Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γράμμα θα στείλω στον Άγιο Βασίλη χαρά να φέρει σε όλα τα χείλη. Αυτόν το Δεκέμβρη κάθε λαμπάκι να γίνει το φως για ένα μωράκι. 🎄🎅🥂🎉👶


misofeggaro

Recommended Posts

στις πριν 7 ώρες, ο/η annitakianna είπε:

Καλημέρα κορίτσια να έχετε όλες μια όμορφη Κυριακή. Ήθελα να ρωτήσω κάτι αν έχει τύχει σε κάποια κοπέλα κάτι αντίστοιχο. Ήρθε η περίοδος 4 μέρες νωρίτερα και κράτησε μόλις 4 μέρες. Πάντα έχω 6 μέρες περίοδο δηλαδή τις 4 πρώτες μέρες κανονική ροή κ 2 τελευταίες καφέ ροή. Ενώ τώρα είχα 2 μέρες κανονική ροή και 2 καφέ. Συγνώμη για την περιγραφή.  Λέτε να υπάρχει κάποιο ορμονικό θέμα? Έχει τύχει σε κάποια κοπέλα κάτι τέτοιο? Είναι φυσιολογικό?

περίπου 2 φορές το χρόνο έχω μια αλλαγή στην περίοδο. Αν στο έκανε μόνο τώρα και στον επόμενο κύκλο δε στο κάνει μην ανησυχείς είναι φυσιολογικό.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 525
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

περίπου 2 φορές το χρόνο έχω μια αλλαγή στην περίοδο. Αν στο έκανε μόνο τώρα και στον επόμενο κύκλο δε στο κάνει μην ανησυχείς είναι φυσιολογικό.  

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Θα ρωτήσω και την γιατρό μου αλλά με έπιασε ένα άγχος. Διάβασα κάτι για προκλιμακτιριο και τρόμαξα. Λέω από τώρα? Ακόμα 28 ειμαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/12/2022 at 4:51 ΜΜ, ο/η efakii είπε:

κοριτσια μην μου λετε τετοια τωρα...

εχω σταματησει απο χθες το βραδυ τα χαπια εντωμεταξυ... 

ο γιατρος μου δουλευει στο δημοσιο...τωρα που να τον παρω βρω??😪

Θετική σκέψη !! Κ επειδή είναι στο δημόσιο , δεν έχει Κιν;;;
Εφόσον προχωρήσει η κύηση , δε θα σε παρακολουθήσει αυτός..  στα επείγοντα, θα πηγαίνεις ;;!!!

 

να έχεις όλα του τα στοιχεία για παν ενδεχόμενο !!!!

ολα καλά θα πάνε !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Pepe le pew είπε:

@Raf123μου κορίτσι μου γλυκό να σου ζήσει το λουκουμαδακι σου. Πάντα γερο και τυχερό. Μπήκα στα γρήγορα από το κινητό. Μου ήρθε η σιχαμενη πρωί πρωί σήμερα στην 24η μέρα του κύκλου. Θα μιλήσω αύριο ξανά με την γιατρό μου και η αλήθεια είναι πως ψάχνω να βρω γιατρό και για μια δεύτερη γνωμη  

Υπομονή κ θετική σκέψη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ ολες παρά πολύ!!! Εύχομαι κ για εσας το καλύτερο!! 
 

Ήρθαμε σπίτι μας χθες κ ενώ όλα ήταν μια χαρά θήλαζα κ κοιμόταν στην κλινικη! Στο σπίτι τον είχα όλη ημέρα στο στήθος κ όταν πήγαινα να το βάλω μέσα στο καλάθι του έκλαιγε!! Ήθελε να τον κρατώ συνέχεια! Το στήθος μου έγινε εν το μεταξύ τεράστιο με πονούσε έκανα μασαζ με νερό ζεστό τον έβαλα στο στήθος αλλά νομίζω δεν βγάζει τίποτα! Δεν ξέρω φοβαμαι να μην πάθω μαστίτιδα…του κάναμε δυο φορες φόρμουλα για να κοιμηθεί μετά από θηλασμό περίπου 1 ώρας!!

σημερα σκέφτηκα να δοκιμάσω το θήλαστρο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ ολες παρά πολύ!!! Εύχομαι κ για εσας το καλύτερο!! 
 

Ήρθαμε σπίτι μας χθες κ ενώ όλα ήταν μια χαρά θήλαζα κ κοιμόταν στην κλινικη! Στο σπίτι τον είχα όλη ημέρα στο στήθος κ όταν πήγαινα να το βάλω μέσα στο καλάθι του έκλαιγε!! Ήθελε να τον κρατώ συνέχεια! Το στήθος μου έγινε εν το μεταξύ τεράστιο με πονούσε έκανα μασαζ με νερό ζεστό τον έβαλα στο στήθος αλλά νομίζω δεν βγάζει τίποτα! Δεν ξέρω φοβαμαι να μην πάθω μαστίτιδα…του κάναμε δυο φορες φόρμουλα για να κοιμηθεί μετά από θηλασμό περίπου 1 ώρας!!

σημερα σκέφτηκα να δοκιμάσω το θήλαστρο 

Καλημέρα κορίτσι μου! Μήπως να μιλούσες με την μαία σου να σε βοηθήσει? Αφού έχεις γαλα, ίσως χρειάζεσαι κάποια βοήθεια.. Όσο για την αγκαλιά, το μικρακι σου θέλει τη ζεστασιά της μαμάς του!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ ολες παρά πολύ!!! Εύχομαι κ για εσας το καλύτερο!! 
 

Ήρθαμε σπίτι μας χθες κ ενώ όλα ήταν μια χαρά θήλαζα κ κοιμόταν στην κλινικη! Στο σπίτι τον είχα όλη ημέρα στο στήθος κ όταν πήγαινα να το βάλω μέσα στο καλάθι του έκλαιγε!! Ήθελε να τον κρατώ συνέχεια! Το στήθος μου έγινε εν το μεταξύ τεράστιο με πονούσε έκανα μασαζ με νερό ζεστό τον έβαλα στο στήθος αλλά νομίζω δεν βγάζει τίποτα! Δεν ξέρω φοβαμαι να μην πάθω μαστίτιδα…του κάναμε δυο φορες φόρμουλα για να κοιμηθεί μετά από θηλασμό περίπου 1 ώρας!!

σημερα σκέφτηκα να δοκιμάσω το θήλαστρο 

Οι πρώτοι 2 μήνες είναι ζόρικοι. Εμένα μου είχε βάλει πρόγραμμα ο παιδίατρος 7 φορές θηλασμό στην αρχή και μετά 60ml φόρμουλα. Αλλά εμένα είχε νοσηλευτει στη Μενν όταν γεννήθηκε και του έδιναν 60ml φόρμουλα οπότε πρόσθεσα εγώ μετά τον θηλασμό. Να θυμάσαι ανά 20 λεπτά αλλάζεις στήθος και όταν ξαναθηλασεις πιάνεις το μαστό όπου θηλάσεις τελευταίο για να αδειάσει καλά. Βάλε θερμοφόρα λίγο στο στήθος και εντριβη κυκλικά από έξω προς τη θηλή όταν θηλάζεις για να ηρεμήσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ ολες παρά πολύ!!! Εύχομαι κ για εσας το καλύτερο!! 
 

Ήρθαμε σπίτι μας χθες κ ενώ όλα ήταν μια χαρά θήλαζα κ κοιμόταν στην κλινικη! Στο σπίτι τον είχα όλη ημέρα στο στήθος κ όταν πήγαινα να το βάλω μέσα στο καλάθι του έκλαιγε!! Ήθελε να τον κρατώ συνέχεια! Το στήθος μου έγινε εν το μεταξύ τεράστιο με πονούσε έκανα μασαζ με νερό ζεστό τον έβαλα στο στήθος αλλά νομίζω δεν βγάζει τίποτα! Δεν ξέρω φοβαμαι να μην πάθω μαστίτιδα…του κάναμε δυο φορες φόρμουλα για να κοιμηθεί μετά από θηλασμό περίπου 1 ώρας!!

σημερα σκέφτηκα να δοκιμάσω το θήλαστρο 

Θέλει την αγκαλιά σου ο μικρούλης :) η αδελφή μου γέννησε πριν 3 βδομάδες και την ταλαιπώρησε ο θηλασμός τις πρώτες μέρες. Του έδινε και ξένο για συμπλήρωμα μέχρι να κατεβάσει η ίδια. Χρησιμοποίησε και θηλαστρο αλλά δεν βοήθησε. Πήρε μια μαία στο σπίτι για να της δείξει πως να τον θηλάζει ( κάποιοι ίσως το βρουν τραβηγμένο) και με ένα τσάι από μάραθο γαϊδουράγκαθο λιναρόσπορος και τσουκνίδα που ξεκίνησε να πίνει άρχισε να κατεβάζει. Και από εκεί που χρειαζόταν 1 ώρα για να το θηλάσει τώρα κάνει μισή ώρα. Ο γιατρός της είπε ότι σε 20 μέρες θα εδραιωθεί το γάλα και θα είναι πιο εύκολο. Θα τα καταφέρεις μια χαρά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η annitakianna είπε:

Καλημέρα κορίτσια να έχετε όλες μια όμορφη Κυριακή. Ήθελα να ρωτήσω κάτι αν έχει τύχει σε κάποια κοπέλα κάτι αντίστοιχο. Ήρθε η περίοδος 4 μέρες νωρίτερα και κράτησε μόλις 4 μέρες. Πάντα έχω 6 μέρες περίοδο δηλαδή τις 4 πρώτες μέρες κανονική ροή κ 2 τελευταίες καφέ ροή. Ενώ τώρα είχα 2 μέρες κανονική ροή και 2 καφέ. Συγνώμη για την περιγραφή.  Λέτε να υπάρχει κάποιο ορμονικό θέμα? Έχει τύχει σε κάποια κοπέλα κάτι τέτοιο? Είναι φυσιολογικό?

Εμένα κρατούσε 6 ημέρες και άλλαξε εδώ και κανένα 6μηνο και κρατάει 4 ημέρες πλέον.. Λόγω ηλικίας αλλάζει με είπε ο γιατρός.. Όσο είσαι πιο νέα έχεις πιο πολλές μέρες περίοδο... Εγώ είμαι 35 σχεδόν... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Εμένα κρατούσε 6 ημέρες και άλλαξε εδώ και κανένα 6μηνο και κρατάει 4 ημέρες πλέον.. Λόγω ηλικίας αλλάζει με είπε ο γιατρός.. Όσο είσαι πιο νέα έχεις πιο πολλές μέρες περίοδο... Εγώ είμαι 35 σχεδόν... 

Μπορεί να είναι κ από αυτό. Γιατί η γιατρός μου είχε πει ότι σε μικρή ηλικία θα μου ελαττώθει η περίοδος λόγο το ότι μου ήρθε πρώτη φορά όταν ήμουν 10 ετών. Ευχαριστώ για την απάντηση :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ ολες παρά πολύ!!! Εύχομαι κ για εσας το καλύτερο!! 
 

Ήρθαμε σπίτι μας χθες κ ενώ όλα ήταν μια χαρά θήλαζα κ κοιμόταν στην κλινικη! Στο σπίτι τον είχα όλη ημέρα στο στήθος κ όταν πήγαινα να το βάλω μέσα στο καλάθι του έκλαιγε!! Ήθελε να τον κρατώ συνέχεια! Το στήθος μου έγινε εν το μεταξύ τεράστιο με πονούσε έκανα μασαζ με νερό ζεστό τον έβαλα στο στήθος αλλά νομίζω δεν βγάζει τίποτα! Δεν ξέρω φοβαμαι να μην πάθω μαστίτιδα…του κάναμε δυο φορες φόρμουλα για να κοιμηθεί μετά από θηλασμό περίπου 1 ώρας!!

σημερα σκέφτηκα να δοκιμάσω το θήλαστρο 

Κορίτσι καλημέρα 😊 

σε όλες μας έτσι κάνουν τα μωράκια να ξέρεις εμένα μέσα στο λικνο κοιμήθηκε στους 2 μήνες περίπου μέχρι τότε κοιμόταν μαζί μου στο κρεβατι 

Ήμουν όλη μέρα με το στήθος έξω και το μωρο πάνω μου και ανα 2 ώρες ξυπνούσε την νύχτα για να την βάλω στήθος.. υπομονή θέλει να το έχεις όσο πιο πολύ μπορείς στο στήθος σου και να κανείς ζεστές κομπρέσες ή ζεστο μπανάκι και μασάζ στο στήθος σου από την μασχάλη προς της θηλή 

θηλαστρο δεν έχω αγοράσει δεν έχω χρησιμοποιήσει δεν γνωριζω καθόλου να σου πω.. πάντως η παιδιατρος μου που είναι και σύμβουλος θηλασμού μου είπε καλύτερα να μην παρω.. 

οι δυο πρώτοι μήνες είναι ζόρικη μέχρι να κατεβάσεις και γαλα γιατί λογικά ακόμα δεν έχει γίνει άσπρο άσπρο το γαλα σου θέλει λίγο χρόνο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ ολες παρά πολύ!!! Εύχομαι κ για εσας το καλύτερο!! 
 

Ήρθαμε σπίτι μας χθες κ ενώ όλα ήταν μια χαρά θήλαζα κ κοιμόταν στην κλινικη! Στο σπίτι τον είχα όλη ημέρα στο στήθος κ όταν πήγαινα να το βάλω μέσα στο καλάθι του έκλαιγε!! Ήθελε να τον κρατώ συνέχεια! Το στήθος μου έγινε εν το μεταξύ τεράστιο με πονούσε έκανα μασαζ με νερό ζεστό τον έβαλα στο στήθος αλλά νομίζω δεν βγάζει τίποτα! Δεν ξέρω φοβαμαι να μην πάθω μαστίτιδα…του κάναμε δυο φορες φόρμουλα για να κοιμηθεί μετά από θηλασμό περίπου 1 ώρας!!

σημερα σκέφτηκα να δοκιμάσω το θήλαστρο 

Καλημέρα και κακώς δεχτήκατε το πλασματάκι σας σπίτι!!

Απο δική μου εμπειρία θα σε συμβούλευα εφόσον δε συνέστησε ο παιδίατρος φόρμουλα, να μη του δίνεις. Θήλαζε όσο πιο συχνά στο ζητάει το μωρό και εάν τα στήθη σου παραμένουν πρησμένα ξαναβάζε τον να θηλάσει. Διαφορετικά, αποσημφόρισε λίγο με το χέρι στον νιπτήρα. Γενικά δε συνίσταται η χρήση θηλάστρου πριν την εδραίωση του θηλασμού γιατί μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στην παραγωγή. Όταν σκληραίνει το στήθος σου βάζε ζεστές κομπρέσες όπως έγραψε κ η άλλη κοπέλα και κάνε μασαζάκι την ώρα του θηλασμού ή και στον νιπτήρα για να αποσυμφορήσεις. Επίσης κρύες κομπρέσες μετά τον θηλασμό ανακουφίζουν το στήθος.

Να θυμάσαι πάντα ότι η παραγωγή μας ακολουθεί τον νόμο προσφοράς και ζήτησης. Επομένως μπορεί τώρα να πρήζονται τα στήθη λόγω πρώτων ημερών, αλλά στην πορεία, όσο λιγότερο μπαίνει το μωρό στο στήθος, τόσο λιγότερο γάλα θα παράγεις. Αυτά εν συντομία από εμένα.

Καλη σας δύναμη! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η annitakianna είπε:

Καλημέρα κορίτσια να έχετε όλες μια όμορφη Κυριακή. Ήθελα να ρωτήσω κάτι αν έχει τύχει σε κάποια κοπέλα κάτι αντίστοιχο. Ήρθε η περίοδος 4 μέρες νωρίτερα και κράτησε μόλις 4 μέρες. Πάντα έχω 6 μέρες περίοδο δηλαδή τις 4 πρώτες μέρες κανονική ροή κ 2 τελευταίες καφέ ροή. Ενώ τώρα είχα 2 μέρες κανονική ροή και 2 καφέ. Συγνώμη για την περιγραφή.  Λέτε να υπάρχει κάποιο ορμονικό θέμα? Έχει τύχει σε κάποια κοπέλα κάτι τέτοιο? Είναι φυσιολογικό?

Καλημέρα εγω δεν είχα κάτι τέτοιο αλλά εμένα όταν άρχισαν οι ελεύθερες  επαφές δεν είχα που δεν είχα σταθερό κύκλο μετα έγιναν ακόμα χειρότερα τα πράγματα 

Είχε τυχει να έχω μια βδομαδα καφέ πριν έρθει το αίμα άλλες φορές το αίμα ήταν πολύ ανοιχτό το χρώμα γενικά ένα χάος 

αλλα εγω είχα πρόβλημα με πολυκυστικες και ανεβασμένη προλακτινη

Αν έχεις υποψήφια ότι μπορεί να έχεις κάποιο ορμονικό θέμα γιατί δεν κανείς μια εξέταση αίματος ; Είναι μια πολύ εύκολη εξέταση ώστε να το διαπιστώσεις.. Εγω άργησα να την κάνω και το μετάνιωσα.. αν την είχα κάνει νωρίτερα δεν θα έτρωγα τοση ταλαιπωρία και κυρίως ψυχολογική ταλαιπωρία..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Pepe le pew είπε:

@Raf123μου κορίτσι μου γλυκό να σου ζήσει το λουκουμαδακι σου. Πάντα γερο και τυχερό. Μπήκα στα γρήγορα από το κινητό. Μου ήρθε η σιχαμενη πρωί πρωί σήμερα στην 24η μέρα του κύκλου. Θα μιλήσω αύριο ξανά με την γιατρό μου και η αλήθεια είναι πως ψάχνω να βρω γιατρό και για μια δεύτερη γνωμη  

Τι κανείς κοπέλα μου ; Μίλησες με την γιατρό σου ; Έχεις κανένα νέο ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/12/2022 at 11:02 ΜΜ, ο/η vou.95 είπε:

@MyNa @PinkPearl κοριτσια μουυ, την εκανα την αυχενικη ναιιι , βγηκε και η PAPP-A και η κυστική ίνωση . Όλα καλα πηγαν , με εβγαλε μια μερα μεγαλυτερη και ΠΗΤ 19 ιουνιου ,12w 5d ειμαι τώρα με βάση την μετρήση της και 12w 4d με το ημερολογιο μου ...β επιπεδου στις 9 φεβρουαριου. Βεβαια κουραστηκα λιγο . γιατι δεν πολυ κουνιοταν να γυρισει ! Επινα νερο, ετρωγα γλυκα, εβηχα, περπατουσαα ύστερα πιεζε την κοιλια την σκουνταγε τιποτααα το μπεμπινι!!! !! Και μετα στο 3D εκει που το ανοιξε γυρισε στο πλαι και εβαλε τα χερια στα αυτιααα...ωραια πηγε η πρωτη γνωριμια αχαχα..Μου ειπε με επιφυλαξη εχουμε αγορακιιι 💙💙💙
@PinkPearl ευχομαι να πανε ολα καλαα και σε εσενα και να το ευχαριστηθειις. ενα δυωρακι παραπανω γνωριμιας και μιας τεραστιας ανακουφισης . Δεν ξερω πως μετα απο την αυχενικη ανακουφιστηκα τοσο πολυ ελπιζω να συνεχισει ετσι , γιατι δοξα τω θεω δεν εχω τιποτα απο συμπτωματα ουτε λιγουρες ουτε εμετους ναυτιες κτλ παρα μονο συχνοουρια ! Επισης τωρα μου εγραψε ο γιατρος ασβεστιο, μαγνησιο και σιδηρο που ειναι μαζι με φυλλικο . το οποιο μπορει να μου κανει δυσκοιλιοτητα ! αυτααα .... ❤️

Άντε με το καλό να υποδεχτείς το αγοράκι σου ☺️

συνήθως τα αγοράκια φαίνονται στην αυχενική.. εγω που έχω κοριτσάκι το έμαθα 2 βδομαδες μετά από την αυχενική

 Ήσουν τυχερη που δεν είχες εμετούς 😊 τώρα που εκανες και αυχενική και είναι όλα καλά να είσαι πιο χαλαρή 

το 3d ήταν καλό ; Σας έδωσε και cd? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα εγω δεν είχα κάτι τέτοιο αλλά εμένα όταν άρχισαν οι ελεύθερες  επαφές δεν είχα που δεν είχα σταθερό κύκλο μετα έγιναν ακόμα χειρότερα τα πράγματα 

Είχε τυχει να έχω μια βδομαδα καφέ πριν έρθει το αίμα άλλες φορές το αίμα ήταν πολύ ανοιχτό το χρώμα γενικά ένα χάος 

αλλα εγω είχα πρόβλημα με πολυκυστικες και ανεβασμένη προλακτινη

Αν έχεις υποψήφια ότι μπορεί να έχεις κάποιο ορμονικό θέμα γιατί δεν κανείς μια εξέταση αίματος ; Είναι μια πολύ εύκολη εξέταση ώστε να το διαπιστώσεις.. Εγω άργησα να την κάνω και το μετάνιωσα.. αν την είχα κάνει νωρίτερα δεν θα έτρωγα τοση ταλαιπωρία και κυρίως ψυχολογική ταλαιπωρία..  

Καλημέρα κορίτσι μου. Έχω κάνει ορμονολογικες και είναι καλές. Ξέρω ότι έχω ΣΠΩ αλλα πέρα από την Δ4  που είναι ανεβασμένη δεν έχω κάποιο άλλο θέμα με τις ορμόνες. Έχω άστατο κύκλο χρόνια τώρα αλλά με το inofert έχει σταθεροποιηθεί αρκετά. Από 40+ πήγαμε στις 35 και τώρα μου ήρθε στις 28. Ίσως να είναι και αυτό. Μακάρι δλδ να είναι αυτό( ότι στωνει ο κύκλος μου) και μακάρι να μην την ξαναδώ την ακατανομαστη για τους υπόλοιπους 9 μήνες. Λόγο των πολυκατοικιών ήξερα ότι θα είχα θέμα στην σύλληψη και πήγα κατευθείαν να ψάχτω ευτυχώς. Παρόλα αυτά δεν έχω δει θετικό αποτέλεσμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ ολες παρά πολύ!!! Εύχομαι κ για εσας το καλύτερο!! 
 

Ήρθαμε σπίτι μας χθες κ ενώ όλα ήταν μια χαρά θήλαζα κ κοιμόταν στην κλινικη! Στο σπίτι τον είχα όλη ημέρα στο στήθος κ όταν πήγαινα να το βάλω μέσα στο καλάθι του έκλαιγε!! Ήθελε να τον κρατώ συνέχεια! Το στήθος μου έγινε εν το μεταξύ τεράστιο με πονούσε έκανα μασαζ με νερό ζεστό τον έβαλα στο στήθος αλλά νομίζω δεν βγάζει τίποτα! Δεν ξέρω φοβαμαι να μην πάθω μαστίτιδα…του κάναμε δυο φορες φόρμουλα για να κοιμηθεί μετά από θηλασμό περίπου 1 ώρας!!

σημερα σκέφτηκα να δοκιμάσω το θήλαστρο 

 

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Elk είπε:

@Tinasardin8689 @Nandia- @babyblue94 κορίτσια εσεις τι κάνετε ; Πως είστε ; 

Καλησπέρα κορίτσια δεν μπαίνω πολύ συχνά γιατί όλη μέρα ασχολούμαι με το μωρό.  @Raf123Να το χαίρεσαι το αγοράκι σου και να είστε ευτυχισμένοι....❤️❤️ Και εμένα ακριβώς τα ίδια μου έκανε ήθελε να είναι όλη την ώρα πάνω μου και δεν κοιμήθηκε ποτε στο λίκνο. Πλέον είναι 2,5 μηνών. Κοιμάται μαζί μας και μάλιστα θέλει να την ακουμπάω πάνω στο σώμα μου αλλιώς δεν κοιμάται και κλαίει. Έχω μιλήσει με τον παιδίατρο μου είπε ότι είναι φυσιολογικό ότι τα μωράκια είναι ακόμα πολύ μικρά και θέλουν τη μαμά τους και τη μυρωδιά. Οπότε το έχω συνέχεια αγκαλιά. Τώρα έχει αρχίσει και κάτι και λίγο μόνη της και κοιτάει γύρω. Αλλά όταν νυστάξει θέλει μόνο εμένα. 🤣😋 

Ο πρώτος ενάμισης μήνας μου φάνηκε δύσκολος. Μετά ήταν όλα πιο ωραία και τώρα που είναι δυόμιση μηνών μας γελάει και πεθαίνουμε ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια κ πάλι! Σήμερα πήγαμε παιδίατρο! Επειδή χάσαμε κ άλλο βάρος είναι 2080 μας είπε με κάθε γεύμα θηλασμού θα παίρνουμε και 60μλ φόρμουλα κ όσο πίνει, έχει κάνει κ λόγο ικτερο! Θελουμε να πάρουμε τα πάνω μας κ μετά θα αφαιρούμε φόρμουλα! Ελπίζω έτσι να είμαστε καλύτερα! 
 

σας ευχαριστώ!! Ελπίζω απόψε να κοιμηθούμε λίγο 😝😝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Σε ευχαριστω πολυυυ ❤️ ο αντρας μου ελπιζει ακομα μηπως ειναι κοριτσάκι παντως 🤣
Δεν μας εκανε την ΄χαρη το μικρούλι , οταν το ανοιξε γυρισε στο πλαι και εβαλε τα χερια στα αυτια . κουνεισαι λιγο το σωματακι του και δεν κατεβαζε τα χερακια του .Δεν μας έδωσε cd μας ρωτησε αν τραβουσαμε βιντεο, ισως επειδη τραβουσαμε και να μην εδωσε  ? δεν ξερω. μας το εδωσε μετα σε φωτογραφια ,επισης εκει  λεει 4D.

Εσύ πως είναι η ζωη σου με το μωρακι ?

Εμείς καλά πάμε.. εννοείται ότι έχω αρκετή γκρίνια και κλάμα μέσα στην μέρα αλλά το βράδυ κοιμάται όποτε κάπως ξεκουράζομαι αλλά εγω  ακόμα ξυπνάω αρκετές  φορές μέσα στην νύχτα με το παραμικρό κιχ που κάνει 😅 αλλά αυτο είναι λίγο άγχος δικό μου δεν φταίει το μωρο… το μωρο σηκώνεται μια φορά μόνο την νύχτα κατά της 5 περίπου που την αλλαζω και την ταΐζω και μετά ξυπνάει 8 η ώρα περίπου… μου κάνει και λίγο εμετό καποιες φορές όχι κάτι το ανησυχητικό όμως… γενικά οι μερες πλέον παίρναν πολύ γρήγορα με το μωρο όσο ήμουν εγκυος πάλι δεν περνούσαν με τίποτα… 

εμενα μέχρι να μάθουμε το φύλο ο αντρας μου δεν είχε προτιμήσει αλλα όταν μας είπε κορίτσι μου λέει κατα βάθος κορίτσι ηθελα 

προς το τέλος μου λέει ο γιατρός λίγο πριν γεννήσω ααα εντάξει σίγουρα κορίτσι (για πλάκα ) και λέω γιατρέ κανόνισε να μου το αλλάξεις τώρα πήγα ψώνισα 😂 

Θα σας πει λογικά και ο γιατρός σου όταν πάτε για τον υπέρηχο αλλα πιο καθαρά όμως το βλέπεις στην β επιπέδου όποτε μέχρι τότε μπορεί να ελπίζει ο σύζυγος 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Γεια σας κορίτσια κ πάλι! Σήμερα πήγαμε παιδίατρο! Επειδή χάσαμε κ άλλο βάρος είναι 2080 μας είπε με κάθε γεύμα θηλασμού θα παίρνουμε και 60μλ φόρμουλα κ όσο πίνει, έχει κάνει κ λόγο ικτερο! Θελουμε να πάρουμε τα πάνω μας κ μετά θα αφαιρούμε φόρμουλα! Ελπίζω έτσι να είμαστε καλύτερα! 
 

σας ευχαριστώ!! Ελπίζω απόψε να κοιμηθούμε λίγο 😝😝

Όλα τα μωρά χάνουν στην αρχή να ξέρεις και εμένα έχασε γραμμάρια το μωρο απλα εμενα είχε περιθώριο να χασει.. 

Εμένα ικτερο ήταν στα όρια να κάνει μου είχε πει να το βγάζω το παιδί στον ήλιο 10 λεπτά αλλά εμένα τότε ήταν και καλοκαίρι είχα την δυνατότητα αυτήν 

Κανε λίγο υπομονή και θα αρχίσει να παίρνει το μωρακι σου 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Γεια σας κορίτσια κ πάλι! Σήμερα πήγαμε παιδίατρο! Επειδή χάσαμε κ άλλο βάρος είναι 2080 μας είπε με κάθε γεύμα θηλασμού θα παίρνουμε και 60μλ φόρμουλα κ όσο πίνει, έχει κάνει κ λόγο ικτερο! Θελουμε να πάρουμε τα πάνω μας κ μετά θα αφαιρούμε φόρμουλα! Ελπίζω έτσι να είμαστε καλύτερα! 
 

σας ευχαριστώ!! Ελπίζω απόψε να κοιμηθούμε λίγο 😝😝

Αυτό με το στήθος συμβαίνει σε όλες 2-4 μέρες μετά τον τοκετό. Είναι που κατεβαίνει το γάλα. Αν το μωρό θηλάζει καλύτερα να μη μπλέκεις με θήλαστρο στην αρχή αρχή για να μην κάνεις καμιά υπερπαραγωγή. Έτσι τουλάχιστον μου είχαν πει σε ένα μάθημα για θήλαστρο που είχα κάνει όταν πρωτογεννησα. Εγώ δεν τηρησα βέβαια το 40ημερο που μου είπαν και άρχισα να βγάζω όντως από 10μερες μετά. Ζεστό νεράκι και μαλαξεις και θα περάσει πολύ γρήγορα για τώρα που είναι το πρώτο μπαμ. Ο, τι πει ο παιδίατρος για το γαλατακι γιατί είναι όντως μικρούλης! Εμάς έχασε μέχρι 2800 αλλά γεννήθηκε 3080. Θα αρχίσει γρήγορα να παίρνει βάρος πιστεύω, ειδικά με το συμπλήρωμα. Μια εκδοχή για να το γυρίσεις και σε αποκλειστικό θηλασμό μετά είναι να βγάζεις περίπου όσο γάλα τρώει σε φόρμουλα (οκ λιγότερο γιατί θα ρυθμιστεί αργά αργα αλλά όχι περισσότερο) με το θηλαστρο ώστε να διατηρείς την προσφορά ζήτηση σε σωστό επίπεδο για όταν θες να μειώσεις τη φόρμουλα θυμάμαι όμως ότι έτσι κι αλλιώς δε θα μπορέσεις να θηλάσεις πολύ οπότε ίσως η πιο χαλαρή διαδικασία για να μην πιεζεσαι είναι να δίνεις ελεύθερα στο μωρό, να δίνεις και φόρμουλα όταν χρειάζεται και να δεις αν θα προκύψει αποκλειστικος θηλασμός ή όχι από μόνος του. Εμείς από τους 3 μήνες δίνουμε περίπου ένα γεύμα φόρμουλα (90ml) που τώρα στους 5 επειδή τα γεύματα της έχουν μεγαλώσει είναι μισό γεύμα.

Αυτό που όταν ακουμπήσεις κάτω το μωρό κλαίει το παθαίνει σε κάποιες φάσεις (κυρίως σε άλματα) αλλά ευτυχώς δεν το πολυειχαμε. Επίσης, βολεύει που έχει μάθει από την αρχή να μην κοιμάται πάντα με στήθος, αλλά να την κοιμίζει και ο μπαμπάς της στα χέρια. Λύνει λίγο τα χέρια στη μαμά να ξεκουραστεί σε διάφορες περιπτώσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/12/2022 at 8:03 ΠΜ, ο/η PinkPearl είπε:

Έλειψα ένα διάστημα και τώρα διαβάζω τα νέα σας…πόσο χαίρομαι!!!!!!!! Να σου ζήσει!!!❤️💜❤️

 

Τι έγινε με την αυχενική σου κορίτσι μου; Εγώ έχω την Πέμπτη ραντεβού!!! Θυμάμαι είμαστε αρκετά κοντά! Πόσο εβδομάδων είσαι; Εγώ είμαι 11w4d

 

@Elli13 @Eliza Kats πόσο χαίρομαι που προχωράνε οι εγκυμοσύνες σας ☺️ είμαστε κοντά! Πόσο εβδομάδων είστε ακριβώς;

Ευχαριστούμε 😊 Εγώ τώρα μπήκα στην 9η. Ναι κοντά είμαστε!

Δυστυχώς είχα μια μικρή αποκόλληση που επουλώνεται και πρέπει να μην κουράζομαι και με εκνευρίζει αυτό 😅 Από συμπτώματα ευτυχώς είναι ήπια, λίγο ζαλάδες και ανακατοσουρα αλλά ευτυχία όχι εμετοί. Αλλά βρε κορίτσια η δυσκοιλιότητα με έχει πεθάνει... Και τρώω και φρούτα και σαλάτες κάθε μέρα. Φοβάμαι πως θα είμαι τους τελευταίους μήνες που λένε ότι έχεις πολύ δυσκοιλιότητα...

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Τι ομορφααα, τουλαχιστον κοιμαται την νυχτα οπως λες και ξεκουραζεσαι . Σιγα σιγα ομως θα το προσαρμοζεις στα ωραρια σου. (ετσι μου εχει πει κ η αδερφη μου , δεν θα μπεις εσυ στο ωραριο του μωρου αλλα το μωρο στα δικα σου) σιγουρα οχι απο το πρωτο καιρο αλλα σιγα σιγα ❤️ 

Γιατρε, διπλο το προβλημα επρεπε να του πεις αν δεν ηταν κοριτσι χαχαχα, και για τον συζυγο και για τις αγορες χαχαχα...

Σιγά σιγά θα προσαρμοστεί ακόμα 3,5 μηνών είναι έχουμε καιρό..

χαχαχαχα φαντάζεσαι να μου το άλλαζε στο τέλος ; 😂 θα ήταν ενα σοκ είναι η αλήθεια… 

εδω υπήρχαν κοπέλες που είχα διαβάσει που έλεγε στην αυχενική πχ κορίτσι έκαναν το παρτυ ξέρεις αυτό με το μπαλόνι με καλεσμένους όλα ωραία όλα καλά και μετά κάνανε την β επιπέδου και της είπαν ααα ξέρεις τελικά είναι αγόρι😳 

αλλα εντάξει πέρα από την πλάκα γερά να ειναι μωρέ αυτό είναι το σημαντικό..

ποτε θα ξανά πας γιατρό τωρα ; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Ευχαριστούμε 😊 Εγώ τώρα μπήκα στην 9η. Ναι κοντά είμαστε!

Δυστυχώς είχα μια μικρή αποκόλληση που επουλώνεται και πρέπει να μην κουράζομαι και με εκνευρίζει αυτό 😅 Από συμπτώματα ευτυχώς είναι ήπια, λίγο ζαλάδες και ανακατοσουρα αλλά ευτυχία όχι εμετοί. Αλλά βρε κορίτσια η δυσκοιλιότητα με έχει πεθάνει... Και τρώω και φρούτα και σαλάτες κάθε μέρα. Φοβάμαι πως θα είμαι τους τελευταίους μήνες που λένε ότι έχεις πολύ δυσκοιλιότητα...

 

 

Να ξεκουράζεσαι λίγο υπομονή θα κανείς και όλα καλά ..είσαι συνέχεια ξαπλωμένη Και σηκώνεσαι για τα βασικά μόνο ;

Όταν μπεις στο 2 τρίμηνο θα είναι όλα καλύτερα… μετά στο 3 τρίμηνο δυσκολεύουν πάλι λίγο τα πράγματα 

Εγω όλο το πρώτο τρίμηνο είχα εμετούς πολλούς ήμουν από τον καναπε στο κρεβατι και πίσω ένα τρίμηνο άρρωστη χάλια το πέρασα δυσκοιλιότητα εντάξει είχα αλλά όχι σε πολύ μεγάλο βαθμό αλλά και πως να μην έχω αφού δεν έμενε και τίποτα μέσα στο στομάχι μου 3 κιλά είχα χάσει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...