Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουλίου 2023


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! Πως είστε; Πως πάνε τα συμπτώματα και οι κοιλιτσες;

Εγώ 17+2 σήμερα, και έχω αρχίσει και βάζω κιλά με καμία αλλαγή στη διατροφή μου. Μην σας πω ότι τρώω και λιγότερο γιατί το βράδυ έχω τρομερές καούρες, οπότε μόνο σαλάτα ή γιαουρτακι νωρίς το βράδυ.

Πήγαμε και στο γιατρό χθες να δούμε το μωρό! Όλα τέλεια πάνε και από ότι μας είπε φαίνεται για κορίτσι ❤️ Πολύ χάρηκα που έμαθα επιτέλους φύλο και μπορώ να κάνω πιο συγκεκριμένα όνειρα 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vou.95 είπε:

Αααχ τι ομορφαααα.... μπραβο κοριτσι μου !!! ξεκινα τωρα να χαζευεις ροζ , φουστανακια κορδελιτσες κλπ κλπ ❤️ !!!! Εγω ειμαι 22+1 ... καναμε β επιπεδου την πεμπτηηη..!!! Θελω απλως να βρω χρονο να ψωνισω τα πρωτα φορμακια , μου φερνουν δωρακια φιλοι μου και λεω εγω δεν εχω παρει τιποτα για το παιδι μου (κακουργα μανα) χαχαχ....εχω παρει 5 κιλα εως τωρα. λεω 7 ΚΑΙ ΚΑΛΑ ακομα περιθωριο(και καλα γιατι δεν βουλωνω το στομα μου🤐 🤣)  !!! γενικα δν σταματαω να τρωω. ξεκινησα 49.9 (οταν εμαθα ειμαι εγκυος) .. ειμαι 55,1 , τωρα τα 2  τα πηρα τις τελευταιες 10 μερες   ! Συμπτωματα τιποτα προσωπικα . μονο συχνοουριααα ...κ επειδη τρ η κοιλια μεγαλωσε νιωθω απιστευτη βαρεμαρα να ξανα παω μεχρι την τουαλετα. μηπως στρωσω εκει δεν ξερω, ειδικα την νυχτα ! Παιρνεις το βραδυ σιδηρο ? Λεω μηπως σου προκαλει αυτο την καουρα  

Μπράβο! Πως πήγε η Β επιπέδου; Μια χαρά είσαι από κιλά! Κι εγώ ελπίζω να μην πάρω πολλά 😅 Μην ανησυχείς για τις αγορές μετά όλα εσύ θα τα ψωνίζεις 🤣

Παίρνω το tardyferon, δεν ξέρω αν είναι βαρύ. Τις πρώτες μέρες με είχε ενοχλήσει στο στομάχι αρκετά αλλά τώρα είναι ψιλό οκ. Το παίρνω όμως μόνο πρωί γιατί φοβάμαι τη δυσκοιλιότητα. Οι εξετάσεις μου βγήκαν καλές σε σίδηρο, οπότε ελπίζω να μην χρειαστεί να αυξήσω τη δόση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α για τη συχνοουρια διάβασα ότι να προσπαθήσουμε να πίνουμε πολύ νερό μέχρι τις 16:00 γιατί τότε το χρειάζεται και πιο πολύ το έμβρυο και μετά να μην πίνουμε πολύ, ειδικά πριν τον ύπνο. Εγώ αυτό προσπαθώ να κάνω και έχω δει διάφορα, σηκώνομαι μόνο 1 φορά το βράδυ 😅. Αλλιώς σηκωνομουν 2-3.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Αυτο επαιρνα και εγω στην αρχη μια εβδομαδα μονο , δεν αντεχα τις καουρες και τον τυμπανισμο που προκαλουσε και τα αλλαξαμε και δεν με ξανα ενοχλησε . ειτε με αδειο στομαχι ειτε οχι μου επεφτε βαρυ ..αλλα ειναι και ο οργανισμος τις καθε γυναικας.
εσυ ποτε εχεις την β' ??? ολα καλα μου ειπε αναπτυσσεται σωστα, ειναι περιπου 430 γραμμαρια . εννοειται το κοιταζα στο 4D κ ελεγα μωρε τι ομορφο που ειναιιιι(μανα κουκουβαγια πριν γεννηθει εγω χαχαχ) μου ειπε μονο ειναι χαμηλα ο πλακουντας (εχει αποσταση 1μισι εκατοστο απο τν τραχηλο)  να μη σηκωνω βαρη και θα ανεβει , αν 1 στ 100 δεν ανεβει πρεπει να γεννησω καισαρικη , αλλα δεν με νοιαζει γιατι καισαρικη θελω!
Ποσα κιλακια εχεις βαλει εσυ ? αμα το ζηταει το μπεμπε γινεται να μη φαμε?χαχα δεν γινεται 😁

 

τι τελειο θα το δοκιμασω ,αν και πλακωνω κατι σοκολατες πριν τον υπνο και διψαω χαχαχ αλλα θα το προσπαθησω ..

Αυτή τη βδομάδα θα πάρω τηλέφωνο να κανονίσω για τη Β επιπέδου. Θα το συζητήσω με τη γιατρό αυτό που λες για το σίδηρο μήπως δοκιμάσω κάποιο άλλο.

Μπράβο πολύ χαίρομαι που πάνε όλα καλά! 

Εγώ ένα κιλό έχω βάλει μέχρι στιγμής, μισό την 16η και μισό την 17η εβδομάδα. Και ελπίζω να συνεχίσει έτσι 😅 

Πρόσεχε βρε με τις σοκολάτες! Είναι και εθιστικές παναθεμα τες. Προσπάθησε να τρως κανένα πιο υγιεινό σνακ το βράδυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Πως είστε; Πως πάνε τα συμπτώματα και οι κοιλιτσες;

Εγώ 17+2 σήμερα, και έχω αρχίσει και βάζω κιλά με καμία αλλαγή στη διατροφή μου. Μην σας πω ότι τρώω και λιγότερο γιατί το βράδυ έχω τρομερές καούρες, οπότε μόνο σαλάτα ή γιαουρτακι νωρίς το βράδυ.

Πήγαμε και στο γιατρό χθες να δούμε το μωρό! Όλα τέλεια πάνε και από ότι μας είπε φαίνεται για κορίτσι ❤️ Πολύ χάρηκα που έμαθα επιτέλους φύλο και μπορώ να κάνω πιο συγκεκριμένα όνειρα 😅

Τι ωραία ☺️ με το καλό να υποδεχτειτε το κοριτσάκι σας! 

Μην αγχώνεσαι με τα κιλά, αν θες μπορείς να βρεις και ειδικό να σε βοηθήσει με τη διατροφή. Μια χαρά που τρως κάτι ελαφρύ το βράδυ απλά δωσε προσοχή αν έχουν περάσει πολλές ώρες που έφαγες βραδινό και δεν έχεις κοιμηθεί κανονικά καλό είναι να φας κάτι προ ύπνου, πχ ένα φρούτο, ένα ποτήρι γάλα κτλ 

Εγώ από συμπτώματα τίποτα...μια φουσκωμένη κοιλίτσα έχω να βλέπω και νιώθω πλέον καθημερινά τις κινήσεις του μικρού μου οπότε πλέον το χαίρομαι ακόμα περισσότερο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια.. λίγο τα φώτα σας .. 💕 εσείς που είστε λίγες βδομάδες πιο μπροστά από μένα... Κάποιες νιώσατε πονο χαμηλά ...??! 

 

Σε 2 μέρες μπαίνω σε 14η βδομάδα.. 🙏🙏 και σήμερα το πρωι ξύπνησα με έναν διαφορετικό πόνο... Όχι σαν τα κλασικά τραβήγματα που ειχαμε σε αρχές...

 

Οκ ναι τραβάνε και δεξιά αριστερά το έντερο.. αλλά έχω και χαμηλά σε μήτρα μια περίεργη αίσθηση πόνου.. σαν βάρος... και άλλαξαν και τα ούρα μου χρώμα.. είναι σχεδόν καθόλου κίτρινα ενώ δεν πινώ νερό τωρα... Και εγιναν θολά πολύ κάπως γαλακτώδη...

 

Μίλησα με εμβρυολογο (γιατί με πηρε τηλ σήμερα να μου πει πως βγήκαν όλες οι λεπτομέρειες της αυχενικής μου εξέτασης.. που Δόξα τω Θεώ όλα μια χαρά) και μου είπε δεν μας πειράζει είναι φυσιολογική η αλλαγή χρώματα ούρων αλλα και η οσμη που έχω παρατηρήσει..

 

Οπως επίσης και αυτή η διαφορά στην αίσθηση πόνου στην μητρα... λόγω αλλαγής τριμήνου.. και αλλαγής ορμονών.. με καθησυχασε.. πως είναι γιατί μπαίνω σε 2ο τρίμηνο τώρα..

 

Παρολα αυτά ειπα να μείνω καλού κακού ξαπλωμένη σήμερα...

 

Ο πόνος όλη μέρα δεν έχει αλλάξει 🙄 είναι ακριβώς ο ίδιος.. στο ίδιο σημείο..στην μήτρα... 🥺🥺 και τώρα από κάτω εχω και μια ελαφριά αίσθηση φαγουρας ξαφνικα... 🥺 Εε και έχω αρχίσει να ανησυχώ παλι.. Βέβαια θα πάρω τον γυναικολόγο μου αύριο... Αλλά ως τότε δεν θα κλείσω ματι...

 

Έχει συμβεί σε κάποια? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Veli είπε:

Κορίτσια.. λίγο τα φώτα σας .. 💕 εσείς που είστε λίγες βδομάδες πιο μπροστά από μένα... Κάποιες νιώσατε πονο χαμηλά ...??! 

 

Σε 2 μέρες μπαίνω σε 14η βδομάδα.. 🙏🙏 και σήμερα το πρωι ξύπνησα με έναν διαφορετικό πόνο... Όχι σαν τα κλασικά τραβήγματα που ειχαμε σε αρχές...

 

Οκ ναι τραβάνε και δεξιά αριστερά το έντερο.. αλλά έχω και χαμηλά σε μήτρα μια περίεργη αίσθηση πόνου.. σαν βάρος... και άλλαξαν και τα ούρα μου χρώμα.. είναι σχεδόν καθόλου κίτρινα ενώ δεν πινώ νερό τωρα... Και εγιναν θολά πολύ κάπως γαλακτώδη...

 

Μίλησα με εμβρυολογο (γιατί με πηρε τηλ σήμερα να μου πει πως βγήκαν όλες οι λεπτομέρειες της αυχενικής μου εξέτασης.. που Δόξα τω Θεώ όλα μια χαρά) και μου είπε δεν μας πειράζει είναι φυσιολογική η αλλαγή χρώματα ούρων αλλα και η οσμη που έχω παρατηρήσει..

 

Οπως επίσης και αυτή η διαφορά στην αίσθηση πόνου στην μητρα... λόγω αλλαγής τριμήνου.. και αλλαγής ορμονών.. με καθησυχασε.. πως είναι γιατί μπαίνω σε 2ο τρίμηνο τώρα..

 

Παρολα αυτά ειπα να μείνω καλού κακού ξαπλωμένη σήμερα...

 

Ο πόνος όλη μέρα δεν έχει αλλάξει 🙄 είναι ακριβώς ο ίδιος.. στο ίδιο σημείο..στην μήτρα... 🥺🥺 και τώρα από κάτω εχω και μια ελαφριά αίσθηση φαγουρας ξαφνικα... 🥺 Εε και έχω αρχίσει να ανησυχώ παλι.. Βέβαια θα πάρω τον γυναικολόγο μου αύριο... Αλλά ως τότε δεν θα κλείσω ματι...

 

Έχει συμβεί σε κάποια? 

 

Αυτή την αίσθηση βάρους χαμηλά την είχα κι εγώ για 2-3 μέρες την 15η ή την 16η εβδομάδα.κι εγώ είχα τρομάξει λίγο και είχα κάτσει στο κρεβάτι. Τελικά δεν ήταν τίποτα κακό, ξεκάθαρα φυσιολογικό! 

Τώρα για τα ούρα κυρίως γιατί αναφέρεις οσμή μπορείς αν θέλεις να κάνεις μια καλλιέργεια ούρων. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Αυτή την αίσθηση βάρους χαμηλά την είχα κι εγώ για 2-3 μέρες την 15η ή την 16η εβδομάδα.κι εγώ είχα τρομάξει λίγο και είχα κάτσει στο κρεβάτι. Τελικά δεν ήταν τίποτα κακό, ξεκάθαρα φυσιολογικό! 

Τώρα για τα ούρα κυρίως γιατί αναφέρεις οσμή μπορείς αν θέλεις να κάνεις μια καλλιέργεια ούρων. 

💕 Ευχαριστώ για την απάντηση ❤️

Είναι ο συνδυασμός που με κάνει πιο πολύ και ανυσηχω.

Σίγουρα θα κάνω μια καλλιέργεια αύριο έχεις δίκαιο 👍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Veli είπε:

Κορίτσια.. λίγο τα φώτα σας .. 💕 εσείς που είστε λίγες βδομάδες πιο μπροστά από μένα... Κάποιες νιώσατε πονο χαμηλά ...??! 

 

Σε 2 μέρες μπαίνω σε 14η βδομάδα.. 🙏🙏 και σήμερα το πρωι ξύπνησα με έναν διαφορετικό πόνο... Όχι σαν τα κλασικά τραβήγματα που ειχαμε σε αρχές...

 

Οκ ναι τραβάνε και δεξιά αριστερά το έντερο.. αλλά έχω και χαμηλά σε μήτρα μια περίεργη αίσθηση πόνου.. σαν βάρος... και άλλαξαν και τα ούρα μου χρώμα.. είναι σχεδόν καθόλου κίτρινα ενώ δεν πινώ νερό τωρα... Και εγιναν θολά πολύ κάπως γαλακτώδη...

 

Μίλησα με εμβρυολογο (γιατί με πηρε τηλ σήμερα να μου πει πως βγήκαν όλες οι λεπτομέρειες της αυχενικής μου εξέτασης.. που Δόξα τω Θεώ όλα μια χαρά) και μου είπε δεν μας πειράζει είναι φυσιολογική η αλλαγή χρώματα ούρων αλλα και η οσμη που έχω παρατηρήσει..

 

Οπως επίσης και αυτή η διαφορά στην αίσθηση πόνου στην μητρα... λόγω αλλαγής τριμήνου.. και αλλαγής ορμονών.. με καθησυχασε.. πως είναι γιατί μπαίνω σε 2ο τρίμηνο τώρα..

 

Παρολα αυτά ειπα να μείνω καλού κακού ξαπλωμένη σήμερα...

 

Ο πόνος όλη μέρα δεν έχει αλλάξει 🙄 είναι ακριβώς ο ίδιος.. στο ίδιο σημείο..στην μήτρα... 🥺🥺 και τώρα από κάτω εχω και μια ελαφριά αίσθηση φαγουρας ξαφνικα... 🥺 Εε και έχω αρχίσει να ανησυχώ παλι.. Βέβαια θα πάρω τον γυναικολόγο μου αύριο... Αλλά ως τότε δεν θα κλείσω ματι...

 

Έχει συμβεί σε κάποια? 

 

Κι εγώ είχα νιώσει τραβήγματα και βάρος αρκετό κάπου την 14η εβδομάδα, αλλά μετά από 3 μέρες περίπου πέρασε. Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο. Πάντως αφού θα δεις τον γιατρό σου αύριο μην ανησυχείς, θα σου πει αυτός με σιγουριά τι είναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Κι εγώ είχα νιώσει τραβήγματα και βάρος αρκετό κάπου την 14η εβδομάδα, αλλά μετά από 3 μέρες περίπου πέρασε. Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο. Πάντως αφού θα δεις τον γιατρό σου αύριο μην ανησυχείς, θα σου πει αυτός με σιγουριά τι είναι.

Από τα λεγόμενα σας.. καταλαβαίνω πως ίσως κρατήσει 2-3 μέρες εε??.🤔.. Οκ 😌 τουλάχιστον θα είμαι πιο προετοιμασμένη αύριο αν ξυπνήσω πάλι έτσι όπως σήμερα ...  🙃 .. ευχαριστώ κορίτσια 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Πως είστε; Πως πάνε τα συμπτώματα και οι κοιλιτσες;

Εγώ 17+2 σήμερα, και έχω αρχίσει και βάζω κιλά με καμία αλλαγή στη διατροφή μου. Μην σας πω ότι τρώω και λιγότερο γιατί το βράδυ έχω τρομερές καούρες, οπότε μόνο σαλάτα ή γιαουρτακι νωρίς το βράδυ.

Πήγαμε και στο γιατρό χθες να δούμε το μωρό! Όλα τέλεια πάνε και από ότι μας είπε φαίνεται για κορίτσι ❤️ Πολύ χάρηκα που έμαθα επιτέλους φύλο και μπορώ να κάνω πιο συγκεκριμένα όνειρα 😅

17+6 εγώ σήμερα, συνολικά έχω βάλει 1.5 κιλό από την αρχή της κύησης. Μπράβο που όλα πάνε καλά με το μωράκι σου και τέλεια που περιμένετε λογικά κοριτσάκι ❤️❤️ Το ότι πήρες κάποια κιλά, τσέκαρε αν οφείλεται σε κατακράτηση υγρών ή απλά στην ορμονική αλλαγή που περνάει το σώμα μας σε αυτή τη φάση.

Με το φύλο του μωρού έχει γίνει μεγάλο μπέρδεμα σε εμάς. Άλλα μας είπαν στις 12 εβδομάδες στην Α αυχενική, άλλα στις 15 εβδομάδες στον υπέρηχο του γυναικολόγου, άλλα χθες (στις 17 εβδομάδες) όπου μας είπαν "δείτε το και στη β αυχενική για σιγουριά".. Με λίγα λόγια θα μάθουμε το φύλο όταν θα είμαι 5 μηνών και βάλε. Εσάς κορίτσια είναι σίγουρο το φύλο του παιδιού σας, τι σας έχουν πει? Ή περιμένετε και εσείς τη β αυχενική για να είστε σίγουρες? ❤️ Εννοείται πως ανεξάρτητα από το φύλο, θα το αγαπάμε ακριβώς το ίδιο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ersi85 είπε:

Με το φύλο του μωρού έχει γίνει μεγάλο μπέρδεμα σε εμάς. Άλλα μας είπαν στις 12 εβδομάδες στην Α αυχενική, άλλα στις 15 εβδομάδες στον υπέρηχο του γυναικολόγου, άλλα χθες (στις 17 εβδομάδες) όπου μας είπαν "δείτε το και στη β αυχενική για σιγουριά".. Με λίγα λόγια θα μάθουμε το φύλο όταν θα είμαι 5 μηνών και βάλε. Εσάς κορίτσια είναι σίγουρο το φύλο του παιδιού σας, τι σας έχουν πει? Ή περιμένετε και εσείς τη β αυχενική για να είστε σίγουρες? ❤️ Εννοείται πως ανεξάρτητα από το φύλο, θα το αγαπάμε ακριβώς το ίδιο! 

Σε εμάς στην αυχενική μας είπε  ο εμβρυομητρικος ότι μια πρώτη εκτίμηση για το φύλο είναι πως έχουμε αγοράκι. Στον επόμενο υπέρηχο με τον δικό μου  γιατρό 3 εβδομάδες μετα μας επιβεβαίωσε ότι πρόκειται για αγοράκι. ☺️💙 Φαινόταν ξεκάθαρα ανάμεσα από τα ποδαράκια του δηλ. Αύριο 19+1 έχω ραντεβού για υπέρηχο και ανυπομονώ ☺️💙☺️💙

Πάντως για το φύλο εμπιστευσου καλύτερα τον εμβρυομητρικο σου που ξέρει να διαβάζει καλύτερα τους υπερήχους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

17+6 εγώ σήμερα, συνολικά έχω βάλει 1.5 κιλό από την αρχή της κύησης. Μπράβο που όλα πάνε καλά με το μωράκι σου και τέλεια που περιμένετε λογικά κοριτσάκι ❤️❤️ Το ότι πήρες κάποια κιλά, τσέκαρε αν οφείλεται σε κατακράτηση υγρών ή απλά στην ορμονική αλλαγή που περνάει το σώμα μας σε αυτή τη φάση.

Με το φύλο του μωρού έχει γίνει μεγάλο μπέρδεμα σε εμάς. Άλλα μας είπαν στις 12 εβδομάδες στην Α αυχενική, άλλα στις 15 εβδομάδες στον υπέρηχο του γυναικολόγου, άλλα χθες (στις 17 εβδομάδες) όπου μας είπαν "δείτε το και στη β αυχενική για σιγουριά".. Με λίγα λόγια θα μάθουμε το φύλο όταν θα είμαι 5 μηνών και βάλε. Εσάς κορίτσια είναι σίγουρο το φύλο του παιδιού σας, τι σας έχουν πει? Ή περιμένετε και εσείς τη β αυχενική για να είστε σίγουρες? ❤️ Εννοείται πως ανεξάρτητα από το φύλο, θα το αγαπάμε ακριβώς το ίδιο! 

Τι σας είπαν δηλαδή πρώτα; Γιατί αν είπαν πρώτα κοριτσάκι και μετά αγοράκι, πολύ πιθανόν να μην φαινόντουσαν τα προσόντα του παιδιού στην αυχενική 😅

Κι εγώ μέχρι την Β επιπέδου, δεν το δένω κόμπο. Ξέρω και περίπτωση γνωστής που το παιδί της φαινόταν σε όλους τους υπερήχους κορίτσι και τελικά βγήκε αγόρι 😅 Φαντάζεστε σοκ! Ευτυχώς είχε προνοήσει η κοπέλα και είχε πάρει ουδέτερα χρωματικά πράγματα. Κι εμείς έτσι θα κάνουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Τι σας είπαν δηλαδή πρώτα; Γιατί αν είπαν πρώτα κοριτσάκι και μετά αγοράκι, πολύ πιθανόν να μην φαινόντουσαν τα προσόντα του παιδιού στην αυχενική 😅

Κι εγώ μέχρι την Β επιπέδου, δεν το δένω κόμπο. Ξέρω και περίπτωση γνωστής που το παιδί της φαινόταν σε όλους τους υπερήχους κορίτσι και τελικά βγήκε αγόρι 😅 Φαντάζεστε σοκ! Ευτυχώς είχε προνοήσει η κοπέλα και είχε πάρει ουδέτερα χρωματικά πράγματα. Κι εμείς έτσι θα κάνουμε.

Ναι, τη 12η εβδομάδα στην αυχενική μας είπαν κοριτσάκι, την 15η εβδομάδα στον υπέρηχο της γυναικολόγου αγοράκι, το ίδιο τη 17η εβδομάδα στο μηχάνημα της ίδιας γιατρού. Ωστόσο, το μηχάνημα υπερήχων της γιατρού μου είναι πραγματικά χαμηλής ανάλυσης, σκοτεινό και σε ακόμη 2 ζευγάρια φίλων μας, έλεγε ότι περιμένουν αγοράκια και τελικά είχαν και οι δύο κοριτσάκια. Μεγάλο το μπέρδεμα.. θα περιμένουμε τη β αυχενική, διότι δε βγαίνει άκρη.. Και αναρωτιέμαι. Αν δε μπορεί να αναγνωρίσει στους 4+ μήνες το φύλο του μωρού και κάνει λάθη, τελικά είναι αρκετά εμπιστεύσιμη σε όλα τα υπόλοιπα? Από τους γιατρούς ζητάμε την ακρίβεια.. Κ εμείς ότι πάρουμε του μωρού, θα είναι είτε λευκό είτε γήινες αποχρώσεις, δεν είναι να το ρισκάρουμε.

Έχω αρχίσει να σκέπτομαι το ενδεχόμενο να αλλάξω γυναικολόγο και ίσως να πάω σε δημόσιο νοσοκομείο. Εσείς κορίτσια έχετε ιδιώτη γιατρό ή νοσοκομειακό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/2/2023 at 2:58 ΜΜ, ο/η Ersi85 είπε:

Ναι, τη 12η εβδομάδα στην αυχενική μας είπαν κοριτσάκι, την 15η εβδομάδα στον υπέρηχο της γυναικολόγου αγοράκι, το ίδιο τη 17η εβδομάδα στο μηχάνημα της ίδιας γιατρού. Ωστόσο, το μηχάνημα υπερήχων της γιατρού μου είναι πραγματικά χαμηλής ανάλυσης, σκοτεινό και σε ακόμη 2 ζευγάρια φίλων μας, έλεγε ότι περιμένουν αγοράκια και τελικά είχαν και οι δύο κοριτσάκια. Μεγάλο το μπέρδεμα.. θα περιμένουμε τη β αυχενική, διότι δε βγαίνει άκρη.. Και αναρωτιέμαι. Αν δε μπορεί να αναγνωρίσει στους 4+ μήνες το φύλο του μωρού και κάνει λάθη, τελικά είναι αρκετά εμπιστεύσιμη σε όλα τα υπόλοιπα? Από τους γιατρούς ζητάμε την ακρίβεια.. Κ εμείς ότι πάρουμε του μωρού, θα είναι είτε λευκό είτε γήινες αποχρώσεις, δεν είναι να το ρισκάρουμε.

Έχω αρχίσει να σκέπτομαι το ενδεχόμενο να αλλάξω γυναικολόγο και ίσως να πάω σε δημόσιο νοσοκομείο. Εσείς κορίτσια έχετε ιδιώτη γιατρό ή νοσοκομειακό?

Ναι έτσι όπως το λες, μάλλον του γιατρού σου δεν έχει καλή ευκρίνεια. Αλλά για αυτό κι όλας τις βασικές εξετάσεις τις κάνουν πιο εξειδικευμένοι γιατροί με καλύτερα μηχανήματα. 

Αν έχεις αμφιβολίες ότι θες. Εγώ έχω 2 γιατρούς που με παρακολουθούν γιατί η γιατρός που με ξέρει χρόνια και θα με ξεγεννησει είναι σε άλλη πόλη, οπότε έχω και έναν στην πόλη που μένω για να κάνω κάποιους υπερήχους και για έκτακτα. Στα νοσοκομεία δεν ξέρω τι γίνεται δυστυχώς...

Το βασικό πιστεύω είναι να βρεις νωρίς έναν γιατρό που να εμπιστεύεσαι και να νιώθεις ασφάλεια για την ώρα την γέννας. Και λέω νωρίς, γιατί ξέρω ότι όσο περνάνε οι μήνες μετά δεν σε αναλαμβάνουν κάποιοι γιατροί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια στέλνω πάλι το πινακάκι και με το νέο μέλος. Αν ξέχασα καμία να μου το πει! (Μας έβαλα και στη σειρά :P) 

Επίσης αν ξέρετε φύλο πείτε να το βάλω!

 @Argi3 15/6 κορίτσι ❤️

 @vou.95 19/6 αγόρι 💙

 @vasilikichp 28/6 αγόρι 💙

@Christina Kaly 7/7

@peacock 12/7

@ΕλπίδαΚρ 13/7 κορίτσι ❤️

 @Tasiaa 15/7

 @Αναστασία28 18/7 αγόρι 💙

 @Ersi85 19/7 κορίτσι ❤️

@Mademoiselle 20/7

@Eliza Kats 24/7 κορίτσι ❤️

@Stauroula_k 25/7

 @MMaria  31/7

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Καλημέρα κορίτσια στέλνω πάλι το πινακάκι και με το νέο μέλος. Αν ξέχασα καμία να μου το πει! (Μας έβαλα και στη σειρά :P) 

Επίσης αν ξέρετε φύλο πείτε να το βάλω!

 @Argi3 15/6 κορίτσι ❤️

 @vou.95 19/6 αγόρι 💙

 @vasilikichp 28/6 αγόρι 💙

@Christina Kaly 7/7

@peacock 12/7

@ΕλπίδαΚρ 13/7

 @Tasiaa 15/7

 @Αναστασία28 18/7 αγόρι 💙

 @Ersi85 19/7 κορίτσι ❤️

@Mademoiselle 20/7

@Eliza Kats 24/7 κορίτσι ❤️

@Stauroula_k 25/7

 @MMaria  31/7

Ευχαριστούμε για το update Ελίζα μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Καλημέρα κορίτσια στέλνω πάλι το πινακάκι και με το νέο μέλος. Αν ξέχασα καμία να μου το πει! (Μας έβαλα και στη σειρά :P) 

Επίσης αν ξέρετε φύλο πείτε να το βάλω!

 @Argi3 15/6 κορίτσι ❤️

 @vou.95 19/6 αγόρι 💙

 @vasilikichp 28/6 αγόρι 💙

@Christina Kaly 7/7

@peacock 12/7

@ΕλπίδαΚρ 13/7

 @Tasiaa 15/7

 @Αναστασία28 18/7 αγόρι 💙

 @Ersi85 19/7 κορίτσι ❤️

@Mademoiselle 20/7

@Eliza Kats 24/7 κορίτσι ❤️

@Stauroula_k 25/7

 @MMaria  31/7

Κοριτσάκι έχω και εγώ!♡

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Καλημέρα κορίτσια στέλνω πάλι το πινακάκι και με το νέο μέλος. Αν ξέχασα καμία να μου το πει! (Μας έβαλα και στη σειρά :P) 

Επίσης αν ξέρετε φύλο πείτε να το βάλω!

 @Argi3 15/6 κορίτσι ❤️

 @vou.95 19/6 αγόρι 💙

 @vasilikichp 28/6 αγόρι 💙

@Christina Kaly 7/7

@peacock 12/7

@ΕλπίδαΚρ 13/7

 @Tasiaa 15/7

 @Αναστασία28 18/7 αγόρι 💙

 @Ersi85 19/7 κορίτσι ❤️

@Mademoiselle 20/7

@Eliza Kats 24/7 κορίτσι ❤️

@Stauroula_k 25/7

 @MMaria  31/7

Κοριτσάκι έχω και εγώ!♡

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια . Ελπιζω ολες να ειστε καλα τελικα οι πονοι που σας ειχα αναφερει κατεληξαν σε εναν εντονο κολικο εντερου που με εκανε να νοσηλευτω μια εβδομαδα δυστυχως . Το μικρακι ειναι καλα αλλα η μανούλα οχι κ τοσο . Οι ορμονες κανουν παρτυ κ σε εσας; Εχω τρομερο αγχος ,συγκινουμαι ευκολα ,κλαιω με απλα πραγματα χωρις ιδιαιτερο  λογο. Ειμαι 18η εβδομαδα σχεδον(Τεταρτη γινομαι 18 ) κ ακομα δν εχω νιωσει το μωρο. Εχω πονους σαν κραμπες εντονες. Αυτο θα μπορουσε να ειναι το μωρο; Πως θα καταλαβω την διαφορα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Stauroula_k είπε:

Καλησπερα κοριτσια . Ελπιζω ολες να ειστε καλα τελικα οι πονοι που σας ειχα αναφερει κατεληξαν σε εναν εντονο κολικο εντερου που με εκανε να νοσηλευτω μια εβδομαδα δυστυχως . Το μικρακι ειναι καλα αλλα η μανούλα οχι κ τοσο . Οι ορμονες κανουν παρτυ κ σε εσας; Εχω τρομερο αγχος ,συγκινουμαι ευκολα ,κλαιω με απλα πραγματα χωρις ιδιαιτερο  λογο. Ειμαι 18η εβδομαδα σχεδον(Τεταρτη γινομαι 18 ) κ ακομα δν εχω νιωσει το μωρο. Εχω πονους σαν κραμπες εντονες. Αυτο θα μπορουσε να ειναι το μωρο; Πως θα καταλαβω την διαφορα;

Περαστικά! Εμένα οι ορμόνες έτσι κι έτσι, καμιά φορά μπορεί να με πιάσουν τα κλάματα αλλά το ελέγχω γενικά 😅 Αποφεύγω καταστάσεις που ξέρω ότι θα με συγκινήσουν 🤣

Κι εγώ είμαι 17+6 και δεν είμαι σίγουρη ότι έχω νιώσει κάτι. Μάλλον όχι... Νωρίς είναι ακόμα οπότε υπομονή 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Stauroula_k είπε:

Καλησπερα κοριτσια . Ελπιζω ολες να ειστε καλα τελικα οι πονοι που σας ειχα αναφερει κατεληξαν σε εναν εντονο κολικο εντερου που με εκανε να νοσηλευτω μια εβδομαδα δυστυχως . Το μικρακι ειναι καλα αλλα η μανούλα οχι κ τοσο . Οι ορμονες κανουν παρτυ κ σε εσας; Εχω τρομερο αγχος ,συγκινουμαι ευκολα ,κλαιω με απλα πραγματα χωρις ιδιαιτερο  λογο. Ειμαι 18η εβδομαδα σχεδον(Τεταρτη γινομαι 18 ) κ ακομα δν εχω νιωσει το μωρο. Εχω πονους σαν κραμπες εντονες. Αυτο θα μπορουσε να ειναι το μωρο; Πως θα καταλαβω την διαφορα;

Ευτυχώς που πέρασε, έστω κ με τη βοήθεια νοσηλείας! Αφού είσαι πλέον καλά, αυτό έχει σημασία. Μη ξεχνάς τώρα παίρνουμε κ ένα σωρό συμπληρώματα που όλα αυτά απορροφώνται είτε από το έντερο, είτε από το στομάχι.. 

Από ψυχική διάθεση, έχω αρκετά νεύρα δυστυχώς και ένα άγχος ανεξήγητο και ολοήμερο.. Δε ξέρω πως να το καλμάρω, μιας και μου έχει απαγορεύσει η γιατρός οποιαδήποτε άθληση ή σωματικές επαφές με τον σύζυγό μου. Σκέφτομαι να το ρίξω στο τραγούδι, να κάνω καραόκε, μήπως και καλμάρω. Και το άγχος μου φέρνει κ ταχυκαρδίες.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Περαστικά! Εμένα οι ορμόνες έτσι κι έτσι, καμιά φορά μπορεί να με πιάσουν τα κλάματα αλλά το ελέγχω γενικά 😅 Αποφεύγω καταστάσεις που ξέρω ότι θα με συγκινήσουν 🤣

Κι εγώ είμαι 17+6 και δεν είμαι σίγουρη ότι έχω νιώσει κάτι. Μάλλον όχι... Νωρίς είναι ακόμα οπότε υπομονή 😛

Με βλεπω να γενναω κ τοτε να καταλαβαινω το μωρακι χαχαχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Ευτυχώς που πέρασε, έστω κ με τη βοήθεια νοσηλείας! Αφού είσαι πλέον καλά, αυτό έχει σημασία. Μη ξεχνάς τώρα παίρνουμε κ ένα σωρό συμπληρώματα που όλα αυτά απορροφώνται είτε από το έντερο, είτε από το στομάχι.. 

Από ψυχική διάθεση, έχω αρκετά νεύρα δυστυχώς και ένα άγχος ανεξήγητο και ολοήμερο.. Δε ξέρω πως να το καλμάρω, μιας και μου έχει απαγορεύσει η γιατρός οποιαδήποτε άθληση ή σωματικές επαφές με τον σύζυγό μου. Σκέφτομαι να το ρίξω στο τραγούδι, να κάνω καραόκε, μήπως και καλμάρω. Και το άγχος μου φέρνει κ ταχυκαρδίες.

Ακριβως την ιδια κατασταση ζω . Φουλ αγχος και ανεξαντλητο. Οσο κ ν με διαβεβαιωνουν οτι το μωρο ειναι καλα εγω αγχωνομαι γ τ παντα . Και εμενα καθολου αθληση καθολου βαρη και σωματικη επαφη απαγορευεται μεχρι νεωτερας ειπε κατα λεξη 💥 Εγω ακομα συμπληρωματα δεν παιρνω μονο φυλλικο οξυ και τις αντιπηκτικες...

Γενικοτερα ενω εχω χαρει πολυ με το μωρουλι ειναι στιγμες που νιωθω πολυ στεναχωρημενη χωρις ιδιαιτερο λογο και αγχωμενη για το μελλον . Και θελω να φτιαξω το δωματιο του μωρου κ να αγορασω πραγματα και οι γυρω μου μου λενε νωρις ειναι ακομα και εγω θελω να αγορασω ολα τα φορμακια τ κοσμου ❤️ ειμαι μονο εγω τρελαμενη ; Ή ειμαστε πολλες; 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...