Μετάβαση σε περιεχόμενο

Απολίνωση σαλπίγγων εμπειρία;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, είμαι έγκυος στο 4ο παιδάκι μου και μετά από 3 φυσιολογικους τοκετους, αυτή την φορά θα κάνω καισαρική ώστε η γυναικολόγος μου να προχωρήσει σε απολίνωση σαλπίγγων. Η απόφαση να μην κάνω 5ο παιδι είναι απόλυτα συνειδητή, καθώς τα 4 για εμάς είναι ιδανικά και είμαστε στο όριο, τόσο ψυχικά, όσο και οικονομικά! 

Η ερώτηση είναι η εξής και προφανώς απευθύνεται σε γυναίκες που εχουν κάνει απολίνωση: αυτή η επέμβαση, μπορεί να προκαλέσει μελλοντικές παρενέργειες; πχ πόνους κατά την ωορηξία, ή κάτι αλλο;

Αυτός είναι ο μοναδικός ενδοιασμός που έχω.

Σας ευχαριστώ πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/1/2023 at 11:53 ΜΜ, ο/η 3φορεςμαμα είπε:

Καλησπέρα σας, είμαι έγκυος στο 4ο παιδάκι μου και μετά από 3 φυσιολογικους τοκετους, αυτή την φορά θα κάνω καισαρική ώστε η γυναικολόγος μου να προχωρήσει σε απολίνωση σαλπίγγων. Η απόφαση να μην κάνω 5ο παιδι είναι απόλυτα συνειδητή, καθώς τα 4 για εμάς είναι ιδανικά και είμαστε στο όριο, τόσο ψυχικά, όσο και οικονομικά! 

Η ερώτηση είναι η εξής και προφανώς απευθύνεται σε γυναίκες που εχουν κάνει απολίνωση: αυτή η επέμβαση, μπορεί να προκαλέσει μελλοντικές παρενέργειες; πχ πόνους κατά την ωορηξία, ή κάτι αλλο;

Αυτός είναι ο μοναδικός ενδοιασμός που έχω.

Σας ευχαριστώ πολύ 

Νομίζω πρέπει να το δεις με το γιατρό σου κ να ρωτήσεις όλες τις απορίες... Πάντως φίλη μου με 4 παιδιά επίσης που έκανε τη διαδικασία (γιατί ούτε αυτή ήθελε 5ο) δεν μου έχει αναφέρει καμία ενόχληση. Το έκανε πριν περίπου 1.5 χρόνο.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...