Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τέστ ωορρηξίας


annitakianna

Recommended Posts

στις πριν 5 ώρες, ο/η Rena92 είπε:

Κορίτσια καλημέρα!! Εδώ και κάποιους μήνες κάνω τα ψηφιακά τεστ και μόλις δω το χαμογελακι σταματάω, όπως λένε οι οδηγίες. Παράλληλα βλέπω και τις γραμμές, όταν αφαιρώ το στικ κ πχ χθες που είδα χαμόγελο ήταν πολύ έντονες. Σήμερα όμως είπα από περιέργεια να κάνω πάλι και βγήκε αρνητικό και η γραμμή άχνη. Είναι φυσιολογικό αυτό; Δεν θα έπρεπε για 2 μέρες πχ να βγαίνει θετικό; Δεδομένου ότι το τεστ λέει πως ανιχνεύει τις δυο πιο γόνιμες μέρες. Αναρωτιέμαι απλά μήπως είναι πολύ σύντομη η ωορρηξία μου ( δεν ξέρω καν αν είναι σωστό αυτό που λέω). 

Καλησπέρα Ρένα. Η LH ορμόνη δεν κορυφώνεται σε όλες τις γυναίκες για 2 μέρες. Σε κάποιες μπορεί να διαρκεί 1 μέρα και σε άλλες νομίζω και 3 μέρες. Μπορείς να κάνεις εξετάσεις αν θέλεις να σιγουρευτείς για την ωορρηξία σου. Προσπαθεις πολύ καιρό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η annitakianna είπε:

Καλησπέρα Ρένα. Η LH ορμόνη δεν κορυφώνεται σε όλες τις γυναίκες για 2 μέρες. Σε κάποιες μπορεί να διαρκεί 1 μέρα και σε άλλες νομίζω και 3 μέρες. Μπορείς να κάνεις εξετάσεις αν θέλεις να σιγουρευτείς για την ωορρηξία σου. Προσπαθεις πολύ καιρό?

Καλημέρα!! Προσπαθούμε πλέον 7 μήνες και από εξετάσεις έχω κάνει ορμονικές το καλοκαίρι, είδα δλδ και την προγεστερονη και ο γιατρός μου είπε ότι κάνω κανονικά ωορρηξία. Τώρα αυτό με το τεστ μου φάνηκε περίεργο απλά γιατί αναρωτιέμαι αν την μέρα μετά το χαμόγελο που το τεστ ήταν αρνητικό, μετράει η επαφή; Δλδ υπάρχει ακόμη περίπτωση; Μπερδεύτηκα! Όπως και να έχει αρχές του νέου μήνα πάω για σαλπιγγογραφια, όποτε θα ενημερώσω και τον γιατρό εκεί και ίσως φανεί κάτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Rena92 είπε:

Καλημέρα!! Προσπαθούμε πλέον 7 μήνες και από εξετάσεις έχω κάνει ορμονικές το καλοκαίρι, είδα δλδ και την προγεστερονη και ο γιατρός μου είπε ότι κάνω κανονικά ωορρηξία. Τώρα αυτό με το τεστ μου φάνηκε περίεργο απλά γιατί αναρωτιέμαι αν την μέρα μετά το χαμόγελο που το τεστ ήταν αρνητικό, μετράει η επαφή; Δλδ υπάρχει ακόμη περίπτωση; Μπερδεύτηκα! Όπως και να έχει αρχές του νέου μήνα πάω για σαλπιγγογραφια, όποτε θα ενημερώσω και τον γιατρό εκεί και ίσως φανεί κάτι.

Πάντως και σε μένα, μια μερα μόνο βγήκε το τεστ ωορρηξίας θετικο.. δεν νομίζω ότι είναι δεδομένο ότι θα βγαίνει θετικο για δύο ή περισσότερες μέρες.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η blue rain είπε:

Πάντως και σε μένα, μια μερα μόνο βγήκε το τεστ ωορρηξίας θετικο.. δεν νομίζω ότι είναι δεδομένο ότι θα βγαίνει θετικο για δύο ή περισσότερες μέρες.

 

Ααα οκ σε ευχαριστώ! Γιατί η συσκευασία λέει ότι από την μέρα του θετικού τεστ η ωορρηξία θα γίνει μέσα στις επόμενες δυο μέρες και εγώ το υπολόγιζα μια μέρα μετα συνήθως. Αλλά τελικά γίνεται την ίδια μέρα σε μένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/12/2022 at 5:00 ΜΜ, ο/η Rena92 είπε:

Ααα οκ σε ευχαριστώ! Γιατί η συσκευασία λέει ότι από την μέρα του θετικού τεστ η ωορρηξία θα γίνει μέσα στις επόμενες δυο μέρες και εγώ το υπολόγιζα μια μέρα μετα συνήθως. Αλλά τελικά γίνεται την ίδια μέρα σε μένα!

Αν δεν κάνω λάθος το ωάριο απ' τη στιγμή που θα γίνει η ωορρηξία είναι διαθέσιμο για γονιμοποίηση τις επόμενες 12 ώρες το λιγότερο και 20κατι ώρες το περισσότερο (αν δεν κάνω λάθος).. οπότε αν οι κολυμβητές είναι οκ μη φοβάσαι! Θα τα καταφέρουμε! 😊 Είμαι πολύ αισιόδοξη το τελευταίο διάστημα! Εύχομαι να έχουμε θετικά τεστ αυτό το μήνα! 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η blue rain είπε:

Αν δεν κάνω λάθος το ωάριο απ' τη στιγμή που θα γίνει η ωορρηξία είναι διαθέσιμο για γονιμοποίηση τις επόμενες 12 ώρες το λιγότερο και 30κατι ώρες το περισσότερο (αν δεν κάνω λάθος).. οπότε αν οι κολυμβητές είναι οκ μη φοβάσαι! Θα τα καταφέρουμε! 😊 Είμαι πολύ αισιόδοξη το τελευταίο διάστημα! Εύχομαι να έχουμε θετικά τεστ αυτό το μήνα! 🙏

Μακάρι κορίτσι μου!! Στο εύχομαι! Εγώ περιμένω 1/1, όποτε έχω ακόμη καιρό κ αγωνία, αν κ αυτόν τον μήνα τον έχω λίγο ξεγραμμένο γιατί ο άντρας μου ήταν άρρωστος τις ημέρες ακριβώς πριν την ωορρηξία και θεωρώ θα ήταν αδύναμος! Αλλά δεν πειράζει, αισιοδοξία 🤩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Rena92 είπε:

Μακάρι κορίτσι μου!! Στο εύχομαι! Εγώ περιμένω 1/1, όποτε έχω ακόμη καιρό κ αγωνία, αν κ αυτόν τον μήνα τον έχω λίγο ξεγραμμένο γιατί ο άντρας μου ήταν άρρωστος τις ημέρες ακριβώς πριν την ωορρηξία και θεωρώ θα ήταν αδύναμος! Αλλά δεν πειράζει, αισιοδοξία 🤩

Μη το λες αυτό @Rena92.. και εμένα στην πρώτη μου κύηση (αν και παλινδρομη) ήμασταν και οι δύο μετά από ασθένεια.. και λέγαμε με τον άντρα μου "εφτά μήνες προσπαθούμε και ήρθε όταν ήμασταν άρρωστοι". Οπότε μπορεί να ρθει και σε σας αναπάντεχα 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η blue rain είπε:

Μη το λες αυτό @Rena92.. και εμένα στην πρώτη μου κύηση (αν και παλινδρομη) ήμασταν και οι δύο μετά από ασθένεια.. και λέγαμε με τον άντρα μου "εφτά μήνες προσπαθούμε και ήρθε όταν ήμασταν άρρωστοι". Οπότε μπορεί να ρθει και σε σας αναπάντεχα 😊

Αχ μακάρι!! Εδώ θα είμαστε να τα πούμε ☺️☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η blue rain είπε:

Πάντως και σε μένα, μια μερα μόνο βγήκε το τεστ ωορρηξίας θετικο.. δεν νομίζω ότι είναι δεδομένο ότι θα βγαίνει θετικο για δύο ή περισσότερες μέρες.

 

Εγώ που τα δοκίμασα πρώτη φορά μου βγήκε δύο μέρες θετικό.. τρίτη μέρα δεν το έκανα αλλά φαντάζομαι θα ήταν αρνητικό. Το έκανα 7 το πρωί κ τις δύο μέρες. Κ εμένα με μπέρδεψε λίγο απλά είχα επαφές όσο ήταν θετικό. Τώρα περιμένω 23 περίοδο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Εγώ που τα δοκίμασα πρώτη φορά μου βγήκε δύο μέρες θετικό.. τρίτη μέρα δεν το έκανα αλλά φαντάζομαι θα ήταν αρνητικό. Το έκανα 7 το πρωί κ τις δύο μέρες. Κ εμένα με μπέρδεψε λίγο απλά είχα επαφές όσο ήταν θετικό. Τώρα περιμένω 23 περίοδο...

Καλημέρα κοριτσια!!Οποια έχει πρώτη νέα να μας πει!!Μακαρι να είμαστε τυχερές όλες μας!!Το καλύτερο χριστουγεννιατικο δωρο!!😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η cat12 είπε:

Εγώ που τα δοκίμασα πρώτη φορά μου βγήκε δύο μέρες θετικό.. τρίτη μέρα δεν το έκανα αλλά φαντάζομαι θα ήταν αρνητικό. Το έκανα 7 το πρωί κ τις δύο μέρες. Κ εμένα με μπέρδεψε λίγο απλά είχα επαφές όσο ήταν θετικό. Τώρα περιμένω 23 περίοδο...

Κ εγώ πρωί το κάνω πάντα! Τι να πω, λογικά δεν είναι το ίδιο για όλους. Θα ρωτήσω κ τον γιατρό βέβαια, αν σημαίνει κάτι αυτό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rena92 είπε:

Κ εγώ πρωί το κάνω πάντα! Τι να πω, λογικά δεν είναι το ίδιο για όλους. Θα ρωτήσω κ τον γιατρό βέβαια, αν σημαίνει κάτι αυτό. 

Εγώ κορίτσια το κάνω το μεσημέρι.. παίζει ρόλο τι ώρα το κάνεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annitakianna είπε:

Εγώ κορίτσια το κάνω το μεσημέρι.. παίζει ρόλο τι ώρα το κάνεις? 

Και γω μεσημέρι τα έκανα αυτή τη φορά.. το συγκεκριμένο τεστ που χρησιμοποίησα (home test) έγραφε στις οδηγίες να γίνεται από της 12 αν δεν κάνω λάθος μέχρι τις 8. Απλά πάντα να γίνεται μια σταθερή ώρα κάθε φορά. Τα clear blue θυμάμαι τα έκανα πρωί και σταματούσα να τα κάνω όταν έβγαινε χαμογελακι. Οπότε δεν ξέρω αν θα έδειχνε κάτι και την επόμενη μέρα αν έκανα. Πάντως τα home test βγήκαν θετικά μόνο μια μέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annitakianna είπε:

Εγώ κορίτσια το κάνω το μεσημέρι.. παίζει ρόλο τι ώρα το κάνεις? 

Στις οδηγίες του clear blue, αν δεν κάνω λάθος, λέει να γίνεται είτε πρωί είτε εφόσον δεν έχεις ουρήσει 4 ώρες, και εμένα μου είναι πιο εύκολο το πρωί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...