Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουλίου 2023


Recommended Posts

στις πριν 12 ώρες, ο/η Stauroula_k είπε:

Ακριβως την ιδια κατασταση ζω . Φουλ αγχος και ανεξαντλητο. Οσο κ ν με διαβεβαιωνουν οτι το μωρο ειναι καλα εγω αγχωνομαι γ τ παντα . Και εμενα καθολου αθληση καθολου βαρη και σωματικη επαφη απαγορευεται μεχρι νεωτερας ειπε κατα λεξη 💥 Εγω ακομα συμπληρωματα δεν παιρνω μονο φυλλικο οξυ και τις αντιπηκτικες...

Γενικοτερα ενω εχω χαρει πολυ με το μωρουλι ειναι στιγμες που νιωθω πολυ στεναχωρημενη χωρις ιδιαιτερο λογο και αγχωμενη για το μελλον . Και θελω να φτιαξω το δωματιο του μωρου κ να αγορασω πραγματα και οι γυρω μου μου λενε νωρις ειναι ακομα και εγω θελω να αγορασω ολα τα φορμακια τ κοσμου ❤️ ειμαι μονο εγω τρελαμενη ; Ή ειμαστε πολλες; 🤔

Αφού σου λένε οι γιατροί ότι είναι καλά να μην αγχώνεσαι 😘 

Εμένα μου αρέσει να χαζεύω καροτσια, κούνιες και ρουχαλακια. Αλλά θα ξεκινήσω σοβαρή έρευνα αγοράς μετά τη Β επιπέδου. Και θα προσπαθήσω να κάνω λίγα λίγα τα έξοδα μην πάθω κανένα εγκεφαλικό 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eliza Kats είπε:

Αφού σου λένε οι γιατροί ότι είναι καλά να μην αγχώνεσαι 😘 

Εμένα μου αρέσει να χαζεύω καροτσια, κούνιες και ρουχαλακια. Αλλά θα ξεκινήσω σοβαρή έρευνα αγοράς μετά τη Β επιπέδου. Και θα προσπαθήσω να κάνω λίγα λίγα τα έξοδα μην πάθω κανένα εγκεφαλικό 🤣🤣🤣

Τα θελω ολα πραγματικα. Ευχομαι στην β επιπεδου να μου πουν σίγουρα φύλο γιατι μεχρι στιγμης δεν καθεται το παιδι να δουμε 🤣 Ρουχα πιο πολυ θα χρειαστω και καροτσι τα αλλα θα μου τα δωσουν ευτυχως. Αν την στησω την κουνια απο τον 6ο θα ναι νωρις; Χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Stauroula_k είπε:

Τα θελω ολα πραγματικα. Ευχομαι στην β επιπεδου να μου πουν σίγουρα φύλο γιατι μεχρι στιγμης δεν καθεται το παιδι να δουμε 🤣 Ρουχα πιο πολυ θα χρειαστω και καροτσι τα αλλα θα μου τα δωσουν ευτυχως. Αν την στησω την κουνια απο τον 6ο θα ναι νωρις; Χαχα

Α μια χαρά που θα σου δώσουν πράγματα! Η κούνια εξαρτάται, αν είναι να είναι μέσα στα πόδια σου στήσε την πιο μετ, 8ο ας πούμε. Αν είναι να είναι σε δικό του δωμάτιο και δεν σε ενοχλεί στήσε την. Αλλά μετά δεν θα ανυπομονείς πιο πολύ; Εγώ σκοπεύω στον 8ο να ξεκινήσω να τα στήνω όλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Α μια χαρά που θα σου δώσουν πράγματα! Η κούνια εξαρτάται, αν είναι να είναι μέσα στα πόδια σου στήσε την πιο μετ, 8ο ας πούμε. Αν είναι να είναι σε δικό του δωμάτιο και δεν σε ενοχλεί στήσε την. Αλλά μετά δεν θα ανυπομονείς πιο πολύ; Εγώ σκοπεύω στον 8ο να ξεκινήσω να τα στήνω όλα.

Καλημέρα! Τα ίδια και εγώ, από το 8ο και μετά αγορές. Αρχικά να βεβαιωθούμε στη Β αυχενική ότι συνεχίζουν να είναι όλα πολύ καλά και για το μωράκι και για εμένα και επίσης θέλουμε να είμαστε σίγουροι για το φύλο. Επίσης συνήθως στα μεγάλα καταστήματα επιτρέπουν αλλαγές μέχρι και 1 μήνα μετά, οπότε αυτό θα εξυπηρετήσει.

Όσο για τη τσάντα μαιευτηρίου, θα την ετοιμάσω λίγο πριν το 7ο μήνα, γιατί ποτέ δε ξέρεις πότε ένα μωράκι μπορεί να βγει πρωοράκι. Ελπίζω όχι, αλλά θα νιώθω καλά να την έχω έτοιμη σε μια γωνίτσα..

Πιο σημαντικό όμως ακόμα και από τις αγορές φορμακίων και ζαπουνακίων, θεωρώ την εκπαίδευση <3. Θα παραγγείλω σύντομα την εγκυκλοπαίδεια της εγκυμοσύνης και θα επενδύσω χρόνο στο να διαβάσω βιβλία για την ομαλή ανάπτυξη του βρέφους και πώς μπορούμε να είμαστε καλύτεροι γονείς. Είναι εξαιρετικά σημαντικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Που είστε βρε κορίτσια?

Απο την μια καλη είναι η σιγή σημαίνει ότι δεν υπάρχουν ανησυχίες!

Εγω ανυπομονώ για την Β επιπέδου..

Επίσης εδώ και καμία βδομάδα έκανε την εμφάνισή του το πρωτογαλα.Καμια άλλη αγελαδιτσα στην παρέα?🐄

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια ,σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας ,θα κρατηθω με τις αγορες. Θα ηθελα την γνωμη σας σε κατι .τρεις τελευταιες μερες το στηθος μου στο ξαφνικο κοκκινιζει γεμιζει μπιμπικακια (δεν πιανεις κατι στην υφη ειναι οπτικο) και εχω απιστευτη φαγουρα. Ειναι τοσο εντονη π δευτερη μερα σερι μενω ξαγρυπνη . Σας εχει συμβει; Τι να βαλω; Νυσταζω κ ολη νυχτα ξινομαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/2/2023 at 4:37 ΠΜ, ο/η Stauroula_k είπε:

Καλησπέρα κοριτσια ,σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας ,θα κρατηθω με τις αγορες. Θα ηθελα την γνωμη σας σε κατι .τρεις τελευταιες μερες το στηθος μου στο ξαφνικο κοκκινιζει γεμιζει μπιμπικακια (δεν πιανεις κατι στην υφη ειναι οπτικο) και εχω απιστευτη φαγουρα. Ειναι τοσο εντονη π δευτερη μερα σερι μενω ξαγρυπνη . Σας εχει συμβει; Τι να βαλω; Νυσταζω κ ολη νυχτα ξινομαι. 

Μήπως βάζεις κάποια κρέμα και σε πείραξε; Σαν αλλεργία μου ακούγεται... Αν βάζεις κάποια κρέμα σταμάτα την αμέσως και φυσικά πήγαινε στον γιατρό σου να σε δει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/2/2023 at 9:51 ΜΜ, ο/η ΕλπίδαΚρ είπε:

Που είστε βρε κορίτσια?

Απο την μια καλη είναι η σιγή σημαίνει ότι δεν υπάρχουν ανησυχίες!

Εγω ανυπομονώ για την Β επιπέδου..

Επίσης εδώ και καμία βδομάδα έκανε την εμφάνισή του το πρωτογαλα.Καμια άλλη αγελαδιτσα στην παρέα?🐄

 

Εδώ είμαστε και μετράμε αντίστροφα 😛 Προσωπικά μετράω αντίστροφα για τη Β επιπέδου και για να αρχίσω να νιώθω το μωρό. Έχω την εντύπωση ότι το έχω νιώσει κάνα 2 φορές αλλά δεν είμαι σίγουρη...

Πρωτογαλα ε; Το είδες να βγαίνει κανονικά; Ρωτάω γιατί εγώ έχω παρατηρήσει καμία φορά τα έχω κάτι ασπρακια στις θηλές σαν να είναι "λερωμένες" με κάτι. Αλλά γάλα να βγαίνει από τη θηλή δεν έχω δει ακόμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Εδώ είμαστε και μετράμε αντίστροφα 😛 Προσωπικά μετράω αντίστροφα για τη Β επιπέδου και για να αρχίσω να νιώθω το μωρό. Έχω την εντύπωση ότι το έχω νιώσει κάνα 2 φορές αλλά δεν είμαι σίγουρη...

Πρωτογαλα ε; Το είδες να βγαίνει κανονικά; Ρωτάω γιατί εγώ έχω παρατηρήσει καμία φορά τα έχω κάτι ασπρακια στις θηλές σαν να είναι "λερωμένες" με κάτι. Αλλά γάλα να βγαίνει από τη θηλή δεν έχω δει ακόμα.

Καλή σαρακοστή!

Και εγώ μια από τα ίδια,σε δύο βδομάδες περίπου  θα πάω για την Β επιπέδου.Το μωρό το νοιώθω σίγουρα μια φορά την ημέρα!

Το πρωτόγαλα ήταν ανακάλυψη του άντρα μου 😂 δεν βγήκε  από μόνο του,βέβαια διάβασα  ότι δεν συνιστάται η άλμεξη γιατί δημιουργεί συσπάσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

ποτε εχεις την β' επιπεδουυ??? Ηταν η καλυτερη εξεταση κατ'εμε εως τωρα !!! Και εγω εχω αυτο το πρωτογαλα. δεν ειναι υγροο ειναι σα ξερα κομματακια πανω στην ρογα, κυριως στην δεξια βγαζω, και ελαχιστη στην αριστερηη. επισης και στα μαυρα σουτιεν μου βρισκω ετσι σα κομματακι μικρο ξηρο.. 

Ειμαι 24+2 , δλδ διανυω την 25η εβδομαδα!! Κλωτσουσε μονο βραδυ εως και την 20η εβδομαδα για λιγο οταν ξαπλωνα..Τωρα οοολη μερα σχεδον , νομιζω ειναι παραπανω ξυπνιος απο οσο λενε χαχαχα
 

21/3 έχω Β επιπέδου. Σήμερα θα πάω γιατρό να δούμε μία το μωράκι 😁😁😁

Κι εγώ κάπως έτσι το πρωτογαλα, από τη μία θηλή κι εγώ που έχει σκουρυνει, η άλλη θηλή είναι όπως ήταν 😅 

Μπήκα χθες στην 20η. 20+2 νομίζω σήμερα και έχω την εντύπωση ότι ένιωσα το βράδυ και τώρα το μεσημέρι μια κλωτσιτσα. Ελπίζω να μην είναι η ιδέα μου και χαίρομαι τσάμπα 😅

Εσύ πότε θα ξαναδείς το μωρό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Καλή Σαρακοστή! 

Εμείς έχουμε β επιπέδου 8/3 και ανυπομονώ! Τον μικρό τον νιώθω πλέον κάθε μέρα σχεδόν όλη τη μέρα! 

Τις τελευταίες ημέρες μου πέφτει η πίεση και όταν γίνεται αυτό νιώθω ότι θα λιποθυμήσω αλλά οκ το παλεύω.

Εσείς πώς είστε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

ποτε εχεις την β' επιπεδουυ??? Ηταν η καλυτερη εξεταση κατ'εμε εως τωρα !!! Και εγω εχω αυτο το πρωτογαλα. δεν ειναι υγροο ειναι σα ξερα κομματακια πανω στην ρογα, κυριως στην δεξια βγαζω, και ελαχιστη στην αριστερηη. επισης και στα μαυρα σουτιεν μου βρισκω ετσι σα κομματακι μικρο ξηρο.. 

Ειμαι 24+2 , δλδ διανυω την 25η εβδομαδα!! Κλωτσουσε μονο βραδυ εως και την 20η εβδομαδα για λιγο οταν ξαπλωνα..Τωρα οοολη μερα σχεδον , νομιζω ειναι παραπανω ξυπνιος απο οσο λενε χαχαχα
 

Τα ίδια και εγώ! Μοιάζει λίγο με ξηροδερμία πάνω στη θηλή. Επίσης έχω κάποιους πόνους στη θηλή τις τελευταίες ημέρες. Περιμένω όπως κ εσείς κορίτσια με αγωνία την Β επιπέδου μου, που είναι σε 1 εβδομάδα περίπου. Μεθαύριο μπαίνω 20η εβδομάδα αισίως. Μπράβο @vou.95 που είχες καλή Β επιπέδου! Σκέφτομαι να πάρω μαζί μου στικάκι και να ζητήσω από τον γιατρό να μου γράψει κάποιο μικρό βίντεο από τον υπέρηχο. Διάβασα που το έκαναν κάποιες κοπέλες και μου άρεσε πολύ η ιδέα αυτή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Καλή Σαρακοστή! 

Εμείς έχουμε β επιπέδου 8/3 και ανυπομονώ! Τον μικρό τον νιώθω πλέον κάθε μέρα σχεδόν όλη τη μέρα! 

Τις τελευταίες ημέρες μου πέφτει η πίεση και όταν γίνεται αυτό νιώθω ότι θα λιποθυμήσω αλλά οκ το παλεύω.

Εσείς πώς είστε;

Μία από τα ίδια! ❤️ Το νιώθω το μωρό σχεδόμ καθημερινά. Μου δίνει ελαφρυές κλωτσίτσες συνήθως χαμηλά στην κοιλιά (στη γραμμή του εσώρουχου) και σπανιότερα κάτω από τον αφαλό. Η θέση που συνήθως το νιώθω το μικράκι μου είναι όταν είμαι ξαπλωμένη ανάσκελα και όταν βρίσκομαι μέσα στο αμάξι! Επίσης βλέπω ότι αντιδράει σε ορισμένους ήχους, όπως καθαρή φωνή από την τηλεόραση ή σε κάποιον συνεχόμενο κ διαπεραστικό ήχο όπως είναι ο συναγερμός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου έκανα την εξέταση της δίωρης καμπύλης σακχάρου και θα ήθελα τα φώτα σας:

Σάκχαρο νηστείας: 97 < 105 (Φ.Τ.)

Σάκχαρο 60 λεπτών: 162 < 180 (Φ.Τ.)

Σάκχαρο 120 λεπτών: 96 < 155 (Φ.Τ.)

Ξέρει κάποια να μου πει τι τιμές θεωρούνται φυσιολογικές για τις έγκυες? Μήπως το σάκχαρο νηστείας πρέπει να είναι υποχρεωτικά κάτω απο 92?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό μήνα, κορίτσια με φουσκωμένες γλυκές κοιλιτσες!!!

τι όμορφα νέα!!! Χαίρομαι που είστε τόσες που ανυπομονείτε για τη Β επιπέδου, προσθέστε και εμένα!!! Την άλλη εβδομάδα θα την κάνουμε με το καλό!!! Κάναμε και τον υπέρηχο καρδιάς εμβρυου και πήγαν όλα πολύ καλά!!!

σοβαρα αυτή η φαινομενική ξηροδερμία στις θηλές είναι το πρωτογαλα;; Σοκ!!! Δεν είχε πάει το μυαλό μου!!!

Επιβεβαιωσαμε και εμείς πως έχουμε κοριτσάκι, οπότε αν θέλετε ας προστεθεί στον πίνακα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Ειχαμε πει σε ενα μηνα μετα την β' (την εκανα 9/2) αρα απο εβδομαδα θα την κανω την επισκεψουλα μου !!! 
Οταν ξαπλωνεις και αφου χαλαρωσεις κανα μισαωρακι . πιεσε με το δαχτυλο σου σαν κυκλους γυρω απο τον αφαλο η φαε ενα κομματι σοκολατα ή λιγη πορτοκαλαδα ...  Τα εκανα για να το νιωθω οταν ειχα ωρες και απορουσα πως ναναι , γιατι ξεκινησα νωρις να το νιωθω και οταν περνουσαν ωρες ή ημουν κουρασμενη απο την δουλεια και δεν ενιωθα τιποτα εκανα αυτα και αμεσως κλωτσαγεε... Μερα με την μερα θα δεις θα δινει πολλες κλωτσιτσες... επισης παιζει ρολο και η θεση του πλακουντα..!! 
Το ειδατε το μωρακιιι σας ? ❤️ με το καλο και η β' , να την ευχαριστηθεις και να πανε ολα καλα ❤️ 
 

 

Δεν γνωριζω να σου πω με ακριβεια, αλλα οπως τα βλεπω εισαι σιγουρα μεσα στο οριο  απλα να προσεχεις λιγο παραπανω να μην ανεβουν,  τυπου οταν τρως γλυκο μη το φας ολο φαε το μισο  .
Προσωπικα με τις ιδιες Φ.Τ και απο το δικο μου εργαστηριο, το νηστειας ειναι 89 και το σακχαρο 60λεπτου ειναι 102 ... (διωρο δεν εκανα γιατι ειχα κανει παλι στο πρωτο τριμηνο επειδη τρωω πολλα γλυκα, και μου ειπε εφοσον εχουμε εικονα πως ειναι καλη η καμπυλη ζαχαρου θα κανουμε παλι μια ωρα δεν υπαρχει λογος για το διωρο) 
Ο γιατρος σου τι σου ειπε ? 

 

 

Νομιζω κρατανε αρχειο ουτως η αλλως οι εμβρυολογοι , αλλα ρωτησε την πριν πας μηπως στο δωσει απο μονη της σε καποιο cd... εμεις τραβουσαμε βιντεο "τα ωραια" . πχ οταν καταπινε, οταν εβαζε το δαχτυλο στο στομα. και μου εκτυπωσε τις πιο καλες φωτο σε μεγαλο χαχαχ και την 4D φυσικα . και θελω να του ρουφηξω τα χειλακια που φαινονται ζουμερα χαχαχαχ 

Οσον αφορα τον πονο στις θηλες σου νομιζω ειναι φυσιολογικο , εχετε κανει ομως καποια ψηλαφηση ? προαιρετικα στο στηθος γενικα? Με το καλο και σε εσενα η β' , εφτασαν οι μερες ...

Δε τα έχω στείλει ακόμη στη γιατρό μου τα αποτελέσματα, γιατί η αντίδρασή της με τρομοκρατεί γενικά.. Προτίμησα να τα στείλω αρχικά στον ενδοκρινολόγο μου. Λογικά, κοιτώντας τις φυσιολογικές τιμές στο διαδίκτυο για τον διαβήτη κύησης, έχω... Η υψηλότερη τιμή μου είναι το σάκχαρο νηστείας, που τις προηγούμενες φορές μου είχε βγει 92 και 90. Τώρα ξεπέρασε κάθε προηγούμενο.. Ας ελπίσουμε ότι θα με βάλουν σε κατάλληλη δίατα, πριν μου χορηγήσουν ινσουλίνη, πραγματικά προσεύχομαι.

Δε μου πάει καλά η εγκυμοσύνη ως τώρα ρε κορίτσια μου, και βιώνω μελαγχολία και δε ξέρω μήπως ξεκίνησα και συμπτώματα κατάθλιψης. Όλα αυτά επειδή νιώθω να με προδίδει το σώμα μου, ένα σώμα που το έτρεφα με όσο καλύτερη διατροφή μπορούσα επί σειρά ε΄των και στερούμουν απολαύσεις όπως παγωτα, σοκολάτες, πίτσες κλπ πολύ πριν την εγκυμοσύνη και ένα σώμα που το γύμναζα, βαριόμουν δε βαριόμουν, καθημερινά κάνοντας 10-12 χλμ γρήγορου περπατήματος και χορό. Σημειώστε ότι δεν έχω καπνίσει ποτέ και δεν ήμουν ποτέ του αλκοόλ και του ξενυχτιού. Είχα πάντα φυσιολογικό βάρος, με υγιή δείκτη μάζας-σώματος.

Δε μπορώ να κατανοήσω γιατί και είμαι α. υψηλού κινδύνου για προεκλαμψία (1/97), και έχω β. πρόωρες συσπάσεις από την 14η εβδομάδα και ακόμα παίρνω αγωγή με προγεστερόνες (κοντεύω 20η εβδομάδα) με απαγόρευση για γυμναστική, περπάτημα και σεξ.επαφές και γ. έπιασα και ένα γρομπαλάκι στο στήθος τις προάλλες, αλλά ευτυχώς μάλλον πρόκειται για παλιά κύστη, αλλά η αναμονή μέχρι το ραντεβού με τον μαστολόγο σε 1 μήνα (!) με τρελαίνει..

'Εμεινα έγκυος στα 37 μου και χάρηκα ότι επιτέλους θα φτιάξω την οικογένειά μου. Αλλά όχι μόνο δυσκολέυομαι πάρα πολύ (κυρίως ψυχικά) σε όλη την κύηση εξαιτίας των παραπάνω, μα δεν έχω και υποστήριξη από συγγενικό και φιλικό περιβάλλον. Οι "φίλες" εξαφανισμένες. 

Υγεία πραγματικά, όλα τα άλλα είναι δεύτερα. Αλλά γιατί όλα μαζί σε εμένα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη?

Τλχστον νιώθω όμορφα που υπάρχει αυτή εδώ η ομάδα και νιώθω την διαδικτυακή υποστήριξη, ακόμη κ έτσι κορίτσια ❤️ 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Δε τα έχω στείλει ακόμη στη γιατρό μου τα αποτελέσματα, γιατί η αντίδρασή της με τρομοκρατεί γενικά.. Προτίμησα να τα στείλω αρχικά στον ενδοκρινολόγο μου. Λογικά, κοιτώντας τις φυσιολογικές τιμές στο διαδίκτυο για τον διαβήτη κύησης, έχω... Η υψηλότερη τιμή μου είναι το σάκχαρο νηστείας, που τις προηγούμενες φορές μου είχε βγει 92 και 90. Τώρα ξεπέρασε κάθε προηγούμενο.. Ας ελπίσουμε ότι θα με βάλουν σε κατάλληλη δίατα, πριν μου χορηγήσουν ινσουλίνη, πραγματικά προσεύχομαι.

Δε μου πάει καλά η εγκυμοσύνη ως τώρα ρε κορίτσια μου, και βιώνω μελαγχολία και δε ξέρω μήπως ξεκίνησα και συμπτώματα κατάθλιψης. Όλα αυτά επειδή νιώθω να με προδίδει το σώμα μου, ένα σώμα που το έτρεφα με όσο καλύτερη διατροφή μπορούσα επί σειρά ε΄των και στερούμουν απολαύσεις όπως παγωτα, σοκολάτες, πίτσες κλπ πολύ πριν την εγκυμοσύνη και ένα σώμα που το γύμναζα, βαριόμουν δε βαριόμουν, καθημερινά κάνοντας 10-12 χλμ γρήγορου περπατήματος και χορό. Σημειώστε ότι δεν έχω καπνίσει ποτέ και δεν ήμουν ποτέ του αλκοόλ και του ξενυχτιού. Είχα πάντα φυσιολογικό βάρος, με υγιή δείκτη μάζας-σώματος.

Δε μπορώ να κατανοήσω γιατί και είμαι α. υψηλού κινδύνου για προεκλαμψία (1/97), και έχω β. πρόωρες συσπάσεις από την 14η εβδομάδα και ακόμα παίρνω αγωγή με προγεστερόνες (κοντεύω 20η εβδομάδα) με απαγόρευση για γυμναστική, περπάτημα και σεξ.επαφές και γ. έπιασα και ένα γρομπαλάκι στο στήθος τις προάλλες, αλλά ευτυχώς μάλλον πρόκειται για παλιά κύστη, αλλά η αναμονή μέχρι το ραντεβού με τον μαστολόγο σε 1 μήνα (!) με τρελαίνει..

'Εμεινα έγκυος στα 37 μου και χάρηκα ότι επιτέλους θα φτιάξω την οικογένειά μου. Αλλά όχι μόνο δυσκολέυομαι πάρα πολύ (κυρίως ψυχικά) σε όλη την κύηση εξαιτίας των παραπάνω, μα δεν έχω και υποστήριξη από συγγενικό και φιλικό περιβάλλον. Οι "φίλες" εξαφανισμένες. 

Υγεία πραγματικά, όλα τα άλλα είναι δεύτερα. Αλλά γιατί όλα μαζί σε εμένα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη?

Τλχστον νιώθω όμορφα που υπάρχει αυτή εδώ η ομάδα και νιώθω την διαδικτυακή υποστήριξη, ακόμη κ έτσι κορίτσια ❤️ 

 

Κορίτσι μου, είναι οι ορμόνες που μας παίζουν παιχνίδια και μας παίρνει από κάτω πολύ πιο εύκολα…και εγώ έμεινα δύσκολα έγκυος, μετά από εξωσωματική στα 30 μου, και πραγματικά μου έχουν τύχει τα απίστευτα!!! Αυτοάνοσα, αρρώστιες, όλα μαζί!!! Έμαθα ειδικότητες και είδα γιατρούς που δεν ήξερα ότι υπάρχουν (αιματολόγους, ρευματολόγους, κτλ). Και εγώ έτσι σκεφτόμουν το πρώτο τρίμηνο που ήμουν κλινήρης και έχασα άπειρα κιλά…ότι μέχρι πρότινος ήμουν υγιής, γιατί όλα τώρα;; Αλλά το είδα αλλιώς, με βοηθησε πολύ και η ψυχολόγος μου και κατέληξα ότι είναι μια περίοδος που κάνουμε κάτι πάρα πολύ σημαντικό: δημιουργούμε ένα ολόκληρο ανθρωπάκι!!!! Οπότε όλα είναι λογικά και ναι, όλα θα συμβούν τώρα…θα περάσουν όμως και μόλις κρατήσουμε τα μωράκια μας αγκαλιά θα τα ξεχάσουμε όλα!!! Χάιδεψε την κοιλιτσα σου και χαμογελα για το θαυματάκι που έχεις μέσα σου!!! Όλα καλά θα πάνε!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Tasiaa είπε:

Κορίτσι μου, είναι οι ορμόνες που μας παίζουν παιχνίδια και μας παίρνει από κάτω πολύ πιο εύκολα…και εγώ έμεινα δύσκολα έγκυος, μετά από εξωσωματική στα 30 μου, και πραγματικά μου έχουν τύχει τα απίστευτα!!! Αυτοάνοσα, αρρώστιες, όλα μαζί!!! Έμαθα ειδικότητες και είδα γιατρούς που δεν ήξερα ότι υπάρχουν (αιματολόγους, ρευματολόγους, κτλ). Και εγώ έτσι σκεφτόμουν το πρώτο τρίμηνο που ήμουν κλινήρης και έχασα άπειρα κιλά…ότι μέχρι πρότινος ήμουν υγιής, γιατί όλα τώρα;; Αλλά το είδα αλλιώς, με βοηθησε πολύ και η ψυχολόγος μου και κατέληξα ότι είναι μια περίοδος που κάνουμε κάτι πάρα πολύ σημαντικό: δημιουργούμε ένα ολόκληρο ανθρωπάκι!!!! Οπότε όλα είναι λογικά και ναι, όλα θα συμβούν τώρα…θα περάσουν όμως και μόλις κρατήσουμε τα μωράκια μας αγκαλιά θα τα ξεχάσουμε όλα!!! Χάιδεψε την κοιλιτσα σου και χαμογελα για το θαυματάκι που έχεις μέσα σου!!! Όλα καλά θα πάνε!!! 

Προσπαθώ να το δω θετικά, για το καλό του μωρού μέσα μου, ειλικρινά. 

Έχω και αυτοάνοσο (Hashimoto), αλλά επειδή ήμουν ευθυρεοειδική, δε φαντάστηκα ότι μπορεί ίσως και να ευθύνεται για ένα σωρό δυσκολίες-επιπλοκές που μου συμβαίνουν αυτή τη στιγμή.

Ένα τεράστιο μπράβο για εσένα και όσες πέρασαν/περνούν δύσκολα στην κύηση και το διαχειρίζονται με υπομονή και ψυχραιμία και που μπροστά στο πλασματάκι που αναπτύσσεται μέσα τους, κάνουν κουράγιο μέχρι τέλους. Νιώθω απλά να μην έχω άλλη ψυχική δύναμη, γιατί ενώ είμαι αισιόδοξη από τη φύση μου, κουράστηκα να λαμβάνω δυσάρεστα νέα. Ακόμα δεν έχω κλείσει καλά-καλά τον 5ο μήνα μου και είμαι σε διαρκή αγωνία και αγώνα με περιορισμούς σε διατροφή, με πολλαπλά τοκογραφήματα για τις συσπάσεις (εβδομαδιαίως) από τον 3ο μήνα, με αγχωτικά ραντεβού σε μαστολόγους, με προγεστερόνες ασταμάτητα, και τώρα και με τον διαβήτη κύησης και το σενάριο να πα΄ρω ινσουλίνη. 

Νιώθω ενοχές που έμεινα έγκυος στα 37 μου και ότι ίσως τελικά ήμουν μεγάλη και το ρίσκαρα. Θα αναζητήσω ψυχολόγο όπως φαίνεται, γιατί κλαίω ασταμάτητα εδώ κ μερικές μέρες κ ο άντρας μου στεναχωριέται κ για μένα κ για το μωρό μας.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Γλυκουλα μου, να μοιραζεσαι οτι θελεις μαζι μας , για αυτο είμαστε εδω !! 
Δυστυχως η καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετική ειτε στην ιδια γυναικα απο εγκυμοσυνη σε εγκυμοσυνη, είτε σε άλλες γυναικες . Δεν μπορουμε να γνωριζουμε τι συμπτωματα ή προβλήματα θα εμφανιστουν ..Οσον αφορα την προεκλαμψια το ελεγχεις να ξερεις που βρισκεσαι με πιεσομετρο κτλ ? Για τις συσπασεις τι να πω να ξεκουραζεσαι οσο μπορεις μη κανεις δουλιτσες στο σπιτι, δουλευεις αυτο καιρο η εχεις σταματησει? δεν ρωταω απο αδιακρισια απλως για την ξεκουραση σου και την ψυχικη σου ηρεμια .Ξερω ειναι δυσκολο ενω ησουν δραστηρια ξαφνικα να σου λενε απαγορευεται εκεινο και το αλλο , γιατι εμεινα και εγω 15 μερες και ας ακουγεται λιγο , ητνα πολυ δυσκολο ενω ειμαι στο ποδι στην κυριολεξια ολη μερα ξαφνικα ναμη μπορω να κανω τιποτα ...Μεινε δυνατη , γιατι εισαι!!! μη το βαζεις κατω... σκεψου εφτασες στα μισααα ❤️ Το κανεις για το μωρακι που ειναι μεσα σου και σου δινει μικρες γλυκες κλωτσιτσες και σου δειχνει πως ειναι καλα και μεγαλωνει!!! Οι φιλες .....οι φιλες ειναι μεγαλο θεμα συζητησης εξαφανιζονται εκει που πρεπει, και δεν ξερω κατα ποσο χαρακτηριζονται φιλες οταν αλλαζει καποια φαση στη ζωη σου και δεν ειναι εκει, να σε στηριξουν (το "σε" δεν αφορα προσωπικα εσενα, γενικα μιλωντας ) .Απολαυσε την εγκυμοσυνη σου με τα καλα και τα ασχημα της και με τις δυσκολιες που καταλαβαινω πως περνας... και να ανυπομονεις μονο το ποτε θα ερθει στα χερια σου το αγγελουδι σου και πως ναι, θα φτιαξεις  την δικη σου οικογενεια.....Μη διστασεις αν δεις οτι δυσκολευεσαι ακομα πιο πολυ και δεν μπορεις να ανταπεξελθεις να μιλησεις και σε καποιον ειδικό, κυριως για εσενα, για ναμη το βαλεις κατω ... Μακαρι ναμη χρειαστεις ινσουλινες κτλ . απλα πιο αυστηρη διαιτα (αν χρειαστει και αυτο φυσικα) ... Σου στελνω μια αγκαλια και να θυμασαι πως ολες εδω περναμε την ιδια κατασταση . ❤️ 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου!! ❤️ Τα καλά σου λόγια να σου επιστραφούν σε καλή τύχη! Θα αναζητήσω ψυχολόγο. Αρνούμαι να κατανοήσω πως από μια υγιής αθλητική γυναίκα με κανονικό βάρος και με καλή διατροφή, χωρίς τσιγάρο, αλκοόλ κλπ και με ένα ρυθμισμένο αυτοάνοσο (που είναι από τα πιο διαχειρίσιμα και "απλά" σε σχέση με άλλα..), έχω τόσες πολλές απανωτές δυσκολίες στην εγκυμοσύνη μου. Κατηγορώ ενδόμυχα την ηλικία μου... σκέφτομαι τι δεν έκανα εγώ καλά, τι δεν πρόβλεψα σωστά.. Νιώθω ενοχές για τις λίγες φορές που τόλμησα και υπέκυψα στο να φάω γλυκό.. Μετά σκέφτομαι μήπως η γυναικολόγος μου δεν είναι καλή και υπερβάλλει και με τρελαίνει... Κάθε φορά που την επισκέπτομαι, το ιατρείο της έχει 10-15 άτομα αναμονή στο σαλόνι και τους κρατάει όλους μέσα από 5 μέχρι 15 λεπτά.. Δεν ακούει όλες τις απορίες μου.. Μοιράζει φάρμακα με ευκολία.. Το κάνει λέει για να είναι σίγουρη για την καλή έκβαση της κύησης! Δε μπορώ να πιστέψω ότι προσέχει σωστά τις εγκύους της με τόση κοσμοσυρροή. Κορίτσια μου, πραγματικά όσες έχετε καλούς ιατρούς που τους εμπιστεύεστε, είστε τυχερές. Ζω σε μικρότερη πόλη της Ελλάδας και οι επιλογές είναι πιο περιορισμένες. Φανταστείτε αυτήν την βρήκα μετά από αλλαγή από τον προηγούμενο γιατρό μου που ήταν ακόμη χειρότερος και όλοι (συγγενείς και γνωστοί) μου έλεγαν να πάω σε αυτήν για καλύτερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσια μου έκανα την εξέταση της δίωρης καμπύλης σακχάρου και θα ήθελα τα φώτα σας:

Σάκχαρο νηστείας: 97 < 105 (Φ.Τ.)

Σάκχαρο 60 λεπτών: 162 < 180 (Φ.Τ.)

Σάκχαρο 120 λεπτών: 96 < 155 (Φ.Τ.)

Ξέρει κάποια να μου πει τι τιμές θεωρούνται φυσιολογικές για τις έγκυες? Μήπως το σάκχαρο νηστείας πρέπει να είναι υποχρεωτικά κάτω απο 92?

Κορίτσι μου το ζάχαρο νηστείας είναι λίγο τσιμπημενο. Το όριο σε εγκυμοσύνη είναι max 92. Τρως κάτι προ ύπνου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η peacock είπε:

Κορίτσι μου το ζάχαρο νηστείας είναι λίγο τσιμπημενο. Το όριο σε εγκυμοσύνη είναι max 92. Τρως κάτι προ ύπνου;

Ναι, το όριο είναι 92! Εγω με 97, έλαβα πριν λίγες ώρες την επίσημη διάγνωση. Έχω διαβήτη κύησης. Με περιμένει ο ενδοκρινολόγος από κοντά πλέον, να μου δώσει "αυστηρή" διατροφή και να μου γράψει το μηχανηματάκι που θα κάνω τις καθημερινές μου μετρήσεις του σακχάρου. Δε μπαίνω ακόμα σε ινσουλίνη, πρώτα θα δούμε πως θα εξελιχθούν οι τιμές μου με τη δίαιτα αυτή. 

Άλλη μια δυσκολία που πρέπει να διαχειριστώ και να ξεπεράσω! Μου δίνει δύναμη το μωρό που μεγαλώνει μέσα μου, αλλά στεναχωριέμαι για εμένα και που κ που αναπολώ τον παλιό υγιή εαυτό μου.

Είμαι αισιόδοξη ότι όλα θα εξομαλυνθούν στο τέλος, αλλά έως τότε πρέπει να υπερπηδήσω όλα τα εμπόδια.. 

Το μόνο που εύχομαι για όλες μας είναι υγεία ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Ναι, το όριο είναι 92! Εγω με 97, έλαβα πριν λίγες ώρες την επίσημη διάγνωση. Έχω διαβήτη κύησης. Με περιμένει ο ενδοκρινολόγος από κοντά πλέον, να μου δώσει "αυστηρή" διατροφή και να μου γράψει το μηχανηματάκι που θα κάνω τις καθημερινές μου μετρήσεις του σακχάρου. Δε μπαίνω ακόμα σε ινσουλίνη, πρώτα θα δούμε πως θα εξελιχθούν οι τιμές μου με τη δίαιτα αυτή. 

Άλλη μια δυσκολία που πρέπει να διαχειριστώ και να ξεπεράσω! Μου δίνει δύναμη το μωρό που μεγαλώνει μέσα μου, αλλά στεναχωριέμαι για εμένα και που κ που αναπολώ τον παλιό υγιή εαυτό μου.

Είμαι αισιόδοξη ότι όλα θα εξομαλυνθούν στο τέλος, αλλά έως τότε πρέπει να υπερπηδήσω όλα τα εμπόδια.. 

Το μόνο που εύχομαι για όλες μας είναι υγεία ❤️ 

Στις προηγούμενες εγκυμοσύνες μου (δε προχώρησαν για άσχετο λόγο από το διαβήτη) είχα ζάχαρο νηστείας 95. 

Σε αυτή την εγκυμοσύνη ξεκίνησα διατροφή με τη βοήθεια διατροφολόγου. Η διατροφή είναι αρκετά αυστηρή ειδικά ως προς τον υδατάνθρακα. Το αποτέλεσμα με έχει αποζημιώσει αφού το ζάχαρο νηστείας είναι 75-80 όσες φορές έχω μετρήσει. 

Με τη βοήθεια ειδικού θα δεις ότι θα το κρατήσεις υπό έλεγχο και δε θα έχεις πρόβλημα. 

Υπομονή κορίτσι μου! Όλα αντιμετωπίζονται! 😉💪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η peacock είπε:

Στις προηγούμενες εγκυμοσύνες μου (δε προχώρησαν για άσχετο λόγο από το διαβήτη) είχα ζάχαρο νηστείας 95. 

Σε αυτή την εγκυμοσύνη ξεκίνησα διατροφή με τη βοήθεια διατροφολόγου. Η διατροφή είναι αρκετά αυστηρή ειδικά ως προς τον υδατάνθρακα. Το αποτέλεσμα με έχει αποζημιώσει αφού το ζάχαρο νηστείας είναι 75-80 όσες φορές έχω μετρήσει. 

Με τη βοήθεια ειδικού θα δεις ότι θα το κρατήσεις υπό έλεγχο και δε θα έχεις πρόβλημα. 

Υπομονή κορίτσι μου! Όλα αντιμετωπίζονται! 😉💪

Χαίρομαι που εστίασες από την αρχή στη διατροφή σου και πρόλαβες όλα τα παρελκόμενα! ❤️ Εφόσον είναι τόσο αποτελεσματική η διατροφή σου ως προς τη διαχείριση του σακχάρου σου, αν δε σου είναι κόπος μεγάλος, θα ήθελα να μου έλεγες ποιος-α διατροφολόγος σε παρακολουθεί και αν προσφέρει τηλεσυνεδρίες. Υπάρχουν αρκετοί εκεί έξω, όμως από όσο ενημερώνομαι, δε τα καταφέρνουν καλά στο διαβήτη κύησης και δε θα ήθελα να χάσω πολύτιμο χρόνο πειραματιζόμενη με διάφορους.

Για την ώρα, έχω ραντεβού με ενδοκρινολόγο που είναι και διαβητολόγος και από Δευτέρα θα μου δώσει διατροφή. Δε ξέρω όμως εάν αρκεί ή αν πρέπει οπωσδήποτε να παρακολουθούμαι και απο διατροφολόγο. Για παράδειγμα, θα ξέρει ο γιατρός να μου απαντήσει εάν αντί για ένα ποτήρι γάλα 2% μπορώ να πιω ένα ποτήρι κεφίρ 2%? Έχω και δυσανεξία στο ζωικό γάλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Χαίρομαι που εστίασες από την αρχή στη διατροφή σου και πρόλαβες όλα τα παρελκόμενα! ❤️ Εφόσον είναι τόσο αποτελεσματική η διατροφή σου ως προς τη διαχείριση του σακχάρου σου, αν δε σου είναι κόπος μεγάλος, θα ήθελα να μου έλεγες ποιος-α διατροφολόγος σε παρακολουθεί και αν προσφέρει τηλεσυνεδρίες. Υπάρχουν αρκετοί εκεί έξω, όμως από όσο ενημερώνομαι, δε τα καταφέρνουν καλά στο διαβήτη κύησης και δε θα ήθελα να χάσω πολύτιμο χρόνο πειραματιζόμενη με διάφορους.

Για την ώρα, έχω ραντεβού με ενδοκρινολόγο που είναι και διαβητολόγος και από Δευτέρα θα μου δώσει διατροφή. Δε ξέρω όμως εάν αρκεί ή αν πρέπει οπωσδήποτε να παρακολουθούμαι και απο διατροφολόγο. Για παράδειγμα, θα ξέρει ο γιατρός να μου απαντήσει εάν αντί για ένα ποτήρι γάλα 2% μπορώ να πιω ένα ποτήρι κεφίρ 2%? Έχω και δυσανεξία στο ζωικό γάλα.

Εξαρτάται κορίτσι μου από τον ενδοκρινολόγο σου πόσο ενημερωμένος είναι για την διατροφή κι αν θα σου δώσει πρόγραμμα διατροφής αποκλειστικά φτιαγμένο για σένα ή αν είναι κάτι γενικό. 

Η διατροφολόγος μου είναι στην Πάτρα και κάνει συνεδρίες από απόσταση (κι εγώ έτσι δηλ κάνω). Δες πως θα πάει σε πρώτη φάση με τον ενδοκρινολόγο σου και αν θελήσεις αργότερα κάτι πιο ειδικό μιλάμε και σου λέω περισσότερες πληροφορίες. 

Πάντως ειλικρινά μην αγχώνεσαι, είμαι σίγουρη με προσοχή θα τα πας περίφημα! 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Εξαρτάται κορίτσι μου από τον ενδοκρινολόγο σου πόσο ενημερωμένος είναι για την διατροφή κι αν θα σου δώσει πρόγραμμα διατροφής αποκλειστικά φτιαγμένο για σένα ή αν είναι κάτι γενικό. 

Η διατροφολόγος μου είναι στην Πάτρα και κάνει συνεδρίες από απόσταση (κι εγώ έτσι δηλ κάνω). Δες πως θα πάει σε πρώτη φάση με τον ενδοκρινολόγο σου και αν θελήσεις αργότερα κάτι πιο ειδικό μιλάμε και σου λέω περισσότερες πληροφορίες. 

Πάντως ειλικρινά μην αγχώνεσαι, είμαι σίγουρη με προσοχή θα τα πας περίφημα! 😉

Με ενδιαφέρει στην Πάτρα, γιατί εκεί είναι και ο διαβητολόγος μου. Δε γνωρίζω εάν είναι καλός ή αποτελεσματικός, τώρα ξεκίνησα τη συνεργασία μαζί του. Αν θες στείλε μου σε προσωπικό μήνυμα το όνομα της διαιτολόγου για να επικοινωνήσω μαζί της την επόμενη εβδομάδα, αν οι τιμές μου δε πέσουν.

Δε θέλω να ρισκάρω να χάσω χρόνο γιατό ο χαμένος χρόνος θα σημαίνει ινσουλίνη.

Θα προσέχω και θα πειθαρχήσω όσο δεν πάει, αλλά αν το διαιτολόγιο που μου δώσει είναι γενικό και όχι εξειδικευμένο σε εμένα, θα είναι πρόβλημα 🤔 Επίσης δεν τρώω πολλές τροφές και αν δε ξέρει να αξιολογήσει τα αντικατάστατα σε όσα προτείνει, τη βάψαμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
    • Ναι φαίνεται ο γιατρος να ενδιαφέρεται για την ασθενή του κ να βλέπει κάθε περίπτωση διαφορετικά κ να μην κρατάει ένα πρωτόκολλο κ να το ακολουθεί σε ολες!! 
    • Σκεψου έχω τον φάκελο στο σπίτι κ δεν μπηκα σε πειρασμό να τον ανοίξω 😂😂😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...