Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Εννοείται κ εγώ συμπάσχω με την @Eir_maγια αυτό όπως είπα ένιωσα τύψεις που επιβεβαιώθηκε κορίτσι σε μένα και όχι αγόρι και χάρηκα για το κοριτσι (περισσότερο). Προς Θεού δεν απολογουμαστε εδώ για τις τύψεις μας και τις σκέψεις μας, συμπάσχουμε μόνο και ζητω συγνώμη αν ακούστηκαν κάπως τα λόγια μου, σε καμία περίπτωση δεν λατρεύουμε λιγότερο τα μωρά μας. Είναι απόλυτα λογικό να έχουμε τις προτιμήσεις μας και δε θα έπρεπε να αισθανόμαστε κάπως για αυτό.

οχι οχι δεν ακουστηκαν καπως τα λογια σου. Ισα ισα βασιστηκα στο σχολιο σου για να δώσω περισσοτερη εμφαση μιας κι εγω ειχα την μικρη μου απογοητευση και εινια φυσιολογικό και αυτό ακομα αλλα ολα καλα. Ολα τα μωρακια μας τα αγαπαμε τοσο πολύ και μονο εμεις ξερουμε ποσο πολύ τα θέλαμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Έλα κορίτσι μου καλά που μου το θυμισες. Ναι τον ρώτησα και μου είπε ότι θα το συνεχίσουμε κανονικά προς το παρόν. Μου λέει ότι το δίνει σε τόσες εγκυμοσύνες πόσα χρόνια και δεν έχει πάθει κανένα μωράκι ούτε καμία μαμά τίποτα. Εντάξει εγώ το παίρνω και το "ξεχνάω" καμία φορά και βλέπουμε, τώρα μου έγραψε και εξετάσεις θα δείξει.

Γερα να είναι τα μωράκια μας, εσύ το πρώτο σου τι είναι;

 

Εμένα το δεύτερο κορίτσι έρχεται,  κοριτσάκι έχω ήδη,  έχω μάθει στα κορίτσια φοβόμουν λίγο το "αγόρι" και τη μεταξύ τους σχέση. Ελπίζω να μην ακούστηκα κριτική, έχεις απόλυτο δίκιο να έχεις τις προτιμήσεις σου -οπως και εγώ και όλες μας-χωρίς να σημαίνει αυτό τίποτα παραπάνω για τα συναισθήματα μας για αυτό το μωρο. Με συγχωρείς αν παρεξηγήθηκε ο γραπτός λόγος μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Καλά ακριβώς όπως τα λες... Εγώ νευρίασα και με τον άντρα μου γιατί με μάλωσε όταν είδε τα μούτρα που έκανα όταν βγήκαμε από τον γιατρό, μου λέει ο,τι και να είναι δεν θα το αγαπάμε; Αντί να ευχαριστείς τον Θεό... Και νευρίασα εννοείται ότι θα χαρώ ότι και να είναι και ευχαριστώ τον Θεό για όλα τα παιδιά μου αλλά νομίζω οι αντρες δεν μπορούν να καταλάβουν ακριβώς αυτά που νιώθουμε. Είναι και οι ορμόνες μας στη μέση τα γιγαντώνουν ολα

χαχα  ενταξει ο καθε αντρας εχει τον τρόπο του. το πηγε στο πιο σοβαρό ο δικος σου αλλά οκ.. Εγω δεν εχω παραπονο, πηγαμε να τσιμπησουμε κατι μετά αμέσως και γενικα με πείραζε, μου έκανε πλακίτσες οτι επιτέλους θα μπει και ενα δευτερο αρσενικό στο σπιτι (επειδη εχουμε κατοικιδια και ολα ειναι κορίστια!!!)...Γενικα επεφτε πειραγμα και αστειακια για να ελαφρυνει το μουντ...Η αληθεια ειναι οτι ο ιδιος το καταχάρηκε το αγόρι οπότε ηταν και σε σουπερ διάθεση!!! χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η irini02 είπε:

οχι οχι δεν ακουστηκαν καπως τα λογια σου. Ισα ισα βασιστηκα στο σχολιο σου για να δώσω περισσοτερη εμφαση μιας κι εγω ειχα την μικρη μου απογοητευση και εινια φυσιολογικό και αυτό ακομα αλλα ολα καλα. Ολα τα μωρακια μας τα αγαπαμε τοσο πολύ και μονο εμεις ξερουμε ποσο πολύ τα θέλαμε!!!

Νομιζα ότι σας αγχωσα κ σας στεναχώρησα κορίτσια και ότι ακούστηκα καπως. ❤️ Με το καλό να τα πάρουμε αγκαλιά τα μωράκια μας ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Μία που το έψαξα, αυτός είναι @Balak455

Κιεμενα στον Μαλιγιάννη με εστειλε ο γιατρός μου για την αυχενική και λογικά εκει θα κάνω και την β επιπέδου. Απο μια έρευνα που ειχα κανει πριν παμε όλοι έλεγαν οτι ειναι κορυφή και οτι πει αυτό ειναι και τελος!!! Ελεγαν για αυτον και εναν άλλον και η μονη διαφορά τους ειναι οτι ο ενας δινει dvd και φωτο ενω ο αλλος οχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Εμένα το δεύτερο κορίτσι έρχεται,  κοριτσάκι έχω ήδη,  έχω μάθει στα κορίτσια φοβόμουν λίγο το "αγόρι" και τη μεταξύ τους σχέση. Ελπίζω να μην ακούστηκα κριτική, έχεις απόλυτο δίκιο να έχεις τις προτιμήσεις σου -οπως και εγώ και όλες μας-χωρίς να σημαίνει αυτό τίποτα παραπάνω για τα συναισθήματα μας για αυτό το μωρο. Με συγχωρείς αν παρεξηγήθηκε ο γραπτός λόγος μου.

Όχι καλέ τι επικριτικη;;; Σε τι;;;ίσα ίσα είσαι ευγενεστατη. Όλες οι κοπέλες εδώ μέσα είναι διαμάντια πραγματικά. Το λέω γιατί έχω υπάρξει και σε άλλες ομάδες παλαιότερα.

Να σου πω κι εγώ τα δύο πρώτα τα ήθελα κοριτσάκια, θα ήθελα να είναι δύο αδερφούλες, αλλα τώρα το τρίτο προτιμώ αγοράκι. Ας είναι όμως ότι θέλει. Θα τα αγαπάμε εξίσου όλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η irini02 είπε:

χαχα  ενταξει ο καθε αντρας εχει τον τρόπο του. το πηγε στο πιο σοβαρό ο δικος σου αλλά οκ.. Εγω δεν εχω παραπονο, πηγαμε να τσιμπησουμε κατι μετά αμέσως και γενικα με πείραζε, μου έκανε πλακίτσες οτι επιτέλους θα μπει και ενα δευτερο αρσενικό στο σπιτι (επειδη εχουμε κατοικιδια και ολα ειναι κορίστια!!!)...Γενικα επεφτε πειραγμα και αστειακια για να ελαφρυνει το μουντ...Η αληθεια ειναι οτι ο ιδιος το καταχάρηκε το αγόρι οπότε ηταν και σε σουπερ διάθεση!!! χαχα

Χαχαχαχαχαχ, αφού έχετε όλα κοριτσάκια τα κατοικίδια όντως πρέπει να μπει και ένα αγοράκι γιατί θα υπερτερουσανε τα κορίτσια κατά πολυ. 

Μωρέ να σου πω κάτι ειδικά όταν είναι μωράκια είναι ολοιδια, πιο μετά στην εφηβια θα δούμε διάφορες πιστεύω, αγόρια κορίτσια. Γιατί μην νομίζεις ότι τα νήπια κοριτσάκια είναι αγγελούδια, είναι αυτά κάτι τερατακια 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Με το καλό κορίτσι μου να πάνε όλα καλά!!! Η αλήθεια είναι ότι εκεί που κάνουν αυχενικες έχουν πολυυυ καλύτερα μηχανήματα οπότε φαίνονται όλα πιο καθαρά...

Σε ευχαριστώ πολύ ! έτσι μου είχαν πει στην αυχενική ότι αυτοί θα το δούνε σίγουρα σε έναν μήνα ακόμη κι αν ο γιατρός δεν μπορέσει. Οπότε επειδή μου είχαν διοργανώσει gender reveal πήγα για να το μάθουμε σίγουρα 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Κιεμενα στον Μαλιγιάννη με εστειλε ο γιατρός μου για την αυχενική και λογικά εκει θα κάνω και την β επιπέδου. Απο μια έρευνα που ειχα κανει πριν παμε όλοι έλεγαν οτι ειναι κορυφή και οτι πει αυτό ειναι και τελος!!! Ελεγαν για αυτον και εναν άλλον και η μονη διαφορά τους ειναι οτι ο ενας δινει dvd και φωτο ενω ο αλλος οχι.

Αααα ο Μαλιγιαννης δινει κατι ομως? Γιατι κ εγω θελω εστω φωτογραφιες της μουριτσας της 🩷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Καλά έκανα λίγα μούτρα όταν βγήκαμε από τον γιατρό αλλά στην κυριολεξία κράτησαν δέκα λεπτά. Εκεί που είχα "χωνέψει" ότι θα κάνω αγόρι, τώρα άλλαξε και λέω οκ μπορεί να είναι και κορίτσι. Αλλά μου πήρε λίγο χρόνο η αλήθεια είναι ...

Κοριτσάκι εσύ το θυμάμαι ❤️❤️ με το καλό και να έχουν υγεία πάνω από όλα τα παιδάκια μας. Και ο,τι θέλουν ας είναι....

Μεγάλο;;;τεράστιο σαν αιωνας φαίνεται καλέ ο μήνας!!! Σε νοιωθω.. Καλά άσε εγώ τι έκανα.... Μου έκλεισε ο γιατρός μου για β επιπέδου στο μαιευτήριο την Δευτέρα 3 Απριλίου και πήρα την επόμενη μέρα και το άλλαξα για Παρασκευή 31 Μαρτίου, για να έχω να περιμένω λιγότερες μερες... Σαικο τελείως🤣🤣

Χαχαχα!! Καλά έκανες!!! Κι εγω θα έκανα το ιδιο αν με ρωτας!! :D :D

Καλα αποτελεσματα και παλι φιλη μας ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Παντως κορίτσια επειδη προσφατα διάβασα και ενα ποστ στο ινσταγκραμ για το gender disappointment που μπορεί να περνάει η μάνουλα μολις μάθει το φύλο, τα έλεγε πολύ σωστα!!! Και δεν σας κρυβω οτι ταυτίστηκα λιγο!! Ελεγε σε γενικές γραμμές πως οταν άλλο ελπιζουμε και άλλο ειναι ή μας το αλλάζουν και καπως απογοητευόμαστε δεν χρειάζεται να το πνίξουμε αυτό το συναίσθημα επειδή θα βρεθουν ολοι να πουν μα τι σε νοιάζει, την υγεία του να έχει και πως κανεις ετσι κλπ... ΕΝΤαξει, ΠΡΟΦΑΝΩ΅Σ!!!! Αλλά σε μια εποχή που παλεύουμε για να μιλάμε ελευθερα και να εκφράζουμε το συναίσθημα, καλό ειναι να αγκαλιάζουμε ακόμα και αυτό το συναίσθημα χωρις τύψεις. Λεω οτι ταυτίστηκα γιατί κι εγω ΕΝΩ δεν μας ήρθε με την πρώτη το θαυματάκι, και εχω περάσει από χίλιες δυο σκέψεις μέχρι να έρθει το θετικό τεστ...Παρολα αυτά ήθελα παρα πολύ ενα κορίτσάκι...Ειμαι της κοριτσοπαρέας. Εχω χάσει και τη μαμά μου, ηθελα πάρα πολύ να  δωσω το ονομά της, να αισθάνομαι οτι έχω κι εγω το κοριτσάκι μου οπως ειχε κι αυτή εμένα, να παίζουμε με κουκλες κλπ...Το ήθελα πααααρα πολύ!! Ωστοσο μόλις ειπε αγόρι εκεινο το απογευμα, με βαρεσαν οι ορμόνες, με πήρε λίγο απο κάτω....Ενα απογευμα κρατησε μόνο βεβαια!!!! Την αλλη μέρα ανασκουμπωθηκα, εκανα εικονές αυτοκινητάκια, φορτηγα, μπάλες και φοβερές αγκαλίτσες μαμας με γιο και μερα με την μερα αγαπαω αυτό το αγοράκι όλο και πιο πολύ ηδη και ανυπομονω να γνωριστούμε!!!!

Καλημερα!

Επιτρεψέ μου να γράψω μια απάντηση πάνω σε αυτό γιατί έχω φαει τα νιάτα μου στην πολυθρόνα του ψυχαναλυτή. Δεν αμφισβητώ καθόλου την απογοήτευση όταν ακούσεις άλλο φύλο από αυτό που περιμένεις και σαφώς η απογοήτευση είναι ένα συναίσθημα. Σαφώς μπορείς να εκφραστείς ελεύθερα, σαφώς μπορείς να βιώσεις την απογοήτευση σου. 

Ζούμε σε έναν κόσμο όμως που συνε΄χως μιλάμε για ενσυνάισθηση. Τι είναι ακριβώς η ενσυναίσθηση? Ειναι το να ταυτιστείς με τα συναισθήματα του άλλου, να τον "νιώσεις" και να προσπαθήσεις να κατανοήσεις τι είναι αυτό που τον οδηγεί να συμπεριφερθεί έτσι όπως συμπεριφέρεται. Οπότε, το να βγω εγω εδω να πω οτι ξερεις, περιμενω κοριτσι, αλλά ηθελα αγόρι, προκαλεί έναν θυμό σε μια κοπέλα που μπορει να προσπαθεί ένα χρόνο τώρα και να μην έρχεται το μωρό. Θα μου πεις ομως φιλεναδα, αυτο έρχεται σε αντίφαση με αυτό που είπες παραπανω, οτι πρεπει να βιώσω την απογοητευσή μου. Ναι! Ειναι δυο διαφορετικά πράγματα. Κι εκει έρχεται η "ισοστάθμιση". 

Εκεί ειναι που ο νοήμων άνθρωπος,ο ανθρωπος με ενσυναίσθηση πρεέπι να σκεφτεί, ότι ναι, απογοητευτηκα που έχω αγόρι, ενω ηθελα κορίτσι, αλλά κοίτα που η φίλη μου η Ελένη παλευει 2 χρόνια τώρα... Κάπου εκεί λοιπόν δοξάζουμε το Θεό, όσες πιστευουμε τέλος πάντων και κάπου εκεί τελειώνει το θέμα. 

Προσωπικά, ξέρεις τι σκέψη έκανα και δεν ειπα ποτέ τι θέλω? 

Η πεθερά μου εχει 2 γιους, ο αντρας μου ειναι ο 2ος. Οταν εμεινε εγκυος στον αντρα μου, το 89, το φυλο το εμαθε σχεδον στον 7ο, 8ο, δεν θυμάμαι. Εχει πει λοιπόν την ιστορια, που ενώ ηθελε κορίτσι ο γιατρος της ειπε οτι εχει πάλι γιο, 150 φορες. Ότι έκλαιγε και έλεγε εγω ηθελα κορίτσι κι άλλες πολλές λεπτομέρειες. Ξέρεις πόση πίκρα βλέπω στα μάτια του άντρα μου? Θεωρώ λοιπόν, πως το 2023, εγώ, μια γυναίκα μορφωμένη, δεν θα επιτρέψω στον εαυτο μου τέτοιες "κουτές" σκέψεις, και πόσο μάλλον λόγια που αυριο μπορει να φτάσουν στο παιδι μου. Δεν θέλω ουτε για μια στιγμη να ακουστει στο παιδι μου, αααα η μαμά ηθελε αγορι και βγηκες εσυ. Δεν θελω ουτε για αστειο να πει ο αντρας μου στο παιδι μας "η μαμα ηταν λίγο στεναχωρημένη αλλά..." Γιατί αυτά τα αλλά δεν φευγουν απο την ψυχή. 

Και καθε φορα που λεει αυτη τη κουβέντα η πεθερούλα, γτ ειναι και κουτή, δεν "βλέπει" τα ματια του παιδιου της, εγω τον αγκαλιαζω και της λεω με στόμφο "κόρη ήθελες, αλλά έκανες εναν παλικαρο δυο μέτρα και όλοι λένε τα καλύτερα λόγια για αυτον". Θα έρθει η ώρα που θα της το πω. Όταν θα ερθει η ώρα και θα κρατησω το δικο μου μωρο στην αγκαλια μου, θα ξερω κι ακριβώς τα λόγια που θα πρεπει να της πω. 

Για αυτο λοιπόν αγαπημένες μου, αφήστε τα μούτρα. Δεχτείτε το μικρο θαυματάκι που μεγαλώνει στις κοιλιές μας και δοξάστε το Θεό που το ζουμε όλο αυτό γιατί ακούμε τόσες ιστοριες καθημερινα... Πολλές απο εμάς εχουμε και στην καμπουρα μας μια ασχημη ιστορια. Πάμε ολες μαζι ένα χαδάκι στην κοιλίτσα μας κι ενα δυνατό σ'αγαπώ μπεμπίνι μου ❤️ τόσο δυνατό που να φτάσει σε αυτη την μικρή καρδουλα ❤️ 

Φευγω τωρα, παω να σκουπισω τα δακρυα μου!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα!

Επιτρεψέ μου να γράψω μια απάντηση πάνω σε αυτό γιατί έχω φαει τα νιάτα μου στην πολυθρόνα του ψυχαναλυτή. Δεν αμφισβητώ καθόλου την απογοήτευση όταν ακούσεις άλλο φύλο από αυτό που περιμένεις και σαφώς η απογοήτευση είναι ένα συναίσθημα. Σαφώς μπορείς να εκφραστείς ελεύθερα, σαφώς μπορείς να βιώσεις την απογοήτευση σου. 

Ζούμε σε έναν κόσμο όμως που συνε΄χως μιλάμε για ενσυνάισθηση. Τι είναι ακριβώς η ενσυναίσθηση? Ειναι το να ταυτιστείς με τα συναισθήματα του άλλου, να τον "νιώσεις" και να προσπαθήσεις να κατανοήσεις τι είναι αυτό που τον οδηγεί να συμπεριφερθεί έτσι όπως συμπεριφέρεται. Οπότε, το να βγω εγω εδω να πω οτι ξερεις, περιμενω κοριτσι, αλλά ηθελα αγόρι, προκαλεί έναν θυμό σε μια κοπέλα που μπορει να προσπαθεί ένα χρόνο τώρα και να μην έρχεται το μωρό. Θα μου πεις ομως φιλεναδα, αυτο έρχεται σε αντίφαση με αυτό που είπες παραπανω, οτι πρεπει να βιώσω την απογοητευσή μου. Ναι! Ειναι δυο διαφορετικά πράγματα. Κι εκει έρχεται η "ισοστάθμιση". 

Εκεί ειναι που ο νοήμων άνθρωπος,ο ανθρωπος με ενσυναίσθηση πρεέπι να σκεφτεί, ότι ναι, απογοητευτηκα που έχω αγόρι, ενω ηθελα κορίτσι, αλλά κοίτα που η φίλη μου η Ελένη παλευει 2 χρόνια τώρα... Κάπου εκεί λοιπόν δοξάζουμε το Θεό, όσες πιστευουμε τέλος πάντων και κάπου εκεί τελειώνει το θέμα. 

Προσωπικά, ξέρεις τι σκέψη έκανα και δεν ειπα ποτέ τι θέλω? 

Η πεθερά μου εχει 2 γιους, ο αντρας μου ειναι ο 2ος. Οταν εμεινε εγκυος στον αντρα μου, το 89, το φυλο το εμαθε σχεδον στον 7ο, 8ο, δεν θυμάμαι. Εχει πει λοιπόν την ιστορια, που ενώ ηθελε κορίτσι ο γιατρος της ειπε οτι εχει πάλι γιο, 150 φορες. Ότι έκλαιγε και έλεγε εγω ηθελα κορίτσι κι άλλες πολλές λεπτομέρειες. Ξέρεις πόση πίκρα βλέπω στα μάτια του άντρα μου? Θεωρώ λοιπόν, πως το 2023, εγώ, μια γυναίκα μορφωμένη, δεν θα επιτρέψω στον εαυτο μου τέτοιες "κουτές" σκέψεις, και πόσο μάλλον λόγια που αυριο μπορει να φτάσουν στο παιδι μου. Δεν θέλω ουτε για μια στιγμη να ακουστει στο παιδι μου, αααα η μαμά ηθελε αγορι και βγηκες εσυ. Δεν θελω ουτε για αστειο να πει ο αντρας μου στο παιδι μας "η μαμα ηταν λίγο στεναχωρημένη αλλά..." Γιατί αυτά τα αλλά δεν φευγουν απο την ψυχή. 

Και καθε φορα που λεει αυτη τη κουβέντα η πεθερούλα, γτ ειναι και κουτή, δεν "βλέπει" τα ματια του παιδιου της, εγω τον αγκαλιαζω και της λεω με στόμφο "κόρη ήθελες, αλλά έκανες εναν παλικαρο δυο μέτρα και όλοι λένε τα καλύτερα λόγια για αυτον". Θα έρθει η ώρα που θα της το πω. Όταν θα ερθει η ώρα και θα κρατησω το δικο μου μωρο στην αγκαλια μου, θα ξερω κι ακριβώς τα λόγια που θα πρεπει να της πω. 

Για αυτο λοιπόν αγαπημένες μου, αφήστε τα μούτρα. Δεχτείτε το μικρο θαυματάκι που μεγαλώνει στις κοιλιές μας και δοξάστε το Θεό που το ζουμε όλο αυτό γιατί ακούμε τόσες ιστοριες καθημερινα... Πολλές απο εμάς εχουμε και στην καμπουρα μας μια ασχημη ιστορια. Πάμε ολες μαζι ένα χαδάκι στην κοιλίτσα μας κι ενα δυνατό σ'αγαπώ μπεμπίνι μου ❤️ τόσο δυνατό που να φτάσει σε αυτη την μικρή καρδουλα ❤️ 

Φευγω τωρα, παω να σκουπισω τα δακρυα μου!!!! 

Καλημέρα!!! Συμφωνώ απόλυτα και σε αυτό!!! Και ήταν και ο λόγος που διευκρίνισα ότι και εμένα αυτό το μωράκι δεν ήρθε πανεύκολα οπότε και 10 αγοράκια να μου έφερνε η ζωή ξανά και ξάνα εδώ θα ήμουν πάλι γιατι μόνο η ψυχούλα μας ξέρει πόσο πολύ το θέλαμε!! Ετσι είναι όπως τα λες όμως!! Κι εγω στην αρχη δεν έλεγα προτίμηση στο φύλο απο εδώ κι από εκεί...Η μίνι απογοητευση μου εκείνο το απογευμα έσκασε στα ξαφνικά μαζί με τις ορμόνες μου. Αλλά φυσικά μετα κούνησα το κεφάλι μου κι εγω΄ και σκέφτηκα πως εχω τον μεγαλύτερο έρωτα στη κοιλίτσα μου αυτή τη στιγμή και δεν θα άλλαζα τίποτα απολύτως!!!
Ζουμε το μεγαλύτερο θαύμα!!!!!
Ας παω κι εγω να κλαψω λίγο απο συγκρινηση πάλι, καιρό ειχαα!!! χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Αααα ο Μαλιγιαννης δινει κατι ομως? Γιατι κ εγω θελω εστω φωτογραφιες της μουριτσας της 🩷

Εγω που έκανα την αυχενική μου εκέι ΝΑΙ πήρα ολοκληρο ντοσιέ με τους υπερήχους, απο δεξια απο αριστερα απο περα βρέχει , χαχα.. και φυσικά και το dvd!!!!....Μια χαρα!!!  Λογικά θα με στείλει και για την β επιπε΄δου εκει. Ηταν καλός, καθησυχαστικός , σίγουρος, με αυτοπεποίθηση, τα λέει μπαμ και σταρατα, δεν εχει πολύ μπιρι μπιρι και σάλτσες... Αφου στην αρρχή αρχή , με το που εβαλε το τζελ στη κοιλιά μου και μέχρι να εντοπίσει το μωρακι μας, δεν μιλάγε και ο φίλος μου τα χρειάστηκε!!!χαχαχ Αλλά γενικα πολύ καλός, εγω έμεινα ευχαριστημένη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η irini02 είπε:

Εγω που έκανα την αυχενική μου εκέι ΝΑΙ πήρα ολοκληρο ντοσιέ με τους υπερήχους, απο δεξια απο αριστερα απο περα βρέχει , χαχα.. και φυσικά και το dvd!!!!....Μια χαρα!!!  Λογικά θα με στείλει και για την β επιπε΄δου εκει. Ηταν καλός, καθησυχαστικός , σίγουρος, με αυτοπεποίθηση, τα λέει μπαμ και σταρατα, δεν εχει πολύ μπιρι μπιρι και σάλτσες... Αφου στην αρρχή αρχή , με το που εβαλε το τζελ στη κοιλιά μου και μέχρι να εντοπίσει το μωρακι μας, δεν μιλάγε και ο φίλος μου τα χρειάστηκε!!!χαχαχ Αλλά γενικα πολύ καλός, εγω έμεινα ευχαριστημένη.

Α τελεια υπεροχα! Οποτε να κλεισω το ραντεβου μου κ εγω!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η irini02 είπε:

Καλημέρα!!! Συμφωνώ απόλυτα και σε αυτό!!! Και ήταν και ο λόγος που διευκρίνισα ότι και εμένα αυτό το μωράκι δεν ήρθε πανεύκολα οπότε και 10 αγοράκια να μου έφερνε η ζωή ξανά και ξάνα εδώ θα ήμουν πάλι γιατι μόνο η ψυχούλα μας ξέρει πόσο πολύ το θέλαμε!! Ετσι είναι όπως τα λες όμως!! Κι εγω στην αρχη δεν έλεγα προτίμηση στο φύλο απο εδώ κι από εκεί...Η μίνι απογοητευση μου εκείνο το απογευμα έσκασε στα ξαφνικά μαζί με τις ορμόνες μου. Αλλά φυσικά μετα κούνησα το κεφάλι μου κι εγω΄ και σκέφτηκα πως εχω τον μεγαλύτερο έρωτα στη κοιλίτσα μου αυτή τη στιγμή και δεν θα άλλαζα τίποτα απολύτως!!!
Ζουμε το μεγαλύτερο θαύμα!!!!!
Ας παω κι εγω να κλαψω λίγο απο συγκρινηση πάλι, καιρό ειχαα!!! χαχα

Μην νιώθεις ενοχή επειδή στεναχωρήθηκες. Στεναχωρηθηκες, παει τώρα. Απο εδω και περα ομως οι σκέψεις σου θα ειναι άλλες όμως!

Σχετικά με την συγκίνηση, ε΄γω που δεν εκλαιγα ποτε, τωρα με το παραμικρο νααα τα κλαματα!! Ατιμες ορμονες!! Κανουν  το τοσο, άλλο τόσο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η irini02 είπε:

Εγω που έκανα την αυχενική μου εκέι ΝΑΙ πήρα ολοκληρο ντοσιέ με τους υπερήχους, απο δεξια απο αριστερα απο περα βρέχει , χαχα.. και φυσικά και το dvd!!!!....Μια χαρα!!!  Λογικά θα με στείλει και για την β επιπε΄δου εκει. Ηταν καλός, καθησυχαστικός , σίγουρος, με αυτοπεποίθηση, τα λέει μπαμ και σταρατα, δεν εχει πολύ μπιρι μπιρι και σάλτσες... Αφου στην αρρχή αρχή , με το που εβαλε το τζελ στη κοιλιά μου και μέχρι να εντοπίσει το μωρακι μας, δεν μιλάγε και ο φίλος μου τα χρειάστηκε!!!χαχαχ Αλλά γενικα πολύ καλός, εγω έμεινα ευχαριστημένη.

Εμενα μου ειπε η γιατρος μου να παρω ενα στικ οταν παω για την Β επιπεδου (στον ιδιο θα την κανω) για να παρω την αυχενικη γτ καλό είναι να την έχουμε για την επόμενη εγκυμοσύνη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/3/2023 at 3:38 ΜΜ, ο/η Ersi85 είπε:

Κ εγώ λόγω αλλαγής γιατρού στην 8η εβδομάδα, η νέα γιατρός ζήτησε να κάνω όλες τις εξετάσεις και μέσα σε αυτές και την ωριαία καμπύλη σακχάρου. Την έκανα και οι τιμές μου είχαν βγει στα ανώτερα επιτρεπτά όρια για αυτό και ζήτησε να την επαναλάβω και αυτή τη φορά δίωρη καμπύλη σακχάρου. Εκεί πάλι βγήκα οριακά ψηλά και πριν λίγες μέρες την επανέλαβα εκ νέου και μου διαγνώστηκε (πλέον στην 20η μου εβδομάδα) ο διαβήτης κύησης. Είχαμε δηλαδή ενδείξεις από την 8η εβδομάδα αλλά το αφήναμε για να δούμε αν το Σάκχαρο νηστείας ξεπεράσει την τιμή 92 (όπως και έγινε) για να φτάσουμε στην τελική διάγνωση. 

 

στις On 12/3/2023 at 9:37 ΜΜ, ο/η misofeggaro είπε:

@ΙΩΑΝΝΑ1972 πως είσαι κορίτσι μου;; πότε με το καλό γεννάς;;

Γεια σου misofeggaro, νωρις ειναι ακόμα και δεν ξερω.Πιθανή ημερομηνία είναι 10 ΑΥΓΟΎΣΤΟΥ αλλά είναι με την συμπλήρωση 40 εβδομάδων, και πιστεύω ότι αυτό θα αλλάξει. Προς το παρόν περιμένω να κάνω αρχές Απριλίου την Β επιπέδου ελπίζοντας ότι θα είναι όλα καλά .Τώρα είμαι στην 20 εβδομάδα.

Εσύ τι κάνεις ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Αντε να περασουμε κ αυτο το κομματι κοριτσια κ μετα θα ειμαι στον 6ο! Εχουμε φτασει στην μεση!!

Εγω έχω ένα μήνα ακόμα για τον 6ο... 22 Μάρτιου μπαινω στον 5ο μηνα! 

Αυτο που ανυπομονω ειναι να ακουσω το μωρακι μου ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλησπερα κοριτσια!

Να σας ρωτησω... κάνετε σκέψεις για την επισκληριδιο? Δεν ξερω γιατί, αλλά με τρομάζει αρκετά η ιδέα... 

Καλησπέρα φιλεναδίτσα!!!
Λοιπον θα σου πω για την επισκληρίδιο σκέτη, δηλαδή χωρις τοκετο, μωρο κλπ.. Το χειρουργείο που εκανα για ενδομητριώση και ινομύωμα το έκανα με επισκληρίδιο, οπότε την διαδικασία που κουλουριάζεσαι και σου κανει η αναισθησιολογος κάτι στη πλατη, το έζησα κανονικότατα ήδη.. Δεν είχα κανένα θέμα, ηταν και πολύ καλή η αναισθησιολόγος , μου έλεγε βήμα βημα τι θα νιιώσω και γενικα αυτό που ένιωσα ήταν εναν μικρό ηλεκτρισμό για 1 δευτερόλεπτο...δηλαδη ενα τσιμπημα βασικά! Μετά με γυρίσαν ανασκελα πάλι και άρχισαν να κάνουν τα της επέμβασης που δεν θέλω να ξέρω! Ομως δεν ενιωσα κάτι, ουτε μούδιασμα...απλά καταλάβαινα οτι με ψαχουλευουν, με κουνανε κλπ αλλα χωρις πόνο...
Την επισκληριδιο μου την κράτησε ο γιατρός και μέχρι την επόμενη μέρα, και οποτε πατούσα ενα κουμπάκι, εριχνε λίγο φάρμακο για να μην πονάω..Ηταν πολύ μικρή η δόση, δηλαδη κουνίομουν αλλά η μια πλευρά ηταν πιο μουδιασμένη απο την άλλη. Μέχρι που την έβγαλαν εντελώς και συκωθηκα κιολας και ολα καλα. Δεν έχω κάτι απο τότε, ειμαι μια χαρα, κάνω το τρεξιμό μου οπως πριν, όλα φυσιολογικά...
Εγω επειδή ειμαι η καισαρικούλα της παρέας εδώ μέσα, ξερω οτι θα το ξαναζήσω αυτό σαν διαδικασία φαντάζομαι. Επίσης ξέρω πως στον φυσιλογικο τοκετό σου βάζουν λίγο επισκληριδιο γιατι πρέπει να νιώθεις και καποια πραγματακια ωστε να σπρωχνεις σωστά! Εσένα τι σε τρομάζει ακριβως?
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η irini02 είπε:

Καλησπέρα φιλεναδίτσα!!!
Λοιπον θα σου πω για την επισκληρίδιο σκέτη, δηλαδή χωρις τοκετο, μωρο κλπ.. Το χειρουργείο που εκανα για ενδομητριώση και ινομύωμα το έκανα με επισκληρίδιο, οπότε την διαδικασία που κουλουριάζεσαι και σου κανει η αναισθησιολογος κάτι στη πλατη, το έζησα κανονικότατα ήδη.. Δεν είχα κανένα θέμα, ηταν και πολύ καλή η αναισθησιολόγος , μου έλεγε βήμα βημα τι θα νιιώσω και γενικα αυτό που ένιωσα ήταν εναν μικρό ηλεκτρισμό για 1 δευτερόλεπτο...δηλαδη ενα τσιμπημα βασικά! Μετά με γυρίσαν ανασκελα πάλι και άρχισαν να κάνουν τα της επέμβασης που δεν θέλω να ξέρω! Ομως δεν ενιωσα κάτι, ουτε μούδιασμα...απλά καταλάβαινα οτι με ψαχουλευουν, με κουνανε κλπ αλλα χωρις πόνο...
Την επισκληριδιο μου την κράτησε ο γιατρός και μέχρι την επόμενη μέρα, και οποτε πατούσα ενα κουμπάκι, εριχνε λίγο φάρμακο για να μην πονάω..Ηταν πολύ μικρή η δόση, δηλαδη κουνίομουν αλλά η μια πλευρά ηταν πιο μουδιασμένη απο την άλλη. Μέχρι που την έβγαλαν εντελώς και συκωθηκα κιολας και ολα καλα. Δεν έχω κάτι απο τότε, ειμαι μια χαρα, κάνω το τρεξιμό μου οπως πριν, όλα φυσιολογικά...
Εγω επειδή ειμαι η καισαρικούλα της παρέας εδώ μέσα, ξερω οτι θα το ξαναζήσω αυτό σαν διαδικασία φαντάζομαι. Επίσης ξέρω πως στον φυσιλογικο τοκετό σου βάζουν λίγο επισκληριδιο γιατι πρέπει να νιώθεις και καποια πραγματακια ωστε να σπρωχνεις σωστά! Εσένα τι σε τρομάζει ακριβως?
 

Γεια σου κοριτσαρα! ❤️ 

Είχες καλή εμπειρια δηλαδή εσύ με την επισκληρίδιο. Πως συμπλήρωνε ο γιατρος? Πάλι με ένεση?

Εγω πάω για φυσιολογικό τοκετό. Η γιατρός μου ειναι υπερ του φυσιολογικου, δεν εχουμε κάποιο λόγο εως τώρα να παμε σε καισαρική και να σου πω την αληθεια δεν θα ηθελα την τομή γιατί είμαι χεστρού με κάτι τέτοια, δεν θα άντεχα να εχω ράμματα. Βεβαια, η καισαρική είναι πολιτισμός όπως λέει και η αδελφη μιας φιλης μου, αλλά δεν θα το επελεγα αν είχα το περιθώριο... 

Με τρομάζει μια περίπτωση μιας κοπελας που γνωριζω. Εκείνη, κάτι πήγε στραβά στην επισκληρίδιο, κι εκανε να περπατησει πολύ καιρο μετα.. Καταλαβαίνω πως δεν ειναι ολες οι περιπτώσεις ίδιες. Επισης, το παιδάκι της παιζει να ειναι 15 χρονων τώρα, πράγμα που σημαινει ότι αυτά αλλάζουν. Κάποτε ήταν επικινδυνη και η ολική αναισθησία.

Με τρομάζει λοιπόν αυτό, που θα μπει η ένεση στην σπονδυλική στήλη, εκεί που είναι όλα τα νεύρα μας. 

Ειμαι υπερβολική ε? 

Γενικα δεν σκεφτομαι τον τοκετο καθολου. Το μόνο σημείο που με σκαλώνει ειναι αυτό, της ένεσης αυτης...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

 

Γεια σου misofeggaro, νωρις ειναι ακόμα και δεν ξερω.Πιθανή ημερομηνία είναι 10 ΑΥΓΟΎΣΤΟΥ αλλά είναι με την συμπλήρωση 40 εβδομάδων, και πιστεύω ότι αυτό θα αλλάξει. Προς το παρόν περιμένω να κάνω αρχές Απριλίου την Β επιπέδου ελπίζοντας ότι θα είναι όλα καλά .Τώρα είμαι στην 20 εβδομάδα.

Εσύ τι κάνεις ?

@ΙΩΑΝΝΑ1972 βρηκα τυχαια ενα ποστ για υιοθεσία το 2021 όπου έγραφες οτι προσπαθουσες καιρο για μωρό αλλά δεν ερχοταν και σκεφτοσουν την υιοθεσία αλλά τωρα καταλαβαινω πως περιμενεις μωρο! 

Δεν μπορω να σου πω ποσο όμορφα ένιωσα ❤️ τι υπέροχο!! Δεν ξέρεις πόσο χάρηκα για εσένα, ειλικρινά συγκινήθηκα και σκέφτηκα ποσο πολύ σου αξιζει αυτό το μωράκι!! Με το καλο γλυκιά μου, με το καλο ❤️❤️❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Γεια σου κοριτσαρα! ❤️ 

Είχες καλή εμπειρια δηλαδή εσύ με την επισκληρίδιο. Πως συμπλήρωνε ο γιατρος? Πάλι με ένεση?

Εγω πάω για φυσιολογικό τοκετό. Η γιατρός μου ειναι υπερ του φυσιολογικου, δεν εχουμε κάποιο λόγο εως τώρα να παμε σε καισαρική και να σου πω την αληθεια δεν θα ηθελα την τομή γιατί είμαι χεστρού με κάτι τέτοια, δεν θα άντεχα να εχω ράμματα. Βεβαια, η καισαρική είναι πολιτισμός όπως λέει και η αδελφη μιας φιλης μου, αλλά δεν θα το επελεγα αν είχα το περιθώριο... 

Με τρομάζει μια περίπτωση μιας κοπελας που γνωριζω. Εκείνη, κάτι πήγε στραβά στην επισκληρίδιο, κι εκανε να περπατησει πολύ καιρο μετα.. Καταλαβαίνω πως δεν ειναι ολες οι περιπτώσεις ίδιες. Επισης, το παιδάκι της παιζει να ειναι 15 χρονων τώρα, πράγμα που σημαινει ότι αυτά αλλάζουν. Κάποτε ήταν επικινδυνη και η ολική αναισθησία.

Με τρομάζει λοιπόν αυτό, που θα μπει η ένεση στην σπονδυλική στήλη, εκεί που είναι όλα τα νεύρα μας. 

Ειμαι υπερβολική ε? 

Γενικα δεν σκεφτομαι τον τοκετο καθολου. Το μόνο σημείο που με σκαλώνει ειναι αυτό, της ένεσης αυτης...

Ακριβώς εγω είχα καλή εμπειρία γενικα και όλα καλά..Δεν το πολυ ζάλισα και τότε να σου πω την αλήθεια οπότε πήγε σουπερ. Το συμπληρωμα γινεται απευθείας... Δηλαδή οπως θα έχουμε τον καθετήρα στο χεράκι μας  και καθε τοσο σου χορηγουν τον ορό, το παυσιπονο κλπ χωρις να σε ξανατρυπάνε...έτσι γίνεται και πίσω στη πλάτη αλλά αυτόματα. Δηλαδη η ένεση μια φορα γινεται που θα περαστεί ενα πολύ πολύ μικρό σολινάκι και απο αυτό καθε τοσο η αναισθησιολογος κατα την διάρκεια του τοκετου ή του χειρουργείου συμπληρώνει..., Η διαδικασία ειναι 2 λεπτά. Εγω την επομενη μέρα, απο αυτό το σωληνάκι ειχα ενα κουμπα΄κι διπλα μου στο κρεββάτι και οποτε ενιωθα πονο το πάταγα. 
Δεν εισαι κα΄θολου υπερβολική. Ετσι ειναι, πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, κάποιες αλεργίες στο συγκεκριμένο φάρμακο, ένα λα΄θος της αναισθησιολόγου, μια ΄λάθος κίνηση δικιά μας κλπ...Πολύ λογική η ανησυχία σου. Εμένα οταν με πιάνει αυτή η σκέψη αμέσως σκέφτομαι ποσα κορίτσια αυτή τη στιγμή που μιλάμε ειναι στα μαιευτήρια της ελλάδας και γεννανε και οι περισσότερες έχουν πάρει επισκληρίδιο και ειναι θεμα ρουτίνας πια.. Αν μπορούμε να κάνουμε κάτι εμείς εκείνη την ώρα ειναι να προσπαθήσουμε να είμαστε οσο καλύτερα ακίνητες γίνεται. Και θα πεις ελα σιγα το δ΄υσκολο..στην δική μου περίπτωση τοτε ΄ήταν πανευκολο γιατι δεν με ενοχλούσε και τιποτα. Αλλά επειδη τωρα έχουμε ενα μωράκι και εκεινή την ώρα δεν ξερεις σε τι φάση εισαι και πως πας απο πόνους και συσπάσεις, φαντάζομαι οτι θελει λ΄γιο αγαπη και συγχρωνισμό με την αναισθησιολόγο για να εισαι εντελω΄ς ακίνητη. Αυτό μόνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Η γιατρός ειπε οτι το κολύμπι είναι η καλύτερη άσκηση στην εγκυμοσύνη😇!! Οποτε εκλεισα και γω διακοπές στην Καραϊβική🏝️🥥🌴!!! Αλλωστε ποια είμαι εγώ  που θα παρακούσω τις οδηγίες της γιατρού😝!!! 
    • Αμαν ρε κοριτσακι μου γλυκο!!! Τωρα είσαι καλα; Να μην ακους κανεναν κ να κανεις ότι αισθανεσαι εσυ!!
    • έχω κάποια ανδρογόνα αυξημένα όχι όλα..δεν μου είπαν κάτι για καμπύλη ζαχάρου ούτε ο γυναικολόγος ούτε ο ενδοκρινολόγος..ίσως επειδή είχα σύλληψη ασχετα αν κατέληξε σε βιοχημική.. εσένα είναι πολύ κάτω από το όριο τα ανδρογόνα;
    • Και εμένα 2η χρόνια!! Και ακρινως όπως τα λες… αν εξαιρέσεις ανάμεσα στις γιορτές που αρρώστησε με γρίπη α και την πέρασε στο πόδι κατά τ αλλά μια χαρά! Ε μια που έλεγα τι ωραία χρόνια (πέρυσι όλο άρρωστος ήταν) Ε μια που αρρωστησαμε 😂😂😂. Κορίτσι μου μπράβο για το κουράγιο σου!!! Θα κρατήσω το θετικό της υπόθεσης ότι έμεινες φυσιολογικά έγκυος,,θα ξανά έρθει σίγουρα! Χαλάρωσε και απόλαυσε τις στιγμές όπως λέγαμε και παλιά! εγώ ταλαιπωρήθηκα παρά πολύ λίγο μετά που γέννησα (ένα εξάμηνο αργότερα) μέχρι κι πρόσφατα με προβλήματα υγείας… είχα φτάσει σε σημείο που δεν μπορούσα να κουνήσω τα πόδια μου και ήταν πολύ σοκαριστικό… δοξα Το θεό βρήκαν το πρόβλημα που έχω απλά άργησαν 2 χρόνια μωρέ! Ελλάς το μεγαλείο σου θα πω εγώ! Έχω πάρει πολύ μεγάλες ποσότητες κορτιζόνης και εννοείται έβαλα κιλά αλλά μου προκάλεσε και αλλά προβλήματα.., το χειρότερο ο καταρράκτης στο μάτι,, θα περάσει και αυτό εννοείται, έχω ξεκαθαρίσει πολύ κόσμο απο την ζωη μου., περάσαμε λίγο δύσκολα και με τον άντρα μου αλλά όλα καλά τώρα ! Με έχουν πρήξει όλοι για δεύτερο παιδί αλλά ενώ τα αγαπάω πολύ τα παιδιά σε αυτή τη φάση δεν θέλω! Δεν έχω χαρεί καθόλου το παιδάκι μου με όλα αυτά και  τώρα είμαστε σε πολύ καλή φάση που απλά θέλω να απολαύσω! 
    • κορίτσι μου θύμισε μου..έκανες καθόλου τεστ ωορρηξίας; με το καλό..κάθε φορά και πιο κοντά στο σποράκι! πόσες μέρες μετά την ωορρηξία είσαι;  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...