Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεν κουνιέται.


Vasil

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. 

Είμαι περίπου 26 εβδομάδων τώρα. 

Είχα αρχίσει εδώ και 2-3 εβδομάδες να νιώθω κάποιες συσπάσεις στην μήτρα μου, σαν να είναι να μας έρθει περίοδος, αλλά όχι πόνο. 

Ο γιατρός μου είχε πει πως αρχίζει το ανθρωπάκι να κινείται και αυτό είναι που νιώθω. Όσο πέρναγαν οι μέρες μπορούσα νομίζω να καταλάβω διαφορά στην αίσθηση αυτή από την αίσθηση της περιόδου. 

 

Πριν κάποιες μέρες και για μια μέρα μόνο έκανα πολύ υψηλό πυρετό. Εκείνο το βράδυ δεν το ένιωθα καθόλου (δεν ξέρω γιατί αλλά μόνο βραδιά κουνιέται. Μπορεί επειδή την μέρα κουνιέμαι κι εγώ και δεν το καταλαβαίνω.) 

Από εκείνη την ημέρα έχω την εντύπωση πως δεν είναι τόσο κινητικό όσο ήταν πιο πριν, το νιώθω αλλά πιο σπάνια και πιο άτονα. 

Ο γιατρός μου είπε από την στιγμή που δεν πονάω και δεν έχω αίμα να μην ανησυχώ. 

Εγώ ανησυχώ όμως... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vasil είπε:

Καλησπέρα σας. 

Είμαι περίπου 26 εβδομάδων τώρα. 

Είχα αρχίσει εδώ και 2-3 εβδομάδες να νιώθω κάποιες συσπάσεις στην μήτρα μου, σαν να είναι να μας έρθει περίοδος, αλλά όχι πόνο. 

Ο γιατρός μου είχε πει πως αρχίζει το ανθρωπάκι να κινείται και αυτό είναι που νιώθω. Όσο πέρναγαν οι μέρες μπορούσα νομίζω να καταλάβω διαφορά στην αίσθηση αυτή από την αίσθηση της περιόδου. 

 

Πριν κάποιες μέρες και για μια μέρα μόνο έκανα πολύ υψηλό πυρετό. Εκείνο το βράδυ δεν το ένιωθα καθόλου (δεν ξέρω γιατί αλλά μόνο βραδιά κουνιέται. Μπορεί επειδή την μέρα κουνιέμαι κι εγώ και δεν το καταλαβαίνω.) 

Από εκείνη την ημέρα έχω την εντύπωση πως δεν είναι τόσο κινητικό όσο ήταν πιο πριν, το νιώθω αλλά πιο σπάνια και πιο άτονα. 

Ο γιατρός μου είπε από την στιγμή που δεν πονάω και δεν έχω αίμα να μην ανησυχώ. 

Εγώ ανησυχώ όμως... 

Μήπως να πας να σε δει ο γιατρός; αν το νιώθεις βέβαια, ακόμα και πιο αραιά οκ θα είναι, αλλά το άγχος καλό δεν κάνει. Γενικά οι οδηγίες που μου είχαν πει όταν ήμουν έγκυος ειναι αν παρατηρήσω μεγάλη διαφορά στην κίνηση του μωρού ή δεν το νιώθω για ώρες να κάνω διαφορα που το ενεργοποιούν (πχ κάποιο γλυκό και μετά ξάπλα να δω αν το αισθάνομαι περισσότερο) ή να πάω να με δουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μόνο σίγουρο είναι πως από άγχος δυστυχώς έχω μπόλικο. 

Οσο περνάει ο καιρός πρέπει να κουνιέται πιο πολύ; 

Δηλαδή το νιώθω να κουνιέται και πριν λίγο το ένιωσα αλλά σταματάει μετά.. 

Δεν ξέρω ίσως να είναι άγχος απλά έτσι κι αλλιώς δυστυχώς έχω μπόλικο.. 

Ο γιατρός μου είπε από την στιγμή που το νιώθω δεν υπάρχει θέμα. 

Κανονικά έχω ραντεβού στις 13 του μήνα. Δεν ξέρω μήπως θα πρέπει να πάω την Δευτέρα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Vasil είπε:

Το μόνο σίγουρο είναι πως από άγχος δυστυχώς έχω μπόλικο. 

Οσο περνάει ο καιρός πρέπει να κουνιέται πιο πολύ; 

Δηλαδή το νιώθω να κουνιέται και πριν λίγο το ένιωσα αλλά σταματάει μετά.. 

Δεν ξέρω ίσως να είναι άγχος απλά έτσι κι αλλιώς δυστυχώς έχω μπόλικο.. 

Ο γιατρός μου είπε από την στιγμή που το νιώθω δεν υπάρχει θέμα. 

Κανονικά έχω ραντεβού στις 13 του μήνα. Δεν ξέρω μήπως θα πρέπει να πάω την Δευτέρα... 

Κοριτσι μου γλυκο περασα κι εγω παραμοια αγωνια μεσενα γιατι μωρακι μου δεν το ακουγα παρα πολυ συχνα οπως αλλες κοπελες, ειχα παει 2 φορες εκτακτως στο γιατρο γθα να δω τι γινεται και τελικα ηταν ολα καλα! Παρολα αυτα αν εχεις ανησυχυχια εξηγησε στο γιατρο σου οτι θες να τον δεις οπωσδηποτε γιατι ειναι κριμα να αγχωνεσαι μονη σου σπιτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/12/2022 at 2:10 ΜΜ, ο/η Vasil είπε:

Καλησπέρα σας. 

Είμαι περίπου 26 εβδομάδων τώρα. 

Είχα αρχίσει εδώ και 2-3 εβδομάδες να νιώθω κάποιες συσπάσεις στην μήτρα μου, σαν να είναι να μας έρθει περίοδος, αλλά όχι πόνο. 

Ο γιατρός μου είχε πει πως αρχίζει το ανθρωπάκι να κινείται και αυτό είναι που νιώθω. Όσο πέρναγαν οι μέρες μπορούσα νομίζω να καταλάβω διαφορά στην αίσθηση αυτή από την αίσθηση της περιόδου. 

 

Πριν κάποιες μέρες και για μια μέρα μόνο έκανα πολύ υψηλό πυρετό. Εκείνο το βράδυ δεν το ένιωθα καθόλου (δεν ξέρω γιατί αλλά μόνο βραδιά κουνιέται. Μπορεί επειδή την μέρα κουνιέμαι κι εγώ και δεν το καταλαβαίνω.) 

Από εκείνη την ημέρα έχω την εντύπωση πως δεν είναι τόσο κινητικό όσο ήταν πιο πριν, το νιώθω αλλά πιο σπάνια και πιο άτονα. 

Ο γιατρός μου είπε από την στιγμή που δεν πονάω και δεν έχω αίμα να μην ανησυχώ. 

Εγώ ανησυχώ όμως... 

Κοριτσι μου στο πρώτο μου παιδάκι άργησα να το νιώσω ε.. και ; μια χαρά 9αιδαρο έχω. Επίσης αλλο είναι να σου δώσει κλωτσιά και αλλο να κουνηθεί ελάχιστα. Μπορεί πχ να κάνεις κάτι εκείνη την ώρα και να μη νιώσεις μέχρι και την κλωτσιά επίσης παίζει ρόλο που είναι ο πλακουντας. 

Είχα και εγώ πυρετό πριν 2 εβδομάδες και επειδή έπαθα αφυδάτωση ήμουν στο νοσοκομείο το μωρο δεν επηρεάστηκε πουθενά τον είδαμε στον υπερηχο στον πυρετό δεν έχει θέμα το μωράκι. 

Πανε στον γιατρό σου να ηρεμήσεις  αλλά μην ανησυχείς λογικό είναι με τις Μέρες τους κιόλας μωράκια είναι.  Εσύ πάντα δεν χορεύεις .. 😉

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή χρονιά σε όλες και όλους μας. 

Τελικά δίκιο έχετε. Είναι με τις μέρες του και είναι φυσιολογικό και έχει ναα κάνει με το πως νιώθω και πόσο κινούμαι κι εγώ. 

Δεν νομίζω να κλωτσάει ακόμα, νομίζω κουνιέται. Δεν είμαι σίγουρη βέβαια και τι εννοούμε κλωτσάει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχθές τρόμαξα πάρα πολύ και πήγα στην εφημερία στο Αλεξάνδρα.

Ακριβώς για τον αντίθετο λόγο. Νόμιζα ότι θα βγει έξω. 

Τελικά είναι φυσιολογικά όλα αυτά απλα δεν το έχω ξαναπεράσει και είμαι και αγχώδης από την φύση μου.... 

Μου κανει πάντως εντύπωση που 48ωρα να κάνει δύο στροφές το πολύ και μετά ένα 25ωρο κοπανιεται... 

Αλλά του γιατρού δεν του φάνηκε περίεργο οπότε οκ μάλλον 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 4/1/2023 at 10:04 ΠΜ, ο/η Vasil είπε:

Εχθές τρόμαξα πάρα πολύ και πήγα στην εφημερία στο Αλεξάνδρα.

Ακριβώς για τον αντίθετο λόγο. Νόμιζα ότι θα βγει έξω. 

Τελικά είναι φυσιολογικά όλα αυτά απλα δεν το έχω ξαναπεράσει και είμαι και αγχώδης από την φύση μου.... 

Μου κανει πάντως εντύπωση που 48ωρα να κάνει δύο στροφές το πολύ και μετά ένα 25ωρο κοπανιεται... 

Αλλά του γιατρού δεν του φάνηκε περίεργο οπότε οκ μάλλον 

Κορίτσι μου καλησπέρα έχω περάσει ακριβώς τα ίδια και ακόμα και τώρα π είμαι 39 εβδομάδες και από μέρα σε μέρα περιμένω συνεχίζω να έχω ρο ίδιο άγχος για τις μέρες που κουνιέται πολύ και τις μέρες που κουνιέται λίγο,σκεψου εχω ένα μωράκι στην κοιλιτσα μου περίπου 3,500 κιλά και 50 κάτι πόντους και μ λέει η γιατρός κάλε πως κουνιέται έτσι για τον χώρο π έχει ! 😅 αφήστε μ έχει πεθάνει τα πλευρά αλλά τι πειράζει αρκεί να είναι καλά και ας με πεθαίνει στους πόνους ! Λοιπόν να ξέρεις εγώ εχω εμπρόσθιο πλακούντα όποτε παίζει ρόλο το ποσό έντονα νιώθεις τις κινήσεις του, ακόμα το ότι είσαι δραστήρια μες την ημέρα σου πάλι δεν θα το νιώθεις πολύ όπως και επίσης αν τρως γλυκά εκεί θα το δεις να τρελαίνεται στις κινήσεις γενικά να ξέρεις επειδή πηγές και στα έκτακτα όσο πιο δραστήρια είναι τα μωράκια μας στην κοιλιτσα μας τόσο πιο υγιέστατα είναι σημαίνει ότι το νευρικό τους σύστημα έχει αρχίσει και δουλεύει σωστά και αντιδρά σε ερεθίσματα ! Μην αγχώνεσαι από την στιγμή π και οι γιατροί σου σου λένε ότι όλα καλά! Απλά να παρακολουθείς τις κινήσεις του, καταλαβαίνω πάντως το άγχος σου ακόμα προσπαθώ να το διαχειριστώ εχω πάει σε πολλούς γιατρούς εξαιτίας αυτού κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης γιατι φοβόμουν κ να ξέρεις πολλά προβλήματα μας δημιουργούνται από το άγχος μας !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου @Allex11.

Οντως αυτό με την ζάχαρη το κατάλαβα πολύ καλά προεχθές. Ενώ γενικά δεν τρώω προχθές πλάκωσα ταχίνι με μέλι και είχαμε πάρτι πάλι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...