Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουλίου 2023


Recommended Posts

στις πριν 17 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Αν υπάρχουν μειωπικές αλλοιώσεις, στην περίπτωση υψηλής μυωπίας υπάρχει πιθανότητα να προκληθεί αποκόλληση του αμφιβληστροειδούς. Γίνεται και προληπτικά μία εξέταση σε οφθαλμίατρο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, για όποια έγκυο θέλει να είναι σίγουρη.

Απλά εμένα η μαμά μου που είχε υψηλή μυωπία, μετά από 2 φυσιολογικούς τοκετούς, έπαθε κερατώκονο στα μάτια (αποσύνδεση αμφιβληστροειδούς) και υπάρχει κληρονομική προδιάθεση.

Επιπλέον η μαία που με παρακολουθεί έπαθε ακράτεια ούρων για 3 χρόνια μετά τον φυσιολογικό της τοκετό.

Θεωρώ ότι κάθε κοπέλα οφείλει να ζυγίσει τα υπέρ και τα κατά, σύμφωνα και με το ιστορικό της :) 

Και εγώ φοβάμαι ΠΟΛΥ τα χειρουργεία. Ωστόσο αν γίνει με επισκληρίδιο και όχι με ολική νάρκωση, θα βιώσω τη γέννα μου σε έναν καλό βαθμό, σίγουρα όμως όχι όπως με φυσιολογικό τοκετό με οδύνες κλπ.

 

Ποπο ευτυχώς που μου το είπες! Θα κλείσω άμεσα ραντεβού με τον οφθαλμίατρο να δω τι θα μου πει.

Από ψώνια δεν έχω ιδέα. Προς το παρόν ψωνίζω μόνο για μένα 😅 Έχω πάρει αυτό το σουτιέν για οποία ενδιαφέρεται και είμαι πολύ ευχαριστημένη! Έχω και αρκετά μεγάλο στήθος και έβαλα και μια προέκταση.  https://moms.gr/shop/mama/esoroycha-egkymosynis-thilasmoy/soytien/carriwell-soytien-thilasmoy-choris-rafes-me-mpanela-apo-tzel/

Τώρα ψάχνω κανένα μαγιό να πάρω 😛 Να κάνουμε κανένα μπάνιο πριν έρθουν τα ζουζούνια μας! 

Σε άλλα νέα είδαμε τη μικρή χθες. 1500 από βάρος! Την είδαμε και στο 3D και έχει κάνει μαγουλακια μουρλια! Γενικά όλα καλά τα είδε η γιατρός. Και θα κλείσω τέλος του μήνα για doppler.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eliza Kats είπε:

Ποπο ευτυχώς που μου το είπες! Θα κλείσω άμεσα ραντεβού με τον οφθαλμίατρο να δω τι θα μου πει.

Από ψώνια δεν έχω ιδέα. Προς το παρόν ψωνίζω μόνο για μένα 😅 Έχω πάρει αυτό το σουτιέν για οποία ενδιαφέρεται και είμαι πολύ ευχαριστημένη! Έχω και αρκετά μεγάλο στήθος και έβαλα και μια προέκταση.  https://moms.gr/shop/mama/esoroycha-egkymosynis-thilasmoy/soytien/carriwell-soytien-thilasmoy-choris-rafes-me-mpanela-apo-tzel/

Τώρα ψάχνω κανένα μαγιό να πάρω 😛 Να κάνουμε κανένα μπάνιο πριν έρθουν τα ζουζούνια μας! 

Σε άλλα νέα είδαμε τη μικρή χθες. 1500 από βάρος! Την είδαμε και στο 3D και έχει κάνει μαγουλακια μουρλια! Γενικά όλα καλά τα είδε η γιατρός. Και θα κλείσω τέλος του μήνα για doppler.

Πάρα πολύ όμορφα τα νέα σου !!! ❤️❤️❤️Ολόκληρο μωρό! Είδατε κ μαγουλάκια? Τέλειαααα~

Σε 2 μέρες έχω ραντεβού με τη γιατρό για μέτρηση βάρους και θα σου πω τότε που βρισκόμαστε κ εμείς.

Πάντως πριν 2 εβδομάδες που κ το δικό μου ήταν 1.5 κιλό, μου είπε η γιατρός ότι είναι βιώσιμο!! (χτύπα ξύλο σε περίπτωση προωρότητας)

Ψάχνω και εγώ μαγιό, έστω για λίγη ηλιοθεραπεία αν τελικά δεν τολμήσω να μπω στη θάλασσα έως τον Ιούνιο, και μου πετάει διαφήμιση σε μαγιό εγκυμοσύνης το h & m :D Τσέκαρέ τα, φαίνονται καλά ποιοτικώς! Θα διάλεγα και ολόσωμο, αρκεί να μη μου πιέζει πολύ την κοιλιά. Αν βρεις πουθενά κάποιο καλό, στείλε εδώ να μας πεις.

Για σουτιέν, έχω βολευτεί με κάτι παλιά μου, μιας κ δεν έχει μεγαλώσει αρκετά το στήθος μου για την ώρα. Πήρα όμως και 2 σουτιέν θηλασμού, οπότε αν με στενέψουν τα τωρινά μου, θα αρχίσω να φοράω εκείνα.

Ναι, αν προσανατολίζεσαι σε φυσιολογικό τοκετό, κάνε ένα ραντεβού με οφθαλμίατρο για να είσαι σίγουρη!

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lilaki87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!Σας παρακολουθώ αλλά δεν είχα πολύ χρόνο να γράψω. Τελευταίος μήνας στη δουλειά και τρέχω!!🤪 Εγώ είδα την περασμένη εβδομάδα τη μικ΄ρη μου στο γιατρό..είμαστε πλέον 1 κιλό και με κεφαλάκι προς τα κάτω,που απ'ο,τι λέει ο γιατρός δύσκολα να αλλάξει πλέον θέση!!Όλα πάνε φυσιολογικά,αυτή τη βδομάδα θα βάψουμε και το δωμάτιο της!!Ανυπομονώ...κατά τα άλλα θα κάνω τα ψώνια κτλ μάλλον τον άλλο μήνα με την ησυχία μου εγώ!Ούτε έχω πλύνει ρούχα ούτε τίποτα...🙄

@Ersi85 από Jukki ψώνισα κάτι πάνες αγκαλιάς, όχι κουβέρτα αλλά η ποιότητα τους μου ΄φάνηκε μια χαρά!!Σκέφτομαι να πάρω και άλλα από εκεί γιατί μου αρέσουν πολύ τα σχέδια τους. Το άλλο κατάστημα δεν το ξέρω βέβαια για να συγκρίνω.

Κορίτσι μου ψώνισες στο jukki βάζοντας κανονικά την χρεωστική σου κάρτα? ή προτίμησες με αντικαταβολή? Το ρωτώ επειδή είναι ξένο site και ποτέ δε ξέρεις!

Ωστόσο έχω ετοιμάσει κ γω μια λίστα με αγορούλες που θέλω από εκεί κ σύντομα θα το τολμήσω να τα παραγγείλω. 

Φαίνονται ποιοτικά και είναι στο 1/3 της τιμής αντίστοιχων προιόντων ελληνικών sites...

Μην ανησυχείς για το πλύσιμο των ρούχων, 2 μέρες full αν αφιερώσεις στις πλύσεις και το άπλωμα, θα είσαι κομπλέ. Αν δεν έχεις στεγνωτήριο, να συνυπολογίσεις και το σιδέρωμα που είναι απαραίτητο για αποστείρωση. Εγώ δεν έχω σιδερώσει τίποτα ακόμα! Αλλά πήρα σακουλάκια με zip από ΙΚΕΑ και όταν σιδερώσω, θα βάλω τα ρουχαλάκια ανά κατηγορίες στα σακουλάκια τους, ώστε να παραμένουν αποστειρωμένα μέχρι να φτάσουμε στο μαιευτήριο. Έτσι κάπως το έχω σκεφτεί..

Αυτές εδώ αγόρασα:

https://www.ikea.gr/proioda/eidi-kouzinas/apothikeusi-organosi-trofimon/sakoules-trofimon/istad-epanasfragizomeni-sakoyla-trofimwn-me-sxedia-30-tem-/40525685

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια μουυυ... 
@Ersi85 εγω παρηγγειλα απο jukki φωλια που ειχε και μαξιλαρακια και τετοια  κουβερτουλα και πανες αγκαλιες .. ειναι οντως βαμβακερα και καλα σαν ποιοτητα , μονο απο την φωλια δεν εμεινα ευχαριστημενη για το μεγεθος , θα την ηθελα λιγο πιο μεγαλη... κατα τ'αλλα ναι μια χαρα ειναι να ψωνισεις . εγω χρησιμοποιω γενικα για αγορες στο ιντερνετ μονο την revolut και τις καρτες μιας χρησης , οποτε πληρωσα με καρτα ! 
Τα ρουχαλακια εχουν πλυθει ολα εχουν σιδερωθει σχεδον ολα . και σιγα σιγα ετοιμαζεται η βαλιτσα !! Να σας ενημερωσω οτι πηρα απο ονλαιν φαρμακειο αν σας ενδιαφερει πακετο μωρομαντηλα με καπακι 18 πακετα των 80τμχ απο 43 ευρω στα 16, και σκεφτομαι αν θα τα ξανα βρω σε προσφορα η να παρω και αλλη μια παρτιδα !!! 
Όσον αφορά την διατροφή σου κορίτσι μου φαντάζομαι είναι πολύ δύσκολο , αλλά προσπάθησε να κανεις το καλύτερο δυνατό για το μωράκι σου και για εσένα ❤️… είναι πιο μεγάλο στα κιλά του ; Όπως αναφέρουν ότι υπάρχει μακροσωμια και πιθανόν γεννιουνται με μεγάλο βάρος λόγω του διαβήτη ; Η δεν ισχύει κάτι τέτοιο ; 
@Eliza Kats νομιζω φοβαμαι πιο πολυ τον φυσιολογικο τοκετο ... εχω και καποια θεματακια γυναικολογικα , και φοβαμαι . ωστοσο μετα απο μεγαλη συζητηση με τον γιατρο μου,μου ειπε συγκεκριμενα στο τελος  αν ησουν γυναικα μου θα σε πηγαινα φυσιολογικα και οχι με καισαρικη , οποτε του ειπα να παμε φυσιολογικα (ενω απο την αρχη του ελεγα καισαρικη δεν αλλαζω γνωμη ) και σε αυτον τον 1 μηνα που μας μενει θα το ελεγχουμε και θα το κουβεντιαζουμε ταυτοχρονα για να μου φυγει το αγχος ή αν θα αλλαξω γνωμη!!! 
Δεν εχω καταγωγη απο Πατρα , αλλα μενω εδω μονιμα τα τελευταια 11 χρονια ! Για το Ιασω ακουγονται πολυ καλες κριτικες για το Ρεα δεν γνωριζω και δεν εχει γεννησει καποια γνωστη μου για να εκφερω αποψη αλλα φανταζομαι σε οποιο απο τα δυο και να επιλεξεις θα εισαι ενταξει  ... Ταλαιπωρια δεν θα ειναι για Πατρα ; εφοσον σε πιασουν οι πονοι μεχρι να ερθεις ; Να κανεις ομως οτι πιστευεις καλυτερο για εσενααα ❤️ 


 

Κορίτσι μου μια χαρά που έχεις σχεδόν πανέτοιμη τη βαλίτσα σου! ❤️ Κοντεύεις να γεννήσεις κ μου φαίνεται απίστευτο πως πέρασε ο καιρός, που τα λέγαμε από 1 μόλις μηνός εδώ!!! Συγκεκριμένα νομίζω μπήκα στην ομάδα 5 ή 6 εβδομάδων, δε θυμάμαι καλά ❤️ 

Τώρα, μωρομάντηλα για την βαλίτσα μαιευτηρίου πήρα τα WaterWipes με 99% νεράκι που είναι δυστυχώς αρκετά ακριβά (τα πήρα από τα Prenatal της Πάτρας), καθώς και άλλα 2 πακετάκια από Pampers, τα Aqua pure, που έχουν και αυτά σύσταση με νεράκι, αλλά ευτυχώς είναι στη μισή τιμή από τα waterwipes και τα βρίσκω σχετικά εύκολα στα supermarket. Η προσφορά όμως που βρήκες για τα μωρομάντηλα που πήρες είναι σε φοβερή σε τιμή.... Αν θες βάλε λινκ να τα βρουν οι ενδιαφερόμενες :)

Πάνες για αρχή θα του παραγγείλω κάποιες που να είναι 100% βαμβάκι γιατί δε θέλω καθόλου το νεογέννητο δερματάκι να έρθει σε επαφή με τα (άγνωστα) πετροχημικά που περιέχουν οι κοινές πάνες του εμπορίου.

Ωστόσο για αργότερα θα παίρνω τα γνωστά Pampers Premium care λόγω ευκολίας εύρεσης σε όλα τα super market, αν δω ότι τα ανέχεται καλά το δέρμα του.

Από καλλυντικά, του πήρα ήδη ένα σετ αφρόλουτρο+σαμπουάν & κρέμα για συγκάματα από την εταιρία Korres (σειρά χρώμα ροζ) που μυρίζουν σαν ΟΝΕΙΡΟ! Και άλλο ένα ακόμα πιο αγνό και φυτικό, της Weleda (από κατάστημα με βιολογικά τρόφιμα, το "Βιολογικό Χωριό"). Δίνω ιδέες κορίτσια!

Από κορμάκια πήρα περίπου δέκα, νούμερο 3-6 months, και από φορμάκια πήρα πέντε, δυστυχώς όλα μακρυμάνικα, πάλι μεγέθους 3-6 μηνών. Θα χρειαστεί όμως να του πάρω και τλχστον δύο κοντομάνικα φορμάκια για το μαιευτήριο (φουφούλες) στη περίπτωση που έχει ζέστη και κλειστό κλιματιστικό.

Αύριο μπαίνω 30η εβδομάδα και δε μπορώ να το πιστέψω ακόμα!!!! Αυτός ο μήνας πέρασε σχετικά γρήγορα, ενώ οι προηγούμενοι πάρα ποολύ αργάαααα και βασανιστικά, με τόσες δυσκολίες. Καλά, ακόμα δεν έχουν τελειώσει!

Μετρήσεις σακχάρου 4 φορές την ημέρα, με σκαμπανεβάσματα. Τώρα είμαι πάλι οριακά αλλά ευτυχώς όχι πάνω από το όριο, οπότε όχι ινσουλίνη ακόμα.

Έχω όμως συσπάσεις κορίτσια! Πάω για καρδιοτοκογράφημα κάθε εβδομάδα στη γιατρό μου και χθες δυστυχώς είχα περιοδικές ανά 2,5 λεπτά!! Αυτό δε το θέλουμε, γιατί σημαίνει σοβαρή ένδειξη για προωρότητα!

Το ενοχλητικό είναι ότι δε τις καταλάβαινα καν αυτές τις συσπάσεις, συνεπώς κινούμουν κανονικά μέσα στην ημέρα, ανέβαινα σκάλες κλπ ενώ δεν έπρεπε....! Τυχαία δηλαδή τις έπιασε το μηχάνημα..

Είμαι οριακά και εκεί να πάρω φάρμακο για συσπάσεις, το Glopir! To γνωρίζει καμία? Σήμερα έχω επανεξέταση στο μηχάνημα και για την ώρα παίρνω 3 προγεστερόνες και 3 μαγνήσια τη μέρα.

Σύμφωνα με τον τελευταίο υπέρηχο, το μωρό είναι 10 με 14 ημέρες παραπάνω στα κιλά του από το κανονικό. Λογικά οφείλεται στον διαβήτη κύησης, αλλά μένει να δω τι θα μου πει η γιατρός σε 2 μέρες που έχω ραντεβού κανονικά για μέτρηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ναι έτσι να λέτε ιδέες για αγορές γιατί χανόμαστε 😅

Να πω για μαγιό ότι προσανατολιζομαι στα tancini, γιατί δεν θέλω να έχω την κοιλιά έξω ούτε να περιοριζεται από κάποια ολόσωμο. 

Αγορές για την μπέμπα έχω κάνει ελάχιστες, αλλά θα ξεκινήσω αυτόν τον μήνα.

@Ersi85 Εσύ καλά κάνεις και προετοιμαζεσαι σε περιπτωση που έρθει νωρίτερα. Το καλό είναι ότι από την 30η εβδομάδα και μετά είναι βιοσημο το μωρό, οπότε μην αγχώνεσαι με τις συσπάσεις 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξαναγράφω το πινακακι να το έχουμε πιο πρόσφατο.

@Argi3 15/6 κορίτσι ❤️ 

 @vou.95 19/6 αγόρι 💙

 @vasilikichp 28/6 αγόρι 💙

@Christina Kaly 7/7

@peacock 12/7 αγόρι 💙

@ΕλπίδαΚρ 13/7 κορίτσι ❤️

 @Tasiaa 15/7 κορίτσι ❤️

 @Αναστασία28 18/7 αγόρι 💙

 @Ersi85 19/7 αγόρι 💙

@Mademoiselle 20/7

@Eliza Kats 24/7 κορίτσι ❤️

@Stauroula_k 25/7 αγόρι 💙

 @Lilaki87 30/7 κορίτσι ❤️

 @MMaria 31/7 κορίτσι ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Αχ ναι έτσι να λέτε ιδέες για αγορές γιατί χανόμαστε 😅

Να πω για μαγιό ότι προσανατολιζομαι στα tancini, γιατί δεν θέλω να έχω την κοιλιά έξω ούτε να περιοριζεται από κάποια ολόσωμο. 

Αγορές για την μπέμπα έχω κάνει ελάχιστες, αλλά θα ξεκινήσω αυτόν τον μήνα.

@Ersi85 Εσύ καλά κάνεις και προετοιμαζεσαι σε περιπτωση που έρθει νωρίτερα. Το καλό είναι ότι από την 30η εβδομάδα και μετά είναι βιοσημο το μωρό, οπότε μην αγχώνεσαι με τις συσπάσεις 😊

Και τώρα να ξεκινήσεις τις αγορές θα είσαι μια χαρά ❤️ Αν θες βοήθεια με τα καταστήματα, πες μας! Λογικά θα σε βοηθήσει να δεις και βιντεο στο youtube με τιτλο "βαλιτσα μαιευτηριου" για να παρεις ολες τις ιδεες.

Εμεις που γεννάμε καλοκαίρι με το καλό, φορμάκια για το μαιευτήριο παίρνουμε κοντομάνικα ή μακρυμάνικα ή μήπως και τα δύο και αναλόγως με τη θερμοκρασία του χώρου, προσαρμόζουμε το ρούχο?

Πχ όταν γέννησε η αδερφή μου σε μαιευτηριο της Πατρας μέσα Ιουνίου, δεν ήταν ανοιχτό εκεί το κλιματιστικό και αναγκαστικά έντυνε το νεογέννητό της με κοντομάνικα φορμάκια και τα μπουτάκια του έξω. Σεντονάκι και λεπτη κουβερτουλα για το λικνο του.

Βιάστηκα κ πήρα 5 μακρυμανικα φορμακια, τα επλυνα, τα σιδερωσα κ τωρα δε ξερω τι να κανω.. θα πρεπει να παρω τλχστον 2 κοντομανικα για το μαιευτηριο.

Ωστοσο τα κορμακια του (εσωρουχο, σαν ολόσωμη φανέλα) τα πηρα ολα κοντομανικα εφοσον φοριουνται μεσα απο το φορμακι που ειναι το εξωρουχο.

 

Για την Πάτρα, τα καταστήματα που με βοήθησαν είναι:

1. ΜΗΤΕΡΑ - babystores.gr, από το οποίο παρήγγειλα και το καρότσι μας 2 σε 1. Επίσης, συρταριέρα, φωλιά και λίκνο. Ισως παρουμε κ το μπανακι απο εκει. Δωσαμε προκαταβολη για ολα αυτα και θα τα παρουμε με το καλο λιγο πριν τη γεννηση.

2. Prenatal - απο εδω επέλεξα τα λευκα ειδη του μαιευτηριου, σεντονακια-πανες αγκαλιας-κουβερτουλα-κορμακια-μπουρνουζι/πετσετα κ πετσετακια. Επισης, καποια φορμακια.

3. Marks & Spencer - απο εδω πήραμε με έκπτωση 3 ή 4 φορμακια, καθως βρηκαμε σχεδια με φερμουαρ, που όλοι λενε πως είναι πολυ πιο εύκολο από τα κουμπάκια. Επισης, σκουφακια.

Υ.γ. Θα τσεκαρω τωρα τα μαγιο tancini που μας εγραψες, μηπως και! ❤️ Δε μου ΄έχει μείνει φράγκο στην τσέπη με τις αγορές για το πλασματάκι μου, αλλά τεσπα :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/5/2023 at 4:22 ΜΜ, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσι μου ψώνισες στο jukki βάζοντας κανονικά την χρεωστική σου κάρτα? ή προτίμησες με αντικαταβολή? Το ρωτώ επειδή είναι ξένο site και ποτέ δε ξέρεις!

Ωστόσο έχω ετοιμάσει κ γω μια λίστα με αγορούλες που θέλω από εκεί κ σύντομα θα το τολμήσω να τα παραγγείλω. 

Φαίνονται ποιοτικά και είναι στο 1/3 της τιμής αντίστοιχων προιόντων ελληνικών sites...

Μην ανησυχείς για το πλύσιμο των ρούχων, 2 μέρες full αν αφιερώσεις στις πλύσεις και το άπλωμα, θα είσαι κομπλέ. Αν δεν έχεις στεγνωτήριο, να συνυπολογίσεις και το σιδέρωμα που είναι απαραίτητο για αποστείρωση. Εγώ δεν έχω σιδερώσει τίποτα ακόμα! Αλλά πήρα σακουλάκια με zip από ΙΚΕΑ και όταν σιδερώσω, θα βάλω τα ρουχαλάκια ανά κατηγορίες στα σακουλάκια τους, ώστε να παραμένουν αποστειρωμένα μέχρι να φτάσουμε στο μαιευτήριο. Έτσι κάπως το έχω σκεφτεί..

Αυτές εδώ αγόρασα:

https://www.ikea.gr/proioda/eidi-kouzinas/apothikeusi-organosi-trofimon/sakoules-trofimon/istad-epanasfragizomeni-sakoyla-trofimwn-me-sxedia-30-tem-/40525685

 

Ναι πλήρωσα με κάρτα κορίτσι μου και όλα οκ κανένα πρόβλημα!!Εμεινα πολύ ευχαριστημένη και με την ποιότητα και με τον χρόνο παράδοσης. Ναι θα τα κάνω πιο μετά τα ρούχα για να έχω ψωνίσει και άλλα και για να είναι φρεσκοπλυμμένα και να μπουν στα συρτάρια κατευθείαν!Ευτυχώς έχω στεγνωτήριο οπότε δεν αγχώνομαι για τους χρόνους!😊 Ωραία ιδέα και αυτή με τα σακουλάκια που λες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Και τώρα να ξεκινήσεις τις αγορές θα είσαι μια χαρά ❤️ Αν θες βοήθεια με τα καταστήματα, πες μας! Λογικά θα σε βοηθήσει να δεις και βιντεο στο youtube με τιτλο "βαλιτσα μαιευτηριου" για να παρεις ολες τις ιδεες.

Εμεις που γεννάμε καλοκαίρι με το καλό, φορμάκια για το μαιευτήριο παίρνουμε κοντομάνικα ή μακρυμάνικα ή μήπως και τα δύο και αναλόγως με τη θερμοκρασία του χώρου, προσαρμόζουμε το ρούχο?

Πχ όταν γέννησε η αδερφή μου σε μαιευτηριο της Πατρας μέσα Ιουνίου, δεν ήταν ανοιχτό εκεί το κλιματιστικό και αναγκαστικά έντυνε το νεογέννητό της με κοντομάνικα φορμάκια και τα μπουτάκια του έξω. Σεντονάκι και λεπτη κουβερτουλα για το λικνο του.

Βιάστηκα κ πήρα 5 μακρυμανικα φορμακια, τα επλυνα, τα σιδερωσα κ τωρα δε ξερω τι να κανω.. θα πρεπει να παρω τλχστον 2 κοντομανικα για το μαιευτηριο.

Ωστοσο τα κορμακια του (εσωρουχο, σαν ολόσωμη φανέλα) τα πηρα ολα κοντομανικα εφοσον φοριουνται μεσα απο το φορμακι που ειναι το εξωρουχο.

 

Για την Πάτρα, τα καταστήματα που με βοήθησαν είναι:

1. ΜΗΤΕΡΑ - babystores.gr, από το οποίο παρήγγειλα και το καρότσι μας 2 σε 1. Επίσης, συρταριέρα, φωλιά και λίκνο. Ισως παρουμε κ το μπανακι απο εκει. Δωσαμε προκαταβολη για ολα αυτα και θα τα παρουμε με το καλο λιγο πριν τη γεννηση.

2. Prenatal - απο εδω επέλεξα τα λευκα ειδη του μαιευτηριου, σεντονακια-πανες αγκαλιας-κουβερτουλα-κορμακια-μπουρνουζι/πετσετα κ πετσετακια. Επισης, καποια φορμακια.

3. Marks & Spencer - απο εδω πήραμε με έκπτωση 3 ή 4 φορμακια, καθως βρηκαμε σχεδια με φερμουαρ, που όλοι λενε πως είναι πολυ πιο εύκολο από τα κουμπάκια. Επισης, σκουφακια.

Υ.γ. Θα τσεκαρω τωρα τα μαγιο tancini που μας εγραψες, μηπως και! ❤️ Δε μου ΄έχει μείνει φράγκο στην τσέπη με τις αγορές για το πλασματάκι μου, αλλά τεσπα :) 

Αχ έχω μπερδευτεί με τα κοντομάνικα-μακρυμάνικα βρε κορίτσια...Εγώ πήρα κάποια φορμάκια ή κορμάκια (δεν ξέρω τη διαφορά 🤣) κοντομάνικα με έξω τα μπουτάκια από HΜ,απλά βαμβακερά! Αυτά είναι για από μέσα να φορεθούν;;Δηλαδή θα φορέσουμε και κάτι άλλο πέρα από αυτό;;Μου φαίνεται ότι θα σκάσουν αν έχει 35 βαθμούς και βάλε έξω..Τώρα που το είπατε για το μαιευτήριο βέβαια σκέφτηκα ότι εκεί λόγω κλιματισμού μπορεί να χρειαστεί μακρυμάνικο!!😲 Φαντάζομαι πως όταν πάμε σπίτι χωρίς κλιματιστικό θα φοράνε κοντομάνικα ή αμάνικα.. Εγώ δεν έχω πάρει τίποτα από σεντόνια,πετσέτες κτλ..Κάποια θα μας τα κάνουν και δώρο,οπότε αναμένω λίγο ακόμα για να ολοκληρώσω την προίκα!!😋 Prenatal θα πάω σίγουρα γιατί έχω και την κάρα όπως και Orchstra και HM.Επίσης τα Zara home έχουν ωραία σεντονάκια και τέτοια λευκά είδη αν κ τσιμπημένα στις τιμές..Τώρα γλυκοκοιτάζω κάτι υπέροχα φρουφρουδένια ρουχαλάκια από Patpat!Μου λένε ότι δε βολεύουν και πολύ στα μικρούλια που μονίμως είναι μαμ και κακά αλλά θα της πάρω μερικά για το χάζι!!🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Lilaki87 είπε:

Αχ έχω μπερδευτεί με τα κοντομάνικα-μακρυμάνικα βρε κορίτσια...Εγώ πήρα κάποια φορμάκια ή κορμάκια (δεν ξέρω τη διαφορά 🤣) κοντομάνικα με έξω τα μπουτάκια από HΜ,απλά βαμβακερά! Αυτά είναι για από μέσα να φορεθούν;;Δηλαδή θα φορέσουμε και κάτι άλλο πέρα από αυτό;;Μου φαίνεται ότι θα σκάσουν αν έχει 35 βαθμούς και βάλε έξω..Τώρα που το είπατε για το μαιευτήριο βέβαια σκέφτηκα ότι εκεί λόγω κλιματισμού μπορεί να χρειαστεί μακρυμάνικο!!😲 Φαντάζομαι πως όταν πάμε σπίτι χωρίς κλιματιστικό θα φοράνε κοντομάνικα ή αμάνικα.. Εγώ δεν έχω πάρει τίποτα από σεντόνια,πετσέτες κτλ..Κάποια θα μας τα κάνουν και δώρο,οπότε αναμένω λίγο ακόμα για να ολοκληρώσω την προίκα!!😋 Prenatal θα πάω σίγουρα γιατί έχω και την κάρα όπως και Orchstra και HM.Επίσης τα Zara home έχουν ωραία σεντονάκια και τέτοια λευκά είδη αν κ τσιμπημένα στις τιμές..Τώρα γλυκοκοιτάζω κάτι υπέροχα φρουφρουδένια ρουχαλάκια από Patpat!Μου λένε ότι δε βολεύουν και πολύ στα μικρούλια που μονίμως είναι μαμ και κακά αλλά θα της πάρω μερικά για το χάζι!!🥰

Και εγώ μπερδεύτηκα ΠΑΡΑ πολύ με τα κορμάκια-φορμάκια! Τα κατάφερα όμως να ξεμπερδευτώ, μετά από ψάξιμο.

Οπότε!

Κορμάκια = εσώρουχα. Θα χρειαστούν σίγουρα στο μαιευτήριο, κάθε μέρα, και να έχεις τλχστον 5-6 μαζί σου. Εγώ πήρα για μηνών 3-6 και όχι 0-3, καθώς όλοι μου λένε πως καλύτερα είναι να του πηγαίνουν λίγο μεγαλύτερα, επειδή μέσα στο κορμάκι θα καταλαμβάνει χώρο και το pamper του. Τα κορμάκια το καλοκαίρι είναι πάντα κοντομάνικα, με τα μπουτάκια έξω.

Φορμάκια = εξώρουχα. Τα φορμάκια φοριούνται πάνω από τα κορμάκια! Θα χρειαστείς περίπου 5-6 στο μαιευτήριο, επειδή μπορεί να τα λερώνει είτε με γουλιές, είτε με διαρροές από την πάνα του. Και αυτά τα πήρα για βρέφος 3-6 μηνών, και όχι 0-3 μηνών.

Τώρα το άλλο μπέρδεμα είναι οι θερμοκρασίες, οι οποίες καθορίζουν την επιλογή μας μεταξύ κοντομάνικων ή μακρυμάνικων φορμακίων!

Η αδερφή μου που γέννησε 15 Ιουνίου, του φορούσε στο μαιευτήριο κοντομάνικα φορμάκια, επειδή είχαν κλειστό εκεί τον κλιματισμό όλες τις ημέρες και έξω είχε γύρω στους 30-35 βαθμούς.

Εγω από την άλλη, βιάστηκα και του πήρα μακρυμάνικα επειδή νόμιζα ότι σίγουρα θα έχουν ανοιχτό κλιματισμό, αλλά ενημερώθηκα πως δεν είναι σίγουρο. Οπότε επειδή τώρα δε μπορώ να τα επιστρέψω καθώς τα έχω πλύνει, θα αναγκαστώ να αγοράσω εκ νέου τλχστον 2-3 κοντομάνικα φορμάκια!

Από Zara home βρήκα μία ωραία πάνα αγκαλιάς από μουσελίνα και μία πετσέτα/μπουρνούζι για το μαιευτήριο. Είναι όμως αρκετά ακριβώ κ δε παίρνω τπτ άλλο από εκεί.

Τα νέα φορμάκια θα τα αγοράσω από τα H & M που είναι κ σχετικά οικονομικά, αλλά 100% βαμβακερά, να ξεμπερδεύω!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Και εγώ μπερδεύτηκα ΠΑΡΑ πολύ με τα κορμάκια-φορμάκια! Τα κατάφερα όμως να ξεμπερδευτώ, μετά από ψάξιμο.

Οπότε!

Κορμάκια = εσώρουχα. Θα χρειαστούν σίγουρα στο μαιευτήριο, κάθε μέρα, και να έχεις τλχστον 5-6 μαζί σου. Εγώ πήρα για μηνών 3-6 και όχι 0-3, καθώς όλοι μου λένε πως καλύτερα είναι να του πηγαίνουν λίγο μεγαλύτερα, επειδή μέσα στο κορμάκι θα καταλαμβάνει χώρο και το pamper του. Τα κορμάκια το καλοκαίρι είναι πάντα κοντομάνικα, με τα μπουτάκια έξω.

Φορμάκια = εξώρουχα. Τα φορμάκια φοριούνται πάνω από τα κορμάκια! Θα χρειαστείς περίπου 5-6 στο μαιευτήριο, επειδή μπορεί να τα λερώνει είτε με γουλιές, είτε με διαρροές από την πάνα του. Και αυτά τα πήρα για βρέφος 3-6 μηνών, και όχι 0-3 μηνών.

Τώρα το άλλο μπέρδεμα είναι οι θερμοκρασίες, οι οποίες καθορίζουν την επιλογή μας μεταξύ κοντομάνικων ή μακρυμάνικων φορμακίων!

Η αδερφή μου που γέννησε 15 Ιουνίου, του φορούσε στο μαιευτήριο κοντομάνικα φορμάκια, επειδή είχαν κλειστό εκεί τον κλιματισμό όλες τις ημέρες και έξω είχε γύρω στους 30-35 βαθμούς.

Εγω από την άλλη, βιάστηκα και του πήρα μακρυμάνικα επειδή νόμιζα ότι σίγουρα θα έχουν ανοιχτό κλιματισμό, αλλά ενημερώθηκα πως δεν είναι σίγουρο. Οπότε επειδή τώρα δε μπορώ να τα επιστρέψω καθώς τα έχω πλύνει, θα αναγκαστώ να αγοράσω εκ νέου τλχστον 2-3 κοντομάνικα φορμάκια!

Από Zara home βρήκα μία ωραία πάνα αγκαλιάς από μουσελίνα και μία πετσέτα/μπουρνούζι για το μαιευτήριο. Είναι όμως αρκετά ακριβώ κ δε παίρνω τπτ άλλο από εκεί.

Τα νέα φορμάκια θα τα αγοράσω από τα H & M που είναι κ σχετικά οικονομικά, αλλά 100% βαμβακερά, να ξεμπερδεύω!

 

 

Α είσαι κατατοπιστικότατη ευχαριστώ!!Τώρα ξεκαθάρισαν κάπως στο μυαλό μου χαχα!Βέβαια συνεχίζει να μου φαίνεται υπερβολικό τα 2 ρούχα για καλοκαίρι αλλά εγώ θα πάρω να είμαι σίγουρη!🤔 Θα πάρω και λίγα μακρυμάνικα καλού κακού.Βέβαια βλέπω ότι στο Ρεα που θα γεννήσω λένε να έχεις μαζί μόνο ένα φορμάκι για τη μέρα εξόδου,τα άλλα τα παρέχουν αυτοί!Και εγώ τα κοντομάνικα το φορμάκια τα πήρα από HM και είναι μία χαρά!Και τα Sinsay έχουν βαμβακερά ρουχαλάκια και πολύ οικονομικά!!Από μέγεθος και ε΄γω δε θα πάρω 0-1 σίγουρα,γιατί προβλέπεται ψηλή η μπέμπα και καλύτερα να είναι λίγο πιο μεγάλα μωρέ να βγάλουμε το καλοκαίρι παρά να φορεθούν 1-2 φορές..άσε που και η πάνα θα πιάνει χώρο χιχι!

Σε άλλα νέα σήμερα ξεκινάμε βάψιμο δωματίου και ανυπομονώ να το δω ολοκληρωμένο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Lilaki87 είπε:

Α είσαι κατατοπιστικότατη ευχαριστώ!!Τώρα ξεκαθάρισαν κάπως στο μυαλό μου χαχα!Βέβαια συνεχίζει να μου φαίνεται υπερβολικό τα 2 ρούχα για καλοκαίρι αλλά εγώ θα πάρω να είμαι σίγουρη!🤔 Θα πάρω και λίγα μακρυμάνικα καλού κακού.Βέβαια βλέπω ότι στο Ρεα που θα γεννήσω λένε να έχεις μαζί μόνο ένα φορμάκι για τη μέρα εξόδου,τα άλλα τα παρέχουν αυτοί!Και εγώ τα κοντομάνικα το φορμάκια τα πήρα από HM και είναι μία χαρά!Και τα Sinsay έχουν βαμβακερά ρουχαλάκια και πολύ οικονομικά!!Από μέγεθος και ε΄γω δε θα πάρω 0-1 σίγουρα,γιατί προβλέπεται ψηλή η μπέμπα και καλύτερα να είναι λίγο πιο μεγάλα μωρέ να βγάλουμε το καλοκαίρι παρά να φορεθούν 1-2 φορές..άσε που και η πάνα θα πιάνει χώρο χιχι!

Σε άλλα νέα σήμερα ξεκινάμε βάψιμο δωματίου και ανυπομονώ να το δω ολοκληρωμένο!!

Σου εύχομαι να βγει το χρώμα του δωματίου όπως το έχεις φανταστεί και ονειρευτεί για τη μικρή σου ❤️ !

Σήμερα μίλησα πάλι με τη μαία του ιατρείου μου και τη ρώτησα λεπτομερώς για τα ρουχαλάκια για το μαιευτήριο.

Μου είπε λοιπόν τα εξής: Θα χρειαστώ 1 μακρυμάνικο φορμάκι κ 1 κοντομάνικο κορμάκι για την 1η ημέρα της γέννησης. Από τη 2η ημέρα, θα χρειαστώ μόνο κοντομάνικα φορμάκια μου είπε. Επίσης είπε πως θα χρειαστώ και μέγεθος 0-3 μηνών φορμάκια, για να βγει ωραίο το μωρό στις πρώτες του φωτογραφίες. Αυτό πραγματικά δε το είχα σκεφτεί!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Σου εύχομαι να βγει το χρώμα του δωματίου όπως το έχεις φανταστεί και ονειρευτεί για τη μικρή σου ❤️ !

Σήμερα μίλησα πάλι με τη μαία του ιατρείου μου και τη ρώτησα λεπτομερώς για τα ρουχαλάκια για το μαιευτήριο.

Μου είπε λοιπόν τα εξής: Θα χρειαστώ 1 μακρυμάνικο φορμάκι κ 1 κοντομάνικο κορμάκι για την 1η ημέρα της γέννησης. Από τη 2η ημέρα, θα χρειαστώ μόνο κοντομάνικα φορμάκια μου είπε. Επίσης είπε πως θα χρειαστώ και μέγεθος 0-3 μηνών φορμάκια, για να βγει ωραίο το μωρό στις πρώτες του φωτογραφίες. Αυτό πραγματικά δε το είχα σκεφτεί!

 

Ευχαριστώ κορίτσι μου!!

Ααα μάλιστα!!Ούτεεγώ το είχα σκεφτεί αυτό..🤪 Τα HM που της πήρα είναι 1-2M οπότε νομίζω είμαστε μια χαρά!!Θα πάρω λοιπόν και 2-3 μακρυμάνικα σε περίπτωση A/C ή που έχει ψύχρα το βράδυ στο σπίτι!Κατά τα άλλα πως είναι τα μπεμπάκια σας; Κλωτσάνε φουλ;;😁 Εμένα αρκετά η δικιά μου,χορεύει στην  κοιλιά!Εχουμε dopler στις 29/05!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

χαχαχ πρεπει να σκεφτουμε και τις φωτο κοριτσιιααα ειναι και αυτοοο .... εγω εχω παρει γενικα  κορμακια κοντομανικα, αμανικα και εχω παρει και μακριαα γιατι το καλοκαιρι εγω θαμαι ζακυνθο οπου το βραδυ κανει κρυο ολα τα εχω παρει 1-3 και μου λεγανε καλο ειναι να παρω 2-3 ρουχαλακια για 0-1 αλλα μ φαινονται υπερβολικα μικρα..στις 32 εβδομαδες στην ντομπλερ ο μπεμπης μας ηταν 45.6 μεχρι το τελος δε θα εχει παρει κ αλλο υψος; παντως διαλεξα και εγω τα ρουχα που θα παρω μαζι μου να ειναι ομορφα ζουζουνιαρικα για τις φωτο 🤣

για τα μωρομαντηλα δεν πηρα με 99% νερο οπως αναφερεις πηρα της σεπτονα με χαμομηλι που τα χρησιμοποιει και μια φιλη μου απο την αρχη και εχει μεινει ικανοποιημενη ,τα ακριβυναν και κατα 1 ευρω :P 

https://www.ofarmakopoiosmou.gr/mitera-paidi/frontida-moroy/moromantila/septona-promo-monthly-pack-calm-n-care-baby-wipes-chamomile?id=385575 

Α και γω πήρα ζουζουνιάρικα από Patpat οπότε όλο και κάτι θα μας κάνει για τις πρώτες φωτό!!Αααα ωραία η προσφορά με τα μαντηλάκια που έστειλες,και μία φίλη τα χρησιμοποιεί βεβαία όχι για νεογέννητο αλλά ακόμα και για αργότερα μου φαίνεται σούπερ τιμή!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! 

Εγώ παρακολούθησα ένα σεμινάριο θηλασμού σήμερα από το Ιασώ και μας είπαν ότι θα χρειαστούμε για το μωρό:

- ρούχα εξόδου

- ένα σεντόνι αγκαλιας θα χρειαστούμε για το μωρό (και το αυγό φυσικά για να το πάρουμε).

Μετά για εμάς:

-2-3 νυχτικά,

-μια ρόμπα,

-σουτιέν θηλασμού και μαξιλάρι θηλασμού αν θέλουμε,

-παντόφλες, σαμπουάν -αφρολουτρο- οδοντόκρεμα - οδοντόβουρτσα και εσώρουχα (αν και θα μας δώσουν και εκεί κάποια μιας χρήσης είπαν).

Ρώτησα για σκούφο και καλτσακια και είπε όχι γιατί θα κάνει ζέστη λογικά. Όπως επίσης ότι θα κάνει ζέστη μέσα στο μαιευτήριο (οπότε φαντάζομαι δεν ανοίγουν κλιματιστικό). Φαντάζομαι πάνω κάτω τα ίδια θα ισχύουν για όλα τα ιδιωτικά της Αθήνας. 

Εγώ που λέτε γλυκοκοιταζω αυτά τα νυχτικά. Πώς σας φαίνεται; Έχει πάρει καμία; https://easymum.gr/product/νυχτικό-με-ρόμπα-για-έγκυες-και-θηλάζο-5/?fbclid=IwAR3w7pdHR4JWkcvFd476jIfQQDAdB6W_DnLez-vkCdVo2xiwUrENVO6xNps_aem_AZO0PjaiMg03OTDP70QLNxYP5Jl0n-d3PUO1gOxzO9GZRqtoNMEQMLjArFD0DUvp_s3h4zt3m0UbMekAQMAkF1zFTsfkpqzRYAqXUbxOPwiiLwaCuMe50HYQsnVcLWqifho

 

@Lilaki87 ίδια μέρα έχουμε Doppler! Κλωτσιές δόξα το θεό φουλ και ειδικά κατά τις 5 το πρωί κάνει χορευτικά η δικιά μου 😅 Γενικά έχω παρατηρήσει ότι κάποιες ώρες κινείται απλά ή κάνει απαλές κλωτσιές και περίπου 2-3 φορές τη μέρα δίνει πόνο 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α πάνω κάτω αυτά που λες @Eliza Kats είχα φανταστεί και εγώ να έχω μαζί. Ξέρω ότι στα ιδιωτικά σου παρέχουν τα περισσότερα αλλά από εκεί και πε΄ρα είναι και τι θέλουμε εμείς να έχουμε μαζί σαν έξτρα. Επίσης σερβιέτες ίσως χρειαστούν.. δίνουν και εκεί βέβαια. Επί της ουσίας πιο πολλά χρειαζόμαστε για εμάς τις μέρες στο μαιευτήριο παρά για τα μωράκια μας!😅 Χμμ όχι κλιματιστικό ακούω, άρα μας βλέπω κυρίως με κοντομάνικα και μπουτάκια έξω όλο τον Αύγουστο!!

Ωραία τα νυχτικά,δεν έχω πάρει ακόμα βέβαια!!Είχα δει και κάπου αλλού κάτι συμπαθητικά πιο οικονομικά αλλά αυτά μου άρεσαν γιατί είναι σετάκι με τη ρόμπα!

Ωω άντε καλή μας επιτυχία στην εξέταση,με το καλό σιγά σιγά να μπαίνουμε στην τελική ευθεία!🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες! Συγγνώμη που πετάγομαι εδώ σε αυτή τη συζήτηση! @peacock γιατί δε μπορώ να σου στείλω pm?? Μου λέει ότι δε μπορείς να δεχτείς μηνύματα..

.... συνεχίστε το πρόγραμμα σας εγώ περαστική ήμουν !! Με το καλό να κρατήσετε όλες τα μωράκια σας κορίτσια 🧿❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

χαχαχ πρεπει να σκεφτουμε και τις φωτο κοριτσιιααα ειναι και αυτοοο .... εγω εχω παρει γενικα  κορμακια κοντομανικα, αμανικα και εχω παρει και μακριαα γιατι το καλοκαιρι εγω θαμαι ζακυνθο οπου το βραδυ κανει κρυο ολα τα εχω παρει 1-3 και μου λεγανε καλο ειναι να παρω 2-3 ρουχαλακια για 0-1 αλλα μ φαινονται υπερβολικα μικρα..στις 32 εβδομαδες στην ντομπλερ ο μπεμπης μας ηταν 45.6 μεχρι το τελος δε θα εχει παρει κ αλλο υψος; παντως διαλεξα και εγω τα ρουχα που θα παρω μαζι μου να ειναι ομορφα ζουζουνιαρικα για τις φωτο 🤣

για τα μωρομαντηλα δεν πηρα με 99% νερο οπως αναφερεις πηρα της σεπτονα με χαμομηλι που τα χρησιμοποιει και μια φιλη μου απο την αρχη και εχει μεινει ικανοποιημενη ,τα ακριβυναν και κατα 1 ευρω :P 

https://www.ofarmakopoiosmou.gr/mitera-paidi/frontida-moroy/moromantila/septona-promo-monthly-pack-calm-n-care-baby-wipes-chamomile?id=385575 

Τα 0-1 μου φαίνονται κ εμένα υπερβολικά μικρά. Πήρα 1-3 m και 3-6 m τα περισσότερα, και τα κορμάκια και τα φορμάκια. Είσαστε κ εσείς ψηλά μωράκια! Σίγουρα θα πάρει κ άλλο ύψος μέχρι να γεννηθεί.

Εμάς το μπεμπάκι μας ήταν 41 εκατοστά σε ύψος πριν 3 ημέρες που μας μέτρησε η μαιευτήρας μου, στην 30η μου εβδομάδα και βάρος 1850.

Σε 10 όμως μέρες που έχω την Γ επιπέδου θα μας πει πιο σίγουρα ο γιατρός πως πάμε από διαστάσεις. Η μαιευτήρας μου πάντα μας βγάζει λίγο πιο "μεγάλους".

Στο μαιευτήριο με βλέπω να έχω μαζί μου και των δύο μεγεθών φορμάκια-κορμάκια και ο,τι βολέψει. Για τις φώτο δε, θα προτιμήσουμε τα στενά :) 

Περιμένω από εσένα με αγωνία να μου πεις και την εμπειρία σου από το Ολύμπιον, καθώς σχεδόν σίγουρα, για εκεί με προορίζει η γιατρός μου.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Lilaki87 είπε:

Α πάνω κάτω αυτά που λες @Eliza Kats είχα φανταστεί και εγώ να έχω μαζί. Ξέρω ότι στα ιδιωτικά σου παρέχουν τα περισσότερα αλλά από εκεί και πε΄ρα είναι και τι θέλουμε εμείς να έχουμε μαζί σαν έξτρα. Επίσης σερβιέτες ίσως χρειαστούν.. δίνουν και εκεί βέβαια. Επί της ουσίας πιο πολλά χρειαζόμαστε για εμάς τις μέρες στο μαιευτήριο παρά για τα μωράκια μας!😅 Χμμ όχι κλιματιστικό ακούω, άρα μας βλέπω κυρίως με κοντομάνικα και μπουτάκια έξω όλο τον Αύγουστο!!

Ωραία τα νυχτικά,δεν έχω πάρει ακόμα βέβαια!!Είχα δει και κάπου αλλού κάτι συμπαθητικά πιο οικονομικά αλλά αυτά μου άρεσαν γιατί είναι σετάκι με τη ρόμπα!

Ωω άντε καλή μας επιτυχία στην εξέταση,με το καλό σιγά σιγά να μπαίνουμε στην τελική ευθεία!🥰

Και εγώ περιμένω εναγωνίως τη Γ επιπέδου. Ελπίζω να μας βοηθήσει κ ο μικρός μας να δούμε το προσωπάκι του, γιατί εδώ και 1 μήνα είναι πάντα γυρισμένος προς την πλάτη μου. Τώρα που κατέβηκε με το κεφαλάκι κάτω, επιτέλους νιώθω κ τις κινήσεις του!! Για κανα 20ημερο δεν ένιωθα τίποτα σχεδόν κ είχαμε ανησυχήσει αρκετά..

Κορίτσια εσείς νιώθετε το λόξιγκα του μωρού? 

Έχω 3 μέρες που συλλαμβάνω ρυθμικά χτυπηματάκια διάρκειας 10-15 λεπτών κ εικάζω πως αυτό είναι :) 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια prenatal και Mothercare έχουν εκπτώσεις για τη γιορτή της μητέρας! Τρέξτε 😛 Εγώ τυχαία πήγα σήμερα και ψώνισα αρκετά 😅 Νομίζω θα είναι μέχρι Δευτέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Και εγώ περιμένω εναγωνίως τη Γ επιπέδου. Ελπίζω να μας βοηθήσει κ ο μικρός μας να δούμε το προσωπάκι του, γιατί εδώ και 1 μήνα είναι πάντα γυρισμένος προς την πλάτη μου. Τώρα που κατέβηκε με το κεφαλάκι κάτω, επιτέλους νιώθω κ τις κινήσεις του!! Για κανα 20ημερο δεν ένιωθα τίποτα σχεδόν κ είχαμε ανησυχήσει αρκετά..

Κορίτσια εσείς νιώθετε το λόξιγκα του μωρού? 

Έχω 3 μέρες που συλλαμβάνω ρυθμικά χτυπηματάκια διάρκειας 10-15 λεπτών κ εικάζω πως αυτό είναι :) 

 

Αχ ναι μακάρι να γυρίσει τη φατσούλα του γιατί είναι όλα τα λεφτά όταν τα βλέπεις! ❤️ 

Καλό που γύρισε προς τα κάτω! Εμένα συνέχεια κάτω είναι όποτε πάω. Ελπίζω να μην κάνει καμία και γυρίσει πάνω τελευταία στιγμή 😅. Για λόξυγκα μπορεί... Κάνει ώρες ώρες κάτι συνεχόμενα τραντάγματα, μάλλον αυτό θα είναι. Πάντως η δικιά μου μου φαίνεται είναι πολύ ζωηρή τις τελευταίες μέρες. Νιώθω και το ποδαράκι της που με κλωτσαει (πιστεύω δλδ ότι είναι το πόδι της 😅)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας! Νέο μέλος εδώ, μόλις σας ανακάλυψα! 

Νέα μανούλα προσεχώς με ΠΗΤ 22/7! Με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας, να είναι υγιή και με αγάπη και υποστήριξη θα τα καταφέρουμε όλα!

Ομολογώ πως τώρα κοιτάζω για αγορές και με έχετε αγχώσει 😅

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/5/2023 at 11:29 ΠΜ, ο/η Ersi85 είπε:

Και εγώ περιμένω εναγωνίως τη Γ επιπέδου. Ελπίζω να μας βοηθήσει κ ο μικρός μας να δούμε το προσωπάκι του, γιατί εδώ και 1 μήνα είναι πάντα γυρισμένος προς την πλάτη μου. Τώρα που κατέβηκε με το κεφαλάκι κάτω, επιτέλους νιώθω κ τις κινήσεις του!! Για κανα 20ημερο δεν ένιωθα τίποτα σχεδόν κ είχαμε ανησυχήσει αρκετά..

Κορίτσια εσείς νιώθετε το λόξιγκα του μωρού? 

Έχω 3 μέρες που συλλαμβάνω ρυθμικά χτυπηματάκια διάρκειας 10-15 λεπτών κ εικάζω πως αυτό είναι :) 

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά κορίτσια!!Του χρόνου θα γιορτάζουμε με τα μωρά μας αγκαλιά όλες!!❤️ 

Αχ αυτό με τις κινήσεις...εγώ κανα 2 μέρες την ένιωθα ελάχιστα και κόντεψα να πάθω κρίση πανικού.Πάντως τελευταία κορίτσια τη νιώθω πολύ έντονα όλη τη μέρα οπότε είμαι ήσυχη...μάλιστα χτες ξαπλώνω και βλέπω την κοιλιά να πετάει από την αριστερή πλευρά περισσότερο...και βάζω το χέρι και σα να έπιανα το κορμάκι της.Εντάξει έλιωσα!!Μου είπε ο γιατρός ότι μπορεί να βλέπω να πετάει η κοιλιά σε κάποια σημεία,είναι μάλλον πωπουδάκι αν κρίνουμε από την τελευταία φορά που είχε κεφαλάκι κάτω!🤭 @Ersi85 ναι ένιωσα και λόξιγκα τις περασμένες νομίζω...ήταν σαν παλμός για κανένα 5λέπτο σχετικά ρυθμικός..μάλλον λόξιγκας ήταν 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...