Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η irini02 είπε:


Καλημέρα Κορίτσιααα!!!!Αν δεν κάνω λάθος σήμερα η φίλη μας η @Mummy2be έχει γενέθλια όπως ανέφερε μια άλλη στιγμή!!!!
@Mummy2be Εύχομαι τα πιο όμορφα γενέθλια!!!!! Χρόνια πολλά!, πολύχρονη, με υγεία και πολλές πολλές μαγικές και όμορφες στιγμές με αυτή την νέα ζωή που έρχεται να μας μάθει τόσα πράγματα!!!! 
Κορίτσια γιορτάζουμε κι εμείς την μέλλουσα μανούλα σήμερα, ας φάμε ένα γλυκάκι παραπάνω όσες μπορούμε ακόμα!!!!💛

@Mummy2beΧρόνια πολλααααα να τα εκατοστήσεις και ο,τι επιθυμείς!!! Με το καλό το μωράκι σου να έχετε πάντα υγεία ,τύχη και αγάπη στη ζωή σας εσύ και η οικογένεια σου❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσια γεια σας!

Χάθηκα κ εγώ με τη μετακόμιση, αλλά τώρα ηρεμήσαμε..

Να σας πω ότι προχθές έκανα αγορές για ρούχα εγκυμοσύνης και συγκεκριμένα έβγαλα κάρτα μέλους με 15 ευρώ στο Prenatal και πήρα πολύ οικονομικές denim πουκαμίσες εγκυμοσύνης (με μαλακό ζωνάκι που δένει μπροστά σα κορδελίτσα) και μπλούζες κύησης/θηλασμού. Όλα βαμβακερά και απαλά και πολύ καλές τιμές.

Επίσης, έκανα επιτέλους την αυχενική Β επιπέδου (διανύω την 22η εβδομάδα τώρα) και ευτυχώς πήγαν καλά τα πράγματα. Το πιο σημαντικό είναι ότι το μωρό δείχνει υγιές και για μένα μειώθηκε ο υψηλός κίνδυνος προεκλαμψίας (από 1/94 σε 1/938). Συνεχίζω salospir, αλλά έφυγε το πολύ άγχος. Το λέω για όσα κορίτσια είχαν "περίεργα" νούμερα στην Α αυχενική τους, να ξέρουν πως τα νούμερα αυτά αλλάζουν ΠΟΛΥ στη Β αυχενική! Ευτυχώς!

Ωστόσο συνεχίζω με τις προγεστερόνες μου 3 φορές την ημέρα ενδοκολπικά (από την 15η εβδομάδα έως σήμερα..) και ενώ ο τράχηλος έχει καλό μήκος, η γιατρός δε μου τις κόβει :( Μου λέει θέλει να φτάσω 28η εβδομάδα και μετά το συζητάμε. Όμως, η προγεστερόνη, όπως είπε ο ενδοκρινολόγος, ανεβάζει την τιμή του σακχάρου και επειδή έχω διαβήτη κύησης, δε μπορούμε εύκολα να το ρυθμίσουμε διαιτητικά και είμαι οριακά πρίν την ινσουλίνη.

Εσείς κορίτσια είχατε καθόλου συσπάσεις ως τώρα? Έχει κάνει καμία καρδιοτοκογράφημα? Και όσα κορίτσια παίρνετε ακόμα προγεστερόνη, για ποιον λόγο εσάς σας τις χορηγεί ο γιατρός?  

 

 

 

Ωωωω είσαι η πρώτη από εμάς που κάνει β επιπέδου ε;;;αντεεε τέλεια όλα!! Πολύ χάρηκα για σένα! Με γεια και τα ρουχακια σου να τα χαρείς!!!!με το καλό και το μωράκι❤️❤️

Εγώ δεν έχω συσπάσεις, νομίζω δηλαδή αλλά όλο κάτι κολλάω από τις μικρές και είμαι μονίμως με στομαχικά εντερικά προβλήματα οπότε έχω από αυτά πόνους..

Μακάρι να πέσουν και σε εμένα τα ποσοστά για προεκλαμψία γιατί κι εγώ είχα 1/100 νομίζω δεν θυμάμαι ακριβώς κάπου εκεί.. Σας επιβεβαίωσαν και το φύλο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mummy2be να τα εκατοστήσεις και με το καλο να δεχτείς το μωράκι σου ❤️🎂❤️ @Ersi85 συγχαρητήρια για τα καλά αποτελέσματα!! Προγεστερόνη παίρνω κ εγώ 2 utrogestan 200 , πρωί κ βράδυ κολπικά. Ήταν να τα σταματήσω μετά την αυχενική αλλά είχα καφέ υγρά και μου είπε ο γιατρός να συνεχίσω λόγω χαμηλού πλακούντα. Αυτή τη στιγμή που διανύω τη 19 εβδομάδα ο πλακούντας παραμένει επιχείλιος και τα συνεχίζω. Συσπάσεις δεν ξέρω αν έχω πάντως ο τράχηλος ήταν 3,6 στην αυχενική και 3,5 πριν 1 εβδ. που πήγα γιατρό. Μου έδωσε και 2 trofocard max προληπτικά και τα λαμβάνω πάνω από μήνα. Ελπίζω να ανέβει ο πλακούντας και να σταματήσουν τελείως τα καφέ (1 η 2 φορές τη βδομάδα ελάχιστη ποσότητα αλλά υπαρκτή) μπας και μου τα κόψει. Δεν αντέχω άλλο αυτή την υγρασία που αφήνουν τα υπολείμματα και ελπίζω να μη χρειαστεί να τα παίρνω μέχρι τέλους. Στη μικρή μου είχα αίμα στην 28η εβδομάδα ( τότε είχα μια χαρά πλακούντα και έγινε μάλλον από επαφη) και από τότε τα έπαιρνα ως το τέλος. Εμενα το σάκχαρο δεν μου το έχει επηρεάσει η προγεστερονη παρ ότι είχα αντίσταση στην ινσουλίνη. Ίσως γιατί τα λαμβάνω κολπικά. Αν τα πάρω από το στόμα μου προκαλούν τάση για λιποθυμία. Τις συσπάσεις πως τις κατάλαβες? Τράχηλο μετράτε συχνά διακολπικα? Εγώ κάθε φορά θέλω να τον μετράμε για να είμαι ήσυχη αν και τον βλέπει από την κοιλιά και δεν προβληματίζεται. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μιας και λέτε για τράχηλο αλήθεια εσας στην αυχενική πόσα εκατοστά ήταν;γιατί εμένα ήταν νομίζω στα 3.2 αλλά δεν μου είπανε κάτι ότι είναι κοντός. Αλλά ακούω από άλλες κοπέλες ότι είχαν κάτι 4 και αγχώνομαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσια μιας και λέτε για τράχηλο αλήθεια εσας στην αυχενική πόσα εκατοστά ήταν;γιατί εμένα ήταν νομίζω στα 3.2 αλλά δεν μου είπανε κάτι ότι είναι κοντός. Αλλά ακούω από άλλες κοπέλες ότι είχαν κάτι 4 και αγχώνομαι. 

@Mummy2be χρονια σου πολλά και καλά!! Σου εύχομαι με αγάπη να ολοκληρώσεις αυτό το ταξίδι της εγκυμοσύνης και να κρατήσεις το μοναδικό δώρο που θα αξίζει πραγματικά!!! Να χαρείς την ημέρα σου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσια μιας και λέτε για τράχηλο αλήθεια εσας στην αυχενική πόσα εκατοστά ήταν;γιατί εμένα ήταν νομίζω στα 3.2 αλλά δεν μου είπανε κάτι ότι είναι κοντός. Αλλά ακούω από άλλες κοπέλες ότι είχαν κάτι 4 και αγχώνομαι. 

Είναι μια χαρά το μήκος σου καλέ!!! Εγώ είχα 3,7 τώρα ανυπομονώ να δω και στην Β επιπέδου τι θα δείξει, αν και νομίζω στα ίδια θα είμαι ίσως και καλύτερα γτ παίρνω ακόμα προγεστερονη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσια γεια σας!

Χάθηκα κ εγώ με τη μετακόμιση, αλλά τώρα ηρεμήσαμε..

Να σας πω ότι προχθές έκανα αγορές για ρούχα εγκυμοσύνης και συγκεκριμένα έβγαλα κάρτα μέλους με 15 ευρώ στο Prenatal και πήρα πολύ οικονομικές denim πουκαμίσες εγκυμοσύνης (με μαλακό ζωνάκι που δένει μπροστά σα κορδελίτσα) και μπλούζες κύησης/θηλασμού. Όλα βαμβακερά και απαλά και πολύ καλές τιμές.

Επίσης, έκανα επιτέλους την αυχενική Β επιπέδου (διανύω την 22η εβδομάδα τώρα) και ευτυχώς πήγαν καλά τα πράγματα. Το πιο σημαντικό είναι ότι το μωρό δείχνει υγιές και για μένα μειώθηκε ο υψηλός κίνδυνος προεκλαμψίας (από 1/94 σε 1/938). Συνεχίζω salospir, αλλά έφυγε το πολύ άγχος. Το λέω για όσα κορίτσια είχαν "περίεργα" νούμερα στην Α αυχενική τους, να ξέρουν πως τα νούμερα αυτά αλλάζουν ΠΟΛΥ στη Β αυχενική! Ευτυχώς!

Ωστόσο συνεχίζω με τις προγεστερόνες μου 3 φορές την ημέρα ενδοκολπικά (από την 15η εβδομάδα έως σήμερα..) και ενώ ο τράχηλος έχει καλό μήκος, η γιατρός δε μου τις κόβει :( Μου λέει θέλει να φτάσω 28η εβδομάδα και μετά το συζητάμε. Όμως, η προγεστερόνη, όπως είπε ο ενδοκρινολόγος, ανεβάζει την τιμή του σακχάρου και επειδή έχω διαβήτη κύησης, δε μπορούμε εύκολα να το ρυθμίσουμε διαιτητικά και είμαι οριακά πρίν την ινσουλίνη.

Εσείς κορίτσια είχατε καθόλου συσπάσεις ως τώρα? Έχει κάνει καμία καρδιοτοκογράφημα? Και όσα κορίτσια παίρνετε ακόμα προγεστερόνη, για ποιον λόγο εσάς σας τις χορηγεί ο γιατρός?  

 

 

 

Κοριτσι μου υπέροχα τα νέα σου και καλορίζικο το σπίτι σας, να το χαρείτε και να περάσετε τις πιο όμορφες στιγμές!!! Συσπασεις είχα λίγες στην αρχή 3ο με 4ο μήνα τώρα από ότι λέει ο γιατρός μου δεν έχω καθόλου η κοιλιά μου είναι βαμβάκι!! Βάζω και γω ακόμα προγεστερονη από την αρχή της κύησης, θα μου την κόψει μετά την β επιπέδου δλδ σε 2 εβδομάδες αλλά και πάλι όρκο δεν παιρνω! Βάζω ακόμα γτ ηρεμεί την μήτρα και γενικά βοηθάει στον τράχηλο, έχω εντυπωσιακό μήκος 3,7 όπως λέει αλλά κακό δεν κάνει, επίσης βλέπω στα υπολείμματα που βγαίνουν υπαρχει λίγο αχνό ροζ επόμενως υπάρχει λίγο αίματακι για το οποίο είπε να μη δώσω σημασία δεν είναι κάτι, για όλους αυτούς τους λόγους λοιπόν!! Αγχώθηκα τώρα με αυτό που είπες για τον διαβήτη, αν θυμασαι έχω και γω διαβήτη κύησης και συνεχίζω με δίαιτα δεν ηξερα ότι επηρέαζει δεν μου ανέφερε τίποτα ο ενδοκρινολογος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tonia40 είπε:

@Mummy2be να τα εκατοστήσεις και με το καλο να δεχτείς το μωράκι σου ❤️🎂❤️ @Ersi85 συγχαρητήρια για τα καλά αποτελέσματα!! Προγεστερόνη παίρνω κ εγώ 2 utrogestan 200 , πρωί κ βράδυ κολπικά. Ήταν να τα σταματήσω μετά την αυχενική αλλά είχα καφέ υγρά και μου είπε ο γιατρός να συνεχίσω λόγω χαμηλού πλακούντα. Αυτή τη στιγμή που διανύω τη 19 εβδομάδα ο πλακούντας παραμένει επιχείλιος και τα συνεχίζω. Συσπάσεις δεν ξέρω αν έχω πάντως ο τράχηλος ήταν 3,6 στην αυχενική και 3,5 πριν 1 εβδ. που πήγα γιατρό. Μου έδωσε και 2 trofocard max προληπτικά και τα λαμβάνω πάνω από μήνα. Ελπίζω να ανέβει ο πλακούντας και να σταματήσουν τελείως τα καφέ (1 η 2 φορές τη βδομάδα ελάχιστη ποσότητα αλλά υπαρκτή) μπας και μου τα κόψει. Δεν αντέχω άλλο αυτή την υγρασία που αφήνουν τα υπολείμματα και ελπίζω να μη χρειαστεί να τα παίρνω μέχρι τέλους. Στη μικρή μου είχα αίμα στην 28η εβδομάδα ( τότε είχα μια χαρά πλακούντα και έγινε μάλλον από επαφη) και από τότε τα έπαιρνα ως το τέλος. Εμενα το σάκχαρο δεν μου το έχει επηρεάσει η προγεστερονη παρ ότι είχα αντίσταση στην ινσουλίνη. Ίσως γιατί τα λαμβάνω κολπικά. Αν τα πάρω από το στόμα μου προκαλούν τάση για λιποθυμία. Τις συσπάσεις πως τις κατάλαβες? Τράχηλο μετράτε συχνά διακολπικα? Εγώ κάθε φορά θέλω να τον μετράμε για να είμαι ήσυχη αν και τον βλέπει από την κοιλιά και δεν προβληματίζεται. 

 

Γειά σου τονια μου και συ έχεις πολύ καλό μηκος τραχηλου!!εγώ είχα 3,7 στην αυχενική κι από τότε δεν τον έχουμε ξανά μετρήσει γτ δεν θέλει να με ταλαιπωρεί ενδοκολπικα και δεν πολύ κανει κιόλας λόγω περιδεσης που έχω κανει. Και μεις κάθε φορά από την κοιλιά τον κοιτάμε μόνο για να δούμε ότι παραμένει κλειστός για να τον μετρήσει γίνεται μόνο από κάτω, οπότε περιμένω την β επιπέδου για να δω μήκος. Οι συσπασεις είναι όταν πετρωνει η κοιλιά σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tonia40 είπε:

@Mummy2be να τα εκατοστήσεις και με το καλο να δεχτείς το μωράκι σου ❤️🎂❤️ @Ersi85 συγχαρητήρια για τα καλά αποτελέσματα!! Προγεστερόνη παίρνω κ εγώ 2 utrogestan 200 , πρωί κ βράδυ κολπικά. Ήταν να τα σταματήσω μετά την αυχενική αλλά είχα καφέ υγρά και μου είπε ο γιατρός να συνεχίσω λόγω χαμηλού πλακούντα. Αυτή τη στιγμή που διανύω τη 19 εβδομάδα ο πλακούντας παραμένει επιχείλιος και τα συνεχίζω. Συσπάσεις δεν ξέρω αν έχω πάντως ο τράχηλος ήταν 3,6 στην αυχενική και 3,5 πριν 1 εβδ. που πήγα γιατρό. Μου έδωσε και 2 trofocard max προληπτικά και τα λαμβάνω πάνω από μήνα. Ελπίζω να ανέβει ο πλακούντας και να σταματήσουν τελείως τα καφέ (1 η 2 φορές τη βδομάδα ελάχιστη ποσότητα αλλά υπαρκτή) μπας και μου τα κόψει. Δεν αντέχω άλλο αυτή την υγρασία που αφήνουν τα υπολείμματα και ελπίζω να μη χρειαστεί να τα παίρνω μέχρι τέλους. Στη μικρή μου είχα αίμα στην 28η εβδομάδα ( τότε είχα μια χαρά πλακούντα και έγινε μάλλον από επαφη) και από τότε τα έπαιρνα ως το τέλος. Εμενα το σάκχαρο δεν μου το έχει επηρεάσει η προγεστερονη παρ ότι είχα αντίσταση στην ινσουλίνη. Ίσως γιατί τα λαμβάνω κολπικά. Αν τα πάρω από το στόμα μου προκαλούν τάση για λιποθυμία. Τις συσπάσεις πως τις κατάλαβες? Τράχηλο μετράτε συχνά διακολπικα? Εγώ κάθε φορά θέλω να τον μετράμε για να είμαι ήσυχη αν και τον βλέπει από την κοιλιά και δεν προβληματίζεται. 

 

Ευχαριστώ κορίτσι μου. Καλά αποτελέσματα σε όλες της ομαδούλας στην Β αυχενική σας, για τα όμορφα μωράκια στις κοιλίτσες σας. Γενικά, σαν εξέταση, ήταν ακριβώς η ίδια διαδικασία με την Α αυχενική.

Λοιπόν, (με προγεστερόνη συνεχόμενα από τη 15η εβδομάδα) στη Β αυχενική (προχθές) είδαμε ότι ο τράχηλός μου είναι 3.8. Μου είπε ο εμβρυομητρικός ότι αυτό οφείλεται σημαντικά στη λήψη της προγεστερόνης. Η γυναικολόγος μου δε μου μετράει καν τον τράχηλο, μόνο στην Α και Β αυχενική μου τον μέτρησαν. Μια χαρά είναι ο τράχηλός σου πάντως, εφόσον είναι πάνω απο 3.

Ναι, δυστυχώς και εγώ δεν αντέχω τα utrogestan από το στόμα, διότι είχα τρομακτικές ζαλάδες και τάσεις λιποθυμίας, όπως κ εσύ. Μόνο ενδοκολπικά, ωστόσο ο ενδοκρινολόγος είπε ότι ανεβάζουν το σάκχαρο (όποιος κ αν είναι ο τρόπος λήψης τους) και το ίδιο είπε μετά και η γυναικολόγος που με παρακολουθεί.

Τις πρόωρες συσπάσεις μου τις κατάλαβα την 14η εβδομάδα κύησης, σε εξέταση στο μηχάνημα του καρδιοτοκογράφου, όπου εκεί επιβεβαιώθηκαν. Τα συμπτώματα που είχα ήταν πονάκια χαμηλά στην κοιλιά για 1-2 μέρες και τίποτα άλλο.

Έκτοτε πηγαίνω εβδομαδιαίως και επαναλαμβάνω την ίδια εξέταση, για να ξέρουμε που βρισκόμαστε. Με την προγεστερόνη των 200mg - 3 φορές την ημέρα, σταμάτησαν οι συσπάσεις, όμως είδα και έπαθα να πείσω επιτέλους τη γιατρό να μου μειώσει τη δόση (πλέον μου χορηγεί 100mg- 3 φορές την ημέρα), αλλά με παρακολουθεί πιο στενά για τυχόν συσπάσεις. Θεωρώ πως θα σου σταματήσουν σύντομα τα καφέ. Στο 1ο τρίμηνο είχα καφέ σχεδόν για 1 μήνα, από 6η έως 14η εβδομάδα.

Μου κάνει εντύπωση που της ζήτησα να παίρνω (όπως και εσύ) των 200 mg 2 φορές την ημέρα και αρνήθηκε! Μου είπε θέλει 3 φορές την ημέρα, αλλά των 100 mg.. δεν ξέρω ακριβώς το γιατί. Φοβάται για πρόωρο τοκετό, αλλά στην Β αυχενική δε φάνηκε να κινδυνεύω τόσο (βγήκε 0.4% η πιθανότητα πρόωρου τοκετού, πριν τις 37 εβδομάδες).

Ναι, το μαγνήσιο βοηθάει στην αποτροπή των συσπάσεων και είναι πολύ καλό που το παίρνεις.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως και γω κορίτσια κουράστηκα με την προγεστερονη άσε που κοντεύω να βγάλω μούσι 😄😄έχουν αγριέψει πολύ οι τρίχες μου έχουν βγει κι άλλες και έγιναν μαύρες, είχα πάντα ξανθό χνούδι και τώρα νιώθω σαν τον χιμπατζή!! Ειδικά κοιλιά και χέρια κλάψτε με, ντρέπομαι να εμφανιστώ στον γιατρό πια 😀!! Είναι ανδρική ορμόνη η προγεστερονη και είναι φυσιολογικό είπε ο γιατρός θα φύγουν μετά τη γεννα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Κοριτσι μου υπέροχα τα νέα σου και καλορίζικο το σπίτι σας, να το χαρείτε και να περάσετε τις πιο όμορφες στιγμές!!! Συσπασεις είχα λίγες στην αρχή 3ο με 4ο μήνα τώρα από ότι λέει ο γιατρός μου δεν έχω καθόλου η κοιλιά μου είναι βαμβάκι!! Βάζω και γω ακόμα προγεστερονη από την αρχή της κύησης, θα μου την κόψει μετά την β επιπέδου δλδ σε 2 εβδομάδες αλλά και πάλι όρκο δεν παιρνω! Βάζω ακόμα γτ ηρεμεί την μήτρα και γενικά βοηθάει στον τράχηλο, έχω εντυπωσιακό μήκος 3,7 όπως λέει αλλά κακό δεν κάνει, επίσης βλέπω στα υπολείμματα που βγαίνουν υπαρχει λίγο αχνό ροζ επόμενως υπάρχει λίγο αίματακι για το οποίο είπε να μη δώσω σημασία δεν είναι κάτι, για όλους αυτούς τους λόγους λοιπόν!! Αγχώθηκα τώρα με αυτό που είπες για τον διαβήτη, αν θυμασαι έχω και γω διαβήτη κύησης και συνεχίζω με δίαιτα δεν ηξερα ότι επηρέαζει δεν μου ανέφερε τίποτα ο ενδοκρινολογος. 

Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Θα πάει τέλεια η Β αυχενική σου, είμαι σίγουρη! :) :) 

Ναι, εννοείται το θυμάμαι ότι έχεις και εσύ διαβήτη κύησης. Δεν είναι τυχαίο που παίρνουμε μακροχρόνια προγεστερόνη και κάναμε και διαβήτη, ε? Εμένα επιβεβαίωσε η γυναικολόγος μου τον ενδοκρινολόγο που με παρακολουθεί και μου είπε ότι ναι, ανεβάζει τις τιμές σακχάρου. Ωστόσο, είπε, την ενδιαφέρει πιο πολύ να προστατέψει την κύησή μου και να αποτ΄ρεψει κάποιον πρόωρο τοκετό (τουλάχιστον έως την 28η εβδομάδα), ακόμα και αν χρειαστεί να πάρω τελικά ινσουλίνη. Μου είπε χαρακτηριστικά "Τα ζυγίζουμε και αποφασίζουμε τι είναι πιο σημαντικό..". Είχα και εγώ την ελπίδα ότι τώρα που έκανα τη Β αυχενική θα μου μείωνε/σταμάταγε τις προγεστερόνες (εφόσον έχω και καλό μήκος τραχήλου), αλλά δυστυχώς μου τις συνεχίζει λέγοντάς μου ξεκάθαρα ότι ο στόχος της είναι η 28η εβδομάδα. Δηλαδή 1.5 μήνα ακόμα για μένα... Και τώρα πειραματικά μου μείωσε την περιεκτικότητα (αντί των 200 mg, μου δίνει των 100 mg, πάλι όμως 3 φορές την ημέρα ενδοκολπικά), και θα κάνω 1 με 2 καρδιοτοκογραφήματα την εβδομάδα, για να βλέπει πως πάνε οι συσπάσεις.. Όπως και εσύ, τον τελευταίο μήνα δεν είχα καθόλου συσπάσεις, αλλά με συνεχίζει..~

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσια μιας και λέτε για τράχηλο αλήθεια εσας στην αυχενική πόσα εκατοστά ήταν;γιατί εμένα ήταν νομίζω στα 3.2 αλλά δεν μου είπανε κάτι ότι είναι κοντός. Αλλά ακούω από άλλες κοπέλες ότι είχαν κάτι 4 και αγχώνομαι. 

Ο εμβρυομητρικός μου είπε οτιδήποτε πάνω από 3 είναι καλό! Άρα λογικά είσαι μια χαρά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Πάντως και γω κορίτσια κουράστηκα με την προγεστερονη άσε που κοντεύω να βγάλω μούσι 😄😄έχουν αγριέψει πολύ οι τρίχες μου έχουν βγει κι άλλες και έγιναν μαύρες, είχα πάντα ξανθό χνούδι και τώρα νιώθω σαν τον χιμπατζή!! Ειδικά κοιλιά και χέρια κλάψτε με, ντρέπομαι να εμφανιστώ στον γιατρό πια 😀!! Είναι ανδρική ορμόνη η προγεστερονη και είναι φυσιολογικό είπε ο γιατρός θα φύγουν μετά τη γεννα

Τα ίδια και εγώ! Γέμισα μαύρες τρίχες στο πηγούνι, αλλά είπε η αισθητικός θα φύγουν με laser, εφόσον δεν έχω πολυκυστικές ωοθήκες. Για την ώρα (κακώς) τις αφαιρώ με τσιμπιδάκι! Αλλά δε τις αντέχω.... Τα χέρια γεμάτα τρίχες και στο μουστάκι κάνω κερί ή κλωστή. Έχω άχτι να χτυπήσω όλα αυτά με laser μετά τη γέννα, γιατί αρχίζω να μην αναγνωρίζω την εικόνα μου.

Επίσης από την προγεστερόνη έβγαλα μικρά άσπρα σπυράκια (σα φραγμένοι πόροι) στα μάγουλα στο πρόσωπό μου και ενίοτε κανονικά ροζ σπυράκια, ενώ πριν δεν είχα τίποτα εκεί. Επομένως, εφόσον λαμβάνουμε ορμόνη, αυτά είναι τα επακόλουθα.. Βέβαια έχω διαβάσει πως προγεστερόνη παράγει το ίδιο το σώμα μας κατά τη διάρκεια της κύησης, οπότε δε ξέρω εάν είναι αντρική.

Υπομονη΄ κορίτσια μου, από τέλη καλοκαιριού, θα κα΄΄λλωπιστούμε... τώρα είμαστε απλά στον αγώνα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Θα πάει τέλεια η Β αυχενική σου, είμαι σίγουρη! :) :) 

Ναι, εννοείται το θυμάμαι ότι έχεις και εσύ διαβήτη κύησης. Δεν είναι τυχαίο που παίρνουμε μακροχρόνια προγεστερόνη και κάναμε και διαβήτη, ε? Εμένα επιβεβαίωσε η γυναικολόγος μου τον ενδοκρινολόγο που με παρακολουθεί και μου είπε ότι ναι, ανεβάζει τις τιμές σακχάρου. Ωστόσο, είπε, την ενδιαφέρει πιο πολύ να προστατέψει την κύησή μου και να αποτ΄ρεψει κάποιον πρόωρο τοκετό (τουλάχιστον έως την 28η εβδομάδα), ακόμα και αν χρειαστεί να πάρω τελικά ινσουλίνη. Μου είπε χαρακτηριστικά "Τα ζυγίζουμε και αποφασίζουμε τι είναι πιο σημαντικό..". Είχα και εγώ την ελπίδα ότι τώρα που έκανα τη Β αυχενική θα μου μείωνε/σταμάταγε τις προγεστερόνες (εφόσον έχω και καλό μήκος τραχήλου), αλλά δυστυχώς μου τις συνεχίζει λέγοντάς μου ξεκάθαρα ότι ο στόχος της είναι η 28η εβδομάδα. Δηλαδή 1.5 μήνα ακόμα για μένα... Και τώρα πειραματικά μου μείωσε την περιεκτικότητα (αντί των 200 mg, μου δίνει των 100 mg, πάλι όμως 3 φορές την ημέρα ενδοκολπικά), και θα κάνω 1 με 2 καρδιοτοκογραφήματα την εβδομάδα, για να βλέπει πως πάνε οι συσπάσεις.. Όπως και εσύ, τον τελευταίο μήνα δεν είχα καθόλου συσπάσεις, αλλά με συνεχίζει..~

Κατάλαβα!!! Γιατί όμως σου χορηγεί τέτοια ποσότητα?? Μήπως παίζει αυτό ρολο?? Μόλις κοίταξα την δική μου και παίρνω 80 mg ημερησίως λες να έχω θέμα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Τα ίδια και εγώ! Γέμισα μαύρες τρίχες στο πηγούνι, αλλά είπε η αισθητικός θα φύγουν με laser, εφόσον δεν έχω πολυκυστικές ωοθήκες. Για την ώρα (κακώς) τις αφαιρώ με τσιμπιδάκι! Αλλά δε τις αντέχω.... Τα χέρια γεμάτα τρίχες και στο μουστάκι κάνω κερί ή κλωστή. Έχω άχτι να χτυπήσω όλα αυτά με laser μετά τη γέννα, γιατί αρχίζω να μην αναγνωρίζω την εικόνα μου.

Επίσης από την προγεστερόνη έβγαλα μικρά άσπρα σπυράκια (σα φραγμένοι πόροι) στα μάγουλα στο πρόσωπό μου και ενίοτε κανονικά ροζ σπυράκια, ενώ πριν δεν είχα τίποτα εκεί. Επομένως, εφόσον λαμβάνουμε ορμόνη, αυτά είναι τα επακόλουθα.. Βέβαια έχω διαβάσει πως προγεστερόνη παράγει το ίδιο το σώμα μας κατά τη διάρκεια της κύησης, οπότε δε ξέρω εάν είναι αντρική.

Υπομονη΄ κορίτσια μου, από τέλη καλοκαιριού, θα κα΄΄λλωπιστούμε... τώρα είμαστε απλά στον αγώνα!

Και συ τα ίδια ε?? Και γω με τσιμπίδα κι βγάζω ότι μπορώ για τα υπόλοιπα  δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κατι!!!τι τραβάμε βρε κορίτσια...😄😄 Αχχχ!!! Δεν πειράζει ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Κατάλαβα!!! Γιατί όμως σου χορηγεί τέτοια ποσότητα?? Μήπως παίζει αυτό ρολο?? Μόλις κοίταξα την δική μου και παίρνω 80 mg ημερησίως λες να έχω θέμα? 

Όχι, κανένα. Μάλλον στα δίνει για μια απλή "συντήρηση", ενώ εμένα σαν προληπτική θεραπεία, για τις συσπάσεις που είχα εμφανίσει παλιότερα. Με έχει πάρει από φόβο και με πάει αγκαζέ με 3 προγεστερόνες την ημέρα. Εσένα με των 80 mg, πόσα χάπια την ημέρα σου δίνει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Και συ τα ίδια ε?? Και γω με τσιμπίδα κι βγάζω ότι μπορώ για τα υπόλοιπα  δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κατι!!!τι τραβάμε βρε κορίτσια...😄😄 Αχχχ!!! Δεν πειράζει ❤️

Το τι τραβάμε αααααστο!! Μόνη μου και εγώ ο,τι μπορώ, γιατί ακόμα σε αισθητικούς δεν πάω, εφόσον δε μου επιτρέπει η γυναικολόγος μου να κάνω το αντιγριπικό και οι μισοί γύρω μας περνάνε γριπούλες... Που να πάω μα κλειστώ σε μαγαζιά, χωρίς μάσκα, με κόσμο να μπαινοβγαίνει, θέρμανση και κλειστά παράθυρα? 

Υπομονή... και για ό,τι τρίχα μπορεί να αφαιρέσει το δικό μας χέρι, ευγνωμονώ! :D 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Όχι, κανένα. Μάλλον στα δίνει για μια απλή "συντήρηση", ενώ εμένα σαν προληπτική θεραπεία, για τις συσπάσεις που είχα εμφανίσει παλιότερα. Με έχει πάρει από φόβο και με πάει αγκαζέ με 3 προγεστερόνες την ημέρα. Εσένα με των 80 mg, πόσα χάπια την ημέρα σου δίνει?

Υπομονή τότε βρε κορίτσι μου, ίσως υπερβάλλον οι γιατροί μας κάποιες φορές αλλά πιστεύω ότι σε καλό μας βγαίνει, και με τον διαβήτη εμένα το έχουν κάνει ολόκληρο θέμα με τιμή 98,τεσπα!!δεν παιρνώ χαπι, ενδοκολπικα μόνο ένα εμβολο την ημερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Το τι τραβάμε αααααστο!! Μόνη μου και εγώ ο,τι μπορώ, γιατί ακόμα σε αισθητικούς δεν πάω, εφόσον δε μου επιτρέπει η γυναικολόγος μου να κάνω το αντιγριπικό και οι μισοί γύρω μας περνάνε γριπούλες... Που να πάω μα κλειστώ σε μαγαζιά, χωρίς μάσκα, με κόσμο να μπαινοβγαίνει, θέρμανση και κλειστά παράθυρα? 

Υπομονή... και για ό,τι τρίχα μπορεί να αφαιρέσει το δικό μας χέρι, ευγνωμονώ! :D 

Είσαι δική μου εσυ😄 και γω αυτά σκέφτομαι με τις γριπες και δεν πάω πουθενά κι όλοι μου λένε πως υπερβάλλω και ότι δεν είμαι άρρωστη έγκυος είμαι και κάτι τέτοια χάζα... Άσχετα!!!εννοείται πως πρέπει να προσέχουμε, εννοείται πως πρέπει να υπομεινουμε ότι μα ότι μας βρίσκει, όλα γιαυτα τα νινακια πια ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω κοριτσια απο χτες εχω εναν πονοκεφαλο που δεν περναει... δεν εχω παρει ντεπον. Εκανα κ εμετο κ 2 3 καλα φτερνισματα. Ευχομαι να μην εχω κρυωσει κ να ειναι κατι περαστικό στο ποδι που λεμε. Γιατι αγχωθηκα μιας κ δεν θελω να παρω φαρμακα. 

Τωρα σημερα θα πιω ενα σουπερ ζεστο γαλα κ θα κανω κ μια σούπα κ ευχομαι να ειμαι τυχερή!  Οποια ξερει κανενα γιατροσοφι χωρις φαρμακα να μου πειτε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Εγω κοριτσια απο χτες εχω εναν πονοκεφαλο που δεν περναει... δεν εχω παρει ντεπον. Εκανα κ εμετο κ 2 3 καλα φτερνισματα. Ευχομαι να μην εχω κρυωσει κ να ειναι κατι περαστικό στο ποδι που λεμε. Γιατι αγχωθηκα μιας κ δεν θελω να παρω φαρμακα. 

Τωρα σημερα θα πιω ενα σουπερ ζεστο γαλα κ θα κανω κ μια σούπα κ ευχομαι να ειμαι τυχερή!  Οποια ξερει κανενα γιατροσοφι χωρις φαρμακα να μου πειτε!! 

Καλημέρα κορίτσι μου και περαστικά, έχω ακριβώς το ίδιο και εγώ και ο σύζυγος και πολλά αέρια, πονοκέφαλο και ένα στομάχι χάλια, εγώ είμαι έτσι τρεις μέρες.... Πρέπει να είναι ίωση που κυκλοφορεί γιατί έχουν και στον περίγυρο μου τέτοια συμπτώματα. Περαστικά μας και πάλι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Balak455 και @Eir_ma περαστικά σας! Έχει πολλές ιωσουλες ακόμη, πιστεύω θα υποχωρήσουν, δυστυχως βέβαια ο πονοκέφαλος δεν παλεύεται, ίσως ένα ντεπονακι δε βλάπτει, ξέρω ότι μέχρι 3 των 1000/ ημερα μπορούμε να πάρουμε. Τώρα πάλι επανέρχομαι στις συσπάσεις, πονακια περιόδου νιώθω και εγώ κατά αραιά διαστήματα. Θυμάμαι την αίσθηση του πετρώματος σαν σκληρή κοιλιά χωρίς πόνο αλλά και τα πονακια περιόδου που αναφέρει η @Ersi85 ίσως να είναι συσπάσεις μερικές φορές, αυτό δεν μπορώ να το ξεχωρίσω σίγουρα. Πάντως σίγουρα αν ο τράχηλος είναι πάνω από 3 είμαστε οκ. Φοβάμαι για περιπτώσεις που διαβάζω (είμαι και μελετηρή τρομάρα μου όπως βλέπετε 🤓 ) για ξαφνική μείωση τραχήλου. Τέλος πάντων ας είμαστε αισιόδοξες και βήμα βήμα θα φτάσουμε ως την άκρη! Τις καλημέρες μου ❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Κοριτσι μου υπέροχα τα νέα σου και καλορίζικο το σπίτι σας, να το χαρείτε και να περάσετε τις πιο όμορφες στιγμές!!! Συσπασεις είχα λίγες στην αρχή 3ο με 4ο μήνα τώρα από ότι λέει ο γιατρός μου δεν έχω καθόλου η κοιλιά μου είναι βαμβάκι!! Βάζω και γω ακόμα προγεστερονη από την αρχή της κύησης, θα μου την κόψει μετά την β επιπέδου δλδ σε 2 εβδομάδες αλλά και πάλι όρκο δεν παιρνω! Βάζω ακόμα γτ ηρεμεί την μήτρα και γενικά βοηθάει στον τράχηλο, έχω εντυπωσιακό μήκος 3,7 όπως λέει αλλά κακό δεν κάνει, επίσης βλέπω στα υπολείμματα που βγαίνουν υπαρχει λίγο αχνό ροζ επόμενως υπάρχει λίγο αίματακι για το οποίο είπε να μη δώσω σημασία δεν είναι κάτι, για όλους αυτούς τους λόγους λοιπόν!! Αγχώθηκα τώρα με αυτό που είπες για τον διαβήτη, αν θυμασαι έχω και γω διαβήτη κύησης και συνεχίζω με δίαιτα δεν ηξερα ότι επηρέαζει δεν μου ανέφερε τίποτα ο ενδοκρινολογος. 

Μαρίκα μου @Marika31 αυτό που αναφέρεις για τα υπολείμματα του utrogestan και το αχνό ροζ είναι κάτι που παρατηρείς συχνά?  Γιατί εγώ βλέπω σκέτα λευκά υπολείμματα αλλά στο σερβιετακι ίσως δω σε άλλη φάση λίγο καφέ. Αν θυμάμαι και εσένα σε έχει "στο σπίτι" ο γιατρός με προσοχή. Ο λόγος ειναι τα ροζ που μου αναφέρεις ή η περίδεση? Εμένα μου είπε ότι πρέπει να προσέχω  γιατι υπάρχει κίνδυνος  αποκόλλησης λόγω του επιχείλιος πλακούντα και ότι από εκεί είναι τα καφέ. Δεν ξέρω μήπως είναι υπερβολή όμως τελικά να είμαι μονίμως στο σπίτι ξάπλα η στον καναπέ. Ο κλινοστατισμος λένε από την άλλη επιβαρύνει την κύηση, τα κιλά ανεβαίνουν (τσίμπησα άλλο 1) χωρίς να το καταλάβεις και η ψυχολογία είναι στο πάτωμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Μαρίκα μου αυτό που αναφέρεις για τα υπολείμματα του utrogestan και το αχνό ροζ είναι κάτι που παρατηρείς συχνά?  Γιατί εγώ βλέπω σκέτα λευκά υπολείμματα αλλά στο σερβιετακι ίσως δω σε άλλη φάση λίγο καφέ. Αν θυμάμαι και εσένα σε έχει "στο σπίτι" ο γιατρός με προσοχή. Ο λόγος ειναι τα ροζ που μου αναφέρεις ή η περίδεση? Εμένα μου είπε ότι πρέπει να προσέχω  γιατι υπάρχει κίνδυνος  αποκόλλησης λόγω του επιχείλιος πλακούντα και ότι από εκεί είναι τα καφέ. Δεν ξέρω μήπως είναι υπερβολή όμως τελικά να είμαι μονίμως στο σπίτι ξάπλα η στον καναπέ. Ο κλινοστατισμος λένε από την άλλη επιβαρύνει την κύηση, τα κιλά ανεβαίνουν (τσίμπησα άλλο 1) χωρίς να το καταλάβεις και η ψυχολογία είναι στο πάτωμα. 

Καλημέρα τονια μου η προγεστερονη που βάζω ενδοκολπικα είναι η vasclor, μου την δίνει ακόμη για την περιδεση και γενικά βοηθάει την μήτρα να ηρεμεί,όταν του λέω ότι βλέπω και λίγο ροζ τότε είναι που μου λέει ναα την συνεχίσω!!! Δεν βλέπω πολύ συχνά να σου πω την αλήθεια, στο πρώτο τρίμηνο είχα για 2 μήνες μετά σταμάτησε και τώρα βλέπω  1-2 φορές τον μήνα. Μου είχε πει αν βγαίνει λευκή και μπεζ είμαστε καλά αν βγαίνει ροζ, πράσινη η πολύ κιτρινωπη όχι!! Τελευταία φορά είδα την Τετάρτη που μας πέρασε το πρωί και το βράδυ και την Παρασκευή που είχαμε ραντεβού του το είπα με συμβούλεψε να μην δίνω σημασία δεν είναι κάτι ανυσηχητικο απαραίτητα εξάλλου η ποσότητα που βλέπω είναι πολύ μικρή!! Και πρώτη φορά δεν μου είπε να προσέχω και να είμαι ξάπλα, ίσα ίσα μου λέει πρέπει να περπατήσεις κ λίγο αλλιως θα πάμε σε ενέσεις για θρόμβωση, οπότε μου έχει δώσει μια ελευθερία κινήσεων να περπατάω οοσο μπορώ εγώ και να ξεκουράζομαι κατευθείαν με το που νιώθω το παραμικρο. ακόμη και έξω μπορώ να πάω, μια βόλτα με το αυτοκίνητο να οδηγεί άλλος προσεκτικά και καθόλου δουλειές! Βγήκα χθες να  περπατήσω έκανα 10 βήματα  τόσα αντέχω 😄😄 αλλά δεν πειράζει σιγά σιγά, ξεκουράζομαι, σηκώνομαι πάλι και κάπως έτσι!! Λόγω αναιμίας δεν έχω και καθόλου οξυγόνο και λαχανιαζω με το παραμικρο..... Από τώρα 😄😄😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Με το καλό να μεταφέρεις! Κι εγώ με 4ΑΑ έχω τον μπεμπουλη μου🥰 είμαι σίγουρη για την επιτυχία❤️
    • Καλησπέρα κορίτσια!! Τι κάνετε;;; Πώς είναι τα μπεμπέκια σας;; Εγώ έχω φουσκώσει αρκετά με αποτέλεσμα να μη κλείνουν παντελόνια και μπουφάν και ο μπόμπιρας μου εδώ κ δύο εβδομάδες είναι δραστήριος μέσα στην κοιλιά μου! Ξεκίνησα να τον νιώθω στις 16 εβδομάδες αρκετά νωρίς για πρώτη κύηση κ σήμερα που είμαι 18+1 τον νιώθω πλέον κ σε όρθια θέση. Πήγαμε στον γιατρό κ είναι μεγάλο μωρό με βάση τις μέρες της εξωσωματικής...στην ανάπτυξή του ήταν μπροστά 4 μέρες και τώρα φαίνεται 7 μέρες μπροστά. Επιβεβαιώνει την εμβρυολογο που 5 ημερών βλαστοκύστη μας είπε ότι εξελίσσεται δυναμικά κ μπορεί να έχει φτάσει και 6ης ημέρας τη μέρα της εμβρυομεταφοράς. Πάντως βρε κορίτσια τι όμορφα ανθρωπακια κουβαλάμε μέσα μας!!! Μου φαίνεται απίστευτο που τον νιώθω...🤰 Επίσης, έκλεισα για ραντεβού για τη β-επιπεδου σε ένα μήνα! Εσείς σε τι φάση είστε;;;
    • Γενικα βλέπω πως οι παιδίατροι έχουν τελείως άλλη τακτική με τις τροφες 🤷‍♀️ πχ εμένα στην αρχή μου είπε ότι έχει σπόρια μέσα δεν το δίνουμε όπως φράουλα ακτινίδιο ντομάτα μελιτζάνα τέτοια τα αποφεύγουμε όταν είναι πολύ μικρά  το αχλάδι βοηθάει στο έντερο από φρούτα  Κοιτα αυτά θα έχεις με την επιθυμία του φαγητού σήμερα μπορεί να τρώει κάτι και να στο κόψει απότομα να μην το θέλει καθόλου και μετά από 2-3 μήνες να αρχίσει πάλι να το τρώει δεν είναι στάνταρ αυτό ή επειδή ξεκίνησε με όρεξη να τρώει πως θα τρώει κάθε φορά με την ίδια όρεξη είναι φάσεις που παίρνανε εμενα ακόμα και τώρα είναι μερες που τρώει καλά και άλλες πάλι όχι  Με τα κακα περάσαμε μια μικρή φάση που έκλεγε όταν έκανε αλλά όχι τόσο πολύ όπως το περιγράφεις εσυ είχε τυχει να βγάλει λίγο αίμα μια φορά αλλά ήταν από το σφίξιμο ερεθίστηκε (είχα στείλει φωτο στην γιατρό και τα είδε ) επειδη με τα κιλά της δεν έχει θέμα να πεις ωχ αμάν να φαει σιγά σιγά θα στρώσει τώρα για την δυσκηλιοτητα δεν ξέρω να βοηθησω αλλά μου είχαν πει πως μια  μπατονέτα με λίγο ελαιόλαδο να την κανείς στο πωπω βοηθάει να ενεργηθεί βέβαια δεν ξέρω αν δουλεύει δεν το έχω δοκιμάσει εγω
    • Ευχαριστω κατ μου!!!!! ❤️😊 ελπιζω να μας πεις κι εσυ πολυ ευχαριστα νεα!!!!!! 🙏 εχε πιστη στα εμβρυακια σου!!!
    • Θα μιλήσεις με γιατρό οδοντίατρο για αρχή και με τον γυναικολόγο σου κλείσε ραντεβού να πας να σε δει ο οδοντίατρος και να δείτε τι μπορεί να κάνετε 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...