Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δυσκολοι κολικοι- προταση για γαλα?


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια μου και καλη χρονια!! Εχω ενα μωρακι 7 εβδομαδων αλλα η καθημερινοτητα ειναι πολυ δυσκολη εδω κι 3 εβδομαδες λογω κολικων και παλινδρομησης.  Το μωρακι υποφερει και κλαιει ολη την ημερα γιατι φαινεται ξεκαθαρα οτι ποναει, ξυπναει απο πονο,  σφιγγεται, κοκκινιζει στο προσωπο κλπ εχει πολυ αερα στην κοιλια βασικα ουρλιαζει, κι εγω ειμαι ρακος ψυχολογικα.Αρκετες  φορες κλαιω μαζι του γιατι δεν ξερω πως να το βοηθησω. Να σημειωσω οτι δεν καταφερα να θηλασω ικανοποιητικα κι ετσι κανω μικτη διατροφη με κυρια βαση ομως το ξενο γαλα και το θηλασμο μονο ως συμπληρωμα. Θεωρω οτι για κολικους φταιει το ξενο γαλα.  Στην αρχη επινε το nestle nan  το αλλαξαμε τωρα σε humana HA με παιδιατρο, αλλα τα ιδια μην πω και χειροτερα. Εχετε καμια προταση για καποιο γαλα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. Στην κόρη μου έδινα novalac ac. Ξεκίνησα το ίδιο και στο γιο μου, αλλά δεν είδα να τον βοηθάει ιδιαίτερα και το γύρισα σε novalac ha. Έκανε τις κενώσεις του υδαρείς και αυτό κατά συνέπεια είχε πολύ θετική επίδραση στους κολικούς. 

Επίσης, να ξαναπώ για τη μπάλα πιλάτες. Η παλινδρομική κίνηση Βοηθάει πολύ  να ηρεμεί το μωρό. 

Όλα σε λίγο καιρό θα φαντάζουν μακρινά ❤️

Να σου ζήσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμάς ο παιδογαστρεντερολογος μας συνέστησε frisolac ac. Έκανε δουλειά σε συνδυασμό με πρεβιοτικα και συμπλήρωμα για τη χλωρίδα του εντέρου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

Καλή χρονιά!! Να χαίρεστε τα μωράκια σας!!

Εμάς οι κολικοί ξεκίνησαν απο 2 εβδομάδων και τώρα η μικρούλα μου είναι 6 εβδομαδων! Έχει πολλά αέρια και πολλεεες κενώσεις...

Πίνει το Frisolac 1 κατσικίσιο που μας είπε η παιδίατρος ότι είναι πιο εύπεπτο και τις σταγόνες BioGaia!

Επίσης, την ανακουφίζει το μασαζ στην κοιλίτσα και το να της σπρώχνω τα ποδαράκια λυγισμένα προς την κοιλίτσα της! 

Την έχω και συνέχεια στο στήθος γιατί μου είπαν ότι οι θηλαστικές κινήσεις τα ανακουφίζουν (ακόμα κι αν δεν τρώνε και απλά πιπιλάνε).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/1/2023 at 6:33 ΜΜ, ο/η Hopemumtobe είπε:

Καλημερα κοριτσια μου και καλη χρονια!! Εχω ενα μωρακι 7 εβδομαδων αλλα η καθημερινοτητα ειναι πολυ δυσκολη εδω κι 3 εβδομαδες λογω κολικων και παλινδρομησης.  Το μωρακι υποφερει και κλαιει ολη την ημερα γιατι φαινεται ξεκαθαρα οτι ποναει, ξυπναει απο πονο,  σφιγγεται, κοκκινιζει στο προσωπο κλπ εχει πολυ αερα στην κοιλια βασικα ουρλιαζει, κι εγω ειμαι ρακος ψυχολογικα.Αρκετες  φορες κλαιω μαζι του γιατι δεν ξερω πως να το βοηθησω. Να σημειωσω οτι δεν καταφερα να θηλασω ικανοποιητικα κι ετσι κανω μικτη διατροφη με κυρια βαση ομως το ξενο γαλα και το θηλασμο μονο ως συμπληρωμα. Θεωρω οτι για κολικους φταιει το ξενο γαλα.  Στην αρχη επινε το nestle nan  το αλλαξαμε τωρα σε humana HA με παιδιατρο, αλλα τα ιδια μην πω και χειροτερα. Εχετε καμια προταση για καποιο γαλα?

Καλησπέρα! Μια από τα ίδια και η δικιά μου. Εμένα έπινε κυρίως μητρικό αλλά έκανε παλινδρομησεις , εμετούς, κολικούς,  γενικά υπέφερε.  Ξεκινήσαμε το nan sensitive και είδα τεράστια διαφορά. Το πρόβλημα μόνο είναι ότι επειδή είναι έτοιμο δεν κάνει τόσες κενώσεις με αποτέλεσμα κάποιες φορές να την πονάει η κοιλιά της. Με το μητρικό μπορεί να έκανε 8 περίπου κενώσεις τη μέρα και τώρα μπορεί να κάνει μια κένωση ανά 2 με 3 μέρες,  οι οποίες κενώσεις μυρίζουν τωρα πάρα πολύ και είναι πολύ σκούρες πράσινες. Αλλά με αυτό το γάλα σωθήκαμε με τις παλινδρομησεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή χρονιά κορίτσια. 

Πέρσυ που είχαμε κι εμείς κολικούς από 3 εβδομάδων πήραμε το Humana AC και άλλαξα όλα τα μπιμπερο σε MAM για κολικούς. Επίσης πήρα τα Biogai. Είδαμε τρομερή διαφορά με όλα αυτά από την πρώτη εβδομάδα. Απλά να ξέρεις ότι όλα τα γάλατα Ac που είναι για κολικούς, κάνουν συνήθως πράσινα κακακια και είναι φυσιολογικό μην τρομάξεις. Αλλά γενικά όσο μεγαλώνει το μωρό και ωριμάζει το πεπτικό σύστημα του μωρού θα είναι και καλύτερα. Γύρω στον 3 μήνα σταμάτησε τους κολικούς νομίζω. Και ξεκινήσαμε το frisolac comfort μαζί με frisolac 1 γιατί είχαμε μεγάλο θέμα και με γουλιες και δυσκοιλιότητα και μας βοήθησε κι αυτό πάρα πολύ. Στον 5ο μήνα ηρεμήσαμε από όλα αυτά τα πεπτικά  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...