι πονος ανυπόφορος?? γιατι πονακια μπορει να έχω καμια φορα αλλα δεν ξερω αν ειναι συσπάσεις και πως θα το ξερω, εφοσον πχ ο γιατρος μου ειχε πει απο την αρχή πως πονάκια θα εχουμε γιατι η μήτρα μεγαλώνει οπότε κραμπουλες και τραβήγματα θα νιώθουμε...Εγω πχ νιώθω φουλ οταν συκώνομαι απο οταν έχω κάτσει πολύ ωρα. Δηλαδη αν ξεχαστώ και συκωθω γρηγορα απο συνήθεια, θα νιώσω τραβηγματα πονακια και θα πρεπει να το πάω σιγά σιγα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η irini02 είπε:

πωωωωω!!! εγω  δεν το ήξερα και οταν μιλάω στο μπεμπίνι μου  χαιδευω και την κοιλίτσα μου ταυτόχρονα. Παιζει ρόλο αν ειναι πάνω από τα ρούχα η οχι? γιατι συνήθως το κάνω πανω απο τα ρουχα.
Και το βράδυ πριν κοιμηθούμε που εχουμε χαλαρώσει ακουμπάει και ο φίλος μου την κοιλίτσα για να νιώσει τίποτα, αν κουνηθεί καθόλου.. χμμμ θα το περιορίσω σίγουρα. 
Επίσης τις συσπάσεις πως τις καταλαβαίνουμε?? ειναι πονος ανυπόφορος?? γιατι πονακια μπορει να έχω καμια φορα αλλα δεν ξερω αν ειναι συσπάσεις και πως θα το ξερω, εφοσον πχ ο γιατρος μου ειχε πει απο την αρχή πως πονάκια θα εχουμε γιατι η μήτρα μεγαλώνει οπότε κραμπουλες και τραβήγματα θα νιώθουμε...Εγω πχ νιώθω φουλ οταν συκώνομαι απο οταν έχω κάτσει πολύ ωρα. Δηλαδη αν ξεχαστώ και συκωθω γρηγορα απο συνήθεια, θα νιώσω τραβηγματα πονακια και θα πρεπει να το πάω σιγά σιγα...

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο πάνω από τα ρούχα η οχι να σου πω την αλήθεια καλό είναι να μην την πειράζεις καθόλου! Πάντως αν ακουμπάς απλά το χέρι σου πάνω δεν πειράζει νομίζω, και μεις το κάνουμε, ίσα ίσα όπου νιώθουν τη ζεστασιά από το χέρι μας εκεί πηγαίνουν και ηρεμούν 😀! Κοίτα και γω αυτό με τις συσπασεις μου είναι δύσκολο να το καταλάβω, ο γιατρός μου έχει πει ότι είναι πονακια περιόδου ήπια και πετρωνει απλά η κοιλια χωρίς πόνο!! Σε καμία περίπτωση δεν είναι ανυπόφορο.τωρα τραβήγματα και άλλα πονακια λίγο πολύ όλες τα έχουμε άλλα δεν είναι αυτό οι συσπασεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!!!

Εγώ σήμερα είμαι σε μια μικρη ταραχή! Καταρχάς σχετικό με τους πονους, χθες το βραδυ είχα ξαπλώσει και εβλεπα τηλεόραση. Κάπως σαν να στραβοκατάπια, κάνω ενα ξερό βηχαλάκι κι εκει που βήχω με πιανει ενας πονος στην κοιλιά επανω δεξιά, σαν κράμπα, σαν τράβηγμα, κατουρηθηκα πανω μου απο το φοβο. Πέρασε μετά απο 2-3 λεπτά, αλλά τι να το κάνεις, τρόμαξα απειρα πολύ. 

Και δεν μου εφτανε όλο αυτό χθες, σήμερα, έχω ξυπνήσει, εχω πιει το Τ4 μου στις 8:30, ξεκινώ το φαγητό, ξεκινώ παράλληλα και την κουζίνα, νεροχύτη κτλ κι εχει περασει σχεδον 1 ώρα και δεν ε΄χω φαει γιατι ηθελα να βρασω αυγό, να ψησω ενα ψωμάκι στην τοστιερα και νιωθω κορίτσια να μου σκοτεινιάζουν τα μάτια, ευτυχω΄ς μου έκοψε και πρόλαβα και τραβηξα την κατσαρόλα κι εβγαλα την τοστίερα και παω αρον αρον στον καναπε με το ψωμάκι να βαλω κατι στο στομα μου. Μεχρι να ειδοποιησω την μητέρα να έρθει γτ ο άντρας μου ειναι 1 ώρα μακρια, είχα συνελθει. Εφαγα βέβαια το ψωμάκι με το τυρι και το αυγό, οποτε αν μου επεσε η πίεση λόγω άδειου στομαχιου, με το φαγητό θα επανήλθε... Αλλά πραγματικά, τρόμαξα, είχα ιδρώσει. Καθισα στον καναπε, σηκωσα τα πόδια μου ψηλα... Δεν λεω, ψύχραιμα αντέδρασα, αλλά τρόμαξα. Δυο τρομάρες κοντά κοντά....

Εσείς, που είστε και πιο "μεγάλες" σε εβδομάδες απο εμενα, εχετε ζάλη και τάση λιποθυμίας? Ειδα στο site του Ιασώ, οτι απο 17η εβδομάδα πάλι στα συμπτώματα λέει για ζάλη και λιποθυμια και ρε γαμωτο ειναι ο μεγαλύτερος φοβος μου. Κυρίως αν προκειται να οδηγήσω...  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...