Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουλίου 2023


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eliza Kats είπε:

Καλώς ήρθες κορίτσι! Όταν βρω χρόνο θα σε βάλω στο πινακακι 😛

Αχ κι εγώ αυτά τα καροτσια γλυκοκοιταζω αλλά θα τα ψάξω όλα 😛 

Εγώ έλεγα να ξεκινήσω αγορές μετά τη Β επιπέδου. Μου είπαν κι όλας σε ένα μαγαζί ότι αν είναι να περιμένω τον Μάιο που βάζουν 10ημερο εκπτώσεων. Θα δω όμως. Ίσως κάποια τα αγοράσω νωρίτερα (πχ. καρότσι και κούνια αν αργούν) και τα υπόλοιπα μετά. Γιατί θέλω να είμαι έτοιμη αρχές-μέσα Ιουνίου για παν ενδεχόμενο (24/7 έχω ΠΗΤ).

Σε ευχαριστώ πολυυυυ ☺️  Και εμείς το σκεφτήκαμε αυτό είναι η αλήθεια απλά κάπου πήρε το μάτι μου ότι μπορει να θέλει αναμονή 2 μήνες και αγχωθηκα μήπως μετά δεν προλάβω, γιατί και εγω αρχές Ιουνίου θέλω να τα έχω όλα έτοιμα ώστε να είμαι ήρεμη. 
Όταν ψάξεις και εσυ για καρότσια περιμένω update.
Και με το καλό το μωράκι σου εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Argi3 είπε:

Καλησπέρα μαρια μου! 
Έχω ψάξει τόσο πολύ το θέμα κοριτσιού που δε φαντάζεσαι χα χα! Ήμασταν ανάμεσα σε δύο . Το  inglessina όπως είπες και εσυ Το ένα εκ των δυο. Εμείς θέλαμε στην ουσία κάτι ελαφρύ και σχετικά να μαζεύεται αρκετά στο αυτοκίνητο για να μας εξυπηρετήσει την μεταφορά γιατί είμαστε εκτός πόλης. Τα υπόλοιπα ότι βλέπαμε ήταν αρκετά ογκώδη και αρκετά βαριά και η αλήθεια είναι ότι θέλει πολύ ψάξιμο γιατί έχει τόσο πολλά προϊόντα και με διαφορετικές τιμές υφάσματα ρόδες οτιδήποτε.. θέλει πολύ ψάξιμο. Επίσης κάποια είναι ετοιμοπαράδοτα κάποια είναι με παραγγελία κανένα μήνα ενάμιση τα αλλα στο δίμηνο. Εμείς θα αυτή τη βδομάδα θα το κλείσουμε και όπως το υπολογίζω σχεδόν μέσα Απρίλη θα το έχω. Όσον αφορά τα υπόλοιπα του μωρού θεωρώ είναι καλή περίοδος να ψάξουμε και να αρχίσουμε να παίρνουμε διάφορα τι λέτε κορίτσια;

Καλημέρα @Argi3,

αχ μπράβο γιατί νόμιζα ότι ήμουν παρανοϊκή που το ψάχνω τόσο. Ποια θεωρείς ότι είναι οι κορυφαίες επιλογές? Και τελικά που κατέληξες? Ναι θεωρώ παρά πολύ σημαντικό το βάρος και τον όγκο (εγώ έχω μικρό αμάξι). 
Και εγω θεωρώ ότι είναι καλή χρονική στιγμη να ξεκινήσουμε έστω να ψάχνουμε πραγματάκια. Εγώ έχω κάνει ήδη λίστα με κάποια 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η MMaria είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, 

ειμαι έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι (αρκετά αγχωμένη😂) με ΠΗΤ 31/07. Αρχικά να απαντήσω και εγώ στην @Stauroula_kοτι και εγώ από χθες το πρωί έχω πόνους κάτω χαμηλά αριστερά και εμένα η γιατρός μου είπε ότι είναι από το έντερο κατα πάσα πιθανότητα (που μου βγάζει νόημα γιατί αυτές τις μέρες είμαι αγκαλιά με τις φρυγανιές λόγω αναγούλας) . Γενικά από ότι μου είχε πει και σε άλλες περιπτώσεις, λόγος ανησυχίας υπάρχει ως επι των πλείστον όταν έχεις αίμα. 
Κορίτσια, εγώ με τη σειρά μου να ρωτήσω όσον αφορά διάφορες αγορές. Εσείς ποτέ θεωρείτε ότι είναι καλό να ξεκινήσουμε τα ψώνια? Και συγκεκριμένα, να ρωτήσω επίσης απόψεις για καρότσια (νομίζω με έχουν κερδίσει τα inglesina).

Αχ κοντα γενναμε .εμεις 26/7. Αναγουλες και ναυτιες και αγιος ο θεος κοριτσι μου . Αν ηταν στο χερι μου θα τα ειχα αγορασει ολα... Εχω τρομερη ανυπομονησια ... Αλλα ολοι μου λενε στον 7ο. Οσο για το καροτσι ,στο κοριτσακι π προσεχα ειχα βολευτει πολυ ενα peg perego .ανθεκτικο ελαφρυ και εκλεινε στο μπαμ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Argi3 είπε:

Άσε και εγω το ίδιο.. Οτιδήποτε και να συμβαίνει που συνέβαινε και πριν όχι ότι είναι κάτι τόσο πρωτόγνωρα πια πάει το μυαλό μου στο κακό φοβάμαι! Όλοι μου λένε ζήσε την εγκυμοσύνη αλλα η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και τόσο εύκολο ..ίσως γιατί ειναι το πρώτο μας μωράκι..β επιπέδου Έχω στις 16 του μήνα. Δεν θα συζητήσω το πόσο μακρινή μου φαίνεται κάθε φορά κι εμένα ημερομηνία να δω το μωρό τώρα σκέψου έχουμε να πάμε από αρχές Γενάρη.. Τρέλα σκέτη!!! 💟

Αυτο το ζησε την εγκυμοσυνη σου το λενε και σε μενα. Και με ρωτανε ολοι μα καλα δεν χαιρεσαι; Φυσικα και χαιρομαι αλλα οταν πονας κανεις εμετους ζαλιζεσαι ανακατευεσαι συνεχως ,ε μια γκρινιτσα θα την εχεις η γυναικα χαχαχ επισης οταν θες παρα πολυ να πανε ολα καλα με αυτο το πλασματακι ολα σου φαινονται σοβαρα και επικινδυνα. 

Αυτη η τρελα που αναφερεις ειμαι εγω. Μα μια φορα τον μηνα; Που να αντεξουμε οι δολιες μανες; 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Έχετε παρει μαξιλάρι εγκυμοσύνης?

Δεν μπορώ να βολευτώ ούτε με 3 μαξιλάρι μιας και πάντα κοιμόμουν μπρούμυτα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!♡♡

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΕλπίδαΚρ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Έχετε παρει μαξιλάρι εγκυμοσύνης?

Δεν μπορώ να βολευτώ ούτε με 3 μαξιλάρι μιας και πάντα κοιμόμουν μπρούμυτα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!♡♡

Καλησπέρα!!! Μου πήρε εμένα ο άντρας μου ένας και με έχει βολέψει είναι η αλήθεια!!! Πιο πολύ το παίρνω αγκαλιά ουσιαστικά και κοιμάμαι στο πλάι!!! Είναι ωραία η αίσθηση…Αλλά πιάνονται και πάλι πολύ οι γοφοί μου όπως και πριν…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Stauroula_k είπε:

Αχ κοντα γενναμε .εμεις 26/7. Αναγουλες και ναυτιες και αγιος ο θεος κοριτσι μου . Αν ηταν στο χερι μου θα τα ειχα αγορασει ολα... Εχω τρομερη ανυπομονησια ... Αλλα ολοι μου λενε στον 7ο. Οσο για το καροτσι ,στο κοριτσακι π προσεχα ειχα βολευτει πολυ ενα peg perego .ανθεκτικο ελαφρυ και εκλεινε στο μπαμ. 

Όντως κοντά είμαστε! Με το καλό σου εύχομαι! 
Τελεια θα ρίξω μια μάτια και σε αυτά. Σε ευχαριστω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η ΕλπίδαΚρ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Έχετε παρει μαξιλάρι εγκυμοσύνης?

Δεν μπορώ να βολευτώ ούτε με 3 μαξιλάρι μιας και πάντα κοιμόμουν μπρούμυτα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!♡♡

Κορίτσια όποια μπορεί να πάει στο motherbaby στο Περιστέρι... Με τη πρώτη επίσκεψη δίνουν δώρο ένα μαξιλάρι εγκυμοσύνης -θηλασμου. 

Εμείς το έχουμε το συγκεκριμένο μαξιλάρι και με έχει βολεψει αρκετά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/1/2023 at 11:02 ΠΜ, ο/η Σταυρι είπε:

Κοριτσια μου καλημερα.. Κάποιες από εσάς ίσως με θυμάστε  . Ήμουν παλια στο  forum αλλά έκανα ένα παιδακι και οι υποχρεώσεις πολλες και δεν προλαβαινα να μπω.. Το πρωτο παιδάκι μου τό έκανα με εξωσωματική και το δευτερο ήρθε ετσι απλα χωρίς να  καταλάβω τίποτα.. Το κοριτσάκι μου είναι 22 μηνών και εγώ είμαι στη 10+1  σήμερα αν πανε ολα καλα θα γεννήσω στις 20 αυγουστου αλλά λόγω χαμηλή τραχήλου και το πρώτο το παιδακι το γέννησα προωρα στο 8 μήνα οπότε και ο γιατρός πιστευω οτι Ιουλιο θα γεννήσω.. Αυτά από μένα ελπίζω να με δέχτηκε στην ομάδα σας. 

 

 

Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Θυμάμαι τις ανησυχίες και τις προσπάθειες σου και την θετική έκβαση της εξωσωματικής σου! Και τώρα έγκυος φυσιολογικά! Τι ωραία! Με το καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η peacock είπε:

Κορίτσια όποια μπορεί να πάει στο motherbaby στο Περιστέρι... Με τη πρώτη επίσκεψη δίνουν δώρο ένα μαξιλάρι εγκυμοσύνης -θηλασμου. 

Εμείς το έχουμε το συγκεκριμένο μαξιλάρι και με έχει βολεψει αρκετά. 

Αγορασες απο το συγκεκριμενο μαγαζι κουνιες και λοιπα και δινουν δωρο το μαξιλαρι ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημερα σε ολες. 🌨

Ηθελα να κανω μια αλλη ερωτηση. Γενικοτερα σε ποιον μηνα ειναι οκ να αρχιζεις να ετοιμαζεις δωματιο ,ρουχα ,βαλιτσες και γενικοτερα ποτε να αγορασω οσα χρειαζεται το μικρουλι ;  Εγω βγαινω σ αδεια απο την δουλεια μ 1 ιουνιου(8 μηνων) κ ηθελα να εχω ετοιμη την βαλιτσα απο τοτε γιατι εχω ιστορικο προεκλαμψιας στην οικογενεια μ κ αν γινει τ οτιδηποτε να τα εχω ολα ετοιμα . Εσεις πως το εχετε σκεφτει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου αν δεις παραπάνω τη συζήτηση, γράφω για αυτό το θέμα.. Στην αρχή της 15ης εβδομάδας μου είχα πόνους χαμηλά στην κοιλιά, μια ημέρα μετά από έντονο περπάτημα που έκανα. Οι πόνοι συνεχίστηκαν (δεξιά και αριστερά χαμηλά στην κοιλιά, έμοιαζαν λίγο και με ελαφρείς πόνους περιόδου, που χτυπούσαν και λίγο στη μέση). Κάλεσα τη γυναικολόγο μου, μου είπε ξεκουράσου στο κρε΄βάτι και έλα το επόμενο πρωί να κάνουμε καρδιοτοκογράφο. Το έκανα, τελικά είχα συσπάσεις. Για την αντιμετώπισή τους, μου χορηγείται εδώ και 2 εβδομάδες+ προγεστερόνη κολπικά (πρωι-μεσημερι-βραδυ) και 2 φορες μαγνήσιο την ημέρα. 2-3 μέρες μετά τη λήψη της αγωγής είδα διαφορά στους πόνους, όπου μειώθηκαν πολύ και στα επόμενα καρδιοτοκογραφήματα οι συσπάσεις όλο και λιγόστευαν ❤️ 

Μη φοβάσαι, απλά θέλει λίγη παρακολούθηση εάν όντως οι πόνοι σου σημαίνουν συσπάσεις. Δε θέλουμε συσπάσεις από τώρα, παρά μόνο όταν θα είμαστε σχεδόν τελειόμηνες  (μετά τον 8ο μήνα). Τα πετρώματα στην κοιλιά έχω διαβάσει πως σημαίνουν συσπάσεις, αλλά μένει να το εξακριβώσετε με τον γιατρό σου. Ο τοκογράφος δεν πονάει, δεν είναι επικίνδυνος για το έμβρυο, απλά καταγράφει τυχόν συσπάσεις. Ελπίζω να βοήθησα! Θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/2/2023 at 6:42 ΜΜ, ο/η Stauroula_k είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου . Ειμαι στην 15 εβδομαδα και σημερα απο το πρωι εχω πολυ εντονους πονους στην κοιλια χαμηλα και δεξια κ αριστερα κ η κοιλια μου ειναι πολυ σκληρη. Η γυναικολογος μου ηταν καθυσηχαστικη εφοσον δεν εχω δει αιμορραγια. Σας εχει συμβει κατι παρομοιο; 

Κορίτσι μου αν δεις παραπάνω τη συζήτηση, γράφω για αυτό το θέμα.. Στην αρχή της 15ης εβδομάδας μου είχα πόνους χαμηλά στην κοιλιά, μια ημέρα μετά από έντονο περπάτημα που έκανα. Οι πόνοι συνεχίστηκαν (δεξιά και αριστερά χαμηλά στην κοιλιά, έμοιαζαν λίγο και με ελαφρείς πόνους περιόδου, που χτυπούσαν και λίγο στη μέση). Κάλεσα τη γυναικολόγο μου, μου είπε ξεκουράσου στο κρε΄βάτι και έλα το επόμενο πρωί να κάνουμε καρδιοτοκογράφο. Το έκανα, τελικά είχα συσπάσεις. Για την αντιμετώπισή τους, μου χορηγείται εδώ και 2 εβδομάδες+ προγεστερόνη κολπικά (πρωι-μεσημερι-βραδυ) και 2 φορες μαγνήσιο την ημέρα. 2-3 μέρες μετά τη λήψη της αγωγής είδα διαφορά στους πόνους, όπου μειώθηκαν πολύ και στα επόμενα καρδιοτοκογραφήματα οι συσπάσεις όλο και λιγόστευαν ❤️ 

Μη φοβάσαι, απλά θέλει λίγη παρακολούθηση εάν όντως οι πόνοι σου σημαίνουν συσπάσεις. Δε θέλουμε συσπάσεις από τώρα, παρά μόνο όταν θα είμαστε σχεδόν τελειόμηνες  (μετά τον 8ο μήνα). Τα πετρώματα στην κοιλιά έχω διαβάσει πως σημαίνουν συσπάσεις, αλλά μένει να το εξακριβώσετε με τον γιατρό σου. Ο τοκογράφος δεν πονάει, δεν είναι επικίνδυνος για το έμβρυο, απλά καταγράφει τυχόν συσπάσεις. Ελπίζω να βοήθησα! Θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η peacock είπε:

Κορίτσια όποια μπορεί να πάει στο motherbaby στο Περιστέρι... Με τη πρώτη επίσκεψη δίνουν δώρο ένα μαξιλάρι εγκυμοσύνης -θηλασμου. 

Εμείς το έχουμε το συγκεκριμένο μαξιλάρι και με έχει βολεψει αρκετά. 

Τι σχήμα έχει το μαξιλάρι αυτό? Κάνω έρευνα αγοράς και προσπαθώ να βρω ποιο σχήμα από όλα θα βολέψει καλύτερα! Οταν κοιμάσαι με το μαξιλάρι εγκυμοσύνης, χρησιμοποιείς κανονικά και το μαξιλάρι ΄ύπνου στο κεφάλι και το άλλο ως εξτρα υποστήριξη στο σώμα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/2/2023 at 6:33 ΜΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

Καλώς ήρθες κορίτσι! Όταν βρω χρόνο θα σε βάλω στο πινακακι 😛

Αχ κι εγώ αυτά τα καροτσια γλυκοκοιταζω αλλά θα τα ψάξω όλα 😛 

Εγώ έλεγα να ξεκινήσω αγορές μετά τη Β επιπέδου. Μου είπαν κι όλας σε ένα μαγαζί ότι αν είναι να περιμένω τον Μάιο που βάζουν 10ημερο εκπτώσεων. Θα δω όμως. Ίσως κάποια τα αγοράσω νωρίτερα (πχ. καρότσι και κούνια αν αργούν) και τα υπόλοιπα μετά. Γιατί θέλω να είμαι έτοιμη αρχές-μέσα Ιουνίου για παν ενδεχόμενο (24/7 έχω ΠΗΤ).

Και εγώ αγορές μετά την Β επιπέδου, σε 1 μήνα δηλαδή~  Υπομονή έως τότε κάνω :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσι μου αν δεις παραπάνω τη συζήτηση, γράφω για αυτό το θέμα.. Στην αρχή της 15ης εβδομάδας μου είχα πόνους χαμηλά στην κοιλιά, μια ημέρα μετά από έντονο περπάτημα που έκανα. Οι πόνοι συνεχίστηκαν (δεξιά και αριστερά χαμηλά στην κοιλιά, έμοιαζαν λίγο και με ελαφρείς πόνους περιόδου, που χτυπούσαν και λίγο στη μέση). Κάλεσα τη γυναικολόγο μου, μου είπε ξεκουράσου στο κρε΄βάτι και έλα το επόμενο πρωί να κάνουμε καρδιοτοκογράφο. Το έκανα, τελικά είχα συσπάσεις. Για την αντιμετώπισή τους, μου χορηγείται εδώ και 2 εβδομάδες+ προγεστερόνη κολπικά (πρωι-μεσημερι-βραδυ) και 2 φορες μαγνήσιο την ημέρα. 2-3 μέρες μετά τη λήψη της αγωγής είδα διαφορά στους πόνους, όπου μειώθηκαν πολύ και στα επόμενα καρδιοτοκογραφήματα οι συσπάσεις όλο και λιγόστευαν ❤️ 

Μη φοβάσαι, απλά θέλει λίγη παρακολούθηση εάν όντως οι πόνοι σου σημαίνουν συσπάσεις. Δε θέλουμε συσπάσεις από τώρα, παρά μόνο όταν θα είμαστε σχεδόν τελειόμηνες  (μετά τον 8ο μήνα). Τα πετρώματα στην κοιλιά έχω διαβάσει πως σημαίνουν συσπάσεις, αλλά μένει να το εξακριβώσετε με τον γιατρό σου. Ο τοκογράφος δεν πονάει, δεν είναι επικίνδυνος για το έμβρυο, απλά καταγράφει τυχόν συσπάσεις. Ελπίζω να βοήθησα! Θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά!! 

Καλησπερα κοριτσι μου . εμενα οι πονοι ειναι πολυ εντονοι .στην περιοδο πονουσα λιγοτερο σκεψου . σε τηλεφωνικη επικοινωνια μαζι της μ ειπε να ξεκινησω μαγνησιο ενα πρωι ενα βραδυ και το εριξε στην έντονη δυσκοιλιοτητα που εχω. Οι συσπασεις εχουν καποιο αλλο συμπτωμα εκτος απο πονο; Με παυσιπονο σημερα ελαττώθηκε ελαχιστα ο πονος αλλα ειμαι ξαπλωμενη ολη μερα γτ με την παραμικρη κινηση ποναω. Ειμαι λιγο πιο αγχωμενη απο οτι πρεπει γενικα και νιωθω οτι οι γυρω μ δεν με καταλαβαινουν.  (Ναι ναι οι λατρεμενες μου ορμονες  τα φταινε ολα 🥺 )

Επισης το μαξιλαρι θηλασμου που έχω δει  πιο συχνα ειναι σαν υψιλον περιπου ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Τι σχήμα έχει το μαξιλάρι αυτό? Κάνω έρευνα αγοράς και προσπαθώ να βρω ποιο σχήμα από όλα θα βολέψει καλύτερα! Οταν κοιμάσαι με το μαξιλάρι εγκυμοσύνης, χρησιμοποιείς κανονικά και το μαξιλάρι ΄ύπνου στο κεφάλι και το άλλο ως εξτρα υποστήριξη στο σώμα? 

Σκέψου κάπως σαν ένα μεγάλο μισοφέγγαρο είναι... Κοιμάμαι κανονικά με το μαξιλάρι ύπνου και αυτό το χρησιμοποιώ σαν υποστήριξη στο σώμα. Με βοηθάει αρκετά και με χαλαρώνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Σκέψου κάπως σαν ένα μεγάλο μισοφέγγαρο είναι... Κοιμάμαι κανονικά με το μαξιλάρι ύπνου και αυτό το χρησιμοποιώ σαν υποστήριξη στο σώμα. Με βοηθάει αρκετά και με χαλαρώνει. 

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Σκέψου κάπως σαν ένα μεγάλο μισοφέγγαρο είναι... Κοιμάμαι κανονικά με το μαξιλάρι ύπνου και αυτό το χρησιμοποιώ σαν υποστήριξη στο σώμα. Με βοηθάει αρκετά και με χαλαρώνει. 

Χαίρομαι πολύ που βοηθάει και θα το αναζητήσω κ εγώ, γιατί με 3 μαξιλάρια ύπνου κ δε βολεύομαι με τίποτα. Μήπως γνωρίζεις και τι μάρκα είναι το συγκεκριμένο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ersi85 είπε:

Χαίρομαι πολύ που βοηθάει και θα το αναζητήσω κ εγώ, γιατί με 3 μαξιλάρια ύπνου κ δε βολεύομαι με τίποτα. Μήπως γνωρίζεις και τι μάρκα είναι το συγκεκριμένο?

Δε γράφει πάνω μάρκα αλλά τι όνομα του καταστήματος που μου το έκανε δώρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/1/2023 at 1:18 ΜΜ, ο/η kaounmar είπε:

Γεια σου και με το καλό το μωράκι σου! Εγώ καθαρά προληπτικά επειδή είμαι 38 ετών παρά την καλή αυχενική έκανα το νιπτ και ευτυχω΄ς βγήκε και αυτό με χαμηλό ρίσκο. Το papA μας είχε επηρεάσει λίγο τα ποσοστά και ο γιατρός μου είπε να το κάνω ΄αν και δεν ήταν τόσο αναγκαίο! Κοστίζει όντως, εμείς πληρώσαμε το φουλ΄πακέτο 600 €. Ό,τι σου πει και ο γιατρός σου και θα κρίνετε αν όντως πρέπει!

Με το καλό το μωράκι! Ήθελα να σε ρωτήσω , ποιο νιπτ έκανες από όλα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Stauroula_k είπε:

Αγορασες απο το συγκεκριμενο μαγαζι κουνιες και λοιπα και δινουν δωρο το μαξιλαρι ;

Όχι τίποτα....χωρίς αγορά το δίνουν...σε όλες το κάνουν δώρο πάρουν δε πάρουν κάτι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Stauroula_k είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου . εμενα οι πονοι ειναι πολυ εντονοι .στην περιοδο πονουσα λιγοτερο σκεψου . σε τηλεφωνικη επικοινωνια μαζι της μ ειπε να ξεκινησω μαγνησιο ενα πρωι ενα βραδυ και το εριξε στην έντονη δυσκοιλιοτητα που εχω. Οι συσπασεις εχουν καποιο αλλο συμπτωμα εκτος απο πονο; Με παυσιπονο σημερα ελαττώθηκε ελαχιστα ο πονος αλλα ειμαι ξαπλωμενη ολη μερα γτ με την παραμικρη κινηση ποναω. Ειμαι λιγο πιο αγχωμενη απο οτι πρεπει γενικα και νιωθω οτι οι γυρω μ δεν με καταλαβαινουν.  (Ναι ναι οι λατρεμενες μου ορμονες  τα φταινε ολα 🥺 )

Επισης το μαξιλαρι θηλασμου που έχω δει  πιο συχνα ειναι σαν υψιλον περιπου ... 

Εύχομαι να φύγουν οι πόνοι και να ηρεμήσεις! Ξεκουράσου όσο μπορείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Stauroula_k είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου . εμενα οι πονοι ειναι πολυ εντονοι .στην περιοδο πονουσα λιγοτερο σκεψου . σε τηλεφωνικη επικοινωνια μαζι της μ ειπε να ξεκινησω μαγνησιο ενα πρωι ενα βραδυ και το εριξε στην έντονη δυσκοιλιοτητα που εχω. Οι συσπασεις εχουν καποιο αλλο συμπτωμα εκτος απο πονο; Με παυσιπονο σημερα ελαττώθηκε ελαχιστα ο πονος αλλα ειμαι ξαπλωμενη ολη μερα γτ με την παραμικρη κινηση ποναω. Ειμαι λιγο πιο αγχωμενη απο οτι πρεπει γενικα και νιωθω οτι οι γυρω μ δεν με καταλαβαινουν.  (Ναι ναι οι λατρεμενες μου ορμονες  τα φταινε ολα 🥺 )

Επισης το μαξιλαρι θηλασμου που έχω δει  πιο συχνα ειναι σαν υψιλον περιπου ... 

Η διαχείριση αυτού του θέματος που αντιμετωπίζεις και εσύ, όπως και εγώ, θέλει υπομονή και ψυχραιμία. Έκανε πολύ καλά η γιατρός σου που σου έδωσε 2 φορές μαγνήσιο την ημέρα~ Θα σε βοηθήσει σε τυχόν κράμπες, αλλά και σε πιθανές συσπάσεις. Επειδή με ρώτησες για τα συμπτώματα που είχα και που τελικά ήταν όντως συσπάσεις, να σου πω ότι είχα μόνο πόνους χαμηλά στην κοιλιά, δεξιά και αριστερά. Απλά ήταν κάπως έντονοι και με χτύπαγαν κάποιες φορές και πίσω στη μέση. Τίποτα άλλο δεν είχα από συμπτώματα, ούτε πετρώματα στην κοιλιά, ούτε κάτι άλλο. Το επόμενο πρωί που μου έκαναν εξέταση στο μηχάνημα του καρδιοτοκογράφου, είδαν έντονη δραστηριότητα από συσπάσεις και τότε μου έδωσαν και αγωγή με προγεστερόνη. Μου είπαν ότι είναι πολύ νωρίς για να έχω συσπάσεις από τώρα (ήμουν στη 15η εβδομάδα), για αυτό να παίρνω ευλαβικά τα φάρμακα, να ξεκουράζουμαι (όχι βάρη, όχι γυμναστική, όχι σεξουαλ. επαφές) και μετά από μέρες ξαναπήγα για καρδιοτοκογράφο και όντως είχαν μειωθεί αρκετά και τώρα θα κάνω πάλι σε λίγες μέρες την ίδια εξέταση, ώστε αν βγει οκ, να ελατώσσω τα φάρμακα.

Αν νιώθεις να φοβάσαι και το ένστικτό σου λέει να το δεις, ζήτα από τη γιατρό σου να κάνετε ένα τοκογράφημα για να είσαστε σίγουρες! Κατά τα άλλα, το μαγνήσιο και η ξεκούραση στο κρεβάτι σίγουρα θα σε βοηθήσουν, όπως βοήθησαν και εμένα. Επίσης αν σου πουν όχι επαφές, δεν εννοούν μόνο τη διείσδυση, αλλά και τον οργασμό από μόνο του, ο οποίος μπορεί να ενεργοποιήσει συσπάσεις. Πολλοί οι περιορισμοί, το ξέρω, αλλά κάνουμε την καρδιά πέτρα για να πάει καλά η κύηση. Θα πάνε όλα καλά κ σε σένα, θα δεις! Πάρε τη γιατρό αν ακόμα πονάς και ανησυχείς. Σου στέλνω θετική ενέργεια, να ξεμπερδέψεις γρήγορα από όλα αυτό 🌞🧡

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Elenii είπε:

Με το καλό το μωράκι! Ήθελα να σε ρωτήσω , ποιο νιπτ έκανες από όλα? 

Γεια σου, πως είσαι; Λοιπόν εγώ έκανα το πλήρες πακέτο, prena test λέγεται και το έστειλαν στη Γερμανία το αίμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η kaounmar είπε:

Γεια σου, πως είσαι; Λοιπόν εγώ έκανα το πλήρες πακέτο, prena test λέγεται και το έστειλαν στη Γερμανία το αίμα!

Σ'ευχαριστώ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...